NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Nota's, Rekeningen, Quitantiën en Wissels, In de schaduw van den Dood. 20e .jaargang Dinsdag 13 Januari 1903 No. 5993 HAftM.ElffS DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar. een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersö.02Vs Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post0.45 -é&-<3L"S7"©ïrt©:o.t;±Ö:öi Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advevtenlien van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Ztilder Baitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEERE300M. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adveitentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DL LA mak Azn. ie Amsieiaam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangère O. L. DAD BE Co., JOHN F. JOüES, Suec., Parijs oJMs^Fauboi^ Haarlem's Daeblad van 13 Jan. fesvat o, a. Aanslag op den Koning van Spanje, Rusland in Mandsjoerije, Magazijn- en Winkelbedienden, Schouwburg, Stukken van den Gemeenteraad. Ter Stoomdrukkerij dLOURENS CGSTERa, Groote Houtstraat 55, worden in verschillende grootte, keurig afgewerkt, ge lever ii bedrakt met firma, tot zeer lage prijzen. Hp* Levering ten allerspoe digste, desgewenscht op den dag zelf der bestelling. Officieele Berichten. ONTTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HAARLEM brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad "der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte grond voor de perceelen nos. 75 en 77 aan dï Gedempte Raam gracht alhier. De stukken te dezer zake betrekking hebbende, zullen met ingang van he den gedurende acht dagen ter plaat selijke secretarie t7e af dee ling) ter in zage van een ieder zijn nedergelegd. Haarlem, 10 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. üuiienlandsch Nieuws Fraukryk. De vrouwenmoordenaar Vidal heeft gratie gekregen. President Loubet heeft de doodstraf veranderd in le venslangen dwangarbeid. Men is nog al verbaasd over deze daad des presidenten, daar pas Zater dagmorgen een andere moordenaar, de 24-jarige Bouche, te Rijsselterecht gesteld is. Bouche had een enkele oud'e vrouw vermoord, terwijl Vidal een tiental moorden op zijn geweten had. Donderdagavond aan den vooravond van de terechtstelling heeft een ver gadering van jonge menschen uit Rijs- sel een motie aangenomen, waarin zij haar afkeuring uitspreekt over de handelwijze van een beschaafde maat schap- die den eenen moord beant woordt met een anderen moord. Duitschland. Dezer dagen meldde zich een jong- memsch aan bi] het keizerlijk hofsecre- tariaat aan den Hofburg en verlangde bij den Keizer te worden toegelaten. Toen men hem vroeg, wat hij wensch te, zei hij-: ,,Ik heet. Jacob Reis, ik ben de zoon Gods en heb den Keizer zeer gewichtige mededeelingen over de kroonprinses Louise van Saksen te doen." Jacob Reis werd natuurlijk onmid dellijk in verzekerde bewaring geno men en naar een kliniek voor zielszie ken overgebracht. Een correspondent van de „Petit Bleu" heeft Zondag André Giron gezien, om trent wien een Parijsch blad gemeld had, dat hij verdwenen was. Giron verklaarde dat de prinses zich zeer wel bevond; het gerucht, in de we reld gebracht door de „Courier de Fran- conie" omtrent een tusschenbeide komen van Keizer Frans Josepji, waarbij de prinses uitgenoodigd werd naar Oosten rijk te ruig te keeren, is onjuist; aartsher- tog Joseph was nimmer belast geweest door den Oostenrijkschen keizer met eene zending bij de prinses. Rusland Men weet. dat Rusland voortdurend bezig is zijn invloed iu China uit te breiden. Dat gaat veelal langs den weg van listig diplomatiek beleid. Maar niet altijd. Dat mag blijken ''it een correspon dentie uit Wladiwosfok naar de ,.Now. Wremja" De Toengoezen volgen de Russen bij hun vertrek op den voet zooals de wolven, die in den winter een spoor volgen. Maar. wat m Nederland ge beurt, kan ook in Mandschoerije ge beuren de trein, die de Russen ver voerde, kreeg bij Churbin een ongeluk ie er moest worden gestopt en de scharen Foengoezen. die daarop niet verdacht waren dvonger wat al te ver naar voren en plunderden Russen en Chineezen bij de stad Nikolsk uit. De Russische militair-en kregen hen daar te pakken, cn voordat de inboorlingen zich op veilige plaatsen konde.i verber gen, waren dozijnen van hen gedood. De haat van de bevolking tegen de vreemdelingen wondt bovendien overal aangevuurd door de troepen Toengoe- zen, die zelfs de telegraaflijn langs den Oost Cliineeschen -spoorweg trach ten te verstoren en de stations in brand te steken, alsof de opstand van 1900 nog in vollen gang was. Als padde stoelen na den regen duiken overal in Mandschoerije benden op. die zich ver eenigen en zich gruwelijk wreken op de Mantsclioes voor de gastvrijheid, die deze aan de Russen verleend heb ben. Bij Nikolsk is een arsenaal van geweren, revolvers en messen ontdekt en in de Chiagan-be.gen zijn verschei den Toengofzenkampen. Niet alleen de Mandschoes; die en al weerloos zijn 11a het vertrek der Russen, maar ook deze zelf worden door de woeste horden aangevallen de militaire macht is onvoldoende om den spoorweg te beschermen en de correspondent vreest voor een herha ling van de gebeurtenis van 1900 in de lente. Iieele Mandsehoerijsche dorpen zijn geplunderd en de inwoners gedood, daar de Chineesche autoriteiten en de militairen hen niet kunnen beschermen.- Eerst wanneer een groote- Russische strijdmacht uit verschillende punten .samengetrokken, op het bedreigde ter rein verschijnt, en ook dan alleen, trek ken de Toengoczen in het binnenland van Mandschoerije terug om met nieuwe en frissche krachten terug te keeren, zoodra de Russische troepen zich van den spoorweg verwijderd heb ben. En dan begint opnieuw de ver woesting. I-Iet ..perpetuum mobile" is hier in derdaad niet moeilijk te vinden. Turkije Men weet, nu niet nifeer waar men zich aan te houden heeft in de kwestie van het doorvaren der Dardanellen door Russische torpedojagers. Terwijl j wij vroeger bericht gehad hebben, dat) deze oorlogsbooten reed? op weg naai de Zwarte Zee, onder dfc Turksche ka nonnen door, de beroemde zeeëngte waren gepasseerd, terwijl ook de St. James Gazette meent, dai de torpedoja gers reeds in October zijn doorgeko men, hebben andere berichten ons ver teld, hoe het vlootje achtereenvolgens allerlei West-Earopeesche havens heeft aangedaan iu de laatste weken. Dezer dagen vernemen wij, dat he-t in een haven van Greta lag en het laatste te- legram (uit Athene) verklaart thans, dat de vier scheepjes krachtens de jongste iradé des Sultans heden den Piraeus zouden verlaten 0111 eindelijk de veelbesproken doorvaart te onder nemen. Is dit laatste alles juist, dan is het natuurlijk beslist onwaar, dat Enge land.geen ujd zoude gehad hebben om tusschenbeide te komen. Dan wordt lintegendeel waarschijnlijk, wat som mige buitenlandische bladen zeggen, ril., dat Engeland, wetend flat hei toch alleen niets tegen Rusland vermag, enkel maar voor dien vorm en uit oude traditie protesteert. Hot zoude onge twijfeld wel gaarne meer doen, want de Engelscho pers verwijt cle Duitschers die zich ten eenenmale buiten de zaak houden, dat deze Groot-Brittannië nu in den steek laten, en dreigt, dat En geland de Du'itschers op een goeden dag dezelfde kool zal ptoven. Maar het zg. mede-protesteeren van Oosten rijk schijnt niet veel meer om 't lijf te hebben, waar de Neue Freie Presse er aan herinnert, hoe Oostenrijk zich vroeger aitijd bij zulke protesten krach tig aansloot, doch nu de Russisch-Oos- tenrijksche entente van 18y7 ten aan zien der Balkan-politiek van veel meer gewicht is voor de Donau-monarchie dan dc oude traditie, d'L in Engeland's verzetaanteekening voortleeft. Spanje. Te Parijs is bericht ontvangen, dat op het oogenblik, toen de koning van Spanje uit de avondkerk kwam, iemand een re volverschot loste op het tweede rijtuig van den koninklijken stoet, waarin de hertog Sotomayor was gezeten. Niemand weTll geraakt. De dader van den aan- slag" is Wèiwüsnl: «Sn naam is José Co'iladiO. De „Petit Bleu" heeft- omtrent den aal"?' slag nog ©enige verdere bijzonderheden. Hieruit blijkt, -dat eenige dagen voor den aanslag op den Koning van België de Spaansche regeering aan de Belgi sche regeering mededeelde, dat een an archist, in de gevangenis van Madrid opgesloten, had verklaard, dat er een complot tegen den Koning van België was op touw gezet. Nadat de aanslag op den koning van België had plaats gehad, vroeg het par ket te Brussel inlichtingen omtrent den gevangene en men meende toen op het spoor te zijn van een internationaal com plot. Maar het onderzoek werd niet voortgezet en -de politie te Madrid stelde den gevangene in vrijheid. Sedert dat oogeniblik is hij spoorloos verdwenen. Men gelooft nu, dat de beide aansla gen met elkaar in verband staan, ook omdat beide onder dezelfde omstandig heden werden gepleegd. De Koning van Spanje kwam eveneens uit de kerk en het schot werd gelost op het rijtuig, dat op het koninklijk rijtuig volgde. Latere telegrammen meldden; Het pistoolschot werd niet gelost op de koninklijke familie, maar op dé leden van het gevolg. Toen het hof uit de kerk terugkwam, loste iemand een pistoolschot, zonder iemand te raken. De dader werd aange houden en is Feito genaamd. Toen de koning het schot hoorde, stak hij zijn hoofd buiten het rijtuig, maar de koningin trok hem in het rijtuig te rug. De dader verklaarde, bij zijn ver hoor, dat hij slechts den opperkamerheer wilde do oden. In zijn zakken vond men verschillen de briefkaarten, gericht tot den burge meester van Madrid', benevens ontvangst- ebwijzen van aanigeteekende brieven aan President Roosevelt, den Koning van Engeland, den Keizer van Duit-schiand, den Czaar en den President van het Hof van Justitie te Mexico. De dader verklaarde verder, dat hij gehuwd is met een Fransche vrouw, die hem in een krankzinnigengesticht deed opsluiten. Hij ontkent anarchist te zijn. De „Correspondencia"' zegt eveneens, dat de dader op de leden der koninklij ke familie schoot. De minister van Bin- nenlandsche Zaken seinde den prefec ten dat de aanslag gericht was tegen den opperkamerheer en niet tegen den koning. De dader was zeer kalm toen hij zijn verklaring aflegde voor den rechter van instructie, maar deze verklaring zel ve bewijst dat hij abnormaal is. Feito herhaalde, nadat hij naar de ge vangenis was overgebracht, zijn betui ging, dat hij niet de bedoeling had ge had een lid van de koninklijke familie te treffen. De politle-agenit, die Feito arresteerde, legde de volgende verklaring af: „Toen het rijtuig van den Koning voor bij ging, sprong iemand naar voren, die een pistool op het tweede rijtuig richtte. „Ik gaf hem toen een slag met mijn sabel, waardoor hij verhinderd werd een tweede schot te lossen. „Feato riep toen: „Gij hebt mij willen u: 'óueü, maar ik wil Sotomayor dooden, tide de oorzaak is van al mijne rampen. ^niomayor was echter niet in het rij tuig. In het rijtuig bevuilden z'ich.dë Öpp&ri- stalmeester, markies Mina en tWeè hof-, dignitarissen. Silvela bevestigde ih eèh interview dat de dader meende, dat de opperkamerheer' in het tweede rijtuig I was. I De officieele lezing luidt als volgt: I Op het oogenblik, dat de stoet het Oost plein genaderd was en zich voor het standbeeld van Lelayo bevond, trad een man uit de omstanders naar voren. Hij strekte zijn arm uit en loste een pistool schot op het rijtuig van den opperka merheer; hij kon slechts eenmaal schie ten, want een politieagent gaf hem een sabelhouw, waardoor hij aan het hoofd gewond en aldus belet werd een twee de schot te lossen. De koning was het voorwerp van een ovatie. De rijtuigen vervolgden langzaam hun weg naar het paleis. De prefect liet den dader naar de ge vangenis brengen, waar hij verklaarde, heer Harpman, voorzitter van den Alg. Mag. en Winkelbed. Bond te Amsterdam. De heer Harpman weea er op dat de winkelbedienden, even goed als alle ca'tegoriën van vakar beiders, zich aansluiten en vareenigen om hun positie te verbeteren, eene vakvareeniging kunnen oprichten, waardoor ook in hun toestand verbe tering kan worden gebracht. Maar daartoe moeten zij zich als arbeiders gedragen en zich afscheiden van die bedienden, die zich later een bestaan kunnen vormen door zich zelf al? patroon 'te ye$tigen, dat hij Feito heette, geboren was te Po- Dezö instaande patroons behoe- ;adas, in de provincie Oviedo, 34 jaar oud was en in/ Juni jl. uit Mexico was gekomen. Feito verklaarde, dat Sotomayor hem een betrekking had aangeboden in het paleis, .doch zijn belofte niet had gehou den. Feito besloot toen Sotomayor te dooden., wanneer hij in zijn rijtuig zou voorbij rij dien. De „Diario Universal" zegt, dat de oensuur de verzending van alle telegrammen betreffende den aan slag verbood. De regeering seinde de officieele lezing aan de Spaansche ge zanten in het buitenland. Verder zegt het blad, dat de koningin en de infante Thérése in hevige gemoeds beweging in het paleis terugkeerden, maar dat de koning steeds zijn zelfbe- heersching behield. De laatste verhooren van Feito heb ben bevestigd dat deze aan vervolgings waanzin lijdt. Stadsnieuws. Haarlem, 12 Jan. 1903. Als raadsleden zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren Van Styrum, de Haan Hugenholtz, Sneltjes, Nieuwenhuijzen Kruseman, Stolp, Weismaar, Kruseman, Rasch, Loomeijer, Van Lijnden en Van Linden Tol. Men schrijft ons: Gisterenmiddag omstreeks 3 uur wa ren eenige knaapjes aan het spelen op een berg steenen. Zekere P. van Brug gen en Fransje Bijl, die beneden aan den berg stonden, kregen beiden de st eenen op zich. Zwaar gekneusd wer den zij er onder uitgehaald en naar huis vervoerd. Mag az ij n- enWinkelb edien- - Zondagavond hield de afdee- ven zich evenwel den toestand niet zooi rooskleurig voor te stellen, daar ook zij den grooten druk der concurren tie zullen ondervinden. Hierna-wees spreken.- op eenige mis standen in het vak der winkelbedien den. Een werktijd van 15 a 16 uur pot dag is geen zeldzaamheid en dan de belachelijk kleine salarissen. Dit laa'tste wordt veroorzaakt door dat er zoo vele jongelingen en dames van gegoede afkomst zijn, die tegen, laag salaris willen werken. Een andere grief is dat de bedien den niet zooals bijna alle andere ar beiders, door de weit beschermd woft* den. Ook hierin moet. verbetering komen en die kan alleen ontstaan door orga nisatie. De heer Harpman las hierna het program van actie voor van den Ned. Bond, waaruit bleek dat men voorloo- pig nog handen vol werk heeft. Als hoofdpunt staat aangegeven een bij de wet verplichte sluiting. In Duitschland 'bestaat zoo'n wet, daar worden n.l. alle winkels om 9 uur gesloten en de handel ondervindt hier volstrekt geen nadeel van. Zelfs worden de siga renwinkels in Mainz om acht uur ge sloten. In de Tweede Kamer is reeds over een verkrijging van een slui tingsuur gesproken, maar de Minis ter heeft dit van de baan geschoven, om het te behandelen gelijk met de arbeidswet. Ten slotte wekte spr. aiien nog eens krachtig op tot organisatie,want alleen daarin ligt de kracht der arbei ders. Hij besloot met een: „Leve de organisatie". Een luid applaus dankte spreker voor zijn rede,. Hierna verkreeg Mevr. Haver van Amsterdam heit woord. Deze zeide voornamelijk te zullen spreken over ling Haarlem van den Algemeenen de vrouwelijke bedienden. Mevr. Ha- Magazijn- en Winkelbedienden Bond ver wil de menschen in twee catego- in Nederland eene vergadering in deFiëH scheiden en \vc] ]n bovenzaal yan het Brongebouw. vreden is en in die, welke ontevreu-TT De bijeenkomst werd door den j is. D© tevredenen leven schijnbaar voorzitter geopend, die mededeelde,'gelukkig, steeds.op dezelfde wijze dai dei aiu^ling thans besltond uit be- j voort, zooal§ ook hun vader en moe dienden werkzaam in manufacturen- der steeds geleefd hebben. Zij zijn magazijnen, winkels en op admini- heit die en ten onrechte laag st ratie- en expeditie-kantoren werk-neerzien op de ontevredenen of zoo- zaam. [genaamde onruststokers. Men moet Hierna gaf hij het woord aan den niet vragen heeft dezei of gene het Feuïileton, Uit het Engelsch van E. W. HORNUNG. 44) Langholm herinnerde zich meer dan één gesprek over hetzelfde onder werp. Het scheen voor Rachel iets bekoorlijks te hebben en de herinne ring daar van gaf hem nu een ge voel van spijt. Daarna herinnerde hij zich, hoe hii na ieder gesprek met haar was vervuld geweest van een ge voel van sympathie, dat hem goed deed. Dat gaf nu den doorslag; hij overtuigde zichzelf van Rachel's on schuld. terwijl hij nu met stralend gelaat tusschen ziin rozen wandelde. Hij wist nu, dat Rachel niet over haar zaak gediscussieerd had met een an der ter wille van de ziekelijke opwin ding ,die daaruit volgde, maar ter wille van de begrijpelijke, gezonde voldoening die zij ondervond, wan neer zij nog eens- hoorde, dat iemand niet in haar s huid geloofde. En deed hij dat niet? Langholm bleef staan in de welriekende, half donkere omgeving hij deed zichzelf die vraag uit het diepste van zijn gemoed op den man af. En met vaster tred ging hij- verder met een gelaat stralender nog- dan te voren. Geneigd tot analyseeren als hij was, had déze analyse hem een gevoel gege ven van tevredenheid met zichzelf. Den Hemel zij dank, hij had reeds lang, voordat hij de vroegere Mrs.' Minchin in levenden lijve kende, over die quaes- tie dezelfde opinie gehad en had haar dat ook gezegd, lang voordat hij eenig vermoeden -kon hebben, wie Mrs. Steel eigenlijk was. •Als nu het ergste gebeurde, kon men aan zijn oprechtheid niet twijfelen. An deren mocht.en zich misschien zoo hou den, weer anderen onbewust bevooroor deeld ten gunste van hunne vriendin zijn, hij ten minste was boven ieder der gelijk vermoeden verheven. Zoo nu en dan had hij zelfs met Mrs. Venables ge debatteerd over haar zaak, zelfs had hij dat.nog gedaan op denzelfden avond, toen zij elkaar voor 't eerst ontmoetten. Langholm voelde zich 'bijzonder sterk in geval zij verdediging noodig mocht hebben, maar in zijn artiesten-optimis- me voorzag hij geen directe gevolgen van deze gebeurtenis. Een zeer kort on derhoud tusschen twee personen op" een buitenpartij en eenige verwarring van weerszijden, dat was alles. Er waren bovendien maar een half dozijn getuigen bij dit onderhoud tegenwoordig geweest en Langholm schreef aan de andere vijf niet. dezelfde opmerkingsgave en combi natievermogen toe als waarover hij zelf te beschikken had.. Hij had daaraan ge lijk; maar ongelukkig vergat Langholm ^daarbij de lady, die hij op Upthorpe Hall aan tafel had geleid en van wie hij op Hornby Manor nauwelijks notitie geno- -men had. Volkomen zeker als hij zelf was van. hetgeen hij met eigen oogen gezien had was hij zoo ijdel te denken, dat hij alleen alles opgemerkt had; dacht er aan hoe hij speciale dinigen wist, die anderen onbekend waren, en die hem geholpen hadden om tot een conclusie te komen; en vertrouwde heel eigenaar dig op het stilzwijgen van Sir Baldwin Gibson. Hoe grooter het geheim echter, des te pikanter de toestand voor iemand, die het kende; en er waren oogenblikken in de slapelooze nachten, die volgden, dat Langholm niets betreurenswaards in dit geheim kon vinden. Maar niettegenstaan de dat bekroop Langholm zoo nu en dan groote verlegenheid. Hij kon moeilijk Mrs. Steel weer ontmoeten zonder een woord te spreken over zijn aanstaand verhaal waarover zij samen zoo dik wijls gediscussieerd hadden, en waaraan hij ten laatste zonder gewetenswroeging kon beginnen; ook kon hij moeilijk over dat thema beginnen zonder wat los te laten over hetgeen hem nu geen oogen blik meer uit de gedachten ging. Charles Langholm en Rachel Steel hadden twee of drie hoedanigheden gemeen; één daarvan was, dat zij niet in staat waren voorwendsels te bedenken en uit te spre ken, als men dat niet, als een gebrek wil beschouwen. Gewoonlijk als Langholm een verhaal snel had afgemaakt zette hij zich aan 't corrigeeren en altijd viel het zijn afge matte hersens dan tegen; maar ditmaal was hij er geheel door terneergeslagen. Na een geheelen morgen getobd te heb ben met een ongelukkig hoofdstuk gaf de wanhopige schrijver den moed op en steeg op zijn rijwiel om allerlei gedach ten te verdrijven. Maar ook dit goede tijdverdrijf miste dezen keer zijn gewoon effect. Niet een van zijn novellen heldin nen hinderde den auteur, maar een we zenlijke vrouw, van wie hij hield en haar echtgenoot, dien hij niet mocht lijden. De gedachte aan den. echtgenoot had hem den geheelen morgen door het hoofd gespeeld. Eerlijkheidshalve zij hier op gemerkt, dat Langholm hem het vorige jaar wel had mogen lijden. Wat was het geheim van dit tweede van den kant van iemand, die kort te voren zoo ongelukkig getrouwd was ge weest? Was het liefde? Langholm kon hei haast niet aannemen. Steel had zijn vrouw niet lief, en Steel had zeker niets beminnelijks. Langholm was op 't punt Steel te haten; hij maakte zichzelf wijs, dat hij Steel niet uit kon staan, omdat deze zelfs niet voorwendde zijn vrouw lief te hebben, maar zelfs aan vreemden de abnormale verhouding van hun hu welijk liet blijken. Was haar geschiedenis de verklaring en het excuus daarvoor? Men dacht, dat zij op het „Vasteland" getrouwd waren; dat was een van de weinige uitlatingen waartoe Steel zich verwaardigde en toe vallig had Langholm daarvan de pri meur gehad. Zou dat waar zijn? En zou Steel volkomen de waarheid weten wat beitreft zijne vrouw? iemand met veel verbeeldingskracht is altijd geneigd een theorie op te bouwen uit feiten, die hij onwillekeurig zelf heeft uitgevonden. Langholm maakte ontelba re theoriën en vond een menigte feiten uit tijdens de vier en twintig uur, die hem nog van zijn heldin en van zijn booswicht uit deze echte roman scheid den. Het meest aantrekkelijke was voor hem het idéé, dat. het echtpaar elkaar buitenlandsch ontmoet had óp een 01 andere onbekende plaats, waar Rachel zich voor den wereld verborgen hield en dat zij in wanhoop over haar een zaamheid, den rijken man had aange nomen zonder hem te vertellen, wie zij was. Hij vroeg zich zelf af, of deze koel heid van Steel ooit veranderen zou; als Steel van haar schuld overtuigd was dan nooit, zoo meende hij, Langholm zou het niet toegegeven hebben en was het zich ook niet bewust, maar hij hoopte bijna, dat Steel niet volkomen overtuigd was van de onschuld van zijn vrouw. De avond van het diner bij Steel was zoo mooi en de wegen zoo schoon, dat Langholm weer op zijn rijwiel steeg, ter wijl hij in zijn avondtoilet een grappi- gen indruk maakt, ofschoon hij heel be daard reed om niet al te warm te wor den. Het liep hem echter niet mee, want men wks begonnen de heggen langs den weg te snoeien en een onheilspel lende schok op een volkomen vlakte weg leidde tot de ontdekking van een lek in zijn band, toen hij nog ruim een mijl van Normanthorpe af was. Tengevolge daarvan, had de ongelukkige wielrijder lè kiezen tusschen het loopen naast zijn machine of het rijden op de velgen, en nu eens 't één dan het ander probeeren- rende kwam hij eindelijk ter bestemder plaatse smoorwarm en veel te laat. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1