zijn ruim en luchtig, en met een plek- i je grond er om heen. In het huis mogen geen gordijnen, 1 geen tapijten, geen stoeien met' trijpen ziitingen enz. zijn, kortom alle voorwerpen, die de slechte eigen- schap bezitten om stof in zich op te nemen, moeten geweerd worden. Aanbevelenswaardig zijn derhalve rieten stoelen enz. Met veel belangstelling werd de voordracht die met reform-kleeding- stukken werd verduidelijkt, aange hoord. Een luid applaus aan het slot was de tolk van den dank van het audi torium. R. K. Kdesvereeniging. Heden avond vergadert de R. K. Kiesvereeni- 'ging. Kaar wij vernemen as aan het ne stuur een schrijven gezonden, namens vele lediext om de candidatuur Kleijnen- berg te steunen. Voorts heeft op deze Vergadering eene bestuursverkiezing plaats, en wordende jaarverslagen uitgebracht. Brandje. Hedenmorgen brak in een perceel in de Frankenstraat een klein binnenbrandje uit, dat weldra met eeni- ge emmers water was gebluscht. De slangenwagen der politie, die wel dra aanwezig was, behoefde geen dienst te doen. In botsing. Woensdagmid dag omstreeks twaalf uur kwam alhier op den Oudenweg een houtwagen van de heeren Janzen en Co. in botsing met een der boom en van den overweg der H. IJ. S. M. De boom brak af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Benoemd. Aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier is benoemd tot waarnemend chef de bu reau, afdeeling correspondentie, de heer N. Texfor De temperatuur was heden nacht te 12 uur 25 gr. F. en te 3 uur 24 gr. F. Uit de Omstreken. Heemstede. Dit jaar treden alhier als leden van den gemeenteraad af de heeren H. Pee- perkorn Jz., Jhr. I. B. van Merlen, W. C. Preijdiè en J. H. M. van Houten; de eerste heeft zitting sedert 1861, de twee de sedert 1891, de derde sedert 1893 en de vierde sedert 1897. De gelden door de feestcommissie al hier in de maand December ingezameld tot het houden eener hardrijderij op schaatsen, welke toen door de spoedig ingevallen dooi niet kon doorgaan, zul len nu worden besteed om aan behoef- tïgen levensmiddelen uit te reiken. Na een korte ongesteldheid van Dr. M. Colenbrander, gaat ZEd. nu met ver lof de gemeente eenige dagen verlaten. De praktijk wordt waargenomen dooi den heer Bloemsma, arts. Bennebroeb. Voor de groots internationale hon dententoonstelling welke 24 en 25 Ja nuari a.s. in het Brongebouw te Haar lem zal worden gehouden, zijn niet minder dan 350 honden ingeschreven Het aantal eere- en speciale prijzen beloopt ruim 150. De tentoonstelling belooft zeer mooi te worden; vooral zullen de Sint Ber nards en Hollandsche herdershonden ruim vertegenwoordigd zijn, zoomede de schoothondjes waarvan er veel zijn ingeschreven. Voor de nationale militie lichting 1904 zijn 12 jongelingen ingeschreven. Hillegom Rijkspostspaarbank. Aan dt kantoor werd gedurende de vorige maand ingelegd f 3165.08. Te rugbetaald f 1374.59. Het laatst uit gegeven boekje draagt het nummer 1369. Het aantal manschappen voor de Nat. Militie is voor onze gemeente bepaald op 18, waarvan 12 voor de lange en 6 voor de korte oefening. Onze Tooneelvereenigïng „De Voor waarts" treedt Donderdagavond a.s. 7 uur in Café Flora op met het too- neelspel „De Blinde en zijn Genees heer". Hillegom's Mannenkoor „Crenscen- do" geeft 20 Jan. a.s. !s avonds 8 uur in de Concertzaal van den heer Sis termans een uitvoering, met mede werking van den Haarlemschen ko miek A. M. Vrugt en het kwartet „Zanglust". Zandvoort. Dinsdagavond vierde de Christelijke Zangvereeniging „Immanuel" in „Ons Huis" haar jaarfeest. Na opening der vergadering door Ds. Hulsman, den eere voorzitter met gebed, werd het bonds lied en Psalm 68 vers 10 aangeheven, waarna Ds. Hulsman een toespraak hield. Vervolgens werden verscheidene voordrachten gehouden, die alle getuig den van ijverige studie, en die zeer in de smaak vielen bij de aanwezigen. Niet minder dan 15 voordrachten werden ge houden, die tot over twaalf uur duur den, Ook eenige donateurs woonden het feest bij, dat door den eerevoorzitter, na afloop van het programma, met ren woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van oit feest, werd besloten. IJmaiden. De heer J. Poldervaart van Nieu- wenhoorn is benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan de openbare school te IJmuiden. In een feestelijke bijeenkomst met dames hopen da leden der Sociëteit De Toekomst Zaterdag 17 Januari in hotel Nommer Een het tienjarig be staan dier Sociëteit te herdenken. Beverwyk. Door den architect N. de Wolf alhier, is bij ondeirhandsche aanbesteding aan den heer H. W. Duin, alhier opgedragen, het bouwen van 3 woonhuizen en een schilderswerkplaats voor den heer A. C. de Wolf, voor eene som van t 6635. Haarlemmermeer. Door het gemeentebestuur alhier is herbesteed: lo. Het leveren van school- behoeften voor elf scholen en 2o. de le vering van de benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken, ge durende 1903. Beide leverantiën zijn opgedragen aan den heer W. C. Meilink te Zutphen, resp. voor 1891.75 en f 321.43. Onder de ingezetenen te Hoofddorp circuleert een adres aan 't polderbe stuur van Haarlemmermeer, om de 4 hoofdwegen aldaar te bestraten, zoo ver het bebouwde gedeelte strekt, en rioleering. Op de monstering te Nieuw-Vennep waren aangevoerd 20 paarden van 11 jaar. Aangekocht voor rekening van 't buitenland 3. Prijzenwisselden van 150,— tot f 195,—. Halfweg Gisteren werden alhier 12 en ten vo rige monstering 14 anderhalf jarige paar den ten uitvoer naar het buitenland ge kocht; hoogste prijs f 210. Het stationsemplacemenit alhier zal wat wissels en seinen betreft, geheel worden gewijzigd en naar de nieuwere systemen worden ingericht en zulks naar aanleiding der beide ongevallen- der laatsten tijd met Tangeerende goede rentreinen voorgevallen. Sloten. De geniewerken zijn wegens den op nieuw ingetreden winter weder gestaakt moeten worden. INGEZONDEN MEDËDEE- LiNGËN. 30 cents per regel. Neemt KEATING s Borst Pas tilles als gij hoest! Het is het ge neesmiddel zonder weerga tegen hoest, asthma, bronchitis, en keel ziekten; gij zult terstond verlicht en weldra genezen zijn. Volgens verklaring der beste geneesheeren bestaat er ter wereld geen beter voorbehoed- en geneesmiddel voor de borstziekten dan de Heating's Pastilles. Binnenland. öngevalleuwet. In de jongste algemeene vergade ring van den Nederlandschen Druk- kersbond wordt het hoofdbestuur ge machtigd zich te wenden tot de vak- genooten in Nederland om van hen te vragen de gegevens noodig voor het samenstellen eener vertrouwbare statistiek. Het heeft de medewerking verzocht van de 1260 vakgenooten in Nederland, die teeamen een jaarloon betalen van f 3.598.400 en aan hen afgezonden „Beschouwingen over den aard en de werking der Ongeval lenwet met bijlagen en vragenlijsten voor 1900 en 1901." Van deze vragen lijsten (1260 stuks) zijn behoorlijk in gevuld terugontvangen 121 stuks of 9.6 pCt., met een jaarloon van f 1.232.246. Het hoofdbestuur is van meening, dat. aannemende dat alle inzenders van vragenlijsten ook tevens zouden worden deelnemers in de op te rich ten Onderlinge Verzekering Mij. van den Ned. Drukkershond, hat door hen betaalde jaarloon te gering zou zijn om uit de premie daarvan alle uitga ven te bestrijden voor directie en be heer. Dit klemt temeer nu de premie in de beschouwingen, uitgegaan van het hoofdbestuur, gesteld werd op een-en-half percent, wat blijkt veelte hoog ta zijn geweest. Instede toch van een-en-half percent is het druk kersvak ondergebracht, in de klassen. 2 en 3, aanwijzende een gevarenper- centage loopende van 0.00220 tot 0.00679 per een gulden arbeidsloon. Neemt men van deze percentages het gemiddelde, dan blijkt dat cijfer te zijn 0.0045, heiwelk toegepast op het hierboven aangehaalde jaarloon van 1.232.246, oplevert een jaarpreanie van f 5545.10. Hiervan kan wel gedragen worden het gewone- risico voor voorkomende ongevallen, doch dat daarvan niet kan worden betaald eenige kosten van belieer en administratie. Zelfs wan neer men het gemiddelde percentage (4.5) toegepast op hef geheele jaarloon in het vak betaald, geschat op f3.589.400, dan aog is het premiebe drag f 16.192.80 te gering om varder te denken aan eigen verzekering. Is hef hoofdbestuur derhalve aan de eene zijde dankbaar voor den ge ringen last door dé Regeering op het vak gelegd,aan de andere zijde meent het in herinnering te moeten bren gen, dat door hem steeds is beweerd dat de gevaren in het vak zeer gering zijn an dat het aangeven van voor ziening-en tegen het mdeelen in te hooge gevarenklasse moest worden voorbereid lang vooTdat de mediedee- ling der olassificatie plaats had. In die meening is het hoofdbestuur niet teleurgesteld'. De classificatie is wer kelijk van dien aard, dat zijne bewe ring omtrent het betrekkelijk gevaar- jlooze van het vak door de Regeering blijkt gedeeld te zijn. Met het oog hierop is het de bedoe ling van het hoofdbestuur, den leden van den Ned. Drukkersbond en deai inzenders van vragenlijsten mede te deelen, dat het hoofdbestuur en de commissie, onder nadere goedkeuring der algemeene vergadiejring, besloten heeift geen verder gevolg te geven aan de opdracht tot vorming van eeoie Onderlinge Verzekering Maatschap pij, te meer, nu de aanbiedingen, die van particuliere Maatschappijen zijn ontvangen, eene collectieve toetre ding tot dezen, wegen3 te hooge pre mie, onmogelijk maken. Tweede Kamer. Het reces van de Tweede Kamer zal vermoedelijk tot de derde week van Fe bruari voortduren. Het plan is alsdan de werkzaamheden te hervatten met af- dee-lingsarbeid, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen de accijns- verhoogimg op het gedistilleerd en de landbouwraden. Een ziekte die steeds voort woekert. Sinds een paar jaren heerscht in Oos telijk Zeeuwscb-Vlaanderen diphtheritis. Nu breekt de ziekte hier, dan daar uit, en zeer vele sterfgevallen zijn hierdoor ta betreuren. Van welken hardnekkigen aard de kwaal hier is, kan blijken, dat zij zich in een huisgezin te Hontenisse voor de vijfde maal heeft geopenbaard, nadat de vier vorige keeren zoo krachtig mo gelij kwas ontsmet. Het mes. Men meldt uit Ambt-Ommen aan de „N. R. Ct.": Toen Maandagavond eenige jongelie den den Kanaaiweg te Lemelerveld pas seerden, geraakte een zekere W. te wa ter. Nadat een hunner riep „dat heeft S. gedaan", trok de broer van W. het mes en bracht daarmede S. een diepe snede achter het oor toe, waardoor deze zoo vreeselijk gewond werd, dat een oog en- fa lik gedacht werd dat hij er het leven hij zou inschieten. Daarna stak W. den reeds zoo zwaar gewonde nog door de hand en wierp toen het mes in het ka naal. In allerijl werd de geneesheer uit Om men ontboden die vergezeld van den Burgemeester te middernacht teT plaatse aankwam. De patient moest in een naburige wo ning verbonden worden en kon om zijn toestand, die op het oogeriblïk nog al redelijk is, niet vervoerd worden. In genoemde buurtschap komen her haaldelijk ernstige vechtpartijen voor die de politie handen vol werk geven en het noodzakelijk maakten dat tijdens de campagne der suikerfabriek twee ma- rechaussées aldaar zijn gedetacheerd. Het corset. Uit een artikel van J. C. Metz, arts, in de „Hollandsche Lelie": Is het corset een behoefte voor zwakruggige, slaplendige, haakwer kendie, in muffe binnenkamers achter goirdijnan koekeloerende, honnepon- nige, bleakbloedige, geobstrueerde modepoppen, de gezonde vrouw late het waar het behoort: in het maga zijn van den orthopaedist. Een gevaarlijk slnjenr. De politie te Groningen heeft door de aanhouding van een onbekend manspersoon, die zich toegang had varschaft tot een houtstok aan het Winschoterdiep aldaar, een zeer be langrijke vangst gedaan. De man, P. Broos genaamd, van Antwerpen af komstig, is namelijk gebleken de da der te zijn van de verschillende in braken in het begin van dit jaar aan den Oosterweg gepleegd. Ook is hij de bedrijver van den diefstal van een rijwiel, dezer dagen aan het Boter- diep gepleegd. Waarom geen relletjes. Zaterdagavond1 waren te 's-Graven- hage de anarchistische colporteurs niet verschenen. „Het Volk" geeft de reden hiervan op. In hun kamp was n.l. oneenigheid uitgebroken. Colpor teurs van de „Amsterdamsche Lan taarn" waren op verzoek van Samson overgekomen, om bij het colporteerem te helpen. De anderen wilden hun geschriften aan dezen niet afgeven, en na een heftig tooneel onder hen, was gebeurd wat de politie niet had kunnen bereiken: de colportage werd •gestaakt. De ontrouwe Dnitscher. De te Scheveningen gearresteerde Duitscher. die vergif had ingenomen, is. zooals reeds gemeld is. in die ge vangenis na een hevig lijden overle den. Omtrent deze zaak verneemt men het volgende: De man, ambtenaar te Hambur - had er zich schuldig gemaakt aan bedrog en valschheid1 in acten en toen hij aangehouden zou worden, nam hij de vlucht en wel naar Schevenin gen. waar die politie kennis kreeg van zijn verblijf en in afwachting der noodige bescheiden, hem in het oog deed houden. Toen eindelijk de noodige stukken gekomen waren, werden de Scheve- ningsche rechercheurs De Jong en Goutier belast den vreemdeling, die in de Renbaanstraat logeer A- gevangen te nemen. Vóór dat de rechercheurs den ver dachte konden bereiken (zij moesten een bovenhuis onderzoeken) nam hij arsenicum in, dat hem echter nog ge deeltelijk door de genoemde beambten uit de band werd geslagen. Aan het commissariaat gebracht werd de verdachte onmiddellijk on der geneeskundige behandeling gesteld en ook in het Huis van Bewaring scheen zijn toestand niet zorgwekkend Evenwel overleed hij. Er is dus blij kens het bovenstaande geen sprake van, dat de Duitscher na zijn arresta tie het vergif heeft ingenomen. Zijn lijk zal op verlangen der fa milie naar Hamburg worden overge bracht. (Tel.) Enquête naar de toestanden, bestaande onder de Handelsreizi gers en Handelsagenten in Nederland, Op verzoek van den Nederlandschen Bond van Handelsreizigers hebben zich de heeren mr H. L. Drucker, mr. H. Goeman Borgesius ,dr. W. H. No- lens. mr. P. Rink, A. S. Talma en dr. J. Th. dfe Visser bereid verklaard als commissie van enquête op te treden, terwijl de heer mr. J. P. Jolles weL willend het secretariaat van de oom missie op zich heeft genomen Deze enquête wordt uitsluitend ge houden om een zoo nauwkeurig roo-°- lijk overzicht te kriieren omtrent de toestanden, die bestaan onder de han delsreizigers en handelsagenten. Ongeveer 4000 vragenlijsten zijn thans verzonden, elk voorzien van eene beschrijvende circulaire en eene gefrankeerde enveloppe, bedrukt met het adres van den secretaris der com missie, mr. J. P. Jolles, Prinsengracht no 695, Amsterdam, zoodat de beant woorde vragenlijsten uitsluitend in handen komen van de enquête-com missie, die omtrent de ingekomen anti woorden volstrekte geheimhouding heeft toegezegd. Het Bestuur van den Nederland schen Bond van Handelsreizigers ver zoekt in de antwoorden nauwkeurige opgave te doen van de woonplaats, wat., naar het van mr. J. P.Jolles ver nam, in de reeds binnengekomen ant woorden vaak verzuimd wordt. Bo vendien worden zeer talrijke vragen lijsten als onbestelbaar terug bezor-'1 zoodat bet bestuur van den Bond alle handelsreizigers en handelsagenten, die vóór 20 Januari nog geen vragen lijst. hebben ontvangen, dringend ver zoekt daarvan mededeeling te doen, met nauwkeurige opgave van woon plaats, aan den heer H. F. va.n Reiï- sen Jr., bestuurslid van den Bond. Brouwersgracht no. 6, Amsterdam. Spoorwegongeluk. Dinsdagavond half acht is de goe derentrein no. 2355, bestemd van Rot terdam naar Esschen gederailleerd. De machinist en stoker sprongen van de machine en bekwamen geen letsel. De bagagewagen, waarin zich de hoofdconducteur Verhoogt bevand, w-erd verbrijzeld en deze raakte dus danig beklemd' dat hij op d'e plaats dood bleef. Vertraging in het verkeer had niet plaats. Gezonken. Een met steen geladen schip, ko mende van Woerden en bestemd naar ^Arnhem, bevaren door schipper Schuurman, is Maandagnacht tusschen Gouwe en IJsel, in de Turfsingelgracht te Gouda gezonken. De opvarenden werden op hun geroep om hulp ge red en vonden een onderkomen bij een anderen, in de nabijheid ILggenden schipper. Het gezonken vaatruig ligt niet gevaarlijk voor de scheepvaart.. Verongelukt. Kapitein P. v. Liere, van de stoom boot „Neeltje" te Ierseke is Maandag onder Herkingen. terwijl hij oesters korde, door den storm overboord ge slagen en door een rad gedood. Een mislukte lezing te Pormerend Gisteravond zouden de heeren Staalman en mr. D© Vries in het hotel „De Doele" te Purmerend optreden met hetzelfde onder-werp als te Am sterdam. Reeds was een groot aantal belangstellenden opgekomen, zelfs uit Beemster, Purmer en Monnikendam, toen de hotelhouder mede-deelde, dat d/e vergadering waarschijnlijk niet zou doorgaan, omdat hij Zaterdag middag een telegram uit Amsterdam had ontvangen, dat deze bijeenkomst op last van den heer Staalman, niet doorging. Dit telegram was echter niet onderteekend en daarom ver moedde de hotelhouder, dat dit een misplaatste aardigheid zou zijn, waarom hij alles op zijn beloop liet. De heeren zijn echter niet verschenen en het publiek verwijderde zich na een half uur wachtens. Dr. Schaepmaii. Bij „Het Centrum" werd het vol gende telegram uit Rome ontvangen „Dr. Lapponi, 's Pauzen lijfarts, bevond zooeven dr. Schaepman bui ten gevaar. De pols was beter. Krach ten nemen toe en de beterschap, he denmorgen geconstateerd, houdt aan" Spoorwegdiensten. De Staats-Courant van 14 Jan. oe- vat het K. B., waarhij d'e Minister van Waterstaat, bevoegd wordt ver klaard één dag van elke week aan te wijzen, op welke de verplichting om goederen ten vervoer aan te nemen, niet zal gelden. Treurig ongeval. Dinsdagmorgen werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een binnen brandje, in perceel no. 5, Plantage Lijn baansgracht te Amsterdam, dat op zich zeJl niet veel te beteekenen had, maar toch droevige gevolgen met zich bracht. Een dertien jarig meisje, Maria Prins, naderde te dicht bij de brandende kachel om haar koude handjes wat te warmen, toen op eens haar kleeren in brand vlo gen. Niettegenstaande de huisgenooten, op haar angstgeschreeuw onmiddellijk wa ren toegesneld, had het kindje toch - n- stige brandwonden gekregen. Geheel ne- wusteloos is zij per brancard naar het gasthuis gebracht. Ongevallenwet. De commissie van werkgevers te Gro ningen, met den heer J. E. Scholten, lid der Eerste Kamer als voorzitter, die de lezingen of redevoeringen van de heeren Mr. H. L, van Duijl, Dr. W. Stork, A. v. Duijn >en Mr. H. Goeman Borgesius over de Rijksverzekeringsbank, de Centrale Werkgevers-Risicobank, de Nationale Werkgevers-Verzekeringsbarig te Utrecht en de Eerste Nederlandsche Verzeke ringsmaatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken te 's Graven- hage, uitgesproken te Groningen, in ro- churevorm bracht heeft in haar rap port de volgende conclusie gesteld: „Het dragen van eigen risico kan slechts aan zeer groote werkgevers ge raden worden; in het algemeen moet uit een financieel oogpunt den werkgevers voorshands worden afgeraden toe te ire- den tot eenige onderlinge organisatie, terwijl de keus tusschen Rijksbank en premie-maatschappij moet bepaald wor den door eene vergelijking der premiën, waaraan voorütoopige toetreding tot de Rijksbank kan voorafgaan." Sport en Wedstrijden. Voethal. Aanstaanden wedstrijden H. V. B. op 18 Januari: H. F. C. Ill—H. F. C. II. Kenn.'land II—H. F. C. IV. Stand 1ste kl. comp.: a 0 Q >-3 Club 8 33 s ra' (ra •p 3 H. F. C. III 5 2 '2 1 13 9 6 Kennemerland I 4 2 1 1 10 3 5 H. F. C. II 3 2 0 1 13 9 4 Haarlem II 5 1 2 2 6 14 4 E. D. O. 5 1 1 3 7 19 3 Stand 2e klasse comp. O. V. V. 6 3 2 1 23 15 8 H. F. C. IV 5 2 2 1 18 11 6 Haarlem III 5 1 2 2 12 11 4 Kennemerland III 5 2 0 3 13 28 4 Kennemerland II 3 1 0 2 9 10 2 Onderwijs. Acad. examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de artsenijbereidkunde de heer W. M. I. Borst Pauwels. geb. te 's Gravenhage, op proefschrift: ..Bijdrage tot de ken nis der Surinaamsc-he vischvergiften". Letteren en Kunst. De heer Jos. Tijssen vertoeft thans hier te lande, en is met den heer C. van der Linden, directeur der Netd. Opera, in onderhandeling over hef geven van enkele gastvoorsteilingen bij dat gezelschap in het laatst van dez© maand. Nader zal worden vast gesteld in welke rollen de gevierde tenor zich zal dloen hooren. Robert Pianquette, de componist van „De Klokken van Gomeville", heeft een opéra-comique in vier bedrijven „Mam1- zelle Agnès" voltooid, naar een tekst van Claude Roland. Gemengd nieuws. Later middagmalen. In het Tyrol er winterverblijf Mean is een gewichtig vraagstuk aan Ge de de- verplaatsing vanden tijd vooi het middagmaal. Het LoofddoeL de bargasten in den winter is, zoolang mogelijk van den /.onneschijn +e ge nieten en een belangrijk gedeelte var dien tijd wordt aan Tafei doorgebracht. Er is nu door de li of el- en pen sio vb ou ders vergaderd over een vourstel om den maaltijd eerst to half vier of vier uur te doen beginnen en den aanvang der voorstellingen in den scbouwbu.g van 7 op 8 uur te bepalen. Men kon echter niet eens worden, zo-dat h it vraagstuk nog niet is opgelost. Een millioenen proces. Vodgens de Daily Mail zal over de nalatenschap van dmgrooten hout. kfioper Bradley, die niangs te New- York is overleden, een pdoces gevoerd worden. Op zijn sterfbed liet deze mil- linnair zich in den eelt' verbinden met een kantoorjuffrouw Meyer, die hij vroeger beloofd had te zullen trouwen. Bij ontstentenis van een uitersten wil heeft nu de jonge weduwe de gehee'e nalatenschap van 200 irillioen dollars geërfd,. De neven en nichten trachten haar d'it fortuintje afnnndig te maken vermoedelijk beweren dat Bradley niet bij zinnen wav toen hij aldus trouwde. Met de jaren. Een Dui'tsch blad beantwoord de vraag-„Wat denkt een zoon van zijn vader?" aldus „Met 'tl jaar denkt hij dat zijn vader alles weetmet 15. dat bij evenveel weet alszit, ;vader met 20 lees 18),. dat hij. tweema*. zo.oveel weet: met 30, dat hij zijn \adei wel eens om raad kon vragen met 40 dat zijn va der misschien toch wel wat meer dan hij zelf weet; met 50 vraagt hij steeds zijn vaider om rand, en als hij op 60 jaar zijn vader nog beeft, houdt hij dezen voor den verstaiidigsten man op aarde." Kaartjes. Gelukkig is l ij ons het werken met' visitekaartjes niet zoo lastig als in Engeland. Daar moet men juist op dé hoogte zijn. hoe men onder allerlei omstandigheden moet bandelen an ders zondigt men tegen de etiquette. Als een dame, die met haar broer samenwoont, een bezoek brengt bij een getrouwd paar. zonder dien broeder, dan moet ze twee kaartjes van dien broeder achterlaten. Alsecn dame een vriendin bezocht heeft, om afscheid te nemen en haar gespdoken heeft, moet zij toch in den gang haar kaartje met p. p. c, neerleggen. Een ongetrouwd heer, die een getrouwd paar bezoekt, moet twee kaartjes achterlaten. Na een ma.altijd gebruikt te hebben bij vrienden, moet men vóór het maken van een digestie-visite, eerst een kaartje a an,de deur afgeven. Zoo maken de menschen zich in de „wereld, waar men zich verveelt", iets te doen. Gevangenneming van lord Metlmen „De Echo" schrijft: Dr. Von Rennekampff, de Russische geneesheer, die tot den laatsten dag van den oorlog der Boeren ia Weste lijk Transvaal zijn diensten heeft be wezen, publiceerde in de „St. Peters- burgische Ztg." een paar schetsen met zijn herinneringen uit dén Boeren oorlog. Plaatsgebrek belet ons, de zeer inferssante artikelen van den wakkeren Rus in hun geheel over- te nemen; wij zullen volstaan met het citeeren van zijne beschrijving van Methuen's gevangenneming. Na een ■relaas te hebben gegeven van den slag bij Tweebosch evenals dien bij IJzarspruit (24 Febr. 1902) het eerst van Boerenzijde beschreven door dr. Rennen,kampff gaat h;' aldus voort: „Eenige honderden Engelschen wa ren gevloden, een groot deel gaf zich gevangen en slechts een kleine schaar slaagde er in ,in een veekraal terug te trekken, (d. i. binnen een kringvormi- gen muur zonder dak, waarin des nachts het vee wordt gedreven). Nu eerst kwamen de Boerenkanonnen er bij. en schoten met de bekende juist heid binnen den muur. Ook deze En gelschen gaven zich weldra over Onder de eerste Boeren, die zich tus schen de buitgemaakte Engelscb© wa gens begaven, bevond zich de oude veldkornet Wessel Pienaar. Een En gelscb officier van middelbaren leef tijd die in ongemakkelijke houding, blijkbaar met gebroken bovenbeen, op den grond lag, riep hem aan, en vro—- of hij de generaal was. „Neen", antwoordde de Boer. maar wat verlangt ge?" „Blijf ,als 't u blieft hier, ik ben lcrd Methuen", was het antwoord. ..en bescherm mij tegen mogeliike belee- digingen van de ziid'e der Boeren". Dadelijk daarop kwam generaal De la Rey aangereden. Hij groette lord Methuen en zeide, dat het hem leed deed. lord Methuen in dien toestand te zien. De lord antwoordde: „Het doet er niet toe, maar het zijn niet mijn troe pen. die ge verslagen hebt, maar van d© colonne van Paris". „Ja", zeide generaal De la Rey, „dat weet ik, uw troepen heb ik al IJzerspruit versla "-en. Wees overigens niet ongerust, ik zal goed voor u laten zorgen". Toen ik eindelijk tijd vond bij den lord te komen, lag hij op een deken op den grond. De wonden waren verbon den; het been was slechts met een ~e- weer gespalkt. Het Encelsche verple- gingspersoneel wilde hem op een an dier edeken overdragen, maar het been wrong op de gebroken plaats en ver oorzaakte groote pijn. Ik gaf bevel lord Methuen weer neer te zetten en vroeg om bruikbare spalke. Bii de Engelsche ambulance (Imperial Yeo- manxjy) waren er geen. Eindelijk vond ik eenige geschikte planken, en ik legde 'mijn s-ewoon veldverband aan. Ik verzocht echter generaal D© la Rey, een Engelschen dokter het ver dere toezicht o plord Methuen's ver wonding op te dragen Met de ge wonde Boeren had ik reeds zeer veel werk en bovendien wilde ik niet. dat de Engelschen, indien het met de ver wonding slecht afliep, de schuld op den Boerendokter zouden schuiven. Inmiddels werden de vluchtende Engelschen hard vervolgd. De slag was voor de Boeren zeer gunstig af- geloopen. Zij hadden 9 dooden en ongeveer 40 gewonden. De buit be stond uit zes kanonnen, ongeveer 2000 geweren, veel munitie, muildieren, paarden, assen, wagens, proviand enz. Er waren 800 Engelschen gevangen genomen en ruim 500 naar mijn, schat ting lagen dood op den grond. Daarbij kwamen nog eenige honderden gewa pende Kaffers, die ook gevangen wa ren. De Engelschen waren tusschen de 1500 en 2000 man sterk geweest (met zes kanonnen. Zij waren over- wonnn door nog niet ten volle 800 Boeren). De gevangen Engelschen werden vrijgelaten. Ook lord Methuen kreeg avn generaal De la Rey verlof, onder het geleide van een Engelschen dok ter en Engelsche verplegers naar Klerksdorp te trékken. Den volgenden Zondag hield een Afrikaner zendeling een preek, en koos tot tekst 1 Sam. 15 (Saui-Agag-Samuel)it dezen tekst be wees hij, dat het zonde was, lord Me>- thuen vrij te late. Het gevolg was. dat da Boeren verzoekschriften aan gene raal De la Rey opstelden om lord Me thuen aan te houden. Aangezien in Transvaal de volksstem de konings. stem is, moest generaal De la Re^ aan het verzoek voldoen. Hij zond wiel rijders uit om lord Methuen zijn reiB te laten afbreken. In een volksver gadering lieten de Boeren de verdere beslissing over lordMethuen over aan den krijgsraad, d. i. aan de gezamen lijke officieren, en deze besloten weer. de beslissing over dien kostbaren ge vangene in generaal De la Rey's han den te leggen. Generaal De la Rey liet den lord1 weder vrij". Bloedige wraak. In de voorstad van New-York, Mount Vernon, is een schrikkelijk treurspel af gespeeld. De algemeen geachte dokter, tevens gemeenteraadslid. House, had zijn koetsier, den Zweed King, wegens voortdurende dronkenschap moeten ont slaan. Daar deze echter toch in huls

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2