Stadsnieuws. Haarlem, 15 Jail. 1903. Landbouw. Woensdagavond had in Café Neuf eene algemeene ver gadering der afdeeling Haarlem en Omstreken der Hoilandscha Maatsch" van Landbouw onder voorzitterschap van den heer Fr. Lieftinck plaats. De voorzitter opende deze eerste vergadering in 1903 met het uitspre ken van een hartelijken gelukwensch tot allen bij den aanvang van het nieuwe jaar. Tevens wees spr. op de groote kracht, die van het vereeni- gings leven uitgaat en sprak bij den wensch uit dat de afdeeling steeds zal toonen dat ..Eendracht maakt Macht". Voorts, zeide spr., is mijn tweede wensch dat gij allen gezond mooet blijven en voorspoed1 in uwe zaken moogt hebben ,en dat de afdeeling moge groeien en bloeien in steieds meerdere mate. is mijn derde wensch. Veel heil en zegen zij u allen in 1903 toegewenscht. Met luid applaus werden deze woor den begroet. Daarna werden de notulen dier vori ge bijeenkomst voorgelezen en goed gekeurd. Uit het verslag der begroo ting voor 1903, door den heer mr. G. C Everwijn Lange uitgebracht, bleek, dat deze begrooting in ontvangsten en uitgaven sloot tot een bedrag van t 983.70. Door den heer Van Amstel werd vervolgens een zakelijk en tevens hu moristisch verslag uitgebracht over de algemeene vergadering te Alk maar op 19 Sept. 1902 gehouden. Door den Voorz, werd dezen afge vaardigde daarvoor een woord van dank gebracht, terwijl de vergadering door applans haar goedkeuring over het verslag te kennen gaf. Tot bestuursleden werden met bi 1- na algemeene stemmen herbenoemd de heeren Fr. Lieftinck, voorzitter, en W. K. Loeff, secretaris. Beiden namen de herbenoeming aan en gaven de verzekering steedis met ijver en toewijding de belangen der afdeeling te zullen behartigen. plans.) Medegedeeld werd dat het ledental met 6 was toegenomen, zoodat de af deeling steeds vooruitgaat. Het voorstel tot benoeming eener commissie van voorbereiding tot het ontwerpen eener afdeelings-tentoon- stelling in 1904. indien de jaarlijksche algemeene vergadering der Maatsch. te Haarlem wordt gehouden, werd voorloopig aangehouden, ten einde eerst met het hoofdbestuur deze zaak te bespreken. Een dergelijke tentoonstelling achtte de voorzitter voor Haarlem's burgerij en de bewoners der omstre ken zeer wenschelijk. Het terrein behoeft niet zoo ~root te zijn als bij eene 5-jaarlijksche ten toonstelling. en tevens was spr. over tuigd dat wanneer het zoover kwam de heer Evelein wel weder bereid zou worden gevonden die afdeeling met raad en daad bij te staan. Met een toestemmend knikje gaf de heer Evelein te kennen, dat de af deeling steeds op zijn steun kon reke nen. Ten slotte werd aan het bestuur machtiging verleend, die voorberei dende besprekingen met het hoofdbe stuur te doen, welke wellicht tot het houden eener tentoonstelling in 1904 te Haarlem kunnen leiden. Vervolgens deelde de voorzitter me de dat de hoefsmidschool onder lei ding van den heer V. uitstekend werkt. Er zijn thans 6 leerlingen, terwijl 1. door dat zijn patroon hem geen vrijaf wilde geven, den cursus heeft moeten verlaten. Dit vind spr. jammer. Hierna had de verkoop der onaf gehaalde prijsvoorwerpen van de ver loting ter gelgenheid der Haarlemsche paardenmarkt plaats. Tot slot werd nog een kostelooze verloting voor de leden gehouden. Hedenmorgen te half 9 onge- veer kwam op het Kemmemerplein, -n Velsen een op hol zijnde machine van de Alkmaarsche stoomtram aangereden zonder machinist of stoker. De machine kwam tot staan door botsing tegen een ledige goederenwagen. Het zoo gunstig bekende Ne- derlandsch Strijkkwartet, waarvan o. a. in ons blad een zeer gunstige beoordee ling van de hand' van onzen medewer ker den heer Philip Loots werd gepubli ceerd, zal uitvoeringen geven op 24 Ja nuari, 28 Februari en 1 ApriL Met genoegen zufllen muziekliefheb bers deze mededeeüng ontvangen. In hare Woensdagavond ge houden vergadering heeft de R K. Kies- vereeniging met algemeene stemmen be sloten, de candidatuur voor den gemeen teraad van den heer J. L. E. I. Kleijnen- berg te steunen. Hedenavond heeft de vergade ring der leden van de IJsclub „Haarlem en Omstreken" plaats. De leden worden opgewekt trouw ier vergadering te komen. Door het comité zijn enkele candidaten gesteld; terwijl door enkele leden biljet ten zijn rondgezonden om ter beëindi ging der ijsquaestie het afgetreden oe- stuur in zijn geheel te herkiezen. Aan de vergadering derhalve heden avond om te beslissen. Haarlemsche Operette-gez el- schap. In één der plaatselijke bladen wordt gemeld dat Haarlemsch Operette gezelschap ontbonden was. Wij informeerden hierna bij deni voor zitter, den heer G. J. van Gasteren, en vernamen, dat dit bericht geheel on waar is. Het klinkt ook te vreemd, dat de le den van een gezelschap, dat onder ei- ding van den heer De Nobel zoovele tri- omphen heeft gevierd, nu in d"en slappen tijd direct maar besloten om uit elkan der te gaan. Neen, integendeel, wij hopen en ver trouwen dat de leden met dezelfde toe wijding en kracht op den ingeslagen weg zullen voortgaan. IJ s b a a n. De ijsbaan aan den Zijlweg is hedenmiddag te 12 uur geopend. De temperatuur was hedennacht te 12 uut 23 gr. F., en te 3 uur 22 gr. F. Interview Springer. Naar aanleiding van de klachten in enkele couranten over het boven- matig hakken van boomen in den Hout, hebben wij den heeir Leonard A. Springer, onzen architect voor den Hout en de plantsoenen, eens opge kocht en hem gevraagd wat hij van die klaagliederen dacht. Wij vonden den heer Springer in een toestand van stille berusting. „Och," zei hij, „hoe de menschen ook jammeren en klagen, ik ben niet van plan mij van mijn weg te laten afbrengen. Wat er gehakt wordt is niets anders dan de gewone jaarlijk sche houthak, met hier en daar nog een enkelen boom, die bij nadere be schouwing mee moet verdwijnen. Nu wij aan 't omspitten zijn gegaan, blijkt het, dat de grond stinkt van verzuring. Er is zoo gejammerdl over de behandeling der zijwegen en nu blijkt, dat in paden, die dan niet ver hard heeten te wezen, een half voet puin 'ligt, langzamerhand gevormd. Daar werd niet over geklaagd. Maar wel over het vellen van slechte boomen! En waarom? Om dat de menschen niet vooruit kunnen zien, hoe een toestand wor den moet. Zij zien alleen die stam men, kijken naar boven noch naar beneden en betreuren alleen maar dat er weer een boom valt, zonder te vra gen of hij rot was, anderen hinderde of het vrije gezicht op mooier boo men belemmerde. De Hout is verwaarloosd, 't is hoog tijd dat hij herzien wordt Zoo doet men nu ook in 't Haagsche Bosch, dat wel een vol bosch was, maar voor die vernieuwing zóó slecht dat er in een winter ettelijke boomen naar beneden kwamen. Men kan toch in een openbaar bosch niet alleen aan zichzelven denken, de Haarlemmers, die na ons komen, moeten ook een Hout hebben en daar om is vernieuwing noodig. De menschen zouden, wanneer zij dq boomen niet zagen vallen, heel gauw nauwelijks meer kunnen zien, waar de gevelde boomen gestaan hadden. Iedereen vindt tegenwoor dig Duinendaal zoo mooi. Wat zou men ach en wee Rebben geroepen, als men indertijd had kunnen zien wat er om die wegen zoo te maken heeft moeten vallen! Maar daar is het pu bliek niiet toegelaten vóórdat alles af- geloopen was en dat gebeurt nu nog, wanneer er gewerkt moet worden. Dan wordt zoo'n terrein afgezet en eerst als alles gereed is, het publiek er op toegelaten. Zoo zou het. wanneer er nu een schutting om dm Hout werd gezet, daar ook gaan. Vooruit zien en vooruit zorgen dat is het werk van een deskundige. Dat kan het publiek nu eenmaal niet. Er staat bijvoorbeeld een breede, zware stam bij het punt. waar de tram den Hout ingaat. Oppervlakkig beschouwd is 't een prachtige hoorn, maar ik verzeker u, dat hij 't geen jaar meer uithoudt. En toch zouden de men schen, als ik hem nu vellen liet, ach en wee roepen!" „Welnu," zei onze redacteur, ,,ik voor mij ben er altijd voor geweest iemand eerst te laten toonen wat hij kon en wou en hem niet midden in zijn werk te storen. Toch moet ik zeggen: als ik al die boomen zie lig gen, dan wordt het ook mij soms bang om 't hart." „Heb maar géén vrees," zei de heer Springer. „Wanneer het niet mooi wordt, ga ik te keer, dat verzeker ik u." „Dat waag ik er op." zei de heer Springer lachend. Het uitstoomen van lak°n- sche kleeding en het reinigen, opverven en weder waterdicht maken van brood zakken voor het 'garnizoen te Haarlem, is opgedragen aan J. Wulff en Co., alhier. „W ie denkt. Overwint". De vereeniging „Wie denkt. Overwint", alhier is voornemens om aanvang Februari of einde Januari a.s. hare 3o reeks Multatu'li-lezingen te hou den. De heer W. Meng. van Amsterdam, zal ook voor deez reeks als spreker optreden. De vereeniging noodigt ieder uit, die sympathiseert niet de werken van Multatuli. tot het bijwo nen van deze te houden 3e reeks. Zooals de voorgaande zullen ook deze lezingen gehouden worden eiken Vrij- aagvond in het gehoorzaal van het Gebouw van den Ned. Protestanten bond. Nieuwe Gracht 3. De juiste aanvangsdatum zal tijdig bepaald, en bekend worden gemaakt; terwö' de onderwerpen van de te houden lezin gen zi>n: Saidja en Adinda (M.H.), Geschiedenissen van Gezag. De Ban jer (Verspreide stukken) De school des levens (verspr. st.). Een nieuwe Mattheus XIX (Idee 182 cn 181), Een vrouw is niets 'Minnebrieven), De Kruissprook (Minnebrieven). T e y 1 e r. Teyler's gehoorzaal was Woensdagavond gevuld met een audi torium dat met groote belangstelling de rede volgde van Dr. M. de Haas van Delft. Spreker bepaalde de aandacht zijner hoorders bij de electrische booglamp, waarvan hij verklaarde hoe die geluids trillingen onder zekere voorwaarden weergeeft, en hoe die electrische boog lamp als 't ware als telefoon zonder draad dienst kan doen. Met prachtig geslaagde proeven ver duidelijkte de spreker zijn rede. Vooral de proef waar een electrische booglamp, met een microfoon, later door een gra- phofoon versterkt, in verbinding ge bracht, het geluid weergaf toen in een nabij zijnd vertrek in de microfoon ge floten, gezongen en viool gespeeld werd. De Kroon. In de schouwburgzaal van de Kroon zijn eerstdaags weer verscnil- lende uitvoeringen te wachten. Zondag 18 Januari wordt er een Kin- deroperertte de Woudkoningin gegeven, onder leiding van mevrouw Hoffmann- Kwast, waaraan 80 kinderen, eeni kinder- bailet en een zigeunerorkest van 12 kin deren meewerken. Maandag den 19en dezer treedt op het Steindel-quartet (vader en 3 zoons) dat zeer geroemd wordt; Dinsdag het Ly risch Tooneel met het blijspel Papageno en Vrijdag 23 Januari de Weener Kla- yierhumorist Otto Lamborg. Werkstaking. De toestand bij Gebrs. De Waard is tot op heden nog onveranderd. Alleen zijn door de pa troons weder een paar zetters inhuur genomen, doch dezen zijn nog niet in zijn dienst De patroon verzekerde dat hij geen der vroegere werklieden nog terug zou nemen. Gisterenavond hield de mannem-zangveTeeniging „Crescen do", directeur de heer N. H. Andtries- sen. een gezellige bijeenkomst in de Groote Vauxhal. Door den voorzitter den heer Bouwmeester, werd de bij eenkomst geopend. Deze wees ©r o.a. op hoe de vereeniging met reuzen schreden vooruitgaat. Men vermaak te zich met gezellige spelen en bleef zoo tot ongeveer 12 uur bijeen. Den 31en dezer maand zal naar wij vernemen het Doopsgezind Zangkoor, dir. de heer J. de Nobel, een soirée geven in de Sociëteit „Ver eeniging". Een onderlinge quartettenwedstrijd zal gehouden worden, waaraan 7 quartetten deelnemen. Voor dezen wedstrijd zijn 4 fraaie kunstvoorwer pen uitgeloofd. De heer Officier van Justi'-ie bij de rechtbank alhier is in hooger be roep gekomen tegen het vonnis, waarbij T. Weeteling, vrouw van Oudhuijzen, dooT de rechtbank alhier is vrijgespro ken van diefstal van schoenen te Zaan dam. Toynbee-Vereeniging. De Haarlemsche Toynbee-veieeniging gaf Woensdag in oe kleine zaal van de Vereeniging een Voordracht- en Muziekavond, die aan eenige honder den menschen het zaaltje was prop vol een paar recht genoeglijke uur tjes heeft vei schaft. Er werd piano gespeeld, gezongen en voorgedragen. Het eerste door mej. Kitty Singels, die eerst met een Rhap- sodie van Brahms, een Romance van Schumann en een Jagerlied van Men delsohn en latei met een paar werkjes van eigen compositie optrad een Wie gelied van vriendelijk, stil karakter, en een gemoedelijk opgewekt Scherzo. Al deze nummers werden door mej Singels uit het hoofd en met onnii? kenbare muzikaliteit voorgedragen. Voor de afdeeling zang had zich mej. Cecilia Schroder uit Utrecht beschik baar gesteld. Zij kweet zich, gesteun:! door haar accompagnauice mej. T. r. d Eyken. van hiei, heel verdienst.. lijk van do taak, die zij zich wijselijk niet te overmoedig gesteld had, zoodat het belangstellende auditorium de mu ziek zonder veel 'inspanning kon ge nieten. Van de voordrachten door den heer G. v. d. Werf uit Leiden, mag ik ofschoon even buiten mijn ïubriek gaande wel zeggen, dat zij uitmun tend gekozen waren en niet minder uitmuntend we-den vertolkt. De vier nummers, Aannemen, van Reyding, Bankbreuk, van Prudels, De koopman op de Markt, van den spreker en On dank, van A. de Winter, vonden, even als een paar leuke toegiftjes, levendi- gen bijval. Laat ik, nu ik zoowat het geheele programma afschreef ook de zang nummers nog even noemen. Het wa- ïen Gebed, en Berusting, uit de Oran- jt-Nassau-Cantate, Nacht. Heimwee en Zonnelied, alles van C. v. Rennes en Wiegedeuntje. van h. v. Tussenbroek. Een welgeslaagde, recht onderhou dende avond. PHILIP LOOTS. Ijsbaan. Hedlen te 12 uur is de ijs baan van de Haarlemsche IJsclub ge opend. Er werd dezen middag door yelen gebruik van gemaakt. In de trams werd deze opening aan gekondigd door een biljet, onderteekend door die voorloopige commissie. Merk waardig was het, dat reeds vroe ger de'1 bekende, oude bordjes in de wa gens aan de paardentram hingen. Van avond zal er nu een definitief bestuur worden gekozen. Per briefkaart zijn de leden opgewekt om ter vergade ring te komen en het oude bestuur te stemmen. Natuurlijk is dit de bedoeling van de voorloopige commissie en van de meerderheid op de vorige vergade ring, allerminst. Deze meerderheid zal trachten een Bestuur te vormen1 van per sonen uit de voorloopige commissie, aangevuld met eenige anderen. Het zal er dus maar van afhang in, welke van de twee partijen het best op komt. Uit de Omstreken. Bloem endaal. Aan de beurt van aftreden als lid van den gemeenteraad zijn de heeren Rouwens. wethouder, C. Roozen Hzn. en Van Hoof, laadsleden. In hare vergadering van den 13den dezer Ls door de kegelclub „Welgele gen" alhier besloten in den loop dezes jaars een invitatiewedstrijd te houden ter heidenkin.' van het éénjarig be staan der vereeniging. Heemstede. Aan het postkantoor en de daaron der ressorterende lulpkantoren weid gedurende de maand December 1902 ingelegd 14 39.92. en terugbetaald i 3039.22; net laatste door het kantooi uitgegeven beekje nraaut het nummer 2361. In de kerkekamer dei Nederl. Herv. Gemeente heeft heden, de verkiezing plaats gehad van 3 notabelen gekozen zijn de heeieu W. A. van Amstel, L. Zieren er. J. ten Hagen Door den R K. Volksl ond afd Heem stede is ec i ooiiiüté gevormd, ingevol ge de beroepss et. Zandvoort. Woensdagavond hield prof. dr. Van Rhijn, uit Groningen, in ..Ons Huis" eene lezing over Rome en Pom- péji, waarbij spr. tal van lichtbeelden vertoonde. Vooreerst werd een wan deling gemaakt door het opgegraven gedeelte van Pompéji, Tal van hoogst interessante lichtbeelden verschenen op het doek. Spreker deelde onder meer mede. dat de Italaansche regee ring indertijd 30,000 per jaar voor de opgravingen besteed had en dat ook uit Engeland belangrijke subsidiën gekomen waren. Vervolgens kreeg men het oude Rome te zien en daar na een kerk te Milaan. Op aangename en leerrijke manier wist spr. de licht beelden toe te lichten. Ds. Hulsman bedankte prof. Van Rhijn voor deze hoogst interessante lezing, waarmede een ieder door luid applaus instemde. Woensdagavond a.s. 21 Jan. zal de Christelijke Zangvereeniging „Imma- nuel" de jaarvergadering houden des avonds te half 8 uur in „Ons Huis". Alsdan moet de verkiezing plaats heb ben voor een secretaris wegens perio dieke aftreding van den heer H. Tere" Haarlemmermeer. Zeer ten ongerieve is de vaart voor de derde maai te Haarlemmermeer gestremd. De alom drukke werkzaam heden op het land en 't verdiepen van slooten en tochten is weer geëindigd. Onder talrijke bewijzen van be langstelling viert thans de heer De Groote. deurwaarder bij het kanton gerecht te Haarlemmermeer. z»in 25- jarig jubilé als zoodanig. Men verwacht dat de hoogere con tracten als het vorige jaar gunstig zal werken op dte teelt der suikerbieten te Haarlemmermeer. Het afscheid* nemen van den heer Mur. bij zijn vertrek als brievengaar der van Aalsmeer naaar Oude Wete ring was van de zijde van het publiek allerhartelijkst. Fraaie cadeaux maar ook andere stoffelijke blijken werden den vertrekkende aangeboden. met den algemeenen wensch dat het hem in zijn nieuwe standplaats wel moge gaan. B i n n e n i a a fl. Minister Tan Marine. Volgens een in de Haagsche marine- kringen loopend gerucht, zou minister dr. Kuyper, gedurende zijn jonigste op onthoud te Brussel, een onderhoud ge had hebben met den gep. schout-bij-nacht Lebron de Vexela, ten einde hem te pol sen over de vervulling van den zetel van den minister van marine. De heer Lebron de Xexela, die katho liek is en sinds eenigen tijd te Brussel woont, is in marinekriügen een bekende figuur, en verwacht mag worden, dat hij een bekwaam leider zal zijn van ons marine-departement. Atjeh. De correspondent te Batavia der „N. R Ct." seint: „Kapitein De Roever Kröber is in Atjeh gedood door een omgehouwen boom, die op hem viel De overleden kapitein W. J. de Roever Kröber werd in 1862 geboren, 16 Nov. 1888 tot 2e luit. der infanterie aangesteld, 18 Juli 1903 tot le luit. bevorderd en in Mei 1902 tot kapitein. Naar wij vernemen was de omgekomen officier eerst sedert 14 dagen op Atjeh gedetacheerd. Ongevallenwet. Werkgevers, naamlooze vennootschap pen zijnde, welke een verzoek doen als bedoeld ui art. 52, le lid der Ongevallen wet 1901, worden verzocht, ter bevorde ring van een spoedige beschikking, het zij op het verzoekschrift, hetzij op bet overgelegd exemplaar der statuten, te vermelden de dagteekening en het num mer van de „Nederlandsche Staatscou rant", waarin opgenomen is het Kon. besluit, waarbij bewilliging is verleend op de akte van- oprichting der vennoot schap of op een ontwerp dier akte. Zijn de statuten gewijzigd, dan wordt verzocht ook het nummer en de dagtee kening der Staatscourant te vermelden, waarin opgenomen is bet Kon. besluit, waarbij bewilliging is verleend op de wijziging. Suikerbieten-contracten. Men schrijft aan De Telegraaf: De tijd is weer begonnen, waarop de landbouwers door de verschillende agenten worden aangezocht tot het sluiten van suikerbieten-contracten, precies als bij andere takken van han del en nijverheid, tegen ,,concurree- rende prijzen". In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt voor eene Belgische fabriek getracht con tracten af te sluiten voor f 9.50 of 10.naar gelang van de plaats der levering, terwijl voor bieten, gele verd tusschen 20 September ©n 1 Oc tober, eene premie van f 0.20 per 1000 K.G. zal worden betaald. Op het eiland Tholen tracht men de bietenverbouwers met ietg soort gelijks te bewerken, maar met eene restrictie geheel ten voordeele der fa brikanten. Men geeft nl. f 9.50 per 1000 K.G. netto, met dien verstande, dat bij 5 leveringen op verschillende tijdstippen voor de eerste vier f 2, f 1.50, 1 en 0.50 meer wordt be taald. De eerste termijn is van 14 tot 19 Sept.; de koopers behouden zich het recht voor, dezen termijn desnoods te laten vervallen, zoodat de f 11.50 van den eersten termijn niets is dan een lokaas. De boeren schijnen echter nog niet erg happig te zijn naar het lokaas, en wachten liever hun tijd af in de hoop, dat die hun betere conditiën zal brengen. Lange zinnen. Aan het Departement van Oorlog ver staat men de kunst van lange volzinnen te maken. De jongste aflevering van het. Recueü Militair bevat een Kon. besluit regelende de vaststelling van de hoe grootheid der lichting van 1903, waarvan art. 3 luidt: „Wanneer het aantal lotelingen, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, eml die zich overeenkomstig art. 138 e'er Militiewet 1901 in het geheele Rijlc voor de zeemilitie hebben aangemeld of neb ben doen opgeven, zoo groot is, dat, ok na eventueeie vrijstelling in beroep van tot den dienst aangewezenen en van voor den dienst ter zee lichamelijk onge schikt bevondenen, het voor dien dienst bestemde deel der lichting geheel uit deze vrijwilligers kan worden samen gesteld, dian wordt het daarin door elke provincie te dragen aandeel bepaald naar evenredigheid van het aantal dergenen, die zich in die provincie voor die zee militie hebben aangemeld of hebben doen opgeven, waarbij tevens, zoo mo gelijk, rekening wordt gehouden, eener zij ds met de behoefte in elke qualiteit bij de zeemilitie in het bijzonder, en anderzijds met het aantal opgegevenen in de provincie, welke een beroep uitoe fenen, dat voor die quailiteit het meest geschikt is." (Telegraaf). Moord in de dubbele buurt. Den 30en Januari zal de rechtbank te Amsterdam een aanvang maken met de behandeling der zaak van den moord in den nacht van 10 op 11 December 1901, gepleegd op de weduwe Dijxhoorn in hare woning aan de Dubbele Buurt. Beklaagden zijn Muyselaar, de Groot en van dier Dool. In de tegen hen uitgebrachte dagvaar ding wordt aan Muyselaar en de Groot moord met voorbedachte rade, subsi diair doodslag of mishandeling met doo- delijke afloop ten laste gelegd, gepaard miet poging tot diefstal, welke alleen zonder gevolg bleef, wijl men heit ge zochte niet vondt. Aan van der Dool wordt medeplich tigheid aan het misdrijf ten laste gelegd, daar hij inlichtingen verschafte. Als ver dedigers treden op de heeren mr. Fik kers, mr. Memsingh van Chaxente en mr. Kokosky. Niet opeubaar. In, een der jongste vergaderingen an de plaatselijke schoolcommissie te 's- Gravenhage, welke noch openbaar, noch j voor de pers toegankelijk zijn, moet ter sprake gebracht zijn een voorstel om de vergaderingen voortaan in het open baar te houden. Besloten werd echter de vraag over het beginsel van publiciteit zelfs niet in behandeling te nemen. Ook moet de vergadering, evenwel met een kleine meerderheid, zich verklaard hebben tegen 't plaatsen van personen uit den arbeiders- en werkmansstand, wier kinderen de volksschool bezoeken, op de door de schoolcommissie op te maken aanbevelen aan den Gemeente raad voor het lidmaatschap van de com missie. Pensioen bij de S. S. De minister van waterstaat brengt ter kennis, dat ten laste van den Staat recht hebben op pensioen: a. de in het tijdvak van 1 April 18^7 tot en met 31 December 1902 wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, we gens invaliditeit of op hoogeren leeftijd dan 60 jaar na een ten minste 25jarigen diensttijd eervol ontslagen ambtenaren, beambten en werklieden van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, weeleer in dienst bij de voorma lige Nederlandsche Rhijnspoorwegmaat- schappij, die niet tot het gewone per soneel van eerstgenoemde maatschappij waren overgegaan, en hunne nagelaten betrekkingen; b. de nagelaten betrekkingen van de in het tijdvak van 1 April 1897 tot en met 31 December 1902 in dienst overleden ambtenaren, beambten en werklieden ais sub a bedoeld; en c. de vóór 1 April' 1897 wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, we gens invaliditeit of op hoogeren leeftijd dan 60 jaar na een ten minste 25jarigen diensttijd eervol ontslagen ambtenaren, beambten enwerklieden van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatspoor- wegen, weleer in dienst bij de voormali ge Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij, of hunne nagelaten betrekkin gen; en de nagelaten betrekkingen van vóór 1 April 1897 in den dienst overle den ambtenaren, beambten en werklie den als boven bedoeld die op het 'ijd- stip van hun ontslag of overlijden niet tot het gewone personeel van eerstge noemde maatschappij waren overgegam voor zoover deze personen niet, krach tens artikel 8 van de bij de wet van 7 December 1896 bekrachtigde overeen komst tusschen den Staat en de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, reeds in het genot van een pen sioen ten laste van het Rijk zijn gesteld; en dat zij, die vermeen n op zoodanig pensioen aanspraak te 1' 'nnen maken en daarvan tot dusverre nog niet heb ben doen blijken hunnen wensch tot het doen gelden van de hun bij die over eenkomst verleende rechten schriftelijk kenbaar behooren te maken aan het adres van laatstgenoemde maatschappij (Algemeene Comptabiliteit), welke maat schappij tevens bereid is, alle te dier zake verlangde inlichtingen te verstrek ken. Dr. Scliaepman. Een telegram uit Rome, hedennacht door „De Tijd" ontvangen en loopende over den toestand van gisteravond luidt: Rome 9.30: „De toestand van den lij der is sedert hedenmiddag onveranderd; hij lijdt veel pijn maar is kalm. Er is geen onmiddellijk gevaar meer. Hedenochtend seinde men aan net- zelfde blad: „De nacht had een buiten verwachting kalm verloop. Heden zal geen consult worden gehouden, wijl de toestand n- veranderd is'. Uit Utrecht seint men: „De toestand van dr. Schaepman was hedenochtend te 10 uur dezelfde". INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie Gelieve het volgende een plaatsje te geven in uw veelgelezen blad. Heeft „Een Inwoner van Bloemen- daal" Ln een ingezonden stuk van Vrij dag jl. eenige critiëk geoefend over de Inwijding der nieuwe Gemeenteschool te Bloeniendael. schrijver dezes wilde hieraan nog iets toevoegen. Ook z.i. is 't. zeer onbehoorlijk ge weest om ingezetenen van Bloemendaal ten toegang tot het nieuwe schoolge bouw te weiperen. Op enkele gezegden van den heer Immink, ourgemeester van Bloemen daal, is eveneens iets a' te dingen of iets aan toe te voegen. De hui genieester prijst de ligging der lokalen, omdat het hoofd der school het overzicht over alle tegelijk heeft. Dit is zeke^ een groot practiscb nut 't Hoofd Kan zim onderwijzers in hun werk co atroleeren en omgekeerd kan het personeel zien dat het hoofd zijn werk met vlijt verricht. Zulk een we derzij dsche controle kan niet anders dan gunst'ig voor het onderwijs zijn. Z.E.A. wijst verdei op het geval, dat zich hier voordoet, nl. op het bezitten van de noofdacte van het reheele pe- soneel. Of de resulaten van het on derwijs hierdoor bet-:r zullen zijn, dur ven wij, en ook niemand, die eenige studie van ons lagen onderwijs heeft gemaakt, onderschrijven. In onze groote steden Amsterdam, Rotterdam den Haag, enz zijn bijna uitsluitend onderwijzers met hoofdacte. 't Is ech ter nog eer. vraag, of die scholen be- tei zijn dan de dorpsscholen, met een flink personeel. De school vormt den onderwijzer en niet de studie voor de hoofdacte. Wie nu door die studie zijn positie tracht te verbeteren, doet veistandSg, doch dat hij daardoir beter onderwijzer wordt is niet altijd zeker. Daar echter de heer Inunink zeker dvoorkeur geeft aan onderwijzers met hoofdacte 1c 't. ook niet meer dan billijk, hen behoorlijk te bezoldigen wat nu nog niet het geval is. Een Inwoner van Bloemendaal. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND Te Arnhem had eene vergadering plaats van architecten en patroons, leden en niet-leden van de afd. van den Ned. Aan- rnemersbond, tot bespreking van de loon- quaestie. Met 19 stemmen tegen 6 werd besloten, den Iioornstandaard te doen vervallen, en voor goede werklieden (ter beoordeeling van den patroon) het loon tot 20 cent te verhoogen voor timmerlieden en metse laars, en tot 16 cenit voor opperlieden. Deze loonsverhooging zal ingaan met 1 Mei a.s. Rechtzaken. Dood door schuld. In de maand November 1902 ston den voor de 5e Kamer der Amster- damsche Rechtbank terecht: le Jan Adriaan Huy, timmerman, wonende te Watergraafsmeer, en 2e. Jacobus Johannes Fontijn, timmerman, wo nende te Amsterdam, eigenaren van het perceel aan de Vrolikstsaat, no. 81. Bij dagvaarding wetrd aan beklaag den ten laste gelegd dat, alhoewel zij op den 4den Juli 1902 bekend ge worden waren met de omstandigheid dat een cementen gevelverziering aan een der bovenramen van hun perceel in de Vrolikstraat, welk raam zich verheft boven den openbaren weg, voorover hing en dreigde te vallen, zij niet onmiddellijk voorzorgen en maatregelen hebben genomen om on gelukken te voorkomen. Door deze grove nalatigheid was het aan hun schuld te wijten, dat in den avond! van den 2en Juli 1902 de cementen versiering naar bene/den viel op het hoofd van d'e-negenjarige Sara Bran don, waardoor schedel en hersenen van dit meisje werden verbrijzeld en zij bijna onmiddellijk daarna is over leden. De beklaagden bekenden indertijd de juistheid van het ten laste gelegde maar verklaarden heit gevaar niet te hebben ingezien en niet eerder in de gelegenheid te zijn geweest de gevel versiering te doen herstellen. Wegens het vergevorderde uur werd indertijd de zaak uitgesteld tot 3 December 1902 en daarna weder, wegens ongesteldheid van den presi-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2