Ook aan andere levensuitingen kan meu zien dat de vogels volgens een aangeboren instinct handelen. Met tal van voorbeelden toonde spr. dit aan. Het veronderstellen van mensche- lijke eigenschappen bij dieren, voert ons steeds op een dwaalspoor. Dat het gezang geen uiting van vroolijkheid en opgewektheid is. be wijst dat een nachtegaai in een zak geborgen, luid zong. De nestbouw de wijze van bouwen en de plaats, alsook het broeden wijzen er op dat de vogels volgens een aangeboren instinct werken. Zet men een vogel op eieren, die een langer broedtijd hebben dan zijn eieren dan verlaat bij op den tijd, die baar eieren er voor noodig hebben, bet nest; haalt men. bij een vogel de eieren weg en legt men andere voor werpen daarvoor in de plaats, dan blijft zij doorbroeden. Dit nu druischt tegen alle verstand in. Bewuste liefde is niet de machtige drijfveer der ouderen om bet nest te bewaken, want zoodra de jonge vo gels groot zijn .wordt elke familieband verbroken,. Het niet verlaten van het nest is dus niets anders dan een aangeboren onrust-instinct. Ook andere feiten dui den aan dat van bewuste verstande lijke handelingen bij vogels geen sprake kan zijn. Met applaus werd de lezing begroet. Naar aanleiding van een belangwek kend en lezenswaardig artikel van de hand des heeren Heimans in afl. IX van „De levende Natuur", getiteld Avondklanken in de duinen", de monstreerde dr. Calkoen verschillen de daarin genoemde vogels van ver schillende orde doch daarin overeen stemmend. dat de aanwezigen met de meest mogelijke belangstelling eerst de korte mededeelingen van den beer Calkoen aanboorden en daarna de meerendeels fraai opgezette vogels be zichtigden. Op deze wijze kreeg men een foed- den indruk van het uiterlijk van den nachtzwaluw of geitenmelker, hoorde men iets over lijsters, waarvan in ons land 6 soorten inheemsch zijn, o. a. dat de grauwe lijster zijn nest bekleedt met klei of mest, wat bij geen anderen inlandscben vogel voor komt Zoo kon men een nachtegaal, een koekoek op zijn gemak gade slaan ,de laatste zelfs vergelijken met den sperwer, beide vertoonen dezelfde teekening van borst en buik. Men zag een mees. zwaluwsoorten, een boomkruipertjemet zijn spitsen sna vel en afgesleten staartveeren. alsmede goudbaantjes, de kleinste vogels van ons land .de beide inlandsche duiven- soorten (boschduif en wilde tortelduif) eQ werd ten slotte ingewijd in de stre ken van listige vogelvangers en van de gerechtelijke vervolgingen van overtreders der Vogelwet. Deze bijdrage viel bijzonder in den geest Na eenige mededeelingen en vra gen door aanwezigen werd' onder ap plaus ontvangen de toezegging van den heer dr. Timmer Jot bet afstaan ter bezichtiging van zTjn te verwach ten verzameling photo's van vogels en vogelnesten, copieën van die welke onlangs te Amsterdam zijn tentoon-' gesteld naar aanleiding van een prijs-' vraag, uitgeschreven door het „Han delsblad". Naar wij vernemenis de typo- grafen-werkstaking bij Gebr. De Waard geëindigd. De firma zal de volgende week met bet afdeelingsbestuur van den Typografenbond vergaderen om tot een loonregeling te komen. Aprondissements-Reehtbank. Zitting van Donderdag 15 Jan. 1903. (Vervolg). Balkendiefstal. De middag zitting der Haariemsche rechtbank was geheel gewijd aan de zaak tegen J. Bleeker te Zaandam, den hoofdgetuige, tegen J. de Vries. Bleeker was nam el. door de Vries aangeklaagd, omdat bij zou hebben verkocht 26 balken tot behoorende aan de firma William Pom En toen dit geschie.' was, had Blee ker op zijn beur* weer a s wraakneming de Vries aangeklaagd van den hier boven genoemden diefstal. Bleeker is zg. balk- nteller voor car gadoors en assuradeur- en moet aan dezen als hij bijv. 100 balken heeft ge teld, er ook lOO afleveren. Heeft bij zich nu verteld, dan gaat hij visschen. voegt bij den stapel, waaraan te kort komt zooveel als nood i is. onverschil lig of die balken het eigen merk dra gen, daarnaar zieit toch niemand, zei hij, en houdt als er over zijn van het visschen die balken voor zich. Zoo heeft hij kans gezien om in 1902 ruim 100 balken ten eigen bate te ver- koopen. Welke moeite de rechters ook deden, om Bleeker een heldeie verklaring te doen afleggen, het gaf niets, hij bleef, zooals de officier zei, in raadselen spreken en zijn eenige verantwoording was: als ik balken te kort kom. moet ik ze erbij leggen, en een winst van 30 balken nis je er wel 300.000 hebt ge lost, is niemendal. Daar er tegen dezen beklaagde nog drie gelijke beschuldigingen aanhan gig zijn. renumeerde de o'ficier nu 9 maanden. Gisteren reed een paard met turf- wagen tegen de electrteche tram op bij de kruising van Korte Jansstraat en Jansstraat. De hoornen van den wa gen werden gebroken het paard zelf en de voerman kwamen er goed af de lantaarn der tram werd verbrijzeld. Hoewel de wagenvoorders der elec- trische trams bellen, is hun vaart in den regel, tegen de verordening in, veel te snel. Wel een wonder, dat in deze smalle straat met dubbel spoor en kruising van twee dwarsstraten, niet meer ongelukken gebeuren. (N. H. Ct.) Uit de Omstreken. Heemstede. Het aantal ingeschrevenen voor de mi litie bedraagt alhier tot heden 28 en zal vermoedelijk tot 44 stijgen; ten vorigen jare bedroeg dat 54. Da Commissie tol wering van Schoolverzuim vergaderde in het af- geloopen jaar 13 maal, in welke bij eenkomsten zij 19 gevallm van Leer- plichtwetovertreding te behandelen had. Door de secretaris werden de ver schillende ouders diecr kinderen op geroepen voor de commissie te ver schijnen; 10 voldeden hieraan niet. Bovendien werden door den Arron- dissements schoolopziener aan de i icommissie 5 kennisgevingen verzon den, elk inhoudende, dat een kind zich schuldig maakte aan absoluut leerverzuim. Bij onderzoek bleek dat een dezer kinderen reeds op een school ge plaatst was, terwijl de vaders der 4 andere kinderen voor de commissie verschellen. De besprekingen met dezen hadden tot resultaat, dat 3 der kinderen op verschillende scholen zouden worden geplaatst, het vierde had recht op vrijstelling. Ambtshalve werd dit jaar geen enkel kind ingeschreven. De inlichtingen door den Secretaris aangevraagd aan de Hoofden der scholen, omtrent de kinderen, die zich aan onwettig schoolverzuim had den schuldig gemaakt, werden ten al len tijde welwillend verstrekt. Zaadvoort. Maandagavond a.s. zal in de Consis toriekamer der Ned. Herv. gemeente al hier de verkiezing plaats hebben voor éèn lid van het kiescollege in de plaats van den- heer H. C. Voet, die is benoemd tot diaken. In het jaar 1902 werden alhier door de politie opgemaakt 306 processen-verbaal en wel wegens: politieverordening over treding 105, dronkenschap 89, overtre ding art. 461 wetboek van Strafrecht 17, ordeverstoring 11, diefstal 10, burenge rucht 9, mishandeling 7, beleediging 7, wederspamndgheid 7, jachtovertreding 9, leerplichtwet 6. straatschenderij 5, huis- wed ebreuk 4, dierenmishandeling 3, ver nieling 2, bedreiging 2, overtreding pro vinei ale verordening 2, drankwetover treding, hazardspel, loopen over in oogst staanden grond, aanhouding gesignaf leerde, verboden wapens dragen, ver duistering, overtreding veiligheidswet, ieder één. Halfweg De trekvaarten tusschen Haarlem Halfweg en Sloterdijk worden al be reden. Er bevinden zich veel wakken in het ijs, die hedennacht voor een deel zijn dichtgevroren; zeer wemsche- lijk was het dat. die gevaarlijke plaat sen werden afgezet. Een binnenbrand bij den arbeider v. V. alhier werd door de buren met emmers water gebluscht; de schade aan huis en inboedel beloopt onge veer f 80; eigenaar en inboedel zijn verzekerd. In het Zuidelijk deel van Noord- Holland is d'e gewone scheepvaart voor den derden maal in dezen win ter gestremd. Binnenland. Dr. Schaepmatt. Aan „Het Centrum" wordt uit Rome geseind te 9,40 uur: „Toestand zichtbaar beter". Openhartig. Een armoedig man kwam bij den burgemeester eener Friescke gemeente 5ü cent ler leen vragen. Toen de bur gemeester vroeg wat hij daarmee wil de, was het antwoord „koperdraad koopen om te kunnen hazenstrikken." Dat de burgemeester, hoe groot ook zijn mede'ijden wa« met den arme, hoofd van een gezin, voor dat doel geen geld leende, is te begrijpen. Twee slachtoffers. ."Woensdagmiddag waagden zich, eenige knapen op het nog niet sterke ijs van het diepe kanaal bij het spoor-j station te Sn eek. Plotseling zakten 2 elf-jarige knapen op ongeveer 8 M. afstand van den wal er door. Een van hen verdween dadelijk in de diepte, terwijl de andere nog eeingen tijd drijvende bleef. Hoewel spoedig hulp kwam opda gen, kon men er niet in slagen, de knapen te bereiken en werden beiden, eerst later, nadat met een schuit be naderd was, levenloos opgehaald. Alle pogingen ,om de knapen weer tot be wustzijn te brengen, bleken vruchte loos. IJs. Men meldt uit Monnikendam, dat de Zee tot aan Marken geheel met ijs bezet is, waardoor het verkeer met het eiland bijna geheel gestremd is. Blijk van belangstelling. Het Algemeen Nederlandsch Ver bond heeft van H. M. de Koningin- Moeder als blijk van belangstelling f 500 ontvangen. Letteren en Kunst. Een redactie-lid van het Handels blad heeft een bezoek gebracht aan Louis Bouwmeester en schrijft: Tot ons genoegen konden wij, bij een bezoek dat wij heden aan den heetr Bouwmeester brachten, consta- teeren, dat deze den slag, hem toege bracht door hevige influenza, gepaard gaande met ernstige longontsteking, weer geheel te boven is. Uit het ziek te-proces, hetwelk een aanvang nam nadat de heer Bouwmeester te Rot- terdam den Shy lock" had gespeeld en daarbij na zijn laatste bedrijf sterk verhit in een tochtige schouwburg gang had geloopen, en dat voor een zoo ernstige ziekta betrekkelijk een spoedig verloop heeft gehad, behield hij alleen nog een hevige zwakte, welke de reconvalescent echter, door zijn sterk gestel geholpen, ook wel weder spoedig te boven zal zijn. Ui terlijk heeft de doorgestane ziekte Men heeT B. zeer weinig veranderd. Van weder-optreden. zij het ook in een niet te veel van de krachten ver gende rol, zal met dat al voor een dag of veertien verloopen is, nog wel geen sPrake zijn. Behalve voor zijn verdwijnende in fluenza, is de heer Bouwmeester nog onder dokters behandeling voor een lastig exeem dat hein op de middelste vinger van beide handen plaagt, en voor de pink van zijn rechter hand, die eerst op een repetitie, waar met wat al te veel vuur geacteerd werd later op de jacht een „knauw" kreeg en nu krom staat zonder echter ge broken te zijn. Dit lichaamsdeel zal (met Röntgenstralen moeten worden onderzocht. Zooals men ziet, is Louis Bouw meester lichamelijk nog niet „in splendid condition", maar, gelijk hij zeide, zijn harten geest blijven jong, en dit. doet ons het beste verwachten voor heit voortgaan van zijn herstel en voor het bespoedigen van zijn door velen met verlangen tegemoet- gezien wederoptreden. Naar aanleiding van het bericht dat mejuffrouw Cronegg zich weer verbon den heeft aan de Opera van den heer v. d. Linden, schrijven de heeren Ore- lïo. Pauwels en Coini in „De Tel." Mej. C. is door ons van den beginne af aan opgenomen geworden in onze combinatie hoewel zij geen repertoire heeft, dat op het oogenblik voor onze exploitatie geschikt is Zij was vol gens eigen verklaringen een der per sonen, die dorr der. heer V d. Linden het meest werd getroffen, waar zij ten tweeden ma.e uit het buitenland hier- heengelokt met mooie voorspiegelin gen. ten tweeden male bedrogen was uitgekomen. Des ondanks gaat zij ten derden ma le een verointenis met den heer V. d. Linden aan wat wel iets anders is, dan hare verklaring, dat zij „niemals" weder aan deze Ned. Opera verbonden wilde wordm. Mej. C. heeft zich steeds op zeer besliste wijze uitgelaten over de ontrouw der personen, die eerst met c-ns hebben medegewerkt en oleegt nu die zelfde ontrouw. Mej. C. heeft 31 December uit onze handen het salaris ontvangen, dat zij met ons was over eengekomen. p'i heeft daarna voortdu rend bij ons oangeklop om voorschot op nieuw salaris, wat haar ook gege ven is. Mej. C. heet een officieel stuk ge- teekend. waann staat mder art. 4 De ondergetekenden verbinden zich te- genover elkander om tot en met 30 April 1903 op de hierboven geregelde wijze getrouwlijk te zullen samen werken. Hij of zij, die deze verbintenis niet mocht nakomen, verbeurt ten behoeve van die endergeteekenden, die deze verbintenis wel nakomen, eene schade vergoeding van f 2000 (wat mej. C. aan gaat). Wij zijn zeer benieuwd, of deze f2000 heden in ons bezrt zullen zijn. Wij zullen met een gerust geweten de kwalificatie van uit bedrag aan iedereen overlaten. Ontrouw en con tractbreuk, ons dunkt, dal zijn twee fraaie zaken. Wij kunnen iedereen de verzekering geven dat onze werkzaamheden door de ontrouw van Mej. C. niet de minste stoornis zullen lijden. De voorstellin gen, door ons gegeven, hebben plaats gehad zonder medewerking van deze artiste, en zoo zal het voortaan ook gaan. Rechtzaken. De moord te Ermelo. B. Doppenherg, beklaagde in de moordzaak te Ermelo, ia door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 jaar. Sport en Wedstrijden Afstandskaart. De algemeene Nederlandsche Wielrij- dersbomid, heeft een nieuwe, geheel her ziene en belangrijk verbeterde uitgave van de „Afstandskaart van Nederland" uitgegeven. De kaart is weer in twee deelen los in een omslag gevat. Zij geeft den kortsten afstand m kilometers aan. Ned. Yoetbal Boud. Het programma voor de NederL Voet bal Bondcompetities bevat voor Zondag 18 Januari a.s. de volgende ontmoetin gen: Westelijke le kl. A.: Haarlem—Veloci- tas, Haarlem, scheidsrechter H. J. K. Hinlopen; SpartaH. V. V., Rotterdam, scheidsrechter H. J. Willing. Id. i.d B.: VolhardingQuick (Amers foort), als hier, scheidsr. J. van Eldik. Gemengd nieuws. De automobiel als kansel. Twee ge°sP"nken van de Hervormde Kerk in Frankrijk, de heeren Fou- quïer en Ortsier, Parijs, hebben in een godsdienstig tijdschrift een oproe ping gedaan waarin zij een beroep doen op de mildheid der geloovigen om hun de middelen te verschaffen tot aankoop van een automobiel. Met behulp aaarvan willen zij bet Woord Gods verkondigen onder de arbeidersbevol king van de afgelegen voorsteden van Parijs. Een sportblad merkt naar aanleiding van dien oproep op, Dat de automo biel dienst dort als °nel verkeersiniid- del en redenaarstribune bij de verkie zingen, is oekend. Nieuw «iaaretitegen is het denkbeeld hem in dienst der kerk te «dellen. Maar eigenlijk, waarom ook niet?" (Fiets.) Eeu gevaarlijk anarchist. De „Daily Chronicle" verneemt uit Genève, d'at de Russische anarchist, die wegens medeplichtigheid aan het complot tegen den Czar ter dood. ver oordeeld is. Woensdag wegens bedrog te Genève heeft terecht gestaan en Zwitserland reeds als gevaarlijk anar chist is uitgezet. Een vreemde meteoor. Te Tunbridge Wells (Engeland) is een meteoor gezien, die er uitzag als een groote visch, waarvan de kop een groote vuurbal was, terwijl de romp met den staart een ontelbaar aantal sterren van prachtig mooie gouden kleur vertoonde. Deze vreemde meteoor bewoog zich in noordelijke richting en was bijna een halve minuut zichtbaar. Een groot schandaal verwacht. Te Parijs gaat het gerucht dat op aanklacht van een ambassadeur van een der groote mogendheden det direc teur van een Parijsch ochtendblad, een groot industrieel, door de politie wordt vervolgd:. Deze dagbladdirec teur moet van den ambassadeur meer malen groote sommen geld hebben losgekregen op belofte gunstige arti kelen voor zijn land te zullen publi- ceeren. Zonder blikken of blozen weerden deze sommen echter aangewend voor reclame van het blad. Ten slotte was de ambassadeur het voortdurend „stoppen" moe, de justitie werd met de knoenerijen in kennis gesteld en thans is de rijke industrieel en dag- blad-directeur voortvluchtig. Donder dagnacht heeft hij in grooten haast per automobiel de Duitsche grens we ten te bereiken. Poging tot omkooping. De ,,Vorwarts" bevat een vermake lijk verhaal van poging tot omkoo ping door de Duitsche politieke poli tie, die een deT boden van bovenge noemd blad trachtte over te halen re dactie-geheimen te verklappen. Op niet zeer listige wijze ginh de politie tewerk en 't geheel e geval lekte uit. Thans publiceert de „Vorwarts" de volgende oproeping: „Aan ons kantoor liggen ter be schikking 60 mark. die op 13 Januari in het Café Schiller aan onzen redac tie-bode zijn betaald door de politieke politie, voor verleiding tot trouw- oreuk en het verraden van redactie geheimen. De man die ze betaald heeft, kan het geld tegen ontvangbe wijs en na vaststelling van zijn iden titeit, aan ons kantoor, Linden stras- se 69, afhalen". Zindelijkheid met voedings middelen. Een nieuwe politi ever ordening voor Berlijn, betreffende de zindelijkheid der voedings- en genotmiddelen zal binnen kort worden uitgevaardigd. De politie- president van Berlijn heeft den gezond heidscommissies van Berlijn, Charlot- tenburg, Schönebergen Rixdorf verzocht haar meening mede te deelen over het verkrijgen van de grootst mogelijke zin delijkheid bij het transport en den ver koop van voedings- en igenotmiddelen. Onlangs is een soortgelijke politieveror- i dening voor Elberfeld uitgevaardigd, die aan andere politieautoriteiten tot voor beeld kan dienen. Voor Berlijn zal zij echter nog wel eenige uitbreiding behoe ven. Volgens die verordening wordt het verboden de voedings- en genotmiddelen vóór het koopen met de handen aan te raken. Over de verkoopers wordt echter niet gesproken. In het bijzonder bij straat handelaars moet bet afmeten, wegen, toonen der waren op voorgeschreven wijze geschieden. Eetwaren moeten slechts in gesloten doozen te koop wor den tgeboden. Volkomen noodzakelijk acht men dit bij waTen, die op wagens of voor winkelétalages zijn uitgestald, om ze voor stof en straatverontreiniging te behoeden. De gezondheidscommissies zijn het er over eens, dat de betaste wa ren betaald moeten worden en niet meer uitgestald blijven. De boete zal door den politie-president bepaald worden. Met het oog op den gezondheidstoestand der groote stad acht men een dergelijken maatregel zeer noodzakelijk. De geschiedenis van een dames kegelclub. Eenigen tijd geleden vereenigden zich een aantal leden van het schoone ge slacht te Treptow in Pruisen tot een kegelclub. Het doel was, daardoor de nerveusiteit te bestrijden en de ledema ten te sterken, 's Namiddags werd er voortaaan in een daartoe gekozen lo kaal vol ijver gekegeld, tot er aan bet genoegen plotseling een eind kwam. Maandag 1.1. besloot de echtgenoot van één der leden zijn vrouw in de club een bezoek te brengen. Hij keek vreemd op, toen hij de gansche kegelbaan onbe zet vond. De dames-Kegelclub had 's mid dags een uitnoodiging gekregen van een heeren-kegelclub, die in hetzelfde lokaal werkte, om een tochtjenaar Grünau te ondernemen. Het geval werd spoedig bekend en toen de dames terugkeerden, werden zij afgewacht door haar Ter- toomde echtgenooten, die aan het club- leven spoedig een eind maakten. De dikste vrouw der wereld is mejuffrouw OttotL, een Portugeesche, die 360 pond weegt. Op 34Jarigen leeftijd is zij in het huwelijk getreden met een jongen Hollander. INGEZOiNÜEN MhuEDEE- LliNGEN. 30 cents per regel. Goedkoop duurkoop. Wij allen zijn geneigd in 't algemeen het goedkoopste wat ons wordt aange boden te koopen, maar velen onzer le zers en lezeressen zullen de ondervin ding op gedaan hebben dat de titel van dit artikel meer dan eens bewaarheid is geworden, gij kunt niet vorderen dat een voorwerp waarvoor u een geringen prijs betaald hebt even zoo lang zal duren als dat zelfde voorwerp voor den dubbe len prijs wordt aangeboden, want zeker lijk beeft de werkman die 't duurdere voorwerp vervaardigd heeft er meer tijd toe gebruikt en is tengevolge daarvan ook meer betaald geworden. Wij behoe ven er niet verder over uit te wijden, een ieder weet dat alle waar is naar zijn geld. Hierboven bedoelden wij nag al leen maar de voorwerpen die voor het dagelijksche leven gebruikt worden, maar wanneer men voor zijne gezond heid, die toch schatten waard is, naai het goedkoopste geneesmiddel zoekt, ter wijl men overtuigd is, door d vele at testen, dat het duurdere het beste altijd is geweest, dan begrijpt men van zelf wel dat het een misplaatste zuinigheid is. Wij laten hier een voorbeeld volgen, dat Mejuffrouw J. Met, wier echtgenoot het beroep uitoefent van smid en wo nende te Heer Hugo waard, provincie Noord-Holland, die aan onze verslagge ver bij zijn bezoek hem vertelde dat zij sedert een jaar lij'dende was geweest aan eene groote algemeene zwakte ge paard gaande met ondragelijke pijnen in den rug. Zulks was van lieverlede aan gevangen, de eetlust verminderde, de spijsvertering werd ongeregeld, maag krampen en steken in de zijde deden zich voor, ze was kortademig, duizelig, de slaap gaf haar hoegenaamd geen ver kwikking tengevolge van akelige droo- men en tot overmaat van smart werd zij dagelijks geplaagd door hevige hoofd pijn. U ziet, zoo ging zij voort, dat mijn toestand voot eenigen tijd geleden allies behalve aangenaam was en wat ik ook aanwendde niets mocht mij baten. Door het lezen van veie attesten in de couran ten ging ik tot het gebruik der Pink-Pil- len van Dr. Williams over en mijn toe stand verbeterde zich. Toevalligerwijs zag ik uit eene advertentie dat de Pink Pillen tegen een goedkooperen prijs te krijgen, waren. U kunt wel begrijpen dat zulks mij toelachte en liet die goedkoo- peT6 Pink Pillen komen, maar spoedig bemerkte ik dat deze volstrekt geen uit werking op mijn gestel hadden; daarop heb ik de echte weder laten komen en, al die onaangenaamheden die ik in mijn gestel ondervond zijn thans verdwenen en ik ben welvarende, tegelijkertijd reik te zij mij met oen soort van minachting het doosje over waarin zich nog eenige nagemaakte Pink Pillen bevonden, mij toevoegende, ik wil ze niet meer in mijn huis hebben en doet er mede wat u wilt. Zooals men ziet is bovenstaande titel wederom bewaarheid geworden een ieder wachte zich dus voor schade en schande. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pill/en van Dr. Williams te bekomen, want igelijk alle goede produk- ten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoo danig dat zij uiterlijk den schijn heb ben van de echte te zijn,, doch de heil zame en genezende bestanddeelen bezit ten ze in geenedeele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attes ten zijn aangegeven of zoo gij maar eeni ge twijfel mocht hebben, laat ze recht streeks van den hoofddepothouder ko men, de heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rot terdam, hoofd-depothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voot Haarlemen Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. IJsquaestie. Donderdagavond te acht uur had in de bovenzaal der Sociëteit „Ver- eeniging" de vergadering plaats van leden der IJsclub voor Haarlem en Omstreken, per advertentie o.a. in ons blad, bijeengeroepen door een Com missie van tien leden. Van deze tien waren aanwezig de heeren A. Holdert, J. J. Zeewoldt, Mr. F. A. Bijvoet, ,1. Oolgaardt, A. Brum- mer, C. G. H. Bakker. Deze heeren hadden gelijkvloers aan kleine tafel tjes plaats genomen, niet aan de groene tafel, die op het podium met stoelen gereed stond. Als Voorzitter trad op de heer Hol dert, die er op wees dat hij in afwij king van den gewonen loop van zaken niet te de gelegenheid was, voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Inplaatsdaarvanwenschte Spr. eenige mededeelingen te doen van wat er geschied is sedert de vergade ring van 23 Dec. Als steller van de toen aangenomen motie had hij ge meend, dat hij ook eenige verplicnting op zich nam en zich daarom gewend tot het Bestuur der IJsclub met den navolgenden brief Amsterdam, den 24 December 1902, Aan het bestuur v. d. IJsclub v. Haarlem e, 0, Haarlem Mijne Heeren Onder meer andere zaken is mij gisteren avond duister gebleven welke houding het Bestuur heeft aangeno men na de stemming over de bekende motie van orde. Twee gevallen zijn i.e. mogelijk cn wel 1. Hel Bestuur stelt onmiddelijk zijn mandaat ter beschikking van de Vergadering, of 2, Het Bestuur blijft de loopende zaken behandelen tot aan de ver kiezing van een nieuw Bestuur, als „Demissionnaire Bestuursleden". Het zal mij aangenaam zijn van U te vernemen welke van deze twee ge vallen op Uw Bestuur van toepassing is, ten einde, na kennisneming daar van, mijn gedragslijn te kunnen vaststellen. Geloof mij M. II, Uw. Dw. dienaar, HOLDERT. Zijlweg 5 Haarlem. Hierop werd ontvangen het navol gende antwoord: Haarlem, 26 December I902. Weledele Heer Ook mede namens Jhr. Ch. F. van de Poll kan ik U in antwoord op uw schrijven dd. 24 December j.l. rnede- deelen dat het Bestuur der IJsclub zijn mandaat onmiddelijk ter beschik king van de algemeene vergadering gelegd heeft. De IJsclub heeft derhalve voor het oogenblik geen Bestuur. De onder mijne berusting zijnde gelden, boeken, papieren en meubels, zullen nadat de leden weder een be stuur gekozen hebben onmiddelijk ter beschikking van dat Bestuur zijn. Hopende U hiermede voldoende in gelicht te hebben, heb ik de eer te zijn Uw Dw. dienaar, K. Th. E. VAN BEVERVOORDE. Intusschen hadden er in de voor- loopige commissie eenige besprekingen plaats gehad en was de noodzakelijk heid gebleken zooveel mogelijk te blij ven in de lijn van de statuten en het huishoudelijk reglement. Vandaar dat het wenschelijk werd geacht, aan het bestuur een verzoek in te zenden van tien leden, om een vergadering te be leggen tot benoeming van een nieuw Bestuur. (Er worden een paar uitroepen ge hoord. De Voorz. verzoekt, dat als de heeren opmerkingen te maken hebben, zij daarmee zullen wachten tot hij uitgesproken heeft). Daarop is verzonden het navolgende schrijven. Haarlem, 1 Jan. 1903. Den HoogWelGeboren Heer Jhr. CH. VAN DE POLL, Voorzitter van het demissionnair be stuur der IJsclub voor Haarlem en Omatreken te Haarlem. HoogWelGeboren Heer Hiernevens heb ik de eer aan UHWG. een verzoek toe te zenden door tien gewone leden der IJsclub voor Haarlem en Omstreken gericht aan het demissionnair bestuur dier club, welk verzoek strekt (ingevolge het bepaalde bij artikel 9 der statuten) tot het ten spoedigste beleggen van eene buiten gewone algemeene ledenvergadering ter verkiezing van een nieuw bestuur. Naar aanleiding van het feit, dat dit verzoek door ondergeteekende en negen andere leden aan het demission nair bestuur wordt gedaan, niettegen staande hem door den heer K. Th. E. van Bevervoorde op eene desbetreffen de vraag werd bericht, dat de IJsclub op het oogenblik geen bestuur heeft, zou ondergeteekende liet ten zeerste op prijs stellen, indien UHWG. hem en de Heeren J. J. Zeewoldt en Mr. F. A. Bijvoet in de gelegenheid zoudt wil len stellen op door u nader te bepalen tijd en plaats het verzoek mondeling toe te lichten. In afwachting uwer geëerde rescrip- tie teekent hoogachtend, Uw dienstw. dienaar (was geteekend) HOLDERT. Hieraan was toegevoegd een verzoek luidende aldus: Haarlem, 1 Jauuari I903. Aan liet demissionnair bestuur der IJsclub voor Haarlem en Om steken. Mijne Heeren De ondergeteekenden, gewone leden van bovengemelde club, hebben de eer Uw bestuur beleefd uittenoodigenten spoedigste eene algemeene ledenverga dering te willen beleggen, teneinde in die vergadering een nieuw bestuur te (joen verkiezen. Hoogachtend, (w. g.) HOLDERT. J. J. ZEEWOLDT Jr. F. A. BIJVOET. J. OOLGAARDT. A. DAAMEN. Albt. BRUMMER. Jb. VAN DEN BAN. H. ROESSINGH. C. G. H. BAKKER. C. B. M. GRIJSEELSJ Daarop werd ontvangen het navol gende antwoord Haarlem, 5 Januari 1903. Den heer A. Holdert, Haarlem. WelEd. Heer. Uwe letteren d.d. 1 dezer, begelei dende eene missive geteekend door tien gewone leden van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken, welke missive gericht is tot het demissionair bestuur van die club, heb ik gisteren in goede orde ontvangen. Het demissionair bestuur bestaat, als college, niet meer. Onder verwijzing naar het verslag van het laatste gedeelte der vergade ring in de „Vereeniging", zooals dat voorkomt in „Haarlem's Dagblad", waarin juist is weergegeven hetgeen toen is geschied, neem ik de vrijheid u te herinneren dat het bestuur staande de vergadering is afgetredendat ik toen aan de ver gadering in overweging heb gegeven zoo spoedig mogelijk een algemeene ledenvergadering uit te schrijven ter benoeming van een nieuw bestuur, en dat aan het afgetreden bestuur, op uw voorstel, door een gedeelte der aanwezigen dank is betuigd voor het-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2