I. D. firn, Stoomdrukkerij ,Lourens Coster' KtÉpmg 2. Stoomtram ÏJzerbewerking. VAN RIETSCHOTEN HOUWENS- Hroote Houtstraat 55. Advertentie-Bureau van Haarlem's Dagblad. Levering van alle Drukwerken in den kortst mogelijken tijd, tegen concurreerende ürijzen. Bij bestelling van VISITEKAARTEN (van af 60 cent per 100) en ander klein Drukwerk, kan op de uitvoering worden gewacht. Modellen en Papiermonsters gratis verkrijgbaar. wetten voor 1902, liet eindcijfer der uit gaven vastgesteld werd op ƒ167,333,72 22' Sedert waren bij de wet nog eenage kre dieten toegestaan, zoodat op het oogan- blik dat de minister zijn rede hield, het gezamenlijk bedrag dear voor 1902 toege stane kredieten was 1 7,591.0.96.22'. Voorts waren bij de Staten-Generaal nog ingediend ontwerpen van suppletoire be- fgrootingswetten, waarbij in het geheel werd aangevraagd een som van 774.334 Voegt men deze laatste som, die intus- schen niet geheel is toegestaan, bij het bedrag der reeds toegestane kredieten, dan krijgt men een totaal aan geraamde uitgaven van 103,335.430,22'. De gewone middelen hebben in 1902 opgebracht ƒ144,049.346.62, d.i. ƒ7,680.226,62 meer dan de raming. Van de veronder stelling uitgaande, djat de overige mid delen het geraamde bedrag van 17,633,125 hebben opgebracht, is het totaal bedrag der inkomsten van den Staat in 1902 geweest 161,682.471.62. Er zou dus, volgens de voorgaande cijfers, over 1902 een tekort zijn van 6,682.958.60'. Onder de uitgaven is .echter begrepen een som van 6,250.000, als koopsom voor de Nederlandsche gedeelten der Grand Central Beige-lijnen, die door den Staat aan de Exploitatiemaatschappij ten gebruike zijn afgestaan., waarvoor deze jaarlijks aan den Staat bijna 184.000 betaalt. Trekt men die 6 1/4 inilQlioen van het te kort af, dan verdwijnt dit bijna geheel. En dan is hierbij nog niet eens in re kening gebracht de besparing, die ge woonlijk op de toegestane uitgaven ge- -vor.it hh .lie vroeger op 3 mil- lioen, de laatste jaren op 2 müKoien jaarlijks geraamd weir<L Dit gunstig resultaat is verkregen, ter wijl onder de uitgaven zijn begrepen zoogenaamde buitengewone als voor spoorwegen en de verlegging van 'en Maasmond tot een bedrag van ruim 3 millioen en terwijl voor den nieuwen staatsmijndienst 1 millioen was uitge trokken. De laatst voorafgaande dienstjaren waren zeer gunstig geweest. Het jaar 1399 had een overschot gegeven van 1,209,360.62', het jaar 1900 een overschot van 1,299,896.81 en het jaar 1901 een (geraamd) overschot van 144,571.55. Bij de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1903 op 18 September jl. gewaagde de minister van financiën er nog van, dat het dienstjaar 1902 belangrijk min der goede uitkomsten zou geven dan de laatst voorafgaande jaren. Uit onze voorgaande medekleefingert blijkt, dat dit pessimistisch oordeel van den minister door de uitkomsten wordt gelogenstraft. (N. R. Ct.) Leger en VlooL De begrafenis van den gepens. luite nant-generaal P. M. Netscher kenmerk te zich door strengen eenvoud. Op de a!g. begraafplaats waren zeer velen opgekomen, om den hoogbegaafden en gewoardeerden afgestorvene de laatste eer te bewijzen. Geaeraal-Majoor De Vlaming, kolonel Hoogenhuyze en de ovenste Cool vormden een deputatie van de- Vereen, ter beoefening van de Krijgswetenschap de minister van oorlog generaal Bergansius, die inder tijd generaal Netscher als voorzitter dier Veireeniging opvolgde, was aan wezig. Evenzoo de generaals Van Panthaleou baron van Eek, Van Mook, de oud-generaals Graaf Dumonceau, Egter van Wissenkerke, De Bock. Taets vanAmerongen, Verspyck, de Staatsrat den nir. Hu her en Gort van der Lin den, vice-admiraal Macleod, de heer Lode wijk Mulder, de Commissaris der Koningin mr. Patijn, baron Du Tour van Bell'inckhave en jhr. Baud. Nadat een der familieleden een woord van dank had gesproken voor het vele goede dat Netscher om zich heen had verspreid, huldigde generaal Verspyck den oud-krijgsmakker den kundtigen officier en trouwen kameraad, die steeds in zijn lange loopbaan, ook in Indië, schitterde door zijn gaven. Een zwager van den overledene be dankte voor de belangstelling. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Te 's Hertogenbosck is een werk staking uitgebroken aan de ijzergie terij der firma Dufay en Zoon. Er waren ongeveer 70 man werkzaam. De corespondent van liet Hbl. schrijft ovdr den stand der quaestie het volgende: Meende men eerst, dat nog een 13- tal van de arbeiders der firma trouw waren gebleven, of althans aanstonds na de staking den arbeid hadden her vat, nader is gebleken, dat men on der dit 13-tal heeft te verstaan enkele sjouwesr, die voor de firma eene schuit losten, een paar modellenmakers, den bejaarden karreman van de fabriek en den meesterknecht, nog slechts aanwijzing en raad, naar men ver-, enkele weken in dienst e* op wiens neemt, de firma het „stukloon" heeft ingevoerd. De rest van het ongeveer 70 man sterke personeel, de kernma- lcers, zand- en leem vormers enz., de eigenlijke fabrieksarbeiders, hebben de fabriek verlaten en deze staat dan ook geheel stil. Veel twijfel schijnt er niet te bestaan of de invoering van het „stukloon1 voor het meerendeel der arbeiders nadeelig is. Men noem de ons personen, die onder het vroe gere stelsel, bij een loon van. 18 a 20 cent pea? uur, e.en aardig weekgeld maakten en die na de invoering van het stukloon, met ongeveer de helft van het vroeger besomde naar huis gaan. Het Nederlandsche Arbeiders Secre tariaat zond al aanstonds iemand die de stakers met raad en daad' bijstaat. Ook de invloed^ van het bestuur van den R.-K. Werkliedenbond en van de Gilde, waartoe een deel van de sta kers behooren, doet zich gelden, maar de man van het Secretariaat is onge twijfeld het meest werkzaam. Hij had een onderhond met de lieeren Du fay en Lips, de beide firmanten, maar het is hem niet mogen gelukken die heeren van ongelijk te overtuigen en hen op hun besluit te doen terugko men. Wel verklaarde de firma zich bereid de arbeiders op drie na weer in dienst te nemen, maarop „stukloon", en terwijl de firmanten in de plaatselijke, bladen zand- en leem. vormers en kemmakers vragen en vast werk beloven, doen d!e stakers bun best en met succes om arbeiders van elders buiten de fabriek te hou den. In de buitenlandsehe bladen waarschuwen zij hunne kameraden, en komen er over. dan worden ze door posten aan het station en bij de fabriek opgewacht en tot nog toe met goed gevolg overgehaald om terug te kee- ren. Naai) men ons mededeelt, brengt de betaling van stukloon aan deze fa briek mede. dat b.v. als een gieter z^n werk niet goed doet. omdat de vorm scheurt of andere omstandigheden hem ongunstig zijn. niet alleen hij maar ook de vormeronbetaald blijft. Eiken middag om 12 uur heeft er eene bijeenkomst van de stakers plaats. Deze vergadering wordt ge houden in het pand' door de vroegere werklieden van „Van den Berth's Schoenenfabriek" gebruikt, welke werklieden, na liet met hun patroon te kwaad te hebben gehad, voor eeni- ge maanden geledn diens concurren ten zijn geworden. De vergadering wordt geleid door den afgevaardigde van liet Arbeiders-Secretariaat. De Vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied heeft heden een ma nifest verspreid, gericht tot de bootwer kers, en dit naar aanleiding van het feit, dat de bootwerker der firma W. H. Muller en Co. weigerden de Stass- furt te lossen in verband met de be weging d.er dok- en veemarbeiders te gen liet Blaauwhoedenveem. Het bestuur der vereeniging ver klaart er prijs op te stellen, een depu tatie der bootwerkers te ontvangen om dit conflict te bespreken, maar geeft tevens nadrukkelijk te kennen, dat het geen overleg kan plegen met het tegen woordig bestuur der scheeps- en boat- werkersvereeniging Recht en Plicht, en wel voornamelijk wegens de leu genachtige en opruiende artikelen in de Propagandist en in het Volksdag blad, het iaatste van de hand van A, C. Weasels, voorzitter van Recht en Plicht. Rechtszaken. De frauduleuze brievenbesteller D(eJ brievenbejstalletr H. S. te Tiel, die belast m»t het bezorgen van een telegram aan zijn concurrent, den viscbhandelaar Spies, dit opende en van den inhoud kennis nam, is ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en hem is het recht ontzegd., binnen da eerste vijf jaren bij posterijen en telegrafie te dienen. De geëischte straf werd met drie maanden gevan genisstraf verminderd. Adverteniën. Architect, 40 en 45 cent. Vermengd met de fijnste Leidsche Roomboter 50, 55 en 60 cents het Kilo. Fijner dan Natuurboter T. A. -ISoaaiaé©, EU. Imtttnat *a. GEBRs. ENGBERS te Apeldoorn. Drijfriemen, Chroom-en Kroonlederfabriek. Leerlooier^ „DE VEL UWE' HaarlemSchotenSantpoortVelsenBever wijkNoorddorpCastricum-Limmen-Heilo-- Alkmaar. Vertrek van het Kennemerplein te Haarlem. (Amsterdamsche Tijd) Naar SANTPOORT: 7.35, 9.-, 11.35, 1.35, 4.20, 5.45, 7.35. Naar VELSEN7.35, 9.—, 11.35, 1.35, 4.20, 5.45, 7.35. Naar ALKMAAR7.35,69.—, 11.35, 1.35, 4.20, 5.45, 7.35, en bovendien naar BEVERWIJK: 10.20, 11,30 's avonds, en naar SANTPOORT3.15 's middags. Dienstregelingen gratis verkrijgbaar bij de Conducteurs en goederen Agenten. I Niets overtreft Dr. UNTERVOHLÊNS LANOGEN, die in weinig tijds winterhanden, kloven, roode vlekken en lichte huidaandoeningen geneest. Prijs ƒ0.50. Hoofd-Depót J. J. GÖPPINGER, Groote Houtstraat 147a. I Botterdam, Boompjes 46. (BIJKANTOO R).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6