Watzalernu gebeuren? Over deal loop v.an de Maandagavond onder leiding van den heer Mr. F. WiHe- kes Macdonald in 't Brongebouw gehou den vergadering van leden der IJsclub, is maar één oordeel en dat is, dat zij zich gekenmerkt heeft door een welwil- lenden en kalmen toon van beide zijden. De warmste hoofden zijn afgekoeld en allen willen hetzelfde: komen tot een Tegelmatigen toestand. Alleen verschilde men van meening over de middelen. Vijf-en-twintig leden hebben dus nu het oude Bestuur verzocht, om alsnog een vergadering te beleggen ter verkiezing van een nieuw Bestuur. Van tweeën een: hei oude Bestuur voldoet daaraan of het voldoet daaraan niet. Dit laatste komt ons, na alles wat voor afging, het waarschijnlijkste voor. Wat zal er dan gebeuren? O. i. niets meer. Men zal dan machteloos staan en zich, wanneer men de IJsclub in stand houden wil, bij de zaak moeten neerleggen en stilzwijgend het nieuwe Bestuur eenpa rig als wettig erkennen. Voldoet het Bestuur wèl aan het ver- verzoek, dan zullen de leden wijs doen met in de dan te beleggen vergadering, het pas gekozen Bestuur opnieuw te kiezen. En zij zullen, wanneer we ons niet bijzonder vergissen, daartoe ook wel te vinden zijn. Nergens hebben wij nog critiek hooren oefenen op de p e r so n e n van het nieuwe bestuur, integendeel werd door warme voorstanders van het oude Bestuur, hulde gebracht aan de wijze, waarop de nieuw opgetredenen de zaken tier ijsclub in gang hadden ge houden. Nu is er nog wel een derde mogelijk heid, namelijk dat een dwarsdrijver, on verschillig of het eene dan wel het an dere gebeurt, uit puur behagen in het opwerpen van bezwaren, opnieuw in op positie komt, maar wij vertrouwen dat zijn stem dan zal wezen die van eens roependen in de woestijn. Hoe het oude Bestuur ook beslisse, we mogen lettende op den toon van de Maandagsche vergadering, met reden verwachten dat het einde van de ijs- quaestie nabij is. Zoo zij het- Electrisch orchestrion. In de „Kleine Vereeniging" in de Kleine Hout straat valt een nieuwigheid te bewonde ren en te genieten. Het is een groot, vol orchestrion, waar van el'eciriciteit de beweegkracht is. Wel ja, waarom ook niet. We leven nu eenmaal in het teeken van de stoom- en electriciieit, en waarom zouden we) ook door middel van electriciteit ons geen automatische muziek verschaffen. Deze soort van muziek wordt er vooral niet minder om. 't Is uit mechanisch en algemeen menischelijk oogpunt be schouwd zelfs zeer aanbevelenswaardig dat we de natuurkrachten in dienst stel len van wat anders menschenkracht moest doen. Er valt nu bij een stukje muziek uit dit orchestrion te filosofeeren. vrienden De electrische drijfkracht wordt gele verd door de gemeente, de firma Sie mens en Halske heeft den aanleg be zorgd. Zoo zorgt de gemeente als een igoede moeder ook voor ons deel levensgenot op 't aardsche tranendal in den vorm van orchestrïon-muziek, nog wel machi naal. Nut. Voor de leden van 't Nut en hunne dames trad Maandagavond in het Brongebouw de heer Dr. Bleekrode van den Haag als spreker op. Juister gezegd: „voor de dames", want de heeren schit terden vrijwel door afwezigheid. Denke lijk waren ze allen beneden in de ijs- quaestievergadering. Had Dr. Bleekrode dat vooruit gewe ten? Zoo niet, dan was 't wel zeer toe vallig, dat hij juist het vuur toi onder werp van zijn rede gekozen had. Hij be gon met er op te wijzen boe er een tijd geweest was, dat men het vuur niet ken de, het maken van. vuur is dan ook een werk van den denkenden mensch. Zelfs de hoogst staande dieren kunnen een vuur aanleggen, noch aanhouden. Den kelijk is de mensch er toe gekomen om dat hij de uitwerking van den bliksem zag of het eeuwige vuur, zooals zich dat voordoet in de petroUeumvelden van Ba ku. No gtegenwoordig zijn er in Tas- mamë volken die het vuur niet kunnen maken en dat tegen andere zaken in rollen. De oudste manier om vuur te maken is het tegen eikander wrijven van twee stukken hout, wat zeer moeilijk is en wel 2 of 3 personen vereischt. De Romeinen deden het in hun zonnig land met een brandglas, later (tot nu 50 jaar geleden toe) gebruikte men vuursteen en tondel doos. Had men in de vroegste tijden eenmaal vuur, dan moest men dit zooveel mo gelijk onderhouden; later had men vuur steen, brandspiegels enz., en 50 jaar ge leden bad men de vuurpomp, alle voor beelden van de waarheid der stelling, dat vernietiging van beweging warmte kan geven. Tegenwoordig kent men tal van wijzen om langs chemischen weg vuur te ma ken. Aangetoond werd hoe fijn verdeeld ijzer, vermengd met bloem van zwavel gemakkelijk kan worden ontstoken. Door de verbranding ontstaan licht en warmte. Brengt men stoffen in verbinding met zuurstof dan verkrijgt men allerhevigste vuurverschijnselen. Een mengsel van suiker en potasch geeft hetzelfde ver schijnsel in verbinding met zwavelzuur. Het bekend worden van deze uitwer king gaf het ontstaan aan onze eerste lucifers. Later werd het phosphorus practisch aangewend. Deze medeéling igaf spr. aanleiding tot eene andere, namelijk dat die stof in al onze lichaamsdeelen wordt gevonden, bij de mannen in grooter hoe veelheid dan bij de vrouwen. De zuivere phosphorus ontbrandt ge makkelijk, in fijn verdeelden toestand zelfs door blootstelling aan de lucht. De gemakkelijke brandbaarheid deed zoeken naar eene practische toepassing, en eindelijk vond men die in den vorm onzer lucifers, waarvan spr. de vervaar diging in 't kort beschreef, onder ine- dedeeling van het groote gevaar, waar-: aan de bewerkers blootstaan ook door de vergiftige eigenschappen. Het bewijs van het groote gebruik der lucifers bleek meer dan voldoende uit het feit, dat volgens de berekening per seconde 120Ü0 lucifers worden afgesto ken. In Jonköpimg heeft men 80 fabrieken met 6000 werklieden. Met tal van goed geslaagde proeven werd het gesprokene zeer duidelijk aan gevuld, en de voordracht dubbel aan genaam gemaakt. Na de pauze werden meerendeels zeer fraaie lichtbeelden gegeven, betrekking hebbende op de interessante voordracht, welke met veel aandacht werd gevolgd en door de aanwezigen luide werd toe gejuicht. S t e i n d e 1-Q u a r t e t. Hoogst merkwaardig, maar jam merlijk slecht bezocht, was het con cert, dat dei familie Steindel Maan dagavond in ,,De Kroon" gaf. De fa milie Steindel voor zoover wij die hier leerden kennen bestaat uit papa en drie zoontjes van 11 1/2, 9 1/2 en 7 1/2 jaar. De oudste dezer veelbe lovende telgen, Bruno, bespeelt de piano, de tweede. Max, de violoncel, en de jongste, Albin, de viool, ter wijl de vader met zijn alt hetQuartett completeert. Als ik spreek van veelbe lovende telgen is dit eigenlijk te wei nig gezegd. De pianist althans maakt nv reeds den indruk van een gerijpt kunstenaar te zijn ofschoon zijn optreden heel niet aan een jong oud- mannetje doet denken. Integendeel de lange, ernstige leerschool die bij weï heeft moeten doorloopen om i-~t zijn tegenwoordigen graad van ont wikkeling te geraken, schijnt hem niets van zijn kind-zijn gekost te heh- ben. Alleen als hij speelt, denkt men niet meer aan het kind, maar aan den kunstenaar. Volkomen zeker en zonder de minste inspanning speelt hij zijn nummers en moge ook de eerste oogenhlikken vooral zijn won derlijke behendigheid de aandacht vragen, spoedig vestigt zich die op merkzaamheid op het artistiek gehal te van zijn voordracht en de toehoor der raakt onder de bekoring der mu ziek, om eerst aan het einde daarvan zich te herinneren dat hem al die goede gaven uit een kinderhand ge werden. En zoo gaat het hem ook met de bespelertjes der strijkinstrumenten hoewel hier nog vaak gemist wordt het poëtische waas dat de klavierspe ler over zijcn voordracht weet te sprei den. Maar zij staan dan ook twee en vier jaren in leeftijd bij den pianist ten achter zoodat men veilig kan aannemen, dat alle drie de knapen door moeder natuur even mildelijk zijn bedeeld. De heer Steindel zelf schijnt behal ve een liefhebbend vader, ook een degelijk paedagoog te wezen. Klaar blijkelijk streeft hij er niet zoozeer naar zijn rijkbegaafde kinderen voor het publiek te doen schitteren net programma, waarin aan de klassie ke meesters de voornaamste plaats "*s gelaten, bewijst dit als wel hun breedgewielcte talenten nu en dan in d-. ruimte der concertzalen gelegen heid te geven tot vrijer, hooger vlucht. En wie zal het misduiden, wannier hij zoodoende tevens toegeeft aan den drang: in wijderen kring te doen ken nen en bewonderen wat zijn vreugde en rechtmatigen trots uitmaakt? PHILIP LOOTS. Bij beschikking van Z. E. den Miln. van oorlog is aan den lotelinig Wil lem Cats, op grond van art. 114 der Mi- litiewet, eeni jaar uitstel van eerste oe fening verleend Naar wij vernemen zal Z o n- dag a s. onze begaafde landgenoote Ma rie Kalff een middag-vooTdracht in de Kroon geven. Heit geheele programma zal gewijd zijn aan Maeterlinck. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier d.d. 20 Januari 1903, is in staat van faillissement verklaard G. Hollcamp, handelende onder de firma wed. L. Koop man, koopman in ijzerwaren te Koog aan de Zaan. Rechter-commïssarïs Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Ter terechtzitting van de Rechtbank alhier, d.d. 20 Januari 1903, zijn beëedigd als makelaars te Oostzaan, de heeren Aldert Onrust Jz. en Pieter W'ognum. De 2e luitenant Baron Van Voorst eot Voorst van het bataljon infan terie alhier in garnizoen, gedetacheerd bij de Normaal Schietschool te 's-Graven- haige, is van die detacheering bij het ba taljon teruggekeerd. Binnenland. Dr. Schaepman. Een der vrienden in Nederland1 kreeg gisteren, het volgende telegram, het welk door dó „Tijd" wordt medege deeld: Rome, 4.50. Toestand belangrijk ernstiger geworden; lijder verkeert in ernstig gevaar Van pastoor dr. Schaepman. die na een niet zeer voorspoedige reis Zon dag uit Rome terugkeerde, vernam de C. C. nog eenige bijzonderheden over het ziekbed van den thans gelukkig herstellenden protonotarius apostoli- cus. Het gebouw, waar mgr Schaepman wordt verpleegd, is het moederhuis der Soeurs missionnaires Franciscai- nes de Maria, waar anders nooit zie ken worden verpleegd; voor dit bij zonder geval werd een speciale ver gunning gegeven door de Algemeene overste der orde. Het is een oud gebouw, vol nauwe gangen en steile trappen. Toen pastoor Schaepman in den nacht te Rome aankwam, was de erg ste crisis juist voorbij, maar het ge vaar nog zeer groot, zoodat het eerste wat de- hooge lijder zijn eerw. neef vroeg, was, hem de H. Communie uit ti reiken. De behandelende geneesheer, dr. Zampa. is een zeer bekend medicus, vroeger lange jaren hoogleeraar aan de universiteit van Bologna en schrij ver van vele medische werken. Hij getuigde, dat het herstel van dr. Schaepman niet enkel buitengewoon snel. maar ook buitengewoon goed heeft, plaats gehad zoodat de kwaal hem wel niet zal verlaten, maar toch vcorloopig wel niet gevaarlijk zal zijn. De belangstelling, zoowel uit Rome als uit Holland is buitengewoon; ook ae Nederlandsche gezant te Rome. de heer Westenberg, kwam verschillende malen daags zelf vragen. X-stralen en Ongevallenwet Men meldt uit den Haag aan het Hbl. Tijdens zijn verblijf te Parijs heeft Dr. Kuvoer een bezoek gebracht aan het Höpital Necker.rue de Sèvre 213. om kennis te nemen van eene nieuwe methode om door het gebruik van X-stralen inwendige kneuzingen enz. te constateeren. Deze methode, door dr. Contremou- lins uitgevonden en door hem de Me- troradiographie genoemd, stelt in staat op de meest nauwkeurige wijze alle in het lichaam ontstane verwondin gen of ingedrongen vreemde voorwer pen haarfijn te onderzoeken en hun 'Unats tot óp een minimum te bepalen. Men mae verwachten dat voor de uit voering der Ongevallenwet in deze me thode eene gelukkige vinding wordt echoden om lijden te verzachten, kos ten en tijd van diagnose te besparen en simulatie te ontdekken. Door de vorst. In den Braakman werken eb en vloed bijna even sterk als op de Schelde, zoodat bij vloed de uitwate ringssluizen gesloten worden. De sluiswachter aan de Isabella- sluis No. 1 onder Philippine bemerk te tegen het opkomen van dan vloed da' de binnendeuren en de koker wa ren dichtgevroren, en wat hij ook deed, hij kon slechts een deur losge- kapt krijgen, en kon er niet meer aan denken de andere deuren te sluiten, toen de vload zoo krachtig kwam oo- zetten, dat de deuren in stukken sprongen en het achterliggende „Ge leed" d. i. het uitwataringsland van de poldex-s, in weinig tijds blank stond en het water tamelijk hoog klom in de schuur van den aldaar wonenden dijkgraaf, den hee<r Cuele- naere. De hond verdronk aan den ketting en negen jonge varkens, die uit het water gehaald warden, waxen door de koude omgekomen. Omstreeks 30 jaar geleden heeft zich een zelfde geval voorgedaan, doch toen waren da gevolgen veel ernstiger. Eene vergiftiging? Men meldt uit Zwolle dato 19 Jan.: Hadenmorgen werd in het Sophia- Ziekenhuis te Zwolle het lijk gebracht van de vrouw van den veearts Philip- son te Avereest. Genoemde vrouw is eenigen tijd ziek geweest an toen vrij plotseling overleden. Het vermoeden dat eene vergiftiging da oorzaak van den dood was geweest, had het ver voer naar Zwolle tengevolge. Da waarnemend officier van justitie <sn de burgemeester van Avereest vergs- zelden het lijk. Hedenmiddag om 2 uur werd tot de schouwing overgegaan, in tegen woordigheidvan den substituut offic. van Justitie mr. Th. C. van Eijck Bij- leveld te Zwolle. De doctoren vermoedden een arse- nicum-vdrgiftiging. Met zekerheid valt evenwel niets te zeggen. Ook is het totaal onbekend, of de dood aan opzet dan wel aan vergissing is te wij ten. Het chemisch onderzoek is pge- dragen aan de heeren Dr. Wigman en Dr. Meulemeester te Zwolle. Bond van Ned. Schoenfabrikanten In de gisteren te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van 't Hoofd bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Schoenfabrikan ten, zijn de programma's vastgesteld voor de wedstrijden in het maken van patronen en schoenen ter gelegenheid van de in Augustus te Waalwijk +e houden tentoonstelling. De eerste zal drie af deelingen be vatten: patronen van heeren-, dames- en kinderschoeisel. Elk dier afdeelin- gen heeft drie prijzen. De andere wedstrijd loopt over: Fijn werk, burger schoeisel, schoei sel voor abnormale voeten en water dicht schoeisel. Ook in elk dezeor af- deelingen zijn drie prijzen te behalen. Vanwege den Bond w-orden in bei- dte eerstgenoemde» clezetr afdeedingen twee eerste en twee tweede prijzen uitgeloofd tot eene gezamenlijke waarde van f 80. In zake prijsverhoo- ging van schoenwerk gaf de vergade ring met beslistheid te kennen rich op den daartoe ingeslagen weg te zul len handhaven, zoowel in het belang van het fabrikaat en het publiek, als in dat van den werkman. Voorstellen van het lid Schellekens van Dongen tot het verkrijgen van een voordeelig handelscrediet onder da noodige waarborgen, het tegengaan van fraude door betere wettelijke be palingen van faillissementen en het oprichten van een informatiebureau van in- en verkoop, zullen in de af- deelingen worden besproken. Brutaal- Als een -staaltje van groote brutaliteit kan worden gemeld, dat de Belg Van der Straeten, die eenigen tijd geleden spoorloos uit 's-Gravenhaige verdween om zich te onttrekken aan een arresta tie. omdat hij ernstig verdacht wordt een militair bij een vechtpartij in de I lvrayenhoffstraat aldaar, te hebben ge dood, dezer diagen uit Italië aan een im- specteur van politie, te 's-Gravenhage een Fransche briefkaart zond met „een vriendschappelijken groet". Ergerlijke mishandeling. Uit Eindhoven meldt men ons dato 19 Januari: Gisteravond, ruim 9 uur, werd zekere C. v. W., wonende te Stratum, in het koffiehuis van cle wed. S., onder de ge meente Stratum, door een inwonenden kostganger, zekere Z., met een hakbijl een hevige slag op het hoofd toege bracht, zoodat een gapende wonde ont stond en men de hersenen voor een ge deelte zien kon. Naar wij vernemen is de toestand van den getroffene niet buiten gevaar. Mevrouw Waszklewicz van Schilf- gaarde verzoekt dringend het bericht dat zij naai' Zuid-Afrika zou vertrek- ken. tegen te spreken. Mevrouw Waszklewicz is niet be sloten om naar Zuidafrtka te gaan. De heer Poutsma is reeds sedert acht we ken daarheen en is niet voor rekening van het Broekliuizen-fonds uitgegaan. Zaterdagavond omstreeks half elf werden de bewoners van Zierikzee ver ontrust door het geroep van brand. Deze bleek ontstaan te zijn in de berg plaats van vodden, oud pétpier enz. der firma J. J. Verbeke. aldaar. Het. vuur had zich reeds medegedeeld aan beschotten en het dak der groote bergplaats doch het mocht de spoe dig toegesnelde brandweer na een paar uur gelukken het vuur te Stuiten en de gebouwen te behouden. Een en an der was verzekerd bij de Brusselsche Brandwaarborg-Maatschappij. De oor zaak wordt toegeschreven aan zelf-ont- brand'ing. Indien men nagaat, dat zich onmid dellijk nabij deze perceelen vele parti culiere gebouwen en de le Openbare School bevinden, dan kan men begrij pen. dat deze brand groote bezorgdheid wekte. In het N. van den Dag komt een hoofdartikel voor, gericht tegen het strafwerk op onze gymnasia en hooge- re burgerscholen, onderteekend Een leeraar, waarin medegedeeld wordt, dat er een beweging in aantocht is, uitgaande van vele leeraren, om de kwestie „strafwerk als tuchtmliddel' eens naar behooren onder de oogen te zien eu het strafwerk, kan het zijn, tot een minimum te beperken. Er is, volgens den schrijver, sprake van. om het geheele steLsel van schrijf- en pen- newerk, als middel yan tucht en tuch tiging der leerlingen, te herzien en te rug te wijzen tot hoogst bescheiden plaats in de opvoeding. De schrijver is van oordeel, dat men alleen dan op den beteren weg kan geraken, als er, wat wellicht staat te gebeuren, door een commissie van leer aren eens een grondig onderzoek naar toepassing en werking van het beele strafwerkstelsel wordt ondernomen. Fictie. Maandagmiddag stonden te Amster dam de bruggen Heerengracht b/d. Leliegracht vol van nieuwsgierigen en op een drafje kwamen er steeds meet bij: ook een paar agenten kwamen aangesneld, waarschijnlijk in de mee ning dat er een standje was door werk- stakende voerlieden. Maar er was niets in dien geest aan 't bandje. De nieuws gierigheid gold Fickie. Fickie had op da Leliegracht langs het glibberig hardsteen van den walkant getippeld, was uitgegleden en op het broze ijs terechtgekomen. De vraag was nu maar hoe er af te komen. Fickie keek bedrukt en tippelde een eindje voort, maar. niet gewoon op bet. gladde iis te marcheeren. begon bij den toestand eens kalm aan te zien, kefte even en ging toen dief tig midden op het ijs zitten. Van eten walkant trachtte men hem te lokken met stukjes brood en stonden anderen klaar met schip- pershaken om hem daarmede in zijn baadje, in casu zijn halsbandje, te grijpen en dan op den wal te halen.. Maar Fickie zag daar blijkbaar niets in. werd angstig, tippelde verder. Een paar malen zakte hij door het broze: ijs, doch wist er weer uit te krabbelen en ging na die inspanning., verkleumd dc-or het koude bad, weder op het ijs rusten. Toen scharrelde hij weer ver der. Onder de brug over de Heeren gracht zag men hem ploef! weder door bet ijs zakken en in een rioolgat ver dwijnen. Toen ging een algemeen ..ach!" door de toeschouwers, want ieder dacht: thans is 't met Fickie ge daan. voor goed gedaan. Vele nieuws gierigen gingen reeds verder met een: „Arm beest!" op de lippen. Maar zij. die meer tijd en meer geduld had den, zagen hoe Fiekie na eenige mi nuten toch weer uit het riool kroop, nog kracht genoeg had om over het wak je te springen, dat hij zelf had ge maakt .toen hij er was doorgezakt en onder de brug vandaan kroop. Ang stig kroop meer dan hij liep. het arme verkleumde hondje verder over het ijs der Heerengracht en ging in het mid den bedaaxd zitten kijken. Lieve woord jes hem van beide zijden toegeroepen om naar den walkant te komen; stukjes brood en bout hem toegeworpen ver mochten niet Fickie van zijn plaats te halen hii zat en bleef zitten, lan gen tijd .te lang om ons te veroorloven nog langer te blijven kijken. Hoe ver der Fickie's lot geweest is. weten wij dus niet we hopen dat Fickie ten slotte zal beseft hebben dat men 't aan den kant goed met hein meende en dat hij zich ten slotte op vaster grond heeft laten hijschen. (Hbl.) Brutale inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Amsterdam onder zeer bijzon dere omstandigheden een brutale inbraak plaats gehad ten huize vaai den heer P. H. van der Lee, Jacob van Lennepkade 191. Terwijl de geheele familie, bestaan de uit man, vrouw en twee kinderen en de moeder van Van der Lee, zich reeds te bed hadden begeven, werd de voordeur vermoedelijk met valsche sleutels, ge opend wist de in breker zich langs dezen weg toegang tot de woning op de twee de verdieping te verschaffen. Aldaar ge komen, sloot hij, eveneens met een val- schen sleutel, de keukendeur open en kwam daarna in de achterkamer, waar hij uit een kastje, dat aan den muur hing, een sigarenkoker wegnam, waarin een muntbiljet van tien gulden en een groen beursje met twee rijksdaalders. Daarna liep hij door de alkoof, waar het geheele gezin sliep, nam van een» stoel een winterjas, die later in de voorkamer werd teruggevonden, en kwam in de voorkamer, waar hij uit de linnenkast, waarvan de sleutel in het slot stak twee dames-horlogekettingen, een dames-savo- net-horloge, twee gouden ringen en een paar zilveren oorknopjes wegnam, om zich vervolgens met den buit uit de voe ten te maken. Geen der huiagenooten heeft iets bemerkt. Toen 's nachts om streeks 4 uur de moeder ontwaakte, om een der kinderen te helpen, zag zij de linnenkast openstaan en verschillende goederen op den grond liggen. Onmid dellijk waarschuwde zij haar man, die op zijn beurt dadelijk de politie met een •en ander in kennis stelde. I (N. v. N.) IJsongelnbken. Men meldt uit Sappemeer: Maandag zijn op het Schildmeer een jonge man en een meisje beiden uit Siddeburen. door het ijs gezakt en verdronken. Men meldt uit den Haag: Naar men verneemt, heeft de mati- née musicale, ten bate van de verple ging van epileptici, hier ter stede ge organiseerd1. meer dan f 2500 opge bracht. Nog steeds komen nieuwe bijdragen bii het dames-comité in. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De werklieden te Brest, die bij het ha venbedrijf betrokken zijn, hebben Zon dag een bijeenkomst gehouden om de invoering van den achturigen arbeids dag in de werkplaatsen aan de havens met 15 Januari feestelijk te vieren, een betooging meteen om hulde te brengen aan den minister van marine Pelletan. Te Toulon zijn de mannen in optocht door de straten getrokken, gevolgd door groote troepen fabrieksarbeidsters, en kinderen. De vlaiggen van de vakvereeni- ging voorop, ging het'met muziek naar het gebouw van de prefectuur van ma rine. Aldaar zijn de afgevaardigden van en stoet ontvangen door admiraal Bienaimé, die de betoogers te kennen gaf, dat. uij aangedaan was door deze uiting van geestdrift, doch niet kon nalaten te be treuren, dat naast de vlaggen van de vakvereeniglng, de vaderlandsche drie kleur niet werd gezien. Na de rede van den admiraal viel echter de muziek In met de Marseillaise. Den band met het vaderland heeft de vakvereenlging dus nog niet verbroken. Stoom vaartbencliien. Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam, vertrok 18 Jan. van Port Said. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, passeerde 18 Jan. des nam. Suez. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia arriveerde 18 Jan.. te Southampton. Het stoomschip Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Jan. van Colombo. Het stoomschip Memnon, van Amster dam naar Liverpool en Batavia, passeer de 16 Jan. Beachyhead. Het stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn, van Rotterdam naar New-york, passeerde 18 Jan. des nam. 9 uur 50 mini. Prawlepoint. Het dubbelschroefstoomschip Potsdam, van de Holland—Amerika Lijn, arriveer de 19 Jan. van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Jan. van Port Said. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Jan. van Perim. Het stoomschip Ixion, van Amsterdam naar Java, vertrok 17 Jan, van Liverpool. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzendenniet teruggegeven. Geachte Heer Redaotetur. Zou-dt U van onderstaande in uw geëerd blad melding willen maken. In Haarlem bestaat een behangers- patroons-vereeniging, welke een ont slagbrief jds-stelsei in toepassing brengt hetwelk voor de gezellen in het bedrijf verschrikkelijk lastig is, ter wijl de patroon J. Pander reeds een dusdanig gebruik daarvan heeft ge maakt, dat één gezel daarvan de dupe >s geworden. Nu heeft het Congres der Ned. Behangers en Stoffeerders- bond, hetwelk in December 1902 te Deventer gehouden is een motie van afkeuring gezonden aan de Behan gers Patroonsvereeniging te Haarlem welke aldus luidt: Motie. Het Congreg der Ned. Beh. en Stof- feefrdetrtebond, gehouden te Deventer op 25, 26 en 27 Dec. 1902, BPreekt rijn sterke afkeuring uit over heit tyran- nieke optreden van de Behangers- patroonsveTeeniging te1 Hajarlem in zake het ontslagbriefje, inzonderheid den patroon J. Pander, zal dan ook niet rusten en alle middelen wel ke hem ten dienste staan aanwenden om deze schandelijke handelwijze te genover hun gezellen te bestrijden en ongedaan te maken. Het Congres. Aangaande dit ontslagbrief je kun nen wij u nog melden dat van 1 Fe bruari tot laatsten Mei een gezel niet van patroon kan verwisselen of hij moet zijn patroon 14 dagen vooruit opzeggen, gedurende diei veertien da gen mag een andere patroon niet met dien gezel onderhandelen, zoodat de werkman eerst zijn ontslagbriefje moet hebben diis zonder werk is,voor dat hij zich bij een ander kan vervoe gen en dus' aan de willekeur van den patroon is oveirgeleverd. Het Bestuur der afd. Haarlem van den Ned. Beh. en Stoff. Bond. Gemengd Nieuws, Buskruidontploffing op een oorlogsschip. Zaterdag had' aan boord van het Amerikaansche oorlogsschip „Massa chusetts" een buskruitontploffing plaats, ten gevolge waarvan vijf man gedood en vier man verwond werden. Allen behooren tot de lagere rangen. Tijdens het ongeluk hield de ..Massa chusetts" schietoefeningen van Culebra Island uit. Van overheidswege is gewezen op het gebrek aan toezicht,, dat hier be staan moet hebben. Blijkbaar toch bevond zich geen officier in den toren, waar niet minder dan tien manschap pen aanwezig waren en negen kon den getroffen worden. Het schijnt, dat. in tegenstelling met onlangs gegeven bevelen.. het bodemstuk van het kanon geopend was tijd'ens een onverwachte ontla ding. Na het ongeluk begaven zich luite nant Colc en de bootsman Soneman, tegen de waarschuwing der officiers, in den heeten damp. die het geschut- torentje vulde, om den brand te blus- schen en verdere schade te voorkomen. Het duel in het Grunewald. In aansluiting met het bericht van Zaterdag nog het volgende: Een der duellisten was een advocaat, dr. Aye, uit Flensburg, tevens eerste luitenant der reserve; de ander, eerste luite nant, Werner von Grawert, bevond zich met verlof te Berlijn. De heeren schijnen een oude veete gehad te hebben, maar over de aan leiding tot het duel is nog niets na ders bekend'. Dr. Aye die in zijn woonplaats zeer gezien is, hadi Flens burg verlaten ond'er voorwendsel dat hij voo.r zaken naar Berlijn moest. Hij keerde niet terug, want een schot in den hals bracht hem een doodelijke wond toe Zijn vrouw blijft met een vijftal kinderen achter. Zijn lijk be vindt zich thans in het garnizoenshos pitaal I te Berlijn. De tegenstander moest zich dezer dagen 's middags op last van 1de mili taire overheid! in het hospitaal bevin den en voor de commissie verantwoor ding afleggen. Een nienwe bedolren stad. In de nabijheid van San-Marzano aan de Sarno-rivier. zijn sporen ont dekt van een vóór-historische stad, die eeuwen vóór Pompeji door een uitbarsting van den Vesuvius bedol ven werd. De regeering heeft last ge geven tot uitgraving. waarmede reeds begonnen is. Een gebaarde dame te Parijs. Aan het Paleis van Justitie te Pa rijs vervoegde zich Zaterdagmiddag een jonge vrouw, die zeer elegant ge kleed was. maar toegerust met een langen, goed onderhouden, zwarten baard. Zij werd' omringd dloor een menigte nieuwsgierigen .advocaten en journalisten en in een oogwenk was de menigte zóó groot, dat de bezoekster dc-or wachters moest in bescherming worden genomen. De vrouw met den baard scheen overigens weinig verle gen onder de algemeene belangstelling, waarvan zij het voorwerp was en, toen zij het gebouw verliet, scheen zij zelfs zeer in baar schik. Het weder. Te Parijs is de koude der laatste da gen door een geweldige stortbui ge volgd, die vooral Zondagochtend tus- schen één en drie uur woedde. Ook in Londen is de heerschappij der vorst opnieuw uitgebroken en groote ijsblokken dreven door d( Theems ond'er de bruggen door, wal sedert Februari 1895 niet in zoo groo- ten getale geschied was. In Spanje echter melden de laatste berichten nog felle koude. Aan de Noordwestkust woeden sneeuwstor men. waardoo rverscheidene visschers men, waardoor verscheidene visschers dezer dagen de thermometer 10 gradei ond'er 0. Ontploffing te Constantinopel. Een geweldige kruitontploffing, waar van de uitwerking zich door de geheel* stad deed gevoelen, had Zondag te Con stantinopel in een winkel plaats, waar van de eigenaar wordt verdacht kruit o: dynamiet te fabriceeren. De winkelier is gedood en 4 personei zijn gewond. Een paniek in een Parysch theater. Uit Parijs wordt gemeld, dat er g£ durende de matinée, welke dezer dagei in de „Foliies-Dramatiques" werd gege ven, eene paniek onder de toeschouwer ontstond doordat een doos lucifers '1 den zak van een der acteurs plotselini vuurvatte. De toonedspeler was in eei oogwenk door vlammen omgeven. Het beangstigde publiek vloog naar d

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2