Tweede Blad, Behoorende bij „Haaplem's Dagblad" van Woensdag 21 Januari 1903 Mr, 6000 Buitenlandsch Nieuws Oostenrij k-Hongary e. De record-zitting van den Oosten nrijkschen Rijksraad; ctie Donderdag morgen om elf uur begon an met een kleine pauze voortduurde tot Zater dagavond, kee-ft 54 uur geduurd'. Zij heeft langer geduurd dan eenige an dere partem entszitting. En iedereen was óp. De boden, de journalisten, de stenografen, het bureau en d;e af gevaardigden. "Velen waren van Vrij dagmorgen af niet meer uit de klee- ren geweest. De Tsjechisch© ired'enaars waren door het langdurig spreken zóó ver moeid, dat zij ten slotte slechts lis pelden, en slechts nu en dan ver staanbaar spraken. Klofac, die het langst sprak, vnldle lange pauzen aan inet gebarenspel de president zat met, aan tooneelkijker naar beim te zien, en verzocht hem, nu en dan, om duidelijker te sprejken. Verschillende Tsjechen he|rhaalden maar voortdurend dezelfde zinnen hunne partijgenootein vielen hen tel kens in de rede, om hun gelegenheid te geven te antwoorden. De vice-pre sident Kaiser was van Donderdag morgen 11 uur tot Zateartagmorren 6 uur in het Huis, en voerde een groot gedeelte -van dien tijd het presidium. Zaterdagmiddag stemden de leiders dor Tsjechische radicalen toe in een compromis, waardoor de behandeling der moties van urgentie werd bekort. Zoo kon Zaterdag nog de Rrusseilsche Suikerconventie worden behandeld, die na eenig debat naar een commis sie van 48 leden werd verwezen. Op welke grondslagen het compro mis tot stand gekomen is, blijkt lit de berichten niet. De ,,Voss. Ztg." bevat een telegram uit Weenen, mel dende: De Tsjechische radicalen zul len nu voor een heftigen strijd staan in Boheme, omdat zij de obstructie (opgeven, zondetr. daarin, zooals in dertijd d'e oud-Tsjechen die den. de kie zers te erkennen. En daarom verwacht men bij de legerwetten weer nieuwe obstructief van de Tsjechen. Stadsnieuws. De heer dr. J. Huizinga, leeraar in de geschiedenis aan de Hoogere Bur gerschool alhier, iis toegelaten tot pri vaat-docent, in de voor-Indische oud heid- en letterkunde aan de universi teit te Amsterdam'. Uit de Omstreken. Beverwijk. Bij de alhier gehouden hardrijderij werden de prijzen f20, f 10, f5 en een paar schaatsen respectievelijk behaald dcor I-I. v. Verseveld, alhier, J. Bus te Uitgeest, K. Bosch alhier en A. Be- liie te Saivdpooirt. De 14jarige zoon van A. Jerphanion is bij het, schaatsenrijden op een dei grachten van het fort St. Aagtendijk. door het ijs gezakt en verdronken. Binnenland. Prins Hendrik is hersteld en mocht Maandag weer uitgaan. De Koningin- Moeder bracht eien bezoek ten paleize. Goede prijzen. Bij de te Leeuwarden van gemeente wege gehouden verpachting van stand plaatsen gedurende de kermis, was oa. ingeschreven veor een stoomcarous- sel, door H. Wolfs te Breda f 2800, en door .T. Benner te Roermond, f 2825 voor een hippodrome, door G. Wolfs te Roermond f585, en voor een bios coop door Bebrs. Alberts te Breda voor f 177,77. Aanranding. Op den Velperweg te Arnhem is een korporaal-invalide van „Bronbeek" door drie dronken personen aange rand. De aanranders scheurden hem zijn uniform van bet lichaam en brach ten hem daarna Vier messteken toe. In bewusteloozen toestand en ernstig verwond werd hij gevonden. De da ders zijn onder hevig verzet gearres teerd. Letteren en Kunst. Te Becrl||n is de eerste vrouw gepro moveerd in de kunstgeschiedenis. Het is een Ho.llandsche, Johanna de Jongh gehoeten. die een dissertatie schreef over Holland en het landschap: Mej. De Jongh is de zesde vrouw, dis te Berlijn promoveert. Koloniën Het „Koloniaal Weekblad", orgaan der Vereeniiging „Oost en West", is niet te vreden met cLe behandeling van Indië door Nederland etn zou met name willen zien, dat het moederland wat meer zorg en ook wat meer geld aan zijne kolo niën besteedde om die te behouden in de eerste plaats en den toestand er drage lijker te maken. Het dringt daarop aan 0. m. om de volgende redenen: Nederland verkeert thans tegenover n- die in den toestand van een erfgenaam van een groot waardevol bezit, waarvan het reeds ontgonnen gedeelte door roof bouw is uitgeput, zoodat er niet aan te denken valt om daaruit de middelen :e vinden om het nog braak liggende land in exploitatie te brengen. Het behoort daartoe zelf in den zak te tasten en goed ook; doch niet, zoo-als werd meegedeeld, dat het in de bedoeling der tegenwoor dige Nede.rlaSidsche regeering ligt, ora slechts tijdelijke hulp .te bieden. Is Indië dan zoo weimiig waard? Met genoegen zal een ieder die iets voelt voor het behoud der vaderlandsche driekleur in Nedertandsch-Indië, de offi cieel© bevestiging hebben gehoord dat dat behoud is een Nederlandsch belang. Wij hebben het onlangs nog kunnen zien wat koloniën voor ons land be-tee- •kenien, toen het Deensche Landesthinig weigerde zijne sanctie te verleenen aan den verkoop der overigens toch zoo on beduidende Deensche Antillen. Men kan zeggen, dat hieraan een speculatie van Deensche kapitalisten ten grondslag ligt, die rekening houden met de eerlang te verwachten voltooiing der doorgra ving van de landengte van Centraal- Amerika. Maar blijkt hieruit dan niet de waarschijnlijk niet, ongewettigde vrees dat Deensche particuliere belangen ernstig zouden worden geschaad door den overgang dier eilanden in Ameri- kaansche handen? Het bezit, van koloniën is veel waard in deze tijden van overproductie op elk gebied .en zal ïai de toekomst nog meer waarde krijgen. Dat men hiervan in Ne derland niog niet algemeen doordron gen is, zoedat een Nederlandsche regee- ring slechts aarze'end den eenig moge lijken weg waagt te betreden, die aan ons land heit bezit onzer koloniën kan verzekeren, moet geweten worden aan de onbekendheid der massa van. het Ne derlandsche volk met wat de koloniën niet affileen 'voor <ons geweest zijn, maar nog zijn en worden kunnen, gelijk over het geheel de kennis van Indië eene zaak is, die in Nederland slechts matige be langstelling opwekt, Hoorde men niet. onlangs in een der laatste Kamerzittin gen een redenaar der sociaal-democra tische partij, welke laatste zich toch m koloniale aangelegenheden zoo op de.n voorgrond stelt, den minister vragen! hoe groot de bevolking van Java dan toch wel was, alsof er geen koloniale verslagen, en statistieke gegevens be stonden? Waaraan de geringe belangstelling te wijten is? Hoofdschuldige in deze is m. 1. de Nederilandsche pers, die in dien u- den slieurlijd in den toon der Indische pers maar al te gereede een voorwend sel vond om het bestaan van werkelijk Indische belangen en rechtmatige grie ven te negeeren en nu het zij te harer eere gezegd tracht de verloren schade in te halen, doch helaas bij een publiek dat daarop niet is voorbereid. Het behoud dier koloniën, is een Neder landsch belang, Land en Tuinbouw Veesmokkelaars. Men schrijft van de Belgische gren zen aan de Telegraaf: Sinds de Belgische minister van Landbouw den vrijen invoer van Ne derlandsch vee in België verboden heeft, is er bier aan de grenzen een nieuw beroep ontstaan waarmede ve len een aardigen cent verdiend hebben. Dit nieuw beroep i.s het veesmokkelen.' Doordat de Vlaamsche landbouwer het Nederlandsch vee nu eenmaal niet kan missen e-n hij het op eerlijke wijze, dank de vaderlijke zorg van zijn Mi nister. moeielijk kan verkrijgen, koopt hij het van mannen, die de dieren frauduleus over de grenzen brengen. Met dit smokkelen was veel geld te verdienen. Aan iedere koe, die fraudu leus over de grenzen ging kon men in den eersten tijd een 75 a 100 francs voordeel behalen. Kooplui gingen naar de veemarkten van Purmerend. Rot terdam, Zwolle, Gorinchem, kochten daar een aantal scboone runderen, en lieten die voor een zekere som per koe door huurlingen over de grenzen brengen. In de eerste jaren trokken heele scharen, soms van 60 tot 80 man, een 30 a 40 koeien geleidend, over de grenzen. Dit echter liep te veel in het oog en spoedig nam het Belgische gouverne ment maatregelen om aan dit smokke len op groote schaal een einde te ma ken. Gevechten met smokkelaars wa ren aan de orde van den dag of liever van den nacht, doch het einde van dé geschiedenis was. dat de veesmokke laars aan het, kortste eind trokken. Men begon nu anders te handelen. Enkele lieden kochten voor gezamen lijke rekening één of twee koeien en deze werden door hen zeiven op een geschikte©) tijd. na het nemen van de noodlge voorzorgsmaatregelen, over de grenzen gebracht. Dit ging beter. Toch hadden er na tuurlijk weer aanslagen plaats. Meni ge koe werd in beslag genomen, meni ge smokkelaar achter slot en grendel gebracht. Dit veesmokkelen, in het oog van velen op zich zelf niet zoo een vreeselijke zonde, gaf toch aanleiding tot velerlei misdaden en overtredingen. Door dat gedurig optreden tegen het wettig gezag begint de smokkelaar al len eerbied voor de wet te verliezen en voor hen, die tegen overtreding moe ten waken. Altijd gewapend, aarzelt hij niet zich te verdedigen als h;| wordit aangevallen en zoo zijn ver wondingen, ja zelfs moord en dood slag de treurige gevolgen geworden van dezen verboden handel. Deze week werd voor het Beroepshof te Gent eene- smokkelgescbiedenis be handeld. waaruit ten duidelijkste blijkt., diat de mannen voor niets te rugdeinzen In de maandi October van het jaar 1901 trokken een aantal smokkelaars met zes schoone runderen uit de Ne derlandsche gemeente Koewacht over de grenzen. Zij hadden zoo wat een uurtje met, nunne beestjes rustig voort- gewandeld, toen zij aangehouden werden door twee douanen, die de ge smokkelde dieren in beslag wilden ne men. De smokelaasr. van hun over macht overtuigd, verzetten zich hevig, en drie hunner plaatsten zich met ge laden revolver in d>e hand voor den troep en dreigden de beambten niet den dood, zoo zij durfden naderen. De douanen, voor hun leven bevreesd, vluchtten in de woning van den veld wachter, hopende daar hulp te vin den. Da veesmokkelaars omsingelden nu het huis van den politieman en wier pen een hagelbui van steenen op liet, dak en tegen de vensters zoo dat geen pan of ruit heel bleef. De toestand der belegeraars werd. hachelijk. Daarom begonnen zij zich van hunne vuur wapenen te bedienen en de veldwach ter schoot één der mannen in het been, zoodat hij kermend nederviel. Daarvoor hadden de smokkelaars ont zag. De belhamels vluchtten met hun gewonden makker naar de Nederland sche gemeente Koewacht terug en meenden daar voor alle vervolging be veiligd te zijn. Doch dit viel te~en! De Belgische justitie vroeg uitleve ring en op den avond van den I8en October werden 5 Belgische veesmok kelaars in eene herberg te Koewacht door de maréchaussées van Axel ge vangen genomen en naar Middelburg vervoerd. Na eene lange -"wentieve hechtenis, werden zij aan de Belgische politie overgeleverd. Voor de recht bank van Dendermonde werd hunne zaak door een paar handige advocaten zoo netjes bepleit, dat allen werden vrijgesproken en onmiddellijk in vrij heid gesteld. Dat was een feest! Doch de vreugde was van korten diuur. Het Openbaar Ministerie ging in hooger beroep en deze week kwam de zaak voor het Beroepshof te Gent. Daar werden de smokkelaars leelijk onder handen genomen. Een der bel hamels. C. v. Rompu, werd' veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf. 5 an deren kregen ieder twee jaar en twee werden tot 8 maanden gevangenisstraf en eenige boeten veroordeeld. Allen werden onmiddellijk in hechtenis ge nomen. Door dit vonnis zijn eenige der beruchtste smokkelaars voor lan gen tijd uit onze grensstreken verdwe nen. Wetenschap. Suiker als voedingsmiddel. In het Weekblad „De Amsterdam mer'" van 4 Jan. komt dir. Leoni, te 's-Gravenhage, op tegen dó bewering, dat suiker ,,een voortreffelijk voe dingsmiddel" is, zoodat men nu bezig is een Anti-suikeraccijnsbond op te richten. Hij betoogt, dat voor de voeding van den raeinsch wel noodig is suiker, in 't algemeen koolhydra ten, maar dat men verzuimt aan te toonen de superioriteit van schei kundig zuivere suiker als voedings middel boven de natuurlijke voedings middelen, waajrïn koolhydraten, sui kers, in rijkelijke hoeveelheid aanwe zig zijn."' Door de bewerkingen welke de ruwe biet- of rietsuiker ondergaat, wordt de voedingswaarde der grond stof volgens dr. König in zijn „Che mie der Nahningsmittel" verminderd en daarmede „gaan gepaard bijzon dere verontreinigingen en vervil- schïngen, welke de suiker nog meer tot een hoogst ongezonde voedings stof maken." Ook blijven uit de be reiding in de suiker vergiftige meta- le i over. vooral in de* goedkoopere soorten. Verder zegt dan dr. L.: „Maar dat alles daargelaten. Waar- oni' is volkomen zuivere suiker, dus zonder Vergiftige bijmongselen een zoo bij uitstak geschikt voedsel oor den arme? Waarom bijv. beter .tan aardappelen, brood, groenten, vruch ten? Die geheel e omslag van zuive ring doet het lichaam toch veel beter en goedkooper? Als het noodig was. Maar het is niet noodig en zelfs scha delijk. „Alle voedingsmiddelen, die de na tuur den mensch verschaft, bevatten behalve eiwitten, koolhydraten en vetten, ook nog andere stoffen -an fonorganischen oorsprong, kalium, natrium, calcium, enz. Zijn dat toe vallige of soms schadelijke bijmeng- selen. die de mensch eigenlijk eerst moet verwijderen? Neen, dat zijn zeer nuttige, onontbeerlijke bestanddeelen van alle voedingsmiddelen. Wat ge beurt .er namelijk in ons lichaam met de voedingsmiddelen? Zij worden ge- oxydeerd, verbrand1: koolhydraten tot koolzuur en water, eiwitten tot Kool zuur. phosphorzuur en zwavelzuur, en die anorganische lichamen dienen om de bij deze oxydatïe ontstane zu ren te binden en onschadelijk te ma ken. Bevat de voeding een tekort aan deze anorganische stoffen., dan onder vindt het lichaam daarvan zeer treu rige gevolgen. Het bloed, de urine worden zuur, in plaats van alkalisch, zooals bij normaal gevoede en gezon de individuen, en de gevolgen? De zuur reageerende lichaamssappen werken 'voornamelijk vernietigend op h t zenuwstelsel, maar alle organen van de voeding en die uitscheiding lijden er onder. „Nierziekte, suikerziekte, gebrekkig tandstelsel, Engelsche ziekte bij kin deren zijn alle gevolgen van een te kort aan anorganische bestanddeelen in de voeding, te veel eiwitten, kool hydraten en te weinig kalium, calci um en natrium. De natuur heeft de voedingsmiddelen zoo prachtig den mensch voorgezet." De schrijver gaat dan de samenstel ling van de suikerbiet en heit suiker riet na en vergelijkt die met die be standdeelen van suiker, om aan te toonen, hoe in suiker de voedende be standdeelen worden gemist.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5