TURFMARKT 8. TURFMARKT 8. JOH, HOOGERBEETS. Mignon-Orgel. Verzuim niet Kunsttanden en Gebitten Hut stuk eindigt aldus: Suiker bestaat uit koolstof, water stof, zuurstof, verbrandt in het li chaam tot koolzuur en water. Het mag dus wat warmtai en arbeidsver mogen leveren, maar is niet in staat een lovend lichaam gezond op te bou wer. en gezond en geschikt tot arbeid te houden. Het is dus geen gezond voedingsmiddel, maar niets dan een ongezond genotmiddel, overeenko mend met alkohol, dat evenals suiker tot koolzuur en water verbrandt zon den' ook maar iets aan het lichaam voor zijn opbouw af tegeven. ,,De gunstige werking, die de heer Birnie noemt bij marschen bijv. van het Duitsche leger, is dezelfde als die van alcohol. Zij is tijdelijk en wordt bij voortgezet gebruik tot hoofdpijn en eon algemeene onbehagelijkheid. ,,A1 die voedingsmiddelen van den nieuweren tijd, op de fabrieken -lit de normale gezonde en volkomen vol doende voedingsmiddelen geconden seerd. zijn misgewassen: zij halen de arbeiders van den gezonden, gezegeu- den landbouw af, om ze slaven 'e inaken in ongezonde, ellendige fa brieken 'én geven hun onvoldoend prikkelend en giftig voedsel in plaats van den eenvoudigen. normalen en gezonden kost, die onze voorouders tot krachtige, goed geëquilibreerde menschen maakte: ze geven ze tee- nen voor brood." Influenza. Toen voor een aantal jaren de in fluenza als zoogenaamde nieuwe ziekte" geheele lamilien, ja. gansche dorpen en steden tegeliik aantastte, zoodat baast ontelbaar velen gelijktij dig niezend en hoestend rondliepen of te bed lagen, toen lachte men aan vankelijk 0111 dit vreemde verschijn sel. Maar dit lachen maakte weldra plaats voor schrik en ontzetting toen men bemerkte, dat de ziekte reeds bij haar eersten aanval tal van menschen ontijdig ten grave sleepte en een nog grooter aantal achterliet in een bekla- genswaardigen staat, zóó diep ellen dig dat er toch nog vaak een vx-oege dood op volgde. Het kan zijn .dat de influenza zich in vele jaren niet vertoont, maar dan plotseling, zonder dat men e^n goeden grond er voor kan hebben, hier of daar uitbreekt, waarna ze zich dan gewoonlijk met groote snelheid ovei geheele landen verbreidt. Zij schijnt te ontstaan uit bacillen, die zich bij zonder gemakkelijk met. allerlei voor werpen. misschien ook niet de lucht, verplaatsen. Heeft zij eenmaal haar tocht aangevangene dan is eigenlijk niemand meer volkomen veilig, of schoon de vatbaarheid van den eon veel grooter is dan die van den ander. Het verloop dér ziekte is bij ver schillende personen ook zeer uiteen loopend: hot, regelmatigst is dit bij kinderen, omdat hun organen nog niet ten deelen versleten of bedorven, maar nog volkomen frisch ziin en in staat om weerstand te bieden Meestal begint de influenza bij kinderen met koude rillingen, onpasselijkheid en vrij hooge koorts. De kleinen zijn mat. afkeerig van alles; de oogen zijn rood beloopen; er is een weinig hoest. Reeds na één tot drie dagen echter vermindert de koorts en de kinderen zijn vrij spoedig weer gezond. Ook bij volwassenen begint, de el lende soms plotseling met rillen, koorts .hoofdpijn, een onbehaaglijk ge voel in het "elieele lichaam; een an dere maal gaat het langzamer. Bij hen blijft bet echter gewoonlijk niet. bh de verschijnselen eener kortston dige vergiftiging, maar er verioonen zich zwaardere ziekte teekenen van verschillenden aard. Men onderscheidt in hoofdzaak drie vormen: De eerste is de nerveuze vorm. waar bij vooral het zenuwstelsel gestoord is. Hoofdpijn, erge duizelingen, ze nuwpijnen in zeer verschillende lichaamsdeelen treden dan op. de zieke is vaak zeer mat en buitenge woon dof van geest, zoodat hij soms :in eigen naam niet meer weet. De tweede vorm, dien men den ca- tarrhalen kan noemen, wordt geken merkt door mode oogen. zwaar niezen c-1 voorhoofdspijn. De zieke is heesch, hoest veel en brengt nu eens veel, dan weer minder op. De dord'e vorm is kenbaar aan on passelijkheid. gebrek aan eetlust, in gewandspij n en diarrhee; men noemt dit den gastrischen vorm. Overgangen en gemengde vormen komen in allerlei gedaante voor. Het meest kenmerkend voor de ware influenza zijn de zenuwstoringen. Hoesten, niezen, braken, ingewands- pijn, diarrhee komen qok wel zonder influenza op gelijke wijze vour. Maaar dat die zieken daarbij zoo buitenge woon mat zijn en zich zoo nameloos ellendig- gevoelen, dat zi> overal, maar hoofdzakelijk in de gewrichten, trek kende, lukkende pijnen hebben, dat zij aan duizelingen lijden, waardoor het gaan onaangenaam en het be klimmen van een trap gevaarlijk wordt, dat alles vinden we alleen bij de influenza. Wat we bh andere ziek ten ook niet zooals bij deze aantref fen. is de snelle wisseling der ver schijnselen Diarrhee. hoesten en niezen bijv. kunnen snel optreden, dan spoedig weer verdwijnen, om mis schien kort daarna zich ten tweeden male te vertoonen. Ook de koortc is nu eens zeer hoog. een kort oogenblik echter weer heel laag In verband hiermee is ook de duur zeer ongelijk. Eén of twee weken kan men ei wei voor rekenen, doch de ziekte kan ook veel langer duren, vooral als men de naweeën er bijtelt, die. helaas, maar al te dikwijls, op influenza volgen. De influenza-bacillen kunnen óf al leen, óf in verbinding met andere, reeds in het lichaam aanwezige, bacil len of kokken, verschillende ontstekin gen veroorzaken, waarvan longontste king wel de voornaamste is. Menig maal is deze zeer ernstic en leidt ze tot den dood. Enkele malen komen ook ontstekingen voor van het borst- of het buikvlies, liet inwendige oor. de oorspeekselklier, het hersemlies, het hart. Op het hart oefent het in fluenza-vergif vooral een noodlottigen invloed uit. Hartzwakte en onregel matigheden van den pols kunnen er door ontstaan en dan tot een noodlot tig einde voeren. De influenza is. zooals reeds gezegd werd. bovenal ook nog gevaarlijk we gens de veie naziekten. die er uit kun nen voortvloeien, en die dikwijls blij ven bestaan nog maanden en jaren, nadat zij zelf voorbij is gegaan. Daar zijn vooreerst zenuw aandoeningen, die wel het meest in groote steden on in fluenza volgen, omdat daar het ze nuwstelsel der menschen door de ge jaagde levenswijze wel het meest te verduren heeft en het minst weer stand kan bieden. Tal van menschen. die te voren volmaakt gezond schenen of maar lichte ongesteldheden hadden te doorstaan, lijden na een aanval van influenza, ook al is die nog niet bij zonder hevig geweest, aan slapeloos heid. duizeligheid, zenuwpijnen. Was iemand al min of meer ziek. dan wordt hij het ten gevolge van een infuenza-aanval doorgaans veel erger. ij noemen hier in de eerste plaats tuberculose. Menig teringlijder w-as al mooi aan het herstellen; daar grijpt de influenza hem aan en het vroegere lijden slaat weer in volle vlam uit. De tuberculose neemt het boosaardig ste karakter aan en maakt binnenkort een einde aan het broze leven; of in dien dit ai niet gebeurt, dan zijn de verwoestingen toch zóó erg, dat de tuberculose slechts met groote moeite tot stilstaand en misschien in het ge heel niet meer tot genezing gebracht kan worden Een andere rij vormen de ziekten van het hart en de bloedvaten. Me nigeen heeft als gevolg van gewrichts- rheumatiek, van een verkeerde levens wijze. vooral door overmatig gebruik van alcohol, een bangebrek, een sto ring in dé werking der hartkleppen, een verharding van de adenvanden en van de hartspier behouden. Wanneer zij zich in acht nemen, kunnen zij het met zulk een gebrek lang uithou den. Maar zie, daar worden ook zij door infuenza aangegrepen, en plotse ling vertoont het ban de allerzwaarste storingen waarbij snel de dood kan intreden, of waarbij het toch lang duurt en veel moeite kost ,eer de zieke weer tot, zijn ouden toestand terugge keerd is. Uit dit alles blijkt zeker wel vol-! doende, dat de influenza tot de ge vaarlijkste ziekten gerekend moet wor den. En bestonden er nu maar zeker werkende middelen tegen! Doch die zijn er helaas, niet, hoe- vele ook als zoodanig worden aange- pnedikt, Elk afzonderlijk verschijnsel dezer ziekte moet ook met afzonderlij- kr middelen tegengegaan worden. Er kan niets anders gezr worden dan deze algemeene regel: Houd uw lichaam zooveel mogelijk op alle wij zen gezond en sterk: volgt dus een ge zonde levenswijze en tracht uw lichaam langzaam te harden. Want d3 gezondste en sterkste heeft het minst van de influenza te vreezen. Hij, die zijn lichaam verwaarloost,valt het eerst als slachtoffer van den kwaad- aardigen dwingeland. Gemengd nieuws. Oude kurken Wat kan men met gebruikte kurken doen? Te Parijs worden ze uit het straat- vuil, tien huisafval, de riolen en het wa ter met zorg uitgezocht en ""aan opkoo- pers verkocht die ze dan weer voor het sluiten van flesschen gebruiken. Ruim een jaar geleden heeft de Gezondheids raad op het gevaarlijke hiervan gewe zen, vooral als in die fles.sehen drink waren en voedingsmiddelen gedaan wor den. De opkoopers zijn tagen die bewe ring opgekomen en hiervan is een nieuw onderzoek aan het gemeentelijk labora torium het gevoig geweest. Daarover is nu in de laatste vergadering van den Gezonidsraad door dien heer Guignard verslag uitgebracht. De slotsom is, dat de oude kurken geen gevaar opleveren mits zij .eerst behoorlijk worden ontsmet. Het besite middel daartoe is behandeling met stoom ondier hoogen druk, maar er zijn nog eenvoudiger middelen die tot het doel kunn.n leiden en onder ieders bereik zijn. De Raad heeft ten slotte geadviseerd dien handel in oude kurken toe te staan mits zij aldus zijn behandeld: lo. afkoken ten minste gedurende 15 minuten in kokend water waariin 2 pet. zuiveringszout is gedaan: 2o. e enige uren drenken in een 1 pet. oplossing van aeidum sulfuricum; 3o. herhaaldelijk afwasschen in ko kend water; 4o. bij elk van deze zuiveringen moe ten de kurken, voortdurend onder water gehouden worden; 5o. men kan de kleurstoffen van de kurken verwijderen door middel van aei dum sulfurosum of chloorkalk, mits deze stoffen daarna volkomen worden afge spoeld; 6o. de kurken mogen slechts worden verkocht onder de benaming van „ver- nieuwe kurken" (bouche rajeunis"). Goad in Transvaal. De goudproductie 'in Transvaal is in 1902 weder belangrijk gestegen. Het jaar 1898 had 4.296 000 onsen op geleverd. en de productie had in 1899 reeds 800.000 onsen meer opgeleverd dan in 1989, toen de oorlog begon. De oorlogsjaren 1900 en 1901 leverden slechts 252.000 en 239.000 onsen op. De hervatting- der werkzaamheden in vele delver'ijen heeft in 1902 de productie weder tot 1.704.000 doen rijzen. In Jan. was zij 70.000, in December 196.000 onsen. Bloedvergiftiging. Geneeskundigen van naam te New-York nemen zonder voorbehoud het rapport van dr. Charles C. Barrows aldaar over zijn nieuwe geneeswijze van bloedver giftiging, aan. In het kort komt deze geneeswijze neer op het inspuiten met formalin. Dr. Bar rows behandelde een negervrouw in het Bellevue-ziekenhuis, wier toestand door de dokters aldaar hopeloos werd geacht. Den 25sten December was haar tempera tuur van 104.3 graden Fahr. tot 108 F. gestegen en de polsslag bedroeg 160 sla gen in de minuut. Dr. Barrows spoot zijn formalin n, een 40 percents oplossing van formal- denhydeg,as in water en wied 500 kub. M. Den vo'lgeinden dag was de temperatuur tot 101 gr. Fahr. gedaald en ook de pols slag zeer verminderd. Reeds een dag of tien zijn temperatuur en polsslag nor maal. De schoenen ran broeder Jonathan De Engelsche schoenmakers onder gaan sedert eenigen tijd een geweldi ge concurrentie van de groote Ameri- kaansche schoenenfabrieken. In 8 maanden tijds werden door de fabrie ken te Boston 1 millioen paar schoe nen aan Engelsche afnemers verkocht! In weerwil van den transportprijs kunnen deze schoenen veel goeökoo per in Engeland verkocht worden dan het Engelsche handwerk, dank zij der geweldige ontwikkeling der Ameri- kaansclie machine-industrie, welke handenarbeid' en productiekosten tot een minimum verlagen De Engelsche schoonmakers vragen bij de regeering ean stelsel van bescherming voor bun industrie. Ongelnk op het ys. Door het breken van het ijs in het „Ba- sin" te Washington", tegenover het Witte Huis, geraakten Woensdag veertig men schen te water. Honderden waren getuigen van het on geluk en aanstonds begon men te hel pen. Het ijs werd stuk geslagen en door ladders, planken en aaneengebonden jassen, bij wijze van touwen, slaagde men er in de meeste verongelukten te redden. Drie hunner zijn echter onder het ijs verdronken, als reeds gemeld. De bolennood in New-York wordt steeds grooter. Naar beweerd wordt, ligt te New-Yersey een groote hoeveelheid anthracietkolen, in vaten verborgen, waarmee handelaars hun slag denken te slaan, wat vermoede lijk na de laatstelijk voorgenomen schorsing dier invoerrechten op kolen niet mee zal vallen. Sedert Kerstmis zijn in verscheidene havefis van Broot-Brittannië meer dan 60 stoombooten tot het vervoer van steenkolen naar Amerika gehuurd, waaronder sommige met 10.000 ton laadvermogen. Blijkens een telegram uit Amerika naar Liverpool echter, zullen geen verdere bestellingen van steenkolen gedaan worden, daar, 'in verband het den nieuwen maatregel, gevaar voor overvoer in de Amerikaan- sche zeehavens bestaat. Advertentlëii. GEOPEND een Salon voor SCHEREN en KAARSNIJ DEN, deze zaak is ingericht naar de laatste wen- schen des tijds. Gewoon tarief. in prijzen vanaf 40. Gratis Handleiding en Toetsen- looper. Honderden dankbetuigingen. Vraagt gratis Catalogus en Con ditiën. JOH. DE HEER, Rotterdam, Noord molenstraat 71. HAARLEM: BOTERMARKT 19. Zonder muziekkennis, door mid del van muziekrollen te bespelen. Ruime keuze Psalmen, Liederen, Fantasien etc. Prijs 22.50, /30. en 55. Ook op termijnbetaling. Vraagt prospectus en conditiën bij JOH. DE HEER, Rotterdam. Donderdag a.s. tusschen 11 en 4 uur gratis inlichtingen te vragen aan het kantoor der Eerste Ned. Spaarkas voor met drie jaar garantie, op zeer gemakkelijke wijze van betalen. Gierstraat 31, te Haarlem. Hoofdk. Haarl.str. 95, Amst.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6