NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAr Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Sociale kwestie en CnristelijK geloot. '2üe .laai Zaterdag 31 .Januari !9(j3 No. C009 HAABLEnrS DAGBLAD AtoonnementsprUs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers A0.021 /a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37tys de omstreken en franco per post. 0.45 Adlvertentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Bnltenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. fsaarteai's Dagblad 31 3an. fcöFiit Chambarlain iti Zuid-Afrika, Kameroverzicht, De toestand in het transportbedrijf, De moord in de Dubbele Buurt te Amsterdam. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Chamberlain trekt nog maar voortdu rend door Zuid-Afrika rond. Herhaalde lijk heeft Francis Carruthers Gould hem in den laatsten tijd geteekend voor de „Westminster Gazette", in zijn raiscos- tuum; vooral Chamberlain's uiting, dat hij zulk een tochtje door het Afrlkaan- sche veld een aangename afwisseling vond voor zijn rij toertjes door Park- Lane heeft in Engeland tot heel- wat vroolijkheid aanleiding gegeven. Maar niet minder verheugd is men, nu uit Chamberlain's brieven blijkt, dat hij zoo tevreden is over de resultaten van zijn bezoek aan Afrika. Chamberlain is verrukt over de Boeren en hunne lei ders. En hij schrijft, dat hij het volste vertrouw,en heeft in hun goeden wil en in hun voornemen om loyal mede te wer ken aan de pacificatie van het land. Meer zorg dan de nieuw-verworven kolonies schij-nt de toestand in de Kaap kolonie Chamberlain te baren. Die toe stand is, tengevolge van de zonderlinge politiek der Jingo's en der aanhangers van Miln'er, dan ook werkelijk onrustba rend geworden. En Chamberlain ziet nog steeds niet in, op welke wijze de moeilijke en ingewikkelde toestand in de kolonie kan worden geregeld. Maar Chamberlain ziet daarbij over het hoofd het middel, dat zeker helpen zal, name lijk- amnestie voor de Boeren-, die in dien oorlog de wapenen hebben opgevat: eer lijkheid en onpartijdigheid in de behan deling der Afri-kaanders; en op krach tige wijze een einde maken aan de po gingen der Jingo's om de Grondwet te doen schorsen en het ministerie der meerdlerheid tot aftreden te noodzaken... Zelfs een Jingo-blad als de „Daily Mail" is van inzicht, dat een kolonie zonder zuivere vertegenwoordiging in dezen tijd niet bestaanbaar is. Dit blad is minder ingenomen met den toestand in Zuid-Afrika dan Chamberlain blijk baar is. Er heerscht groote en toenemen de ontevredenheid, zegt de „Daily Mail" en die wordt vooral veroorzaakt door het tegenwoordige bestuur, dat geheel on der den invloed der kapitalisten staat, en dat met het volk absoluut niet in aan raking komt. De vraag wordt gesteld: of het volk, dan wel de kapitalisten zul len heerschen. En het blad komt tot de conclusie, dat het stelsel van kroonkolo nies volkomen onbruikbaar is, en dat een soort volksvertegenwoordiging on misbaar is. Daarom, zegt het blad, iis het doel van Chamberlain's reis volkomen mislukt. Verder beklaagt het blad zich er over, dat de Afrikaansche pers geheel onder den invloed van de groote kapitalisten staat en slechts in hun geest mag schrij ven. Ten slotte het bericht, dat Fischer, Wessel-s en Wolmarans vergunning ge kregen hebben, om naar Afrika terug te keeren, en dat volgens de „Daily Tele graph ook door president Krjiger ver gunning daartoe is aangevraagd. Frankrijk. Wat de welsprekendheid: vermag, heeft een bankier te Parijs ondervon den. Hij was gevangen genomen op de beschuldiging gelden, aan hem toe vertrouwd, te hebben weggemaakt met speculeeren. In een klein tooneel- zaaltje, waar vaak vertooningen met marionetten worden gegeven, kwamen zijn talrijke schuldedschers bijeen. En hij... geflankeerd door agenten in po litiek, mocht de vergadering bijwo nen. Hij zat op het podium, naast de voorzitter van de bijeenkomst. Het woord werd hem gegeven. Hij had te gen niemand grieven. Maar zoo zei bij een van ulieden, ongetwijfeld slecht geraden, heeft gemeend een klacht tegen mij te moeten indienen. Wat zal er nu van u worden, vous mes créanciers? Reeds liggen mijne boe ken overhoop, ik heb de beurs van daag gemistalles loopt spaak. Gij raakt uw geld kwijt... Ik heb verliezen geleden. Zeker. Maar ik ben jong, ik heb werkkracht, ben eerlijk, mijn za ken hebben zich uitgebreid Zoo sprak hij nog een. poosje door. En staande, de vergadering werd de klacht tegen hem ingetrokken en hij benoemd tot directeur van een nieuwe maatschappij, die de oude moet liqui deeren. Duitscliland. De Kroonprinses van Saksen zal ook den titel van prinses van Tos- cana niet kunnen behouden, daar de tegenwoordige groothertog dezen titel voor bet laatst voert en zijn huis deel uitmaakt van het keizerlijke huis van Habsburg. De prinses moet van plan zijn, met Giron samen tot het protes tantisme over te gaan. De behandeling van het proces te Dresden duurde Woensdag verschei dene uren ,maar de deuren zijn da delijk na voorlezing van eenige stuk ken gesloten, zoodat niets bekend is van hetgeen er verhandeld is. Het „Dresdener Journal" bevat een koninklijk besluit, gecontrasigneerd door het Saksische ministerie, van den 14en Januari. In dit besluit wordt gezegd dat kroonprinses Louise, nadat zij op plech tige wijze afstand gedaan had van al hare rechten, van nu af aan uitgesloten is, op grond van de Huiswet, van alle rechten en titels, welke zij ontleende aan haar verwantschap aan het Saksi sche Koningshuis. De suciaal-democraten hebben bij den Rijksdag een wetsvoorstel inge diend, tot verscherping van de bepa lingen tot bescherming van kinderen tegen exploitatie. Zij willen ook den landbouw in de wettelijke bescher ming opnemen. Vroeger heeft de Rijks dag reeds daartoe strekkende moties aangenomem Stadsnieuws. Haarlem, 30 Jan. 1903. Wij voldoen gaarne aan een tot ons gericht verzoek om de aandacht onzer lezers te vestigen op de voorstelling. Zaterdagavond in den Schouwburg te geven door het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap. Directeur de heer van Eysden. „Opstanding" naar Leo Tolstoi, door Henri Bataille 'is geen alledaagsch too- neelwerk. Uit de opsomming der ver schillende bedrijven, en uit de versla gen der bladen, welke in een strooi biljet zijn verzameld, blijkt voldoende dat deze vertooning als een belang wekkende gebeurtenis moet worden be schouwd. Het dirama wordt als een voortreffe lijk tooneelwerk beschreven spel, de coratief enz. worden ten zeeiéie ge roemd. Wegens de uitgebreidheid der voor stelling zal deze om zeven uur be ginnen. De Holdext-Beker. Wederom staat de fraaie Holderi- Beker in de winkelkast bij den heer Smit aan den Kruisweg tentoonge stelde Het mooie stuk komt zeer goed uit op een mooi vachtje en tusschen eertige voetballën. Boven de beker hangt, een reclame-biljet voor den wed strijd H.F.C.tegen Haarlem aan den Doodweg. Voor degenen, die dezen beker nog niet hebben gezien, bestaat dus nogmaals gelegenheid haar gade te slaan. Tevens zien wij in dekast alles, wat henoodigd is bij 't voetbalspel. Naar we vernemen, is door de Mannen-Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" van Amsterdam een com missie gevormd, ten doel hebbende het oprichten eener Nat. Zangersbond en teven® het tegengaan van werken met geleende krachten op concoursen. Tot lid., van deze commissie is be noemd onze stadgenoot de heer N. H. Andriessen. Uit een ons verstrekte m e - dedeeling blijkt, dat de beer L. P. Noë beeft bedankt als eerevoorzitter van de vereeniging van oud-strijders „Het Vaderland Getrouw." Vegetarisme. De heer D. de Clercq heeft ons Ponderdagavond voor de zoovee.lste maal getoond, dat hij over een paar uitstekende longen be schikt. Zonder een oogenblik ophouden sprak hij van half negen tot kwartier over tienen over het onderwerp „Voe. ding." En welk een gloed en bezieling weet hij in zijn voordracht te leggen. Uit ieder woord spreekt volle overtuiging, de geheele rede door weet hij zijn auditorium te boeien en belang in ie boezemen voor het Vegetarisme. Ook nu weder werd de voordracht door verschillende voorwerpen en pla ten verduidelijkt. Zoo toonde spr. weder aan, dat de mensch van huis uit een vruchteneter is, waarvan zijn gebit en zijn geheele lichaamsbouw de welsprekendste bewijzen waren. Na afloop der rede, had een*kort en zeer geanimeerd debat plaats tus schen een der aanwezigen en den spr. over het door dr. Lodewijks beweerde, dat de mensch van nature een vleesch- eter is en de vegetariërs veel te weinig eiwit in het lichaam opnemen, waar door zij enorme hoeveelheden aardap pelen, rijst, etc zouden moeten gebrui ken orn deze te weinig opgenomen grammen eiwit aan te zuiveren. De heer De Clercq antwoordde, dat een professor op hem pen proef had genomen, en geconstateerd, dat de ve getariër Voldoende eiwit in zich op neemt. en wat. betreft, dat de mensch van nature een vleescheter is, daarop zou spr. Dr. Lodewijks willen antwoor den Ziet slechts naar het gebit van den mensch. Over het onderwerp „De sociale kwestie in het licht van het christelijk •geloof" trad gisterenavond voor de anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Haarlem, ds. G. Wisse van Overtoom op. Spr. beschouwde de sociale kwestie in de allereerste plaats van den ethi sch en kant. Onder revolutie verstaat spreker de omverwerping van Gods geboden en a 1 daarvoor in de plaatsstelling van de geboden der menschen. Het is onder den invloed van dit ongoddelijk denken dat de ideeën van thans zijn geworden tot schade van den arbeider. De arbeider werd, ten gevolge van de verkeerde begrippen verdaagd! tot minder dan mensch, tot ding. Men vroeg niet meer naar de rechten van den arbeider, doch heeft hem geknot in zijn rechten en tot een staat van ellende gebracht, die naar ik hoop, alle partijen, zei spr erken nen zullen. Aan den anderen kant moet erkend worden, dat in de kringen der arbei ders niet alleen een. streven merkbaar wordt van meer rechten te verkrijgen, doch om nu op hun beurt zelf te gaan tyranniseeren. Naast deze ethische zijde ontdekt ds. Wisse in engeren zin een maat- scbappelijken kant. Het is een toestand van onrecht vaardigheid en schrikkelijke ellende te noemen, dat vooral in het begin der 19e eeuw de pogingen der arbeiders om zich te organiseeren, ten sterkste tegengewerkt werden. En zoo stond de arbeider ongeorga niseerd, volkomen machteloos. Voeg bij dit een en ander nu nog de politieke of staatkundige zijde. On der den invloed der revolutie, onder den invloed der leer van Adam Smith is men gekomen tot het stelsel van volkomen staatsonthouding. De door voering van dit stelsel in het sociale leven heeft zeer tot de ellende mede- gewerkt. Het stelsel moge voor zijn lijd en vooral voor het Engeland van dien tijd goed geweest zijn, nu kan en mag het niet meer doorgevoerd j worden. Men heeft geen rekening ge- houden met den vooruitgang; boven dien heeft men in ander opzicht de leer der Staatsonthouding niet door gevoerd en den Staat wel degelijk zeg gensschap gegeven van hetgeen niet de9 Staats is ,doch der ouders. Op het terrein van den arbeid' leidde de Staatsonthouding tot het geven van een vrijbrief van alles wat den arbei der wilde uitbuiten. Spr. trok zeer te velde tegen allen, die ten opzichte van het arbeiders vraagstuk onverschillig staan of er zich mee willen afmaken door te zeg gen dat de arbeiders te veel drinken. Spr. kwam daartegen zeer op en legde er den nadruk op dat uit alle kringen de arbeiders tegen den drank den strijd, aanbinden. Allen moeten dan ook ten zeerste protesteeren tegen de verhooging van den drankaccijns. (Applaus). Al werd er geen druppel alcohol ge bruikt, dan zou er toch nog een ar beiders-vraagstuk bestaan. Behalve de onverschilligen zijn er nog twee groepen wier houding fegen- over het arbeiders-vraagstuk behooren te worden beschouwd, dat zijn de mystieken en philantropen. Het. is een valsch standpunt als men alleen weent, treurt en klaagt over de ellende, de zonde als oorzaak noemend. I Niet alleen de valsch-mystieken, die I niets doen doch alleen wijzen op bet I hiernamaals, doch ook de philantro pen vallen onder deze beschouwing Met philantropie alleen komt men er niet. Spr. waarschuwde ten zeerste de tegenstanders van de sociaal-demokra- tie om in een anti-sociaal-demokrati- sche partij te gaan. Ze krijgen dan een negatieve leuze en dat ontneemt aan het betoog de kracht. Doch men moet de positieve leuze aanheffen: te genover de revolutie het evangelie. Gij hebt op te treden niet met een negatieve leuze tegen de sociaal-demo- kraten slechts, niet alleen uit barm hartigheid, doch met opzien naar Christus' kruis en dat is het teeken van het recht. Welke lijnen moeten nu uitgestip peld worden volgens het christelijk beginsel? Des Amorie van der Hoeven heeft gezegd: de idealen van het socialisme zullen verwezenlijkt worden door niet- socialisten. Dat de socialistische ideeën verwe zenlijkt zullen worden, gelooft spr. niet 'doch aannemend dat er een lijn loopt van innig gevoel voor Jt lijden van den naaste ,dan zal door de middelen der socialisten het einddoel niet be reikt worden, doch alleen langs de lij nen van gerechtigheid in 't beginsel van christelijk geloof. Hoe kan men zonder openbaring van God weten wat recht is. Zonder pod kan de arbeider zeggen: ik mag volgens mijn consciëntie desnoods met hamer en koevoet de gansche maatschappij omverwerpen, en men kan het hem niet kwalijk nemen, doch de conservatief kan op ditzelfde stand punt staande, zeggen: nu zal ik mijn geweld daartegenover stellen. Het wezen der organisatie, waarte gen uit christelijke kringen wel eens wordt opgekomen, is van buis uit goed, en staat op het beginsel van de drie eenheid Gods. Spreker roept den arbeider dan ook toe: organiseert u op alle manieren, naar luid van uw beginsel. En wel hierom, als men in een vak- vereeniging alle groepen samen doet, zal men öf zonder beginsel handelen öf den tijd verpraten over het begin sel, en zal werkelijk resultaat van het werkelijk belang van den arbeider verwaarloosd blijven. Dit sluit échter, een federatief sa menwerken niet uit De vakorganisatie blij ve vakorganisa tie, en .bederve de zaak niet door op te gaan in een soort kiesvereenigingetje, doch dat sluit niet uit dat men aan de politiek af en toe moet doen, er niet buiten kan, daar waar het wetten geldt voor arbeiders van belang. De volgende bezwaren werden nu tegen de S. D. A. P. door spr. ontwik keld. Ten eerste dat de sociaal-demokra- tie niet leeft uit de openbaring, doch uit zichzelf, en dat godsdienst als pri vaat-zaak beschouwd wordt. In de tweede plaats heeft Ds. Wisse- een bezwaar uit het oogpunt der evo lutie-leer. Is -die evolutie eeuwig? Heeft niet reeds de maatschappij den tijd gehad zich op te werken tot de idealen der sociaal-demokraten? Nog meer: indien men werkelijk leeft uit het beginsel der evolutie, dan is voor spreker'9 dénken nog niet held'er geworden hoe uit het evolutie-stelsel de tegenwoordige sociale ellende ver klaard wordt. Kunt gij verklaren vanwaar gij, his- torisch-materialisten, uwe idealen van daan haalt? Bovendien heeft spreker het be zwaar dat öf het socialisme aan de demokratie, öf de demokratie aan het socialisme, wordt opgeofferd. Spreker concludeert dat men den gulden middenweg moet kiezen tus schen de twee uitersten, aan de éene zijde de Staats-almacht en aan de andere zijde de algeheele Staatsont houding. De rede werd met applaus begroet De heer Reyne betreurde het dat de spreker zijn onderwerp had be handeld, los van actueel-politiek, want juist aan die actueele politiek had hij zijn betoog moeten toetsen, men had) dan het volkomen échec der christe lijke regeering. Bovendien betoogde deze debater in verband met de uitspraak van Ds. Wis se, betreffende het volgen der lijn van God's openbaring, dat ten eerste ver schillende Bijbelteksten verschillend worden uitgelegd en men daarbij nog altijd voor de noodzakelijkheid komt te belanden bij de eigen rede. De ervaring van onzen tijd leert da gelijks dat de strijd dezer wereld met betrekking tot het sociale vraagstuk Ir de schaduw tan den Dsod. Uit het Engelsch van E. W. HORNtfNG. Ik heb haar lief! zei Severino ten slotte afgebroken fluisterend. Hoort u mij? Ik bemin haar! Ik heb haar lief. Wat zou bet nu nog hinde ren? Hert zou haa: hinderen, als je het haar zei. voegde Langholm hieraan toe Het zou haar zeer ongelukkig maken. Dan behoef ik het haar niet te zeggen. Dat moet je ook met doen. heusch. Heel coed, dat zal ik niet. Het ls een belofte, en wat. ik beloof doe ik ook; enkel als wij elkaar geen Jawel, jawel ,zei Langholm glim lachend. Dus u wil haar bij mij brengen? Eerst zal ik mijn best moeten deen haar te ontmoeten, en den doc- ,4or. Maar wil u uw best, er voor doen? Denk er aan. daarom alleen ben ik hier! Ik zal dat den doctor zelf zeg gen. Ik zal mijn best doen zei Lang holm, terwiil hij op stond. Een laatste -efluister volgde hem tot de deur. Omdat ik haar aanbid! waren de woorden. HOOFDSTUK XXV. Een belan-rijk punt voor Langholm. Ik ben blij dat u teruggekomen is. dat verlicht mij bepaald zei Dr. Sedley. Natuurlijk heeft hij op den duur andere verpleging noodig. hetzij hier 01 ergens anders; aan de ziekte zelf is niets te doen, zij heeft maar één op lossing. maar die behoeft nu nog niet te komen .tenzij weer een bloedspu wing hem overvalt. Ik begrijp, dat ge hem uw eigen huisje aangeboden hadt, terwijl u weg was. maar daar whs he< niet in orde en hij kwam. voordat z'j voor hem klaar waren. Het was een uitvloeisel van uw hartelijkheid, beste vent. zend. echter nooit weer een longlijder naar de Noord-Oost-kust of daar omstreeks! Wat betreft het be zoeken van den zieke dooi* een paar dames zou ik u in iedier geval aanra den er maar ééne tegelijk toe te la ten. en zij mogen hem, volstrekt niet opwinden. Uw terugkeer bijvoorbeeld, heeft hem voor dezen dag al genoeg opgewonden, en ik zou hem de eerste vier en twintig uur zoo rustig mogelijk houden. De doctor had dit bezoek gebracht binnen het uur na Langholm's te rugkomst. deze herhaalde de raadge vingen van dien doctor boven en zijn eigen plan met het oog op Rachel. Hij zou dien avond nog schrijven en vra gen haar den volgenden dag een be zoek te mogen brengen. Neen, hij zou liever schrijven, dat hij haar kwam bezoeken, dat nam veel minder tijd. Ja, hij zou nu dadelijk schrijven. En. terwijl hij naar beneden ging om daaraan gevolg te geven, vroeg Langholm zichzelf af. of een achtens waardig man de Steels weer kon ont moeten zonder op hun aangezichten dï aanteekeningen te lezen, die hij in Lenden had gemaakt en in den trein had goedgekeurd. Toen die brief geschreven was. be merkte hij boven op het oude bureau een stapeltje brieven aan zijn adres; eu Langholm zat te turen op proeven e*i met gefronst voorhoofd te lezen in courantuitknipsels, totdat hij een lamp noodig had'. De brief, dien hij bet laatst opnam zag er uit als een van de zeldzame aanzoeken voor ziin eigen handschrift, die hij. als weinig ver wend door het publiek niet beschouw de als strootjes door den wind van po- pulairen bijval hierheen gewaaid. Terwijl bij de enveloppe open maakte echter, merkte hij op. dat ze het post merk Northborough droeg, ook dat hei schrift was van een ongeletterde, en dat zelfs zijn achternaam niet goed gespeld was. De inhoud was als volgt: Northborough, 18 Aug. 189... Mr. Langham. Mijnheer. Ik hoor. dat u moeite doet op te spo ren wie de moordenaar is van Alexan der Minchin. als u wenscht te weten wie een reden hadden om dien moord te begaan, dan kan ik u den rechten aanwijzen. Ik ben heden avond aan uw huis geweest, maar u werd pas morgen avond thuis verwacht, daarom zal ik morgenavond weer bij u in de buurt zijn, maar ik zou u het liefst op het kruispunt ontmoeten, want die oude juffrouw bij u aan huis keek mij wantrouwend aan gisterenavond en dit alles is onderi de strikste geheim- houding. Tot morgenavond dan op het, kruis punt dicht bij uw huis, ik zal daar zijn tusschen negen en tien uur in den avond, als u er op gesteld is iets in uw eigen belang te hooren. Geloof mij. uw dienstwillige JOHN WILLIAM ABEL. Langholm begreep in 't minst niet, wie die Abel kon zijn, tevergeefs riep hij zich een van het ontelbaar aantal drinkebroers voor den geest die het ge heele jaar door van den morgen tot den avond op hoeken van straten van Northborough staan. Deze eene scheen meer te weten dan de groote hoop en was bovendien misschien slimmer en bekwamer. Langholm oordeelde het discreeter zijne dierbare ..oude juf frouw". over wie met zoo weinig eer- j bied' gesproken werd. niet met de zaak op de hoogte te brengen. Zij bracht hem om acht uur een uit muntend souper. En ongeveer een uur later, nadat hij den zieke nog eens bezocht had, en hem rustig en goed) verzorgd achterliet voor den nacht, ging onze auteur er op ui', om den onbekende te ontmoeten, die hem ge schreven had. De nacht was donker, want het re gende nog telkens, ofschoon het op 't I oogenblik droog was. en het lager lig-, gende kruispunt der wegen met hoo rnen op de vier hoeken, vormde een donkeren plek bij lichte maan. Terwijl hi; behoedzaam naderde, met zijn stok tikkende op den weg om zeker te zijn, dat hij niet te dicht bij den greppel kwam. betreurde Langholm het, dat hij niet op zijn fiets gekomen was om dat hij dan licht gehad1 zou hebben van zijne lantaarn; maar een licht wachtte op hem. ofschoon zeer klein eo zwak; want zijn ongeletterde cor respondent stond voor hem. rookende een kort pijpje: Is uw naam Langholm? zei een bijna schertsende stem. met een nieu- rookwolk vergezeld van een regen vonken .terwiil de behoedzame stap pen den tikkenden stok volgden. Ja. zei Langholm, als iii Abel heet. dan heb ik 'e brief ontvangen. Ja, heb je? rien de ander uit. met dezelfde joviale familiariteit. En wat denk je er wel van? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1