niet gaai tusschen christelijk en on christelijke doch tusschen conservatief en demokraat. Wanneer gij de maatschappelijke kwestie wilt oplossen aan de hand van bijbelteksten, zal alleen teleurstel ling uw deel zijn. Hierna had de heer Hugenholtz het woord. Spreker begon ook zijn leedwezen ti betuigen dat spreker zijn onder werp had losgemaakt van de actueele politiek. Die zou het noodige licht heb ben kunnen werpen op de schoone beginselen die hier en daar doorstraal den in de rede van den spreker. Een andore reden tot teleurstelling is dat men niets dan negatieve leuzen heeft te hooren gekregen, doch het groote maar, wat dan wel bleef weg, en daarmee heeft de spreker bewezen dat zijn partij alle idealen verloren heeft en niets weet te doen dan het socialisme te bestrijden. Spr. bestreed ten zeerste dat de so- ciaal-demokratie vijandig zou staan tegenover den godsdienst. De theologie, de vorm van gods dienst, wordt in de sociaal-demokrati- sche partij volkomen vrijgelaten. Dat de sociaal-demokraten een stel sel uit zichzelf zouden hebben opge bouwd. noemt spreker jargon. De so ciaal-demokraten hebben eenvoudig geconstateerd de loop der maatschap pelijke ontwikkeling ,den groei der maatschappelijke vormen, zei de heer Hugenholtz, waarna hij schetst het historisch materialisme en dit verde digde tegen den aanval van Ds. Wisse. Hij toonde aan hoe de evolutie-leer niet leidt tot fatalisme, doch integen deel de sociaal-demokraten een ideaal hebben, waarvoor zij strijden en gaf, naar aanleiding der vragen van Ds. Wisse een uiteenzetting der sociaal- democratie. Ds. Wisse beantwoordde. Kunstavond. Een uitvoering die als „Eerste Kunstavond" was betiteld, en dus nog iets voor de toekomst belooft, werd Donderdag üoot mevr. Royaards— Spoor, mevr. CroesSpoor en mej. R. Levie in het Concertgebouw „De Kroon" gegeven. Mevr. Royaards had zich geen mindere taak gesteld dan het geheele eerste be drijf van Göthe's Faust, naar de verta ling van J. J. L. ten ICate voor te dragen. Vooral voor hen die deze vertaling niet kenden was de voordracht zeer belang wekkend. Mevrouw Royaards voelt diep en elke gevoelsnuance klinkt uit haar muzikale stem. Dat zij haar talent hier in 't werk stelde om ons tot het meester werk van den dichterlijken wijsgeer na der te brengen verdient groote waardee ring en erkentelijkheid. Van Mevr. Croes die naar eigen aan kondiging met een zware verkoudheid had te kampen, hoorde ik een serie char mante Fransche liedekens (Bergerettes der WIITième siècle) zoo gracieus en ka rakteristiek voorgedragen als niet licht een onverkouden zanger of zangeres haar zal verbeteren. De liederen en de voordracht vonden dan ook een aller vriendelijkst onthaal. Mejuffrouw Levie. mede ons reeds van vroeger bekend als intelligent en wei- onderlegd pianiste, speelde als opening van den avond een Sonate (op. 7) van Grieg, daarbij herhaaldelijk blijk geven de van natuurlijke muzikaliteit en steeds van ernstige, liefdevolle voorbereiding. Ook in de begeleiding der liederen toon de zij routine en artistieke beschaving. Waarschijnlijk heeft zij met de kleinere nummers (van Chopin, Sinding en Nico- dé), die ik niet hoorde, een zeker niet minder gunstilgen indruk gegeven. De séance was vrij goed bezocht en de aanwezigen zullen zich hun avond niet hebben beklaagd. Het was inder daad een kunstavond. PHILIP LOOTS. Uit ;ie Omstreken. Heemstede. Heden ontving de commissie, die zich in der tijd alhier heeft gevormd, om het verzoek te steunen der directie van de Noord-Zuid-Holl. Stoomtram-Maat schappij, tot plaatsen van een wacht lokaal in den Hout, kennis, dat Bur gemeester en Wethouders van Haar lem afwijzend hebben beschikt, op bo vengenoemd verzoek. Zeker is dit een groote teleurstel ling voor de- commissie, die zich heeft beijverd in het belang van het reizend publiek een geschikte lokaliteit te ver krijgen. waar de reizigers bij ongun stig weer een schuilplaats kunnen vinden, maar niet minder zal deze af wijzing een teleurstelling zijn voor. hen. die nu gedwongen worden om bij regen en wind soms geruimen tijd op de tram. te moeten wachten. Het is daar om te hoopen, dat de directie van de Noord-Zuid-Holl. Stoomtram binnen een niet al te langen tijd haar verzoek moge herhalen en Burgemeester en Wethouders een gunstiger beschikking mogen nemen in. het belang der vele vrouwen en kinderen, die thans al de onaangenaamheden van een langdurig wachten in den Hout ondervinden. Zand voort. Door B. en W. is na gehouden aan besteding het onderhoud der pompen gedurende de jaren 1903 tot en met 1907 opgedragen aan J. van der Wolde alhier voor honderd gulden per jaar. een internationale regeling van het zee recht maakte de Min. nog eenig voorbe- I houd. Hij verdedigde de benoeming van den Armeenschen drogman te Konstan- tinopel, een bekwaam en. van de Porte 1 onafhankelijk man, Ten aanzien van het I' c-onsulaat te Pretoria was thans door een ambtenaar ter plaatse een onderzoek I gaande ten einde na te gaan of de ani- j mositeit voldoende geweken was om we-1 der een Nederlander aan te stellen. Wat1 1 Venezuela betrof hoo-pte de Min. dat wij evenals de andere mogendheden het-ons toekomende zouden krijgen. I Stemming werd over hoofdstuk III niet verlangd en Min. van Lynden nam vervolgens ook de verdediging van Justi- I tie op zich. Maar hij beantwoordde het 1 gesprokene eiigenilijk niet, volstaande i met een korte opmerking en voorts toe- 1 zeggende de wenken en wenschen der 1 sprekers bij zijn ambtgenoot van justitie te zullen overbrengen. I Toch was nog al het een en andier te I berde gebracht; zoo door den heer van 7. inn icq Bergmaan de beperking der I vragen op de strafbladen en telkaarten; door den heer Hovy de wenschelijkheid j van het verbod van hel houden van hui- I zen van ontucht; door den heer Brou- wer de schade die op het platteland aan i eigendom en veiligheid wordt berokkend i door de bewoners van woonwagens; door den heer Van Lier de regeling van de j rechtspositie der vrouw; door den heer I v. d. Does de Willebois de redenen die z. i. pleiten tegen het denkbeeld om de commissarissen van politie door het Rijk te doen bezoldigen enz. De belangrijkste redevoeringen waren echter die van cle heeren Ivist en Vening Meinesz over de politie en de postenor- der. De heer Kist wees er op. dat de toe stand nog onveranderd was en dat de eerbied voor die vrijheid van anderen, ook voor de vrijheid om te arbeiden, niet groot er was geworden. Onze politie had te weinig macht om preventief op te tre den tot handhaving van het grond wette- I lijk voorschrift der bescherming van per- soon en eigendom. Spr. betoogde dat hét j Kon. Besl. van 1851 betreffende de rijks- i politie geen voorschriften gaf tot beper king van haar taak. Dat kon alleen de wet doen. De postenorder overschreed dus niet de grenzen van de rijkspolitie bevoegdheid; haar optreden lokte geen i klachten uit. Toch was een politiewet noodig en spr. hoopte dat dLe spoedig zou komen. Hij behandelde nolg twee I pnnten, uiteenzettende dat de burge- I meester alleen bevoegdheid heeft om te I bevelen wanneer de orde wordt ver stoord, krachtens art. 1S4 der Gem.-wet (welk geval z. i. bij den posten order niet aanwezig was, zoodat de directeur van •rijkspolitie kon bevelen); en voorts dat voorafgaand overleg met den burge meester niet geboden was. Deze beide stellingen werden, door den heer Meinesz bestreden, die op grond van het Kon. Besl. van 1851 overleg ge biedend achtte en betwistte dat art. 184 Gem. wet de bevoegdheid van den bur gemeester beperkte, wijl deze ook er te gen te waken had dat verstoring der or de zou ontstan. Dat geval was bij de pos- tenorder aanwezig en het was gevaarlijk diait er toen twee stuurlieden op het schip waren.. Daarom stelde bij tegen over de rede van den. heer Kist zijn oud- burgemeesterlijk protest. Justitie werd zonder stemming goed gekeurd en het debat over Binnenl. Za ken geopend met een rede van prof. Wottzer over liet onderwijs. Uitgaande, van de stelling dat z. i. het bijzonder onderwijs regel kon wezen, ging hij de historie van ows lager onderwijs na en toonde met cijfers aan dat het bijzonder onderwijs toenam en zich uitbreidde, ook wat middelbaar en hooger onder wijs betrof. De bedoeling om alle kinde ren humanitaire beginselen bij te bren gen op d,e openbare school had gefaald, omdat de Staat, koude machine, geen opvoeding kon geven voor het hart. Dankbaar constateerde spr., ook jegens de vorige Reg., dat men tegenover het bijz. onderwijs vrijgeviger werd. Hij houpte van d.eze Reg. de consequente doorvoering harer beginselen, ook ten aanzien van het universitair onderlicht. Het was beter ook het universitair on derwijs niet enkel van den Staat te doen afhangen, omdat het vertegenwoordigen van verschillende richtingen in één fa culteit bijna ondoenlijk was. Het onder wijs, in zijn geheel, moest geregeld wor den naar den wil der ouders en de be hoeften der ilieerliinigen. Diit beginsel moest in de onderwijswetten waarop spr. hoopte belichaamd worden. Heden 11 uur voortzetting. Verkiezing Tweede Kamer. De minister van binnenlandsche za ken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Almelo (vacature- wijlen dr. Schaepman) zai plaats hebben op Dins dag 10 Februari, de stemming, zoo noo- dig, op Dinsdag 17 Februari en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Februari. Door de Soc.-Dem. Arbeiders-partij zal de heer J. F. Tijhof, lid van den Raad der gemeente Enschedé, candi- daat gesteld worden voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in het dis trict Almelo, Hannebed. Van rijkswege is een subsidie toe gekend voor onderhoud en verbetering van de omgeving van het grootste hunnebed in Drente, dat te Borger ligt en jaarlijks door tal van bezoekers uit ons land en het buitenland bezocht wordt. Binnenland. Kameroverzicht. Uit het antwoord, van de Min. van Bul ten!. Zaken is nog te releveeren, dat, al moge Carnegie's gisteren vermeld aan bod formeel nog niet zijn gedaan, er toch al over gesproken is en dat, al heeft het Hof van Arbitrage dan ook geen rechtspersoonlijkheid, men wel een mid del zal vinden om het aanbod aan te ne men. Ten aanzien van de toetreding tot waarbij hij veroordeeld is tot twee da gen gevangenisstraf wegens 't overmatig snel rijden met een auto in September 1.1. door de Champs-Elyseés, Hij moet heel niet in de auto gezeten hebben: al leen de hertog van Marlborough was er in met een chauffeur. jVoetbal. Zondag zullen de bekerwedstrijden voor de derde ronde worden gehouden en ontmoeten elkaar in: Haarlem; HaarlemH. F. C.; Den Haag: H. B. S.—Vitesse; Wageningen: Go aheadN. O. A. D.; Den Haag: H. V. V R. A. P. Vercber stelde de Nederlandsche Voet balbond de volgende competitie-wedstrij. den vast Westelijke le klasse A: Velooitas Ajax in Breda. Westelijke le klasse B.: RapidHas— Hercules, Rotterdam. Uit de Arbeiderswervl' De begrafenis van rir. Schaepman De bijzondere verslaggever van de N. R. Ct. seint uit. Rome aan zijn blad: Woensdagochtend om tien uur is een requiem coram corpore, met ge zang "en orgelmuziek, onder leiding van mgr. De Waal,, in de kerk van het kerkhof Campo Santo gehouden. Onder de aanwezigen waren het Ka merlid Van Wyck; de Belgische ge zant, mgr. Tserclaars e. a. Het publiek was talrijker dan Zaterdag. Nadat de absolutie was uitgesproken, werd de kist, bedekt met een zwaar, zwart-en- goud laken, onder het gelui van de doodsklok, naar het kerkhof gedragen dat straalde in het volle licht en er fleurig groen uitzag De diepe, gapen de groeve is tegen een met bloemen overgroeiden muur. Over de kist wordt nu een zwart laken met een wit kruis gelegd, en de heer De Bïe spreekt, als zij neergelaten wordt, voor de laatste maal de absolutie uit. De vrienden van den overledene zijn zichtbaar aan gedaan, als zij elk een schopje aarde op de kist werpen. Zij verlaten het kerkhof door de poort aan den kant, waar zich de prachtige St. Pieter ver heft. De begrafenis wordt bekostigd door den aartsbisschop van Utrecht. Het Vaticaan was niet vertegenwoor digd. Een schadelijke brand. Te Opeind© (Fr.) wilde een moeder het bedje van haar jeugdig kindje ver warmen. Bij gebrek aan een kruikje nam zij een steen, verwarmde dezen en legde het in het bedje. De steen was tb heet, het bed geraakte in brand en woning en inboedel gingen in vlam men op. Do schade is groot, want niets was verzekerd. Handeldrijveilden Middenstand. Onder voorzitterschap van prof. M. Noordtzij werd te Utrecht de consti- tueerépde vergadering gehouden van den NederlandsChen Bond van veree- nigingen van den Handeldrijvenden Middenstand. Vertegenwoordigd wa ren 43 vereenigingen. i Bij de bespreking- over de ontwerp statuten werd ongewijzigd aangeno men art. 1. luidende: Er bestaat een Nederlandscha Bond van Vereenigin- gen voor den Handieldrijvenden Mid denstand. Deze heeft zijn zetel te Utrecht en is samengesteld uit een onbepaald aantal vereenigingen van den handeldrijf enden middenstand te Daarop werd ook art. 2 aangeno men. luidiende: De Bond stelt zich ten ■doel in federatieve samenwerking de zedelijke en stoffelijke belangen"van den handeldrijven den midenstand te behartigen en te bevorderen. Na uit voerige discussies werd verworpen een amendement van Amsterdam ten cloel hebbende alleen te spreken van „belangen" en de woorden „zedielij- ke" en „stoffelijke" te doen vervallen. Vervolgens kwam in behandeling art. 3: De middelen om dit doel te be reiken zijn: a. het bestudeeren en bevorderen der gemeenschappelijke belangen; b. het. organiseeren van congressen en temt o ons tellingenc. het maken van propaganda door woord en geschrift voor zoover een en ander ten goede kan komen aan het in art. 2 omschreven doel: d. het desgevraagd verstrekken van voor lichting betreffende alle inrichtingen, welke het belang van den handeldirij- venden middenstand bevorderen, zoö- als credietbanken en informatbeibu- reaux: e. er naar te streven dat bij de wetgeving rechtmatige rekening worden gehouden met d'e belangen 'van den handeldrijlvenden inidden- staaid. I Nadat eenige besprekingen over dit artikel hadden plaats gehad1, werd pauze gehouden. Na haropening der vergadering werd de bespreking geopend over een amendement van Rotterdam, houden de een voorstel om art. 3 sub d. aan te vullen in dien geest dat ook steun zal worden verleend aan instellingen. Na eenige bespreking werd dit ver worpen met 34 tegen 16 stemmen. Een ander voorstel van Rotterdam om in hetzelfde artikel weg te laten: zoo als credietbanken en informatiebu- raaux", werd eveneenfe verworpen met 51 tegen 19 stemmen. I Aangenomen werd een voorstel der U trech tsch e W ink eliersvereeni,ging om een alinea toe te voegen, luiden de: het bevorderen van de oprichting van vakafdeelinge-n. Aangenomen werd o.m. een voor stel van Amsterdam om heit bestuur de bevoegdheid toe te kennen zoo noodig een commisie van advies te benoemen, die het bestuur kan voor lichten. Het voorstel werd aangeno men na zeer levendige discussiën. i Onder de bestrijders behoorde ook dr. H. P. Hubrecht, lid van de Twee die Kamer der Staten-Generaal. De contributie werd vastgesteld op I 5 per stemgerechtigd lidi De Bond werd opgericht voor den tijd van 29 jaren en 4 maanden, ingegaan ^Sep tember 1902. I Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. S. Meuwsen te Amster dam, J. Das Dz. te Utrecht, E. G. Sc bierman te Amsterdam, A. Col- lenteur te Rotterdam, H. van Hout te Helmond, W. Nieuwen hui j zen te Nij megen, li. Hermens Moons te Roer mond. J. Akkermans te Utrecht en Thijs Plet te Nijmegen. Adhaesie werd betuigd aan het in 1903 te Rotterdam te houden con gres voor den handeldrijvenden. mid denstand. Betreffende de oprichting van een. Bondsorgaan en de, bespre king omtrent verbetering van het cre- daetwezen werd besloten aan het be stuur oveT ie laten dienaangaande voorstellen aan de algemeene verga dering te doen. Sport en Wedstrijden Hockey, Het programma van den Nederland- schen Hockey en Bandy-Bond voor Zon- dag bevat de volgende competitiewed strijden-. Haaivlemsche Hockey Club— Haagsche Mixed Hockey Club in Heem stede en Amsterdanrsche Hockey Club Victoria in Amsterdam, beide voor de eerste klasse en voor de tweede klasse en voor de tweede klaiese in Leiden Leid- scha studenten Hockey Club het tweede elftal van Haarlemsche Hockey Club. W, K, Vanderbfilt Jr. is te Parijs in hooger beroep gegaan van het vonnis, BINNENLAND. De besprekingen tusschen de firma Van Gend en Loos te Rotterdam en den heer Spiekman, als voorzitter van den Rotterdamschen Bestuurdersbond, hebben tot de navolgende voorstellen geleid, waarover in een Donderdag avond gehouden vergadering een be sluit zou genomen worden. 1. Stolk blijft ontslagen met 6 we ken loon. 2: Wanneer het personeel grieven heeft, dan wendt het zich allereerst tót de onmiddellijke chefs. 3. Wordt langs dien weg de zaak niet opgelost, dan kunnen de gezel len zich wenden tot den Bestuurders- bond, waarvoor de heer Spiekman op treedt ,om hunne belangen te verte genwoordigen en is de firma steeds bereid hem daarover te woord te staan. Leiden de besprekingen met den heer Spiekman niet tot een vergelijk, dan wordt, het verschil onderworpen aan de Kamer van Arbeid voor het havenbedrijf, die hetzij door een ver- zoeningsraad of door een scheidsge recht alsdan uitspraak zal doen en aan welke uitspraak partijen zich onher roepelijk zullen moeten onderwerpen. Het bovenstaande heeft betrekking op alle geschillen ,die mochten ontstaan tusschen personeel en firma. Om trent bepaalde eischen, die geen ge schillen geacht kunnen worden, be houden beide partijen bun vrijheid. Afgescheiden van het bovenstaande heeft de firma van 1 Februari af de onderstaande loonlijst vastgesteld voor hare bestellers en koetsiers in vasten dienst: le dienstjaar f 10.50 in 6 dagen; ~e dienstjaar f 10.50 in 6 dagen, plus 50 ct premie; 3e dienstjaar f 11- in dagen, plus 50 ct. premie; na het derde dienstjaar ƒ11 in 6 dagen, plus f 1 premie. Voor beperkten Zondagsdienst wordt f 1 betaald. Bovendien heeft het. vaste personeel vrij uniform. Losse koetsiers genieten f 1.75 per dag aan loon. med, die met Utrecht, zoover wij we ten, geen relatiën had. Ditzelfde geldt van Keizerin Irene, en den Byzantijnschen patriarch Pho- tius, die in den zevenden en achtsten zang behandeld worden. Ook de negende zang „De Kruisvaar ders' is vol toespelingen op Byzan tium Hetzelfde is het geval met den tienden zang „De Val", den elfden, „Sage", en den slotzang „Het Lied der iminen." Wij moeten dus, na Schaepman's lied opnieuw te hebben nagelezen, ronduit erkennen, dat wij in zijn gan- sche gedicht geen plaats kunnen vin den voor den Utrechtschen Dom. Na tuurlijk i? het niet onmogelijk, er en kele strofen u'it, te lichten die op elk kerkgebouw van toepassing zijn, maar dit zal toch zeker wel niet de bedoe ling der mededeeling zijn. Een sa men hangend geheel van eenigen om- valig dat op beide gebouwen toepasse lijk zou zijn, is noch onder „de beste verzen" van de Aya Sofia, noch onder de minder geslaagde te vinden. Op grond hiervan houden wij dus de med .Reeling van den „Spectator" voor een letterkundige anecdote, zooals er zoovele zijn. en blijven overtuigd, dat de oorsprong der Aya Sofia allerminst, een dichterlijk passe-partout was, die voor den Utrechtschen Dom was be stemd, maar ten slotte pasklaar werd gemaakt voor de in gansch ander ka rakter gebouwde schepping van Isido- riis van Mllette en Anthemius van Tralies. Voor de nagedachtenis van dr. Schaepman scheen het ons nie-t on dienstig dit hier op te merken. Zijn dichtwerken geven ongetwijfeld reden tot critiek. Trouwens welke mensche- hjke knust doet dat niet? Maar een verzen-knutselaar, een passe-partout- rijmelaar was hij allerminst. (Zutpli. Ct.". Louis Bouwmeester. Zondag aanstaande zal door de too- neelafdeeliinig van het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel worden opgevoerd „Kean", waarin de heer Louis Bouw meester na zijn herstel voor 't eerst we der zal optreden in de titelrol. Letteren en Kunst. Dr. Schaepman een passe-partout r^j meiaar Men leest in „De Nederlandsche. Spectator", in een overigens waardee- rend artikeltje Schaepman's aanpassingsvermogen was te groot. Voor jaren bv. had hij aan een vriendenkring te Utrecht frag menten voorgelezen van een gedicht, dat getiteld 'zou zijn. De Utrechtsche DoniV Toen men hem eens vroeg naar dat gedicht, zei hij Ja, zie je. die Utrechtsche Dom was 'n heerlijk onderwerp. Maar op 'n gegeven mo ment kwam ik tot 1672, toen de Dom tijdelijk tot katholieke kerk werd in gericht. Als Nederlander moest ik dat 'betreuren, als katholiek moest 'ilt dat toejuichen. Enzoo is de Utrecht sche Dom de Aya Sofia geworden. Want Schaepman heeft Stambouls hoofdkerk gezien, dat is waar. Maai de beste verzen van „Aya Sofia" zijn gemaakt voor den Utrechtschen Dom. Aannemende dat deze mededeeling niet geheel op fantasie berustte, heb ben we eens nagegaan, welke deelen van de Aya Sofia, dan toepasselijk zou den zijn op den Utrechtschen Dom. Zooals men weet bestaat Schaep- mans gedicht uit twaalf zangen De p-iinen, Anthoesa., Justinianus, Aya Sofia, cle Zang der Zuilen. Mahomed, Irene. Photius, de Kruisvaarders, de Val, Sage en het Lied der puinen. Van deze zangen kan de eerste, het Lied dec puinen, niet gedicht zijn voor een nog in wezen zijnd gebouw, het heeft geheel en uitsluitend betrekking op vergane, in puin gevallen bouw werken. De tweede. ..Anthoesa", een der ge heime priesterlijke namen van de stad Rome, die keizer Constantijn op het door hem herbouwde Byzantium over droeg, slaat op Konstantinopel en heeft, dus met Utrecht evenmin iets uit staande. De derde, met. den aanhef„Ik triomfeer, o Salomonde woorden, door keizer Justinianus uitgesproken bij de inwijding der Aya Sofia, in 537, handelt over dien keizer van het Oost- Romeinsche rijk die in geenerlei op. zicht in betrekking is te brengen tot de hoofdstad van het Stlicht. Van den vierden zang „Aya Sofia", is ieder onderdeel zoodanig doorwe ven met toespelingen op den bouw, de versieringen de bestemming en de his torie van den hoofdtempel der Oost- Romeinsche Christenheid, dat Iedere gedachte, als zou deze zang oorspron kelijk aan den Utrechtschen Dom zijn gewijd, is uitgesloten. In den vijfde, „de zang der zuilen", wordt de gave van stem en lied gege ven aan de klassieke zuilen van hei- densche tempels, die gebruikt werden voor den bouw der Aya Sofia. Ook dit gedeelte komt dus n'iet in aanmer king. De zesde zang is gewijd aan Maho- Aau mijn vrouw, door H. J. Boeken (Amsterdam, W. Versluys). Ziehier een proeve van deze ge dichten No. 1, de twee eerste cou- pletten: I „En dacht ik vroeger wel dat klein maar zijn Zou 't deel, dat in mijn leven zou een vrouw Innemen... maar sinds ik 't nu weet, en jou Heb mogen nemen tot dit leven mijn. En sinds dit leven meer en meer wordt dijn, Hoe gr oo ter, grooter wordt nu 't al en 't blauw Deg wereld-einden wijkt en wijkt, nu 'k schouw Met blik, verteerd door liefde's nieuwen wijn!" Als de vrouw van meneer Boeken 't maar mooi vindt, dat is de hoofdzaak! Ik moet eerlijk bekennen, wanneer i k een man had die mij aan 't lachen maakte door zulke verzen, dan zou Llc mij ongerust voelen, of de liefdewijn" hem ook te veel naar 't hoofd was gestegen! En eens een dokter raadplegen over zijn gezond heidstoestand! (Uit een bespraking van de „Hollandlsche Lelie"). venverdieping gevonden hebben, maar dit in een ijzeren kistje, gewikkeld in een doek, in een van een deksel voorzienen emmer verbongen was, terwijl beklaag den zich in meergenoemde woning be vonden hebben., buiten weten en tegen den wit vaat de rechthebbende vrouw. de derdie beklaagde (Van. den Dool): dat hij de beide eerste beklaagden, Muiselaar en Groot, althans één hunner, Groot, opzettelijk de inlichtingen ver schaft heeft tot het plegen van voor schreven. poging tot diefstal, waaraan als voorzegd dioor die beklaagden^ een be gin van uiitvoering gegeven is, terwijl de uitvoering, alleen, ten gevolge van omstandigheden, van hun wil onafhan kelijk niet is voltooid; dat hij. opzette lijk te Amsterdam omstreeks den zomer en het najaar van het jaar 1901 meerma len, nadat bij den beklaagde Groot reeds het voornemen bestond om dien diefstal te plegen, aan. den beklaagde Groot heeft medegedeeld en nadrukkelijk verzekerd ook nadat omtrent de juistheid zij ner mededeelingen twijfel geopperd werd dat meergenoemde vrouw Moer man. in het bezit was van eene groote som geld, althans van eene geldswaarde, ten bedrage van eenige duizenden gul dens, dat dat. geld of'die waarde in hare woning aan den Aanstelveenschenweg 54 geborgen was; dat geld of waarde zich bevond in eene kamer aan den tuinkant in een ijzeren kistje in eene kast of in een meubel, welke kast of welk meubel gemakkelijk opeax te bre ken was, hebbende de derde beklaagde aan den. tweeden beklaagde (Groot) die inlichtingen gegeven, opdat die beklaag de (Groot) hetzij ,in vereeniging met an deren, hetzij alleen, in die woning ge noemd geld of genoemde geldswaarde, aan vrouw Moerman, toebehoorende, zouden kunnen wegnemen, tengevolge waarvan., geholpen door die inlichtingen de tweede beklaagde (Groot) in vereeni ging met den eersten beklaagde (Mui selaar), aan wien de tweede beklaagde de van den derden beklaagde ontvangen inlichtingen had medegedeeld, inderdaad op de wijze als boven omschreven in den nacht van 10 op 11 December 1901 poging tot diefstal gepleegd! hebben, waaraan zij als gezegd begin van uitvoe ring gaven, doch dien zij alleen om ge noemde omtandiigheden niet voltooiden. Zijnide tijdens het plegen van het voor- schrevene nog geen vijf jaren verloopen sedert de eerste en tweede beklaagde (Muiselaar en Groot) een tegen hen ter zake van diefstal uitgesproken gevange nisstraf geheel ondergaan hebben. In dleze zaak zijn gedagvaard 33 getui gen onder wie de heeren doctoren G. Waller en J. W. Jacobi, artsen, alsmede de heeren M. L. Q. van Ledden Hulse- bos, scheikundige. Als verdedigers treden op mr, N. A. Mensing van Charante voor MuiselaaT, Fr. A, Kokosky voor Groot en mr. C. Frikkers voor Van den Dool. Vervolg Stadsnieuws, Rechtszaken. De moord in de Dubbele Buurt Heden staan voor de rechtbank te Am sterdam, 5de kamer, terecht: lo. Paulus Antonius Muiselaar, geboren te 's-Gra- venihage 22 Juni 1876, van beroep los werkman, thans uit andteren hoofde .ge detineerd; 2o. Franciscus Groot, geboren te Amsterdam 8 November 1875, van be roep timmerman1, uit anderen hoofde ge detineerd; 3o. Helbertus Eliza van den Dooi, geboren te Schoonhoven 18 Novem ber 1842, van beroep koopman, gedeti neerd. Dezen wordt bij dagvaarding ten laste gelegd zich te hebben schuldig gemaakt aan het navolgende: die beide eerste beklaagden, dat zij te Amsterdam in den nacht van 10 op 11 Dec. 1901 samen vereeniigd opzettelijk met voorbedachten rade na vooraf ge maakte afspraak en in gemeen en kalm overleg hebben gehandeld ais volgt: dat zij in den nacht van 10 op 11 Dec. te omstreeks middernacht gepleegd heb ben in de woning van Leemtje Moerman, weduwe L. Dijkxhoorn aan den Amistel- veenisc-henweg no. 54, gelden1, geldswaar dige papieren en voorwerpen, die van hunne gading mochten zijn, alles aan genoemde vrouw toebehoorende, weg te nemen, met het oogmerk zich die toe te eigenen. In de beide benedenvertrekken dier woning eenige gesloten kasten en meubels met een ijzeren hamer openge broken hebben met verbreking dier af sluiting en braak van het hout dier kas ten en meubels; dat beklaagden toen naar de bovenverdieping der genoemde woning gegaan, zijn, dat zij daar ge noemde vrouw ontmoetten die hen op heeterdaad betrapte, en die zij op gruwe lijke wijze vermoord hebben, dat de be klaagden vervolgens toen aldaar ge poogd hebben dn de achterkamer der bo- verdiieping van .diie woning meergenoem de gelden en geldswaardige papieren en voorwerpen weg te nemen., dat zij ter uitvoering van hunvoorgenomen misdrijf een gesloten kast of meubel in die ach terkamer staande, met een ijzeren ha mer opengebroken hebben; dat zij die kamer doorzocht hebben ten einde voor- bedoelde weg te nemien gulden, gelds waardige papieren en voorwerpen te vinden, hebbende beklaagden de uitvoe ring van hun voornemen om dien dief stal in beneden- en bovenverdieping te plegen niet kunnen voltooien, alleen ten gevolge van omstandigheden van hun wil onafhankelijk, onder meer doordien zij hetgeen, zij wilden wegnemen noch in de benedenverdieping noch in de bo A an bested i n.g. Heden werd door den architect W, F. Doeglas in Lion d'Or aanbesteed: „Het bouwen van een winkelhuis met twee afzonderlijke bovenhuizen en een woonhuis, op een terrein gelegen aan het Plein hoek Raamsingel te Haarlem". Ingeschreven was door de- volgende firma's: J. Giebels en J. Servelien, J 25549. N. •F. Vosse, Heemstede, t 25700; C. de Hol lander, f 2544S; J. Machielse, f 25800; C. Nederkoom, 24830; J. Nonnekes en C. Rol, 25400; Gebr. J. Winnubst en S. Win- nubst 24160; J. A. Kaub, Halfweg, 25000; J. N. v. d. Vlerk, 25750; G. J. v. Slingerland, Schoten, 23462; N. ten Broeke en Zn., 22275; J. Verhagen, f 24460; H. Sehornagel, f 25230; G. L. Zand vóórt, 25900. De overige inschrijvers wonen alhier. Conferentie. Hedenmiddag had in de Statenzaal de conferentie plaats tusschen de schilderspatroons en de gezellen. Ongeveer 50 personen wa- re<n aanwe-zig. De bijeenkomst werd geleid door 'den Burgemeester, op wiens verzoek ook de» heeren Mr. de Kanter, Mr. Willekes MacDonald, Schram, Welse- 'naar en Tjeenk Willink de vergade ring bijwoonden. j Bij stemming werd: uitgemaakt dat 'de bijee-nkomts voor de Peirs niet toe gankelijk was, zoodat wij alleen met dit bericht volstaan. Gevonden Voorwerpen: Een zilveren oorbelletje; een kope ren 5 Hectograms gewicht; een zilve ren penhouder; een sleutel; een paar bruinet glacé handschoenen; een leer boek en een schrijfboek. De Strauss avond, aange bo den door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", aan hare leden dona teurs en kunstlievende leden is bepaald op Woensdag 4 Februari a.s. Het bestuur vertrouwt, dat van deze gelegenheid een gretig gebruik ge maakt zal worden, want de bals, door de Ltedertafel gegeven, kenmerken zich altijo. door een gezelligen, goeden geest tusschen de leden onderling. Dames welke niet van den dansvloer gebruik maken, hebben vanaf de gaan derij, die voor hen is gereserveerd een aardig gezicht. Sind.s de laatste openbare vergadering in St. Bavo, waar de heer Fransch Netscher als spreker voor haar optrad, is het ledental der afdeeling Haarlem van den Ned. Bellangere-, Stoffeerders- en Beddenmakersbond wederom met tien nieuwe leden toege nomen. Beëedigd, Hedenmorgen is een gedeelte van het personeel dei" Stoom tram HaarlemAllernaar beëedigd als onbezoldigd Rijksveldwachter. Dit zal bepaald een einde maken aan de er- eerlijke schandalen, die vaak plaats hebben op de laatste trams die op Zon dagavonden rijden, zoowel van hier naar Beverwijk, als van Castricum naar Beverwijk.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2