Sroots öjiffliü. Haarlemmer Halletjes. I^POWËLÜsS Balsem van Anijszaad ken. de directie tocli gas zou kunnen leveren, zij 't over 't algemeen in min dere hoeveelheid. De machines van de Linnaeusstraat stellen in staat met een minimum werkkrachten het bedrijf tij delijk voort te zetten. De gecombineerde spoorweg-ver- ©enigingen beleggen tegen hedenavond een openbare vergadering, ter bespre king van de werkstaking der trans portarbeiders te Amsterdam Hedenavond zal het bestuur der Handels -en Pakhuisbedienden-vereeni- ging Handel en Nijverheid conferee- ren met de directiën der veemen, ten einde nogmaals naar eene oplossing der geschillen te trachten. De Nationale Federatie van transportarbeiders heeft heden biljetten verspreid van dezen in houd: ,,De Federatie raadt hare leden aan, hunne kalmte in dezen ernstigen tijd te bewaren. Hoog de solidariteit! Le ve de nationale verbroedering!" D, toestand aan het Weesperpoort- staiion verergerde tegen den middag; het bleek dat langzamerhand verschil lende machinisten en stokers hun lo comotieven verlieten; de treinen re den niet meer of vertrokken eerst uren over hun tijd en te één uur bleken on geveer honderd man van het machi- nepersoneel buiten dienst te zijn. Op dat uur -reed nog een trein naar Utrecht weg met een locomotief, waar van de machinist zijn standplaats te Utrecht had. Deze had eerst het werk hier reeds willen neerleggen, maar be sloot daarna overeenkomstig zijn voor schriften eerst zijn machine te Utrecht af te leveren. Hij wilde daartoe met de machine alleen vertrekken, hetgeen de adsistemt-chef, de heer Van der Werff hem verbood; daarop werd de bovenbedoelde trein aan de machine gekoppeld. De inspecteur der Maatschij. tot expl. van Staatsspoorwegen, de heer L. Huysinga .adsisteerde de stations chefs bij het nemen van maatregelen. Steeds meer publiek drong zich van middag om het station saam en ook op het terrein van de Gooische Stoomtram. Politie had het perron afgezet, maar toch bewogen zich vele reizigers die .sommigen vrij hetfig, verlangden te worden vervoerd. Te half drie had de directie van de Gooi sche Stoomtram nog niets gemerkt van staking, hoewel die ook naar aan leiding van de aangenomen motie werd' gevreesd. Het totaal aantal machinisten en verder personeel dat weggegaan was, bedroeg omstreeks h&lfdrie reeds bijna 300. De omstandigheden gaven aanlei ding tot vrooHjke en tragische toonee- len. Zoo stond bijvoorbeeld een har- monicatrein naar Frankfort, die te 9 uur moest vertrekken, te drie uur nog te wachten. De reizigers maakten pret ën genoten goed in den restaura tiewagen. Een lijk dat per trein naar buiten zou moeten worden vervoerd, moest door de familie hier begraven worden. De" menigte op het perron bleef nog steeds aangroeien in afwachting dat nog treinen zouden rijden. De artisten van het Lyrisch Tooneel die te Utrecht zouden optreden, kon den niet mee en gingen in allerijl een boot. bespreken. De artisten van het Nederl. Tooneel konden nog juist bijtijds weg over Utrecht naar den Haag. Als gevolg van den toestand in het bedrijf van" het spoorwegvervoer te Amsterdam, was het personen- en goederenvervoer van Amsterdam naar Den Haag langs de lijn der Staats spoor heden, gestaakt. Daarentegen vertrokken van hier de treinen gere geld naar Amsterdam. De minister van Waterstaat heeft alle beschikbare automobielen in Am sterdam gerequireerd voor 't postver keer ingeval van het uitbreken eener algemeene staking van den spoorweg dienst. Te 2 uur 45 hebben alle beambten van de Staatsspoor -aan het station W.eeisperpoort, van machinisten tot poetser^ het werk gestaakt. Plaats kaartjes worden niet meer afgegeven. De treinenloop staat stil. „Het Volk", dagblad voor de Arbeiders partij, geeft in zijn rubriek „Op den Uit kijk" een. beschouwing over de hangen de quaestie. Wij ontleenen daaraan het navolgende: „Een reuzenstaking in zicht. Wat nog nooit is gebeurd, hangt op dit ©ogen blik in de liucht: een algemeene werk staking van het Nederlandeche spoor wegpersoneel. Een staking nog wel, niet uitgebroken wegens de 'allooze grieven, die dit per soneel zelf heeft tegen de direkties neen, maar uit .solidariteit, om de mak kers in het transportbedrijf te helpen, de vrijheid en het recht hunner organisatie te handhaven. De Amsterdamsche Veemen, die groote expeditielichamen, benevens verschillen de reederijen als Muller en Co, en d,e maatschappij „Nederland", zijn door de transportarbeiders geboykot. De aanlei- dinlg daartoe zullen wij straks nader be spreken. De spoorwegarbeiders, met de ande ren in ééne federatie vereenigd, mogen dus niet ten behoeve dier maatschappijen arbeiden; geene goederen, voor hen be stemd, vervoeren: geene lokomotieven of wagons leiden, stoken, bedienen, ran geeren, voor 't vervoer dier goederen be stemd. Dat wist de direktie der H. IJ. S. M.; zij wist ook, dat zij, door dit toch van hare mannen te vergen, dezen stelde tus- schen de keuze: hunne makkers in den rug vallen, hunne organisatie verraden, lafhartig d!e zaak der arbeiders in den steek laten, dan wel: dienst weigeren aan de direktie, die dit van hen durfde eisohen. Voor de direktie was de keuze minder moeilijk: zij had slechts te konstateeren, dat haar personeel door de besluiten der federatie niet in staat was, de goederen der geboykotte firma's te vervoeren, van dat feit mededeeling te doen aan die fir ma's en af te wachten, tot die firma's met het transportpersoneel in 't reine zouden zijn gekomen". En verder igeeft het blad over de re den van de vijandschap tegen het Blauw- hoedenveem het volgende op: „Gaan wij thans den achtergrond en den oorsprong na van deze dreigende reuzenworstelmg, dan is die terug te voeren tot de staking der Amsterdam sche dok- en veemarbeiders in 1900, toén zij de vereenigcle veemen alhier eene vaste loonregeling hebben weten af te dwingen. Twee jaar lang heeft het Blauwhoeden veem deze loonregeling ontdoken: het gevolg was een manifest van.1 de Natio nale federatie van Transportarbeidersin November 1902, waarin op die ontduiking werd igewezen en te kennen gegev.en, dat om deze in 't vervolg te voorkomen, met ingang van 1 Januari 1903 niet meer met ongeorganiseerden zou worden ge werkt. Van hier de strubbelingen met het Blauwhoedenveem, dat zich maar niet aan de loonregeling wilde houden en de werklieden der vereeniging „Handel en Nijverheid" steeds ongeorganiseerden op het dak stuurde". (Zie vervolg in ons Eerste blad). Een Zaterdagavondpraatje. De menschen, die en niet ten on rechte gewoon, zijn te klagen over het steeds toenemen van het aantal vereeni- gingen, verliezen daarbij wel eens uit het oog, dat er nu en dan ook wel weer een vereeniging verdwijnt en dat er bo vendien verscheidén zijn, die wel niet dood zijn, maar feitelijk toch ook niet leven. Onder de pas verdwenen vereeni- gingen moeten we helaas ook rekenen de vereeniging Vriendschap ais ons Doel. Hei valt niet meer te ontkennen- ze is dood. Het laatste deel van haar leven kenmerkte zich door een nobele daad. Er was nog een vaandel. Wie zou het meenemen? Zou de president het op zijn zolder bergen? de Secretaris er een plaatsje in zijn turfhok voor zoeken? de penningmeester er een tochtgordijn van maken? Neen, men wilde met het vaan del hoogerop. Bestond de vereeniging dan al niet meer, de banier althans zou een rustigen ouden dag hebben. Dus bood men het vaandel aan de ge meente aan. Toen de burgemeester Woensdagmiddag mededeeling gaf van het schrijven., waarbij men haar het kost baar kleinood offreerde, heb ik zeer dui delijk zijn stem zien- trillen. Niet dan met moeite wiist EdelAchtbare zijn aan doening te beheerschen. Om hem been zag men veler smart op hunne respec tievelijke en respectabele gelaten afge beeld. De heer Hofland veegde een traan weg, de heer Winkler snikte bet uit. 't Was dan ook wel hoogst tragisch. Ik bruikbaar, daar bleef het echter niet bij. want het gaan werd mij onmoge lijk. Om mij van de eene plaats in mijn huis naar de andere te begeven, moest ik mij van een stok bedienen en aan de muur vasthouden. Ik had totaal geen bracht meer in mijnei bee- nen. In mijn wanhopigen toestand was ik ten einde raad, en had ik niet het geluk gehad zoo vele wonderbare ge nezingen in de couranten vermeld, te zien, door het gebruik der Pink Pillen van dr. Williams, dan had ik U zeker niet meer kunnen ontvangen en had de dood' een einde aan mijn lijden gemaakt.. Gode zij dank dat ik da ingeving heb gehad tot het gebruik dier Pillen over te gaan, want na verloop van korten tijd, en ik moet U zegen ik heb ze geregeld ingenomen, werdi miin .arm al dunner en dunner, ik kon mij gemakkelijker bewegen, en zooals U thans ziet kan ik mij zonder stok bewegen, eoi blijft er al leen een klein lidteeken aan mijn wijsvinger over van den oorspronke- lijken wond. Buiten en behalve de beslommeringen van het huishouden is die vrouw blootgesteld aan tal van ziekten en ongevallen haar geslacht eigen, en die het geheele menschdom aantast, o.a. zwakte in de lendenen, bleekei gelaatskleur, scheele hoofd pijn, gebrek aan eetlust en slaap, die allen voortkomen uit een zekere wanorde in het lichaamsgestel en die hoofdzakelijk voortspruiten uit den slechten toestand van het bloed. Het geneesmiddel dat juffrouw van den Berg genezen heeft, is het niet het krachtigste wapen tegen dien geduch- ten vijand, n.l. de bloedarmoede, die zoo v,ele huisgezinnen doet treuren en zooveel werk bezorgt 'aan de dood gravers. Laat de genezing van juffrouw van den Berg tot voorbeeld van vele vrou w-en strekken, zulks is onzen Vurig- 'sten wensch. Wij kunnen er 'echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Willi- am,a te bekomen, want. gelijk alle goe de produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig, dat zij iuiterlijk den schijn hebben van de echte ie zijn, doch de heilzame en ge- Inezend'e bestanddeelen bezitten ze in ge-enen deele. Koopt ze slechts hij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maareeni gen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepóthou- der komen, den Heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toezen ding tegen, postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlemen Omstreken bij Wed W. PLAATZÈR v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Gemengd nieuws. '20,000 kronen belooping voorden vinder. Mengelberg. Begin Juni vertrekt het or- blootstaan aan allerlei vexatiën van kest daarheen, om er een week te ver- de hen omringende, veel beter bewa pende, krachtiger gebouwde en de Toalas niet hooger dan beesten ach tende Boegineezen. De heeren Sarasin zullen op hun tocht door het zuid-oostelijke schier eiland van Celebes, van de Mengkoka- baai aan de westkust, naar de Kenda- ribaai aan d'e oostkust, de hooge wa- Volgens een dezer dagen genomen terscheiding moeten overtrekken, die beslissing van het hoogstel gerechts-tevens de grensscheiding uitmaakt hof te Weenen, moet het bestuur der tusschen het gebied van de vrouwelij- posterijen aan eon infanterist 20.000 radja van Loewoe en dat van den kronen uitbetalen. Doze soldaat vond minnelijken radja van Laiwoei. De op zekéren dag een verzegelden zak streek is geheel onbekend en schraal op straat. Hij raapte hem op om hem bevolkt met Tokejas, een stam die fei- aan de wacht af te geven. Onderweg telijk tot de Tor ad jas van midden-Ce- kwam ademloos een postbeambte op i6bes behoort. Of de reis zonder stoor- hem toehollen, die hem met den uit-j n;s ZfQ afloopen en de radja's hen in roep: „Goddank, daar is de postzak!" bet binnenland zullen toelaten, valt den zak wilde afnemen. Maar dei sol- thans nog niet te zeggen. De tweede daat wilde zijn buit zoo maar niet gecommitteerde voor inlandsche za- afgeven en verklaarde, dat hij geheel. j-en, de heer W. II. Brugman, zal volgens dienstreglement moest han- ken' waarschijnlijk vergezellen delen. De soldaat bracht nu rapport boor zijn invloed de ongunstige kan- uit bij de wacht, waar diei postzak j sen der expeditie zoo klein mogelijk door 'n commissie werd geopend; hij maken bleek toen 200.000 kronen te bevatten, i De zak was onderweg uit den postwa- 'gen gevallen. Da infanterist recla- meerde nu het wettelijke vindersloon dal. hem echter door het bestuur dier posterijen werd geweigerd, op grond, dat hier van geen vondst sprake was omdat de postbeambte den postzak onderweg nog bij den soldaat ontdek- te. In het proces, dat de soldaat het bestuur der posterijen nu aandeed, betcogde de verdediger van den in fanterist, dat niet de postbeambte, maar zijn cliënt de vinder was. Toen |dc postbeambte n.l. den zak „vond", jhad hij hem eerst bij den vinder ont dekt. In alle drie instanties yverd uit spraak gedaan ten gunste van dezen i vaderlands verdediger en door het hoogste gerechtshof werd het bestuur der posterijen niet alleen tot betaling >an de 20.000 kronen, maar bovendien .tot de 2400 kronen proceskosten ver oordeeld. ÏNGEZONDËN MEuEnEK- LlNli&N. 3D cent» per regel. Een raad aan duizonde vrouwen Het is dikwijls nuttig alles te zeg gen wat men op bet hart heeft. In dien wiji jegens elkander wat open hartiger waren als gewoonlijk dan zouden duizenden onaangenaamhe den vermeden worden. Mejuffrouw J. van deu Berg, Kar- nemelksioot 524 te Gouda is openhar tig geweest. Zij schreef ons. laat uw verslaggever maar tot mij kómen, want ik beschouw het als een plicht U mijn hoogste dankbaarheid te doen kennen want gij hebt mij van mijn martelingen verlost en dank aan U kan ik gelijk voorheen mijn gewone bezigheden verrichten. Bij het bezoek dat onzen verslagge ver H.Ed. bracht, werd hem het vol gende medegedeeld: Sedert anderhalf jaar ben ik lijdende geweest aan een soort van bloedvergiftiging; er ont stond een klein wondje aan den top van mijn wijsvinger van de* linker hand, van lieverlede zette het kwaad zich voort, mijn arm zwol tot. aan den schouder toe op en werd geheel on- SEDBRT 1824 BESTAANDE Yoor Hoest, Verkoudheid, j Asthma, Bronchitis, Influenza. Een merkwaardig .jubilee Een GOjarige dame Francisca Tiebur- tius heeft Zaterdag te Berlijn, haar 25- jarige werkzaamheid als doktores her dacht. Deze pionierster van de vrouwen beweging had natuurlijk vroeger met tal van veroordeelen te kampen maar ge niet thans een zeer groote reputatie ais vrouwen- en kinderarts. Groote brand. Een hevige brand heeft in Armagh, een Ier'sche stad, tien groote handels- inriclitingen verwoest, zoodat voor 80 000 pcl. st schade is aangericht. De gevolgen van den brand zullen zich zeer sterk op den handel der stad doen gevoelen, maar men is nog dankbaar, dat -te onmiddellijke gevolgen nieit ernstiger zijn geweest, m een dei-win kels was nl. een aanzienlijke partij dy namiet geborgen, die men gelukkig bij tijds kon redden, terwijl de krachtige pogingen om de sterk bedreigde ka thedraal te redden, ook met succes be kroond mochten worden. Stolberg in het park te Rottleberode omgekomen, doordat de prins op een rit van Rottleberode naar Stolberg, waarop hij, als naar gewoonte, een geweer bij zich had, een valk zag, ea toen hij op dezen wilde schieten uit gleed. Het geweer ging af en het schot trof den prins in het hoofd, zoo dat de dood onmiddellijk volgde. Ongelukkig. De groote voorliefde voor lichaams oefening en sport van den president der Vereenigde Staten is overbekend, evenzoo de minder aangename gevol gen die hij er dikwijls van heeft. Voroal bij het schermen heeft hij in den laatsten tijd' veel pech ofschoon hiji uitmuntend met de wapens ver trouwd is. Had hij eenigen tijd gele den in een partij fleuret het ongeluk zich vrij ernstig te verwonden door dien het lemmet van het wapen zijner tegenpartij brak, dezer dagen bij eea partij op den stok, kreeg hij op dé rechterhand een tik, die zoo onzacht aankwam, dat hij zich vrij ernstig verwondde eenige dagen het ge bruik van dit lichaamsdeel zal moe ten missen. Van een man die zija eigen groot vader is Over eigenaardige verwikkelingen in familiebetrekkingen, is reeds meerma len op schertsende wijze gesproken en gesclireven. Maar een curieus geval in i }V! haan ,mh aa„ t0 dragen, maar dezen waagden zich De Ame/rikaansche milliardair Ro ckefeller lieeft een prijs van 7 mlillioen dollar uitgeloofd, voor dengene, die een werkend geneesmiddel tegen de tuberculose ontdekt. Zooals men weet, werkt Prof. Tiz zoni in die richting hoewel zijn ont dekking nog niet van practisch nut is. Ook zou het Dr. Marmoreh van het Instituut Pasteur gelukt zijn een tu- berculolseserum samen te stellen. Deze laatste denkt in de volgende maand van zijn bevindingen rapport uit te brengen aan de Académie des Sciences te Parijs. Drie kinderen verdronken. Dinsdagmiddag waren drie kinde ren. clo achtjarige Jean Baptiste Fran- ci, de zesjarige Paul Louis Mathieu en diens achtjarig broertje, Charles Emile Paul te Perrache nabij Lyon, achter bet fort.. Vi trio Ier ie. gaan wandelen en in weerwil van d6n ingevallen doo'i op het ijs ir. den vijver gegaan. Het ijs was sterk genoeg, om de drie kleinen Een minister in staat van be schuldiging gesteld. De „Times" verneemt uit Melbourne, clat M. K. Mckenzie, minister van de kroonlanden en bosschen van den staait Victoria (Australië), wordt beschuldigd zich door oneerlijke middelen voor ei gen doeleinden in het bezit van publiek land te hebben gesteld. De minister ont kent de waarheid van de beschuldiging en heeft zijn portefeuille neergelegd. Door het hof is een speciale commissie van onderzoek benoemd. Burgerlijke Stand. i H. LAMP. H Bartel j or isstraat 22-24. Gedurende eenig-e dag-en weet volstrekt niet, of de vereeniging Vriendschap is ons Doel een kegelclub was of een vereeniging voor bevorde ring van Zondagsrust of een kaart avond je beoogde voor werklieden van den Hout en de Plantsoenen, maar dat doet er ook niet toe. Wat de zaak zoo diep weemoedig en smartelijk maakt, dat' is het feit, hoe een vereeniiging die zich Vriendschap ten-doel stelde, heeft moe ten worden ontbonden. En de reden daarvan? Oneemighead kan het niet zijn geweest, hoe zou die mogelijk wezen, in een vereeniging, die zich vriendschap ten doel stelt, het moet dus wel gebrek aan belangstelling zijn. Het is dus met de vriendschap in Haarlem wel treurig geschapen! In plaats, dat iedereen op zoo'n vereeniging aanvliegt, om bij alles wat ons in Haarlem verdeeld houdt, bij Beyn.es-, Stolip-, IJs- en andere quaes- ties, gezamenlijk de vriendschap ails ons doel na te streven, gaat zoo'n vereeni ging te niet en zendt als droevig over schot haar vaandel naar het stadsbe stuur. Ik vind zooiets vreemd en onbegrijpe lijk. Als het nog een vereeniging was, die als devies in haar banier had ge schreven: „Haat is ons Doel", dan zou ik zeggen, dat die voorbestemd was tot sterven, want (niet waar?) haat, nijd en afgunst kunnen in onze voortreffelijke en onvergelijkelijke maatschappij een maal niet bestaan. Maar intusschen is er sedert Woens dag een andere beweging aan den gang die heelwat belangrijker is dan een ver eeniging die ontbonden wordt. Een be weging, waarbij alle tegenwoordige, ge wezen en ik zou wel durven zeggen aan- WWW WW WWW dezen heeft zich voorgedaan met een j Napolisaanschten visscher, Beppo Bruz- zoni genaamd, die zelf hierover het I volgende zeide: j Ik ben gehuwd met eene weduwe, die van haar eersten man eene volwassen J schoondochter had, Silvietta geheet en. Mijn vader werd verliefd op dleze Sil- i vietta en huwde haar, waardoor mijn I vader mijn schoonzoon werd en mijn schoondochter mijn moeder. Kort daar op gaf mijne- vrouw het levenslicht aan een zoon, die tegelijkertijd de zwager van mijn vader, mijn oom en de broeder van mijn schoonmoeder wen' Meen echter niet, dat dit alles is. De vtouw van mijn. vader (mijn doch ter Silvietta) werd moeder var. een Hin ken jongen, die dus mijn, kleinzoon en tevens mijn broer werd. In 'i, kort, mijn vrouw was mijne grootmoeder, want zij was de moeder van mijne moeder. En I ik, de echtgenoot van mijne vrouw, was J bovendien, haar kleinzoon. En daar een man van eien grootmoeder, de grootva der is van haar kleinkindere i zoo werd ik mijn eilgen grootvader. Ziet hier een kleine familie-verwikke- i-etteren eu kunst. op het midden van den vijver. Het ijs kraakte en de drie kinderen ver dwenen in het vejrraderlijk element. Driemaal wanten zij boven, en drie maal verdwenen zij weer. Een der vele toeschouwers, de werk man Majrtius Boys, trachtte het drietal ie redden, maar hij geraakte zelf in emistig levensgevaar en werd slechts met de uiterste moeite gered. Een dergenen, die het verdrinken der kinderen moest aanschouwen, was de moeder zelve van beide Matbièus. De brand te Londen. Volgens mededeelingen aan de naastbestaanden van hen, die tijdens den brand zijn omgekomen, is de dood in alle gevallen toe te schrijven aan verstikking Het schroeien en branden der lichamen had eerst plaats na het intreden van den dood. De patiënten in het hoofdgebouw zijn betrekkelijk zeer rustig en velen hunner geven hun deelneming te ken nen met de slachtoffers van het on heil. De eerste verwonde is de verpleeg- lifig. Het is gelukkig, dat. de Bruzzoni ster Walford. Alle andere leden van arm zijn. het. personeel zijn ongedeerd. De Pynne Brook aan den voet van j den heuvel, waarop de inrichting De Zwitsersche ontdekkingsreizigers staat, die tijdens den brand geen wa- Thans definitief besloten, dat het orkest van het Concertgebouw in Londen zal optreden tot het uitvoeren van Ri chard Strauss' werken, zoowel onder lei ding van dezen als van den heer Willem Sarasin hebben de Toalas, een dwerg- j stam, die de bosschen en grotten van het gebergte in Boni bewonen, op de i plaats zelve bestudeerd. Het moet erg I lastig zijn, aanraking met deze Toalas te verkrijgen, daar zij bijzonder schuw zijn, daar zij aanhoudend staande Haarlemsche quaesties in het niet verzinken. Ik bedoel natuurlijk de staking op de spoorwegen. In tegenstelling met allerlei bezwaren en gevaren, die meevallen wanneer men ze maar van nabij bekijkt, is deze sta king een moeilijkheid, waarvan we de volle beteekenis eerst zullen kunnen be seffen, wanneer de staking werkelijk tot stand zal zijn gekomen. Het spoorweg verkeer is in onzen (tijd zóo saamgewe- ven met ons bestaan, dat een samenle ving zonder spoorwegverkeer eigenlijk niet goed denkbaar is. En wat erger is, niet goed mogelijk, Het is immers niet de vraag, of Pietje op reis kan gaan om aan zUn klanten fijne galanterieën te verkoopen en of Mietje per trein, een be zoek kan brengen aan haar vriendin te Purmerend, maar of wij bestaan zullen, leven in den meest alieclaagschen zin van het woord', of we zullen kunnen eten ien drinken en of we geld zullen hebben om te koopen of te betalen. Daar is, om nu maar eens met het al- lernoodigste te beginnen, onze ochtend- boterham. Die komt van de fabriek, of van den bakker of van den depöthouder •dier fabriek van elders. Die depothouder ligt, om zoo te zeggen, al dadelijk tegen den grond. Zijn brood van Amsterdam of Rotterdam of Leidien, of waar ook vandaan, haalt Haarlem niet. Reikhal-' zend staat hij op het perron en ziet niets komen. De klantjes, die dan toch ten slotte hun brood moeten hebben, gaan dus op een drafje naar den Haarlem- schen bakker of naar de fabriek. En die zetten het op een bakken,! neen maar! bak je niet, dan heb je'niet! En ze zullen er allicht een paar centen op kunnen leggen en zoodoende goede zaken ma ken, zoolang Zoolang ze meel hebben, waarde vrien den. En dat zal niet lang wezen. Dank zij de vervolmaking van het spoorweg- verkeèr houden de bakkers er geen groote pakhuizen m,eer op na, maar krij- I gen kleine hoeveelheden per spoor ge regeld toegezonden. En wanneer er dus geen spoortreinen loopen, dan, zal er heel spoedig' geen brood meer wezen! Met de boter is het natuurlijk precies hetzelfde. We krijgen ze van den han delaar en die krijgt ze van den boter boer en die stuurt ze per spóor. En met de melk zijn we nog veel gauwer aan een einde, want daar i>s heelemaal geen voorraad van. En nu mag het waar we zen, dat wij in Haarlem voorloopig nog wel melk zouden hebben van de boeren uit den omtrek, steden als Amsterdam hebben dat voorrecht niet en al komen ze daar de melk ook invoeren per wa gen en per boot en per automobiel voor mijn part, dan kunnen ze nog lang niet genoeg inbrengen voor het dagelü'ksche gebruik. Van vleesch en van aardappelen spreek ik maar niet eens. Laat ons een oogen'blik aannemen, dat die in eri- tïeke dagen als deze tot de luxe-artike len behooren. Maar vast als een paal staat het, dat wanneer de algemee ne werkstaking op de spoorwegen een feit wordt, wij in de steden binnen enkele dagen geen brood, geen melk en geen boter meer zullen kunnen koopen, dan alleen tegen onzinnige prijzen, alsof we in den tijd waren van beleg. Ik heb gisteren heel ernstig iemand: ter genoeg gaf, is nu door de hevige regens buiten de oevers getreden. JachtougslHk. Volgens een mededeeling van de fa milie, is prins Wolfgang zu Stolberg- hooren zeggen, dat we gelukkig de booten en de trams nog hebben, maar hij dacht er niet aan, dat wanneer het spoorwegpersoneel tot staken komt, er natuurlijk onmiddellijk een sta king op booten en stoomtrams volgen zal. Misschien zullen enkele eigenaars van booten zelf nog kunnen blijven varen, maar wat zij kunnen leveren zal zoo onbeduidend wezen, dat het tegenover de kolossale dagelijksche behoeften zal staan als een boon tot een brouwketel. En nu spreek ik nog niet eens van het achterwege blijven van de post, de onmogelijkheid om couranten te ver zenden, zoodat we voor een groot deel zullen leven buiten de wereldi om zon der te weten wat daarin omgaat als Robinson Crusoe op zijn eiland (want do telegraaf, die opeens overbeladen gaat worden, zal onmogelijk in staat wezen ook maar een vierde van het postverkeer over te nemen) ik spreek nog niet eens van de ontzaglijke scha de. die er geleden zal worden door het wegblijven van alle goederen, door het bederven van schatten van levensmid delen: vruchten, eieren, melk, visch en vleesch, verliezen die niet in geld zijn uit te drukkenkortom, ga eens een halfuur op uw gemak zitten, denk eens na over de gevolgen van een algemeenen stlistand van het spoor wegverkeer en ge zult er al spoedig van aan het duizelen gaan. Vandaar dan ook, dat verschillende menschen zeggen: „deze werkstaking VELSEN. I Ondertrouwd: 28 Jan. P. Visser ea 'P. Desjardiijn; M. Zwanenburg en A. M. Sintonie; 29. P. Brouwer en T. die Vries; P. Ver woerd en M. Vooijs; L. P. Scheffars en H. H.Pirovano. Getrouwd): A. W. Alkemade en H. J. B. Feije. Bevallen: M. GroenGouda, z.; M. J. S. VisserDuijn, d.; M. Ruyter Terra, d; A. KopsBenning, d.R. EdciusGarritse-n, z.; M. J. Rruis- schaairtZandvliet, z.; C. BroekDa- leboudt, d.; M. W. GleuwinlcHeilig, dochter. Overleden: 23 Jan. J. A. Sanner, 73 j.; 29 Jan. D. Roos, 26 j. SCHOTEN. Ondertrouwd: J. C. Boot en H. van den Bos. Bevallen: A. R. E. van ListVer hoef, d.M. E. WesterveldBaljuw, d.; A. Hütvan Eijken, d.; C. M. KuijperRuijgrok, z. Overleden: P. G. van dei* Raadt, 6 9j aar. SPAARNDAM. Bevallen: R. MeiboerDekker, z.; A. BouwensSmit, d. HAARLEMMERLIEDE en SPAARN- WOUDE. Bevallen: J. van Keulenvan der Meij, z.; M. A. EngeleStokman, z.; C. Roubosde Jager, z.; M. Nelis Rutte, d. Overleden: A. de Kreek, z., 15 j.; Al. Grauwekuan, z., 2 j.; T. Slikker, wed. D. Kooijman, 54 j. HAARLEMMERMEER. OndertrouwdW. Verheul en M. C. Boelé. Bevallen M. FontaineRutte z., D. v. AalstVroonland, d., C. M. Nuyt Tichelaar z., A. C. ReviusThomas- sou. d G. M. Verhul-stSchop z., T. v. Geestv. d. Broek z., R. Bloemiuk van der Laarse a., R. Krijnenv. d. I-Iorst, z. OverledenJ. de Bruin 8S j., J. Bakker 3 wk., C. H, Bos 3 wk., W. Metz. 73 j., J. v, d'. Puy 11 rand,, E. Smit 57 j. Bevallen: TI. C. LaheyPot d-, H. W. LangeveldDille z. OverladenC. F. W. Schülz 58 j., J. Weihoren, 65 jaar. is eigenlijk niet denkbaar eai niet be- ''staanhaar, omdat zij in hare gevolgen too ontzettend wezen zal. Daar is eel' van waar. Noch de organisatie 'ivan liet spoorwegpersoneel, noch die (directie van dej Spoorweg maatschap pijen mogen er lichtvaardig toe over- I aan of laten overgaan. Te groote al- emeen© belangen zijn er bij betrok ken. Daarom bestaat er dan dunkt mij. ook wel gegronde hoop op arbi trage, op tusscbenkomst va.n de Re- geea-ing bijvoorbeeld, op een belofte :tot loonsverbetering van den kant dér maatschappijen, in afwachting waar aan het werk weer wordt hervat. In )élk gerval moet op die eene of andere manier de ramp van d-e algemeene Staking van het verkeer worden voor komen. I Ook in het belang van de staken- den zeiven, die in weerwil van (weerstandskas en strijdpenning, toch. ook met lang zullen kunnen bestaan, zoodra door de staking van het ver voer in een oogwenk alle prijzen van de eerste levensbehoeften omhoog zullen zijn gevlogen. Tn de meest critieke momenten ont breekt de toon der vroolijkheid niet Weet ge wat door de werkstaking [Tolkomen wordt opgelost? j De moeilijkheid' der Haarlemsche overwegen! FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6