NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Mcestgelezen Dagblad in Haarlem en Ombcreken. In de schaduw ien den Dood, 2üe .Jaargang Dinsdag 3 Februari 1903 No. 6011 HA ABB Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden. 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk^per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02Ve Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Va de omstreken en franco per post. 0.45 ja.<3.-vorteiïa.tië33. Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer J 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Salder Bniienspaarzxe No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haar em's DftgbS&ö van 3 Febr. be rat o a. i)e ongerustheid van Engeland aangaande de beweging in Rus land, Eerste Kamer, De staking in het tran portbedrijf. Een gou den jubilé in St. Jacobs Godshuis Buitenlandsch Nieuws Zuid-Atrika. Chamberlain heeft het verzoek van een deputatie uit Mafekin/g, om Engelsch Bechuamalanid bij Transvaal in te lijven, van de haand gewezen. De woordvoerder, de heeor Weil, afgevaardigde voor Mafe- king in het Kaapsche Parlement, moti veerde het verzoek als voJigt: al de be woners van Maf elting zijn tegen de be staande indeeling bij de Kaapkolonie; zij zijn dichteT bij Delagoa-baai dan bij Kaapstad: zij moeten buitensporig hoo- ge spoorwegkosten op de Kaapsche lijn betalen, terwijl zij vijfmaal zoover van Kaapstad alis van Pretoria verwijderd zijn; ten slotte weTd betoogd, dat die in lijving bij Transvaal in het belang van hun handel en landbouw was, daar Jo hannesburg en Pretoria de natuurlijke markten van Bechuanailand' waren. De teleurgestelde deputatie vertrok on dier den indruk, dat lord Milner tegen een grens verandering was. Het pluimpje dat Chamberlain aan de bewoners van Mafeking gaf voor hun houding in den oorlog, getoond bij het beroemde beleg der stad, vermocht blijkbaar de teleurstelling niet weg te nemen. Rusland in koortsachtige spanning schijnt een groot deel van Engeland elke be weging van Rusland in en om de Zwarte Zee te volgen. Werd onlangs gemeld, dat de derde Russische tor pedo-boot den Bosporus was gepas seerd op weg naar Sebastopol, de cor respondent van de „Standard" te Constantinopeli meent daarin needs de vijfde te zien en zijn collega te St. Petersburg van de Daily Chroni cle vertelt, dat de Russische regeering krachtige maatregelen neepit om den handel van de Zwarte Zee te bevor deren. De ongerustheid van Engeland is niet ongegrond. Met. de bevordering van den handel toch versterkt Rus land tegelijk zijn politieken invloed, hetgeen beide geschiedt ten nadeele van Engeland. Terwijl Rusland alles doet om zijn macht hier te ver gr 00 ten, gaat het in de Macedonische kwestie samen met.Oostenrijk om na ruggespraak te hebben gehouden met de overige mo gendheden, de Porte tot het scheppen van meer ordelijke toestanden in haar gebied te dwingen. De Russische Pan-Slavisten meenen dat er, wat de Macedonische quaes- tie aangaat, geen reden is om aan de soliditeit van diplomatieke ententes te gelooven en met het oog op de na tuurlijke wereldpolitiek van Rusland hebben zij' gelijk. Tot op een zeker tijdstip zal Rusland met de anti-Sla vische landen samenwerken, maar is de ontwikkeling van de Oostersche quaestie in het stadium gekomen, waarin zij haar lokaal karakter ver liest en de Siavische quaestie op den' voorgrond treedt dan heeft deze entente afgedaan en zal -de strijd tus- schen het Slavische en Germfianisohe ras meer zichtbare vormen aanne men. Het ligt daarom op den weg van den politicus, de Slavische bewe ging in die verschillende vormen, waarin zij zich openbaart, na te speuren om den loop van hare ont wikkeling te kunnen vaststellen. De Russische Pan-Slavisten hebben dezelfde aspiraties als hunne Servi sche. Bulgaarsche en Moutenegrijn- sche broeders: afschaffing van het gehate Turksche juk. Hunne onder linge twisten hebben zij in den laat- sten tijd en hierin heeft weer Rus land de hand gehad vergeten. Met bedenkelijke voornemens jegens dé. Turksche regeering bezield, zijn zij steeds dreigender opgetreden; gewa- pendie) benden Bulgaren overschreden; de grenzen, hetgeen reedis tot een al- genieenen opstand scheen te zullen leiden. Zooals wij gezien hebben, vonden de mogendheden echter een vreedzamer ontwikkeling der kwestie beter; zij hebben de woelige Balkan staatjes voorloopig tot rust gebracht met de verzekering, dat zij zelf dei Porte tot rede zouden brengen. En deze heeft hervormingen be loofd, is reeds aan de invoering ervaar begonnen. De Pan-Slavisten zijn hier over echter niet tevreden. Dé Porte, zeggen zij, wil bijv. sommige provin ciale ambtenaren door ,,meer eerlij ke' lieden vervangen. Maar kan zij die vinden? vragen zij en wat de chris tenen betreft die zij bij de gendarmei- rie gaat inlijven, zijn die niet erger dan de Turken? Die hervormingen hebben dus niets te beteekenen. Voor de handhaving van het „statu-s quo" is noodig, zegt een hunner bladen, dat al de gouvernements-hoofden van Macedonië en oud-Servië ver vangen worden door christenen die het vertrouwen van Europa genieten; elk systeem van belasting en die in richting der rechtbanken moet geheel veranderd worden, de troepen aan de strenge controle van een nieuwen gouverneur onderworpen, die vol macht moet hebben orn te handelen, enz. enz. En als Turkije dia hervor mingen niet wil invoeren, welnu, dan moet Europa het doen. niet door di plomatieke onderhandelingen, maar met geweld. Aldus de Pan-Slavisten in Rusland. Of daarmee echter bet „status quo" wordt gehandhaafd, mag betwijfeld worden. Zij verklaren verder voor de. zooveelste maal. dat een algemeen ne opstand in de Balkan zal uitbre ken, als genoemde hervormingen niet worden ingevoerd en dat al de Sla visch© elementen, ondanks de verze-i keringen, te Sofia en Belgrado aan graaf Lamsdorff gegeven, zich bij die beweging zullen aansluiten. Maar zoowel deze beweging als de latente gisting op de Balkanstaten moet ten slotte Rusland ten goede komen, zoodat dit land langzamer hand Constantinopel van uit het Zui den en het No or dien nadert. Frankrijk In de Fransche Kamer is de begroo ting van oorlog behandeld. Messiny betoogde dlat de lasten aan Frankrijk opgelegd bijna dubbel zoo groot waren als die in andere landen. Alleen Engeland, zeide spr.geeft meer uit dan wij voor zijn leger, maar dit land' heeft geen conscriptie, die ten nadeele van den nationalen arbeid een geheel geslacht inlijft. Spr. bepleitte de invoering van be zuinigingen en van den twee-jarigen diensttijd, welke met de vermindering in de uitgaven toch de veiligheid van den Staat volledig zou waarborgen. De rapporteur M'aujan verklaarde dat Frankrijk geen opoffering zou weige ren; een sterk leger is de beste waar borg voor de republiek en de demo cratie. Er is niet meer te zeggen na de verklaringen door Jaurès omtrent de tegen spr. ingebrachte beschuldi gingen gegeven. De rapporteur deed een beroep op de vaderlandsliefde van de Kamer voor de reorganisatie van het leger. Wij hebben een leger van den eersten rang en van gelijke sterkte als Duitschland. Wij moeten het vre- deseffectief handhaven, dat in over eenstemming is met de oorlogseischen. Elke Fr-anschman dient te worden in gelijfd. De eerste twaalf artikelen der be grooting zijn aangenomen. De Kamer nam met 277 tegen 221 stemmen een amendement aan, strek kende tot opheffing van den oefenings tij d van 30 dagen voor de territorial en. Stadsnieuw s. Haarlem. 2 Febr. 1903. De groote kerkeraad der Ev. Luthersche geirneenite alhier, heeft uit het drietal: lo. Ds. J. A. Helper Sesbrug- ger, te Amsterdam; 2o. Dr. H. A. van Ba- kel, te Edam en 3o. Ds. J. F. Ternooij' Ape], te .Alkmaar, beroepen: Ds. J. A. Helper Sesbrugger, uit -Amsterdam. „De Krop®". ..Marguerite Gautier". van Alex. Dumas, door het Holl. Tooneeigezelschap, Dir. van Lier. We zijn aan de richting van Dumas ontwend. Voor ons, die leven in een heel ernstigen tijd ernstiger misschien dan een dertig jaren terug heeft het modern! tooneelspel. dat levensproble men stelt en zich met sociale, zelfs met politieke kwesties ophoudt, meer aan trekkingskracht dan een zeden-schilde ring van een dertig jaar terulg. Of er clan nog geen toestanden zijn, gelijk aan die, welke ons In Marguerite Gau tier" wordén geschilderd? Misschien wel érger nog ook, en het gegeven zou misschien ook in modernen zin nog wel te bewerken zijn, maar toch stuit ons het erg-gewild-mooie het erg- gewïM-leelijke tegen de borst. We vin den 't ietwat bombasterij, fraseologie, en de soms toch wel mooie igevoels-ex- pressies l'aten ons koud. Nu komt daarbij dat de leden van de Holl. T00neefl.geizefl.1sic.hap over t alge meen te weinig Parijsch in opvatting van spel zijn, en helaas! wat al; te Am- stecrdamsch in beweging en uitspraak. Het. gedistingeerde ontbreekt., zoo al niet bij alien, dan toch bij velen van het, ove rigens zeer zijn best doende gezelschap. Gaarne maken we een uitzondering voor mevr. Julia van Lier—Kuypers. Zij heeft een groot talent en een vonk van het genie, dat kunstenaressen schept, die in elk genre spreken tot het menschenhart Daarom sprak ook het spel van mevr. van Lier zoozeer tot het hart van vele aanwezigen, dat de zakdoeken buitenge wone diensten deden. De heer Smith stond mevr. van Lier waardig ter zijde als Armand Duval; al was hij nu en. dan wat mat in zijn be wegen. Het tooneelmatiige mag ook hij nog wel afleeren. Overigens heeft het publiek blijkens het herhaald applaus wei genoten. Eenige malen werd na elk bedrijf gehaald. Het zaaltje was, behalve boven, zeer goed bezet. Eeu gouden jubilé in St. Jacobs- Godshuis. Zondag herdachten Bestuurderen en de bewoners van het R. K Wees- en Armenhuis op feestelijke wijze den dag, waarop 50 jaar geleden de Eer waarde Zusters Franciscanessen van Steenbergen hare lofwaardige taak der verzorging en verpleging van weezen en armen op zich hebben genomen. Het merkwaardige feest nam een aanvang met een plechtige H. Mis, ge celebreerd door den Hoogwaardigen heer Mgr. A. J. Callier, Vicaris-Gene- raacl van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem en daarbij geassisteerd door de Zeereerw. heeren H. J. M. Pichot, C. W. van der Burg en J, M. Goes, respectievelijk Rectoren aan het ge sticht St. Joan de Deo, van het St. Jo zefs Gesticht aan het Spaarne en aan het R. K. Weeshuis alhier. Het zangkoor, geheel uit weesmeis jes bestaande, voerde, onder leiding van den directeur, den heer H. Pielage. op voortreffelijke wijze uit een Mis, gecomponeerd, door onzen stadgenoot, den hear Phillip Loots. De plechtige H. Mis werd bijgewoond door den hoogeerw. heer P. J. Thün- nissen,. heeren Regenten met hunne echtgenooten, mevrouw wed. dr. J. Brantjes, de leden van het college Ar menverzorgers, en door een deputatie uit het College Armencollectanten, be nevens eenige genoodigden. De plaats ruimte in de kapel liet niet. toe. het aan tal genoodigden uit te breiden. Na afloop der godsdienstoefening in de smaakvol versierde kapel, vereenig- den zich allen in de groote meiisjeszaa.l. eveneens keurig georneerd met drape, riën bloemen, groen en door de wees meisjes vervaardigde guirlandes af hangende van een kroon in het mid den der zaal bevestigd. Aan de mu ren waren toepasselijke inscription en twee zinrijke chronica's aangebracht, de gasleidingen waren met bloemen en groen omstrengeld en hier en daar zag men keurige houquetten geplaatst Het geheele decor gaf een echt feestelijken indruk en getuigde van den goeden smaak der weesjes. Hiex*, in deze recht gezellige zaal, omringd van genoodigden en bewo ners, hield de heer G. C. van Meeuwen president van. het College Regenten, een feesarede, schoon van vorm, zaak rijk van. inhoud. Op zeer boeiende wijzegaf de feestredenaar een intros pectie van de voornaamste feiten in de afgeloopen halve eeuw voorgeval len en van den heilvollen arbeid door deZusters verricht. Spr. schetste op treffende wijze de moeilijke taak, wel ke de Zusters op zich hadden genomen en maakte gewag van de ondankbaar heid en 't leed, die .zij in den aan vang van haar werkkring van vele toenmalige bewoners moesten onder vinden. Woorden van hairtelijken dank en warme hulde wérden door spr. gewijd aan de nagedachtenis van zoovelen die een deel hunner levenstaak aan de geestelijke en tijdelijke belangen van de bewoners van het weeshuis hadden gewijd en die nu in betere gewesten 'f loon daarvoor ontvangen. Woorden van lof en dank had spr. over voor alle nog in leven zijnde weldoeners en bewonderaars van de belangen der stichting, zoowel geestelijken als lee- ken. Nadat de heer van Meeuwen gewag had gemaakt van de talrijke verbou wingen en verbeteringen, welke In den loop der jongste 50 jaar in St. Jacobs Godshuis hadden plaats gevonden, be sloot spreker zijn weldoorwrochte rede met een gelukwensch, gericht tot de Eerwaarde. Zusters en niet het minst tot de Eerwaarde Moeder-Overste Bo- navenitura, de eenig overgeblevene van dc zes Zusters, die den len Februari van het jaar 1853 den drempel van St. Jacobs Godshu'is hadden overschreden om haré zwkre en gewichtige taak te aanvaarden. Tot deze eerbiedwaardige Moeder- Overste richtte spr. in 't bijzonder har telijke en gevoelvolle woorden van clank voor de wijze .waarop, zij haar arbeid heeft verricht, een arbeid, die irieer dan gewone krachten v-ereischt maar die onder Gods zegen in hooge mate tot geestelijk en maatschappelijk welzijn, tot tijdelijk en eeuwig geluk van zoovelen had geleid. Met een in juiste en goed gekozen lofprijzing en een hartelijken wensch voor cle toekomst hier en hiernamaals gericht tot de Eerw. Moeder Bonaven- tura eindigde de heer- van Meeuwen zijn schocne feestrede, die een diepen inclruk op alle aanwezigen maakte en dan ook met daverend applaus werd begroet. Naclat door de feestgenooten een dé jeuner was genuttigd, werden de fees telijkheden in de meisjeszaal voortge zet. Allereerst brachten de meisjes een meerstemanigen lofzang ten gelioo- ro, onder leiding van Mej. Betsy Pie lage. Daarna volgden toespraken en samenspraken in gebonden en onge bonden stijl, gehouden door de kleine en groote weesmeisjes en een vertegen woordigster van de vrouwelijke ouden van dagen, een en ander besloten met een slotzang van het koor der wees meisjes. Vervolgens begaven zich de feest genooten In de groote jongenszaal. Ook hier waren keurige versieringen aangebracht, schoone inscriptiën, door bloemen geflankeerd, gaven ook aan deze zaal een recht feestelijken aanblik. De weesknapen, onder welwillende leiding van den heer Jac. de Jong, zon gen con amore een dooi' genoemden heer gecomponeerd en feestzang op zeer verdienstelijke wijze. Daarna werden de Eerw. Moeder en Zusters, alsmede heeren regenten, door kleine en groote weesknapen en door een vertegenwooi dliger van de mannelijke ouden van dotren gelukgewenscht en dank be- tuigcl. Treffend vooral was het, toén een lOtal oud-weezen, thans allen maatschappelijk goedgeplaatste man nen. zich om de Eerw. Moeder groe peerden en een hunner, de lieer A. P. van der Vaart, Binnenvader van het weeshuis, in korte doch zeer een voudige woorden namens allen dank bracht aan do Ferw. Moeder voor de zorgen en moeite aan hen gewijd. Met een slotzang van de weesknapen wérden «Ie ochtend-feestelijkheden be sloten. Talrijk waven de gelukwenschen. die de Eerw. Zusters in den loop van den dag zoo' van cle Eerw. Geestelijken der Stad, als van deputatiën uit onder scheiden liefdadige vereenigingen en van vele vrienden en bekenden moch ten ontvangen. Van heinde en verre had men zich beijverd om aan den feestdag zooveel mogelijk luister bij te zetten. Inder daad, aan bewijzen van dankbaarheid en sympathie heeft het den feestvie renden niet ontbroken. Met een gezellig samenzijn der be woners van St. Jacobs Godshuis, op geluisterd door zang en voordrachten der weesmelisjes, werd deze feestdag gesloten. Ontegenzeggelijk zal hij bij velen de aangenaamste herinneringen hebben ac htergelaten. Naar we vernemen, zullen de wees knapen morgenavond de bewoners met zang en voordrachten een tweeden ge- zcdligen avond verschaffen, waarmede dan de festiviteiten van het merkwaar dig jubilé geëindigd zullen zijn. Vergadering IJsc 1 ub. Zooals wij wel verwacht hebben, wordt de vergadering van de Haarlemsche IJs club op Donderdag a.s. bijeen geroe pen door het oude en het nieuwe Be stuur gezamenlijk. De convocatiën, die de leden ont vangen hebben, luiden als volgt: De ondergeteekenden, te zamen uit makende het afgetreden bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstre ken. roepen bij dezen, in overleg met de personen, die in de vergadering van 15 Januari tot lid van het. Bestuur zijn gekozen en die tevens hunne be noeming als zoodanig hebben aange nomen, de leden van genoemde Club op tot bijwouing eener Algemeene Lo denvergadering op Donderdag 5 Fe bruari in het Brongebouw (Groote Zaal) 's avonds om 8 uur. Tengevolge van bovengenoemd over leg zal de vergadering worden geleid door Jhr. Ch. F. van de Poll. Punt van behandeling: Verkiezing van Bestuursleden. K. Th. E. VAN BEVERVOORDE. F. ELDERING. H. FOKKER. L. H. KOOLHOVEN. Ch. F. VAN DE POLL. C. J. POSTHUMA. J. POSTHUMA. J. W. SCHORER. Het Bestuur der IJsclub voor Haar lem en Omstreken roept bij dezen, in overleg met de leden van het afgetre den bestuur dier Club, de leden op tot bijwoning eener Buitengewone Alge meene Ledenvergadering op den 5en Februari 1903, in het Brongebouw (Groote Zaal) 's avonds 8 uur. Tengevolge van bovenbedoeld over- tf»au 8 ietQB. Uit het Engelsch van E. W. HORNUNG. Omdat ik dacht, dat hij ver der het oor zou leenen aan twee dan aan een van ons, vertelde ik hem op een avond wat ik wist. Hij was één en al verbazing. Niemand droomde daarvan in Nieuw Zuid-Wales. Neen, niemand zijner ondergeschikten zou dat van hem gedacht hebben! Blij was bijzonder gesteld op Minchin, be handelde hem als een zoon, en mis schien was hij niet zoo'n goede zoon, als hij behoorde te zijn. Maar toen hij aan den baas vertelde, wat ik hem gezegd had ,en het denkbeeld opper de. dat ik hem aan de hand gedaan had Dat je beiden deelgenoot zou worden in zijn zaken, niet waar? viel Langholm hem in de rede. Ja, wel zoo iets. Ga voort, Abel. Ik zal je niet weer in de rede vallen. Wat gebeurde er toen? Wel, toen kon Mr. Minchin heen gaan! De haas zei hem, dat hij het kon vertellen, aan wien hij -wilde, maar heengaan moest hijen hij ging met hangende pootjes en zonder tot iemand iets te zeggen Ik geloof, dat de baas zorgde, dat hij kon beginnen in het Westen van Australië. Zoo'n baas is nog zoo kwaad niet, merkte Langholm droogjes op, en die woorden deden hemzelf een oogenblik nadenken. En hoe ging het jou? voeg de hij er bij, met kracht zijne over peinzingen onderdrukkende. Ik bleef. Werd het je vergeven? Zooals u wilt. En je beiden misbruikten het geheim ten eigen bate in de toekomst! Praat uw mond niet voorhij, mijn heer, zei Abel woedend. Drijf het niet te ver! Je bewaarde dit geheim totdat je het verkoopen kon voor zooveel als het waard was in een land, waar het weer meer op zou brengen dan in Australië Dat wou ik alleen maar* zeggen. Welnu, als ik dat deed, dan was dat mijn zaak. O, zeker. Maar je kwam hier met je eigen wil, ik veronderstel, o:m het geheim aan mij te verkoopen. Ja, om het u te verkoopen. Zoo zie je dus maar, dat het min of meer mijn zaak ook is. Goed dun, zei Abel onnoozel. En de uitdrukking van zijn gelaat was heel onaangenaam, toen hij een lucifer afstreek om zijn pijp opnieuw aan te steken, maar vóór de vlam ging Langholm achter uit opdat geen over vloedig licht op zijn dunne polsen en slecht gevulde mouwen zou vallen. Ben je zeker, ging hij voort, diat Mr. Minchin in bezit was van dit kostbaar geheim ten tijde van zijn dood? Ik vertelde het hem zelf. En het is er niet een, dat je zoo gauw zoudt vergeten. Kon hij het bewijzen? Heel gemakkelijk. Zou ik dat kunnen? Iedereen zou het kunnen. Nu ,en hoeveel vraag je er voor? Vijftig pond. Onzin! Ik ben geen rijk man zoo als Mr. Steel, Ik zou er van niemand minder voor aannemen niet veel minder in elk geval! Niet voor twintig in klinkende munt? O ne©n; maar weet u wat, mijn heer, geef mij er dertig en wij zullen zien. De stem klonk onaangenaam dicht bij. En ten slotte waren er naderende voetstappen te hooren van iemand met zwaren gang en vlugge voetstappen van een ander, die zich verwijderde. Langholm lachte luid. Dacht je werkelijk, dat ik een briefschrijver zooals jij in den avond zou gaan ontmoeten op een plaats als deze met een enkel stukje geld in mijn zak? Ga mee naar mijn huisje en daar zullen wij den koop sluiten. Ik ga niet mee naar binnen! Tot ;de poort dan. Het is geen drie honderd meters hier vandaan. Ik zal je den weg wijzen. Langholm begon vlug te stappen, met kloppend hart. Maar de zware voetstappen kwamen niet dichterbij; een morrend gemompel was hun eenig accompagnement; en na 'een minuut zagèn zij het licht. In de vol gende minuut waren zij het poortje genaderd. Verkies je werkelijk niet binnen te komen? Een moeilijk bedwongen humor klonk daarbij uit Langholm's toon. Neen, en laat mij niet lang wach ten. O, neen, ik ben in een minuut te rug. Er brandde ook nog licht in het huisje daarnaast. Het was volstrekt nog niet laat. Een lichtschaduw ver scheen en verdween weer, toen Lang holm zijn deur opende en naar bin nen ging. Was het een geluid van slo ten en grendels, dat daarop volgde? Abel vroeg zich dat af, toen zijn voor zichtige betaalmeester het venster opende en weer verscheen boven het kozijn. Was het niet een chèque met drie cijfers, die je van Mr. Steel ontving? Ja ja maar niet zoo luid! En daarna zond hij je naar den duivel om te doen, wat je niet laten kan? Als je 't zoo op wilt nemen. Ik doe het zelfdezonder de cheque! En het venster werd met een klap dichtgeslagen ,de harpjes vastgezet en de blinden dicht gedaan. HOOFDSTUK XXVI. Een nog belangrijker punt De onweerstaanbare nederlaag van dezen booswicht deed geen afbreuk aan de waarde van de getuigenis, die hij had losgelaten. Langholm verheug de zich er over, dat hij zich zoo geuit had; het schepsel was goed gestraft voor zijn nijd en hebzucht; en de vreedzame auteur, die wezenlijk niet dikwijls tevreden was met zichzelf, kon niet anders d:an zichzelf gelukwen schen met een toevallige triomf, waar over hij onmogelijk eenig berouw kon voelen. Bovendien had hij 't nu bij 't rechte eind gehad. Het was ge noeg voor hem om te weten dat er aan het leven van Steel een geheim ver bonden was, waarvan de ellendeling Abel misbruik had gemaakt .juist als zijn meerdere Minchin klaarblijkelijk van plan was geweest te doen vóór hem. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1