leg zal de vergadering worden geleid do r Jhr. Ch. F. van de Poll. .hint van behandeling: Verkiezing vtn Bestuursleden. Het Bestuur, J. J. ZEEYVOLDT Jr. W. THEISSING. W i 1 h e 1 m i n a. Zaterdagavond gaf de nog seder t korten tijd opgerichte Dilettanten club „Wilhelmina", onder- afdeeling van de Oudstrij dersvereeni- ging „Het Vaderland Getrouw" een uitvoering in de tooneelzaal der So ciëteit Sint Bavo. Om acht uur open die de voorzitter, de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. Om half negen begon de uitvoering. Zeer in den smaak vielen ,,de Kost schoolscène", ,,De Witkiel" en ..Daar is mijnheer", hetwelk het publiek door luid applaus te kennen gaf. Om vier uur werd met een gezellig bal' de uitvoering gesloten. De jonge vereeniging raag met trots op dezen avond terugzien. Het volijverige Burger plicht. Een der andere bladen wist gepasseerden week hare lezers mede te deelen, dat het volijverige ..Burgerplicht" reedis aanstalten maak te om op de vacant komende zetel van den heer Roog beslag te leggen. Wij kunnen dit bericht beslist te genspreken; niemand heeft hier zelfs nog aan gedacht Uit de Omstreken. Heemstede. Op 20 Mai a.s. is het 25 jaar gele den, dat de heer F. Waringa zijne betrekking aanvaardde al9 le onder wijzer aan de O. L. School alhier. In zijn nuttigen werkkring heeft de heer Waringa de achting verworven van de ouders zijner leerlingen, ter wijl deze laatsten hun leermeester bewijzen van genegenheid schonken. Zeker zal het dan ook den geachtem jubilaris op zijn feestdag niet aan blijken van waardeering ontbreken, als eene erkenning van de goede diensten, gedurende een kwart eeuw der gemeente bewezen. ZftiidYoort. Alhier is opgericht in Hotel Driehui zen eene Sociëteit, die des Woensdag- avonds de bijeenkomsten houdt. Een be stuur is verkozen en het reglement vast gesteld. De Zandvoortsche Voetbalvereeniglng Z. V. V. speelde een match tegen Spana uit Haarlem op het terrein bij Bendveld. De uitslag was, dat Z. V. V. won met 5—1. H anrl err. m er meer. Voor den Boerenbond zal Donder dag in eene publieke vergadering al hier (te Hoofddorp) optreden de beer J. Schortinghuis van Zaandam, over Landbouworganisatie. De heer H. Geuchies, onderwijzer aan de Chr. School te Nieuw Vennep, is als zoodanig benoemd te Haarlem; de heer J. Pot idem aan de school Aalsmeerderweg tet Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel, OfTi iffli fwti I H. LAMP. I Barteljorisstraat 22-24. Gedurende eenige dagen Eerste Earner. (per telegraaf) 1). De Minister van Waterstaat, de sprekers van gisteren beantwoorden de, verdedigde toigeldheffing van rijwielen, beloofde bespoediging der ■verbetering van het Moppeierdiep; zou zijn aandacht schenken aan den Drentsch-Prieschen spoorweg; ztegde voor dit zittingjaar een beslissing in zake de Friesche Wadden toe. De Min. verklaarde, dat inzake de Vel- iserbrug nog geweifeld werd tusschen •een beweegbare hooge of een zweven de brug. Eerlang zou beslist worden De Zuid'erzee-droogmaking achtte de Min. nog niet rijp voor beslissing. Meer voorlichting van Waterstaats en visscherij-deskundigen. Reeds nu was de vraag van belang, of men nog 3000 visschers meer naar de Noordzee mocht lokken. De zaak verkeerde nog in het stadium van voorbereiding. De begrootingshoofdstukken afge daan zijnde, gaat de Kamer heden op reces uiteen. 1) Zaterdag te laat ontvangen om in dat nummer te worden opgeno men. Het eenige onderwerp waarover men verwachtte dein Min. van Water staat iets te hooren zeggen, de sta king, werd door Z.E. niet aangeroerd. Maar daarentegen wel vele andere, gelijk uit ons telegram van Zaterdag reeds is gebleken. Ter aanvulling van het daar vermelde diene, dat de Min. de Zondagsrust op de spoorwegen niet door dwang wilde bevorderen, maar door proefnemingen, door voot- beeldiein, het publiek daarvoor wilde winnen. Een vast plan voor tram-en lokaal-spoorwegen achtte de Min. niet •noodig; uit een vast stelsel van subsi dieeren, met medewerking van pro vinciale an gemeentelijke besturen. De resultaten van het hengstenveu- len depót waren z.i. geheel in strijd inet de aangevoerde grieven. De met tuberculine in Belgie ingespoten run deren zouden bij terugvex-voer wor den afgemaakt; het stelsel van ge zondheidscertificaten bevorderde z.i. den invoer van ons vee in den vreem de, speciaal in België. Nadat enkele sprekers gerepliceerd hadden, evenals de Min., werd hoofd stuk IX goedgekeurd. Daarna kwam hoofdstuk X (met Suriname en Curasao) in behande ling. Over Curagao voerde de heer Reekers het woord, die vreesde, dat de plannen van den Min. wat grootsch waren. speciaal ten aanzien van be- bossching. landbouw en taaibevorde ring. De Min. van Koloniën kon niet toe geven. dat zijn ijver te groot was ter bevorderine van de welvaart onzer W.-I. koloniën. Er was nog niets be slist; de rapporten van prof. Went moesten nog overwogen worden en landbouwspecialiteiten zouden uitge zonden worden om te zien wat er op Curagao te doen is. Voor het verkeer met de bewoners dier andere eilanden was het noodig, op de benedenwind- scbe de kennis der Ned. taal te be vorderen. De bedoeling was voorts om ook O.-I. ambtenaren naar de West te zenden, teneinde daar amb tenaren te hebben, die van koloniale regeering op de hoogte zijn. Dit hoofdstuk aangenomen zijnde, ging dei Kamer tot nadere bijeenroe ping uiteen. Verwaarloosde kinderen. Den 28sien Januari had in het gebouw 1 van de vei'eeniging Oost to West te 's- 1 Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van. de afdeelimg 's- Gravenhage en omstreken van de Ver eeniging tot opvoeding van halfverwees- de-veiwaar loosde of verlaten kinderen in het huisgezin. De afgetreden bestuursleden werden allen herkozen, terwijl mevrouw E. F. Stang tot lid van het bestuur weid benoemd. Vervolgens werden behandeld het jaai'- verslag en de rekening en verantwoor ding over het jaar 1902, alsmede de be-, greeting voor het loopende jaar. Uit een en ander blijkt dat he.t ledental is toege nomen en thans totaal 256 bedraagt., ver deeld in 22 Oledem-besch erm&rs152 leden en 82 begunstigers. Aan contributiën en giften in eens werd ontvangen 1007.55. Negen kinderen worden door de afdee- ling verpleegd, hetgeen onmogelijk zou zijn zonder de bijdragen door verschil lende personen, armbesturen en andere vereenigLngen, speciaal voor de opvoe ding van enkele kinderen1 geschonken, aangezien de opvoeding van elk kind gemiddeL'd per jaar f 200 kost. Vermoedelijk zal het j aar 1903 een te kort opleveren, van 360, welk bedrag van het belegde kapitaal zal moeten worden afgenomen. Op elf aanvragen tot opname van kin deren moest afwijzend worden beschikt door gebrek aan geldmiddelen. Men seint ons uit Zaandam: Hedenmorgen o m s t r e e ks 8 uur speelde zich aan de Oostzijde .alhier een treurig ongeval af. De heer A. dezer dagen uit het gesticht Meerenbextg schijnbaar hersteld terug gekeerd, werd plotseling door een vlaag van verstandsverbijsteririlg aangegrepen en holde in zijn nachtgewaad de straat op. De slagerij van den heer H. pas- seerende, liep hij daar binnen en greep een groot mes, dat op het blok lag, waarmede hij zich vervolgens een zware wonde in de hals toebracht. De onge lukkige deed nog een paar passen, maar viel weldra neer en gaf den geest. Het- stoffelijk overschot werd bij den heer E. binnengedragen en later naar zijn wo ning vervoerd. Het verschrikkelijk voor val was spoedig door de geheele stad bekend, daar de katholieke kerk juist1 aanging en dus velen tegen wil en dank getuige waren van het drama. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek steltde Redactie zich niet aa/nsprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 2 Februari 1903. Geachte Redactie! Uit advertenties en strooibiljetten be merk ik dat ik aangekondigd ben als een tier sprekers op de meeting ra het Bron gebouw inzake een rijkswet tegen bor- deelen. Om misverstand te voorkomen Wil ik u even mededeelen, waarom ik daar niet aanwezig zal zijn. Wel is mij eenigen tijd geleden van bevriende zijde gevraagd, of ik op die vergadering zou willen optreden en heb ik toen een voor- loopiig toestemmend antwooi'd gegeven, doch sedert dien tijd vernam ik niets van, de zaak, ontving geenerlei medediéeling of uitnoodiiging van het comité, en zie pas uit de advertenties dat mem op mij rekent. Ik acht dat niet de rechte manier van doen. Doch wat mij meer hindert is het volkomen veronachtzamen van (le ar beiderspartij. niettegenstaande het. feit1 dat bij massale bewegingen, als deze ac tie bedoelt te zijn, de georganiseerde ar beiders steeds de krachtigste hulptroepen zijn, Het noemen van mijn naam onder de sprekers behoeft waarlijk niet aange merkt te worden als een bewijs van het tegendeel. Dat is eeneenvoudig reclame- nüddel. Er kenning van rle arbeid erspar-"' nis medewerkend lichaam zou bestaan heb ben in toevoeging tot 't comité van een lid dier arbeiderspartij en in een meer de in ikratrsche regeling der vergadering. Het openhouden) van trereserveerde plaat- >en a. 25 cent to een nog verdere verdee- •ling van het publiek in dubbeltjes- en stuiversmenschen druischt zoo lijnrecht in tegen elk begrip van demokratie. dat ik mii reeds daaorm op die vergadering volkomen misplaatst zou gevoelen. Voeg daarbij. M. de R.. dat ik op 't oo-enbLik overladen ben met ander werk. m.i. dringender is en meer op mijn wag ligt, en ik geloof mijn wegblijven a.s. Dins dagavond voldoende te hebben gemoti-i veerd. Hoogachtendi, Uw dw,. F. W. N. HUGENHOLTZ Jr. Haarlem. 31 Januari 1903. Aan de Redactie van ..Haarlem's Dag- lad" Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. een kleine ruimte i.n uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn har-tel ij ken dank. in den laatsten. tïid zijn er nog al eens minder juiste mededeelingen omtrent mij -n de bladen' ge^~gn: zooals b.v. kort geleden, toen er bericht, werd. dat door mij op een Pausfeest van den R. K. Volksbond zou worden uitgevoerd een Priestercantate èn een cantate met ion- gens: van die werken is mij niets bekend. Daarom ben ik nu zoo vri.i zelf eene mededeelirfg te doen omtrent, het nog al tijd rustende koor ..Jan Albert Ram" 1 Toen eenigen tijd geleden dit schoone koor van ongeveer 150 dames en heeren wegens geldgebrek moest zwijgen, deed' dit velen zangers en zangeressen, maar vooral mij. zeer veel leed. Immers, wie herinnert zich niet de schoone uitvoerin-1 gen der ..Schöpfunig. Jahreszeiten, Kreuz- fahrer, enz.! Het Bestuur van J. A. Ban. gaf later royaal aan den president van de alhier bestaande afdeeiing van Toonkunst on der den beer W. Robert, al de adressen der werkende leden, om hen te verzoe ken-tot i~-+st£eno*emde zangvereenilging als lid toe te treden. Persoonlijk heb ook ik velen dit aan geraden, of om bij andere verdienstelij ke z ang ver e enig i ngen zich aant.e sluiten. Dit alles .had evenwel weinig succes. In plaats men zich bij anderen aansloot, hiad ik de eer. dat men tot mij herhaal delijk het verzoek richtte in de gegeven omstandigheden ten minste een dames koor op te richten. Ik beloofde dit te doen. wanneer een bepaald aantal dames, voldoend muzi kaal onderlegd om hare partij behoorlijk te zingen, zich zouden, aanmelden. Na eenige repetiitiën werd ik daarin zeer te vreden gesteld. Doch. daar het reper toire voor gemenlgde .koren veel schoo ner is, of ten minste de eenzijdigheid van vrouwen- of mannenkoren overwint, heb ik 1.1 Vrijdagavond op eene bijeenkomst van het. R. C. Dameskoor voorgesteld, dit uit te breiden .tot een gemengd koor onder den schoon klinkenden naam van Jozef Haydn. Het plan is zijne missen in te studee- r.eij. alsook werken van, Mozart. Dit ski' niet uit. dat ik. evenals dit bil de Bachvereeniging geschiedt, ook wer ken van andere groote meesters wil la ten hooren. Bij het. bestaande dameskoor hebben zich reeds vele goede zangers aangeslo ten. om mij te steunen, en dankbaar zal ik een ieder zijn, die de Vereeniging Jo zef Haydn steunt en zoodoende Vader Haydn's werken weer doet, herleven. N. H. ANDRIESSEN. Muziekdirecteur. 2 Februari 1903. Aan de Redactie van Haarlem's Dag blad. Mijnheer de Red a cteur 1 De bekerwedstrijd, gisteren gehouden op het terrein van Haarlem, heeft zich, als altijd, gekenmerkt door eene zeer af- keurenswaardi'ge houding van het pu bliek. buiten en op het terrein. Ik betreur het dat. het Bestuur van H. F. C Haarlem, de zoo vaak gegeven wen ken, om verbetering te brengen in de zen toestand, niet ter harte genomen heeft, althans op bovenbedoelden wed strijd heb ik van zoodanig streven niets opgerhei'kt, Blijft deze toestand voortdu ren dan mogen afdoende maatregelen met uitblijven. Het. juist, op dat terrein komende mi- bliek. is er voor een zeer groot gedeelte onbewust van hoe sport behoort te wor den beoordeeld. Het schreeuwt, brult, tiert, en uit zijn ingenomenheid met een enkele partij zonder iets te gevoelen voor schoon of kunstig spel. Eerlijke aanmoediging van sportlieven-, den arbeid is het volkomen vreemd. Doel van deze herrie is niets anders dan persoonlijke gevoeligheden!. Het is mij niet onbekend, dat ons pu bliek in het algemeen nog weir'- voelt voor sport, nog minder het kan beoor- deelen. doch .dit heft de verplichting niet op van het- Bestuur dat gasten ontvangt op zijn .terrein, om angstvallig te maken voor eene eerlijke en fatsoenlijke behan deling. Blijft H. F. C. Haarlem, zich daar aan onttrekken d;an ltlage hij latei' niet over de gevolgen. Heldert. Leger en Vloot. Militiekader. Omtrent de bepalingen ,in het leven geroepen v-oor de opleiding tot militie- kader, wordt nog medegedeeld, dat zij, die het examen als aspirant mili tie-officier wenschen af te leggen, dit behooren te doen: de 8-maanders tus schen 115 Apxil, de 4-maanders tus schen 26 Mei en 1 Juni. (Uit deze laat ste datums is af te leiden, dat de 4- maanders, die, volgens de militiewet .1901, tusschein 15 Mei en 15 Juni worden ingelijfd, reeds vóór 26 Mei moeten zijn ingedeeld). De eischen aan het examen te stel len, staan gelijk aan en met de vrij stel lingen als bij het toelatingsexamen door het reservekader der infanterie. In beginsel is voorts bepaald, dat op 20 September zal worden beslist omtrent de toelating als aspirant-mi- iliitie-offaciei', terwijl de verbintenis vóór ultimo dier maand moet worden aangegaan. Deze tijdstippen houden verhand met de omstandigheid, dat tegen 20 September, de aspirantenklassen ter opleiding tot miliciën-sergeant defi nitief moeten zijn geformeerd, omdat het zal kunnen voorkomen, dat bij sommige korpsen het aantal geschikte personen voor opleiding onvoldoende is, waarin dan, zoo mogelijk, door ovei'.plaatsing van het eene korps naar het andere zal moeten worden voor zien. Den len October aanvang der opleiding kunnen deze verplaatsin gen dan zijn afgeloopen, en de hier door nog gewenschte verbintenissen als aspirant militie-officier zijn tot stand gébracht. Omtrent de opleiding van miliciën- wielrijders en de vorming van kader uit hen, zal de luitenant-generaal, in specteur der infanterie, binnenkort de noodige bevelen geven. Uit de Arbeiderswereid BUITENLAND. Te Reus in Spanje is een werksta king uitgebroken, waaraan 10,000 ar beiders deelnemen. Alle pogingen der overheden om deze gi-ève te doen eindigen bleven tot nog toe vruchteloos. De stakers maakten zich enkele ma len schuldig aan geweld zoodat de troepen moesten worden geconsig neerd. Naar de omliggende gemeenten wer den boden d'oor de stakers gezonden om levensmiddelen te vragen, wijl deze in de stad beginnen te ontbreken. Groepen stakenden wachten de treinen af om te verhinderen dat werklieden uit andere plaatsen den verlaten ar beid; te Reus zullen verrichten. De hoofden d'er stakingscommissies blij ven dag en nacht d'oor vergaderen. Sport en Wedstrijden Yoetbal. Bekerwedstrijd HaarlemH. F, C SCHITTERENDE OVERWINNING VAN HAARLEM MET 4—1. Wie had dat gedacht, ja zelfs durven denken, dat onze roodbroeken H. F. C. op zoo'n geduchte wijze zoudien verslaan. Jaren achtereen hebben zij steeds H. F. C. de 4 puntjes ontnomen, maar steeds •met een 'klein verschil van goals, maar zooals gisteren is dit. in geen tijden ge beur En of de overwinning van 41 verdiend was, daar zal geen mensch ontkennend op mogen antwoorden. In elk opzicht waxen de roodbroeken de meerderen, het samenspel, de verdedi ging en dan het kalme bedaarde spel van Haarlem was verre boven dat van de II. F. C. Jammer dat het weer minder gunstig was, daar dit een tegenvaller was voor de ontvangsten voor beide zijden. Toch waren er nog een 50ötal toeschouwers op allerlei manier naar den Doodweg ge gaan, waaronder nóg verscheidene da mes, die dezen wedstrijd ondanks alles toch moesten zien. T,e ruim twee uur staan beide elftal len gereed om de.n aanval te beginnen1. Bij Haarlem zien wij een remplaeanit voor van Leuven en een voor van Andel. Terwijl H. F. C. een harer beste spelex-s F. van Gogh uit Alten heeft laten over komen om de Haarlemmers de beker te ontnemen. Als Vermeulen fluit trapt H. F, C. af en speelt Haarlem met den wind eenlgszins in haar voordeel. Reeds ter stond palcken de Roodbroeken geducht aan en weten den bal op het terrein van H. F. C. te brengen. W. van Waveren doet alles om het scoren te beletten ook de voorback werlcte hard maar tra/pte zoo nu en dan leelijk over den bal heen. Pennink en van den Berg geven prach tig samenspel te zien. Eensklaps gaat de bal naar het ter rein van Haarlem, waar Holdert gevaar lijk werk verricht e'n een prachtig schot inzendt, doch zonder succes daar de keeper de Graaff den bal igoed wegwerkt. Nu is het weer de vooxhoede van. Haar lem die aan het werk gaat, bewonderens waardig samenspel over de geheele li-i nie brengt den bal tot van Waveren,1 maar dan is liet uit, totdat Pennink een bal voorzet, we denken reeds een goal door van den Berg te zien gemaakt, maar MoilzeT weet het scoren nog net te voorkomen1. Het is echter weer Pennink die voorzet en van der Dussen schiet on houdbaar het leder in het net. Gejuich, gewapper met hoeden en stokken. Er komt geen einde aan. Het spel wordt inmiddels weer voortgezet, hard wordt er gewerkt. De Kanter brengt ook op zijn beurt een bezoek aan de Haarlem- sche goal maar het verdedigen van. van Noppen en Stol is hem te machtig want verder kan hij 't maar niet brengen. Nu vallen er aan Haarlem een drietal cor ners ten deel, die wel goed genomen worden, maar joch op niets uitloopen. Het loopt nu zoo langzamerhand naar den rusttijd, zonder dat er verandering in den, stand komt. Alles gaat haat te gen hart, met vuur wordt gewerkt, maar 't helpt niets en als het fluitje de wenk tot rusten .geeft is Haarlem de lei der mex 1—0. Mies stormt naar het club gebouw, wat goede diensten ver richt voor het publiek. Tien minuten wachten en daar komen d e spelers weer te samen aangewandeld. De fluit gaat opnieuw en de bal rolt weer over het nat geworden terrein. H. F. C. doet alles om gelijk te maken, allerlei pogingen wor den aangewend, maar nu is het de half- backlinie die de H. F. C. voorhoede dwars zit Par.reira brengt nog wel eens een bal tot Stol maar dan is hij hem weer kwijt. Echter eenmaal met succes, want hij zet hem er voor en van Gogh goed gedekt, ja zelfs te goed, kopt den bal handig langs de Graaff. We zijn reeds bang, dat Haarlem de Beker zal moeten afstaan. De H. F. C. supporten springen zoo hoog zij kunnen, maar hun blijdschap is .echter van korten duur, want nu wordt een vrije schop aan Haarlem voor het blauwwitten duel gegeven. Van der Dussen centert zacht aan 'Jan Berg .en deze zet zoo zonder dat iemand 't denkt den bal tusschen alle beenen door in het net. Nu ^jjn het de Haarlemsc-he supporters die weer op hun beurt springen. Haarlem1 is van nu af onophoudelijk de meerdere. Kalm werkt zij verder en het duurt geen tien minuien f Teunisse bezwijkt onder een mooi schot van Van der Dussen. Stand 31. Vele toeschouwers begrijpende dat H. F. C. reddeloos verloren is, trekken terneergeslagen af, maar als zij ternauwernood het hek uit zijn hooren zij weer eens bral len. Alweer heeft Haarlem gescoord en nu de or Bos, die zeer netjes Molzer weet te verschalken. Nog wat heen en w.eer getrap en tijd wordt geflo ten. Haarlean heeft dius met niet min der dan 41 gewonnen.. De spelers van H. F. C. werkten zee rhard, maar hun spel was te zwak om te kunnen overwinnen. Moltzer en Van Waveren waren zeer goed. Bij Haarlem mogen wij geen een onvermeld laten, daar allen zeer goed en kalm speelden. En zoo is Haarlem in de vierde ronde. De andere uitslagen zijn H. B. S. Vitesse 4—1, II. V. V.—R. A. P. 3—2. De staking op de Spoor wegen. Zoo is dan het groote feit ,dat Za terdag laat in den nacht bekend werd: de staking is opgeheven. Zooals men weet heeft Zaterdag de directie een onderhoud met den minister gehad, waarvan het resul taat moet geweest zijn. dat het minis terie van meendng was, dat aan de directie der TI. IJ. S. M. de vrijheid moet gelaten, worden, die aan een. pax-ticuliere maatschappij toekomt, daar van exploitatie der spoorwegen rechtstreeks door den Staat hier te lande nog geen sprake is. Zaterdagavond was er een groote vergadering in Plancius, waar de heer mr. Mendels de kwestie hesprak. Toen te half negen nog geen bericht van de H. S. M. was ontvangen, kwam het bericht van de bestuurstafel dat het hoofdbestuur der Vereeniging, toen het nog geen antwoord van de H. IJ. S. M. had ontvangen, besloten had den arbeid dadelijk stop te doen zet ten voor Enkhuizen, Hoorn, Winters wijk, Amersfoort, Hilversum, Den Haag, Rotterdam, RosencLaaJ. (Ge juich). Het zij nog eens herinnerd;; de spoor- wegbesturen hebben geëischt: lo. geen onderkruipersdiensten te moeten verrichten jegens de veem arbeiders en hun organisatie erkend te zien; 2o. volledige betaling der loonen aan de stakers, want de H. IJ. S. M. nood zaakte hen tot staken; 3o. alle stakers weer in dienst te ne men. De twee laatste eischen wilde men toestaan, doch de heer Van Hasselt noetmide zich d'oor plicht gebonden den eersten eisch te weigeren; welnu, de stakers zullen begrijpen dat hun piicht is, 'hun hoogere piicht. geen arbeid; te verrichten, die hun stakende kamera den der veemen zou kunnen benadee- len. Om één uur was er in Plancius weer een groote vergadering. Precies om één uur opende de Voor- zittei-, Van den Berg, de bijeenkomst. Hij deelde allereerst mede dat Woens dagavond a.s. in „Fi-ascati", Hand werkers-Vriendenkring" en Plancius" zullen gehouden worden protest-niee- tingen tegen de klassejustitie, waarin de heeren Domela Nieuwenhuis, dr. Herm. Gorter en v. Oogen het woord zullen voex*en, en gaf toen het woord aan den voorzitter der federatie Pet- ter, die het besluit der verschillende besturen zou mededeelen. Hij deelde allereerst mede dat H. IJ. S. M. alle eischen bovengenoemd had ingewilligd. (Gejuich). Hij zeide bet te betreuren dat de beer Oude- 'geest hier niet kan wezen, daar hij zijn stem was kwijtgeraakt; hij bracht dien leider hulde voor hetgeen hij had gedaan ,en deelde .mede dat Oudegeest eei'lang nog eens zou komen spreken om een terugblik op dezen strijd te wei-pen. De aanwezigen lieten op die woor den een: ,,Leve Oudegeest!" hooren. Daarna vex-klaarde Petter mg dat men met de spoox-wegdir. 0 nog eens telephonisch gesproken had e-n de zekerheid had gekregen dat ook de loonen ten volle worden betaald en ■men door de erkenning der organisa ties nu spoedig over loonsverhooging, beteren arbeidstijd enz. zal kunnen spreken. Men is dus met verlof ge weest met behoud van traktement. (Gelach). De besturen waren nu van. oordeel dat het doe'l volkomen was bereikt en stelden nu de volgende MOTIE: ,,De vergadering van spoorwegper soneel, gehoord de toezegging der di recties der Spoorwegmaatschappijen; verklaart dat daaxmede aan het soli dariteitsgevoel der arbeiders is vol daan en stelt vast dat volkomen er kenning der organisatie is verkregen en vex-betering van den toestand, juicht toe. dat dooi' de kracht der organisatie is bereikt, wat het doel der staking was ,en besluit daarom de staking op te heffen." Op de vraag of men zich daarmede kon vereenigen, staken allen met „ja" de hand' op, behalve één. Deze man meende dat men nu wel bet doel bereikt had, maar dat de kaarndi-ijvers dei' gemeente de slacht offers waren. De heer Petter meende dat de sta king begonnen was omdat" men geen onderkruipersdiensten wilde doen; de Vereeniging van transportarbeiders zou wel voor de belangen dier kraan drijvers optreden. Op de vraag: of men vóór opheffing der staking was werd daarna met algemeene stem men bevestigend geantwoord. De directies van het Blaauwhoeden- veem en Vriesseveem bex-ichtten Za terdag aan dé directie der H. S. M., dat zij geen goederen ter verzending van de spoorwegmaatschappij zouden dioen vervoeren of wagens aanbren gen indien zulks kon strekken tot be ëindiging der staking. Het aantal troepen te Amsterdam bedroeg gisteren: Infanterie 680 man; grenadiers 175 man; cavalerie 340 man.; beredto ma- réchaussées 24; mariniers 360 man; vestmg-artilleiïe 150 man. Eenmaal de staking tot het verleden behoorende, hebben ambtenaren en beambten van HoUandsch IJzeren zoowel als van Staatsspoor, zich be ijverd Amsterdam zoo spoedig moge lijk uit zijn isolement te verlossen. Te zes uur gistermorgen meldden de beambten, die het werk hadden neergelegd, zich weder op hun posten aan en met zooveel ijver werd dade lijk het werk hervat, dat de eerste trein,, die te 6.45 u. spooi'tijd van het Centraal-Station moest vei-trekken, slechts een klein half uur over zijn tijd het station verliet. De volgende trein Was slechts drie minuten te laat en verder waren de treinen geregeld op hun tijd tot vertrek gereed. Gere geld was de dienst echter nog niet, daar te Zaandam en Rotterdam de sta kers geen geloof hadden gehecht aan die telegrammen, waarbij het einde de retaking was aangekondigd. Te Zaandam was bet misverstand spoedig uit den weg geruimd, zoodat de dienst naar het Noorden, evenals die naar het Oosten, ongehinderd kon plaats hebben. Aan het Staatsspo orstation reed de eerste trein, die te 6.52 had! moeten vertrekken, te 7.15 spoortijd af, doch de vertraging werd steeds geringer en te 10.34 u. spoortijd) was alles in orde, ook alleen nog uitgezonderd de dienst over Gouda—Rotterdam, op welk tra ject nog niet gereden kon worden, daar Rotterdam nog in staking was. Twee leden van het hoofdbestuur der Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel begaven zich gistermor gen naar Rotterdam om de moeilijk heid op te lossen, doch tot in den na middag bleef zuiks blijkbaar zonder gevolg, wijl zoowel aan het Centraal station als aan het Woesperpoortsta- tion de treinen, die via Rotterdam moesten arriveeren, met groote ver traging bleven binnenkomen. Het zij. nu de staking is afgeloopen, nog eens gezegd, dat. het geen loon strijd is geweest. Het is alleen te doen geweest om te vex-krijgen ejx'kenning der organisatie en uiting van solidariteitsgevoel met de stakende veemarbeiders, Aanvankelijk bestond wel het plaa om er ten opzichte der staatsspoor een loonstrijd aan te verbinden, doch hier van werd afgezien, zoodra bekend werd dat de Dii-ectie dei- Staatsspoor den stakenden het vólle loon zou uitbeta len. Van de hand van Mi\ Louis Israels treffen wij in het, Handelsblad de vol gende opmerking aan. De georganiseerde spoorwegbeambten hebben een groote overwinning be haald ten bate der arbeidersorganisa ties en wat het mooie is, zij behaalden die niet op de spoorwegdirecties. Hier zal geen wrok blijven, hier waren geen strijdige belangen, hier wax-en alleen moeilijke oogenbiikken te doorleven, zonder elkaar te kwetsen. Dat is bei den partijen gelukt en de verhouding tusschen werkgever en personeel thaDs versterkt door grooter waardeering van elkaar, is .d'oor deze staking stellig eer beter d'an slechter geworden. Het eenig slachtoffer is de minister van waterstaat, handel en nijverheid1. Heeft hij zich niet door zijn houding van eergisteren en gisteren onmogelijk gemaakt ?Zoo de Eerste Kamer in hare zittingen op die twee dagen den Minis, ter geen enkele vraag deed over het ondeiwerp dat alle leden vervulde, kon dit slechts verklaard wórden, door dien deze tak dor volksvertegenwoor diging niet zonder hooge noodzaak po litiek ingx'ijpt. Heeft iie Eerste Kamer wellicht be grepen, dat na zulk een blijk van on bevoegdheid de heer De Marez Oyens. die van de aanvang af getoond heeft het zwakste lid van dit ministerie te zijn, zelf de onhoudbaarheid van zijn positie zou inzien? Want hij heeft met vuur gespeeld, en alleen aan de voorzichtigheid van anderen is het te danken dat de vlam niet is uitgeslagen. Als gevolg van de verdeeldheid van het materieel en de eerste uren gebrek .aan personeel liet de treinenloop Zon dag nog veel te wemscheix over; op en kele machines fungeerden chefs dier af deelimg als machinisten; alleen de ex- prestreinen van Amsterdam reden vrij wel op tijd, maar niettegenstaande de dienst eerst te 7 uur begon en zeer be perkt werd gereden, waren ook de na middagtreinen zeer in vertraging en kwamen meermalen een uur te laat hier binnen, terwijl liet duidelijk was te zien, dat ze maar waren samengesteld met materieel dat beschikbaar was. Was het Zaterdiagmorgen reeds buiten gewoon druk .Langs de straatweg van hier naar Sloterdijk, bij de algeheele staking Zaterdagmiddag werd dat er na tuurlijk niet minder op; vain alle moge lijke voertuigen werd gebruik gemaakt, terwijl groepen voetgangers door ge meenschappelijk gezanig zich den tocht wat aangenamer maakten; de paarden tram Sloterdijk—Amsterdam reedJ in gevolge overeenkomst unet de directie der H. S. M. 'extra diensten, doch kon lang niet in .die behoefte vooi'zien. Den geheelen nacht was er passage langs den weg, ja zelfs Zondagmorgen nog; naar het .schijnt was het bericht van hervatting van den dienst niet al gemeen bekend, daar Zondagmorgen nog heel wat langs den. straatwelg passeerde, o. m. rijtuigen der posterijen, oen artis- tengezelschap uit de hoofdstad, dat des avonds te 's-Gravenhage moest optre den enz. Gisterenavond is het spoormaterieel (goederenrwaggons) dat Zaterdag aaa de kleinere stations, bij gebrek aan vol doende ruimte alhier, was „opgeborgen" weder op de bestemde plaatsen gebracht. Te Zaandam had het hervatten van den dienst nog al eenige voeten in de aarde. Toen de stationschef des nachts te 3 uur telegraphisch bericht ontving, dat de staking opgeheven was, stelde deze alle pogingen in het werk om, den treinenloop nu weer geregeld te doen plaats hebben. Hij ondervond hierbij echter bij het per soneel nog al eenigen tegenstand, om dat aan dit op officieels wijze he-t einde der staking nog niet hekend was ge maakt. Wel was hun door een ma chinist-leerling Zaterdagavond laat, die per fiets te Zaandam was geko men, aangezegd, dat de algemeene werkstaking was geproclameerd, doch een tegenovergesteld bericht was hun niet geworden. Het was hun niet voldoende, dat. de chef een zoodanige mededeeling had ontvangen. Toch kon de eerste trein naar Amsterdam zonder stoornis ver trekken. Minder goed ging het met den tweede. Deze vond ter hoogte van de halte IJdijk het sein op onveilig, terwijl een groot aantal sympathisee- rende arbeiders uit Zaandam, die nog niet van d'e opheffing der staking had den1 gehoord, zich op de lijn hadden, geplaatst en weigerden zich te ver wijderen. Zij hadden d'en wisselwach ter tot dienstweigering overgehaald, meenende alweer, dat een algemeene staking was geproclameerd. Door den chef was intusschen politie-adsistentie aangevraagd, die ruim baan maakte, waardoor de trein en ook twee treinen van Amsterdam hun weg konden ver volgen. Toen inmiddels ook het tele gram arriveerde van de federatie, on derteekend door de heeren Oudegeest en Petter, waarbij d'er organisatie werd aangekondigd, dat de staking

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2