bestrating en. rioleering geprojecteer- den weg. 5. Bouwplan J. van Lierop Pz.. schuurtje aan den geprojecteerden weg. 7. Bouwplan G. P. Kroon, woon- en winkelhuizen aan de Hoofdstraat. 8. Bouwplan fa. van TilHartman, 2 woonhuizen aan den Loosterweg II. 9. Bouwplan C. Geitenbeek, 6 woon huizen aan den Loosterweg II. 10. Bouwplan J. van Zanten Ahrzn., 6 woonhuizen, Veenenbargerlaan. 11. Adres A. C. v. d. Schoot, dem ping slootje en kappen kreupelhout, a. d. van den Endelaan en Sixlaan. 12. Haven en Kadegeld. 13. Bouwplannen openb. lag. school. 14. I-Iei'halingsonderwïjs. Zand voort. Door de Firma de Waal Malefijt te Overveen is een begin gemaakt met de grondboring op het Kerkplein voor een brandput. Het torenuurwerk is thans geheel in orde, slaat en wijst den juisten tijd aan. Voorzeker is dit een groote verbetering. Wet genoegen kan men thans op de klok kijken. IJinniden. In het. jaar 1901 was het aantal on geoorloofde schoolverzuimen op de openbare school 1809 op 240005 school tijden aan alle leerlingen te zamen ge geven. In 1902 vermeerderde het aan tal schooltijden mei 12 pet., maar het getal der ongeoorloofde verzuimen steeg tot 5734, dus ruim driemaal zoo veel als het vorige jaar In de Rijksvisehhal is Dinsdag een steur verkocht, die f 75 opbrachthet monster wat ruim 2^ M. lang en woog ongeveer 130 KG. In de vorige week is er een verkocht, die nog 30 KG. zwaarder was en f93 opbracht. Spaarndam, In de Staats-Couvant van heden vin den wij cie kon. goedgekeurde statu ten van de IJsclub ..Nova Zembla" te Spaarndam. Het doel dezer IJsclub is de bevordering van het ijsvermaak a door het aanleggen, onderhouden en openstellen van ijsbanen, h. door het organiseeren van wed strijden en feesten op het ijs. Haarlemmermeer. :v' De candidaat, te Leïdsche dam, 1. A. Visscher, is beroepen bij de Hervormde igemeente te Kage. Door eene onbekende oorzaak heeft te Nieuw-Vennep een zware brand gewoed bij den schilder D. Bakker en zijn mede bewoner van Wilderom. De brand, begonnen in de schilders werkplaats van Bakker, was zoo hevig, dat zeer weinig kon gered worden. Eene schuur van bakker Vermeer in de na bijheid staande, werd eveneens een prooi der vlammen. Het huis, evenals de inboedel van Bak- .ker, was geassureerd; bij de Utrechtsche "Mij. ->je schuur van Vermeer eveneens bij de Utrechtsche Mij. en de inboedel van Van Wilderóm bij de oud-Carspel- sche Mij. Nader meldt men nog: Bij den brand van D. Bakker te Nieuw- Vennep is nog een ernstig ongeluk ge beurd. In zijn ijver om te redden, drukte B. Degenaars de glazen in waarbij hij het ongeluk had zich zwaar aan de pol- sen te kwetsen. Spoedig werd genees kundige hulp veTleenjd. Binnenland. De Toestand van President Steijn Omtrent den toestand van den Presi dent verneemt men het volgende: De president rijdt nu als het mooi weer is dagelijks uit, zit in het rijtuig thans zonder dat eenlge ruggesteun noodig is. Ongeveer 5 uur daags zit hij rustig op, leest, en de oogbewegingen zijn weder om verbeterd. Hij loopt een 25 passen, wel nog steeds gesteund of (Liever aan de hand van zijn geleiders. Het gaat dus uiterst lang zaam maar gestadig vooruit. Ook de ar men gaan iets beter. Een outrouw auibteuaar. Men verneemt, dat bij het onderzoek in de zaak van den gearresteerden v. d. M. ex-chef van het tramstation Veen- wouden, meerdere malversatiën, door hem gepleegd, aan het licht zijn geko men. Verdronken. Te Nieuweschoot (Fr.) is het driejarig zoontje van J. N. verdronken. De moe der had het even op het erf alleen gela ten en vond het lijkje kort daarna. De tentooastelling van St. Louis Thans heeft de vertegenwoordiger van Amerika, die ook hier te lande de Ne- derlandsche Regeering is komen aanspo ren de groote tentoonstelling van St. Louis in 1904 van Regeert ngswege te steunen, de heer Cridler, een onderhoud gehad met Minister Kuyper, die eehige dagen geleden door ongesteldheid ver hinderd wafl hem te ontvangen. Aangeredeu door de stoomtram. Op de lijn Heerenveen-Joure werd Maandag een tilbury, waarin de dames H. zaten de koetsier was afgestapt bij het naderen van. de tram om het paard te houden door die tram aangereden: De dames werden uit het rijtuig geslin gerd; een harer werd, verwond. Een buitenkansje. Men schrijft aan De Telegraaf: Een jonge man uit Bochum (Pr.) was voor lange jaren naar Noord- Amerika verhuisd, zijne vrouw en zijn eenigste zoontje trouweloos ach terlatende. Dezer dagen ontving de politie in zijn voormalige woonplaats van het gerecht te Philadelphia het bericht, dat de man aldaar was over leden en hij zijne vrouw tot erfgena me van zijn nagelaten kapitaal, groot 180.01)0 dollars, had gemaakt. Daar de vrouw overleden is, valt het ge heel e vermogen ten deel aan den zoon. die met bergbouw een sober stukje brood iverdient, Een niet te versmaden buitenkansje. Kamerverkiezing. Door de S. D. A. P. is te Almelo candi- daat gesteld de heer J. F. Tijhof van En schedé Te Middelburg zijn officieel tot candi- daat voor de Tweede Kamer gesteld de heerén J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) en mr. C. Lucasse (anrti-rev.i. Vanwege de Nationale Arbeidsparty, de onlangs opgerichte coalitie van de mocratische Katholieken en anti-revo lutionairen, die hun orgaan vinden in Maatschappelijk Welzijn, wordt ©ene candid atuur voorbereid in h©t district Almelo. De nfgeloopeu stakiug. Nog enkele bladen bespreken de af- geloopen staking. De Nieuwe Arnhemsche Courant zegt o. m.: Dat vereenigd optreden van allen, hun bereidwilligheid, de gevolgen dei- werkstaking te dragen, ze zijn alleen te verklaren uit de miskenning hun ner rechtmatige grieven gedurende een reeks van jaren. Telkens en tel kens weder hebben de beambten, in 't bijzonder van de H. IJ. S. M., geklaagd over te lage loonen te langen werk tijd, gemis aan vrije Zondagen, onbil lijke toepassing van straf en boete, het ontbreken van een raad van be roep, het onbillijk werkende premie stelsel. Er werd niet naar lien geluis terd. In het terzijde stellen van eigen bil lijke eischen, teneinde daardoor de op lossing van het geschil niet te be moeilijken, en zich alleen te bepalen tot de hoofdzaak: de volkomen erken ning van de organisaties der veemar beiders en de voldoening van het soli dariteitsgevoel der werklieden, ligt iet-s groots, dat achting afperst. Daaraan, aan de gematigdheid van het spoorwegpersoneel, is het vooral te danken dat deze staking in betrek kelijk korten tijd een bevredigend ein de heeft genomen en hare gevolgen zich niet ernstiger doen gevoelen. Maar toch zijn ze reeds ernstig ge noeg geweest om tot waarschuwing te strekken voor de toekomst. De Middelburgsche Courant schrijft o. a.: Vooraf de opmerking dat wij ons niet geheel kunnen indenken in de opvatting dat het geen inbreuk is op de rechten der werkgevers wanneer men hen dwingen wil en van hen eischt geen andere arbeiders in dienst te nemen dan hen die aangesloten zijn bij de organisatie.. Bij ons staat vast het onbetwistbaar recht hunnerzijds om in dienst te ne men wie zij willen, tenzij vooraf door hen in een voorwaarde om dit niet te doen is toegestemd. - Maar daarvan vernamen wij in het onderhavige geval niets. Aan den anderen kant willen wij ook niet ontkennen dat de arbeiders hunnerzijds het recht hebben om zulk eene voorwaarde te stellen en die met kracht te handhaven. Het geschil in kwestie van de dok werkers besprekende, zegt de M. Ct.: Van het standpunt der arbeiders bezien, valt er voor hunne houding veel te zeggen. Eene overeenkomst toch. zooals door hen met de directie van het Blauw hoedenveem c .s. is aangegaan, wordt illusoir wanneer die werkgevers toch vrijelijk andere arbeiders aannemen en hun lager loon betalen. Voor hun eigen belang was het dus zaak voor de stakers dit te beletten. Dit moeten de werkgevers zeiven ook begrijpen en gevoelen. En al hebben zij ook, indien zij in deze tot niets zich verbonden, recht om te doen zooals zij deden, toch wa ren zij na de gesloten overeenkomst zedelijk verplicht anders te handelen. Het Volk bespreekt thans in een ar tikel de houding van minister De Ma- rez Ovens. Hierin wordt aldus geredeneerd: De wet verplicht in art. 31 de di rection wel, alle aangeboden goederen te vervoeren, niet: ze af te halen. Art. 71 van het spoorweg-reglement ver klaart haar slechts .bevoegd, de ijl en vrachtgoederen op verzoek van den afzender af te halen" en „bijzondere overeenkomsten hierover met de af zenders zijn toegelaten'4.. Nu meenen wij, dat het geschil aan de Rietlanden grootendeels liep over 't afhalen der goederen, die- immers aan de kade moesten worden geladen en waarvoor in elk geval speciale con tracten met de directie moeten zijn ge sloten. De botsing, uit niet-nakoming dier contracten ontstaan, valt dus niet onder art. 31 der spoorwegwet. Alleen indien en voor zoover de geboy- kotte firma's goederen aan d'e maat schappijen hebben aangeboden" en toen de directie heeft geweigerd', ze ten vervoer aan te nemen, kan hier van overtreding van art. 31 der spoorweg wet sprake zijn. Maar, zegt „Het Volk", of deze rede neering al of niet juist is (wat bij ge brek aan bekendheid met de contrac ten moeilijk is uit te maken), de re geering had met de overtreding niets te maken, de regeering heeft niet het recht een wettelijke bepaling buiten werking te stellen. t)e Regeering had eerst dan, wan neer de staking niet buiten haar in-1 menging bleek te kunnen eindigen en die inmenging „in 't belang van 's Rijks dienst" gebiedend bleek te eischen ,tusschenbeide kunnen ko men. Maar niet, om de H. IJ. S. M. te vrijwaren voor strafvervolging of schadeloosstelling wegens overtreding der wet. Wij kunnen dus niet instemmen met hen, die den Minister van Water staat zoo heftig aanvallen, omdat hij de directie der H. IJ. S. M. haar eigen boontjes met haar personeel heeft la ten doppen. Volstrekt niet laboreeren- de aan teerhartige gevoelens jegens deze regeering, zijn wij toch te zeer afkeerig van zoogenaamde parasiti sche" politiek, om per se alles slecht te vinden, wat een minister doet. Het komt ons voor, dat de Marez Oyens in dit geval geen andere houding heeft kunnen aannemen. Zij, die de exploitatie der spoorwe gen in gevallen als deze voor particu-1 liere maatschappijen te moeilijk vin den, moeten dan met ons maar gaan ijveren voor staats-exploitatie. INGE/ONDEN MEEEE- LlNGEN. 3D cents per regel. Raadpleegt de beste genees - heeren. Zij zullen U zekerlijk zeggen dat de KEATIN'GS PAS TILLES bet, oeste geneesmiddel zijn tegen hoest en keelziekten, enz. Eene enkele is voldoende om U te verlichten. Beproeit ze en gij zult door U zeiven het beste bewijs hebben hunner werkdadight-id, welke door meer dan 80 jaren van succès in de geheele wereld is waargenomen; gij zult dc KEA- TINGS PASTILLES in alle Apo- heken vinden. BOSCH en VAART l)e Bouwgrond op liet Bouwplan Bosch en Vaart is uit sluitend bij A. de MAAN, doch in hoofdzaak 1e bevragen bij P. IiOIJPER Jr. Directeur der Maatschappij ..Bosch eu Vaart". Kantoor: hoek Schouw- tjespleiu en Westerhouilstraat. Geopend van 10 12 en van 2 uur. Uit de Arfaeiderswereid BINNENLAND. Een deputatie van gas werkers heeft een conferentie" met den burgemeester gehad, die heden, Woensdag, hunne wenschen in den gemeenteraad bracht. Naar men meldt, zal binnen enkele dagen door het personeel der Westland- sche Stoomtramweg-Maatschappij een poging tot lotsverbetering worden on dernomen. In eene Donderdagavond om, 12 uur in de remise te Loos duinen te beleggen vergadering, onder leiding van liet Kamerlid Ter Laan, zullen de der directie te stellen eischen worden geformuleerd en het tijdstip bepaald, binnen hetwelk deze behooren te wor den ingewilligd of onderhandelingen moeten z>jn geopend. Wordt door de I directie aan een of ander niet voldaan, dan zal, zoo meldt men ons verder, de dienst worden stilgezet. Uit Groningen wordt gemeld De meubelmakersgezellenvereeniging alhier heef: tot de patroons het drin gende verzoek gericht, het minimum loon vast te stellen op 21 ct. per uur en den maximum-arbeidstijd op 11 uur. Voorts vraagt ze 25 pet. verhoo ging van loon bij overwerk tot 10 uur 'e avonds, 50 pet. verliooging bij over werk na 's avonds 10 uur, en 100 pet. verhooging bij Zondagswerk. Vóór 15 dezer wordt antwoord ver- wacht. De koetsiersstaking te Amsterdam is nog niet beëindigd: Dinsdagavond werd op een der bo venzalen van „De Karseboom" eene vergadering gehouden van stalhou- ders(patroons) en de directie van de A. R .M.} onder voorzitterschap van den heer A. C. A. Perk. Na zeer uitvoerige debatten werd do volgende loonregeling vastgesteld voor wie heden aan het werk wil gaan. Een weekloon van f 7. Nachtgeld' (van 12 tot 6 uur); voor het eerste uur of rit een kwartje, en daarna 10 van het tarief. Het stalslapen regelt ieder patroon zelf; hiervoor wordt geene vergoeding gegeven. Een vrijen dag om de veertien da gen met behoud van loon wordt toe gestaan. Geen „onderlcruiperswerk" zal ge vergd worden in geval een staking uitbreekt. 1 Het recht van vereeniging wordt erkend. De fooien zullen niet door de pa troons worden geteld. Het loon van losse werklieden en omnibusrijders zal door de betrokken patroons zelf worden geregeld. Nadat e enige huishoudelijke be sprekingen waren gehouden, werd de vergadering, lang na middernacht, ge sloten. Do staking blijft dus, wegens het niet terugnemen van Pieter Schouw door de A. R. M., voortduren. Heden vergaderen de stakende koetsiers. In een. vergadering van gemeente werklieden gisteren gehouden in de Beurts te Amsterdam werd besloten nog tot Maandag te wachten alvorens tot stakingemaatregelen over te gaan. Aangenomen' werd de volgende mo tie: „De Centrale Bond van Gemeente werklieden te Amsterdam op 3 Febr. 1903 in buitengewone vergadering bijeen op de koopmansbeurs te Am sterdam, brengt hulde aan het kalme en vastberaden optreden van de spoor wegarbeiders in zake het eenparig wei geren goederen te vervoeren, te laden of te lossen voor de veemen, welke door de bootwerkers-organisaties ge boycot waren, en spreekt de hoop uit, dat bij eiken eventueelen strijd tus- schen werkgevers en werknemers, waarhij het recht aan de zijid'e der werknemers is, een onderlinge solidari teit zich eveneens heerlijk zal openba ren als ons nu te aanschouwen is gegeven." Zooals men weet is de beweging be gonnen in verband met de schorsing van kraandrijvers aan de Handelska de, terwijl men er tevens een loon- eisch aan zou verbinden. Door de R.-K. gaswerlters-vereeni- ging is de volgende motie aangeno men: „De R. K. Vereeniging van Geëm ployeerden aan de Gemeentegasfabrie ken, S, Laurentius, onder-afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afdee- ling Amsterdam, den 3e Februari 1903 vergaderd in het Gildenhuis ter be spreking van de thans op touw gezette beweging onder de gemeente-werklie den, verklaart; a. Dat de eerste aanleiding tot deze beweging, namelijk het ontslag der kraandrijvers aan de Handelskade, door de uitspraak van het scheidsge recht is komen te vervallen. b. Dat de loonkwestie. die thans óp den voorgrond wordt geschoven, nie+ voldoende is voorbereid, althans niet voor ons bedrijf, om een agitatie, als thans wordt op touw gezet, te recht vaardigen. c. Betreurt, dat bij een dergelijke gewichtige zaak geen voorafgaand overleg met alle betrokken organisa ties heeft plaats gehad. In aansluiting met deze motie be sloot de vergadering aan deze ontijdig opgezette beweging haar steun te ont houden. Zij verklaarde zich echter overtuigd van de noodzakelijkheid eeiiëj- herziening der bestaande loon- tarieven en besloot daarom t.e trach ten in overleg met de zuster-organisa- ties eèn goed gemotiveerde loonrege ling voor de verschillende categorieën samen te stellen. Tijdens de voeriiedenwerkstaking te Amsterdam is door de plaatselijke afdee- ling van den Nedertandschen bond van post- en telegraafbeambten „De Post" een telegram aan den directeur-generaal der Posterijen gezonden,waarin geklaagd werd over de onderkruipersdiensten", welke enkele brievenbestellers verricht hadden, door de plaats van den koetsier op den bok der postkarren in te nemen. De afdeeling verzocht den directeur-1 generaal maatregelen te nemen, opdat! de brievenbestellers gedurende de sta king op eene andere wijze dan door middel der gewone postkarren naar hun ne wijken zouden worden vervoerd. In De Posthoorn is nu opgenomen het ant woord, dat de directeur-generaal op dit telegram zond. Het luidde: „Ik verlang dat het personeel van het postkantoor te Amsterdam zich gedraagt naar de orders van zijn superieuren, en duld in de uitoefening van het bestuur en de regeling van den dienst geene in menging uwerzüds namens de afdeeling der vereeniging voor welke gij optreedt. De in uw telegram gegeven verzeke ring in alles met nauwgezetheid den dienst te zullen verrichten en bevorde ren, worde bevestigd door de stipte op volging van deze mijne bevelen". Het bestuur der afdeelinlg schrijft hler- bü. dat de directeur-generaal tot haar leedwezen de bedoeling der bestellers heeft misverstaan, daar zij geeneriei in menging in het bestuur of de regeling van den dienst beoogden. „Het verzoek werd gedaan, zoo heet het op dezen grond, dat, van de zijde der stakers, die zeer ontstemd waren over het verrichten d'er onderkruipers- diensten. ons molest zou kunnen worden aangedaan: want al zat er nu een politie dienaar op den bok en er een dito te paard achter den wagen, zoo waren wij toch niet gevrijwaard van door kwaad willigen geworpen voorwerpen getroffen te worden, ook niet voor den haat, die zou kunnen blij ven bestaan bü eventueel verlies vain den strijd. Dit waren ook een paar dier gronden, waarom velen telgen het doen van koetsiersdiensten waren. De post- en telegraafambtenaar in het algemeen is, onder alle kwesties en te genover alle partijen een persoon, die in de uitoefening van zijn dienst strikt neutraal dient te blijven. In het onder havige geval was die neutraliteit ge schonden, en nu is of was de kans niet uitgesloten, dat de bestellers zouden worden mishandeld door kwaadwillig publiek, en dat dientengevolge de hun toevertrouwde correspondentie in het ongereed e zou raken, in welk geval: d-e belangen van velen geschaad zouden worden. Nemen wij aan, dat. wat dit laatste betreft, ons de bevoegdheid wordt ontzegd om te beoordeelen, dan blijft toch over het lichameiük letsel, 't welk kan worden toegebracht, en dit ligt toch zeker wèl onder onze beoordeeling. Gelukkig is niets van dien aard ge schied; wel hebben enkelen onzer drei gementen moeten aanhooren en werden anderen door jongens uitgejouwd, doch daar is het by gebleven, dia;n)k zij de kal me en waardige houding der stakers, en niet het minst door de mededeeling aan het stakerscomité, dat Z. Ex. de minister; order had gegeven, dat de bestellers niet meer als voerlieden gebezigd mochten worden; zonder dat waren handtastelijk heden niet onmogelijk geweest. Wij be treuren het, dat onze hooge chef ons be doelingen toedichtte, welke wij niet had den. Bij herhaling is er door Z.Ex. den mi nister in de Tweede Kamer op gewezen, dat wij ons tot de heeren leden der Ka mer wenden, en is door het Kamerlid v. d. Zwaag geantwoord, dat het ons, lagere ambtenaartjes, niet gemakkelijk wordt gemaakt, om tot het kabinet van Z.Ex. door te dringen: en nu wij met onze grieven tot onzen hoogsten chef komen, worden wij op hardhandige wijze aan de waarheid van des heeren v. d. Zwaag's] woorden herinnerd. Men schrijft uit Zaandam: Dinsdagmiddag is een staking uit gebroken bij C. J. Westermann, machi nefabriek, ijzer- en metaalgieterij, tengevolge van het tegen a.s. Zat er- dag aangekondigd ontslag van drie werklieden, van 'wie twee voor de sta king echter toezegging hadden, terug genomen te zullen worden, Het per soneel bestond uit 30 man. De ijzer gieterij werkt nog. Van de zijde der werklieden werd des avonds in café „De Ijsbeer" een vergadering gehouden bijeengeroepen door het P. A. S., waarin door den voorzitter, den heer K. Prins, de aan leiding tot deze staking werd uiteenge- zte en medegedeeld welke grieven te gen den patroon bestonden. 1. het ontslag der 4 werklieden moet worden ingetrokken (één was reeds vroeger ontslagen). 2. wanneer werklieden wegens slapie ontslagen worden, zullen deze, indien er weder werk komt, het eerst in aan merking komen. 3. den werklieden, ook bij slapte, een minimum werktijd te verzekeren van 10 uur of althans het loon daar voor. 4. zoo min mogelijk over te wer ken, zoo niet die loonstandaard wordt verhoogd. 5. het breken of beschadigen van hét gereedschap niet te verhalen op de werklieden. Uit deze eischen blijkt welke grie ven tegen den patroon bestaan. De heer Westermann, dien wij na deze vergadering bezochten, verzeker de ons deze eischen onmogelijk te kun nen inwilligen. Van de drie werk lieden, die ontslag hadden gekregen, zouden twee hebben kunnen blijven, zoodat de quaestie volgens den heer W. eigenlijk over slechts één man loopt. De maatregel om het personeel een gedeelte van het beschadigen van gereedschappen te doen vergoeden, oordeelde de heer W. noodig, omdat zooveel door achteloosheid vernield was. De werklieden noemen de staking gerechtvaardigd door de groote wille keur van den patroon. Zij zijn beslA ten te blijven staken tot alle eischen ingewilligd zijn. BUITENLAND Alle arbeiders van de scheepswerf Vulcan' te Bremen hebben heden het j werk neergelegd en wel om de volgen rif1 eigenaardige reden. Vijfhonderd hunner hebben gisteren zonder beko men verlof deelgenomen aan de ter aardebestelling van een kameraad en werden daarom door de directie ont slagen. Hierop staakten heden alle ar- )v-ifiocc aan de Vulcan" den arbeid. ï.sGEZO DEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt dé Redactie zich met aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst, of niet geplmtet, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 4 Febr. 1903. Waarde Heer Redacteur! Gelieve onderstaand stukje s. v. p. voor uw abonnié op te nemen in 't num mer van hedenavond. Bij voorbaat har telijk dank, C. Vermeer, Rozenprïeel- stoaat 77. Waarschuwing. ledier, die in de laatste dagen een for mulier voor de verkiezing der Beroeps raden heeft ingevuld op aanbieding van h^t comité gekozen uit de Chr. Werkl.- veA\ Patrim., Chr. Nat. Werkm.b., R. K. Volksbond en Maarten Luther, wordt op- merfkzaam gemaakt, dat nu ook op hem de zedelijke verplichting rust aan dat comité zijn kaarten voor het kiezen van gemachtigden, hem door den Burgemees ter te verstrekken af te geven en geen' volmacht te teekenen voor het Haar- lemsch Arbeids-Secretariaat, dat deze briefjes aanbiedt met de woorden: „Och teeken dit even, dan is alles klaar, zon der voor te lezen de machtiging aan het secretariaat. Het, comité voornoemd, C. VERMEER. A. BRAKEL. J. KLEIN. J. NIEMÖLLER. Rechtzaken Zaak Rosier. Door Mr. W. Francken, advocaat te 's-Graveuliage, werd1 gepleit in de zaak van Franciscus endricus Ro sier, den berucht en „Haarleinschen Frans" die door de Rechtbank te Haarlem en het Hof te Amsterdam was veroordeeld tot 12 jaar gevange nisstraf, wegens afpersing van 135 van .een weduwe te Haarlem Pleiter ontwikkelde twee eassatie- middelan, hierop neerkomende, dat iniefc was beslist of bewezen was dat Rosier vedreigd heeft de weduwei dood te zullen schieten als zij het geld niet afgaf dan wel of hij gezegd heeft dat |zij in dat geval niet levend van de kamer zou komen, zoomede dat niet. was uitgemaakt of hij de juffrouw' had gedwongen tot afgifte dan wel overgifte van het geld, Een en ander was n.l. alternatief ten taste gelegd. In d'e tweede plaats was geen uit spraak gedaan op den etsch van den officier van justitie tot vernietiging; van de in beslag genomen revolver en dolk. Conclusie O. M. 16 Februari. Zooals indertijd is gemeld, had de firma. Odijk te Zaandam ontslagen haar boekhouder-opzichter Flossmann, omdat deze niet voldeed aan de eischen die de 'firma meende te mogen stellen. Daar F. een contract had, waarbij was bepaald, dat zijn aanstelling tel kens zonder nieuwe benoeming met een jaar zou warden verlengd, als hij vol deed. en hij beweerde te hebben vol daan, sprak hij de firma over zijn ont slag in rechten aan en werd deze nu ongeveer een maand geleden toegelaten om vóór de Haarlemsche rechtbank door getuigen te bewijzen, dat dit niet het geval was. Dit getuigenverhoor was geheel in het nadeel van F., omdat er zelfs door verschillende getuigen werd beweerd, dat zijn optreden oorzaak is geweest van de in 1902 uitgebroken staking. De procureur van Flossmann, mr. 't Hooft, verzocht nu heden om uitstel, tot 13 Maart as., orai alsnog getuigen L-- laten komen uit het buitenland, die ten voordeele van F. zouden getuigen en beriep zich daarbij, toen mr. van Styrum, de procureur van do firma Odijk zich daartegen verzette, op arti kel 143 van liet Wetboek van Burger 1. rechtsvordering, welk artikel mr. van Sty rum niet toepasselijk achtte, om dat zaken als deze volgens art. 247 van het Wetboek geheel anders worden be handeld. Uitstel kwam dus in deze volgens hem niet te. pas. Mr. 't Hooft voerde nu aan, dat mr. van Styrum de vorige week zelf 8 da. gen uitstel had gevraagd, en hij dus evengoed had gezondigd tegen art 143 Nadat mr. van Styrum had betoogd, dat zijn zondigen tegen dat artikel nog niet behoefde mee te brengen, dat de rechtbank dat zondigen zou laten doorduren, ging deze in raadkamer en besliste, dat volgens artikel 143 het uit stel zou worden verleend, Het doel is, om, als op dien datum de buitenlandsche getuigen niet ver schijnen, dlie alsnog te laten hooren te Bremen, Berlijn en Hamburg, waar zij vertoeven. Koloniën Koelie Werving. Men schrijft uit Batavia aan „Het Centrum" te Djokdjakarta: Niettegënstaancje de assistent-resi dent van So/eratortastrenge, maatrege len heeft genoman, tot tegen,gang van den destijds daar zoo welig tieren den sluikhandel in Deli-koelies, blijft die plaats tot heden toch nog een gemakkelijk en voordeelig exploita tie-terrein voor dq wervers. Onder de contractanten, dlie hier dezer dagen aankwamen, waren twee vrouewn, Bok Jaiti uit Paros (Solo) en Sam in ali uit Moeintilan. Kedoe, die geweigerd hadden voor de bevoegde autoriteit te worden gebracht tot het sluiten van het zoogenaamde koelie contract. omdat zij geenszins van plan waren naar buitenbezittingen te gaan. Bok Marto van Balapan (Solo) die haar heeft afgeleverd, verzekerde haar onder schoone beloften, dat zij niet naar Deli gezonden zouden wor den, maar als kokki in dienst moes ten komen bij can toewan aan de kali besar, door welke mededeeling zij gerust gesteld werden, en om baar in dezen waan te bevestigen, moesten zij niet. evenals de andier,e contrac tanten, met wie zij hierheen reisden, zich voorzien van vergunning der res pectievelijke regenten, maar konden zich behelpen met. soortgelijke stuk ken van contract-vrouwen, die een maand to voren aan de firma Soes man Co. te Seroairang waren ge zonden. doch afgekeurd werden we gens lichaamsgebreken. Deze twee vrouwen scharrelden hier nog dagelijks rond, in de hoop door prostitutie wat geld hij elkaar te krij gen voor de kosten van dia terugreis naar hare kampongs. Op mijn aandringen om. over deze schandelijke misleiding zich bij het bestuur te beklagen, verklaren zij een- pari'-; zulks niet te durven, en wilden ze, zoo haar beduijf niet zoo voordee lig is om daarmede joldoende con tanten to krijgen, desnoods te voet de terugreis aanvaarden. Intusschen bewonder ik den moed va.n deze vrouwen, omdat zoovelen vóór haar aletos verschalkt, door den bitteren nood gedwongen, ten slotte, huigen voor dén onversaagden dwang van. den rusteloozen werver. Alvorens hiermede te eindigen, kan ik mij niet onthouden nogmaals op merkzaam t,e maken op de straffeloo- ze gebruikmaking der vergunning ,voor een ander, waarop reeds her haaldelijk door „Het Centrum" is ge wezen. Gemengd Nieuws. Een trein ongeluk in Engeland. 15 waig,gons, die het achterste gedeelte van een vischtrein vormden, geraakten tusschen Wiek en Londen los en vlogen in verschrikkelijke snelheid de steile hel ling te Lairg af en Rogart station Siding binnen. Door den schok ontstond een groote ruïne; twee personen werden ern stig gekwetst tusschen de verbrijzelde wagens en de viecli w.eggehaald. Een schipbreuk.j De Noorsche stoomboot „Avona", op weg van New-Orleans naar Aariius, is met de geheele bemanning v.an 24 perso nen te Thoïs-Minde naar den kelder ge gaan. Onlusten in Centraal-Ameriiia. De president van Guatemala heeft aan het „corps diplomatique" de mededee ling gedaan, dat hij zich verplicht zag militaire maatregelen te nemen, ten einde den vaderlandschen grond te ver dedigen tegen Nicaragua, Honduras en San Salvador. Den vreemdelingen zal in het gebied dier republiek alle mogelpke bescherming en steun door d:e regeering worden verleend. De nood ia iüretagne. In een interessant artikel in de „Fi garo" constateert de vorst van Monaco een gebrekkige kennis in Frankrijk van het Oceaan-gebied, en beweert de vorst, dat Frankrijk dringend' behoefte heeft aan een Oceanografisch instituut. In dit artikel wordt verder hoofdza kelijk de nood in Bretagne behandeld, De schrijver verklaard verder, dat de Oceaan onuitputtelijke rijkdommen be vat, die kunnen worden verkregen, zoo men langs wetenschappelijken weg de middelen daairtoe wil opsporen. Had men dit vroeger gedaan, veel ellende in Bretagne zou ongetwijfeld zijn voor komen^ Letteren en Kunst. De heer en mevrouw mr. S. A. Ve iling Meineszden Tex hebben aan het Vondel-Museum in bruikleen af gestaan, twee handschriften van Joost van den Vondel. Ie. Een gedicht van Constantijn Huygens. eigenhandig door Vondel! afgeschreven: 2e. een opdracht van een boekwerk door Vondel aan Mi chael Hinlopen, benevens een portret van Vondel. Na dem dood van Robert Planquette den componist .van „Les Cloches de CorneviMe". „Rip", „Surcouff" etc., heeft zich een eigenaardig gevail voor-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2