Tweede Blad, in de schaduw m den Dood. Behoorende bij „Haarlem's SSagblad" van Donderdag 5 Februari 1903 Nr. 6013 Stadsnieuws. Tarief voor het steend'ra- gen. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der patroons werd zooals wij reed9 mededeelden een tarief voor het steen/dragen en kalkdragen bij gewone bouwwerken binnen de ge meente Haarlem on omstreken vast gesteld. Op verzoek publiceeren wij hieron der het vastgestelde tarief: Op heden den 30en Januari 1903 zijn overeengekomen d'e ondergetee- kenden, het bestuur van de afdydlaar- lem van den Ned. Aannemérstoond, daartoe gemachtig door de vereenigde patroons, metselaars en aannemers binnen Haarlem en Omsterelcen, en het bestuur van den Nederlandschen Opperlieden-Bond, afd Haarlem, ge naamd Voorwaarts zij ons streven" daartoe gemachtigd door de leden zij ner vereeniging als volgt: Voor het steendragen met inbegrip van kalkdlragen op de gewoonlijk voorkomende bouwwerken binnen de gemeente'i Haarlem en Omstreken, wordt vastgesteld1 het navolgende ta rief berekend per 1000 steenen Waal- vorm van af den tas en van af de slapbak tot hij de aan het betrokken bouwwerk werkzam zijnde metselaars. a. Wanneer de steentassen op geen grooteren afstand dan gemiddeld 15 meter van de ladders verwijderd zijn. Ie. voor fundeering en kelderwerken van af 3 M. to 0.10 M. beneden den began en grond rondom het gebouw, volgens» de hoogte daarvoor in het bestek, door de bevoegde autoriteit, of door den plaatselijken toestand aan gegeven wanneer de steentassen in den put staan f 0.75; 2e. Voor idem idem wanneer de stee nen op den kant staan 1.15; 3e. Voor de opgaande muren van 0.10 M. beneden den beganen grond tot aan den bovenkant balklaag der le verdieping f 1.30; 4e. Voor de metselwerken van af de eerste tot bovenkant balklaag der 2e verdieping 1.70; 5e. Voor idem van af de tweede tot bovenkant balklaag der 3e verdieping t 2.10; 6e. Voor borstweringen, topgevels en schoorsteenen boven de balklaag der 3e verdieping f 2.70; b. Voor het steen- en kalkdragen wanneer de tassen verder dan 15 M. uit h'et gebouw staan, voor elke tien meter of gedeelte daarvan verder, boven het vorenstaande tarief per 100Ó steenen 0.10. Voor het verwerken van steen in den Rijn- of IJsselvorm, friesche drie lingen enz., zal worden betaald per 1000 stuks voor de le verdieping ƒ1.— voor elke verdieping honger 0.25 meer. algemeene bepalingen. Onder bovenstaande prijzen is be grepen 'hei 'tnathoudeM) der steenen, het omwerken en schoonschrabben van de kalktobbens en verder al het geen tot het opperen behoort; behalve het bereiden van de metselspecie, het 'Steigermaken en het opleggen van de pannen. De hoogte eener verdieping wordt gerekend te zijn hoogstens 4 Meter met dien verstande dat de meerdere of mindere hoogte van de eene ver dieping in rekening komt voor de vol gende. Bij meerdere hoogte dan het gemiddelde van 4 M. voor elke verdie ping wordt die meerdere hoogte bijbe taald volgens het tarief der daarop volgende verdieping. Voor elke verdieping geldt de bepa ling dat daarboven te maken borst weringen topgevels en schoorsteenen betaald worden met den prijs voor de volgende verdieping bepaald. Wanneer de schoorsteenen binnen- dalis niet gelijktijdig met de muren worden opgetrokken zal voor déze bet tarief van iedere volgende verdiepmg in rekening worden gebracht. Voor fundeering en kelderwerken dieper in aanleg dan 3 M. beneden ■den beganen grond, wordt in evenre digheid der meerdere diepte het daar- voo bepaalde bedrag verhoogd. Wanneer het arbeidsloon voor het metselwerk met inbegrip van den op- u 111 tout. UU het Engelsch, van E. W. HORNUNG. 64. Weet u iets van hem. ÏVIrs.Wood- gate? Alles! Dan kan ik hem alleen nog maar aanbevelen in de sympathie, die ik weet.dat hij al heeft. En intusschen hoop ik met Mr. Steel te praten. De eerste zin werd bijna werktuige lijk uitgesproken. Daarmee was Lang holm niet vervuld, e<n in eens was hij vol van hetgeen hem nu wachtte. Hij lichtte zijn muts af maar inplaats van weer op zijn wiel te stappen, reed hij het zeer langzaam de oprijlaan langs. Het rijtuigje stond voor de deur, toien Langholm daar aankwam, en Rachel zelf kwam vlug naar buiten om hem op de stoep Le verwelkomen slank en buigzaam, in een lichtkleurig rij- costuum, dat tot op haar voeten neer hing. en een bekoorlijken hoed op het hoofd maar daaronder een gelaat dat jaren ouder scheen dan hetgeen perdienst per 1000 steenen of in massa door den patroon wordt uitbesteed1 aan een ploegbaas of aan meerdere metse laars te zamen, dan zullen deze ge houden zijn om het hierboven bepaal de loon aan de opperlieden uit te be talen, zullende bij gebreke hiervan het te kort betaalde oppeloon voor hunne rekening door den patroon wor den uitbetaald. Bij voorkomen van bouwwerken boo- ger dan drie verdiepingen en van bij zonderen aard waarbij het transport der materialen merkelijk 't zij meer 't zij minder arbeid1 vordert, zal van het vorenstaande tarief kunnen wor den afgeweken eM de prijs voor het steen- en kalle-dragen op zoodanig werk in onderling overleg nader wor den geregeld. Het vorenstaande tarief en verdere •bepalingen zijn bindiend van beide partijen, zoodat wanneer door perso nen, staande buiten of behoorende tot de hierboven genoemde vereenigingen daarop inbreuk mocht worden ge maakt. partijen van beide zijden ge houden zullen zijn om de bepalingen van deze overeenkomst te doen hand haven. Beide partijen zullen zooveel moge lijk het geven en nemen van aange nomen werk volgens de bepalingen dézer overeenkomst in de band wer ken. Wanneer ©en van beide partijen in gebreke blijft om aan deze voorwaar den te voldoen of wanneer de daartoe genomen maatregelen mochten blijken onvoldoende te zijn om den geregel- den gang van liet werk te verzekeren, alsook wanneer verschil van. meening mocht ontstaan tussclxen partijen over de bepalingen van deze overeenkomst, dan zal de zaak in banden worden ge steld van eene commissie van Arbi trage, bestaand© uit vijf leden, waar van 2 aan te wijzen door de afd. Haar lem van den Ned. Aannemersbond en 2 door de afd. Haarlem van d!en Op- perliedenbond, terwijl als 5e lid, te vens als voorzitter wordt aangewezen de directeur van publieke werken der gemeente Haarlem of zoodanig amb tenaar aan het bureau van gemeente werken als daarvoor door den direc teur zal worden aangewezen. Deze Commissie van Arbitrage zal in den regel binnen 3 dagen na hunne be noeming uitspraak doen en bij langer verwijl do redenen da ai-van in haar rapport opnemen. Beide partijen zullen gehouden zijn peet de uitspraak der Arbitrage-Com missie genoegen te nemen. De leden dezer commissie genieten geen honorarium, tenzij zulks vooraf door hen. wordt bedongen en als dan het bedrag is vastgesteld. Gedurende den loop van het geding zullen de werkzaamheden op de wer ken waar het conflict is ontstaan dooi den betrokken patroon en de daarbij betrokken arbeiders worden voortge zet op den voet zooals door het bestuur van de afd. Haarlem van den Ned. Aannemersbond en het bestuur van den Opperliedenbond in gemeen over leg zal worden bepaald, onder beding evenwel diat het vanaf het ontstaan tot de beëindiging van het conflict, te weinig of te veel betaalde, zooals uit de beslissing van genoemde Arbitrage- Commissie volgen zal, zal worden bij betaald of afgetrokken. Wanneer één der betrokken partijen nalatig blijft om zich overeenkomstig bovenstaande, bepaling te gedragen, dan zal de an dere partij kunnen vorderen dat door de beide onderteekenende vereenigin- gen gezaraentlijlc zoodanige maatre gelen worden genomen als noodig zul len blijken pan de handhaving der be paling te verzekeren. Drie jaren na het in werking treden dezer overeenkomst, zal elk der par tijen, mits daarvan de andere partij minstens 3 maanden te voren kennis gevende, bet recht hebben herziening daarvan aan te vragen en desverlangd de overeenkomst kunnen opzeggen. Aldus gedaan te Haarlem, Negentienhonderd en drie en door bei de partijen in duplo onderteek end. Het bestuur van de afd. Haar lem van den Ned. Aannemersbond,. Het bestuur van den Ned1. Op perlieden-bond, afd. Haarlem. Van de opvoering van ..Lucia van Lammermoor'' te Amsterdam door de Nieuwe Nederlandsche. Opera, wordt in het Hdbl. o.a. gezegd: Was dus eenerzïjd's de opvoering van een opera, die eens een afwsi.se- ling in de1 „Lohengrin's", Tannhau- ser's" enz. enz. gaf. reeds een daad van verdienste en een belofte voor de toekomst, die vertolking bewees dat hij in zijn hart droeg, ofschoon de uitdrukking van wanhoop het niet minder mooi maakte. Ik durf u nauwelijks iets te vra gen! snikt© zij terwijl haar hand beefdei in d'e zijne. Is u nog iets ver der gekomen met uw onderzoek? Een beetje. En hij opende zijn hand om de hare te drukken. O, maar iets is beter dan niets! Kom binnen en vertel het mij vlug! Bravo! voegde een stem uit de portiek er bij, die zich uitstekend scheen te amuseeren. Het was Steel, net-jes en ernstig als immer, met een lichtroode blos op zijn bewegelijk gelaat, een lichtroode bloem in zijn roeiersbuis, een gele hoed' van Panamastroo bedekkend zijn witte haren en miet keurig nette schoenen van geiteleer aan de kleine, welgevormde voeten. Langholm .groet te hem terug, hopende dat het heven van zijn rechterhand niet zou worden bemerkt door die van den ander, die hij nu o-enoodzaalct was te drukken. Ik kwam om Mr. Steel te spre ken. zei Langholm, een beetje suf. Uitmuntend! fluisterde die gent leman met zellfvioldamen glimlach. Maar mag ik het ook niet hoö- ren? vroeg Rachel. het der directie ernst is met de kunst. Dit bleek ook uit de koren, die flink gestudeerd hadden en zich gemakke lijker leeren bewegen. Een zwak punt blijft het orkest, dat te veel op zich zelf staat en in de be geleiding nu en dan veel te sterk op den voorgrond treedt Bovendien zijn we nu eenmaal een goed bezet orkest gewoon en komen kunstmiddelen te spoeidig aan den dag. Eigenaardig is. dat de meening der bezoekers in één opzicht zoo volmaakt eenstemmig is: het leedwezen, dat de heeren Orelio c.s. niet meer op het Leidscheplein optreden. De omgeving •werkt er zoo mede, men is re aan gewoon hen daar te hooren. Doch ook in hun ballingschap hebben ze vele vrienden, getuige de avond van gis teren. Ter terechtzitting van de ar- rondissements-rechtbank ailbier van 3 Februari 1903 is de heer Mr. W. M. J. N. Smit alhier, beëediigd als advocaat en procureur bij deze rechtbank. Bij vonnis van die arrondisse- mentis-rechtbamk te Haarlem, d.d. 3 Fe bruari 1903 is in staat van faillissement verklaard Christiaan Koster, winkelier, wonende te Haarlem (Amsterdamstraat). RecMer-Comnriissaris Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, Bij vonnis van die arrondisse- ments-rechtbank ailhier, d.d. 3 Februari 1903 is gehomologeerd het accoord in het faillissement van August Hoogveld, res taurateur wonende te Zandvoort, (10 boven de opbrengst van, den boedel). Gevonden voorwerpen: Een zwarte fikhorud. Een witte bond met bruine vlekken. Een paar overschoe nen. Een wit boezelaar. 2 portemonnaie met geld. Een zwartleeren portefeuille. Een ongeverfde handwagen. Een bor duurlap. Een wit front. Bekeurd. Een 18jarige juffrouw is bekeurd, omdat zij 's nachts in de Lange Boogaardstraat burengerucht maakte. A.s. Zondag 7 uur zal' de Chr. Jonigedochteï-svéreenigiing „Kom tot Je zus" haar jaarfeest viering houden op de bovenzaal van de „Korenbeurs aan het Spaarne alhier. Voordracht en zang zul len zich afwisselen. Den 17 en Febr. a. s. zullen, naar wij vernemen de kleine zanlgers van het „Te Deum Laudamus koor" van de parochie van de H. Jozef in de Jans straat alhier, hun jaarlijksche uitvoe ring geven voor begunistigeis en genoo- digde in het Brongebouw alhier, onder leïdiins van de beer N. H. Andriessen. Uit de Omstreken. Bennebroeh. Dat die leerplichtwet voor deze gemeen te gunstig werkt, blijkt weil uit bet feit, dat gedurende 1902 slechts één nalatige vader voor de commissie tot wering van schoolverzuim behoefde te verschijnen. De commissie wijist er verder in haar jaarverslag op, dat het onderwijs zeer ge regeld wordt gevolgd, de school behoor lijk wordt afgeloopen, en verzuim uiterst zelden voorkomt. Onder den naam „Bennebroek—Voge lenzang" is alhier opgericht eene afdee- ling van het Holl&ndsch bloembolien- lcw e ekers-g eno ots chap Voorzitter is de heer J. F. Reijdon, se cretaris de heer J. Roes, penningmeester de heer J. C. v. d. Laan, terwijl de hee ren Q. de Jong en W. van. Lierop als commissaris zullen optreden. Naar we vernemen is men binnenkort eene lezing 'alhier te wachten van; den heer F. Netscher, over het onderwerp: „Hoe krijgen we meer loon', die zal op treden voor de vereeniging van bloemist- knechten. Binnenland. Kamerverkiezing. Vanwege de Nationale Arbeidsparty, de onlangs opgerichte coalitie van de mocratische Katholieken en anti-revo lutionairen, die hun orgaan vinden ln Maatschappelijk Welzijn, wordt eene camdidatuur voorbereid ln het district Almelo. Mishandeling. Zondagavond is de telegrafist van het tramstation te Barraeveld, de heer Pos- Beste Mts. Steel, er is op het oogenblik nog heel weinig, dat ik u kan vertellen. Ik wou maar, dat e.r meer was. Maar er zijn slechts een of twee kleine lichtpunten. Zou u mij niet toe willen staan ze eeirst met uw ochtgenoot te bespreken. O, natuurlijk. Haan- toon was niet scherp. Enkel klonk er teleurstelling en wan hoop uit. Je hebt slag- om met een vrouw heel aangenaam om te gaan. merkte Steel op, terwijl zij wachtten tot het rijtuigje verdween in een laan, lij kende op een smalten Romeinscheti weg. Je bent de eerste die het zegt, zei de novellenschrijver met een bijna zwargn zucht. Komaan, laten wij een sigaar nemen, en dan volgt uw nieuws. Ik beken, dat ik er benieuwd naar ben. Mij dunkt, een wandeling zal aange namer zijn dan in huis blijven zitten, dunkt je niet? De dikste muren heb ben ooren, Langholm, als iedere die naar den dienst opgezegd heeft. Alle maal? O ja. zeker, zonder onderscheid Het is bepaald amusant ieder hun ner wenschte liever te blijven en ver giffenis te krijgen. De buren zijn niet veel beter. Sommige hunner hebben tema, door een diaetal personen op een ven-aderlijke wijze zeer errustig mishan deld. Nadat men met een steentje tegen een der vensters zijner woning gegooid; had, naar aanleiding waarvan de heer P, zich naar buiten begaf, werd hem aan den hoek van het station eensklaps met een mes een lange en diepe snede over het gelaat toegebracht. Vervolgens werd de verwonde door het drietal hevig geschopt en geslagen. De politie heert den vermoedehjken hoofddader, dien letterzetter G. A„ in hechtenis genomen, terwijl ook het be bloede mes in beslag genomen Is. De vrouwen der Boeren. Terwijl den Bóeren-Generaals, de directe verdedigers van de Zuid-Afri- kaansche vrijheid', tegen het Britscbe gezag, overal hulde gebracht werd, wijdt de heer W. F. Andriessen in De Gids (Jan. 1903) een welsprekend woord, van hulde aan de wouwen, der Boeren. Eén groep is er zegt schrij ver. waarin niemand zich heeft mis rekend. één groep, die inderdlaad heeft volbracht wat buiten het bereik ligt van den gewonen mensch. Dat zijn d/e vrouwen der Boeren. Zij zijn in dezen oorlog op de» zwaarste proef gesteld, maar schitterend hebben zij die doorstaan; een voorbeeld zijn zij geweest, dat vele mannen niet heb ben kunnen navolgen. De lijdensbe ker, die haar aan de lippen werd ge zet, hebben zij to-t den laatsten drup pel leeg gedronken ie.n ook toen nog hebben zij pal gestaan, zij zijn ge bleven trouw en onbezweken. Nie mand heeft meer van dien oorlog gele den dan de Boerenvrouw. Wanneer de vader en de zoons bleven zij achter in afwachting van wat de vijand over hon zou beschik- naar de. comand'o's waren getrokken, ken. En dit was zeer zelden iets edel moedigs. In den regel vernielde hij het huis, vermoordde het vee. en trok niet weg, vóór dat hij wist. dat. niets dan een puinhoop was overgebleven. Vaak ontzag hij zich niet, de weer- looze vrouwen aan te randen. Da on der het heilzame regime der Boeren binnen de perken gebleven Kaffers, waren maar al te zeer geneigd het voorbeeld van den Engelschman, met wien zij immers onder hetzelfde vaandel streden, te volgen, en wat d'e blanke meesteressen van hen te lijden hebben gehad, vo-imt wel een zeer donkere bladzijde in de beschavings geschiedenis. Daarna zijn duizenden vrouwen en kinderen samengepakt in de beruchte concentratiekampen, waar die dood ze heeft wqggernoord en waar haar lijden moe.st dienen om dien man of broeder in het veld', tot .ingeven" te nopen. Dé mannen met de Mausers leid den wel een moeilijk bestaan, omdat zij voortdurend werden opgejaagd en de uiterste behoedzaamheid in acht moesten nemen, om niet in han den van den vijand" te vallen, maar hun leven is niet te velgelijken ge weest met dat van de vrouwen, die aan de willekeur van Tomm Atkins waren overgeleverd1. Niettemin zou ook thans de oorlog nog voortduren, wanneer de vrouwen over de verne derende voorwaarden van Vereeni ging te beslissen hadden gehad. Zij betreuren het. 't meest, dat deze vrede zonder vreugde is tot stand gekomen. Om den Afrikanerstam voor onder gang te behoeden, versaagden de manmen; de v-rouwen .vreesden niet den dood. wanneer door het rekken van den strijd Engeland, er toe had moeten komen, de onafhankelijkheid te erkennen. Zoo staan de vrouwen daar voor ons, eenvoudig van uiterlijk, niet ge leerd', maar met een opvatting van nationaliteit, een vrijheidszin en op offeringsgezindheid. die ons vervul len met het. diepst- ontzag. Aldus de heer Andriessen, en hij gaat vervol gens de litteratuur over de Afrikaan- sche vrouwen na, aangevuld door persoonlijke ervaringen, om stof te vindon, ten einde een .goed beeld van haar te kunnen ontwerpen. De schrijver wijst aan, hoe de Boe renvrouwen in Zuid-Afrika gekomen zijn, hoe men bij de weeshuizen te Rotterdam en Amsterdam: aanzoek deed om meisjes te verkrijgen voor Zuid-Afrika, en er twee maal een vijf tigtal werden overgebracht; hoe er later Franse he emigranten bij kwa men. die zich vermengden met. de Hollanders; hoe ook Duitschers, No ren en Portugeezen zich in het Hol- landsch element oplosten. Een bij zonder karakter dezen- kolonisatie was dat zij zich niet vermengden met de naturellen. Een eigenschap die zij zeer zeker van de Franschën overna men is de voortvarendheid, welke het pblegma der Hollanders, oorspronkelijk •vreemd was, en die lien er toe bracht naar het binnenland door te trekken, waarbij ook de vrouwen trouw deel namen aan de beweging. De schrijver gaat dan den loop der geschiedenis na, het trekken der Boeren, hun leven gedurende d'e eer ste helft der 19e eeuw, en hun strijd tegen woeste inboorlingen en tegen Engeland, en wijst daarbij op menig zich verlaagd tot het- maken van ex cuses! Ik denk, dat zij gedacht had den. dat wij den omtrek zouden ont vluchten of hun de opwindende vol doening van een dubbelen zelfmoord zouden verschaffen. En heusch, we zijn geen van beiden van plan daar toe onzen toevlucht te nemen, als wij 't over iets eens zijn dan is het daar over. En mijn vrouw heeft zich ge dragen als een heldin, ofschoon ze mij dat niet gaarne zou hooren zeg gen; zij. wenschte dat wij hier zou den blijven, alsof er niets geheurd was, en dat wij zelfs niet naar Zwit serland; zouden gaan. zooals vrij eerst van plan waren. Daarom adverteeren wij nu voor een nieuw dienstperso neel, en na de volgende week dinee- ren wij te Ireby. Die invitatie ont vingen wij wel is waar, voordat de olie in het -vuur werd gegoten, maar ik verbeeld mij te kunnen vertrouwen dat de Invernesses zich niet zullen laten influence eren. Ik ben benieuwd wat zij zullen doen. Het is wel rustig ook om door de buren gemeden te worden, zij het dan ook op geen aan gename wijze. Tijdens deze alleenspraak was het tweetal een heel eind al rookende de plaats langs geslenterd, en Langholm blies ontzettende rookwolken de lucht heldenfeit door de vrouwen verricht, op hun deelneming aan alles, op de stem van aanmoediging, die den Boe ren steeds van de zijde der vrouwen tegenklonk. Toen in 1838 de Zoeloe benden van Dingaan de trekkers in Natal overvallen waren, en een vree- selijk bloedbad hadden aangericht, gingen er in een algemeene vergade ring wenschen op om dit vreemde land te verlaten, maar toen waren het de vrouwen, die daar tegen met kracht hun stemmen verhieven. ..Dat waren de ware dapperen van Zuid- Afrika. ..Van geen wijken wilden zij hooren; neen, het bloed der vermoor den schreeuwde om wraak, en die wraak moest eerst uitgeoefend- wor den, vóór men kon praten van Natal te verlaten" zegt Dr. Van Oordt diie geschiedenis verhalend. De vrouwen hebben de verschrik kingen van den pioniersarbeid steeds ondervonden, en niet ontzien. En teen de trekkers zich over de Vaal vestigden, toen de wilde Kafferstam mei ndoor moord- en plunderzucht de Boeren met hun zonen soms maanden achtereen in het veld riepen op com mando, terwijl er nacht en dag moest gewaakt worden tegen wilde "dieren, in dien tijd drukte te huis voortdu rend de zorg voor het gezin op die moeder, die daar have en haard had' te verdedigen en te verzongen met haar jonge kinderen en dóchters. Zij moesten heesten, bokken en schapen oppassen en zorgen, dat deze niet onder bet bereik van leeuw en jak hals kwamen; zij moesten rooien, bouwen en tabak planten, waterlei dingen aanleggen; zij moesten voor kost en kleedere-n zorgen, en als de vader van de jacht te huis kwam moest or door hen voor gezorgd wor den, dat het vleesch gedroogd werd, enz. Des avonds alleen had de moe der eenigen tijd haar kinderen iets te leeren. Onderscheidene maliën 'geleurde 't in dien tijd, dat de vader na afwezigheid van huis de zijnen niet we derzag, en ontdekken moest, dat zij op wreedaardige wijze door de naturellen vermoord waren, of wel, sehandelü'k mis handeld, moesten vluchten naar de bos- schien of de bergen. Zulle een leerschool hebben de Afri- kaanische vrouwen gehad, zoo werden zij gehard m het lijden, maar zoo ook groeiden zij van jongs af op tot een sterk geslacht, onversaagd, zich zelf be wust; als .een ras, dat het land, waar zooveel herinnerinigen aan verbonden waren, dat met zooveel strijd en zorg het hunne geworden is, lief had. Zoo zetten de vrouwen sieeds die man- men aan, om voor hun onafhankehjkheid te strijden. Toen in 1877 Shepstone de Transvaal h.ad geannexeerd en de onderhandelin gen, om dit ongedaan te maken, niet haatten, spraken de vrouwen, het onder handelen moede, een woordje mede, en zeiden: „Ais jullie nie iga vecht nie, dan gaat ons. Dit optreden der vrouwen gaf den stoot tot den eersten vrijheidsoorlog. Zoo geeft de schrijver uit dien oorlog voorbeelden van het dapper optreden der vrouwen. De overwinning op den Amajuba is voot een deel te danken ge- weest aarn Mevr, Joubert, die 's morgens vroeg de „Rooinekke" ontdekte; die zelf in de eemehand „die voertouw vatte' en in de andere de lange zweep, om den ossenwagen in 't gezicht der voorposten door de drift ,te brengen, ten einde haar man In 1881 te fourageeren, daar haar kafferdlrij vers vluchtten. Zy verkreeg den eerenaam van de „Transvaalsche Kenau Hasselaar". Ook van den laatsten oorlog kon Bo tha met recht getuigen: „De vrouwen zijn onze beste generaals geweest." Toen de oorlog uitbarstte bracht dlit droefenis in alle kringen. De Afrikaner vrouw be greep echter, dat zy 't haren man niet zwaarder moest maken dan zij 't al had den: vandaar geen klachten en gejam mer van haar kant: integendeel: opwek kende woorden, werden gesproken, en den vertrekkenden werd nogmaals op 't hart gedrukt, zich toch nooit voor den Rooimek te buigen. „Mijn man en drie zooms zün op commando", zei een Boe renvrouw .te Middelburg tot. Michael Da_ vitt, „en my'n vierde jongen, die pas veertien jaar oud is, bewaakt de brug. Ik wou, dat ik er nog twintig had om tegen onzen rijand te vechten' De voorbeelden van de toewij dende vaderlandsliefde dei- vrouwen in den laatsten oorlog zijn tarijk. Als de moeders soms mochten aarzelen, dan kwamen de dochters haar over halen. Wessels verhaalde hel volgen de: „Op een onzer hoeven was een jongen van 15 jaar, hij smeekte zijn moeder met de Boereu te mogen uit trekken naar het oorlogsveld. Doch de moeder wilde den knaap bij zich houden. Daar kwam de zuster binnen „Moeder-', zegt ze. „gij zult hem im mers laten gaan; en, houd hem niet terug" en broeder en zuster smeek ten het verlof af, dat, het moederhart zoo moeilijk geven kon." Kort, daarna.. in. Eenst had hij zich alleen verwon derd over die koelheid van den ander; nu voelde hij zich in zijn hart ge kwetst door do verstoktheid, hot ge babbel en heit egoïsme van zijn met gezel. Opeens kon Langholm het niet; langer verdragen. Steel scheen in staat om over iedere beschouwing, van het onderwerp van gedachte te wisselen, uitgezonderd oven- dat van het onderzoek, waarmee zelfs zijn le ven gemoeid was. Langholm keek met afschuw naar hem, toen zij ver dier wandelden. De groote rand van zijn Panamahoed wierp tot aan zijn hals een schaduw over zijn gdlaat; maar voor Langholm's verhitte verbeelding was het de schaduw van de zwarte kap en van de galg zelf. Het was de schaduw dóe liet vorige jaar op zijn vrouw gelegen had. gelukkig om haar voor altijd te verlaten; nu zetel de ze op haai* echtgenoot; en als Langholm er iets aan doen kon zou het een schaduw hl ij ven. maar hoe kon hij zich daarvan verzekeren? Hij wa? geheel buiten zichzelf. Hij luis terde niet naar Steel; zonder plicht pleging viel hij hem ten slotte in de redie. Ik dacht, dat je naar mij zoudt luisteren? Besl^ kerel, riep Steel, je hebt vertrok de jongen naar het front. Het was de zoon van Wessels zeil", met uk-u dit plaats had. Vele vrouwen trokken ook zelf aan vankelijk naar de commando's mede. zooals bij Gronjé's leger. Het moge onverstandig geweest zijn. dit toe ie laten, het getuigt van der vrouwen moed. Maar het meest in 't belang der zaak werkten de vrouwen, die thuis bleven en daar door dubbele werkkracht in stand trachtten te houden wat zij kon den. Daar verrichtten zij het zwaarste mannenwerk. Zij spreidden kennis en energie en toon, die verbaasden, In de stallen vrouwen, op het veld jon ge meisjes, ossenwagens bereden door vrouwen, en dat alles kalm en rustig, vertrouwend op God. op het recht van hun goede zaak en op de dapperheid der mannen. „Wij zijn de Aarons en de Hurs in dezen oorlog." sprak een dei' vrouwen, „al is het ver, wij hel pen onze eehtgenooten, en bidden voer hun zegepraal." De afgeloopen staking. De hoefijzer-oorrespondent van het Handelsblad heeft o. a. betreffende de staking nog geschreven: De afgeloopen staking- moet. dunkt ons. om twee redenen hoogst beden kelijk geacht worden door wie de maatschappij niet eenzijdig beschouwt zonder naar den weg te vragen waar langs men vooruitstreeft, en zich niet laat leiden louter door bewondering van een verschijnsel, alleen omdat het groot is. Bewondering, wij hebben die ook gevoeld bij deze gelegenheid. Niet zoozeer wegens de kalmte en de orde waarmee alles, op een enkele ongeregeldheid' na, is afgeloopen. Im mers, wat had het stakend spoorweg personeel te verstoren dat niet reeds door hen was verstoord? Den geregel- den loop van zaken hadden ze inder daad „voorbeeldig" in de war ge stuurd. Moesten ze nu nog de orde verstoren, geweld plegen, gelijk tegen over de Durgerdammers isgeschied? Waarom? Er was geen aanleiding toe. Niemand legde hun een stroohalm in den weg. „Onderkruipers" bleven ver re en gaven den stakers dus geen ge legenheid om hun „voorbeeldigen" or dezin te toonen. Bewondering is ons echter wel afge dwongen door de gehoorzaamheid en de snelheid waarmee de arbeidersor ganisatie in deze heeft gewerkt. In dat opzicht, maar ook in dat opzieïre alléén, hebben de leiders eer van hun arbeid. De stakingstoestel was prach tig in orde en er moet veel ijver, veel taaie volharding, veel overredings kracht noodlig zijn geweest gedurende een langen voorbereidingstijd, om het zoover te brengen. Waarbij men ech ter wel in aanmerking moet nemen dat de beweging vermoedelijk niet zoo spontaan geweest is als ze wel scheen. Gelijk wij dezer dagen in een Kamer overzicht reeds opmerkten, schijnt de minister van waterstaat reeds eenigen tijd geleden geweten te hebben dat er wat broeide onder het spoorwegperso neel In de avondzitfing van 19 Dec. zei hij, in antwoord aan dien heer Helsdlngen (Handelingen blz. 730): ik geloof dat. wanneer wij en kele dagen verder zullen zijn, wij spoe- dig zullen hooren, dat het spoorweg personeel althans niet verkeert in d'ien toestand van beschroomdheid, dien de geachte spreker aan de arbeiders van. den waterstaat toeschrijft". Blijkelijk was er' dus toen reeds iets gaande ©n wachtte men maar op een gelegenheid om. de organisatie eens op een krachtproef te stellen. Toch blijft het vlug en stipt werken van zulk een groote organisatie, op zichzelf, bewonderenswaard Stakings-jammer. Zooals onze lezers weten, kon het personeel der Ned. Opera Zaterdag van Haarlem naar Rotterdam eerst toen de heer Ilugenhoitz toestemming ge geven had, dat de trein vertrékken kon. Men kwam er dan toch. Erger was men er na afloop der voorstelling aan toe. Het „Rotterdamisch Nieuwsblad" ver haalt er het volgende van Na afloop van de voorstelling verza melden de solisten en het verder per soneel zich in het Schouwburg-café van den heer Nortietr, c-m af te wach- ;en, op welke wijze men naar Amster dam kon temgkeeren, waar het orkest Zondagmiddag in een matinee moest meewerken, en 's avonds „Lohengrin" gegeven moest worden. De heer Van der Linden was inmiddels ulitgereden. om voor de terugreis maatregelen te nemen. Toen het 1 uur was in den nacht, gelijk, daarom gingen wij wandelen! Waarom ter wereld liiet je mij door- jbabbelen? Maar komaan, waar zou je het ook weer over hebben o j'a! Na tuurlijk, heb je zekter niets belang rijks ontdekt wat die zaak aangaat, is 't wel? Ik zag je voor een Don Quichot. aan toen je besloot d» zaak te onderzoeken; inaar ik zal je voor een soort Miinchhausen aanzien als je mij kunt vertellen, dat je binnen een week iets wijzer bent geworden! En toch is dat zoo. zei Langholm boos. Iets, dat d'e moeite waard is? Ik denk het wel. Je wilt mij toch niet ver-tellen, dat je den sleutel gevondien hebt? Ik geloof, dat ik de hand kan loggen op den misdadiger, zei Lang holm zoo kalm mogelijk. Maar hij was de zenuwachtigste van de twee. De ander stond eenvoudig stil en staarde hom orgeloovig aan. De sta rende blik ging over in een glimlach. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5