Grand Prix, Gouden Medaille, bed stellen van een zaal voor het houden van vergaderingen in de verkiezingsda gen. De kantonrechter nam dus niet aan, dat art. 157 der Haarlemsche Politiever ordening in strijd is met art. 10 der Grondwet. Naar wij vernemen zal de heer Cassée in hooger beroep gaan ten einde de zaak voor den Ho ogen Raad te doen uitma ken. Als zijn raadsman zal optreden Mr. P. J. TroelBtra. Tot agent van politie der derde kl. alhier zijn benoemd J. Brunt te Schie dam, J. H. Ramkema te 's-Gravenhage en J. B. Resoort te Schelluinen. Den heer Joh. W ij s, die gedurende 32 jaar het predikambt vervuld heeft aan het gesticht Meer- ehberg en in Januari jl. aftrad, was Zaterdag eene xVurassing bereid, waaruit bleek, hoezeeir hij op prijs (gesteld werd. Namens het geheele personeel werd de em. predikant toegesproken door Dr. Van Deventer. Aden, doctoren, beambten, verplegetrs, verpleegsters en dienstboden waren bijeen. De di recteur wees er op, dat de predikant die thans zijn zoo moeilijk ambt neer gelegd had, een eigenaardige per soonlijkheid was, die zeer goed met de patiënten omgaande steeds in sa menwerking arbeidde met de docto ren en toch zijn zelfstandigheid wist te bewaren. Een man van karakter en ran groot plichtsgevoel, die wist wat hij wilde en nooit tot eenige moeilijkheid aanleiding giaf. Namens het geheele personeel bood hij den jubilaris een ets aan en een armstoel. Heden herdenkt de agent van poli tie le klasse P. J. Verzijlberg d'en dag van zijne vijf-en-twintigjarige dienst vervulling bij de polities Bij de ge- Jiukweruschen van zijne kamleirtaden ontving hij een fraaie leuningstoel. Ioon"nin het bloembollen vak. Aan patroons is de volgende circulaire verspreid Het. Bloc-mist- ehTuinbouwgilde ,.St. Elisgbetlr', onderaf deeling van den Ncd'. R. K. Volksbond, afdeeling Haar lem, veroorlooft zich bij deze de vrij heid Ued. te verzoeken voor Uwe on dergeschikten dezelfde loonen in te voeren als bij de Heeren Krelage, Ker sten. van Tubergen, Polman Mooy en van Meeuwen reeds eëmigen tijd het! geval is. Hopende dat UEd. bereidwillig hier op zult ingaan, verblijven wij met de meeste hoogachting Uw. Dw. Dien., Het Bestuur van St.. Elisabeth. Daaraan is het volgende postcriptum toegevoegd Mochteii er echter patroons zijn, die met deze loonregeling niet op de hoogte zijn, dan is het Bestuur van „St. Eli sabeth" ten allen tijde bereid hliervan mondeling of schriftelijk kennis te geven. Tot zoover de circulaire. Zou het bestuur van St. Elisabeth niet practi- schetr gedaan hebben door in de cir culaire de loonregeling meteen te vermelden Ze n dings feest. Thans kan reeds worden medegedeeld dat het 40jariig ju-! bileumfeest van de vereeniging Christe- lijk-natdonaad Zendingsfeest zal worden gehouden op Woensdag 17 Juni a.s., op het „Overgoed van Votienhoven" te Zeist, daartoe door mevrouw Kluppel beschikbaar gesteld. Woensdag zijn in, het Stads- Armen- en Ziekenhuis alhier een tweetal meisjes van, 13 en 10 jaar opgenomen, omdat' hun vader met dé noorderzon vertrokken was, nadat korten tijd gele den de moeder was gestorven. Gevonden voorwerpen. Een sleutel. Een gouden ring. Een lage schoen. Een blauw koralen kinder-arm- band. Een handschoen. Bekeurd». Tegen een sigarenmaker ts proces-verbaal opgemaakt wegens op zettelijke verlating van zijne kinderen, die hij in hulpbehoevenden toestand achterliet. Overgebracht De twee daders dier inbraak in de Haarl. stoomzeepfahriek, van der Weijden en Stiphout zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Kantongerecht. 4 Februari 1903. D li e r e n m i s h a n d e 1 i n g. Aan dit feit had zich P. Visser op 17 Nov. in staat van dronkenschap zijnde, schuldig gemaakt. Hij heeft nl. een ezel. die voor zijn wagen was gespan nen, op zulk een schandalige wijze te gen kop en achterpooten geslagen, dat het heest bloedende wonden bekwam. Tegen bekl: werd een geldboete van 115. of 3 dagen hechtenis gevraagd. Arbeidswet. C. A. Scharfko perslager alhier, moest zicli_ verant woorden, omdat zijn zoon van 14 jaar 's avonds 19 Növ. te kwart over negen bezig was in de werkplaats met het smeden van koperen klinknagel. Bekl gaf voor dat zijn zoontje dit deed om te spelen. De ambtenaar vond deze ontduiking wel heel aardig, maar vroeg toch i 3 boete of 3 dagen hecht J. H. A m a m a s c h i 1 d e r a 1 h i e r. had op 15 Nov. 1902 met een geweer geloopen op het bouwterrein van de Maatschappij Harlenlust. Een veld wachter, die hem daar zag, volgde hem. maar hij zette het op een loopen. Bekl. ontkende met een geweer te hebben geloopen, hij liep hard, omdat hij bij een kameraad op Bloemendaal op een afgesproken tijd moest wezen, doch hij heeft geen veldwachter gezien. De kantonrechter geloofde hier niets van en gaf het woord aan den Ambte naar, die eveneens van dit verhaal niet veel geloofde.hij vroeg dan ook tegen Amama f3 boete of dagen hecht. Arrondlssements-Reehtbank. Zitting van Donderdag 5 Februari 1903, D i e f s t a L Trijntje Weeteling, huisvrouw van M. van Oudhuizen, had zich voor eenige weken te verant woorden wegens diefstal te Zaandam. Daar toen ter terechtzitting bleek dat de bewijzen tegen haar niet vol doende waren, sprak de rechtbank haar direct vrij en gelastte hare on middellijke invrijheidstelling. Doch zooals thans bleek heeft zij die vrijheid schandelijk misbruikt. In den nacht van 13 op 14 Januari had zij n.l. een ruit van den winke lier A. Nieuwenhuizen te Zaandam, stukgeslagen en uit diens etalage een mat met vijgen gestolen - Deze had zij vervolgens geborgen op een terrein van A. Kesselaar, ten wiens nadeele zij weder een paar hemdjes stal. Het O. M. vorderde met het oog op beklaagde's ongunstig verleden 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Joost de Graaf, wijzende op de berooide omstandighe den, waarin bekl. verkeerde, vroeg eene lichtere straf. B e d e 1 a a r. De 70-jarige W. Bonga had te Zandvoort gebedeld alleen om, zooals hij beweerde, naar eene Rijks werkinrichting te worden opgezonden. Hoewel het O. M. gaarne aan den wensch van bekl. had voldaan, kon het daaraan thans geen gevolg geven, omdat bekl. lichamelijk te zwak was om in eene Rijkswerkinrichting te wordien opgenomen. Daarom vroeg de subst.-officier van Justitie thans alleen 12 dagen hechte nis. Gevolgen der werkstaking. Gp 27 Dec. 1.1. \had de opperman P. J. Bos tijdens de werkstaking op „Bosch en Vaart" aan de werk lieden J. A. van Roon en T. Holder- man, toen deze zich naar hun werk begaven, op den Wagenweg de belee- digende woorden toegevoegd: „ellen deling, doodvreter en smeerlap". Deze uitdrukkingen werden gebezigd in bij zijn van den rijksveldwachter De Man. die deswege proces-verbaal op maakte Het O. M., beklaagde's schuldigver klaring vorderende aan eenvoudige beleediging, wees er op dat de perso nen ,die meenen te moeten staken, niet het recht hebben andersdenken den den arbeid te verhinderen. De quaestie zit zeer diep. De stakers moeten overtuigd worden, dat de ar beiders, die willen werken, niet vo gelvrij zijn. Z.E.A. vorderde 14 da gen gevangenisstraf. Diefstal hond. C. Sdholten te Hillegom had op 3 Januari 1.1. een hondje met een ketting weggenomen van den heer J. van Koeten aldaar. Voor een kwartje had bekl. dit hondje verkocht aan zekeren G. van Nobelen, doch dez ewas zoo welwil lend direct dit hondje weder aan den eigenaar af te staan, niettegenstaande deze weigerde daarvoor hem het be taalde kwartje te vergoeden. De president wees daarom getuige Van Kooten er op, dat hij als fat soenlijk mensch verplicht was aan Van Nobelen, aan wien hij het te danken had ,dat hij zijn hondje terug heeft, de schade van f 0.25 te vergoe den. Tegen den beklaagde, die niet was yerschenen en die blijkens het requi sitoir van het O. M. zeer ongunstig bekend staat, werd 2 maanden gevan genisstraf gevorderd. Diefstal. J. van Schip te Am sterdam, die in armoedige om standigheden verkeerde, had1 om aai^ zijn verlangen om zijn onrein lichaam te zuiveren aldus beweerde bekl. te voldoen, op 19 Jan. 2 hemden ont vreemd ten nadeele van E. J. Brouwer te Aalsmeer. Daar bekl. echter niet gunstig be kend staat vorderde het O. M. thans I jaar gevangenisstraf tegen hem. Zijn verdediger mr. Merens pleitte clemen tie. BleeKëf te Zaandam, werd wegens diefstal van balken veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De eisch was 0 maanden. Landwehr, die onnadenkend een wagen had laten staan op de rails der atoomtram Haarlem'Alkmaar, werd""veroordeeld tot f 15 boetè. UITSPRAKEN. 1. C. F. W. Fliege, sigarenmaker te Amsterdam (gedetineerd) diefstal te Schoten, 6 maanden gevangenisstraf. 2. J. A. Bekker, boerenarbeider te Lisse, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. 3. K. Wit, arbeider te Oostzaan, dief stal, een week -gevangenisstraf. i. W. Appel, koopman te Zaandam, eenv. bel. ambt. in functie, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. 5. R. Gouda, vischkoopman te IJmui- den, mish. en beleediging van een amb tenaar, een week gevangenisstraf. 6. J. de Wilde, koetsier te IJmuiden, mish. 10 boete óf 5 dagen hechtenis. 7. K. Bosschieter, arbeider te Hpendam, mish. en opzettelijke vernieling T 3 boe te of 8 dagen hechtenis. 8. D. Wals, visscher te Landsmeer, we- derspannigheid 3 dagen gevangenis straf. A.s. Donderdag 12 Februari zal des morgens te half 9 uur in de parochie kerk van den H. Antonius alhier, een Requiem-mis voor de nagedachtenis van Mgr Dr. Schaepman worden op gedragen. (N. H. Cl) Omtrent het a.s. Pausfeest kunnen wij berichten Ie. Het feest zal worden gevierd op Donderdag 5 Maart a.s. in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging. 2e. Een Feestrede zal worden gehou den door een gewijd spieker. 3e. De heer Joh. J. Rogmans, Con. certzanger te Amsterdam zal zijn me dewerking verleetnen, terwijl de heer K. B alhier, de Baritonsoli welwillend zal vervullen. 4e. Onze Stadgenoot, de heer Philip Loots, heeft de begeleiding op zich genomen. 5e Het koor. bestaande uit de le den van „Bcnedicamus Domino" ver sterkt door Katholieke zangers van Haarlem en omstreken, telt ongeveer 130 uitvoerenden. Ten gehoore zal worden gebracht a. Te Deuni Laudaamas, J. Verhulst. b. Leo Cantate, Bern. Zweers. c. Alleluja, voor mannenkoor, be werkt door Handel. dl Tu es Petrus, Hall er. Kaarten zullen itdjdig verkrijgbaar worden gesteld, terwijl de eventueele batige opbrengst van den Feestavond zal worden besteed als bijdrage voor heit Nederlandsch College te Rome. (N. H. Ct.) Droevig ongeluk. Woensdag avond overkwam den omstreeks 60- jairigen grondwerker Zonneveld alhier een treurig ongeluk. Toen hij nl. omstreeks 8 uur op het Stationsplein achter de paardentram om, de rails der electillsche tram wilde oversteken, zag hij daardoor de aankomende electri- sciie tram niet, met het noodlottig ge volg, dat de man er onder geraakte en zware verwondingen aan zijn been be kwam, die, zooals later bleken, geluk kig niet direct levensgevaarlijk waren. In de politiepost aan het stationsplein gebracht, werd hem de eerste genees kundige hulp door Dr. Krol verleend. Vandaar werd de ongelukkige pea' brancard naar zijn woning in de Nic. v. d- Laanstxaat gebracht. Nader is gebleken, dat de wagen voerder aan het. ongeluk geen schuld heeft, daar al heit, mogelijke door hem is gedaan, om dit ongeluk te voorko men doch door het verkeerd uitwijken van den man is dit niet mogen geluk ken. Strauss-A vond. De Strauss- avond, dien de Kon. liederiafel Zang en Vriendschap Woensdagavond in d!e groote zaal der Sociëteit Vereeniging gaf, heeft veel succes gehad. Er werd druk gedanst en nog te 2 uur was hei aantal paartjes in de met groen en vlaggen verslierde zaal zeer belangrijk. D? bloemist Kruger bad de gewaar deerde atten/tie. bouquetjes aan te bieden aan de dames. Do Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland heeft heden benoemd de voorzitters en ledlen der Gezondheidiscommissiën, wier zetels gevestigd zijn te Enkhuizen, Hoorn en Schagen. Uit de Omstreken. Heemstede. Aan het postkantoor en die/ daaron der 'ressorteer epdé hulpkantoren werd gedurende de maand Januari j.l. in gelegd f 4978.841?, terug betaald: f 2922.72; het laatst door 1M kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer f 2379. Bij de Woensdagmiddag alhier ge houden verkooping in Het Wapen van Heemstede ten overstaan van Mr. C. J. Boerlage,' Notaris alhier, van de uitmuntend vruchtbare weilanden be hoor,einde bij de boerderij 't Slot, sa men groot ruim 15 Hectaren, is bij de combinatiën opgebracht de som van f 32.560, doch zijn opgehouden. Bennebroek. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1904 voor deze gemeente be draagt 13, terwijl 1 loteling der lich ting 1903 zich heeft aangemeld, om bij de zeemilitie te dienen. Uit betrouwbare bron vernemen we dat nu de vorst uit den grond ils, de blo embollenliweekers ten naastenbij kunnen nagaan welke schadle de snerpende koude aan de bloembollen heeft veroorzaakt. Wat de zoogenaamde zachte nar- cissoort betreft, valt die toestand be paald tegen, ook de Poeticus ornatus en de dubbele von Simon hebben het nogal te verantwoorden gehad. Hier door kunnen deze als bevroren wor den beschouwd, wat ook met sommi ge hyacinthen het geval is. Velgen Door den architect D. Kramer Czn. alhier, is onderhands aanbesteed: Het bouwen van een dubbel winkelhuis met woning, bovenwoniinig en1 bijkomende werken op een terrein aan den Stations weg. Het werk is gegund aan den heer G. H. Philips te IJmuiden, voor f 9199. IJmniden. Een tweetal boatlieden hadden hedennacht hun vlet aan een binnen komend Engelsch stoomschip vastge maakt en sleepten mede. Door een ongelukkig toeval is bun bootje met de schroef der boot in aanraking ge komen en totaal verbrijzeld, waarbij de beide mannen P. van der Wielen Hzn. en P. Heilig jammerlijk verdron ken zijn. De laatste laat een weduwe met 7 kinderen na. De lijken waren heden morgen nog niet gevonden. Haarlemmerliede en Spaamwoude Naar aanleiding der verschillende geruchten die te dezer zake die ronde doen, en de foutieve berichten in en kele bladen, zij gemeld, dat het lijk van den verdronken oud-wethouder dezer gemeente L. de G. reeds Dins dagmorgen op de kerkelijke begraaf plaats te Soaamwoude is begraven. Beverwijk. In plaats van den overleden genees heer Van Rhijn, hebben rich te dezer plaatse drie geneeskundigen geves tigd. Haarlemmermeer. Binnenkort zal door het Bestuur van den Haarlemmermeerpolder worden aan besteed: Het vervangen door een gemet selde brug met stalen trogplaten van de houten brug over den Vennepertocht in den IJweg. Op 1 Januari 1903 was de bevolking ongeveer 17000 zielen. Het aantal ver gunningen bedroqg toen 65. Schipper J- Elshof. varende door de Ringvaart van Haarlemmermeer, is in de nabijheid van Hillegom, door het overslaan van 't zeil in 't water gevallen en levenloos daaruit gehaald. De heer Geuchies, onderwijzer aan de Chr. School te Nieuw-Vennep, is benoemd te Haarlem. Die aan de Chr. school Aalsmeer- derweg O.-Z. J. Pot te Amsterdam. Ook zijn 2 vacatures aan de Chr. School te Hoofddorp. Door eenige notabele ingezetenen van Haarlemmermeer is indertijd een adres gericht in 't belang hunner schoolgaande kinderen aldaar, die wachten moeten op 't vertrek of aan komst dier stoomtram, in den Haar lemmerhout een blijvend wachthuisje te plaatsen om ben aldaar te beschut ten tegen weer en wind. De Raad van Haarlem heeft hier echter ongunstig op geadviseerd. Sloten. Als voorzitter-poldermeester van de, O sdorpe.rb ovenp older is gekozen de heer H. F. van Breemen te Amster- INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. VAX OIJK's Ontbijtkoek. f 0 30 VAX IMJK'n Sucadekruidk. 0.40 VAST DIJK's Gemberkoek „0.40 VAX OUIt's Confituurkoek 0.50 in fraaie cartons ver pakt. VAIf DIJK'n Ontbijtkoekjes 0.10 VAX niJk's Groote Tafelbeschuit VAX DIJK's Kleine Tafelbeschuit VAX DIJTK's Chocoladebeschuit VAX DIJK's Keukenbeschuit in bussen verpakt. Alom verkrijgbaar. LONDEN 1902. KEULEN 1902. BiDDeniaad. Hofbericht. H, M. de Koningin-Moeder schonk een bedrag van 75 aan het bestuur der Weesinrichting te Huisduinen, ails be wijs van belangstelling in de stichting. Na de staking. Door het gedelegeerd lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., den heer R. van Hasselt, is aan het perso neel dë volgende kennisgeving uitge vaardigd: „Nu de betreurenswaardige gebeurte nissen, welke in ons midden hebben plaats gehad, achter ons liggen, is het mij eene behoefte om aan het "personeel der Maatschappij, dat ten koste van groote inspanning getracht heeft den Spoorwegdienst zoo lang en zoo goed mogelijkigaande te houden, zoomede aan diegenen, die gaarne hadden willen wer ken, maar daarin werden belet, mijn op rechten dank te betuigen. „Ik stel er prijs op, ter kennis van het geheele personeel te brengen, dat alléén het, diep besef, d,ait het algemeen belang, door eene geheele opheffing van het spoorw3igverkeer, in de ergste mate zou de zijn benadeeld, den Raad van Admi nistratie heeft doen besluiten, om toe te geven aan het verlangen van het sta kende personeel, ten einde ons land voor een dergelijke ramp te bewaren. „De medewerking van de ondernemin gen, voor welke bet stakende personeel (geen wagens wensehte te rangeeren, heeft het den Raad van Administratie niet onmogelijk gemaakt, dit ernstig be sluit te nemen. Geleid door de belangen van stad en land!,, welke door de staking van deir dienst op het spel werden ge zet, hebben die ondernemingen ons na melijk in staat gesteld, aan den wensch van het personeel te voldoen, zonder in strijd te geraken, met de Spoorwegwet en de op de Maatschappij rustende ver plichtingen. „Het is mijn vurige wensch, dat, nu de staking geëindigd is, het geheele per soneel er toe zal samenwerken, dat de dienst evenals vroeger worde uitgeoe fend met inachtneming van de te geven Orders, gegrond' op de reglementen der Maatschappij en de bepalingen der wet". Zuid-Afrifea. Te Amsterdam is opgericht eene Vereeniging tot herstel van het Land bouwbedrijf in Zuid-Afrika. Op hare statuten is de koninklijke goedkeu ring aangevraagd. Zij stelt zich ten doel: A. hét verschaffen, voor den kost prijs, van materialen voor buizenBouw ijzerdraad, doorndraad, palen voor het omheinen van gronden en wat in de gegeven omstandigheden zal blijken onmiddellijk noodig te rijn tot her vatting van het landbouwbedrijf; B. het aankoopen of huren van gronden en het uitgeven daarvan te gen dien daarvoor dioor de Vereeniging betaalden koop-of huurprijs, met hij voeging van een door het bestuur te bepalen verhooging, uitsluitend tot dekking der risico's. C. het Verstrekken van, zoo moge lijk, rentelooze geldelijke voorschot ten. Haar bestuur is op dit oogenblik vastgesteld als volgt: 1. Mr. H. Verkouteren, Amsterdam, voorzitter; 2. H. G. du Crocq, Amster dam, Leidschegracht 11, secretaris; 3. C. van Goor Ezn.. Amsterdam; 4. Tj. van der Zee, Breukelen; 5. Mr. F. H. G. van der Hoeven, Alkmaar; 6. H. Wertbeim, Amsterdam,; 7. A. G. Mulié, Kaatsheuvel, 8. A. Koolhoven, Bloemendaal. De heer Schalk Burger, laatst waarnemend Staatspresident van de Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft, bij zijn onlangs gehouden bezoek te Amsterdam, zijne ingenomenheid1 met het streven der vereeniging betuigd, en welwillend het eere-vooxzltterschap aanvaard. De Vereeniging heeft zeer veel geld noodig om haar doel te be reiken en rekent dus op algemeene deelneming. Hare plannen, om aan geld' te komen, zullen nader bekend gemaakt worden. Inmiddels echter is de gelegenheid, ,om het lidmaat schap te verkrijgen, opengesteld. Wie met de Vereeniging sympathiseert, kan zich schriftelijk hij den secretaris der Vereeniging aanmelden. De contribu tie is minstens f 1. De zaak-Bergineijer. In die openbare vwgadering van den Raad van State, afcL voor dJe ge schillen van bestuur, werd1 mededee- liing gedaan van het koninklijk be sluit, houdende vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij aan J. A. Bergmeijer vergunning werd gewei gerd, om nevens zijne betrekking van onderwijzer aan eene openbare lagere school te Dordrecht te mogen waar nemen die van redacteur van het weekblad „De Volksstem". De vernie tiging van dei beslissing van Gedepu teerde Staten geschiedde op grond van de volgende overwegingen: „Dat. daar van een ambt bier geen sprake kan zijn, alleen die vraag te beantwoorden is of de werkzaamhe den die door appellant met betrek king tot het weekblad De Volksstem worden verricht, het karakter van be diening hebben; „dat, daar niet blijkt van een verhouding waarbij 'appellant ten dienste en voor rekening van em an der (bijzonder persoon, vennootschap of zedelijk lichaam), die geheel of ten dJeel'e het risico der onderneming draagt, werkzaam is, het bestaan van •een bediening niet kan worden aan genomen; „d'at dus art. 36 der wet op bet la ger onderwijs op dit geval niet van toepassing is en Gedëputeerde Sta ten mitsdien geente beschikking krachtens dit artikel hadden behoo- iwi te geven; „dat in deze niet te onderzoeken is of de werkzaamheden, die appel lant verricht, het karakter hebben van een nering of beroep als bedoeld in art. 35 der wet. welke vraag in dit geschil niet aan onze beslissing on derworpen is." Meeting Spoorwegpersoneel. Zondag zal te Utrecht een groote openbare vergadering van spoorwegpersoneel uit het geheele land worden gehouden Als sprekers zullen optreden de heeren mr. P. J. Troelstra en J. Oudegeest. De Minister en de staking. Naar ons wordt medegedeeld is het in de conferentie van de H.IJ.S.M. en den minister van waterstaat bespro kene, geresumeerd als volgt Op 31 Januari 1903 heeft de Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, verte genwoordigd door zijn voorzitter, mr. F. Th. Westerwoudt, en door rijn se cretaris, mr. W. baron Roëll en bijge staan door den chef van den algemee- nen dienst, jhr. mr. W. F. van der Wyck, zich tot den minister van water staat begeven om mededeeling te doen van hetgeen inzake de- werkstaking van het spoorwegpersoneel is voorgevallen en om met den minister in overleg te treden omtrent de verder door de Hol landsche IJzeren Spoorweg-Maatschap pij aan te nemen houdling, daarbij de viaag stellende, of in de tot dusver aangenomen houding zoude behooren te worden volhard, dan wel aan de gestelde eischeu moest worden toege s-even. Dit overleg werd door den Raad van Administeratië noodig geoor deeld, niet zoozeer in het belang zijner maatschappij als wel in het algemeen landsbelang. dat bij deze staking was betrokken. De Minister, kennis genomen heb bende van de mededeelingen van den Raad, gaf als zijn gevoelen te kennen, dat, de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, toen zij eenmaal voor een dienstweigering .stond met de wet in de hand" niet anders handelen kon dan zi» heeft gedaan. Hij, als Minis ter, beeft recht noch bevoegdheid, om van deze wet dispensatie te verleenen en is dus bu'iten staat de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij van de wettelijke verplichting te ontslaan. Acht zij, onder een drang der omstan digheden, haar aldus ingenomen stand punt te moeten prijsgeven, dan meent hij dit aan hare verantwoordelijkheid te moeten overlaten, zonder daarover thans een oordeel uit te spreken De explotiatie van den spoorweg gaat uit van de directie, en de regeering is, bij alle inmenging daarin, gebonden aan de bepalingen van de wet en van de reglementen. Verkiezing Tweede Kamer. De minister van binnenlandsche za ken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in hiet kiesdistrict Ede (vacature jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck) zal plaats hebben op Dinsdag 17 Februari de stemming zoo noodig op Dinsdag 24 Februari en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 2 Maart. Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. Er is een extra-nummer verschenen van he)t orgaan dea- Nedërlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel. Aan het hoofd van het blad komt de volgende officieele mededee ling voor, ge teekend door F. H. Pet ter en J. Oudegeest: „Het hoofdbestuur dier Nederland- sche Vereenigingen van Spoor- en Tramweg-personeel deelt hierbij aan alle afdëelingen en correspondent schappen mede, dat die meest nauwge zette voorzorgsmaatregelen 'moeten "worden genomen om in staat te zijn oog'enhlikkeilijk den arbeid meer 'te leggen, zoodra er bericht komt van het hoofdbestuur. „In de allereerste plaats geldt dit voor bet spoor- en tramweg-personeel te Den Haag, terwijl de persorieelen van de lijn Haarlem—Rotterdam en GoudaDen Haag zich gereed moeten houden op de eerste aanmaning naar Den Haag te vertrekken. „Deze maatregelen dienen om te voorkomen, dat de volksvertegenwoor diging eene wet aanneemt, 'waarbij ons het recht tot staken wordt ent- nomen. „Men beware echter zijn kalmte, wachte de geheime instructie af en doe niets zonder order van het hoofd bestuur. In d'Geelvinclc is eerivergadei'ing ge houden door de stakende koetsiers, waar de voorstellen van de patroons zijn verworpen. Rn- werd een motie aangenomen, waarin o.a. gezegd! wordt, dat de ar beid niet hervat zal worden wanneer niet Schouw wordt teruggenomen, dooa* de .directie van de A, R. M. en alle overige gestelde eischen worden inge willigd. Van dit besluit, zijn de patroons in kennis gesteld. BUITENLAND. Een groep van duizend arbeiders te Valladiolid doorkruist de straten en s"breeuwt om brood en werk. De werklieden, die geweld pleegden, wer den door de gendarmerie en de politie uiteengejaagd. Hiertegen kwamen rij in verzet en enkele schoten werden gewisseld. Verscheiden personen be kwamen kwetsuren en velen werden gearresteerd. De huurkoetsiers te Madrid hebben een algemeene werkstaking geprocla meerd. De stakers zijn kalm. De arbeiders te Manresa, te Salient en in andere gemeenten hebben zich voor de algemeene werkstaking ver maard. Arbeidersbeweging te Amsterdam. Na de staking der arbeiders in het transportbedrijf is in Amsterdam di rect de aandacht gevestigd op de be- wegfing onder de gemeente-werklieden. Men weet dat die beweging tof oor zaak heeft de .schorsing van een aantal kraandrijvers aan de gemeentelijke hydraulische inrichting aan de Han delskade, die staakten, m verband met de veem- en transportarbeiders, ter wijl nu tevens aan deze beweging een loonkwestie verbonden werd. Het gevolg van verschillende confe renties met den burgemeester dit ter herinneringis geweest, dat deze de verlangens der gemeentewerklie den in den raad zou brengen, die hun nerzijds een ultimatum stelden tot Maandag. Woensdag jl. nu is de zaak in den Amsterdainschen raad gebracht. Het begon met een interpellatie van den heer Fabius, over de staking der kraandrijvers. De heer Fabius vroeg óf inderdaad gestaakt was door hen. uit vrees 'voor handtastelijkheden van de transportarbeiders. Ook vroeg spr. „Is het waar dat toen de vaste werklieden zijn ontsla gen en de losse geschorst, met vooruit^ zicht ook ontslagen te worden Is dat de eenige waarheid, en verder „Is 't waar dat ontslag en schorsing weer zijn ingefepkken,, en ?oo ja op welken grond IToe hét gaat als een straf wordt opgelegd, zégt het werkliederireg- lérrteiit en spr. vraagt hoe het in zijn werk is gegaan dat ontslag en schor sing weer zijn ingetrokken. De wethouder Serrurier, antwoor dend, vertelde het. volgende De eerste berichten kwamen in 13 Jau. de kraandrijvers deelden mede. bemoeilijkt te zijn en met wraak be dreigd. als rij met onderkruipers sa menwerkten. Des middags vier uur- werden zij door die stakers naar het administratiegebouw geleid. D.e ad- min'' strateur had een onderhoud met den heer Van Oogen, die zeide, dat de federatie herstel der kraandrijvers zou rischen, als zij ontslagen werden. Den volgenden dag had de opzichter, d'e de kraandrijvers naar de Handelskade bracht, moeilijkheden en moesten deze mannen den arbeid neerleggen. B. en W. hebben toen niet op verderen ar beid aangedrongen, en de kraandrij vers aan ander werk gezet. Op 21 Jan. is spr. met den directeur naar de IJkade gegaan, om kranen Voor de „Essex" in beweging te stellen. De kraandrij vers. die later van het werk gingen, zijn dien avond en ook den volgenden dag door stakers bemoeilijkt. De kraandrijvers hebben daarna tegen verderen arbeid bezwaar gemaakt en zijn voorloopig geschorst, tot over hun zeak zou zijn beslist. Later is het hoofdbestuur van den Centralen Werk- geversbond opgetreden en heeft met den burgemeester een onderhoud ver. zqcht en bet bestuur vroeg Donderdags aan B. en W. intrekking van de schor sing Vrijdags antwoordde spr.. d'at B. en W. op dat verzoek niet konden ingaan. Nader hoeft het Bondsbestuur uitspraak van het scheidsgerecht ge- i vraagd, maar toen Zondag de toesfan-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2