oeite Mode Gevraagds Volgens de Tijd zou Oudegeest gis teren te Rotterdam de uittarting tot de Nederlandsche justitie gericht heb ben: indien men hem durfde gevan gen nemen, zouden 18000 spoorweg arbeiders hem wreken. hlad spreekt in diit verband van het schrik bewind. Of en op grond van welke wetsarti kelen er termen bestaan tot inhechtenis neming van Oudegeest na zijn jongste circulaire aan het spoorwegpersoneel, waarin de voorbereiding werd gelast van maatregelen, om eventueel de aan neming van een bepaald! wetsontwerp door de Staten-G ener aal onmogelijk te maken, is een quaestie, welke wij hier niet wenschen te beantwoorden. De. veronderstelling echter, dat de justitie zoodanige inhechtenisneming tot handhaving der rechtsorde zou geboden achten, maar zich door be dreiging van den pqrsoon, dien zij behoorde aan te tasten, van de vol voering van haren plicht zou laten terughouden, is een zóó schaamte- looze beleadiging onzer rechterlijke macht, als wij tot dusver nog niet in het openbaar hoorden uiten. Een land waar een schuldige, zoo hij slechts een groot aantal volgelin gen achter zich heeft, door bedreigin gen zich veilig kan rekenen voor d)e justitie, heeft opgehouden tot de be schaafde wereld te behoorein. De an archie heeft daar de rechtsorde ver vangen. Hetzelfde terrorisme ziiet het blad in het ook door het Hbld. afgewezen denkbeeld om de Durgerdammer venters te Amsterdam te posten". Wordt het stelsel, waarmede thans door de Amsterdamsche bootwerkers een proef wordt genomen, op ruimer schaal toegepast, zegt het blad dan kan men binnenkort de herleving verwachten van middeleeuwsche toe standen, waarbij de bevolking van be lendende gemeenten vaak gewapend tegenover elkander zullen staan. Ook haalt het blad de bekendima^ king van den Amsterdamschen Ge neeskundigen Kring in zake de koet siersstaking aan. En het voegt daar aan toe: Of er ook al zieken omkomen bij gebrek aan geneeskundige hulp, wat kan het den raddraaiers dieT stakings beweging schelen? Als hun organisa tion maar de patroons voor hun ge weld doen bukken, het overige komt er niet op aan. Als alle middelen ge oorloofd' heeten ook het afsnijden van gas- en watertoevoer, met gevaaT Ivoor typhus-epid.emie en ontploffin gen waarom dan niet het onmoge lijk maken van geneeskundige hulp? ,,Het Volk" schrijft, dat men aan meetings in Utrecht en Rotterdam heeft kunnen zien: dat het spoorwegpersoneel in groo- te massa kalm en redelijk is; dat de leiders den toestand volko men belieerschen; dat het personeel zich gereed maakt nadat de vereeniging den- organisaties is tot stand gekomen, zijne eischen aan de direction te formule eren en hunne vervulling dioor onderhande lingen met de directiën na te streven; dat hierbij dloor de leiders der be weging voldoende rekening wordt ge houden met de financieele en techni sche mogelijkheid; dat naast deze kalmte en zelfbe- heersching van het personeel en der bestuurders staat hun onverzettelijke wil, om hunne 'vrije persoonlijkheid wenscht wordt, op ordelievende wijze' de directie met een en ander wil in kennis stellen. Jhr. Beelarets van Blokland bepaal de er zich toe, het personeel in be perkten getale met het voornemen der directie in kennis te stellen, teneinde later de beambten, met wie hij over deze zaak gesproken heeft, te kunnen oproepen tot eene groote vergadering te Utrecht, waarin de oprichting van zulk een contra-federatie zal bespro ken worden. Ook op andere stations heeft jhr. Beelaerts zulke samensprekingen ge had. Het volgend manifest is verspreid: Kameraden! Door onze Maatschappijen is heden op de gehouden oonferentie het vol gende op ons verzoek toegezegd:: lo. De tirannieke aisch der federa tie. welke gesteld zal worden om nim mer personeel in dienst te nomen dan aangeslotenen bij dezq federatie, zal nooit worden toegestaan. 2o. Allen Recht enPlichters en ver der personeel, dat bij staking trouw bjijft aan de. Maatschappij en niet anders dan door overmacht zwicht, zal toch het volle loon worden uitbe^ taald. 3o, Onze organisatie is erkend en zal steeds met hare billijke verzoeken en klachten door de directie welwil lend worden gehoord. Kameraden, wij moeten in deze dagen van opwinding, ondanks alle dreigementen trouw blijven op onzen post! Laten wij dankbaar zijn voor het spoorbrood, dat wij eten! Het spoorwegpersoneel heeft zich gehaat gemaakt bij het publiek en zijn naarn geschandvlekt door socia listische woelingen. Laten wij dien naam weer iu zijn oude -eer herstel len. Al wat zich in dezen bewogen tijd onder de sociaal-democratische ge weldenarij wil ontworstelen, gelieve zijn naam op te zenden aan eerf der ondergeteekenden. Zelfs de gepensionneerden roepen wij op, hun werk kan nog te pas ko men! Nederland zal een rustig spoor wegverkeer hebben! J. ZEGERS, lad'ingmeester S.S., Utrecht. B. NIBBELKE, hoofdconducteur S.S., Amsterdam. J. VOS, machinist H. S. M., Roo sendaal. M. PEETERS, ambtenaar H. S. M., Zutfen. H. KLAZEMA, conducteur, Gronin gen. J. PETERS, conducteur, Venlo. C. v. d. AA, opz.-n^achinist, Maas tricht. E. J. SCHUTTEN, machinist Har- lingen. ALF. DE ROOY, opzichter H. S. M., Amersfoort. Zondag' hield de afdeering Dordrecht van de Algemeene Nederlandsche Vereen, van Spoor- en Tramwegperso neel een drukbezochte vergadering. \Tu uitvoerige bespreking werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie De afd'eeling enz. draagt het hoofd bestuur op -om nog in deze maand een buitengewone algemeene vergadering f.e beleggen teneinde te voldoen aan het verlangen van het spoorwegpersoneel in het algemeen die e'ischen te formu- ieeren en aan de directie voor te leg en'hunne organisaties tegen eiken sen. wellce hun rechtmatig toekomen. aanslag te verdedigen en het daarbij' A J 1 'T een beroep doet op alle ar helders- or ganisaties die zeker niet zullen nala ten. in geval van nood de gebleken {solidariteit d'er &p o o r w'eg ar b ei de r s met even groote solidariteit te beant woorden; dat dus het drijven, om het recht van niet-arbeiden dezer categorie van Nederlandsche burgers aan te randen niet alleen een inbreuk is op de grondwet, maar bovenal op de open bare orde; dat zij (verschillende bladen) dus in het. belang van een ongestoorden voortgang van het economisch leven van ons volk, en ter vermijding van een klassenstrijd, die met revolutie zou gelijk staan, wèl zullen doen, hunne ophitsingen tei staken, en dat er alle ned'en is, om vertrou wen te stellen in de zelfbeheersching en den publieken zin van het Neder landsche spoorwegproletariaat. Uit de Arbeiderswerel* BINNENLAND. Door de directie van de Vv estersui- kerraffinaderij is, zooals zij op de conferentie van Zaterdagmiddag had beloofd, een manifest gericht, tot hare werklieden, die thans verzuimen moe ten, van den volgenden inhoud: ,,Onze berichten uit Engeland ge ven ons aanleiding te moeten geloo- ven, dat wij gedurende Februari en Maart niet vol zullen kunnen werken, en waarschijnlijk in het geheel geen Cubes zullen maken. In den loop dezer week zal worden beslist of wij bereid zijn voorschot te geven, en zoo ja, waar de aanvrage daartoe moet plaats hebben. Wij verwijzen u verder naar de mededeelingen aan de werklieden der ^Western-suikerraffinaderij", die hier naast zijn aangeplakt". Door de directie is tevens een korte uiteenzetting gegeven van de bespre kingen gevoerd op genoemde confe rentie en zijn alile werklieden met het resultaat in kennis gesteld. Spoorwegpersoneel. Omtbent het onderhoud, dat jhr. mr. C, Beelaerts van Blokland inspec teur van den centralen dienst der Ex ploitatie-Maatschappij Zaterdag jl. te 's-Gravenhage met eenige beambten had, vernemen wij van daar, dat de bedoelde inspecteur aan enkele be ambten, uitsluitend werkzaam, aan het Station, zooals perron-contro leurs, wisselwachtefrs, ladingmees- ters, enz. (doch aan geen enkelen be ambte van het machine-personeel) mede-deeling deed dat bij de directie een denkbeeld is gerijpt tot stichting van -een geheel nieuwe vereeniging of liever organisatie van staatsspoor- personeel, dat andere beginselen is toegedaan dan de bestaande socialis tische organisatie, en dat, waar er grieven, zijn of lotsverbetering ge- Daarna werd goedgekeurd de vol gende eischen op den beschrijvings brief te plaatsen. 1. Eenheid in de loonen bij de ver schillende spoorweg-m aatschappij en, afschaffing van alle pnemiën, verhoo ging van inkomsten. 2. Verhooging van het salaris der arbeiders met 40pet., van de beambten tot en met een bezoldiging van f1200 met 30 pet. 3. Toepassing van ar'L 113 in haar ware gedaante zonder ontheffingen of zoo mogelijk een arbeidstijd van 10 uron. 4 Voor al het personeel na geschikt te zijn en afgelegd examen voor iedere betrekking aan de Maatschappij in aanmerking te kunnen komen. 5. Afschaffing van de hooge straf fen en gebeurde nalatigheden zooveel mogelijk door een scheidsgerecht te laten onderzoeken, 6. Geheel zelfbeheer over het pen sioen- en ondersteuningsfonds. Bij ziekte steeds de volle uitkeering en bij p-insionneering 2/3 pensioen, zijnde 2/3 vair heit laatstgenoten salaris, op 55- jarigen leeftijd. 7. Steeds toekenning om de 2 jaar van promotie tot het maximum, is be reikt. Vrije dienstkl-eeding tot aan den rang van ladingmeester, evenals hij de II. IJ.S.M. 8. Ieder te voorzien van een vaste aanstelling in de functie welke hij he den bekleedt, dus arbeiders dienst doende wisselwachters als wisselwach ter en losse arbeiders binnen een maand' hunne aanstellling te bezorgen. 9. Afschaffing van allen vrouwen, arbeid. 10. Afschaffing van den hierarchie- ken weg. 11. Bij de II.IJ.S.M. ook het uitbe talen van de loonen per week. Do bakkersgezellen te Amsterdam heb ben in eene Zondagmiddag gehouden vergadering de volgende looneischen gesteld: volwassen gezellen op 't minst 15 per week; deegmakers en ovenisten 17; voor kostgeld mag t 4 worden afge houden; werktijd 11 uur per etmaal, in de fabrieken 11 uur overdag en 10 uur 's nachts. Men zal deze week den patroons deze eischen- voorleggen en den volgen den Zondag kennis nemen van de ant woorden. Ontwerp Werkliedenreglement. In het Amsterdamsche Gemeenteblad: is thans opgenomen het ontwerp van een reglement voor de werklieden in dienst der Gemeente. Dit reglement bevat de algemeene voorwaarden, waarop werklieden in den dienst der Gemeente worden ge nomen, waarop zij in dienst werk zaam zijn en waarop hun dienstbetrek king een einde neemt. Onder werklieden wordt in dit reg lement verstaan de bij de verschillen ende takken van gemeentedienst werk- 'zame personen, zoowel mannen als vrouwen, wier loon anders dan bij de maand of pea- jaar wordt betaald, met uitzondering van a. hen, die onder verantwoordelijk heid en voor rekening van derden ten behoeve van de Gemeente werkzaam zijn gesteld; b. hen, die aangenomen worden voor een tijd, korter -dan vier weken c. het personeel van Politie en van Brandweer. De werklieden worden onderschei den m vaste werklieden, tijdelijke werklieden, leerlingen en jongmaatjes. Vaste werklieden zijn werklieden boven 20 jaar. die niet tot het in het vorige lid bed-oelde kader behooren en die hetzij voor een tijdvak van ten minste vier weken worden aangenomen, of b. na voor een tijdvak, van korter dan vier weken te- zijn aangenomen, lan ger dan. vier weken in dienst der Ge meente blijven, in welk geval hun tij dielijkc d'ienst geacht wordt aan te vangen na afloop van den eersten vier- wekelijkschen diensttijd, of c. ni als tijdelijk werkman te zijn ontslagen, later weder in dienst dei- Gemeente treden, ook al worden zij dan voor korter dan vier weken aan genomen, of d. aangesteld) worden om regelmatig slechts enkele dagen per week of per maand voor die Gemeente werkzaamhe den te verrichten en vallen onder de letters a, b, en c. Leerlingen of j'ongmaatjes zijn alle werklieden beneden 20, jaar. Het ontwerp bevat bepalingen betref fende aanstelling en dienstboekje, ver- b.ven, het loon, eervolle vermelding, loonsverhooging en bevordering, straf fen, het scheidsgerecht, beëindiging van den dienst, uitkeeringen en pen sioenen. Bij het ontwerp is een uitvoerige Memorie van Toelichting gevoegd. In de inleiding lezen we Bij besluit van B. en W. van 23 Mei 1901. waarbij onze Commissie werd in gesteld w-erd haar de opdracht gege ven advies uit te brengen omtrent lo. de wijziging van het reglement voor werklieden en daarmee gelijk gesteld en in dienst der Gemeente 2o. een regeling voor de losse werk lieden in dienst der Gemeente De wijziging van het bestaande reg iemem was vooral daarom noodzake lijk gewerden, omdat het niet meer in overeenstemming is miet de toestan den, zooals die. na heit inwerkingtre den daarvan geworden zijn. Sedert het jaar 1894 'toch lieeft de Gemeente een aantal bedrijven overgenomen, waarin rekening moet gehouden wor den met tevoren reeds bestaande toe standen en waarvan verscheidene dooi de wijze, waarop ze moeten worden uitgeoefend, eigenaardigheden bezit ten. waarmede het bestaande reglement niet in overeenstemming is en ook niet zijn kan, omdat doze door de oorspron kelijke ontwerpers met te voorzien waren. De Commissie wijdae haar eerste ver gaderingen aan de besprekingen van e enige algemeene punten, waarom trent zij tot overeenstemming moest komen, alvorens tot het ontwerpen van nieuwe bepalingen kon worden over gegaan. Toen zij deze punten had vastgesteld, bleek heit haar, dat het te veel geld zou kósten d'e geheele rege ling, zooala zij moest worden, te ont werpen in de voltallige vergaderingen der Commissie. Zij besloot daarom zich in drie sub-commissJiën te splltlsen, waarvan de eerste bepalingen omtrent aanstelling loon, arbeidsduur en ver lof, de tweede die omtrent bevordering, straffen, ontslag en scheidsgerecht zou ontwerpen, terwijl de derde de rege ling der uitkeering bij ziekte, 'ongeval len, invaliditeit, ouderdom en overlij den zou onderzoeken. De voorzitters d'-r drie sub-commisslë'i zouden met den v( orzitter en den secretaris der Commissie een centrale commissie "vor men, Deze laatste behandelde de drie ontwerpen der sub-commissies breed voerig en maakte er éen geheel van. Daarop werd het ontwerp met de toelichting, zooals died'oorde centrale commissie waren opgemaakt, door de geheele Commissie besproken en vast gesteld. Reeds in de eerste vergadering be sloot de Commissie het ontwerp niet vastte s'ellen, alvorens de werklieden, op wie het toepasselijk zou zijn, over hun wenschen te hebben gehoord. De centrale commissie achtte het '1 best. teneinde de speciale wenschen van alle categoriën van werklieden die onder 't reglement behoorden te worden ge bracht, te vernemen., van eiken tak van dienst twee werklieden te hoeren. Van elk der takken van dienst, wier werk lieden hij den Centralen Gemeente- werldiedtenbond zijn aangesloten, gaf het bestuur van dien Bond de namen van twee werklieden op, die geacht wiei-den op de hoogte te zijn van de wenschen dergenen, die zij vertegen woordigden. Bovendien werden twee vertegenwoordigers gehoord van de werklieden hij de waterleidingen, die door het bestuur der vereeniging dier werklieden werden aangewezen, en twee vertegenwoordigers van den R- Kath. Volksbond, die den wensch had den te kennen gegeven eveneens ge hoord! te worden. Door de centrale commissie werden zes avonden besteed aan de bespreking met de gemeentewerklieden van hun «Tic-ven tegen 't bestaande reglement en hun wenschen ten opzichte van een nieuw. Door het bestuur van den Bond was daarvan een lijstje opgemaakt, dat door alle vertegenwoordigers van bij den Bond aangesloten werklieden ter sprake werd gebracht, waardoor de speciale wenschen ten opzichte van eiken tak van dienst in het bijzonder wel wat op den achtergrond zijn ge raakt. De Commissie heeft de verschillende geuite wenschen der werklieden nauw keurig overwogen en heeft, voor zoo ver haar dit mogelijk toescheen, bij het ontwerpen der bepalingen daarmede rekening gehouden. Het stoomschip Soestdijk, van de Holland—-Amerika Lijn, van Newport News naai- Amsterdam en Rotterdam, arriveerde 9 Febr. des voorm. te Am sterdam, Het stoomschip Tanagra, gecharterd door de HollandAmerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, passeerde .9 Februari des voorm; 9 uur Dover. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet tei^ug gegeven. Haarlem, 9 Februari 1903. Mijnheer de Redacteurl Tot mijn leedwezen ben ik genood zaakt u door de onaangenaamheid en de last u veroorzaakt door het door mij ingezonden stuk, mijn spijt te be tuigen, wij zijn eenvoudig, evenwel ter goeder trouw, misleid; omtrent de werke lijke toestanden aan de fabriek der hee- ren Dubois en Co. Mag ik u in verband met bovenstaande verzoeken, de volgen de rehabilitatie te willen plaatsen in uw no. van heden, bij voorbaat mijn dank. A. J. WILDSCHUT. Haarlemsch Arbeiders-Secretariaat. Uit een onderhoud door onzen secreta ris gisteren met den heer Dubois en het personeel' 'gehouden, is ons duidelijk ge worden dat wij, hoewel, naar wij hopen, ter goeder, trouw, misleid zijn geworden omtrent de werkelijke toestanden aan de Haarlemsche Blikdrukkerij en Emballa gefabriek, en spreken hierover onzen spijt uit. In verband hiermede gaat de vergade ring op Donderdag a.s. niet door. Namens het H. A. S. A. J. WILDSCHUT. Hechtszaken. Vervolg Stadsnieuws. Men meldt ons; De arbeiders der Centrale Werkplaats alhier zijn voornemens binnen enkede weken nieuwe looneischen te stellen, die hierin zullen bestaan, dat men 50 loon1 meer ontvangt en dat het stukwerk zal worden afgeschaft. Voor leerlingen on der de 20 jaar zad ook meer loon worden «evtrajagd. Stoomvaartberichten. Een dief. De Haagsche rechtbank veroordeelde den Haagschecn bierhuishouder, die te Delft iemand zijn portemonnaie met geld ontstal, tot 2 jaren gevangenisstraf, en den man die te Leiden een kinderstoel ■ontvreemdde, na eerst een winkelruit vernield te hebben, om dien stoel mach tig te word'en, tot 2 maanden. Wie is het slachtoffer Een, zoowel uit het oogpunt der strafpractijk als der strafrechtsweten schap interessante quaestie kwam voor den Hoogen Raad in behande ling. Het betrof het geval van een kellner, vdoro de Haagsohe rechtbank, wegens het opzettelijk toebrengen van twee messteken, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, doch door het ge rechtshof tot f 25 boete, omdat naar 's Hofs oordeel de zwaarste der beide messteken was toegebracht niet aan den persoon, dien de bekl. had willen treffen, doch aan diens broeder, die een afwerende beweging maakte, waar door deze een steek in den linkerarm had gekregen, zoodat, nu beklaagde niet 't opzet had gehad dien steek aan den getroffene toe te brengen, hij van >dit deel der ten laste legging werd wij gesproken. Tegen die vrijspraak was de advo caat-generaal bij het gerechtshof in cassatie gekomen, bij memorie betoo- 'gend'e, dat dit cassatieberoep was ont vankelijk, daar bedoelde vrijspraak zou berusten op eene rechtsbeschou wing door 'hem niet nader geformu leerd welke rechtsbeschouwing in strijd zou zijn met de sinds lang ge vestigde jurisprudentie. Namens den gerequireerden kellner toode, dat het cassatieberoep niet-ont- door Mr. Eduard Belinfante, advocaat te 's Graverihage, die allereerst be toogde, dat he cassatieberoep niet-ont- vankelijk was, daar de vrijspraak op de geheer feitelijke beslissing steunde, het opzet van beklaagde niet bewezen Ook indien de vrijspraak op ver keerde rechtsheschouwingen mocht be rusten, ware cassatie niet toegelaten. Maar zelfs indien zulks anders mocht zijn, dan levert de z.n. aberratio ictus (het toebrengen van een verwon ding aan een persoon, die niet bedoeld was te treffen, doordat de persoon, dien men wilde raken, gemist werd) geen voltooid misdrijf op, doch slechts poging tot e&n doloos misdrijf, dat in casu niet strafbaar was. Deze stelling werd met een beroep op de schrijvers en de jurisprudentie (o. a, Hof Leeu warden, 2 Oct 1902 W. 7842) nader toegelicht Voorwaardelijk opzet is, naar de jurisprudentie van den Hoo gen Raad, in onze strafwet niet be kend. PI. concludeerde dus tot niet- ontvankelijk verklaring, althans ver werping van het beroep. Advocaat-generaal mr. Ort, onmid dellijk hierna conclusie nemend, was van oordeel, dat men heeft te onder scheiden tusschen verwisselings- en afdwalingsgevallen. Bij het eerste (error in objecto) vergist men zich in den persoon, doch was het opzet in elk geval gericht op den getroffene. In dat geval is men dus strafbaar. Bij de aberratio ictus daarentegen wordt liet object, waartegen des da ders wil gericht was, gemist en wordt een ander getroffen. Waar hier nu door het Hof, blijkens zijn beslissing, aberratio ictus is aangenomen, is een zuivere vrijspraak gegeven, waartegen geen cassatie openstaat. Geconcludeerd werd1 daarom tot niet-ontvankelijkverklaring van het cassatieberoep. Uitspraak 9 Maart. Gevonden voorwerpen: Een groen kimderschoentje. Een duim stok. Een bruine wandelstok met gebo gen handvat. Een klein geel gladharig hondje. Een wit boezelaar. Een onder stel van een boerenwagen drijvende (ge vonden in het Zuider-Buitenspaarne, een zwart lederen portemonnaie met geld. De Kroon. A.s. Vrijdag wordt hier in „De Kroon" door het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel „Kean" gegeven met onzen Louis Bouwmeester in de titelrol. Het is te verwachten, dat het den gevler- den acteur d'e eerste maal dat hij na zijn herstel in Haarlem optreedt niet aan be langstelling zal ontbreken. Men schrijft ons: Het ig eene goede gedachte geweest van Herman Misset, om eenige aqua rellen te malten van de oudle gasfa briek. De heer Misset die ook de aquarellen heeft gemaakt van de oude Kroon", vestigde zich na eeni- gen tijd in heit buitenland te hebben vertoefd, in zijn geboorteplaats, Am sterdam. Hij maakte daar drie aqua rellen van het zoogenaamde „Oude Pesthuis" en wist daardoor dat ge bouw te bewaren. Meer en meer ves tigde men toen de aandacht op dlejzen begaafden jongen man. Hij stelt zich tot taak, oude gebouwen die onder de sloopershamer zullen bezwijken, te aquarelleeren en zulks op zeer ar tistieke manier. De drie aquarellen van de oude gasfabriek zijn geëxpo seerd bij de heeren v. Cittert. Een er van geeft een kijkje vanaf het „hofje van Timmer" of Raakshofje. Het geel béklinkerde straatje met zijn oneffen heden en kuilen is mooi weergege- vien, de muren aan dé overzijde het geheel doet werkelijk mooi. Voorts een gezicht op het terrein met het brandspuithuisje dat dreigt om te vallen en een gezicht op de stookplaats met zwart berookte mu ren Doch men ga zelf eens kijken, 't is de moeite waard en de heer Misset verdient allen lof voor zijn artistiek werk. Marktnieuws. P urm erend, 10 Febr. 1903. Aangevoerd: 63 stapels kaas f 27 per 50 KG.; 723 KG. boter 1.40—/ 1.50 per KG.; 296 Runderen, vet vee 55—70 ct. per KG.; 25 paarden; 75 vette kalveren 75—95 ct. per KG.: 310 nuchtere kalveren t 10— f 24; 284 varkens 4045 ct. per KG.; 97 magere idem 14—/ 26; 296 biggen 7— 10.50; 643 schapen eoi lammeren; 10 HL. appelen 1.50—/ 2.50; 34 ganzen /1.25 175; Eieren 44.50 per 100 stuks; eendeneieren 4 per 100 stuks Laatste Berichten. De troepen in en voor Amsterdam De gedetacheerde troepen hebben do infanteriekazeme verlaten. De le gering is nu als volgt: Oranje-Nassaukazerne 3 bat. 7 reg. inf. met lichting 1900, 1901 en 1902; detachement 6e reg. inf.; 2e reg. ves tingartillerie; detachement 3e reg.- hu zaren. Cavaleriekazerne: het escadron 3e reg. huzaren en detachement maré- chaussée. In Vélox: het detachement van het reg. grenadiers en jagers en van het le, 3e en 4e reg. inf, In het Militair Logement het deta chement 5e reg. inf. en le reg. vesting, artillerie. In de Militiezaal: het detachement van het korps genietroepen. In het abattoir: het detachement van het 2e reg. huzaren. De riviervaartuigen Merva en Isala zijn van Nijmegen naar Amsterdam vertrokken. De commandanten van de kanon- neerbooten Bulgia, Havik en Dufa, respectievelijk te Vlissingen en Rot terdam hebben bevel gekregen zich .gereed te houden, zoo spoedig moge lijk naar Amsterdam te kunnen ver trekken. Het stoomschip Lawoe van Java n. Rotterdam, arriveerde 8 Febr. te Mar seille en zette dc reis voort. Hef dubbelschroefstoomschip Sindo- ro, van Rotterdam naar Java, arriveer de 9 Febr. te Southampton. Het stoomschip Teucer, van Amster dam naar Java, vertrok 6 Febr. van Li- verdool. Onderwijs. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, In d'e vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier van 3 Februari jl. werden onder meer be handeld Een adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam, aan de Tweede Kamer der Staten-generaal gericht, naar aanleiding van het voorstel der Regeering om een wets voorstel lin te dienen tot verhooging van een accijns op het gedistilleerd en waartegen bij die Kamer zwaarwich tige bedenkingen bestaan. Nadat dit adres bij de led'en ter le-, zing had gecirculeerd en thans door sommigen het voor en tegen die ge maakte bedenkingen in het midden was gebracht, besloot die Kamer, ook uit overweging, dat, het adres vooral betrekking had tot het belang der hran. dc-rij.en. een nijverheid, alhier niet ver tegenwoordigd, zich van onderstecning te onthouden Een brief van den directeur van het Nederlandsch Wapenmagazijn, voor heen S. de Jager, alhier1, met dankbe tuiging aan deze Kamer voor hare wel willende bemoeiingen inzake de vroe ger door hem gedane klacht over de vertraging in de bestelling van voor hem bestemde goederen. Door een der leden wordt ter sprake gebracht de hij het gemeentebestuur aanhangige of ingekomen plannen in verhand met het bouwen eener nieuwe kazerne aan de Nieuwe Gracht, waarbij door hem- de vraag wordt gesteld, of die bGuw ook in verband zou kunnen worden gebracht met de belangen van het Haarlemsche marktwezen en met een vroeger meermalen door vele be langhebbenden voorgestelde demping van de Bakenessergracht. Op uitnoodiging van den voorzitter nain genoemd lid op zich, hieromtrent in een volgende vergadering een nader schriftelijk voorstel te doen. Door de commissie inzake de vroeger bij de Kamer besproken spoorwegplan nen, meer bepaald het plan tot den aanleg van een spoorweg van Amster- -.dani over Haarlemmermeer naar Lei den. wordt met genoegen gewezen op de onlangs door Z. E. den minister van Walea-staat. Handel en Nijverheid bij de Staten-Generaal afgelegde ver klaring (zie Hand. le Kamer bl. 161) volgens welke de minister gemeend heeft „zijn medewerking te moeten onthouden, aan het plan van de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij. voor den aanleg van een hoofd- spoorweg van Leiden door de Haar lemmermeer naar Amsterdamwaarbij de belangen van het snelverkeer op den voorgrond stonden." Men meende hieruit te mogen aflei den, d'at 't gevaar, waarmede men ver leden jaar Haarlem bedreigd achtte, thans als geweken kan beschouwd worden. Te laat ontvangen voor ons numniei van gisteren. Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. Op 13 Febr. a.s. zal door den land bouwkundige F. August Kei ting te Hoofddorp, voor de leden der HolL Maatschij. van Landbouw eene lezing houden over bijenteelt en het nut voor iland- en tuinbouw. Sport en Wedstrijden. Acad. examens. Utrecht. Cand. Theol. 2: J. Kijne; Cand. Theol. 1: J. Aalhers. Groningen. Geslaagd voor het can- didaats-examen in de wijsbegeerte H. A. Leenmans. Zondag speelde Z. V. V. van Zand- voort een voetbalmatch tegen „Oranje" uit Haarlem. Eerstgenoemde won met 21. Ook Z. V. V. II speelde tegen „Vic toria" van Haarlem, Uitslag 3—2. Luit.-Gen. H. C. P de Brnyn. Onze correspondentie Batavia seint: „Generaal De Bruyn is overleden". Het telegram bedoelt daarmede ze ker den commandant van het leger en chef van het departement van oor log in Ned.Indië, de luitenant-generaal H. C. P. de Bruyn, ridder der Mili taire Willemsorde). (Hbld.) Ontslagen. „Het Volk" deelt mede: Ontslagen uit den zeedienst is met in gang van heden, onze partijgenoot Albert Keuning, matroos le klasse aan boord van Hr. Ms. monitor „Cerberus", die on langs in een meeting te Amsterdam op trad. Hij is volgens zijn ontslagbrief ont slagen „uit hoofde van eigenaardige on geschiktheid voor den militairen dienst". Hm, hm! Een certificaat van goed gedrag is hem meegegeven. Burgerlijke Stand. Bevallen; 8 Febr. H. P. van, Zanten— Anton isse z. Overleden: 8 Febr. W. Winkelv. <L Velden 84 j.. Spijkermanslaan. J. Snij ders 85 j„ Botermarkt.. 10. W. A. M. Trij- hoff 28 j„ L. Begijnestraat. BLOEMENDAAL. Bevallen: A. J. M. v. d. BosSpook z. C. C. Lohman—Kouwenhoven d. C. Kroon—Nan, z. H. S. Moolenaar—Hoo- ioinig, z. Overleden: C. C. van Maren 26 J., Mee- renberg, S. Poel 37 J.t idem; H. Groot, 54 j., idem. Amsterdamsche Bears door bemiddeling van de firma CLA.ASSEN en BEUNS. Gister. Heden Mil. 9 Ten Dd. 10 reu. Atchison Topeka, Comm875/b 88l/g 39'/i 42l/o 407/B 413/8 337/8 347/8 6Si/4 591/g 285/g SO*/» 195/g 195/1 341/j 34l/2 741/g 75 48V- 50i/s 65 661/a 357/s 301/4 10lG/c 102-Vs 32 33s/q 421/Ï 425/8 147/g IS®/* 393/g 39 u/M Denver Rio Grande Erie's Kansas City South do. pref. Missouri Kansas A Tesas, Com. National R. R. of Mexico New-York Ontario Norfolk Western Rock Island Cy. Southern Pacific Southern Railways Union Pacific Wabash American Car New-Orleans R. Co. Steels Koninkl. Petroleum Maatsch. Columbia Ad v«*jr fcfiëira. Getrouwd: HENDRIK LOHMAN en BETSIE POORTMAN, die ook mede namens de weder- zijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling dezer dagen onder vonden. Haarlem)] F*b™*" 1902- De Heer en Mevrouw J. SIPKESVoet geven kennis van de geboorte van een Dochter. Haarlem, 10 Februari 1903. een R. C. DAGMEISJE, 16 jaar oud, boven de Broodfabriek Vol harding, Nieuwe Groenmarkt. 24 uur aanmelding. TERSTOND GEVRAAGD te Overveen in een gezin zonder kin deren een goed kunnende koken. Loon f 100. Voor den Hold'ert-Beker sloeg Zondag f96 wa«;ph0ftld N.O.A.D. uit Breda, Go-Ahead te Wa- 1/ geningen, met 8—4 goals. I vervoegen Kampersingel 4.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3