Door Z. E. den Min. v. Oorlog is be paald dat de lotelingen der lichting 1902 die ui 1903 zullen worden ingelijfd en in het bezit zijn, hetzij van een be wijs model no. II of 111, hetzij van het getuigschrift model W, evenals de lo te lingen der lichting 1903, .aanspraak heb ben op inlijving bij het korps en gar nizoen hunner keuze, voor zoover zulks met de belangen van den dienst is over een te brengen. Norma. De Nederlandsche Opera, voerde. Woensdagavond in de mooie concertzaal van de Kroon Bellini's Opera „Norma" op; in dit seizoen voor. de tweede maal, daar zij die ook reeds in den Schouwburg heeft ver toond. Dit feit ontslaat ons vanzelf van een uitvoerige bespreking, maar niet van de dankbare vermelding van veel goeds in deze voorstelling. Niet met stilzwijgen mag worden voorbijgegaan de zang van de drie hoofdpersonen, Norma (Mej. Cronegg). Adalgise (me vrouw BosseSomnier) en Pollion, (de heer de Vos). Vooral Norma met haar Junonische gestalte en klassie ke trekken maakte grooten indruk, ïnaar ook Mevr. BosseSonimer zong zeer verdienstelijk en hun duo in de derde acte was een genot om te hoo- ren. Pollion. ten slotte, zong en ac teerde met veel expressie. Be heer die Vos door den loop der gebeurtenissen in de Ned. Opera plotseling naar vo ren gekomen, blijkt tegen deze ge vaarlijke rangschikking wel opge wassen. Verdienstelijk was dig heer Van Duinen als Oroveso, hoofd der druï den. De heer Schürmann (Flavino) scheen verkouden. Het orkest deed wel eens wat on verschillig en het koor had niet veel te doen. 't Was dan ook klein, maar weerde zich dapper. Vooral het man nenkoor. twaalf man sterk, wist goe den Mank te ontwikkelen en dien te •onderstrepen met natuurlijke geba ren. alsof ze zich heusche druïden, barden en gallische soldaten voelden. Het Bestuur van de Haarlem- sche Roei- en Zeilvereendging „Het Spaarae" heeft zich aldus ge constitueerd: W. Dys'erinck, Voorzitter; B. W. de Kanter, secretaris; H. E. Eve- Tard, penningmeester; P. A. van der Laan Gz. en W. J. M. Brantjes, commis-1 sarissen. Dr. Schaepman opgedragen. De kerk was zooals dit wet was te verwachten vrij vol, daar Dr. Schaepman evenals in het geheele land ook hier in Haarlem tal van vrienden en vereerders had. De H. Mis werd opgedragen door den Eerw. Heer Pastoor Royakkers en geassisteerd door de Eerwaarde Paters Duiueveld en Van Osch. Het hoofdaltaar was geheel in. rouw gehuld. Het bekende zangkoor Be- nedicamus Domino, voerde op correcte wijze het mooie Requiem van Verhulst uit. Het geheel was zeer indrukwekkend. Hedenochtend omstreeks 8 Uur ontstond brand in de beddenfabriek van den heer J. H. Willemse in de Kleine Houtstraat. Aanvankelijk kon de brand weer door de dikke rook niet binnendrin gen. Met de spuiten, waaronder spuit 10, werd de brand na een uur gebluscht. De i waterschade is aanzienlijk, .\lles was verzekerd. Een hond, 2 konijnen en 2 kanarievo gels zijn door den verstikkenden rook om het leven gekomen. De oorzaak is onbekend. A.s. Woensdag vergadert de Protestantsche Kiesvereeniging, ten einde o.a. over de Raadsverkie zing te spreken. Naar wij vernemen zal het bestuur voorstellen de candi- datuur van den heer Ivleynenberg te steunen, zoodat wij hier Vrijdag zul len beleven, dat een lid van de Ge meenteraad direct bij candidaatstel- ling is gekozen. Naar wij vernemen zal het H. A. S. de kaarten laten ophalen der per sonen, die hun formulieren wèl, doch een machtiging niet aan het H. A. S. afgestaan hebben. Spectacle Concert. Het spec tacle concert Woensdagavond! door het specialiteiten-gezelschap onder directie van Max van Gelder in het Bronge bouw voor de leden gegeven, is over 't algemeen genomen uitstekend ge slaagd. Slechts enkele nummers van 't zeer afwisselend programma konden niet geheel onze goedkeuring wegdra gen, maar daar staat tegenover dat de andere nummers ons zeer goed bevie len ,en blijkens de luide toejuichin gen ook bij de talrijke aanwezigen ten zeerste in den smaak vielen. Hoewel over den smaak niet valt te twisten, gelooven wij toch dat het audi torium ons hier gelijk zal geven, dat het programma van gisteren bij den aanvang een minder gunstigen indruk maakte dan bij het einde. In den regel stelt men de mooiste nummers voor op, doch bier was daarvan eens eene uitzondering gemaakt, en begonnen de vermeldenswaardige nummers eerst bij nummer 4. Het optreden van de Richardas, vol gens het programma de beste acro baten van den tegenwoordigen tijd, was het eerste nummer dat bepaald bewondering afdwong. Ongelooflijk haast zijn de staaltjes van buitengewone kracht door deze athleten vertoond. Daarbij was hun werken buitenge woon keurig, zoodat een welverdiend luid applaus hun ten oeel viel. Veel succes had ook de bekende humorist Lucien, die eenige bepaald geestige voordrachten ten gehoore bracht. Humberty gaf blijk een beroemd moderne Jongleur te zijn. Mooie staal tjes van jongleeren en balanceeren gaf hij te zien, en eenige zeer sterke toe ren o. a. het balanceeren met een ta- fel, terwijl Humberty zich verkleedt, deden het publiek in luide toejuichin gen uitbarsten. Ook de beide andere nummers, het optreden van het operetten-duo Alas ka, en Miss Bliss, die blijken gaf een sterk gebit te hebben, vielen ten zeer ste in den smaak, zoodat wij gerust durven zeggen ,dat het Specialiteiten gezelschap een gunstigen indruk heeft gemaakt, en als noodzakelijk gevolg daarvan den aanwezigen veel genoe gen heeft verschaft. Requiem voor Dr. Schaepman. Hedenmorgen werd alhier in de kerk van de Patei's Franciscanen eene plech tige Requiem Mis ter nagedachtenis van K'SS van da Bfaftt Veieenfging had Dinsdagavond de uitvoering plaats der leerlingen van mSbiSSSw Adèle Drees. Hoewel men hii een dergelijke voordractitsavond al- uKSop- en aanmerkingen kan maken getuigden toch de meeste mmsraS de degelijke muzikale leiding der onderwijzeres en den ijver der leer- Uneen. Ais bijzonder goed geslaagd moven van de zangnummers «orden genomnd de vertolking van Schubert Huiden Rbslein, door jongejuffrouw Konijn en het duel van Mendelssohn. Th wollï ineüne Lieb' door de Jon- ïcjuffrouwen Eöbkrn en Jung. ET" pianovoordracM van Webers In vitation 4 la Valse, door jongejuff. van 4 NaTpauze werd mej. Dreesdoor de i->rlineen een bloemenmand, bene- ÏVns efn beeld, voortellende de Heil,. Imsen als belooning voor baar volhat etende toewijding. Offlcieele tegenspraak. De directie van de H. IJ- S. M. var- r\sroefr«dede 31 Januari in overleg zijn getreden, van Ten grond ontbloot zijn De stationschef, door den hoer Hu- .lenhioltz aangesproken, heeft dezen rerwezeii naaien op hot station aam w*7ie hoog geplaatst, ambtenaai dia toen juist de leiding van den treinen- '°Het°T echter beslist onwaar, dat aan deel heer HugenhoU-z dovraag g<,edaan is, of een trem al of met mocht vertrekken. Nader verneemt de „Oprechte", dat de heer Hugenholtz zich op het p Tnn int den stationschef hcett »e wend en op de vraag: Wat wenscht ujr antwoordde: ..Mijn naam is Hn- Ha°rl)msCB "TbSdïiseoretariaat. Fr is een telegram van directe sta king ontvangen, doch dat wordt ver- SdVgrep'em de bedoelingms, dat alle* op zijn plaats komt werkt wordt; indien u goed vmdt, wil ik dit wel aan eenigen van het perso nTTtaüonsS"nam hierin geen beslissing, doch liet die, zooals boven <*emeld is, aan zijn superieur, die op hernerron aanwezig was, over. h DeP wsschenkomst van den he£ Hugenholtz betrof dus alleen het op helderen van een misverstand. Naar aanleiding van dit bericht is heden het volgende schrijven aan de Wa%nFfTinES WAAiUfEim J Naar aanleiding van de mededre ling der directie ven de HoU IJzeren Snoorw eg-Mij. aan de „Opr. Haan. Courant", verklaren ondergeteeken- d6dat zii in den namiddag van 31 Ja nuari 1.1 tusschen 4 en 5 uur cmge- veer zich bevonden op het Perron van het station te "^rlem en aldus ge- tuigen waren van hetgeen aiüaa ^dat'zij als gevolg daarvan beslist handhaven hetgeen daarover in de door hen vertegenwoordigde bladen is medegedeelde De vertegenwoordigers „tian delsblad" en „Nieuwe gen daaraan nog toe, dat zij, betP©r ron opkomende, aan een dei hoogere beambten vroegen: „Mijnhesr gaat die trein nu nog weg? en daarop ten antwoord kregen: „Vraagt meneer Hugenholtz, die. geeft hier op het oogenblik de Corresp. Ale Handelsblad. P. C. VAN DOBBEN, Red.-Verslaggever Haarlem's Dagblad Corresp. Nieuw^Cour^f. Corresp. N. Rott. Ct. Red. Spaarne-Bode. V. J. URI, Red.-Vei-slaiggever O. H. Ct. d. Kuyl te verantwoorden ter zake van mishandeling van een anderen opper man, die werken wilde. Bekl, ontkende, zich aan diie mishan deling te hebben schuldig gemaakt, als ook aan de vernieling van een deur der woning van dezen opperman in de Tul- penstraat, en verklaarde doodleuk dat hij te dien tijde daar niet was geweest. Daar uit de verklaringen der getuigen voldoende bleek, dat bekl. er wel ge weest was, en de mishandeling had ge pleegd, vorderde het O. M. tegen bekl. 4 maanden gevangenisstraf. Het O. M. wees er op, dat personen, die gerugsteund' door eene groote me nigte, één man, die zijn plicht wil doen, een held aanvallen, groote lafaards zijn, die streng gestraft moeten worden Baldadigheid. J Huike, wonende te Heemstede, had in staat van dronken schap de baldadigheid gehad om op Dins dag 13 Jan. een ruit stuk te slaan bij den heer B. te Heemstede. Deze persoon had reeds meermalen met de justitie kennis Appondissements-Kechtbarik. (Zitting van Donderdag 12 Febr. 1903). De Haarlemsche Rechtbank veroor deelde heden Trijntje Weeteling te Zaan dam wegens diefstal tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. Bekl. zeide met deze straf geen genoegen te nemen en in hooger beroep te zullen gaan. Op 1 i c ht s t e r. De vrouw, die langen tijd Haarlem door verschillende oplich terijen onveilig maakte, waarvan ver scheidene winkeliers die dupe zijn ge worden, had zich heden voor de Recht bank te verantwoorden. Zij is een tenger, bleek uitziend vrouwtje en heeft geens zins het voorkomen van eene sluwe op- lïchtster. Zeer bedroefd, geheel terneergeslagen stond zij, Maria Anna Kion genaamd, thans in het bankje der beklaagden, en op die vragen van den president ant woordde zij volmondig zich aan de haar ten laste gelegde oplichting van mej. Anna de Rooy tot een bedrag van 2.50 te hebben schuldig gemaakt. Waarom zij het gedaan had; dat wist zij niet, want geld had zij niet noodig. Het O. M., wijzende op het berouw, dat bekl. toont, vorderde eene lichte en wel 6 weken gevangenisstraf. De gevolgen van eene werk staking. Ook nu wedeT had zich een op 29 Dec. 1.1. stakende opperman J. K. v. De officier van justitie vroeg tegen de zen kwajongen 3 dagen hechtenis voor het opzettelijk vernielen van een ander mans goederen. C. van der Zwedt en P. Warmerdam uit Lisse, stonden eveneens terecht om dat zij op 1 Januari uit baldadigheid een hek om het buiten van mevrouw Van Lijnden, stuk getrokken hadden en daar na een lantaarnpaal vernield hadden. De politie die hierbij was geweest, had ook last van hun, gehad, daar ze haar te lijf wilden. Daar deze bekl. reeds als zeer ongunstig bekend staan en meermalen voor dergelijke feiten in de gevangenis hebben gezeten, vond de officier het zeer gewenscht hen geducht aan te pakken en vroeg tegen ieder een gevangenisstraf van 5 maanden. UITSPRAKEN. 1. J. van Schip, werkman te Amster dam, diefstal, 6 maanden gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechte nis. 2. W. Brongartz, zonder beroep woonplaats, bedelarij, 5 dagen hechte nis en 1 j aar en 3 maanden, plaatsing in een R. W. Inrichting. 3. P. J. Bos, opperman te Heemstede, eenvoudige beleediging, 8 boete of 4 da- gen hechtenis. 4. C. Scholte, arbeider te Hillegom, diefstal, 3 weken gevangenisstraf. A.s. Woensdagavond houdt de Chr. Geh. Onth. Jongelingsveree- niging „Strijd met moed" onder afd. van 'de Afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geheelonth. Bond, een openbare feestelijke bijeenkomst in de groote zaal van het gebouw „Weteai en Wer ken" aan de Ged. Oude Gracht alhier (Tot opluistering werkt mede de Chr. Geli. Onth. Zangvereeniging „Excel sior" dir. da heer J. v. d. Wateren Mzn. Voordracht en zang zullen el kander afwisselen. Uit de ümstrekea. Heemstede. Van 16 Februari tot 30 April liggen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter visie, de formulieren tot aanvrage eener werkgevers of werkmanskaart, bedoeld in art. 14 der beroepswet, van hen, aan wie een dusdanige kaait is uitgereikt. den aan H. M. overhandigden brief. Thans is gebleken uit het onderzoek ten politiebureele dat de persoon, die de brief aan H.M. overhandigde, is geweqst de heer Bruigom uit Delft, de- door zijne adressen aan autoritei ten over beweerd onrecht dat hem is aangedaan, bekende persoonlijkheid, die nog onlangs van de publieke tri bune der Tweede Kamer den Minister van justitie luid'e verweet de onwaar- beid van diens mededeelingen. Ook deze brief bevatte wederom hert ver zoek om recht. Een onderzoek naar 's mans geestvermogens wordt inge steld. De slaltiug en de militairen. Uit den Haag meldt men: Bij het regiment grenadiers en jagers ontbraken Dinsdagmiddag ten 4 uur, het tijdstip waarop de met spoed opgeroe pen lichtingen onder de wapenen moes ten zijn, 6lechts eenige verloügangers. De meesten hunner meldden zich Dins dagavond en zelfs na middernacht nog aan de Oranje Kazerne aan, zoodat he den bij het ochtendappèl alle verlofgan gers present waren, met uitzondering van enkelen:, die wegens ziekte of ver blijf in het buitenland nog verhinderd waren aanwezig te zijn. Tengevolge van die opkomst van de lichtingen heersebt in de Oranje Kazer ne een buitengewone bedrijvigheid. Hedenvoormiddag werden de opgeko men manschappen op de voorplaats van de kazerne geïnspecteerd. Dinsdagochtend stonden in de Wil-: lemskazerne te Arnhem geconsigneerd 2 pelotons deT rijdende artillerie, ieder ter sterkte van 1 ■officier, 2 onderofficieren en 22 minderen, ieder voorzien van 12 scheme paitronen. De paarden stonden opgezadeld in ae stallen, de manschap-] pen bleven gewapend. De wachten aan het artiileriepark en' aan den Gal'genberg waren versterkt en gedurende den nacht zou een post be trokken worden bij het kleedingmagazijn en die militaire bakkerij. Ook in de Coehoornkazenne stonden de manschappen geconsigneerd. Nader verneemt de N. A. C. dat te half- vier Dinsdagmiddag de b.g. maatregel in beide kazernes is ingetrokken. De in fanterie, die in de Willemskazerne was geconsigneerd, is naar de Coehoornka- zeme teruggekeerd. De versterking der verscliileinde wachten bleef gehand haafd. Men meldt uit Arnhem aan de „N. R. Ct.": Behalve door de anarchisten, is ook door de afd. Arnhem der S. D. A. P. een biljet verspreid onder de opgeroepen miliciens. In de Coehoornkazerne is een 150tal opruiende biljetten binnengesmokkeld. Te Arnhem werden een officier en een onderofficier, die op een rijwiel over het Velperplein reden, door een der onder de wapenen geroepen soldaten nage jouwd, Op last van den officier werd hij gearresteerd. Naar aanleiding van het bericht dat eenige riviervaartuigen der marine naar Amsterdam zijn gedirigeerd, wordt thans nader nog vernomen, dat de comman dant in de Amsterdamsche marine directie, schout-bij-nacht Derx, door den minister van marine ad interim, generaal Bergansius, gemachtigd is om I dooir hem noodig geoordeelde marine- Maandag- en Dinsdagavond a.s. zullenvaartuigen, al behooren zij tot andere alhier door de R. K. Volksbond de jaar-j maritieme dixectiën, naar Amsterdam te lijksche feesten worden gevierd in café ontbieden. Landzicht. Beide avonden worden er over stoaken in Amsterdam au 't spoor en ze zegge, da ze overal stoaken wil len. Kerl, 'k heb zukke beste boonstoa- ken, zoude ers'ne oavertenzie willen op- moakeo veur me, waarin stoat da'k 'stoaken zat te koop heb?" Verdronken. Woensdagmiddag, circa 2 uur, is te Muiderberg uit zee een lijk opgehaald van een persoon dien men' nog eenigen tijd te voren' aan zee liad zien wandelen. De verdronkene had nog een goed ge vulde beurs bij zich. Treurig ongeluk. Uit Rhenen schrijft men: Woensdagmorgen had .alhier een treu rig ongeluk plaats, Een 4jarig kind van den arbeider P., alhier, die bij afwe zigheid van de moeder zich te dicht bij de kachel waagde, had het ongeluk met vuur in aanraking te komen, waardoor het deerlijk verbrandde. Geheel verminkt vond de moeder bij hare thuiskomst het kind op den vloer liggen. Een gekke vergissing. De familie Van O., aan den Duböel- damschen weg te Dordrecht, is op zeer onaangename wijze dupe geworden van een ambtelijke vergissing. Achttien ja ren gele-den verloor zij een zoontje van zes maanden, waarvan, destijds behoor lijk aangifte werd gedaan. Thans ont vingen, de ouders een oproeping voor dien jongen om zich te doen inschrijven voor de nationale militie. (D. Ct.) Verdronken. Nabij Meppel vond men Woensdag in de Hootge veenschevaart het lijk van den veehandelaar Sam. Frank. Nopens de oorzaak van zijn dood is nog niets mede te deelen. Bakkerij -Tentoonstelling. De Rotterdamsche Broodbakkers-Gezel len-Vereen,iging „Bijstand zij ons Doel" heeft besloten, irn dit jaar een tweede nationale vak-tentoonstelling met daar aan verbonden wedstrijd voor werklieden te houden. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren: K. van Mastrigt, voorzitter; A. G. Rietveld, secretaris; C. V. Riemens, penningmeester. tooneeluitvoeringen gegeven. Spaarndam. In den nacht van 9 op 10 Februari jl. was het gezin van P. E. alhier bijna door kolendamp gestildvroegtijdig wer den allen wakker, doch vielen 'opgestaan en bedwelmd zijnde, over elkaar heen; de jongste (lOjarige zoon) wist de bui tendeur te bereiken en die te openen, waardoor het gezin behouden was. Sloteu. De vrije voorjaarsmarkt zal alhier ge houden worden op Dinsdag 3 Maart a.s. In de Middelpolder zijn in één nacht'n. niet minder dan vijftien schapen door honden verscheurd. Haarlemmermeer. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Hoofddorp, de heer Zuidhof, onderwijzer Garrelsweer (prov. Gronin gen). Dinsdag is de landbouwer Buurman aan een groot gevaar ontsnapt. Zijn nog jong paard voor een driewielige kar be spannen, sloeg op hol en rende in de richting van Hoofddorp, waar een lan taarnpaal werd vernield en de brug be schadigd. De voerman die van den wa gen was gevallen, kwam met den schrik vrij. Door toegesnelde hulp werd het paard tot staan gebracht. Binnenland. Een geheim schrijven. Op het oogenblik dat H. M. de Ko ningin hedenmiddag te half twee meit Prins Hendrik zou uitrijden, voor den gebruike lijken rijtoer, begaf zich een fatsoenlijk gekleedl man uit bet publiek naar het koninklijk paleis. De politie, meenende dat de man,die een vrij dikke brief in de hand had, in heit paleis moest wezen, liet hem gaan, maar het bleek, dat bij met een zeer beleefden groet op het rij tuig toetrad en H. M. de Koningin den brief overhandigde. H.M. nam dien aan. De man werd door de politie verzocht mede te gaan naar het commissariaat aan de Groenmarkt tot het geven van inlich tingen. Daar bleek dat het een werk man uit Delft was. Hij weigerde hard-i nekkig den. dienstdoenden inspecteur in te lichten omtrent, den inhoud van De regeering en (Se stalling. Gelijk men weet, vernam het Va derland van betrouwbare zijde, dat na de conferentie van 31 Januari tusschen den minister van waterstaat en de directie der H. IJ. S. M. een door de regeering betreurd misverstand rees, Het plotseling toegeven van de direc- tiën der beide maatschappijen aan de eischen der werklieden moet vol gens het genoemde blad der regee ring zeer onverwacht zijn gekomene daar zij in de overtuiging verkeerde, in een dergelijk belangrijk besluit vooraf te zullen worden gekend. De R. Ct. merkt hierbij op: Wij willen wel erkennen, dat de inhoud van deze mededeeling, schijn baar komende direct of indirect uit den koker der regeering, op ons geen aangenamen indruk heeft gemaakt. Volgens al wat wij tot nog toe we ten, heeft de regeering d© directiën in de uiterst moeilijke omstandighe den, waarin zij verkeerden, aa.ii hun lot overgelaten. Wat wil nu dit schijnbar© commu niqué zeggen Moet men daaruit opmaken, dat de regeering, als zij maar geweten had, dat de directiën voornemens waren te capituleeren, nog wel een midüei wist om hen daarvan terug te houden? Maar waarom dan in de ernstige om standigheden, waarin de direction verkeerden, dezen vooraf niet daarme de in kennis gesteld? De regeering zoo heet het ver keerde in de overtuiging, dat zij in dergelijk belangrijk besluit vooraf zou worden gekend. Maar waarom dan niet uitdrukkelijk, zonder dat misverstand mogelijk was, aan de di rectiën verzocht, dat dezen, alvorens zij dit belangrijke besluit namen, met de regeering in bespreking zouden treden? Door de mededeeling van Het Va derland zal inderdaad aangenomen dat zij juist is het aantal vragen, waarvan de beantwoording van de re geering mag worden verlangd, met de door ons genoemde moeten worden vermeerderd-: Stakiugvaria. Als historisch wordt het volgende ver zoek van een eenvoudig boertje aan het schoolhoofd irn een Geldersch dorp ver meld: „Mèster, 'k heur ielkereis proaten Lotsverbetering. Naar men verneemt, heel't de directie der Nederiandische Tramweg-Maatschap pij besloten, aan de conducteur^ eenige verhooging toe te staan, terwijl onder zocht wordt in hoeverre aan den wensch, om den dienst te bekorten, kan worden tegemoet geli omen. Een lastoord. Men meldt: De raad der gemeente Odoorn heeft aan B. en W. opgedragen aan den Minis ter van Justitie te verzoeken de rijkspo litie in de veenstreken dier gemeente, hoofdzakelijk te Exsloërmond, te verster ken. Niet alleen zijn daar vechtpartijen aan de orde van den dag maar er wor den ook gedurig glasruiten verbrijzeld, straatlantarens stuk geslagen en men gaat er met vuurwapenen om ais of er geen wapenwet bestaat, zoodat er de toe stand zeer ernstig wordt genoemd. Waar zit 'eai dat in. Men schrijft aan De Tel. Nu dezer dagen het woord loonregi ling" voortdurend wordt gehoofd en gelezen, springt liet eigenaardige van den volgenden toestand bijzonder in 't oog. Aan de kanaalwerken GentTer Neuzen werken zoowel Belgische als Nederlandsche polderjongens in dooi- isnee ontvangen de eersten 2 cent per uur meer loon dan de laatstenaan de kanaalwerken BrusselBergen in België werken ook Belgische en Neder landsche polderjongens en hier ont vangen dooreen de laatsten een paar cent per uur meer dan de eersten. Hoe een en ander te verklaren? mag met recht gevraagd worden. Gered. Te Scheveningen kreeg de reeder A. P. Krul bericht uit Harwich, dat schip per W. Overduin en zijn bemanning, varende cp den logger Sch. 324, be houden aldaar per stoomboot geland zijn. De logger was in de Noordzee ter hoogte van IJmuiden door een stoomboot omgevaren en gezonken. Nadere berichten zijn nog niet be kend. üïfc de Arbeiderswereld BINNENLAND. De koetsiersstakiog te Amsterdam geëindigd. Na een Woensdagmorgen ge houden vergadering, waarin besloten werd morgen het werk te hervatten, be gaven de koetsiers zich naar hun ver schillende bazen om mede te deelen dat de staking was opgeheven en met bet verzoek weder op het oude loon te wor den aangenomen. Morgen gaat in het stalhoudersbedrijf alles weer geregeld. De staking bij de firma Roosendaal Co. te Enschedé duurt voort. Daar door de staking de ganig van zaken is ge stoord en de firma geen werk meer heeft voor de thans nog werkende arbei ders is de fabriek stop gezet en staan 25 man meer op straat. De loonen varieeren vaa 7.50—/ 9. Enkele lage loonen zijn volgem de fir ma gevolgen van onkunde of onwil. De firma wil van geen toegeven weten. Spoorwegpersoneel, Men deelt. het. volgende mede aan de N. Rt. Ct. Op een vergadering van spoorwegper soneel der II. IJ. S. M. te Rotterdam ar.houden op Zondag 8 Februari, is het volgende uitgesproken door den leider der vergadering I M.H., „Het zij mij vergund. U in "tkort uiteen te zetten de aanleiding, tot, en het doel van deze vergadering. „Ten eerste de aanleiding, of is het wel noodig U te herinneren aan de laatst plaats gehad hebbende werksta king van ons personeel, die alhoewel gelukkig spoedig geëindigd zijnde, niet heeft nagelaten een diepen indruk te maken, inzonderheid op dat gedeel te van het personeel, dat zich niet homogeen kan verklaren met een der. gelijk ingrijpen in de samenleving. „Want een dergelijk ingrijpen was zoowel ongemotiveerd als gewelddadig. „Wat toch is het geval „De Spoorweg Mij. is een publiek© zaak en geen werkgever in de gewo ne beteekenis des woords, en wanneer van haar .diensten worden gevorderd, dan wordt dit gedaan op grond van onze Nederlandsche wetten, en haar personeel 'is verplicht de diensten uit te voeren overeenkomstig de wet. Niet voor dezen of genen, doch voor het al gemeen zonder onderscheid. „Echter de Ned Vereen, van Sp. en Ti'.personeel heeft genieend het per soneel van die verplichtingen te mo gen ontheffen en proclameerde een werkstaking, aan welke proclamatie maai- altezeer gevolg werd gegeven, zoonis het heet om het solidariteitsge voel te bevredigen, ten koste van het plichtsgevoel. „Eu wanneer nu de Mij. aan dat zelfde personeel eens zoo plots hun dienst opzegde, wrat zou er dan een storm van verontwaardiging opgaan, over de willekeur van het z.g. kapi talisme „Vindt ge zulk een ingrijpen niet on gemotiveerd ,Ik zeide die staking is geweldda dig. Of hoe noernt gij het anders, waaneer men, terwijl men doordron gen iis van .de gevolgen, die het na zich sleept en met terzijdestelling van het algemeen belang, dergelijke praktij ken uitoefent, en het geheele vader land, onze geheele samenleving in hare giondivesten aantast. „Neen M. H., wtij kunnen niet met genoeg verontwaardiging daartegen pre testeeren. maar tevens kunnen wij uit dit proefje van het socialisme een voorsmaak genieten van hun toekom- stigen lie'ilstaat. of wilt ge liever „bijl- staat", op grond van ervaringen opge daan uit wijlen de Fransche revolutie., „En wat is dat socialisme weinig consequent, want de vrijheid die het gebruikt om de maatschappij omver te werpen, ontzegt het desnoods met bedreiging of geweld aan andereu, d)ie overeenkomstig beter plichtsgevoel wenschen te handelen, en als bet zoo voort zou moeten gaan, wat zal het einde zijn, daar dit nog maar een klein begin der smarte geacht wordt „Elke gelegenheid, hoe onbeduidend luttel ook. zal in 't vervolg aangegre pen worden, om zoo mogelijk in nog erger mate een herhaling van het voor gaande in 't leven te roepen. ..Ik wül een klein eenvoudig voor beeld opnoemen. „In den Haag zullen de bakkersge zellen staken, en men zal uit Rotter dam of elders bet brood laten komen maar eilieve, zoudt ge denken, dat dat zelfde spoorwegpersoneel die zendin gen zou willen vervoeren? ..Volstrekt niet; dat is immers in 'strijd met 't solidariteitsgevoel Gevoelt i ge wel. dat het gewelddadig ls Men wil een geheele stad laten uithongeren om een paar bakkersgezellen in hun. wellicht onzinnige eischen te steunen. „Men spreekt zoo vaak over grieven,, maar die het meest daarover schreeu wen, weten wellicht niet eens wat grie ven beteekenen. „Of noemt men dat grieven, als men n.ét tevreden is over het loon. de werk tijden en bepalingen, waartegen men in dienst i= genomen, door zijn aan stelling in vasten dienst te aanvaarden. .Of heeft de Mij. niet steeds hare ver plichtingen te dien opzichte nageko men Ja, toch; zeifs heeft ze meer malen de voorwaarden nog gunstiger gesteld. „Neen M. H., het zijn geen grieven als men ontevreden 'is. „En waar wij nu zoover gekomen zijn met onze bespreking, daar willen wii dn wel toevoegen, dat de toestan den aar. unze Mij. niet volmaakt zijn, maar welke instelling is dit dan wei l hot personeel toch zeker ook niet. „Nu wij de oorzaak zoo beknopt mögeUjk hebben aangestipt, daar rest ons nog bet doel der vergadering. Gedurende de laatste catastrophe zijn er duizende stemmen opgegaan- voor de leuze staken staken „Dat was gelukkig niet de stem van het geheele personeel, maar hoe zullen wij dat welen, als er biet een andere kreet gehoord wordt, die harmonischer klinkt, nl. deze wij willen onze plich ten getrouw vervullen, zoodat men ten- alien lijd op ons rekenen kan, zooals wij natuurlijk verplicht zijn. „1-lier st eekt geen roem in want het tegenovergestelde is toch immers on gemotiveerd en gewelddadig en strafwaardig. „Wanneer onver-laten den dijk door steken zoodot 't verwoestend element, vrije baan heeft, dan is het biet genoeg om bij dien dijk te zitten kijken, en te roepen: wij hebben het niet gedaan, „Neen, M. H., dat zou slechts neu traal zijn wij moeten de bres stoppen, dat is positief, e,n ik zou daarom wil len voorstellen om de waag te behan delen wat kan en moet het personeel, dat nog rekening houdt met eer en plicht, doen, om te protesteeren met woord en daad. tegen de plaats ge had hebbende gewelddadigheden, en wat kan en moet bet doen om een her haling te voorkomen of zoo min mo gelijk schadelijk te doen zijn Staande de vergadering werd beslo ten een motie in te zenden aan de Di rectie. waarvan de strekking was, dat het vergaderde personeel verklaart, steeds onder alle omstandigheden zijn plichten te willen vervullen. De heer F. II. Petter, voorzitter van die Federatie van Spoorwegarbeiders, schrijft aan ,,Het Volk": Naar aanleiding van de voortdu rend eenzijdige voorstelling van bet ontstaan en de leiding der laatst© spoorwee-staking in „Het °lk en bet meest, onwaar in die van 10 Febr., neem ik de vrijheid u betere en meer ware inlichtingen te verschaf fen, hopende dat hiervoor een plaats je zal worden ingeruimd. In den „Uitkijk" van 10 Febr., ge titeld „breekijzers", staat woordelijkr

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2