Grand Prix, Gouden Medaille, •waren, sprongen op de tram en reik ten den wagenvoer der voor zijn kor daatheid de hand. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Vergadering van den Raad der Ge meente Bicemendaal op Donderdag 12 Februari 1903, des nam. ten half 2. Voorzitter de Burgemeester. Punt 1. Het nieuwgekozen lid, de heer A. Koolhoven, legt de voorge schreven eeden in handen van den voorzitter af. Daarna spreekt de voorzitter het nieuwgekozen lid toe, on zegt ongeveer het volgende „Als ik 't wel h6b, Mijnheer Koolho ven, dan was heit reeds vele jaren ge leden uwe illusie om lid van den Raad dezer gemeente te zijn. „Het verheugt mij voor u, dat die illusiie thans werkelijkheid is gewor den. „Wat het tijdstip van uw komst m dezen Raad aangaat, geloof ik, dat dit minder aanlokkends aanbiedt dan vroe ger, toen onze gemeente zich anders ontwikkelde dan thans. Bloemend rol heeft zich snel ontwik keld. de laatste jaren! Maar zooals ook u niet onbekend zal zijn, draagt elk leven en dus ook elke ontwikkeling de kiem van ondergang althans van achteruitgang met zich. „En die; kiem is ook hier waai' te nemenzeer d u i d e 1 ij k zelfs, heiaas „Ik hoop dat u zult kunnen beant woorden aan de verwachtingen die uw kiezers van u koesteren en dat gij zult medewerken, aan het behoud der goe de verstandhoudingen, zoowel in onze gemeenie als in den Raad." Tot Wethouder in de plaats van wij len den heer Grippeling wordt benoemd' de lieer van Iiooff, die verklaart, deze benoeming nog in beraad te willen nemen. Tr-t ambtenaren van den Burgerl. Stand, waarvan éen in de plaats van willen den heer Grippeling. en een ter aanvulling van het getal, wordt benoemd de heer Mr. P. Tidernan, die zich bereid verklaart deze benoeming te aanvaarden, terwijl de 2de benoe ming wordt aangehouden totdat de heer van Hooff een beslissing zal heb ben genomen; PUNT 4. Door den minister is eene op-l merking gemaakt omtrent het in dej schoolgeldiverordening niet aangeven i van de grenzen der klassen op het ko-j hier van den hoofdelijken omslag, waar naar de schoolgelidheffihig gerekend wordt. Mitsdien stellen B. en W. voor deze j grenzen der klassen alsnog in de veror dening op te nemen. Wordt goedgekeurd. Tevens wordt bepaald dat de verorde-1 ning in werking zal .treden 30 dagen na dat hierop de Kon. goedkeuring is ver kregen. PUNT 5. De commissie der parken en plantsoenen stelt voor een boom staan de aan den Schulpweg, en die zich m slechten toestand bevindt voor gemeen- .terekenimg te doen rooien en wegvoeren. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. Van den heer Dr.Kouwenaar te Vogelenzang is een -schrijven ingeko men, inhoudende of zijn aanstelling als gemeentegeneesheer ook dit jaar van kracht blijft. Besloten wordt hem te antwoorden, dat zijne benoeming met ingang van 1 Ja nuari is ingegaan. PUNT 7. B. en W. geven den Raad in over weging B. en Wop te dragen aan de "Binnenl. Mij. tot exploitatie van on roerende goederen te Haarlem te be richten, dat de Raad bereid is om don voor Post (en telegraaf) kantoor bestemden grond te Overveen voor de som van per vierk. M. te koopen. Aan de hoofdadministratie der Pos terijen en Telegrafie zou dan kunnen worden gemeld, dat de Raad bereid blijft om dezen grond voor Post- en Telegraafkantoor te bestemmen em liet Rijk kosteloos voor dit doel af te staan. Zoolang er dan nog geen tem men mochten bestaan om liet kantoor tot vereenigd Post- en tqlegrfaafkan toor in te richten, zou eT voor ge meenterekening een z.g. Rijks-tele- phoonkantoor gevestigd kunnen wor den. De directeur en diens assistent zouden met de waarneming kunnen worden belast. De Raad aldus geven B. en W. aan. zou dan kunnen overwegen of te Bloemendaal insgelijks in het Post kantoor een zoodanig kantoor zal worden gevestigd, hetzij met., hetzij zonder bestelling van uit dat kantoor. De lieer TER HOFFSTEEDE wenscht deze twee zaken afzonderlijk te be- haudelen, en eerst te spreken over 't oprichten van een kantoor te Over veen, hetgeen noodzakelijker is dan een to Bloemendaal. De heer TIDEMAN zegt, dat hij ner gens in de stukken heeft gevonden, dat het Gemeentebestuur met de Di rectie der Posterijen in onderhande ling is getreden om het Postkantoor te Bloemendaal tot Rijkstelagraafkan- toor to doen inrichten. Gaarne zou spr zien, dat hierover nog eens werd onderhandeld. De heer ROOZEN merkt op, dat het aantal verzonden telegrammen per telefoon in het afgeloopen jaar 3266 bedraagt, waarvan 1900 te Overveen, Om echter een Rijkstelegraafkantoor te krijgen, moet liet aantal verzonden telegrammen per jaar 3000 bedragen voor elk kantoor. Ten slotte wordt het eerste gedeelte van het voorstel, betrefende den aan koop van den grond,bij acclamatie aangenomen. De heer TIDEMAN zegt, dat de zaak voor beide gemeenten als even be langrijk moet worden beschouwd, en spreekt er zijne bevreemding- over uit dat het Postkantoor te Bloemendaal een steenen opschrift draagt: „Post en. Telegraafkantoor", waarover nu een bord gehangen is met het woord: „Postkantoor". De oorzaak hiervan zou sur. gaarne weten. De heer^TER HOFFSTEEDE ant woordt dat de zaak voor Overveen dringender is dan voor Bloemendaal, omdat de huur met de H. IJ. S. M. 31 Juli 1904 eindigt, en hoogstwaarschijn lijk dengrond waarop het postkan toor staat niet meer kan worden inge huurd, waardoor Overveen dan zon der postkantoor zou komeu. Daarom wil spr. allereerst trachten een nieuw postkantoor- te Overveen te krijgen. De heer TIDEMAN wijst er nog maals op dat z. i. de gemeente Bloe mendaal wel rijp is voor een Rijks- telegraafkantoor en zou gaarne zien dat B. en "W. een uitvoerig gemoti- veerd voorstel aan het Rijk deden, en tevens er op wezen, dat Bloemendaal naar gelang van het aantal inwoners wel in aanmerking mag komen voor een Rijks-telegraafkantoor. Of de gemeente er rijp voor is, kan men alleen goed beoordeelem, wanneer een dergelijk kantoor er is. De heer TER HOFFSTEEDE wijst er op dat het Rijk eerst een telephoon. station in een gemeente opricht en naar de uitkomsten daarvan al dan niet besluit tot oprichting van een Rijkstelegraafkantoor. Na nog eenige discussie wordt het tweede gedeelte van het voorstel van B. en W. betreffende het afstaan van den grond voor een Rijkspostkantoor, enz. aangenomen met 7 tegen 4 stem men, die van de heeren Tideman, Bis- pinck, Koolhoven, Van Hooff. Ingekomen is een adres van J. Feits- ma en J. van Beidijk houdende ver zoek'voor den bouw van een perceel te mogen afwijken van de bepalingen der politie-verordening. Dit wordt aangehouden, omdat het te laat is ingekomen en derhalve de gemeente-architect daarover zijn ad vies nog niet heeft kunnen geven. Het bestuur van de afd. Bloemen daal van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, zond tot den Raad een adres, waarin het zijn leed wezen uitsprak over het stijgende aan tal vergunningen, dat dit aantal zeer groot is, omdat onder de bevolking der gemeente ten onrechte gerekend worden dei bewoners van .Meeren- berg". dat deze bijzondtre omstandig heid naar zijn oordeel da verlaging van het maximum „vergunningen" wenschelijk maakt, weshalve het De- stuur de Raadi in overweging geeft PI. M. de Koningin voor te stellen het maximum aantal vergunningen in de ze gemeente voor een tijdperk van 5 jaren te verlagen van 24 tot 23. Wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Ingekomen is nog een adres der Binn. Expl.-Maatschappij van onroe rende goederen met teekening en toe lichting, betreffende den aanleg van parken en wegen. Dit stuk wordt gesteld in handen der commissie voor de parken en plant soenen om advies. Ingekomen is een verslag der com missie tot wering van schoolverzuim over 1902. Wordt aangehouden. De heer BOREEL vraagt bij de rond- vraag hoe liet met de pomp te Voge lenzang is. De VOORZITTER gelooft dat deze thans weer hersteld is. De heer BISPINCK vraagt of Haar- lem reeds geantwoord heeft ,op de vraag van Bloemendaal tot overname der Kleverlaan. Zoo niet, dan hoopt spreker, dat B. en W. tot spoed aan dringen, daar de toestand aldaar on houdbaar is en de weg binnenkort geheel onbegaanbaar zal zijn. Voorts wenscht spr. de gedeelten, die aan Bloemendaal behooren, reeds nu te doen bestraten en aan Haarlem vast een goed voorbeeld te geven. De VOORZITTER antwoordt dat hij gaarne een desbetreffend voorstel vóór de vorige vergadering tegemoet ziet. Heemstede. Het aantal verrichte vacöinatiën in 1902 bedroeg 12S, verdeeld aks volgt neneden het jaar 19 van 13 jaar 46; van 36 jaar 51van 6—12 jaar 12. Aan de statistiek van liet lager on derwijs op 15 Januari jl. ontleenen wij 't volgende Op de lijst der ieerplichtige kinde ren waren op dat ti jdstip geplaatst 313 jongens on 326 melisjes de school bevolking bestond uit 232 jo.ngens en 249 meisjes, huisonderwijs werd ge geven aan 4 meisjes, het aantal in de gemeente wonende doch elders school gaande kinderen bestond uit 79 jon gens en 69 meisjes het aantal hier schoolgaande doch elders wonende kinderen bestond uit 10 jongens en 15 meisjes ;het getal kinderen dat noen lager school-, noch huisonderwijs ge noot. bestond uit 17 jongens en 19 meisjes. Bij Burgemeester en Wethouders is ingekomen van Directeuren der Eer ste Kennemer Bouw-Maatschappij ge vestigd te Bloemendaal. een plan tot aanleg van wegen in de buitenplaats „Westerrout" onder deze gemeente, teneiédé daaraan villa's te bouwen. Bonnebroek. In 1902 hebben zich alhier gevestigd 63 mannen en 100 vrouwen, daarentegen vertrokken naar elders 75 mannen en 94 vrouwen. IJmniden. De heer A. M. Roggeband is gekozen: tot voorzitter der commissie voor gods dienstonderwijs vanwege den Ned. Pro testantenbond in plaats van wijlen zijn vader, den lieer'P. Roggeband. In café Cycloop zal Zondag het eerste gedeel'e van een reciteer-wedstrijd ge houden worden en wel de afdeeling „Ernst" waaraan door acht personen zal worden deelgenomen. De wedstrijd is uitgeschreven door de Tooneelvereeni- ging Vriendenkring,, die tot juryleden heeft uitgenoodigd de heeren G. F. Haak, J. F. Helmers en J. van der Hoeve. Zand voort. Voor een talrijk publiek trad de heer J. Th. Schuhmacher, hoofd der school B. alhier, in „Ons Huis" Donderdag avond op met de novelle van J. J. Cre- mer ..'t Pauwveerke", Deze mooie novelle werd door spreker op boeiende wijze voorgedragen. De verschillende passages werden meesterlijk weerge ven. De wijze van voordracht, waar van zooveel afhangt, was uitstekend het dialect werd bizonder goed uitge sproken, de verschillende personen kranig voorgesteld. Ook de mimiek bracht er veel toe bij, om een juiste voorstelling te geven van de diverse tafereelen. In éen woord, liet was een genotvolle avond en een ieder stemde door luid applaus in met de woorden van dank, door ds. Hulsman den spre- ker gebracht. Spa&rmlam. Een behoeftig gezin te Spaarnewoude ontving van H. M. de Koningin een gift van 25. Beverwijk. De villa „Samarang" aan den Vel- sea-weg, werd heden in publieke ver- kooping op f 7900 opgehouden. De heer Ph. Cohen te Emjhen is be noemd tot godsdienstonderwijzer bij de Israëlitische gemeente alhier. Bij de aanbesteding van het bou wen van een café voor rekening van den lieer J- Dierx alhier, werd het laagst ingeschreven door Gebr. van --.példoorn te Egmond Binnen voor f 5300, aan wie het werk is gegund. Mej. J. Neuliaus ailhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Woerden. Openbare vergadering van den den raad der gemeente Beverwijk op Donderdag Febr., 's morgens te kwart voor tien uur. Voorzitter: de Burgemeester, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Afwezig de heer Van Waterschoot van der Gracht. De notulen worden na lezing on veranderd' goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken van min der belang worden voor kennisgeving aangenomen. De staanplaatsen op de kermis in 1903, onlangs in het openbaar ver pacht, worden toegewezen aan de hoogste inschrijvers, te weten: voor e^n stoomcarrousel aan de wed. J. SchildmeijerDerks te Edam, voor 1025; een bioscoop van C. Riozzi, voor f 52; schouwburgtent W. Hart, i 70; luchtschommel D. Haak, f 72; beignetskraam Th. W. Jongemaets, f 35; draaimolen D. j. v. Dam, f 102.05. Mede worden voor kennisgeving aangenomen: het proces-verbaai van de laatst ge houden kasopuerning bij den gemeen te, ontvanger het verslag der commis sie tot wering van schoolverzuim over 1902 en het bericht van den heep: van Lingen, dat hij zijn ontslag neemt als lid dier commissie. Voor vergaderingen van de com missie bedoeld bij art. 86 der ongeval lenwet wordt een lokaal beschikbaar gesteld in het Raadhuis tegen een vergoeding van f 50 per jaar voor ver warming enz. Op voorstel van B. en W. wordt een verzoek van J. J. de Woll' c.s. in hun ne handen gesteld ter afdoening. De Voorzitter deelt den heer Rreukelaar op diens vezoek mede, dat B. en W. vóór het verzoek zijn. Bij het bestuur der Zaamlandsche Communicatieweg zal door B. en W. worden aangedrongen den Hoflan- derweg te doen verbeteren, daar het onderhoud totaal wordt verwaar loosd: te dier zake was door het Co mité tot bevordering van het Vreem delingenverkeer alhier een verzoek aan den Raad gericht. In handen van B. en W. worden gesteld om praeadvies: lo. een ver zoek van G. Slagt c. s. tot het invoe ren van straatbesp.roeii.ng, waarvoor wordt aangeboden f 200. en 2o. een adres van M. Lamme c.s., exploitan ten van het bouwterrein „Kinheim", om betere verlichting en bestrating hij dat terrein. In de vacatures R. Simons en J. v. Lingen in de Commissie tot wering van Schoolverzuim wordt voorzien door de verkiezing- van de heeren H. j E. Jansen en M. H. Beekelaar. De Voorzitter deelt mede, dat ter I voorziening in de vacature in het per-j soneel den' herhalingsschool geen aan-l beveling door B. en W. kan worden' ingediend, omdat B. en W. niet tot I eenstemmigheid konden geraken. Hetj advies van het hoofd der school wordt! overgelegd. 4 De heer Breukelaar stelt voor de thans bestaande tijdelijke regeling tot 15 Maart a.s. te doen voortduren, hetwelk wordt aangenomen met alge- in eene stemmén. Tot leden van het stembureau voor de verkiezingen voor de: Kamer van Arbeid worden gekozen de heer H. Burger, voorzitter, en de heeren G. T. D. Slaap en G. Mei je. leden. De overige raadsleden zullen als plaatsvervangend optreden. B. en W. verzoeken te worden ge machtigd om zoo noodig in overleg met het gemeentebestuur van Velsen alle noodige stappen te doen voor het behoud van den voetbrug over het Noordzeekanaal. Hiertoe wordt met algemeen© stem men besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer Poel de aandacht op het rondwaaien •van papieren bij de vuilnisbelt, waar door de paarden dikwijls schrikken. De Voorzitter antwoordt dat hierop gelet zal worden. Niets meer aan de orde zijnd©, wórdt de vergadering gesloten, Haarlemmermeer. De wintergewassen te Haarlemmer meer staan over 't algemeen, reeds prach tig te velde en overal ontdekt men on danks de vroege vorst nu steeds eene sterke ontwikkeling. De slabken eene ware plaag op de landerijen in de ge meente, zijn zoo goed als vernietigd. Het weiland groent of het reeds Maait is. De veestapel bevindt zich in gunstige con ditie. Het thans zachte winterweder oefent te Haarlemmermeer een weddadigen in vloed op de vele landbouwwerkzaamhe- den. Van buitengewone armoede bespeurt men weinig of niets. Het bedelen wordt in praktijk gebracht door hen die van ver af daar eene broodwinning van ma ken. Son.wijlen kiezen zij als vervoermid del een der booten door de Ringvaart. Sloten. Tot voorzitter van het bestuur van den OsdorperbinnenpoJder is gekozen de heer J. Bark alhier. INGEZONDEN MEDE DEE LINGEN. 30 cents per regeL Men berispt aan de Franschen hunne onbestendigheid. Hoe ver klaart men het in zwang zijn. en dat bij hen sedert weidia drie eeuwen het water der beroemde bronnon van Vichy geniet: Célo- stins HÖpital en Grande Grille, dat bij millioenen over de geheele wereld verzonden wordt. Dit suc ces is verschuldigd aan de onbe twistbare werk d anigheid dezer wateren bij de behandeling der lever-, maag- en ingewandziekten. Maar men moet zich wel in acht- nerrien voor dg namaaksels' en zorg dragen de naam van dén Bron te eischen: Höpital voor de maag; Grande Grille voor den lever Célestins voor de andere gevallen. VAM SSHffs Ontbijtkoek. T0 30 VAM MJK's Sucadekruidk. 0.40 VAM DIJK's Gemberkoek 0.40 VAM IHJKV Confituurkoek 0.50 j in fraaie cartons ver- l| pakt. VAM M.ÏK's Ontbijtkoekjes ,0.10 VAM OIJTK's Groote Tafelbeschuit VAM BIJH's Kleine Tafelbeschuit VAM ©ÏJM's Chocoladebesch uit VAM MJM's Keukenbeschuit in bussen verpakt. Alom verkrijgbaar. LONDEN 1902. KEULEN 1903. «wsiraseasscMEesraifiB» B.nnenland. He apothekers en de Hijksver zeker in gbank. Het hoofdbestuur van de Neder]. Maatschappij tor bevordering der Pharmacie heeft aan ,de directie sier Rijksverzekeringsbank bericht, dat het met leedwezen heeft kennis genomen van de bepalingen, door de directie gesteld aan de geneeskundigen, die een contract met genoemde Bank wen- schen aan te gaan en waarbij aan de geneeskundigen wordt opgedragen toe zicht te houden dat de door hen op recept voorgeschreven genees-, heel- en verbandmiddelen van goede hoe danigheid zijn en dat ze spoedig in behoorlijken vorm worden afgeleverd. Het hoofdbestuur oordeelt, dat hier door uiting wordt gegeven aan een door niets gemotiveerd wantrouwen tegenover de apothekers in het alge meen en bovendien aan de geneeskun digen het toezicht opgedragen op za ken omtrent welker beoordeeling zij onbekwaam en onbevoegd zijn. Het hoofdbestuur is overtuigd dat de dooi de apothekers gewraakte clausule een gevolg is van de overhaaste en niet altijd oordeelkundige wijze waarop, met het oog op het spoedig in werking treden der Ongevallenwet, sommige bepalingen zijn vastgesteld. Het hoofdbestuur, gaarne willende medewerken om ook van de zijde der apothekers de goede uitvoering der Ongevallenwet te steunen, heeft ge meend de over het geheele land ver spreide leden der Maatschappij (ruim 500 in getal) niet te moeten adviseeren om voorloopig geen contract met de Rijksverzekeringsbank aan te gaan of de reeds aangevraagde verbintenis met die Bank te herroepen, overtuigd als het is dat uwe directie, op het bo venstaande opmerkzaam gemaakt, aan het bezwaar dei- apothekers zal tege moet komen door d« bedoelde bepaling op te heffen. Het departement 's Gravenhage van de Nederl. Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie heeft een adres gericht aan de directie der Rijksver zekeringsbank, en afschrift daarvan gezonden aan den minister van bin- nenlandsche zaken, waarin te kennen wordt gegeven dat het departement met bevreemding heeft kennis genomen van de voorwaarden en tarieven voor apothekers verbonden aan de Rijks- verzekeringbank. Een vergoeding van f 0.10 voor het behoorlijk verpakt te allen tijde (ook des nachts) en ten spoedigste bij den getroffene bezorgen van geneesmiddelen, acht het depar tement zelfs beneden de tarieven, die door eene dienstverrichtingmaatscliap- pij ,of voor een stadstelegram berekend worden. Voorts wordt er op gewezen dat voor het gereedmaken van samenge stelde geneesmiddelen en bezorgen daarvan eene vergoeding van f 0.25 wordt aangeboden, zoodat na aftrek van het te geringe bezorgloon van 0,10 er slechts f 0.15 zelfs voor de meest tijdroovende bewerking wordt vergoed. In het adres wordt aangedrongen op een grondige herziening der tarie ven. Ongevallenwet. Ook aan de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen is haar ver zoek toegestaan zelve het risico te dra gen bij de toepassing der Ongevallenwet 1901. Mishandeling Ia zake de mishandeling van den be renleider Chr. Chodachowitz te Zoelen werd Dinsdagmiddag door de justitie te Tiel een onderzoek ingesteld. Het re sultaat daarvan is van dien aard ge weest, dat aanleiding is gevonden om ze keren Jac. Pluim, een der vermoedelijke daders, wonende te Zoelen, te doen ar- resteeren en in verzekerde bewaring te stellen. Dit is Woensdag geschied. Het Verke In het Flakkeesche blad „Vooruit" komt de volgende correspondentie uit Sommelsdijk voor: Wie heit dat verke bie zen stérft gepakt? Ja, wie? Dat weet men nog niet, maar 't slot is, dat bakker Brinkman zijn verkje kwijt is. Toen hij Maandagmor-, gen vroeg zijn 3 varkens zou gaan voe-j ren, vond hij van zijn 3 pleegkinderen er slechts 2. Al heel gauw kreeg men ver- moeden, dat no. 3 een zekeren V. naar Rotterdam was nagereisd. Daarom werd telegraphisch verzocht aan de politie te Rotterdam V. met zijn varkens aan te houden, want men wist al, dat hij niet 6, doch 7 varkens had meegevoerd. Twee rechercheurs gingen er op uit. V. werd aangehouden en zijn 7 varkens naar 't abattoir gevoerd. De rechercheurs vervoerden deze 7 echter in gezelschap van een aantal andere in één wagen. Bij 't abattoir liet men V. zelf zijn varkens uitzoeken entoen bakker Br. kwam, was 't zijne er niet onder. Wel herkende hij het onder de varkens,1 die schoon aan den haak hingen. Maar daarvan was afblijven de boodschap. Hij zal waarschijnlijk zijn varken kwijt zijn. En wie 't bij de sitèrt gepakt heeft, weet men nog mi et. Be Pers en do staking;. liet Sociaal Weekblad is van oor deel, dat op een misverstand berust zoowej. de tegen de spoorwegbeamb ten, die gestaakt hebben, ingebrachte beschuldiging van eedbreuk als het verwijt van inconsequentie* aan het adres van prof. Treub, die de bedrei ging met staking van de Amsterdam- schei gemeentewerklieden afkeurde en niet de staking der spoorwegbeamb ten. Het Weekblad redeneert aldus: De eed. door dei spoorwegbeambten afgelegd, is voor hen bindend zoolang zij spoorwegbeambten zijn, d.w.z. zoolang zij niet op wettige wijze van hun dienstverband zijn bevrijd. De slaking nu was uiet,3 anders dan een colletctievë, onmiddellijk werkende opzegging dier dienjstoveireenkomst van de zijde der beambten. De vraag of zij lot het doen dier opzegging ge rechtigd waren, hangt dus hiervan af, of zij, volgens de door hen geslo ten dienstovereenkomst, de bevoegd heid hadden, op stel en srong hun ontslag te nemen, dan wel aan een bepaalden opzeggingstermijn gebon den waren. Niemand heeft dit laatste beweerd, en wij mogen dus aanne men. dat zij aan zulk een termijn niet gr bonden waren. Maar dan heb ben zij ook door de staking, d'.i. op zegging, op volkomen wettige wijze ontslag van huil dienstovereenkomst erlangd, hadden zij daardoor dus rechtens opgehouden spoorwegbe ambten te zijn en kon, van digit oogen- Mik af, die door hén afgelegde eed hen niet meer binden. Voor de Amsberdamsche gemeente werklieden bestond daarentegen de verplichting om een opzeggingster mijn in acht te nemen wel, en door dien termijn eenzijdig te verkorten, hand'elden zij stellig in strijd met de door hen gesloten overeenkomst. Door hen daarop te wijzen, han delde professor Treub dus met volko men recht en zonder de minste in consequentie. Het blad wil de gevallen ook voor de toekomst vergelijken en wijst als een der middelen tor voorkoming van plotselinge stakingen aan dat in be drijven. welker plotselinge staking een maatschappelijk gevaar oplevert, de opzegging van het dienstcontract steeds aan'een wet gebonden is. Dr. Bronsveld bespreekt, in zijn Kroniek in de „Stemmen voor Waar heid etn Vrede" ook de staking. Hij erkent nog altijd stof te hebben voor een meditatie over onrecht, dat ten hem,el schreit, tot den Heer Zebaoth. Maar nu is de knecht heer en mees ter geworden. Zulk een schrikbewind kan"niet bestendigd worden. Het heeft dr. Bronsveld ook verwonderd, dat de regeering niets heeft gedaan. Dan hield de regeering van Italië voor eenigen tijd zich beter. Welk een bekwaam demagoog dr. Kuyper ook moge zijn, een man die een volk in omstandigheden, als waarin wij nu verkeeren, leidien en helpen kan, is hij niet. De vele staatkundige grootheden met wie hij op zijn reizen kennis heeft ge maakt, zullen zich over dia slappe houding van onze regeering verwon deren, en er de kwade gevolgen van ondervinden'. Liet „organiseert u!" zal van de Apenijnen tot de Oostzee weer klinken en de orde in de beschaafde wereld wijken voor het geweld. Over een natie welker verleden vertoocjliend, en welker protestant- sche traditie prijs gegeven worden, zal in dikke ne viel en het gestarnte ondergaan van dr. A. Kuyper. De heer A. C. Krollen schrijft in een- ingezonden stuk in de „N. R. Cfc.": Hoe sympathiek men ook over de ar beiders-organisaties denken moge, de voor den rasti-gen gang en verdere ont wikkeling van zijn bedrijf verantwoor delijke werkgever kan en mag zijn oog niet sluiten voor de aan deze organisa ties verbonden nadoelen Bij elke kracht op economisch gebied behoort een tegengewicht; slechts de re sultante van tweëerlei strooming kan hier alls bij vraag en aanbod de richting der ontwikkeling aangeven. Beschermt dus de arbeidersorganisa tie den enkelen werkman tegenover wil lekeur en machtsverhooging en bezorgt zij hem hooger loon: aan den anderen kant moet de mogelijkheid bestaan, te ver gedreven eischen door het in dienst nemen van anderen te kunnen afwijzen. Wie ter wereld heeft het in zijne macht, geheel naar eigen believen, zon der rekening te houden met derden, de vergoeding voor zijnen arbeid vast te stellen? Zouden niet de werklieden de eersten zijn om ertegen op te komen, in dien eens bakker en melkboer zoo willekeu rig optraden? En welk ander tegenwicht tegen on gemotiveerde eischen van den kant der werkliedenfederaties, bestaat er, dan juist het gebruik maken van vrijen ar beid, het reguleeren van de loonen in de enkele bedrijven door den algemeenen Joonstandaard? Geen grooter voordeel voor een ieder, dan dat de algemeen© loonstandaard in den lande stijgt, doch juist wanneer de- macht der federaties misbruikt en den' vrijen arbeider het recht ontzegd wordt, werk te verrichten, door anderen gewei gerd, wordt het stijgen van den algemee nen loon/standaard tegengegaan. De zoogenaamde arbeidersbeweging ontaardt dan in eene zuivere trustbewe ging, door niets onderscheiden van de kapitalistische trusts, welke eerst door hooge rechten den toegang tot eigen consumptiekring voor derden afsluiten en dan in dezen kring hunne voorwaar den dicteeren. „Het. Volk" publiceert de volgende.' sommatie Door verschillende lagbladschrijvei's in ingezonden stukken en in moties van anti-soc. dern. vereenigingen wordt herhaaldelijk beweerd, dat de staking van het spoorwegpersoneel heeft plaats gehad onder pressie en bedreiging van de zijde der stakende organisation. Geen enkel feit wordt, ten bewijze de zer bewering genoemd het blijft bij een algemeene beschuldiging. Het Utrechtsch Dagblad alleen tracht te het „terrorisme" bij d'e spoorwegsta king nader aan te toonen het sprak nl. van „het gebeurde te Durgerdam") daarmede blijkbaar bedoelende een rel letje te Amsterdam, eenige dagen vóór de spoorwegstaking tusschen Dui'ger- dammers en bootwerkers voorgevallen. I-Iet eenige wat wij weten. is. dat tij dens de staking zelfs het Handelsblad lof bracht aan het waardig optreden der stakers en het ziclï onthouden van alle geweld, en dat Oudegeest zonder eenige tegenspraak te ontmoeten, m alle openbare vergaderingen ontkent wat lieim en zijn medestanders wordt ten laste gelegd. Wij soinmeeren dan ook de pers en allen, die dezen blaam werpen op het spoorwegpersoneel, met feiten voor den clag te. komen, die onderzocht kunnen v orden, opdat het mogelijk is, vast te stellen, of wij hier met waarheid o[ met leugen te doen hebben. Indien aan deze sommatie niet wordt voldaan, zal het ieder duidelijk zijn, •dat. wij hier weer te doen hebben met een onderdeel van de lastercampagne, waarmede tegenwoordig het publiek tegen de spoorwegorganisaties wordt opgehitst, opdat de kapitalistische re- voluLiesiokers daar straks in de Ka mer des te beter hun slag zullen kunnen slaan. De Nieuwe Courant conslatëeit een betrekkelijke ontspanning in den toe stand. Maar als een dreigende wolk- blijft hangen het plan van het bestuur der spoorwegvereeniging', beraamd Voor den dag. waarop een wetsontwerp tot beperking der st-akingsbevoegdheid1 van spoorwegpersoneel bij de Staten- Generaal in behandeling zou komen, of liever J gelijk het blad heden ter oore kwam voor den dag waarop de Tweede Kamer zulk een ontwerp, werd het ingediend, bij regeling van werkzaamheden op haar agenda zou plaatsen. Vervolgens wijst het blad op het „on gehoorde optreden" van Kamerleden als de heeren Hugenholtz en Ter Laan tegenover de miliciens, wat z.i. veront waardiging en onrust wekt onder eer lijke en bezadigde lieden. Dan zegt de N. GU dat zij hoopt als het wetsontwerp komt waartegen de spoorwegvereeniging bij voorbaat ageert, dat dit geen uitzonderingswet zal zijn, ook al omdat zij bezwaar heeft tegen al wat- lijkt op een wedloop tus schen den wetgever en de verschillen de verstoorders (nu van deze, dan van gone soort, nu op deze, dan op gene wijze) van de openbare orde, van het openbaar verkeer, van niet precies in die wet geformuleerde algemeene bur gerplichten, van in éen woord den behoorlijken en geregel den gang van zaken Sn onze dagelijksche samen leving. „Echter al zou wat wij niet ver wachten het in te dienen ontwerp zoo tiranniek en despotisch zijn als zich maar denken laat, in volle, zoo dlirect asl indirect onbelemmerde vrij heid. zou de Kamer het moeten kunnen beoordeelen enverwerpen. Die voL le vrijheiid haarj daadwerkelijk te ver- rekeren is regeeringsplicht. aldus be grijpt het ook blijkbaar het ministerie'. In een artikel over den ambtelijken plicht zegt de Nederlander onder meer: „Het Kabinet, dit spreekt van zelf, is gebonden aan de wet. Juist daar-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2