loor lieeft het onlangs niet zoo kun- ïen optreden, als zeker door de grootc «eerderheid van het volk zou begeerd Immers hebben, bij de bekende allen zich gehouden, wel liet aan hun plicht, maar toch aan de Enkele handelingen mogen de wettigen, of rechterlijke tus- jchenkomst niet behoort te worden in maar in elk geval, dit bijkans ieder thans wel in kon politieke macht moeilijk anders ïandelen dan zij deed, zonder noo- den toestand te verergeren. Nochtans blijft de vraag aan de or- le, of de wettelijke toestand wel deugt. Willen wij allen, ondanks alles, de zien nageleefd, dan moeten wij, jnigekeerd, ook willen dat de wet zij. De wettelijke toestand nu is thans dat een zeker aantal niet daartoe iangestelde personen, het feitelijk in macht hebben, het dagelijksch eer over geheel het land te strem- nen, zonder daarbij aan Iets gebonden e zijnzonder daarvoor aan iemand te zijn. zonder hun Hgen positie daarbij in gevaar te bren Vervolgens toont bet blad aan dat wetgeving wel degelijk he.t begin sel kent, dat ambtenaren, eenmaal in verplichtingen héibben waaraan zich niet willekeurig of ontijdig iunnen onttrekken. Zij heeft het echter onnoódig geoor om als regel op dienstweigering straf te stellen, daar de overhead altijd et recht om te ontslaan 'feitelijk een zware straf) achter de hand heeft. evengoed als zij, in een enkel jijzonder geval, dat wèl gedaan heeft, svengoed als zij steeds tuchtmiddelen strafbedreigingen op niet-naleving van verplichtingen heeft gesteld, mag tegen ontijdig neerleggen van den strafbepalingen maken. Alleen het publiek belang mag hier doorslag geven. tingen en ringen te hebben gestolen, langs den weg van orde en waarheid, hadden zich twee jongens voor da i In moeilijke oogenblikken moeten wij Haagsche rechtbank te verantwoor-mannen kennen, aan wie wij onze be- De staking en de militairen. De bond van oud en actief dienende militairen van land- en zee macht hier te lande of koloniën, Ge trouw aan ons vorstenhuis en vader beeft in een Woensdag gehou- Jen vergadering een motie aangeno men waarin gezegd wordt dat de gezien het manifest gericht tot Je miliciens door den ,,Bond van Mili en oud-miliciens" te Haarlem, overwegende dat uit dit manifest spreekt een geest van verzet tegen da der regeering, overwegende, dat het plicht is, van elk die het voorrecht heeft of had om te dienen in het leger of bij do om zcih van derglijke da den te onthouden, ten strengste afkeurt de handelwij van genoemden ,,Bond van mili ciens 3n oud-miliciems", en hoopt, dat deze motie aanleiding tot navolging moge geven. De commandant van het te Gronin gen in garnizoen liggende bataljon infanterie heeft aan de voorzitters van de daar ter stede bestaande weerbaar- heids-vereenigingen last gegeven, om alle bij de vereeniging in bruikleen zijnde geweren en scherpe patronen onmiddellijk in te leveren. Gelijke last zal wel ook in andere gemeenten gegeven zijn. den. De beide beklaagden ontkenden op de meest brutale wijze den diefstal gepleegd te hebben en wierpen de schuld op een anderen jongen, die na hen terechtstond wegens heling. Zij verklaarden bij den rechter commissaris de schuld op zich geno men te hebben en de preventieve hech tenis ondergaan te hebben juist om dien jongen te redden. Nu zij hier ter terechtzitting evenwel gemerkt had den dat de zaak een voor hen gevaar lijken loop begon te nemen hadden zij er geein zin meer in om voor dien knaap de gevangenis in te draaien en vertelden zij ,,de volle waarheid", waaraan subst.-officier van justitie, m.r. Van Geuns, geen geloof wilde hechten. Hij achtte den diefstal wettig en overtuigend bewezen. In. aanmerking nemende het ongunstig gedrag van de beklaagden en het ernstige feit werd nior ieder' 3 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De verdedigers, ma's. Van der Man- dele en Douwes Dekker, betwistten dat het bewijs geleverd was en conclu deerden tot vrijspraak. Doodslag. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft, arrest gewezen in de zaak van Jan W., oud 26Jaren, stukadoor te Stadskanaal, thans in hechtenis, die 'door de Rechtbank te Winschoten we gens doodslag van Grietje Hoekzema te Stadskanaal, is veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. Stoomvaariberichlen, Geen lokaal. De afd. Almelo der S. D. A. P. heeft beproefd voor het houden van vergaderingen ook zalen toi verkrij gen in Ootmarsum, Tubbergen Weerselo. In Tubbergen wilde nie mand een zaal voor dat doel af staan en de gebuurde zalen in Oot marsum en Weerselo werden T)eeds den volgenden dag weer afgezegd. Belangrijke beslissing In de vergadering van Gedeputeer de Staten van Utrecht is een hoogst belangrijk besluit gevallen. Men weet, dat sinds de invoering der jongste drankwet-herziening, bij overlijden van den vergunning-houder, de vergunning geacht werd te zijn vervallen, ze ging niet over op de we duwe. Aldus was de jurisprudentie. Zoowel van B. en W., als van Ge deputeerde Staten. Dat zal evenwel nu anders zijn! Een koninklijk besluit van 29 Jan. 1.1. no. 71 (nog niet opgenomen in do „St.-Ct.") schrijft aan Gedep. Staten voor hun goedkeuring van een afwij zende beschikking van B. en W. van Utrecht op een adres van een weduwe om vergunning in te trekken. M. a. w.: het besluit van B. enW. om geen ver-; gunning te verleenen aan een weduwe op naam van wier man de vergunning liep, moet worden vernietigd. B. en W. moeten derhalve de ver gunning wel verleenen. Dit kon. besluit is genomen ten gunste van J. A. A. Vierbergen, we duwe van H, W. van Hameien, Lange fiestraat 4 en het vernietigde besluit van B. en W. dateert van 20 Febr. 1902, Het Kon. besluit beslist, dat. bij een huwelijk in gemeenschap van goede ren de vergunning geacht wordt te behooren tot de gemeenschap. Wan neer derhalve de man sterft, blijft de vergunning nog bestaan, en gaat over op de weduwe. Omdat de jurisprudentie tot dusver geheel anders was, en bij don dood des mans de vergunning werd geacht te zijn vervallen, is dit Kon. besluit van het hoogste gewicht. Ook in onze stad zijn er vergunnin gen vervallen bij den dood. des mans: dat was volgens deze beslissing onwettig: die vergunningen moeten dus weder worden verleend! (U. C.) Het stoomschip Oengaran, van Rotter dam naar Java, passeerde 11 Febr, des namiddags Suez. Het stoomschip Isis, met de mails van Indié, China en Australië ex. s.s. Brit- tannia, arriveerde 12 Febr. van Port Said te Brindisi. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Febr. te Genua en zette den 12en de reis voort. Het stoomschip Janssens (Kon. Paketv. M.), van Vlissingen naar Batavia, arri veerde 12 Febr. te Padang. Uit de Arbelderswereid Rechtzaken. Diefstal. Verdacht uit een huis van verkoop met recht van wederinkoop te 's Gra- venhage een twintigtal horloges, ket- BINNENLANP. De staking op de sigarenfabriek van de firma De Smidt en Co.: te Steemvijk, is geeindifgd. De fabrikant heeft de eischen der sta kers ingewilligd. A s. Maandag begint men aldaar weder te werken. Spoorwegpersoneel. De volgende oproeping is verspreid: j Ondergeteekenden, allen, behoorende; -to het spoorwegpersoneel' ite 's-Herto- genbosch en daartoe in eene vengade- ring van spoorwegmarmen gemachtigd; na overleg gepleegd te hebben met de Weleerw. heeren A. Mutsaers, P. J. v. d. Heuvel en, H. Donders, geestelijke ad viseurs van spoorwegvereenigingen re spectievelijk te 's Bosch, te Tilburg en te Boxtel; na de goedkeuring ontvangen te heb ben van H.H. D.D. H.H. de bisschoppen van 's Hertcigenb-jsch en Breda, roepen bij deze op alle R.K. ambtenaren, be ambten en werklieden, die in dienst zijn bij de spoorwegmaatschappijen in Brabant (S.S.N. B. D. S.—H. IJ. S. M.) to het bijwonen eener vergadering te Tilburg in bet gebouw van den R. K. Gildenbond op Zondag 15 Febr. a.s. des middags ten 3 uur (Gr. T.). Doel dezer vergadering is, ons voor te bereiden tot de stichting van het R. K. Secretariaat van R. K. spoorwegperso neel in Nederland, waartoe reeds een 2- tal maanden geleden eene vergadering tegen 22 Febr. a.s. te Utrecht werd bij eengeroepen. Daar in deze provincie zoovele R.-K. spoorwegmannen wonen, daar voor ve len het opgaan naar Utrecht eene on mogelijkheid is, willen wij in hef. ge makkelijk te bereiken Tilburg bijeenko men en dan voorstellen: 1. Een overzicht te houden van de con cept-statuten van bovfcbedoeld secreta riaat om rlaar die veranderingen voor te stellen, welke aan de vergaderden dien stig mochten blijken. 2. Eene commissie van 10 personen te benoemen, die als gemachtigden dei- vergaderden hunne belangen en wen- schen te Utrecht op 22 Febr. blootleggen. 3. Het voorstel te doen om op de ver gadering, van Utrecht eene commissie te benoemen, die met de directies der spoor wegmaatschappijen met kalmte en eer bied die .grieven bespreke, welke de goed. gezinde R. K. spoorwegmannen hebben, Alleen roomsch-katholieke spoorweg mannen zullen ter vergadering worden toegelaten, na bij het binnentreden der zaal schriftelijk te hebben verklaard dat zij zich onderwerpen aan het volgend reglement van orde: Art. 1. Niemand mag in de vergadering het woord voeren zonder verlof van den voorzitter of zijn plaatsvervanger. Art. 2. Wanneer een lid buiten de or de gaat en op aanmaning van den pre sident niet tot de orde terugkeert, zal hem het woord worden ontnomen en bij w'ederspannigheid worden verplicht de vergadering te verlaten. Ook zal een ie der die stoornis mocht verwekken uit de vergadering verwijderd worden. Art. 3. Niemand mag meer dan 2 maal over hetzelfde onderwerp het woord voe ren en slechts gedurende den tijd door den voorzitter te bepalen. Art. 4. Stemming geschiedt op de wijze door den voorzitter te bepalen. Roomsch-katholieke spoorwegmannen, i wij willen verbetering, maar alleen langen met gerustheid kunnen toever trouwen. Eri dit alles kan alleen door eene R.- Katholleke organisatie van het r.-k. spoorwegpersoneel. T. W. v. HAL, hoofdconducteur. Th. M. DAMEN, hoofdconducteur. J DE HOOG, ladinjgmeester. H. GERRITSEN, ladinjgmeester. J. C. DE BRUIJN, seinarbeider. G. KERSTENS, seinhuiswachter. In een vorig nommer is uit „Het Volk" de mededeeling ontleend, dat de heer ne Riemer van Amsterdam, sprekende voor de Aniti-Rev. Prop. Club te Leiden de spoorwegstaking zou hebben verde digd onder applaus der vergadering. In het „Leidsch Dagblad" deelt de secre taris van genoemde club volgenderwijs mede, wat er in de bewuste vergadering gebeurd is: De heer De Riemer heeft noch de sta king aan de veemen en van het spoor wegpersoneel uiteengezet, noch die sta king verklaard voor een rechtvaardigen strijd. Hij heeft allereerst de verklaring afge legd, dat hij niet ten volle op de hoogte van de quaestie was. En vervolgens het afgekeurd, dat men deze quaestie zonder volledige kenmis van zaken, maar aan stondé voor groote revolutie zou verkla-| ren, waar er toch ook aan deze staking een moreele ondergrond ten grondslag scheen te liggen, om voorts, voor wat hem betrof, de verklaring af te leggen, dat hij in geval van een werkstaking steeds zou weigeren oniderkruipersdien- sten te verrichten. Op deze woorden is eenig applaus ge volgd. Niet van de geheel,e vergadering, maar van eenigen. Men meldt uit den Haag: Het voornemen is, de vergadering, waarvan sprake was in het onderhoud dat dezer dagen de heer Beelaerts van Blokland, inspecteur der staatsspoorweg- maatschappij, met personeel der ver schillende stations had, nog deze week te Utrecht te houden. In die vergadering zal de oprichting eener nieuwe vereeni ging van welgezinde leden van het spoor wegpersoneel ter sprake komen. De beambten, die deze bijeenkomst venschen bij te wonen, zijn door de di rectie der S. S. in de gelegenheid gesteld met een vrijbiljet naar Utrecht te gaan. Een ambtenaar der H. IJ. S. M. te Rot ter verzoekt het volgende mede te deelen: Op de vergadering van Zondagavond 8 Februari jl. alhier waren aanwezig 14 ambtenaren, die besloten eene motie aan de directie der H. IJ. S. M. te zenden. Op de volgende vergadering, die ge houden werd op Maandagavond 9 Fe-; bruari jl., en waar 34 ambtenaren aan wezig waren, verklaarden 20 van oordeel te zijn, dat het inzenden van eene mo tie geheel overbodig was. ?0 Januari zou eene colonne van I circa 80 bajonetten naar PaJajangj oprukken. Taba is uitgeweken naar de Boven-Oelas; zijne yerwanten trachten bevolking van de Djoadjoe- han en de Bo ven-B at anghari t© bewe gen naar Pelajang te komen tot ver zet. Gezondheidstoestand troep is gun stig. Een van den resident van Palem- bang ontvangen draadb^richt van 16 Januari luidt als volgt: 8 Januari vertrok uit Riau Boengin (Batin Pengambang) eene colonne van 60 bajonetten naar Rant au Pand- jang, den 9den naar Moeara Kali mat; bevolking in doesoens aanwezig. 10 Januari voortgerukt naar Moeara Kesii'o; kampong Pandjang Djeiring, verlaten. Sterke benting Moeara Ke- siro, eerst op korten afstand zicht baar, werd stormenderhand genomen. Onzerzijds gesneuveld: 1 Amboineesch fuselier; levensgevaarlijk gewond: 1 Amboineesch fuselier; zwaar gewond: onderluitenant Bollen (alg. stamb.nr. 31756). twee Amboineesche sergeanten en één Amboinieesch fuselier; lichtge wond: twee Amboineesche fuseliers.1 Djambiërs hielden stand en vluchtten eerst, nadat 9 hunner gesneuveld wa ren; buit werden gemaakt: 10 lila's, 12 voorladers, blanke wapenen en mu nitie. 11 Januari werd bivak licht bescho ten van de overzijde' der rivier. Blijkens een door den 'legercom mandant ontvangen telegram van den militairen commandant te Pa- Ie, rnbang laat do toestand van den zwaar gewonden onderluitenant P. H. Bollen zich voorloopig gunstig aanzien; door een schampschot werd nog licht gewond de le-luitenant A. C, L. Phaff. Persproces. Dezer dagen moet in Napels het proces in behandeling komen tegen het socialistisch orgaan „Propagan da", het eerste blad, dat bijzonderhe den over het Krupp-schandaal mede deelde. Een aantal socialisten, waar-I onder ook advocaten, zullen als ge tuigen gehoord worden. Weerbericht. BAROMETERSTAND. Eergisteren 769 mM.; gisteren 765 mM.; vooruitgaand. Windrichting N.-W. TEMPERATUUR. Thermometer: te 8 uur 's a. 42 gr. F van 12—13 Febr. te 12 uur 's n. 40 gr., te 3 uur 's n. 40 gr. F. ZON EN MAAN. Zonsopgang 7.25; ondergang 5.05. De dagen worden gedurende deze maand 1 uur en 3 min. -langer. Laatste kwartier 19 Februari. Sport en Wedstrijden. BUITENLAND. Aan de „Köln. Ztg." wordt d.d. 10 de zer uit Kreuznach geschreven: Te Idar hebben de Nederlandsche diamantslij-" peis die bij de firma Halm Co. werk zaam waren, gestaakt. Zij behooren tot den Nederlandschen diamantwerkers- bond en hadden eenige jaren geleden, toen er door den overvloed aan werk krachten gebrek aan werk kwam, beslo ten, in het geheel geen diamantslijpers meer op te leiden, en dit besluit ook doorgezet. Eer zij te Idar kwamen, moest de firma zich verbinden, geen diamant slijpers in de leer te nemen. Een kortge leden aangesteld directeur wilde een. aantal van- deze en. andere verplichtin gen wijzigen, waarop de staking uitbrak. De voorzitter van den Nederlandschen bond is reeds te Idar aangekomen, om met de directie en de te Keulen geves tigde patroons te onderhandelen. Tengevolge van de werkstaking te Barcelona heeft de gouverneur aldaar bevel gegeven om den bond der werk- lieden-vereenigingen en van de typo- grafen-vereeniging1 te ontbinden. De bestuursleden van deze vereeni. gingen kon de politie niet gevangen nemen, om de eenvoudige reden, dat zij nog bijtijds het hazenpad gekozen hadden er. uit de stad gevlucht waren. Koloniën Djauibi. De resident van Palembang seinde, naar de Java Ct. meldt-, den 15en Ja nuari als volgt: Colonne 2 Januari van Aioeara Boengo bereikten denzelfden dag Be daro, alwaar den 3en werd verbleven om prauwentransport in te wachten. Den 4en w.erd met achterlating van een gedeelte der troep te Bedaro, op gemarcheerd naar Rantau Pandan, vanwaar den 5en een detachement van 45 bajonetten naar Aioeara Boeat op rukte, dat voorloopig wordt vastge houden, ten einde door afpatrouillee- ren van aldaar samenkomende paden het verblijf van Pangeran Dipo c.s. onveilig te maken en goedigezinde be volking te steunen, Den 7en keerde het overige deel der colonne naar Moeara Boengo terug, na achterlating van eene bezetting te Bedaro. De te Bedaro verbleven troep maakte 5 Ja nuari eene patrouille naar Loeboeng Nioer (aan de Tebo) over Rambah (aan de Oelas). Den 6en Januari werd bivak te Be daro, terwijl vrouwen en kinderen in de doessoen aanwezig waren, door 'n 30 man sterke met geweren gewa pende bende uit Tebo onder aanvoe ring van Rio Soekalamo beschoten; de bende keerde daarop naar dei Bo- ven-Oelas terug. Het Boengo-gebied. voor zoover be zocht. is zeer welvarend en vrij goed bevolkt; gezindheid dar hoofden en bevolking gunstig; aan de colonne werd alle hulp verleend en de hoof den wachtten haar aan de grens op. Te Rantau Pandan hield de assist.- re.sident bespreking met alle hoofden die verklaarden zich te zullen gedra gen naar de wenschen van het be- svuur. Hockey. Het programma van den Nederl. Hockey- en Bandy Bond voor Zondag bevat de volgende competitie-wed strijden: VictoriaHaagsche Mixed Hockey- Club, te Rotterdam op het Schutters veld, voor de eerste klasse competi tie, en P. I. O. D.Amsterdamsche Hockey Club II, in den Haag, met 't twee-die elftal van de; HaarJeansche Hockey Club-Loidsche Studenten Hoc key Club, te Heemstede, beide voor de tweede klasse competitie. Criket. Wij vernemen, dat de heer C. J. Posthuma het volgend' seizoen voor een der elftallen van London County zal uitkomen en zich daarom gedu rende de zomermaanden in de Eugel- sche hoofdstad zal vestigen. Reeds bij den Engelschen toer van 1901 is het plan, dat de heer Posthuma thans zal uitvoeren, door hem met den cap tain van London County, den alom hekenden grand old man (W. G. Gra ce) besproken. (lTe/ Sparta naar Engeland. We kunnen nu met zekerheid mel den, dat Sparta werkelijk met Pa- schen naar Engeland zal gaan en daar haar 15-jarig bestaan vieren. Het elftal is nog niet samengesteld en ook is nog niet bekend tegen wel ke clubs gestreden zal worden. Het 20-jarig bestaan v.<l. A.N.W.B. De Bondsfeesten te Utrecht ter ge- legenheiid van onze jaarlijksche alge meene vergadering hebben zooveel weerklank gevonden, dat al onze le den thans wel belangstellend zullen zijn te vernemen wanneer en waar de feesten ter gelegenheid van onze voL geilde jaarvergadering en liet 20-jarig Bondsjubileum gevierd zullen worden. Het is ons dus aangenaam daarom trent alvast "net een en ander te kun nen berichten. Arnhem zal dit jaar de feeststad zijn, en in het laat-st van Juni zullen wij daarheen ia dichte drommen per fiets optrekken. Zooals men weet, wordt- dit jaar het groote Toer-congres der L.l. A.T. in ons land gehouden. Om de vertegenwoordigers der buitenlandsche Bonden in de gelegenheid te stellen aan onze feesten deel te nemen, zullen deze een aanvang nemen een dag na afloop van het Congres. Aangenaam is het ons nu reeds te kunnen mededeelen, dat ons Bonds- bestuur op den eersten feestdag door het gemeentebestuur van Arnhem of ficieel ten stadhuize zal worden ont vangen. De opmarsch naar de feeststad zal evenals bet vórig jaar met groote zorg worden voorbereid. Uit alle oorden van ons land zullen bondsfochte'n naar Arnhem worden georganiseerd er wor den schitterende avondfeesten op touw gezet, kortom de plannen die in over weging zijn. voorspellen blijde dagen (Kamp A Coupons als sigaretteupapiertjes Onder zeer vreemde omstandigheden iis te New-York een hoeveelheid gelds waardig papier teruggevonden, waar naar de politie, op verzoek van het postkantoor, reeds een paar jaar ver geefs had gezocht. In September 1900 was een aange- teekend pakket verzonden door de fir ma Hope en Co., te Amsterdam, aan het bankiershuis Hidelberg, SchJehei- mer en Co. te New-York, liet was daar aangekomen maar toen spoorloos ver dwenen. Het bevatte voornamelijk coupons van Amerikaansche spoorweg- aandeelen. tot een totaal van 7800 doll. Kort geleden nu werd een aantal dezer coupons ter inwisseling aange boden bij de Corn Exchange National Bank, voor een waarde van ongeveer 3000 dollars Door de omstandigheid dat. de meeste dezer coupons geldig waven sedert October 1900, was men opmerkzaam geworden en onmiddel lijk ging de politie de herkomst na- sneu reu. 't Bleek, dat de coupons waren aan geboden door den eigenaar van een drankhuis, die ze had gekregen van zijn zetbaas. Deze had ze van een werkman, die timmermanswerk had verricht in het postkantoor. Bij liet herstellen van den vloer had hij in de spleten van het verweerde hout papier tjes gevonden, die hij had aangezien voor de kaartjes, welke met doosjes sigaretten worden verkocht. In ruil voor een nachtverblijf en een bon-el had hij ze gegeven aan den houder van de bar, met den classieken naarn Pontius. Zoo kwamen dus de verloren coupons terecht. De vloer in het postkantoor werd opengebroken en een drom be ambten wed aan 't werk gezet om alle snippens bij elkaar te zoeken. Op die manier werd althans het grootste deel van het bedrag, tot een waarde van 5500 dollar, weder te zamen gebracht („Nieuws".) H. van Brederodc Jr.. terwijl tot com missarissen werden benoemd de hee ren J. F. van Emmerik en C. JC. Lojimn. Twee lezingen werden gehouden een door den heer F. Mol. uit 's Iiuge met het onderwerp Onze Roepiug. een pleidooi voor het voreenigingsleven. en een door den heer Fr.Netcher over Vakorganisatie en kieerecht. De aangename herinneringen aan de viering van liet 12^- en 15-jarig be staan der afd. deed de leden besluiten opnieuw een commissie te benoemen, on# buiten de kas om, wederom een feestavond (ditmaal het 17ijarig be staan in Maart 1904) te organiiseeren aan dezelfde commissie is ook opge dragen alsdan aan de Afd. een banier te echenken. De vele werkzaamheden waren van nadeeligen invloed op de kas der Afd. het saldo f182615 op 31 Dec. 1901, was op 31 Dec. 1902 gedaald tot f 108.755. Het ondersteuningsfonds gaf betere cijfers, waren de eerste 5 maanden, door de vele zieken, nadeelig, met Juni, trad een beter tijdperk in. dat tot het einde van het boekjaar voortduurde, zoodat op 30 Nov. een voordeelig saldo was behaald van f97.115. Aan rieken werd niet minder dan f955 uitgekeerd. De jaarvergadering der Groen van Frrastererschool werd Donderdagavond door <*eu voorzitter Ds. Ringnalda ge opend. Daarna werden, de jaarverslagen uit gebracht. Het aantal kinderen bedraagt op het oogenblik 317. rot bestuursleden werden gekozen de heeren A. de Maker en Verschoor. Hedenavond vergadert de Propaganda- club „Groen van Prinsterer" ter verdere behandeling der statuten. L,eger_en Vloot. De indeeling der militieplichtigen van de lichting 1903, zal in deze provincie plaats hebben, als volgt: te Den Helder op 3 Maart, te Haarlem op 5 Maart; te Amsterdam op 10, 11,12, 17,19 en 20 dito, en te Hoorn op 24 Maart. De bij Kon. Besluit verleende onthef fing van den werkelijken dienst tot 1 Maart 1905 aan den loteling der lichting 1903, Dirk Bond, is bij Kon. Besluit van 5 Februari 1903, 36, ingetrokken. Vervolg Stadsnieuws. De afd. Haarlem van den Al_ Meubelmakersbond houdt Dinsdag a.s. een openbare vergadering in „Weten en Werken", waarin als spreker zal optre den de heer J. M. Lautveriks, meubel architect te Amsterdam. Deze lezing van den heer Lauweriks, die in kunst- en kunstnijverheidkringen zoo goed beleend Is en nu zal spreken over; Algemeen e beginselen der Houtbe werking, zal zeker veel belangstellenden trekken. Aan «taan den Zondagtree dt in de K" >or. het bekende Operette-ge zelschap van Prot en Zoon op, met medewerking van de nicest bekende leden van den troep. Dat Ls wel een zeldzaamheid. Prot gaat anders niet buiten de palen der gemeente Amsterdam. Dat hij dezen keer daarvan afwijkt, is. naar men ons meldt, een met moeite verkregen besluit. Bezichtiging. Nu de minister van Binnenlandsche Zaken verhinderd is de opening der Huishoud- en Industrie school bij ie wonen, en deze, zooals men elders kan lezen, ls uitgesteld, heeft het bestuur dier school besloten niet langer te wachten om de lokalen ter bezichti ging te stellen van het publiek en zal daartoe de volgende week gelegenheid worden gegeven. Een laatste m a a tr eg el. Daar de depothouders der Haarlem- sche Brood- en Meelfabriek veel schade lijden door de agitatie der gezellen heb ben deze in overleg met de gezellen een vergadering gehouden, waarin de grie ven der laatstgenoemden werden be sproken. Het resultaat der bijeenkomst is ge weest, dat nogmaals een schrijven aan de directie zal worden gezonden, waar in wordt aangedrongen op verkorting van arbeidstijd*en vermeerdering van loon. Mocht de directie hiertoe niet beslui ten dan zal een werkstaking zeer waar schijnlijk niet uitblijven. Een 6-jarige n jongen bood gisteren op den Kruisweg eenen 17- jarisen jongen een gouden ring voor ƒ,0,25 aan. Heit jongeinensch kocht den ring en bracht hem naar het poïitie-bu- reau, omdat hij de zaak niet ver trouwde. Daar bleek echter, dat de ring van koper was. Telegrammen Raads vergadering. A.s. Woens dag vergadert de Raad. O.m. zal in be handeling komen het voorstel van den, o heer v. d. Kamp om eene commissie te j aau commissie gelegenheid te ge- DE TOESTAND OP HET BALKAN- SCHIEREILAND. SOFIA, 13 Febr. (Reuter) De ge ruchten over de mobilisatie van het tweede; legerkorps worden tegenge sproken. WEENEN, 13 Febr. (Reuter) Ver schillende bladen spreken de berich ten over de voorgenomen mobilisatie legen. DE BELGISCHE KAMER. BRUSSEL, 13 Febr. (Reuter) De zitting inet gesloten deuren werd gis- -'' avond oni tien uur opgeheven. Da zitting werd daarop geschorst, om benoemen om uit te maken of de raad al dan niet zijn invloed zal kunnen doen gelden op eventueele bouwplannen der infanterie-kazerne. Een nieuw verbod. Door den minister van oorlog is aan de com- mandeerende officieren der korpsen en gedetacheerde onderdeelen der korpsen van het leger last gegeven, dat de ver koop van sterke drank in de militaire cantLnes voorloopig moet worden ge staakt. Gemengd Nieuws, Brand. Te .Marseille is de groote oliefabriek der firma Rocca, Tassy en de Roux, waarop ruim honderd arbeiders werk zaam waren, door brand vermeid. Men schat de schade op 1 1/2 millioen. Crispi's papieren. Het hof van beroep te Napels zal den 16en Februari vonnis wijzen in zake hot door de prinses Linguaglos- sn, dochten* van Crispi, ingestelde hooger beroep van een© beslissing van de Napelsche rechtbank, waarbij de schifting van Crispi's nagelaten pa pieren aan eon vertegenwoordiger der ItaJiaansche regeering is toever trouwd. Voor de afd. Haarlem van den Alg. Nederlandschen Metaalbewerkers- bond zullen hëdenavond als sprekers op treden de heeren G. Elferink en H. Blaauw. Da Anti-Revolutionaire Kiesvereenigtng „Nederland en Oranje", vergadert a.s Dinsdagavond, ten einde de a.s. gemeen teraadsverkiezing te bespreken. Welke houding zij zal aannemen Is nog niet bekend, daar het bestuur eerst de leden wenscht te hooren, alvorens een voorstel te doen. Gevonden voorwerpen Een portemonnaie, waarin medail lonportret een pelerine, een kruk van een rijtuigdeur. een gouden dameshor loge. D o o r m e j. B o u m a n 'is 1> ij Ge d. Staten een klacht ingediend,' omdat de Raad haar benoeming tot onderwij zeres heeft ingetrokken, daar zij na hare benoeming geneeskundig was af gekeurd. Zij oordeelt het rauclsbesluit in strijd met de wet op het Lager Ou derwijs. Werkliedenverbond. Ver st henen is het jaarverslag der afd. Haarlem van het Alg. Nederl. Werklie den Verbond. Er blijkt uit. dat het ledental steeg van 189 tot 195. Tot secretaris werd in plaats van wijlen den heer Jansen benoemd dc heer J. P. de Swart. Tot voorzitter werd gekozen de heer ven tot beraadslaging. Te halftwaalf u'31'd de zitting horvat en te vier uur ui dem. morgen werden de debatten no. voortgezet. Het schijnt dai de discussie niet zal afloopen. De socialistische afgevaardigde De nis eindigde een lange redevoering met deze woorden, die een verklaring geven van de minderheid: ..Het wets ontwerp tot verhooging van den ac- cijns zal aan de Regeering millioenen verschaffen, die haar de gelegenheid zullen geven nog lange jaren het overwicht te behouden en de demo cratie to onderdrukken. BRUSSEL, 13 Febr. (Reuter) Te 5 uur werd de Kamerzitting geschorst; te twee uur zullen de debatten horvat worden. Amsterdamse Hobim* door bemiddeling van de firma CLA VS^EN en BEUNS. Gin "den Di. 12 Fat Td. 13 Feö *ï*'i *73/, Atchison Topeka, Comm. Denver Rio Grande Erie's 41 Kansas City South34i/w 34 pref.581/j 58i/a Missouri Kansas Texas, Com. 2S*/i "SU National 1{. R. 0f Mexico New York Ontario Norfolk .fc Western Rock Island Cy. Southern Pacific Southern Railways 0 Union Pacific Wabash American Car New-Orleans R. Co. Steels Koninkl. Petroleum Maatsch. Columbia Mand Trunkol' Canada.'.'.".*!". i-r ,e 31 331/0 74l/i 74 601/s 505rc 65Vi (55 35l/o 351/5, 1011/, 101-Vs 31 Vs SU/Ó 421/., 41i/t 15 3i1 425 'JiSL 207/g löS/g 30 24J/4 Burgerlijke Stand Bevallen: 13 Febr. C. v. Leeuwen-Jon- kor. d. A. W. v. Dansik—Geijlvoet d 12 I W. Hoogkamer—Jacobs d. S. H. Schef- fer—Waning z. A. v. Duffelen-Freek z. 13. II. Schimmel—v. d. Burg z. 11. Veen—Valentijn z. Overledenj- 12 Febr. A. Rijkers 6 j„ z. Houtmarkt. 13. J. Boontjes, 64 j.. Hout markt. C. a

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3