NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAr Meestgelezen Dagblad in Haarlem en ©mureken. '20e Jaargang Maandag 10 Februari 1903 No. 6022 HAABLEItrS DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.02Va Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden.0.37Va de omstreken en franco per post. 0.45 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel xneer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: ZuJder Bulteaispaariae No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzonderling van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DACBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. SMS Hummer bestaat «sIS acht toladiEajdeiïs. Haanem's Dagbiaü va» 16Fehr. kevat 0. a. Hoe de loyalen behandeld wor den, Prinses Louise. De Humbert- zaak, Sporfcpraatje, Een millioenen- juffrouw. Benevens behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 128 van „De Zaterdagavond", letterkundig week blad voor jong en oud, bevattende o.a.: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Da mes, Figuren uit de Raadsvergadering: De heeren van de Pers; Licht en Scha duw: De branddeur; Brief uit Engeland; In de leeuwenkooï; benevens de gewone rubrieken en afbeeldingen. Officieels Berichten. SAMENSTELLING DER RADEN. VAN BEROEP voor geschillen, voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901. Artikel 14, tweede li'd, en art. 21 van het Koninklijk besluit van 8 Decem ber 190.2 (Staatsblad no. 212). De BURGEMEESTER der gemeente Haarlem, brengt ter openbare kennis, dat van 16 Februari tot 30 April ten ge meentehuize voor ieder ter inzage lig gen de Formulieren tot aanvrage eefter werkgevers- of werkmanskaart, als be doeld in artikel 14 der Beroepswet, van, hen, aan wie eenre dusdanige kaart is uitgereikt. De formulieren liggen gesorteerd naar de letter,, waarmede de naam van den aanvrager begint, terwijl elke groep kaarten, uitgereikt aan werkgevers of werklieden, wier naam met dezelfde let ter aanvangt-, eene afzonderlijke num mering heeft. Haarlem,'16 Februari 1903. De Burgemeester, DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. BuitenSandsch Nieuw? Zuid-A tri ka. [Hoe de loyalen behandeld worden. De „Telegraaf" ontleent liet volgende aan een schrijven uit de Kaapkolonie- Van den oorlog kan ik u niet veel van schrijven, want hier zijn zooveel leugens rondgegaan, dat wij weinig kon geloven, maar wat ik u hJier schrijf is de grondige waarheid. Mijn vader en ik was loyaal, hij was een bejaard man van 61 jaren, gezet van lijf. zijn gewicht was over de 350 ks. Hij" was rijk. Die militare heeft hem driemaal gevangen genomen, de derde maal heeft zij mijn moeder ook gezegd om in te gaan na de dorp. Zij heeft zoo gedaan, terwijl mijn vader in de gevangenis was, met 32 andere onschuldigen. Hij moest een tijdlang in Maraisburg lin ide gevangenis blij ven.. Later heef de militare hem op een bokwagen geplaatst en gezonden naai de naaste statie, en hem daar op een beestrok (open beestenwagen) geplaatst de trok was zoo vuil, dat zij daar bijna besweken. Gu kunt u zelf verbeeld hoe dit moest geweest zijn. Het was in den winter, dit was zeer koud. en het was avond. Van de statie moest hij en zijn medegevangenen in die open trok reizen na Cradock. En daar heef zij 2 uur in den morgen aangekomen. Toen moest zij daar op d'e statie in den open lucht op den zanient (cement) vloer haar nachtrust genieten, met be waakte soldaaten, tot den morgen, en toen werden zij na de tronk vervoer, en daar moest, hij blijven. Totdat de dokter gezegd heef dat hij daar niet kan blijven, want hij heef vreeselijk koude genomen. En toen moest hij hem tweemaal dags verschijn, totdat de dokter hem in de bed' geplaatst heef. En daar heeft hij ook gestorven. Ge liefde lezers, gij kunt u verbeelden hoe de kinders hen moest gevoelen heb. Onze vader hebben zij frisch en ge zond weggenomen en dóodj hebben wij hem gekregen. Het is schreiend tot aan den hemel, om te. denken, dat hij aan den marteldood gestorven heb. En dan was dit nog gezegd dat dit Boeren van Crezinger (Kritzinger) was, die zij gevangen genomen heb. Zij moest daarbij nog l'iegen. Re kan niet anders verklaren dat deze oorlog tegen loijalen en onnooseüle dieren gevoerd was. en tegen vrouw en kinders. Zij heef over de 100 paarden van ons dood geschiet. Ik heeft het rnet mijne oogen geaanschouwd. Ik geloof niet, dat gij hun een groot er plezier kon aandoen, om de paarden te schieten. Het was vreeselijk om dit te aan schouwen- Zij heeft meer dan 50 schooien op een paard geschiet. De allervreeselijkste was om de dieren ts zien worstel in bloed en met afbeenen en die vreeselijkei wonden door die li chamen. Kan die Heere zulke gruwel ongestraf laten Het spijt mij om een Britsche onder daan te zijn Als dit aan de loijaale Africander geschiet iis, hoe moest dit niet geweest zijn in Vrij staat en Trans vaal. Ik kan een denkbeeld vorm. Tt- gen die 32 hebben zij gene beschuldi gingen. Tk geloof het was om den naam te hebben, dat zij Boeren op den slagveld gevangen genomen heb. Voor ditmaal genoeg. De waarnemende Belgische consul- generaal te Pretoria deelt belangwek kende inlichtingen mede voor mogelij ke landverhuizers naar Zuid-Afrika. Hij zegt, dat het handwerk in Zuid- Afrika thans in den gouden tijd ver keert. Het gemiddelde loon van den handwerker in Transvaal bedraagt 2 tot 2 1/2 sh. per uur. Men werkt acht uren per dag en zes dagen per week. Men zou dus een maandelijk- sehe verdienste van 25 p. st. of 300 gulden hebben. Het meest gezocht zijn metselaars, timmerlieden, sme den, stucadoors, schilders, werktuig kundigen, behangers, electrotechnici. Te Johannesburg en Pretoria is ml. gebrek aan woningen. De bakkersge zellen wonen bij den werkgever in en krijgen maandelijks bovendien een loom van 10 tot 15 p. st. Voor schoen makers is de toestand niet zoo gun stig, omdat meest het schoenwerk ge maakt wordt ingevoerd. Kleermakers echter verdienen grof geld. Confectie- werkers krijgen voor een vest 10 a 12 1/2 sh., voor een broek 10 13 1/2. voor een jas 27 1/2 a 30sh. enz. Een goed) coupeur verdient 300 a 400 gul den per maand. Dienstmeisjes krijgen maandloonen van 40 60 gulden; keu kenmeiden krijgen hooger loonen. Kellners krijgen kost en inwoning en maandelijks 100 120 gulden. Echter moet men bij deze hooge loonen ook de duurte in Transvaal in aanmerking nemen. De kamerhuren van arbeiders bedragen van 24 tot 50 gulden peir maand. De maaltijden eischen 60 a 70 gulden' per maand'. De naar Transvaal emigreerend'e ar beider moet minstens 250 gulden mee nemen. Engeland. Men heeft zich in Engeland onge rust gemaakt over mogelijke Fran- sch© plannen om naar bekende voor beelden een reusachtige Fransche trust of vereeniging te stichten van scheepvaart-maatschappij en. President van het syndicaat zou zijn de voor zitter van de Messageries M-aritimes, welke zelf deel zou uitmaken van de combinatie, evenals die tweede groote maatschappij, de Comp. Générale Transatlantique; de eerste maatschap pij heeft een vloot van acht-en-vijftig stoombooten, 240,000 ton groot; de tweede vijftig stoomschepen met 200,000 ton. Geheel juist is het bericht niet. Het heeft zijn oorsprong te danken aan een vergadering op 13 Januari gehou den van Fransche scheepseigenaars: waar een comité werd gevormd, onder presidium van den heer Lebon, oud minister van handel. Drie-en-negentig maatschappijen vertegenwoordigende 1,503,894 ton, gaven adhaesie-betuigin- gen en een motie werd aangenomen, waarbij behartiging van de gemeen schappelijke. belangen der Fransche scheepseigenaars en de scheepsbouw- industrie in Frankrijk werd vooropge steld. meesten aanwezigen het was er even vol als Woensdag is het wat duidelijker gaan worden hoe deze mil- lioe$endame jarenlang haar omge ving en haar schuldeischers heeft kunnen overheerschen en voorliegen. De eerste getuige was Donderdag Ferdinand Cremieux, senator in het departemet du Gard, die volgens Thé- rèse een schoonzoon en handlanger van Gattaui was en dezen bankier woekeraar 0. m. had geraden zijn boe ken naar Egypte te doen verdwijnen, waar de hoofdzetel van dit bankiers- bedrijf was gevestigd. Cremieux ,die advocaat is, merkte op, dat hij nooit advocaat van Cat- thaui was geweest en hem slechts van raad gediend heeft over het indienen van de aanhangige klacht. Maar Thé rèse stoof overeind, vlammende oogen, dreigend gebaar, en maakte den ge tuige voor leugenaar uit, omdat hij haar wel vijftien maal bezocht had als zaakwaarnemer van Gattaui. Toen Cremieux' getuigenis was afgeloopen riep Thérèse hem achterna: „Wij zul len elkaar nog terugzien, mijnheer de senator, tot ziens!" Op een verzoek van den verdediger tier Humberts, mr. I-Ienry Robert, aan Gattaui om vérdere inlichtingen, wei gerde deze meer te zeggen, hetgeen stemming in de zaal tegen den ban kier verwekte. Thérèse begon heusch den beau-röle te spelen! Op een vraag van den president of de beklaagden nog wat hadden in het midden te brengen, herhaalden man en vrouw Humbert, dat zij zich voor het „groote" proces spaarden, en Fré- dëric Humbert diie wel den indruk maakte listiger te zijn dan hij in het geheele Humbertisme is voorgesteld zeide nog vertrouwen te stellen in de uitspraak van zijn rechters. Mr. Henri Rousseau pleitte voor Cattaui en wees op den opzet der Hum berts om zijn cliënt te benadeelen en de schuld van het millioenenschandaal op hem te schuiven. O!" riep Thérèse, „bij de gróóte zit ting zult ge nog heel wat anders be leven". de president trachtte haar te kalmeeren. wat niet geheel gelukte, want toen de advocaat zeide, dat nie mand aan het bestaan van. de Craw- ford-erfenis geloofde, riep Thérèse weer, tot groot vermaak van het pu bliek: „Ik geloof er wel aan!" Onder het. verweer van den Hum- bert-advocaat mr. Robert applaudis seerde het publiek tot tweemaal toe. De algemeene indruk scheen dan ook wei te zijn, dat de praktijken van Cat taui moeilijk anders dan onder „woe ker" te rangschikken vielen en dat Cattaui bij deze gelegenheid! menige veer heeft moeten laten. De verdere behandeling van het proces is bepaald tot over een week, Frankrijk. De Hu/mbertzaah De tweede dag van d.e Humhert- zaak onderscheidde zich niet veel van den eersten, ten minste wat het uit blijven van door velen nog gehoopte onthullingen betreft. Thérèse, die den eersten dag zulk'een mooi „succès d'audience" wist te behalen, was zoo I mogelijk nog beter op dreef, en den ven. Noch de treurige stemming aan het van zijn kroon beroofde Toskaan- schei hof, noch de stijve grandezza van het Saksische ceremonieel kon den haar bevredigen. Alleen wie van het dagboek van da ongelukkige prin ses, waarin zij de diepste geheimen van hare smachtende ziel heeft uit- gesproken, inzage heeft gehad, kan de raadselen van haar huwelijk en van haren misstap begrijpen. Geloof mij, zoo vervolgde de dame, geen ge rechtshof, dat men dit dagboek voor zou leggen, zou de prinses kunnen veroordeelen, zelfs al bestond het uit de strengste en onverbiddelijkste hoe ders van de moraal. Het zou zeggen: zij heeft gedwaald, maar geen aard- sche rechter kan haar veroordeelen. Prinses Louise is zeker een van de ontwikkeldste en geestigste, prinses sen van Europa, en niet ten onrechte was zij uitgekozen om de toekomsti ge koningin van het hoogbeschaafde Saksen te zijn. Re heb gelegenheid gehad om in haar dagboek te blade ren en was zoo diep getroffen, dat ik menige plaats heb onthouden. Op zekeren dag schrijft zij: ..Mijne goe de miama zegt tegen mij: Kind, je moet gelukkig zijn. Wij hebben een kroon verloren, en jij hebt een schco- nere kroon gewonnen. Toen viel ik mama schreiend om dien hals en ant woordde: Neen, gelukkig ben ik niet. "Ik heb liefde gezocht en alleen den dwang van de etikette gevonden. Mijn hart is leeg en vereenzaamd' geble ven." Op een andere plaats staat on- gevjeer: ..Ziet het heilig verbond van den echt er zoo uit? Is het werkelijk niets dan een huwelijkscontract dat den man het recht geeft op leven en dood en hem van het oogenblik aan waarop hij het contract in den zak beeft, ontslaat, van alle plichten des harten? De ontgoocheling ig wreed". En ergens anders schrijft de prinses: ..Er is geen grootere smart op aarde dan misverstaan te worden door de genen voor wie men zich geheel heeft ontsloten, dan zich niet hemind te gevoelen, waar men alleen nog een recht heeft om op ware liefdé te ho pen." VpTieznefp. Een machinist van -de Topaze, het Engelsche stoomschip, dat te Puerto Cabello een avontuur had, als gevolg waarvan de-, forten bij die plaats dooi de Engelsche en Duitsche oorlogs schepen werden vernield, heeft, nu liet schip te Cardiff teruggekeerd is, het volgende verhaal gedaan van dat voorval. Den 9en December lagen wij aan den steiger te Puerto Cabello gemeerd eca ik zat in mijn kamer te lezen, 's avonds om half acht, toen 40 of 50 soldaten uit het douanekantoor aan den overkant kwamen stormen en zich aan boord- begaven. Ik ging da delijk aan dek, maar werd zonder omslag gearresteerd. De bemanning werd bijeengebracht, en met ons al len,. 22 in getal, moesten wij naar 't douanekantoor wandelen. Ik slaagde Toen om vijf uur geen verontschul-1 lijk muzikaal genot verschaft. Niet d-iging gekomen was, opende de Cha-weinig droeg daartoe bij de welver- rybdis het vuur, en schoot binnen 20zorgde begeleiding van ons Stedelijk minuten het fort in puin. Het wasOrkest, onder leiding van den hear een verschrikkelijk gezicht, maar wij Kriens, die tevens voor een waardige aan boord van de Topaze hadden er I orkestrale aanvulling van den avond schik in. het was een soort van vol-jh&d zorg gedragen, doening voor de behandeling die wij He heer Henri Ghijs, die Mevr. Ne- hadden ondergaan Dien nacht ver-vada op haar tournée en op de pi- lieten wij Puerto Cabello en niet tot' ano begeleidt, toonde zich een ge- onzen spijt. De heeje bemanningroutmeerd en technisch weiontwik- heeft nog te lijden gehad van de op sluiting in de holen van Puerto Ca bello. Spanje. Git. Catalonië zijn naar Madrid en tal van provinciesteden personen ge zonden die daar een algemeene werk staking moeten voorbereiden. De beweging schijnt van Galicië te moeten uitgaan. Daar staakt al sedert eenige dagen het spoorwegpersoneel op een paar plaatsen. Op den verjaardag der uitroeping van de Spaansche republiek zijn op vele plaatsen redevoeringen gehouden ter verheerlijking van de republikein- sche instellingen. Stadsnieuws. Haarlem, 14 Febr. 1903. Het Bestuur van liet Bloe mist- en Tuinibouwgilde St. Elizabeth, onderafdeeling van den Ned. R. K. Volks bond, afd. Haarlem, dankt de heeren patroons voor de vele aanvragen aan ge noemd Bestuur gericht omtrent de loon regeling, welke bij eenige patroons in het Bloembollen vak waren ingevoerd en verzoekt nogmaals, die heeren patroons, welke de loonregeling nog niet hebben ingevoerd, beleefd doch dringend hier toe over te gaan, opdat ook hun onder geschikten spoedig in die verhooging kunnen deelen. Tevens spoort zij de bloemist- en tuin- bouwlieden aan zich bij het gilde St. Elizabeth aan te sluiten opdat het Be stuur in hare werkzaamheden nog krach tiger kan worden gesteund. Het Bestuur van St. Elizabeth. X.B. Uit het bovenstaande is dus al weer ten duidelijkste gebleken, dat de Christelijke werklieden ook wel iets tot stand kunnen brengen en bet nu juist geen neutrale vakvereeniging behoeft te zijn om tot verbetering te komen. De Haarlemsche Lichtf abrie ken. Naar onze Haarlemsche corres pondent meldt is dezer dagen een nieuw verzoek van den aannemer der lichtfa brieken, den heer Van Rhyn, aan den Raad te wachten, inzake eene hem tever- leenen schadeloosstelling. Zooals men weet heeft de Raad reeds eenmaal' een dergelijke aanvraag afgewezen, als niet door de werkstaking gemotiveerd, wijl ook de begane vergissing niet i'n er in een paar mannen op den grond i rekening werd genomen. De heer an te werpen, maar een derde gaf mijRhyn moet voornemens zijn opnieuw een Volgens een door Reuter gepubli ceerde nota .is men in Russische regee- ringskiftngen zeer ontevreden over de red'evfgging van Jaurès omtent het Fransch-Russisch verbond ook bla den als „Novaja Vremja", „Swei" en het voornaamste Moskausche blad kri- tiseeren de redevoeringen van den nieuwen Franschen vice-president dei- Kamer. Het eerstgenoemde blad spreekt de hoop uit, dat het gesprokeue niets meer is dan een incident uit heit politieke leven en dus van geen groote belangrijkheid is en dat de groote me nigte in Frankrijk niet de opvattingen is toegedaan van den socialistenaan voerder. De „Swet" schrijft, dat Jau rès en de zijnen uit het openbaar leven zuRen verdwijnen, eer zij erin zijn ge slaagd het bondgenootschap tusschen beide landen omver te werpen, die te zanien den eenigen slagboom vormen tegen de Duitsche overheersching in Europa. Dnitschland. Prinses Louise. Een dame uit den hoogen Oosten- rij kschen adel die in vroegere jaren aan het Toskaansche hof is geweest, heeft tegenover d(en vertegenwoordi ger van een Fransch blad de partij van de gescheiden prinses getrokken. De prinses, zeide zij, is van hare vroegste jeugd af een dwepende, en dichterlijke natuur geweest. Over een mooi gedicht, een gevoelig voor gedragen muziekstuk kon zij tranen vergieten. Zij dichtte en componeer de, om hare gevoelens lucht te ge- toen met de kolf van zijn geweer een vreeselijken slag op mijn hoofd. Met geen woord gaven de soldaten een verklaring van hun gedrag. Tusschen de bajonetten in en door het volk uit gejouwd, liet. men ons vervolgens naar een gevangenis marcheeren. Wij wer den daar opgesloten in een kamer van 5 Meter in het vierkant, zonder licht, en met bijna geen luchtverversching. Het was er brandend heet, maar wij beroep te doen op aan hem door den di recteur Blom gedane, min of meer stel lige toezeggingen. (Hbld.). Emma Nevada. Emma Nevada heeft gedu- keld pianist. Eenige door hem gege ven solovoordrachten, waaronder een paar eigen composities, vonden veel waardeering. PHILIP LOOTS. Heden werd het Museum van Kunstnijverheid alhier bezocht door de hoogleeraren en leerlingen der Polytech nische School te Delft en door den direc teur, de leeraren met leerlingen der Rijksschool voor Teekenonderwijzers te Amsterdam. Schouwburg. Ten gevolge der vele uitvoeringen zeker, had „Klaasje Zeven- sier" in den schouwburg weinig men- schen getrokken. Wij hebben reeds onze gunstige mee ning over 't stuk en de vertolking in dit blad neergeschreven. Deze tweede voor stelling heeft die meening bij on:s beves tigd. Ook nu weer bewonderden we Ixet mooi dramatisch spel, waar climax in zit van Mevr. Spree inzonderheid in het derde en laatste bedrijf en van den heer Spree als grootvader Flinclc. Men had veel succes, het publiek leefde geheel mee met de handeling. Wenschelijk zou het zijn dat „Klaasje Zevenster" hier nog eens vertoond werd. Instructie. Heden is Blanken de colporteur va „De Voorpost'het soc.- demokratisch weekblad te Zaandam als verdacht van verduistering voor den rechter van instructie geweest. Weldadigheid n aar Vermogen. Het Bestuur van.W. n. V. noodigt drin gend allen, die hunne Kerstmis-kaarten nog niet terugzonden, uit ons die inge vuld toe te zenden. Met verwijzing naar bet artikel in de dagbladen op Kerstdag verschenen om trent de werking onzer vereeniging doet het Bestuur een beroep op allen, die tot heden aan onze bede nog geen gehoor gaven. Van 1 November 1902—15 Januari 1903 werden aan extra-giften ontvangen t 2469.04. Van 15 JanuaTi—15 Februari 1903: Bus „Stationsplein" 2 coupons 'f 5; Motto Ci- garet", 4 75; mej. C. J. Z., f 3: Dr. A. C. D-, 1; E. d. L., gebruik van bussen /2.50. Totaal 2485.29. Van een onbekenden gever werden ontvangen: 10 obligatiën 5 Oostenrijk fl. 100 (om de rente te mogen gebrui ken). 15 Februari 1901 was ontvangen f 3274.55. 15 F.ebruari 1902 was ontvangen f 2945.99. BI ij kens ons gedane mede- deeling is de algemeene repetitie en de Uitvoering van Toonkunst op Donderdag 19 en Vrijdag 20 dezer, bij wijze van proef, ook toegankelijk voor dames en heeren niet-leden. Velen zullen daarvan zeker gebruik maken om het heerlijke oratorium .Elias" te hooren. waarin Messchaert rende de vele jaren die tusschen haair laatste en voorlaatste bezoek ten on- zent verliepen, haar stem in jeugdige kregen zelfs geen water, hoewel wij frischheid weten te bewaren. Het was de hoofdpartij zingt. j.:„ a e0n ze6r bijzonder genot deze terecht! veel bewonderde zangeres hare aria's Van heit Hulp-Zendeling genootschap en liederen te hooren voordragen, met; onder de zinspreuk De Liefde van een weelde van klank en een techni- J Christus dringt ons, verscheen het 51e sche volmaking, die nog altijd tot de jaarverslag. gelukkige zeldzaamheden behooren. I Maandag wordt de jaarvergadering Met de naï'ef gedachte en fijn be-gehouden. Als feestredenaar zal op een zieke bij ons hadden, d/ie door de soldaten uit zijn bed was gehaald. Den volgenden morgen om tien uur brachten zij ons naar een ander hol. Op heit wanhopige geroep van som migen van ons om water kregen wij eindelijk te drinken, uit een oliekan. Wij waren 18 uren zonder eten ge weest, toen onze agent eindelijk ver scheen met eenig voedsel. Tot half elf 's avonds moesten wij in de gevangenis blijven. Toen wij aan boord terug 'kwamen, vonden wij allee geplunderd: horloges, geld, schoenen, kleeren, al wat, waarde had, was weg. Zelfs waren sommige deelen der machine verwijderd, zoo dat wij niet konden vertrekken. Den volgenden dag kregen wij van vier ambtenaren der douane bevel, de Britsche vlag neer te halen. Maar Zaterdag bracht een gewa pende sloep van de Charybdis ons naar achteren... Toen da autoriteiten het ultimatum kregen, gaven zij ten antwoord, dat het opstandelingen wa ven die het bevel hadden gegeven om de vlag neer te halen. Maar ik ken de vier ambtenaren, die het bevel gaven. werkte/ (vooral ook wat de orkestratie treden Dr. E. Barger van Amsterdam, aangaat) ^aria uit F. David's „La In stilte werkt deze vereeniging voort Perle du Brésil" veroverde zij onmid dellijk haar publiek. Zeer innig met, nu ja, misschien en doet veel goeds voor de uitbreiding van het koninkrijk Gods. In het afgeloopen jaar werd aan gel wat al te bestudeerd effect zong zij dclijken steun verstrekt een som van Schubert's overbekend, maar toch j f 1122.705. De liefde voor de zending steeds weer met dezelfde ontroering ?ewekit en de zedelijke steun aan de gehoord „Ave Maria", gevolgd zendelingen geschonken, kan moeilijk door het niet minder bekend liedje Un cijfers gebracht worden. Maar dit van denzelfden componist: .,Sah emI js zeker, door De liefde van Christus knab' ein Röslein stehn" aan welk Wordt in onze gemeente de zendings- liedeke de zangeres een zeer sprekend relief wist te geven. En toien zij daar na een Neder]andsch lied, S. de Lan- ge's „Serenade" ten beste gaf, toen verdubbelden zich de toejuichingen en kon een bis-nummer, een alleraar digst klein dingetje, niet uitblijven. Kortom. Ijver wakker gehouden en het is daar om, dat wij op haar verjaardag de 51- iarige blijde begroeten en Gods zegen tcewenschen. (P. B.) Kean. Met een hartelijk welkom, )le bloemde primadonna he.1 ft Vrijdagavond aan de leden der Bouwmeester begroet b,| «)n optre- ..Vereeniging" en verdere belangstel-j eerste maal 11a zijne ernstige lenden een zeldzaam en een wezen- ongesteldheid, in het Tooneelgebouw

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1