Mulder voor een schets: „Onrustig, zieltje 2e prijs mej. R. de Kanter voor een verhaal: ..Achter de scher men"; 3e prijs den heer C. J. Kikkert voor het sprookje „Anma". 4e prijs mej. K. Timmer, voor een verhaal: „Weerzien" on eervolle vermelding aan den heer A. P. Prins voor een schets „Does". Op eon na zijn die bijdragen all© voorgelezen. „Onrustig zieltje" van den heer Mulder is een goed-gedachte schets, waarin het den jongen auteur gelukt is om zooals hij wenschte psy chologisch en beschrijvend waar te zijn. Do schets getuigt van veel psy chologisch opmerkingsvermogen en van verdienstelijk uitbeeldmgstalent. Mejuffrouw De Kanter heeft zich heel aardig ingedacht in (h angst van een paardenspelkind, vóór het optre den eai de blijdschap der overwin ning. Van dit gegeven had zij een verhaaltje gemaakt, dat in zeer na tuurlijken toon geschreven was. Mooi van woordspel was het sprookje ..Anima" van den heer Kik kert. Heeft dit jongmensch niet veel van Couperus gelezen? Het is aeer verdienstelijk dat een diepe gedachte aan deze literaire proeve ten grond slag ligt. Zeer terecht ziet de schrijver in, dat niet die vorm alleen, doch de tot den ken stemmenden inhoud hooge waar de aan een werk geeft. En mag dan het onderwerp zelf wel wat boven zijn jeugdige kracht gegaan zijn, het ge geven was goed gevonden. En het tale-kleed zag er best uit. Hij heeft een juweeltje van stijl bijgedragen, dat soms van klank al bijzonder goed was. De bijdrage van den heer Prins, die heit laatst werd voorgelezen, was een schetsje vol gezonden humor, en geschreven in allergeestigsten stijl. Het was de tragi-komische schets van -een arm, vertrapt, hondje, van een wandelend honden-mecha niekje, zooals de auteur 't beestje noemde. De heer Prins verwierf met deze schets buitengewoon veel bijval. De heer Dr. Garrer reikte de prijzen over met een toepasselijk woord. Samenwerking tossclien werkge ver eu werknemer. Het is bekend, dat eenige groote iaidustrieele ondernemingen in ons land sinds jaren gepoogd hebben door het vormen van een „kern" uit hun personeel de zoo noodige en gewensch- te samenwerking tusschen patroon en arbeider te verkrijgen. Onder die on dernemingen behoort ook de werf „Conrad" te Haarlem. Die samenwer king heeft goede dingen tot stand ge. bracht, doch er schijnt in den laatsteu tijd verandering gekomen te zijn. Den 10 Februari 1.1. heeft de directeur, de heer P. Goedkoop, een circulaire aan zijn personeel gericht, waarin hij uit eenzet, dat de verkiezingen, die in de vorige week voor „de kern" hebben plaats gehad, voor hem een grievende teleurstelling zijn geweest. Een groot aantal kiezers onthield zich, en de slechts met een kleine meerderheid gekozenen namen hunne benoeming meerendeels niet aan. Het lijkt, zegt de directeur, „dat- wij weer zijn terug gekeerd tot dén toestand van eenige jaren geleden, toen de kern nog niet werd begrepen en toen met de verkie zingen een even laf en onmannelijk spel werd gespeeld als nu weder het geval is geweest". En na uiteengezet te hebben, wat goeds de kem in sa menwerking met de directie reeds tot stand bracht, doet hij een ernstig be roep op aller medewerking door een waardige deelname aan de nieuwe ver kiezingen Van kernleden. En dan: „Wanneer dit mijn ernstig beroep onverhoopt vergeefsch mocht blijken en deze verkiezingen weder hetzelfde karakter van bespotting en bestrijding van de kern mochten dragen, dan zal dit mij de overtuiging schenken, dat gij niet langer bereid zijt om, evenals tot nu toe, in goede verstandhouding met mij te werken en mij niet langer wilt steunen tot bereiking van het doel, dat ik mij altijd voor oogen heb_ ge houden: door onderling overleg mis standen te verbeteren en gaandeweg te geraken tot betere toestanden, tot verbetering van uw aller bestaan. „Mij zal in dit geval niets anders overblijven dan „de kern" te ontbin den, doch ik geef u in gemoede dien raad om, alvorens gij mij daartoe dwingt ,goed na te denken over de onvermijdelijke gevolgen van zoodanig besluit. „Uit eene dergelijke houding uwer- ''li kan ik tot geene andere dan de voor mij zeer ontmoedigende ge volgtrekking komen, dat mijn ernstig streven om' uw lot te verbeteren, een streven dat zich toch heeft geopen baard door het in het leven roepen van verschillende instellingen, die ik het onnoodig acht hier te noemen, een streven waaruit u toch had kunnen blijken mijn oprecht verlangen om in goede verstandhouding met u te le ven, door u wordt miskend en mij na zoovele jaren nog niet uw vertrouwen beeft doen winnen. Ik zal daarin niet anders kunnen zien, dan dat ge mij niet langer op dezen weg wilt volgen, dat gij geen onderling .overleg meer wilt, geene onderlinge samenwerking, geen voortbestaan van onze goede ver standhouding en ik behoef u niet te zeggen dat dit voor mij eene bittere teleurstelling zal wezen en allerminst geschikt om mij deze zaak te doen blijven besturen met dezelfde opge wektheid, met denzelfden ijver en lust als tot dusverre, waarlijk niet alleen in mijn belang, maar grootendeels in het belang van allen die met mij aan de „Werf Conrad" zijn verbonden. Wilt dit bedenken, alvorens uw be sluit te nemen. Misschien brengt dat u tot andere gedachten. Bij mij wil de meening er nog niet in dat de band tusschen u en mij opeens zóó los zou zijn geworden en ik heb nog genoeg vertrouwen op uw gezond verstand om van dit ernstig woord, dat mij op het hart lag, eene goede uitwerking te verwachten". Uit de Omstreken. Heemstede. Op de heden vastgestelde kiezerslijs ten voor de Kamers van Arbeid zijn geplaatst: Op die voor de confectie-bedrijven: SI patroons en 130 werklieden; op die voor de bloembollenteelt 36 patroons en 116 werklieden. Aan het bestuur der muziekvereeni- ging „Harmonie" te Haarlem is door den Burgemeester alhier vergunning verleend tot het verspreiden van eeno circulaire met inschrijvingsbiljet, tot het geven van een liefdadigheidsvoor stelling ten bate van de weduwe en kinderen van Simon de Jong, werk man der Centrale Werkplaats te Haar lem, die op 21 Juli 1.1. is overleden, zijne vrouw en kinderen onverzorgd achterlatende. Dit jaar verliezen alhier 79 personen hun kiesrecht ,op grond dat zij hunne belasting niet of niet ten volle hebben voldaan. Zand voort. Zaterdagavond vergaderde de ver- eeniging „de Feestcommissie" in het café „de Gekroonde Valk". Tot pen ningmeester werd gekozen de heer J. A. W. Hiebendaal in de plaats van den heer C. Buckmann, die als zooda nig bedankt had. Bij acclamatie werd als lid aangenomen de heer R. Nolen. Zaterdag 14 Febr. jl. had in hotel Driehuizen de openbare verkooping plaats ten overstaan van notaris G. C. Merens te Haarlem, van: lo. een huis met erf aan de Zand- voortsche laan no. 15b. Kooper werd de heer F. J. v. Zeijl, voor 3200; 2o. een huis aan de Rozenobelstraat-, een huis en erf naast het vorige en een huis en erf achter beide voorgaande perceelen. Eerst werden respectieve lijk koopers de beeren C. v. d. Werff Czn. van perceel 2a voor 475 en J. v. d. Valk van de beide andere perceelen voor f 700 en 710. In combinatie werd kooper de heer A. Schaap voor 1950; 3o. een woon- en winkelhuis met bovenwoning aan de Haltestraat en een woon -en winkelhuis daarnaast gelegen. Beide perceelen werden in combinatie opgehouden voor 7040; 4o. een huis en erf aan het Schel penplein. Kooper werd de heer C. J. v. Keur voor f 105. Yelseu Toen Zaterdagmiddag het lijk werd be graven van eene oude vrouw uit 't wees huis alhier, zakte de tachtigjarige F. van Kooten, die ook aan het weeshuis be hoorde en als drager achter de lijkkoets liep, plotseling in elkander, en werd met een rijtuig weder naar het weeshuis te ruggebracht, waar hij bij den aankomst reeds dood was. IJmuiden. Vroolijk en opgewekt was het Za terdagavond in de bovenzaal van Café Cycloop, waar een zeventigtal kinde ren. meest meisjes, vereenigd waren om, verdeeld in 4 afdeelingen, onder directie van den heer A. Kuipers een zanguitvoering te geven. Elke af dee ling zong een 6- of 8-tal nummers, meest alle heel aardige stukjes, die zoo Hief voorgedirage.n werden, dat er telkens duchtig geapplaudisseerd werd. Vooral na de beide solo's De Visschersbruid, van Belt] ens ,en Mij ne Moedertaal, van Brandts Buys. Na de pauze werd in keurige cos tumes de operette Veen Koning en Waternimf zoo flink opgevoerd, dat men ook daarmede de algemeene goed keuring mocht verwerven. Haarlemmermeer. In de afdeeling Vijfhuizen dezer ge meente is eene vereeniging opgericht tot het verkrijgen en instandhouden van een School met den Bijbel. Blijkens de renseignementen van het thans vacante kantoor van ont vang alhier, werd het vorige jaar aan belastingen ontvangen ruim ƒ112,792, aan de betrekking van ontvanger is thans een vaste belooning verbonden van 2850 per jaar. Voor de drie vacaturen van onder wijzer met verplichte hoofdact© (scholen nos. 3, 5 en 9) hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. Sloten. Langs de Slotersfcraatweg wordt een wielerpad aangelegd. Onwillekeurig vragen wij daarbij: wanneer wordt dat pad langs den rijksstraatweg tusschen Haarlem en Amsterdam, op enkele af standen afgewerkt, elders in een toe stand verkeerende dat het niet te be rijden is of geheel niet aangelegd, toch in orde gemaakt? Wellicht als de werkzaamheden voor den electrischen tram daar langs plaats hebben? Binnenland, De Tweede Kamer is tegen Dinsdag 24 dezer bijeengeroepen. Trede door Recht, De algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandsch&n Bond ,Vrede door Recht" werd Zondagmid dag te 's Gravenhage door den voor zitter, prof. mr. W. van der Vlugt, geopend met een rede, waarin hij er op wees, dat al kan de stem van den Bond voor Vrede door Recht niet op tegen het gedonder van het geschut, de Bond eraan vasthoudt dat ook het zwakste pogen ten goede sporen na laat die nimmer geheel worden uitge- v;ïscht. Tegenover ontmoedigende er varingen in 't afgeloopen jaar, als het verdrag van Vereeniging, het straffe-1 lcos voortduren van het wanbeheer var den Sultan, den dwang tot wa- r ndienst ter eere van den knoet op gelegd aan het nobele, hoogstbeschaaf. de volk der Finnen staat als lichtpunt de arbeid, dien het Bureau van Arbi trage in Den Haag te doen heeft ge kregen, het eerst door het geschil tus schen Amerika en Mexico. Een feit van grooter bewijskracht voor den tri omf der arbitrage-idee noemde de voorzitter de quaestie van Venezuela. Met een hartelijk welkom verklaar de de voorzitter daarop de groot en deels door dames bezochte vergadering ge opend. Blijkens het jaarverslag van de se. cretaresse, mevr. Van DeldenVan Rossum, bestaat de verwachting, dat de Bond over eenigen tijd 1800 leden zal tellen. Zonder discussie of stemming werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om der Nederlandsche Regeering te verzoeken bij het sluiten van tractaten bij de wederpartij steeds aan te dringen op opneming der be paling, dat mogelijke geschillen uit de interpretatie dier tractaten voort vloeiend zullen worden gebracht voor het Hof van Arbitrage; zoomede om der Regeering te vragen in overweging te willen nemen of er termen bestaan om zich met de andere onderteeke naars dier Haagsche Conventie te ver staan over het geopend houden der Conventie om alsnog de niet toegetre den staten tot toetreding in de gele genheid te stellen. Voorts werden aangenomen de hoofdbestuursvo'orstellen om de na men der Nederlandsche Kamerleden, van den Bond, geregeld bekend- te malven en om deü Minister van Bui- tenlandsche Zaken te verzoeken de aandacht van het Rijksschooltoezieht te vestigen op het groote belang hel. onderwijs .speciaal het lagere, te leiden in de richting van vrede- en rechtszin, door den Bond voorgestaan. De aangerande gelddrager. Men herinnert zich dat Donderdag 29 .Taauari op den Spoorsmgel te Rotterdam een gelddrager van het agentschap der Dordtsche Bank werd aangerand door eeni persoon zich noemende Henry Mar tens, welke niet de ware naam van dien persoon bleek, en die weigerde zijn juis- ten naam bekend te maken. Door de nasporingen van het hoofd der Amsterdamsche recherche, den heer -Batelt, is thans gebleken, dat de zg. Mar-, tens was de 35jarige Frederik Hendrik' Strubbe, boekhouder te Amsterdam, die reeds gesignaleerd stond in het „Alg. Politieblad" van December 1901, verdacht van verduistering en oplichting en had de Amsterdamsche rechtbank te dier za ke rechtsingang en gevangenhouding tegen hem verleend. Hij wordt mede verdacht van afper sing van een dame op een der grachten van .Amsterdam (een zijnier familiele den) door middel van vermomming. Een aanklacht. Door den controleur van Bindjest den heer H. E. Muller, is, naar wij verne men, tegen mr. J. van den Brand een aanklacht wegens laster ingediend, naar aanleiding van hetgeen deze in zijn boekje De Millioenen uit Deli, op blz. 61 meedeelt over ,,de geschiedenis van. Goh Tjau Hin". (Sumatrapost). Ongelukken. Op de spoorbaan -nabij het station Reu ver is het verminkte lijk gevonden van den huipwachter M. H. H. De ongeluk kige iis vermoedelijk door den avondsnel trein uit Venlo overreden. Opruiing. Zekere M. v. d. S. wonende te Eindho ven tegen wien- jl. Dinsdag proces-ver baal werd op-gemaakt wegens opruiing van militairen tot een strafbaar feit, is op last van den Officier van Justitie aan gehouden en naar 's Bosch overgebracht. Vader en zoons. In de heide bij Surhuisterveen (Fr.) kreeg een vader ruzie met zijn oom en schoonzoon. Het kwam tot eene vecht partij, waarbij bloed vloeide. De vader werd ten slotte met een geweer zoo op hoofd en rug geslagen, dat direct ge- nretki t d ee hulp moest wo-den i'nge- rooym De toegebrachte verwondingen -noe,,'.! levensgevaarlijk zijn. Aangeteekend. Uit een aangeteekenden brief, verzon den van Soerabaja naar 's-Gravenhage, bleek bij aankomst ontvreemd een som van 550 aan Indische bankbiljetten. Sociaal-democratisch manifest Het partijbestuur der Soc.-dem. Ar beiderspartij heeft c-en manifest aan het Nederlandsche volk gepubliceerd: Daarin Wordt o.a. te kennen gege ven dat het spoorweg-personeed, in dien het tot wettelijke maatregelen tegen staking komt, zich geread maakt opnieuw den arbeid neer te leggen. Tot de arbeiders wordt gezegd, dat zij zich niet moeten laten verleiden tot onberaden stappen; dat zij. als zij willen staken, dit moeten doen waar het noodig is en een goede uit slag kan verwacht worden, zonder in overdreven of onvervulbare eischen te vervallen: dat zij, tot afwering van heit gevaar, dat thans de gansche ar beidersklasse in Nederland bedtreigt, de noodige solidariteit met het spoor wegpersoneel moeten betoonen. Het Nederlandsche volk wordt ge waarschuwd, zich niet te laten mis leiden omtrent het karakter der jong ste spoorwegstaking. Opgemerkt wordt dat het oproepen van 15.000 miliciens mear schade en kosten zal veroorza ken. dan de staking zelve, en dat een dwangwet tegen het personeel een nieuwe staking zal uitlokken, waarin waarschijnlijk ook vele arbfciders van andere vakken zullen worden be trokken. Het manifest eindigt aldus: „De sociaal-democratie wil niets liever, dan dat men dein arbeiders de gelegenheid geeft, in volkomen vrij heid gebruik te maken van al hunne burgerrechten: vrijheid van vereeni ging en vergadering, invoering van algemeen kiesrecht, enz. Geschiedt dit, dan zal het blijken, dat de arbei dersklasse niet is een verwoestende macht, die het welzijn der geheele na tie bedreigt, maar integendeel een stuk nieuw, vruchtbaar leven, dat het stoffelijk en geestelijk peil der geheele menschhoid .verhoogt. „Opdat dit ook in Nederland) het geval zal zijn, roepen wij onze mede burgers op. in deze ernstige tij dien evenals wij koel van hoofd te blijven; zich niet tegen d'e arbeidersklasse te laten ophitsen; op te komen tegen de misdiadige geldverspilling door het oproepen d'er miliciens; niet toe te la ten. dat de Nederlandsche regeering den weg opgaat van dwang en reac tie; doch e-r bij haar op aan te drin gen, door handhaving van de rechten aller staatsburgers en het tot stand brengen -van flinke hervormingen, botsingen en beroeringen als waar mede wij thans worden bedreigd, bei voorkomen." Uit de ArbeidersweTV'M BINNENLAND. De staking bij den heer Westermann te Zaandam, gaf hedenmorgen op den Hooigendijk aanleiding tot veel beweging, er was n.l. door een der jongere stakers werk verricht, dat onder de zoogenaam de onderkruipersarbeid werd gerang schikt. De stakende werklieden trachtten daarom dezen strijdmakker weder in hunne gelederen terug te brengen. Spoor'wegperson $el Te Amsterdam werd gezegd dat'de heer Oudegeest ontslag zal nemen als ambtenaar bij de Staatsspoorwegen en dat de Vereeniging van Spoorwegperso neel, waarvan hij voorzitter is, hem voortaan zal salarieeren. De heer Oudegeest, hieromtrent om in lichtingen gevraagd antwoordt aan het „N. v. d. D.": „Nog niets definitief. Wacht vergade ring 22 dezer". In een Donderdagavond te Amster dam gehoud'en vergadering van spoor wegpersoneel in dienst bij de Staats- spoorwegmaatschappij1, moeten denk beelden geopperd zijn, welke deden vreezen, dat de dienst aan het station Weespea-poort aldaar Vrijdagochtend niet zoo geregeld zou plaats vinden als dit gewenscht was. Met het oog hierop waren zeer uit gebreide politie-maatregelen genomen, om zoowel het station als de seinhui zen in de omgeving daarvan, te bewa ken. Het geheele personeel is even wel dezen ochtend als naar gewoonte aan den arbeid gegaan, zoodat om zeven uur last werd gegeven dat het politietoezicht kon worden ingetrok ken. (N. v. N.) Opgericht is de Vereeniging „Bond van Orde van personeel, werkzaam in dienst der Hollandsche IJ zieren1 Spoorweg Maatschappij", gevestigd te Amsterdam. Het doel van dezen Bond is: lo. De bevordering der zedelijke en stoffelijke belangen van bovenge noemd personeel; 2o. het aankweetken van het verant woordelijkheidsgevoel onder dit per soneel; 3o. de bevordering van den ltame- raadschappelijken geest en der goede samenwerking ten aanzien van de juiste uitoefening van den spoorweg dienst. onder het geheele spoorweg personeel in Nederland; 4o. te bevorderen, dat de Holland sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij ter uitvoering van de op haar rusten de verplichtingen, ten allen tijde en onder alle omstandigheden kan reke nen op de trouwe medewerking van haar personeel. De Bond tracht dit doel te bereiken: lo. zoo noodig doo,r samenwerking met gelijkgezinde vereenigingen on der het personeel of wed mét vereeni- gingen daarbuiten, die tot een der vier punten van art. 2 kunnen mede>- werlcen, zonder met eene der andere daar genoemde punten in strijd tei komen, echter onder voorbehoud, d'at zulk een samenwerking nimmer mag zijn een staatkundige of politieke richting; 2o, doordat zijn Bestuur als bemidL delaar zal optreden tusschen perso neel en directie, waar het geldt be staande grieven weg te nenuein of verbetering te brengen in dén toestand van het personeel; 3o. d'oor het oprichten van nuttige instellingen en het instandhouden daarvan; 4o. door alles aan te wenden wat strekken kan om de goede verstand houding tusschen het personeel on derling en tusschen het personeel ein de directie te hevorderen. Lid kan zijn al het personeel der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij. Aanneming van leden ge schiedt door het bestuur. De Voorloopige Commissie bestaat uit de heeren H. M. P. van Emmerik, (voorzitter), C. B. H. Geislér (secreta ris), E. P. Bazendijk, Chef de Bureau; J. S. A. Leith, Opzichter van dein weg, H. G. Vorkink, Chef de Bureau, P. N. Oudshoorn, Commies, J. van Ravens- waay, Klerk, W. Geerders, Seinhuis wachter, D. Reusen, Bankwerker, A.. C. Laagwater, Trein smid, J. de Groot Treinsmid, J. B. Meijlinlc, Treinsmid, H. Antonissen, Voorman-Poetser, E. J. Huijbers, Zadelmaker, G. dia Vries, Lampenist. C, Zijtsel, Lamp)enist, A. C. Slegt, Lampenist, allen te Amster dam; C. S.; W. F. J eng en, en P. A. Weisz, Machinisten te Amsterdam, Rietlanden; E. J. Mulder en M. van Moorselaar, seinhui swachters te Amersfoort: J. F. Wijkhuizen. Assis tent b.d. Buitend. te Delft.; R. Bou- huis, machinist te Enkhuizen; W. "VViggers, Onder-Magazijnmeester, J. van Weers, Seinhuiswachter, C. van Dorsten, hoofdconducteur, J. W. Keij'ser, Contröle-Assistent, H. Bos, Lampenist, J. H. Mulder, Lampenist te Den Haag; R. C. Schooleman, On-, der-Stationschef, A. J. Sanders, Ma chinist, W. F. Nieuwenburg, Leer ling-Machinist, II. Cassée, Rangeer der. H. J. Mörng, Treinsmid, te Haar lem; J. E. F. Drechsler, Controle-be ambte, P. Rensenbrink, Coritrole-be- ambte, 11. van Garderem, Wisselwach ter. te Hilversum; P. Tekamp, Machi nist, H. M. Everaars, Machinist, M. Blansjaar, Bankwerker, J. H. C. Ples- man, Blokwachter, te Leiden; J. H. Krul, Stationschef te Overveen; H. H. A. Morren, Ladingmeestar te Rotter dam D. P.; P. van der Poel, Ploeg baas en J. Ero, Brugwachter te Zaan dam. Spoorwegstaking. Men schrijft uit den Haag aan de N. Rt. Gt. Wij maken onder voorbehoud mel ding van de volgende uiteenzetting, die ons ter oore kwam. De algemeene spoorwegstaking, waarvan wij op 31 Januari een voor proefje hebben gehad zoo werd ons medegedeeld. had eigenlijk volgens de plannen van degenen, d'ie daarover te beschikken schijnen te hebben, moe ten uitbreken in den drukst en tijd van personenverkeer, op 1 Augustus a.s. En dan niet als uiting van solidariteit met dok- of veemarbeiders, doch om daardoor zeer positieve verbeteringen van liet lot der spoorwegbeambten te verkrijgen, verhooging van loon in de eerste plaats. Het bondsbestuur had hiertoe de noodige instructies rondge deeld. Echter was daarbij de voorzorg noodig geacht, niet wijd en zijd bij de uitgedeelde instructiefs den datum, waarop het verkeer zou worden stop gezet, mede te deeilenmen wenschte de spoorwegmaatschappijen zooveel mogelijk te overvallen. Inmiddels, vóór het zoover was, konden dan de verschillende beambten, die bij de sta king zouden worden betrokken, zich inleven rn hetgeen hun te doen, of liever gezegd te laten, zoude staan. Wanneer van de verschillende stre ken van het land genoegzame inlich tingen waren verkregen (over de tegen woordige loonlijsten, dienstregelingen enz.,)wat men hoopte, dat met Juli het geval zou kunnen zijn, zouden dan de eischen aan de spoorwegbesturen zijn voorgelegd. In den loop van de maand Juli had dit moeten gebeuren, met de bedreiging op korten termijn tot sta king te zullen oyergaan, indien de maatschappijen aan de verlangens niet wenschten tegemoet te komen. Naar het schijnt, moet men in regeerings- kiingen van deze plannen op de hoogte zijn geweest. De onbekendheid der aanstaande stakeiis met het eigenlijke plan van aanval meet ten slotte de zaak 'in het honderd gestuurd hebben. Toen het aan liet eind van Januari te Amster dam begen te gisten, hebben velen, die ailéen wisten, dat op een zeker oogenblik het werk zou worden neer gelegd. en dat loonsverhooging daar van het gevolg zou zijn, gemeend, dat nu het oogenblik gekomen was. De algemeene staking werd een feit, toen de machthebbers onder het spoorweg personeel nog volstrekt niet erop voor bereid waren, den looneiisch te gaan stellen De looneisch bleef dus ulit, en toen den volgenden dag het treinver keer werd opgenomen, was alles bij het oude gebleven. De ontgoocheling moet bij velen ern stig zijn geweest, toen zij vernamen, dat zij wegens bun solidariteitsgevoel met veemarbeiders het werk hadden neer gelegd. terwijl van hetgeen men meen de, het eigenlijk doel der staking te zijn, niet werd gerept. Daaruit zou dan het wantrouwen moeten worden verklaard, waarmee sommige bestuurs leden van den bond in verschillende vergaderingen van het spoorwegperso neel na d'e staking zijn bejegend. BUITENLAND. De afdeelingen dier Belgische Kamer hebben het voorstel van den heer Denis aangenomen, waardoor de kooplieden en winkeliers verplicht worden stoelen aan de winkeljuffers te geven. Land en Tuinbouw De afdeeling Noord-Holland van de vereeniging „Het NederLandsch Paarden stamboek" houdt Vrijdag 6 Maart een vergadering in het hotel „De Toelast" te Alkmaar. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Benoeming van eene Commissie tot onderzoek der rekening over 1902. 5. Bepaling van de plaats voor de volgende vergadering der afdeeling. 6. Vaststelling begrooting 1903. 7. Het geen verder aan de orde zal worden ge bracht. Sporten Wedstrijden. Voetbal. VOLHARDING—H. F. C. 2—1. Voor de le kl. comp. B. speelde Zondag te Amsterdam Volharding aan de over zijde van het IJ tegen „H. F. C," Onder scheidsrechter De Meyere stelden de elf tallen zich als volgt op: Volharding: Blote (doel), 't Hooft en Furstner (achter); Gerke, Wagner en L. van Son van GelLicum (midden); Ant. van Renthergem, Kuneman, Dubois Helb en Alb. van Renthergem (voor). H. F. C. Ferf (doel), A. van Waveren en Cherïe (achter); Jansen, Van de Vin- ne en Hulshoff Pol (midden); De Kanter, Henny, Van Goch, Holdert en Pereira (voor). De Haarlemmers spelen het eerst met den sterken wind mee en weten, daar door geholpen, het spel voor het groot ste gedeelte op Volhardings helft te con- centreeren, doch pittige doorbraken van de blauwgele vlengelmannen doen dein bal meermalen tot dicht bij het Haar- lemsche doel verzeilen. Spoedig echter komt Volhardings doel in gevaar door' Henny en Holdiert, waardoor Blöte de handen moet uitsteken en een oogenblik later schiet Pereira den bal vlak langs V.'s palen. Daarna is het Henny die vlak langs het blauwgele net schiet. Een hoekschop volgt, door De Kanter mooi voorgezet, en Holdert kopt hem juist in Volhardings doel, zoodat H. F. C. de leiding heeft. Volhardings voorhoede gaat er na den uittrap met den bal van door en Kune- man schiet hem even over de bovenlat. Terstond daarop is hij weer op Amster- damsch terrein en doet Pereira hetzelf de. Twee hoekschoppen vallen den Haar lemmers links en rechts ten deel, die hoewel door De Kantér en Pereira goed genomen, door Blöte en de achterhoede flink worden weggewerkt. De blauwgelen breken nu verschillen de malen mooi door, doch een paar bal len door Alb. van Renthergem voorge zet, komen niet tot hun recht, diaar de medespelers niet op hun plaats zijn. De bal zeilt weer naar de overzijde, waar hij door Henny weer in Blöte's handen terecht komt. Een oogenlik later weet hij een bal onder luid gejuich zeer han dig te keepen door zich te laten vallen. Nu weet Volharding het spel, ondanks den wind, op'Haarlem's helft te houden en brengt het doel meermalen irn ge vaar, terwijl een mooi schot van Alb. van Renthergem jammerlijk mist. Een halve minuut later gaat de rust in met 1—0 voor de Haarlemmers. Met het oog op den wind die Volhar ding nu in 't voordeel kreeg, zag het er voor H. F. C. niet bijzonder gunstig uit. In beide partijen werd de opstelling eenigszins veranderd en verwisselden Van Waveren bij H. F. C. en Dubois bij Volharding van plaats met anderen. Van beide zijden werden flinke aan vallen op eikaars veste ondernomen en eindelijk bezorgt een onhoudbaar schot van Gerke, doordien Van Waveren mis te, het gelijkmakende punt 1. 1- Hierna zendt Helb een hard schot ia dat even mooi wordt gekeerd en een oogenblik later zet Alb. van Renthengem prachtig voor, doch- Ferf slaat kranig weg. Van Waveren schopt een bal door Ant. van Renthergem mooi voorgezet, bijna ia zijn eigen doei en juist tegen de lat, waarop c-en hoelcschop volgt die door Helb goed voorgezet in een tweede dito uitloopt, waarbij na een schermutseling H. F. C.'s achterhoede een strafschop forceert die Gerke eerst in de handen van den verdediger en daarna juist over het doel schiet. Een uitval van de H. F. ,C.'s voorhoede volgt en Pereira schiet uit de verte langs Volhardings palen. Hierna zit de bal direct weer voor 't Haarlem- sche doel, waar na eern schermutseling Gerke den Amsterdammers onder luid gejuich weder de leiding bezorgt 2—1. De Haarlemmers zetten er alles op om den stand gelijk te maken en weten zelfs na eenige pittige uitvallen en een hoek schop een strafschop te krijgen, die, of schoon mooi genomen, doo,r Blöte kra nig wordt weggeslagen. Onder oorver- doovend gejuich wordt „de dikke" door zijn medespelers omhelsd. Het einde na dert, nog eenig heen en weer getrap en als de veelzlende scheidsrechter fluit, heeft Volharding eene nieuwe overwin ning behaald met 2—1. Wij hadden ge dacht dat het spel onbeslist zou eindigen. H. V. V.HAARLEM 2—2. Zondagmiddag gingen onze roodbroe- ken op bezoek bij H. V. V. aan den Was- senaarschen weg. Prachtig weer en een mooi veld. Beide hoofdfactoren, om een wedstrijd aange naam te maken. Het aantal toeschouwers was niet zeer groot ten minste voor den Haag onge veer 700 personen woonden den wedstrijd bij. Te twee uur stelden beide elftallen zich op. H. V. V. bracht in het veld: V. Oven (doel); Mundt en J. Heyning (achter); Kessler, Hupkes en Heytinig (midden); G. Heyning, E. Sol, J. Sol, Lotsy en Sil- levis (voor), terwijl Haarlem hiertegenover plaatste: Van Andel (doel); Stol en Van Noppen (ach ter); Bartels, Gorter en De Koele (mid den); Peninink, v. d. Dussen, v. d. Berg, v. Leuven ien Bos (voor). Als de heer Dijxhoorn fluit, speelt Haarlem het eerst tegen den matigen wind. Dadelijk komt H. V. V. gevaarlijk opzetten, in heit eerst dacht een ieder J. Sol te zien scoren, doch huizen hoog zeilde de bal over het net. Na den uittrap gaan de onzen aan het werk en geducht wordt er gespeeld. Pennink en van der Dusseni geven keurig samenspel te zien. Heyning weet hun echter in bedwang te houden. Jan van den Berg zagen we weer eens over het veld rennen, zooals we dit vroeger van hem gewend waren, keihard stuurt hij een schot in, helaas kan van Oven er nog net bij. Het gevolg hiervan is, dat Haarlem een corner ten deel valt, die op niets uitloopt. Het zijn hoofdzakelijk onze voorhoede-men,schen die het spel in handen hebben. Vlug en handig samenspel brengen het Haag sche doel herhaaldelijk in gevaar. J. Hey ning werkt zoo hard hij kan, maar het gevaar wil maar niet wijken. Jan van den Berg stuurt schot op schot in het doel, doch met veel geluk weet van Oven het scoren nog te beletten. J. Sol kan het maar niet met Gorter vinden, altijd als Sol den bal heeft is Gorter hem te vlug af. Heyning gaat er op zijn beurt eens van door en vlak bij het doel schiet hij er schuin oveT heen. De Hagenaars beginnen eindelijk in te zien, dat het zoo niet langer gaat. ook zij gaan de Haarlemsche achterhoede handen vol werk geven. Van, Noppen en Stol keeren alles. Hun weg werken is in een woord gezegd prachtig. De Haarlemsche voor hoede breiekt weer door. Pennink centert naar Jan. en die gaat er weer vlug van door, Mundt trapt, over den bal heen en onder gejuich van,het publiek scooTt, hij het eerste doelpunt voor Haarlem. Hier door geprikkeld, wordt het spel nog vin niger dan dat het reeds was. Vlug ver plaatst het spel zich. Beide doelen bele ven gevaarlijke momenten. Reeds dacht een ieder van Leuven het tweedie doel punt uit een overzet van Bo,s te zien ma ken, maar voor een open doel schiet hij over de lat heen, Het gaat zoo langza merhand naar half- time, de H. V. V. gaat weer op bezoek bij van Andel en uit een schuin schot van Heyning volgt de eerste goal voor de kampioenen. De bal wordt uit het net. gehaald en het is half time. Een vijftal minuten rust en de

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2