Personeel H. IJ, S. M. Het Hoofdbestuur van. den Bond van orde van personeel der H, S. M. zal voor- loopig zijn samengesteld uit de heeren: H. M. P. van Emmerik, voorzitter; J. S. A. Leith, C B. H. Geisler, H. G. Vorkink, C. van der Sluijs, D. Rensen en H. Cas- see. B. K. Schildersbond. Tn de te Arnhem gehouden eerste al gemeene vergadering van den Nederl. R.-K, Schildersbond is besloten tot oe oprichting van een maandelijks ver schijnend vakblad. Iri. beginsel ver klaarde men zich voor een enkele voor zorgskas, doch achtte het tijdstip voor de oprichting nog niet geschikt. De afdeelingen moeten elk een dergeijk fonds zelf oprichten. Wat vakscholen betreft, meende men, dat de ambacht, scholen in vele plaatsen hierin voor zien, doch men beval overigens het houden van vakcursussen aan. Beslo ten werd dat zooveel/mogelijk plaatse lijk zal worden gewerkt aan de invoe ring van een loonstandaard, waarbij men steeds verzekerd kan zijn van den steun van het secretariaat. De aftre dende bestuursleden.E. Kemper. Rot terdam, G Po,stma, Hilversum en Th, Geers, Amsterdam, werden herkezen. Na een rede van den bondsadviseur kapelaan F. Vorstman, uit Utrecht, nam de vergadering een motie aan, waarin de spoorwegstaking wordt af gekeurd. Ministerie va» landsverdediging. De hoefijzer-correspondent van ,,Het Handelsblad" schrijft: De geruchten omtrent het voornemen tot vorming van een ministerie van landsverdediging-, waarvan wij onlangs melding maakten, nemen vasteren vorm aan. Er zouden onder generaal Bergan- sius als minister van het vereenigde de partement een directeur van oorlog en een directeur van marine worden be noemd. Voor oorlog hoorden wij generaal Kool noemen, voor marine den heer Sluyter- man, wiens naam reeds met de vacatu re voor marine in verband is gebracht. Trouwen en ambten. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer ge wend, waarin er op wordt gewezen dat in het wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Gemeentewet wordt voorgesteld die vrouw voor de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand, gemeente-ontvan ger en gemeente-secretaris voor goed uit te slniten, door het woord „man nelijk" te plaatsen in de artikelen, die op de benoembaarheid tot bedoelde ambten betrekking hebben. „Nu meer en meer blijkt dat admi nistratieve betrekkingen met en zon der comptabel beheer op bureaux der departementen van algemeen bestuur, op gemeente-secretarieën, op de rijks postspaarbank en op groote handels- en bankierskantoren, op de meest be vredigende wijze door vrouwen wor den bekleed, zou het een daad van on billijkheid zijn, gelijksootrige betrek kingen, enkel en alleen omdat zij in de wet genoemd worden, voor de vrouw ontoegankelijk te maken. Waar toc-h bekwaamheid en geschiktheid geen reden tot uitsluiting kunnen ge ven, bestaat geen afdoende beweegre den waarom de helft van Nederland's bevolking, alleen omdat zij vrouwen zijn voor deze betrekkingen onbe noembaar zou worden verklaard. Redenen waarom adressant de vrij heid neemt uwe vergadering beleefde lijk, doch met aandrang te verzoeken aan deze uitslutiing uwe goedkeuring niet te verleenen en zoo bet aan twij fel onderhevig mocht wezen dat vrou wen thans voor deze betrekkingen be noembaar zijn, dezen twijfel voor goed op te heffen". De staMng. In de Haagsche Kroniek der N. Grom. Ct. leest men met betrekking tot de gebeurtenissen in verband met de staking het volgende: Het moet hem (den minister van oorlog) aanvankelijk eenige moeite hebben gekost de regeering te overre den tot handelen, tot voorziening in hetgeen kon, misschien nog kan gebeuren. De meerderheid' van het Ka binet heeft de zaak niet zoo ernstig ingezien, voorzag geene werkstaking op groote schaal en had toen 't een maal tot een conflict kwam ver moedelijk liever gezien, al gaf zij daartoe geen wenk of advies dat de spoorwegmaatschappijen niet hadden toegegeven, niettegenstaande men toen. niet, gelijk nu wèl, gereed was om, voor zooveel no0dig, in het onmisbaar verkeer te voorzien. En sedert de meerderheid van den ministerraad tot het inzicht kwam dat de loop dar ge beurtenissen een krachtvol preventief optreden van den kant van 't uitvoe rend gezag noodzakelijk maakte den minister van oorlog te dezer zake de moest uitgebreide Bevoegdheden dienden te worden gegeven, be voegdheden. die ver buiten de gewoon- wettelijke reiken, al is gelukkig nog niet noodzakelijk gebleken daarvan reeds nu gebruik te maken sapienti sat heeft men ook te rekenen had met een andere macht in den Staat, met de Koningin. Men heeft mij verzekerd dat H. M. de Koningin zich in hooge mate heeft geïnteresseerd -voor de gebeurtenissen in de laatste weken en, met alle verlangen naar de strenge handhaving van orde en rust, toch met Idem en nadruk heeft aanbe volen zooveel mogelijk met zachtheid te werk te gaan. Vandaar ook dat H. M. slechts schoorvoetend haar goed keuring heeft gehecht aan enkele voor stellen, die Haar door de regeering zijn voorgelegd en gelukkig nog niet tot uitvoering zijn gekomen. Verder wordt in die Kroniek mede gedeeld, dat de sociaal-democraten, als de Tweede Kamer bijeenkomt, terstand een interpellatie zullen aan vragen over de oproeping der verlof gangers van de militielichtingen 1900 1902; ©n dat een aantal leden der Ka mer Maandagavond bij Van der Pijl in den Haag een vergadering hebben gehouden, waarin men tot het besluit kwam, dat het niet noodig was het initiatief te nemen tot een vervroegde hijeenroeping der Kamer, en niet raadzaam een interpellatie te houden. Vrijdagavond is ten huize van den minister van justitie een buitengewo ne ministerraad gehouden, waarin het doen van voorstellen in verband met de plaats gehad1 hebbende gebeurtenis sen besproken zou zijn. De Pers en de staking. De Prov. Gron. Ct. verwacht bij het bijeenkomen der Tweede Kamer een interpellatie in verhand met de staking. Zij meent, dat de regeering zelve in de eerste plaats erop gesteld zal zijn zich te zuiveren van de smet, dat dit .Kabinet van het gezag" op een oogen blik, waarin de eisch zoo klemmend was als die om het gezag 'terdege te doen gevoelen, het. jammerlijk heeft prijs gegeven. Het blad wijst dan^pp de handelingen van het Engelsche gouvernement, dat, hoe ook gehecht aan de wet en hoe in nig ook geloovende aau hare suppre matie. toch nooit heeft geaarzeld het nood breekt Vvetin toepassing te bren- en, als op een gegeven oogenblïk een plotseling gevaar opdoemde, dat de rust of orde onwederlegbaar dreigde aan te tasten, overtuigd als het was voor zulk een geval op een acte van indemniteit te kunnen rekenen. Daarom, de regeering zal niet kun nen volstaan met. aan te toonen dat wet of verordening haar ingrijpen niet toe<- lieten, zij zal. moeten en. na al het ge schrevene, waarschijnlijk willen in 't licht stellen, dat aotit. harerzijdï, zij het met terzij destelling van wet en ver ordening, de staking niet ongedaan gemaakt, het gezag niet versterkt zou de hebben. Voor haar is het te wen- schen, dat zij daarin slage". Wat de vraag betreft, of in het ge beurde tot het treffen van speciale voorzieningen aanleiding lis, erkent 't blad, dat er op zichzelf niets omred!© lijks. niets reactionairs in is, dat de al- gehee'le vrijheid om op ieder gegeven oogenblik elk arbeidscontract te ver breken, wordt gebröideld. zelfs voor de niet zoo zeldzame gevallen, dat de werknemer zich niet voor een bepaal den tijd het ft verbonden Evengoed als een publiekrechterlijke verhouding door den aangestelde niet rauwelijks kan worden verbroken, evengoed kan de opzegging der privaatrechtelijke overeenkomst aan voorwaarden van publiek belang gebonden worden. Maar vócr men daarbij anders dan in uiterst exceptioneele gevallen de straf wet te hulp roept zegt het blad mag men zich nog wel eens bedenken. Men bedenke daarbij, dat er'betrekkin gen in de maatschappij zijn, d!ie niet met starfbepalingen zijn te helpen, als duizenden of honderden tegelijk de bijl erbij neerleggen, maar die moeten worden gewijzigd, door in de maat schappelijke toestanden zelve, welke ten slotte haar ondergrond' vormen, 't mest e zetten. Ten slotte waarschuwt het blad tegen reactie onder den indruk van het ge beurde en bepleit het een voortgaan op den weg der hervorming. De „Residentiebode'' stelt de vraag, of d'e regeering schuld had ten aanzien van het gebeurde bij de spoorwegsta king. Zij meent, dat daarbij op twee om standiigheden dient te worden gelet lo de regeering miste de bevoegdheid beid en gemoedelijkheid der „sunergoi" veel vorderen, maar het is nu toch wel wat al te gek dezen menscheneen „so ciale misdaad" te verwijten, omdat zij, voor een oogenblik van de positie ge bruik makend, de H. IJ. S. M. voor een voldongen feit plaatsten. ,,Het is waar, zij deden dit de maat schappij niet alleen, doch ook duizen den, die van de spoorwegen gebruik ma ken maar hebben we ons ooit, wan neer we in een coupé plaats namen, be kommerd om het lot van den machinist of dein stoker op de locomotief, om dat van de wissel wachters, van de lampenis ten, van de menschen, die de waggons schoonmaken, van de seinwachters, één woord van dat groot aantal beamb ten der spoorwegen, dat van den vroe gen morgen tot den laten avond feitelijk in onzen -dienst loonslaaft? ,We vroegen er niet naar, we lieten ons met een „ben ik mijns broeders hoe der?" rondrijden door heel Nederland. „Waarom zouden die menschen zich om het algemeen belang bekommeren, waar dit kennelijk zich zoo weinig om hen bekommerd?" he-ele arbeidersbeweging- moeten wij eensgezind opkomen, 't Is daarom dat wij u oproepen tot een vergadering op Vrijdagavond 8 uur in 't gebouw van den A. N. D. B. voor de hoofdbesturen der Nederlandsche vakbonden met hun lan delijke vertegenwoordiging benevens de twee groote groepen uit de arbeidierswe- reld, nl. de vrije socialisten en S. D. A. P. Alles moet in 't ge weer,tegen de onder drukking van onze vrijheid. Ons recht laten wij ons niet ontnemen; komt allen in -grooten getale op om de noodige maatregelen te bespreken. Indien het hoofdbestuur niet aanwezig kan zijn, beric-hte men ons of men 't komend wets ontwerp wenscht te ondersteunen'. Hoofdbesturen welke deze circulaire niet ontvangen worden verzocht deze als ontvangen te beschouwen. Namens de gecombineerde Hoofdbesturen, PETTER. OUDEGEEST. lampen dezer nieuwste constructie had tevens besloot zich aan te sluiten bij dr. Bleekrode meegebracht. Behalve eenige proeven Ja-et dr. Bleek rode den aanwezigen door middel van beleggen, lichtbeelden zien op welke wijze de fa bricatie van gloeikousjes en van elite gloeilamp plaats heeft. Ten slotte deed spreker nog eens dui delijk uitkomen hoe de strijd tusschen as en electriciteit steeds voortgaat; dat dit is geen strijd van bloed en tranen, maar dat hij wordt gestreden in het be lang van de maatschappij. het H. A. S. en a.s. Zondag in hetzelf de lokaal wederom een vergadering te Rechtzaken. Betreffende de eedskwestie zegt de „Ned." o. a. nog naar aanleiding der geopperde stelling, dat de staking een collectieve opzegging van den dienst is: Maar wddr is de nieuwe overeen komst of de nieuwe aanstelling, krach tens welke thans de spoorwegbeamb ten aan het werk zijn gegaan? Men heeft hun eenvoudig beloofd, dat hum geen nadeel zou worden aangedaan wegens kun verzet. Maar wel verre van zich te beschouwen als ontslagen beambten, zijn zij zelfs voortgegaan met .naar eigen order en inzicht, lo comotieven te bedienen en treinen te doen rijden; toen enkele machinisten goed vonden te rijden met zekere, wel bekende symbolen, weigerden zij het bevel om die van hun machine af te nemen, te gehoorzamen, terwijl an der© beambten weigerden te voldoen aan den last om van de machina van zekeren niet-staker het daarop vastge hechte „onderkruiper" te verwijderen. Wij weten niet precies hoe de voor waarden van het dienstcontract of aanstelling der bedoelde beambten lui den, maar indien het recht op pensi oen bij ontslag binnentijds vervalt, zouden wij wel eens willen hooren wat de beambten zouden zeggen, in dien het bestuur hun meedeelde, dat hun recht op pensioen is vervallen door opzegging, en dus eerst sinds de w ederaanstelling begint te loopen. Hoe i ook te verklaren de eisch tot loon- betaling gedurende de stakingsdagen, als hier van opzegging en wederaan stelling sprake is? Laat ons niet pogen dloor sofisterijen het geweten der menschen te sussen; de mensch is reeds uit zichzelf arglis tig genoeg. Eenigszins in aansluiting met die eeds-quaestie, doch. niet direct erop ingaande, kan men het volgende uit de „Kroniek" beschouwen, waarbij de heer Tak op min of meer ironische wijze zich verdedigt tegenover hen, die meenen, dat hij alles geoorloofd vindt. Hij schrijft: Inderdaad is-er zeer veel geoorloofd in de wereld. De werktijd der machi nisten en de loonen der dagwerkers &n seinwachters aan de spoorwegen zijn geoorloofd. De betaling der stal knechts van de tram en der arbeiders aan de stadsreiniging te Amsterdam op te treden in de quaestie, welke aan-l zijn geoorloofd. Zij mogen zelfs trach- leiding heeft gegeven tot het geschil j ten ervan te leven; de wet verbiedt tusschen de Hollandsche IJzeren Spoor-' ttet Als Leiter of een ander, als weg Mij, en haar personeel. I een vereeniging van speculanten de 2o. de regeerrnjj heeft peen gelegen- ophoudt, en de prijs van het r°d stijgt straks wordt 't schaarsch geoorloofde staking van den gewonen !d™ ?s °°k dat geoorloofd en noch de dienst zoowel bij de Hollandsche IJze-1 Nederlander noch de „Nieuwe Cou- ren Spoonveg-Maatsch. als bij d'e Mij, rant", noch de „Tijd" zullen een wet Frans Rosier. De advocaat-igeneraal bij den Ho ogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van Frans Roeier, d-oor het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 16 Maart. Wij Kazernekwestie laten hieronder volgen het door ons reeds aangeduide arrest van den Hoogen Raad inzake de gemeen te Utrecht contra Ge.d. Staten Ge meentestem No. 848), jaargang 1867) en een ingezonden stuk, geteekend Q. naar aanleiding van dit arrest (Ge meentestem No. 849, jaargang 1868). De anti-revolutionaire kies- vereeniging „Nederland en Oranje" alhier houdt hare jaarvergadering op Woensdag 18 Februari 1903, des av. te 8 uur, in de Groen van Printerer- school, Jansstraat. De agenda vermeldt: 1. Jaarverslagen van Secretaris en 1 enningmetester; 2. Verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren Leene, Plat- teel en Goote; 3. bespreking raad's-vesr- kiezing in district I; 4. behandeling van eenige punten uit de Beroeps wet, door den heer Kalbfleisch; 5. rond vraag en sluiting. Gevonden voorwerpen een gele wan delstok, een doublé-armband, een klei ne bruine taxhond, een mand met turf, een vrouwenpantoffel, een zilve- een zilveren Sport en Wedstrijden. Hockey. Het tweede elftal der Amsterdam- sche Hockey- en Bandy-club sloeg gisteren te Den Haag P.Lo.d. met 32 nadat de Hagenaars langen tijd de leiding hadden gehad. Voetbal. HAARLEM III—KENNEMER- LAND III. Gisterenmorgen speelden aan den Doodweg Haarlem III en Kenneuner- land III voor de 2e klasse H. V. B. eerstgenoemde met 2 invallers, de laatste volledig. Na een half uur spelens weet Ken- nemerland No. 1 te maken, doch on middellijk hierop maakt Böhm een tegenpunt. Met dezen stand (11) gaat de rust in. Iedereen verwachtte nu een© ge makkelijke overwinning voor Haar lem; er wordt echter zoo erbarmelijk geknoeid, dat Bijleveld eerst 10 minu ten voor tijd uit een corner aan Haar lem III de leiding weet te bezorgen. De laatste minuut levert nog een straf schop op, die Böhm onhoudbaar in zet. Alzoo wint Haarlem III met 31. Ditmaal voldeed de scheidsrechter, de heer Lucas, uitstekend1; zijne uit spraken waren correct. Na de Zondag gespeelde wedstrijden is de stand' in de westelijke le klas com- tot. Exploitatie van Staatsspoorwegen, welke in verband met het daareven genoemde geschil is uitgebroken. Wat het eerste punt betreft, volgens de spoorwegwet moesten de goederen der veemen aangeboden zijn, en dat zal wel niet, het geval geweest zijn, zegt „De Residentiebode", want de veemen hadden geen personeel, om hunne goederen te vervoeren. Noch de bevoegdheid, noch de mid delen hebben, naar de meening van de Residentiebode, aan de regeering out broken om gezag en orde te handhaven Maar zij is niet in de gelegenheid ge weest tegen de stakers op te treden, en dat wel uit tweeërlei motief, liet eene motief is, wat onlangs het Va derland meedeeldedat de regeering gewoonweg verbaasd geweefst is door het bericht, dat de H.IJ.S.M. in alles had - toegegeven aan de eischen der stakers, wat bevestigd wordt door een verklaring in dien zin van den minister Kuyper aan den Haagscben corres pondent van het Handelsblad. Voor de regeering was toen alles voorbij. Niemand zal van haar alsnog optre den verwacht hebben. Bij een levensschets van den overle den journalist J- H. Geerke bevat „De Amsterdammer" zijn laatst artikel, dat hij niet meer in druk heeft gezien en dat handelde over de spoorwegstaking. De heesr Geerke vangt aldus aan: „Jaar in, jaar uit is er, niettegenstaan de waarschuwingen van sociologen, door die mannen, die boven de arbeiders stonden, gezondigd tegen de samenwer king, die volgens Henri Mazel noodig is voor het bestaan van een krachtige maat schappij. „De arbeiders worden in den regel niet als sunergoi (medewerkers) beschouwd, maar als loonslaven, die maar altijd moesten voeden den Moloch van het groot-kapitaal. Daarbij lag het grofste egoiisme ten grondslag". Hij wijst er dan op dat men geweigerd heeft de organisaties der „-sunergoi", der „medewerkers" te erkennen, waar van het bestuur der H. IJ. S. M. het voor beeld gaf, en waaraan, nog niet zoo heel lang geleden, de veemen medededen. „Nu kan men", zegt de heer Geerke, „van de lankmoedigheid, goedwiliiig- ontdekken, die het verbiedt. Maar als de arbeider zijn koopwaar, zijn ar beidskracht -tijdelijk van de markt i. om die voorwaarden van ver koop te verbeteren, dan leest men. dat dit ongeoorloofd is. Want het doet zooveel schade. Zou men de schade niet eens berekenen van de stijging der graanprijzen bij minimale inkomsten? Of de schade van eene bejegening als het -spoorwegpersoneel moest verdu ren, in de som van bitterheid, die zich ophoopt in de gemoederen? Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Spoorwegpersoneel. liet volgende manifest is verspreid: Medestrijders, zooals u bekend is, i na de jongste spoorwegstaking de gan- se-he bourgeoisie opgestaan, heeft' pers de meeste scherpe en lasterlijke ar tikelen de wereld ingezonden, en is dientengevolge, zoowel hier te lande als in het buitenland, een agitatie gewekt tegen de arbeidersbeweging in 't a meen maar (tegen het spoorwegpersoneel in 't bijzonder. 't Is opmerkelijk hoe vast aaneengeslo ten alles tegen- ons overslaat, wiat belang heeft bij 't kapitalisme, wat belang heeft bij 't neerdrukken der arbeidersbewe ging, in 't kort wat belang heeft bij alles wat het proletariaat in knechtschap zou kunnen houden. Het gevolg van die agitatie is het zen den van militairen en bijeenbrengen van politie in- de hoofdplaatsen des lands. Gevolg is het provoceeren van ons, die als rustige arbeiders onzen plicht willen doen, maar ons recht willen verdedigen, 't Verder gevolg daarvan zal waarschijn lijk zijn dat de regeering een wet zal ma ken waarbij het recht van staken aan 't spoorwegpersoneel wordt ontnomen. Dit is 't allerminst wat de regeering waarschijnlijk zal probeeren, maar wij vreezen, en niet zonder grond, dat die wet ook zal betrekking hebben op beamb ten bij post, telegrafie, gas en waterlei ding, bakkers en transportarbeiders, en«z. enz. - Tegen dit dreigend gevaar voor de ge- petities als volgt: Ata. a. Doelpunt. Club a 0 - Ir 2* 11 s 1 P H. V. V. 8 4 3 1 11 25 9 1.38 Sparta 7 3 3 1 9 13 8 1.29 Ajax 8 3 3 2 9 18 12 1.13 Haarlem 8 15 2 7 16 23 0.88 Velocitas 5 2 3 4 6 13 0.80 R. A. P. 6—2 4 2 8 21 0.33 Afd. B. Volharding 9 8 1 17 25 8 1.89 H. B S. 7 5 2 - 12 21 10 1.71 H. F. C. 7 3 4 6 16 13 0.86 Rapiditas 8 2 1 5 5 16 25 0.63 Hercules 7 2 5 4 15 20 0.57 Quick (A'f) 8—2 6 2 10 27 0.25 Vitesse P. W. Quick Go-ahead U. D. Victoria In het Oosten. 8 7 0 1 14 27 11 1.75 8 5 1 2 11 41 16 l.i 7 3 2 2 8 20 15 1.14 6 2 1 3 5 18 24 0. 7 1 1 5 3 15 29 0.43 8 1 1 6 3 10 36 0.37 Een tapper isbekeurd. omdat in zijn tapperij na sluitingstijd nog be zoekers waren, ook tegen hen is pro ces-verbaal opgemaakt. Door den h eer W. A. J. van de Kamp is het volgende voorstel aan den Raad verzonden a. hef doen verwaardigen van een zoo volledig mogelijke omschrijving der benoodigde omvangrijke werken, aan het orgel in de Groote of St. Ba- vo-Kerk b. voor het herstellingswerk sub a, bedoeld prijsopgave te vragen aan vier of vijf andere personen, die geacht kunnen worden met dat werk goed ver trouwd te zijn. Gemeentestem 17e Jaargang, No. 848. 1867. Blijkens een vonnis der Arr. Recht-1 ren schakelarmband, bank te Utrecht in eene onteigenings- broche. procedure tusschen den Staat en die| gemeente, was door het gemeeutebe-1 stuur aan den Staat .vergund, om be houdens nadere regeling der schade vergoeding, op stads-terrein eenig werk op t© richten. Bij de behandeling der zaak in cas satie werd o.a. vanwege de gemeente beweerd, dat niet was gebleken van de goedkeuring van Gedep. Staten op deze overeenkomst. Daaromtrent overwoog de Hooge Raad bij arrest van 2 dezer: „dat de daardoor (du. door boven bedoelde vergunning) ontstane over eenkomst krachtens art. 1374 B. W. behoort te worden gehandhaafd dit artikel dus niet is geschonden; dat vermits in deze geen sprake is van dading, evenmin is geschonden art. 1889 B. W., noch de art. 137, of 194 litt. g. der gemeentewet; dat, behalve dat in deze geen spra ke is van het verhuren, verpachten of op eenige andere wijze in gebruik geven vian gemeente-eigendommen, waarvan wordt gewaagd in art. 138 der gemeentewet, in alle gevallen het in deze genomen besluit betreffende de oprichting van werken op gemeen tegronden, blijkens hef beklaagde vonnis is genomen door het gemeen tebestuur, dat is door den Raad der gemeente, en dat-, al moge hier, naai" art. 194 der gemeentewet, goedkeu ring van Ged. Staten op het besluit van het gemeentebestuur noodig zijn dan nog het niet blijken van die goed keuring geen oorzaak kan zijn van nietigheid van het besluit om het ge meentebestuur met betrekking tot dengene, die overeenkomstig dat be sluit, met het bestuur eene overeen komst aangaat." Ter terechtzitting van de ar- rond iss em ents - re chtb ank alhier van den 17an Februari 1903, Is de heer Mr. P. Tjeenk Willink alhier, beëedigd alsad- vocaat en procureur. Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. Door den onderwijzer D. van school no. 10, en mej. Vrolijk, onderwijzeres aan school 2, is eervol ontslag aangevraagd. Gemeentestem 18e Jaargang No. 849 1868. (In 't kort wordt hier het door den Hoogen Raad gewezen vonnis ge noemd). UITSLAGEN VOETBALWEDSTRIJDEN. AjaxR. A. P. 6—1. Hercules—H. B. S., niet doorgegaan. Quick—Vitesse 1—2. Wedstrijden te Haarlem: H. F. C. II— E. D. O., 3—2. H. F. C. III—Haarlem II, 2—1, protest. H. F. C. „Oranje"—Ajax". 60. E. D. O. IIRapidïtais, 23. H. F. C. IV—Achilles, 3—3. Men verneemt dat „R. A. P." met Paschen zeer waarschijnlijk zal deel nemen aan de wedstrijden om den Van Straeten-Ponthoz-beker te Brus sel. terwijl „Volharding" op beide da gen internationale wedstrijden te Am sterdam speelt. Den eersten dag zullen de „Racing Club de France" de gasten zijn en den 2en dag de Nondescripts A. F. C." De Duitsche Voetbalclub te Praag heeft in 1902 alleen voor ballen het niet onbelangrijke bedrag van 1030 kronen uitgegeven. Voor engagemen ten van vreemde clubs werden 18,000 kronen uitgegeven. De ontvangsten aan entrée-gelden bij wedstrijden be droegen 18,060 kronen. H. B. S. uit den Haag speelt den 22en Maart te den Haag een wedstrijd tegen de Bonner Fussball Verein. Vervolg Stadsnieuws. Gasgloeilicht en electrisch gloei-; licht. In „Weten en Werken" hield gis teravond voor een halfvolle zaal dr. L. Bleekrode eene voordracht over gloei- licht. Op de hem eigenaardige wijze gaf hij zijn hoorders een overzicht over de ver beteringen welke in den loop der tijden in de gasverlichting en ln de eieotrleche verlichting zijn aangebracht Ik mag niet ontveinzen, dat die leer van ons hoogst rechterlijk collegae mij bevreemd heeft. De overeenkomst door een gemeente gesloten, waarop de bij. de Wet gevorderde goedkeu ring van Gedep. Staten niet is ver kregen, is rechtens geen overeen komst, evenmin als de overeenkom sten. door minderjarigen, onder cura- teele gestelde of getrouwde vrouwen, zonder medewerking van hunne ou ders, voogden, curators, of echtgenoo- ten gesloten. Ten opzichte hunner besluiten, aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen, staan de gemeentebesturen met genoemde per sonen gelijk. En nu lees ik wel in het 2e lid van art. 1367 B. W. dat zij, die bekwaam zijn om zich te verbinden, zich niet kunnen beroepen op de on bekwaamheid van hen, met wie zij gehandeld hebben, maar voor de per sonen zelve, die onbekwaam zijn, In een vergadering gehouden van patroons te Hoofddorp, vertegenwoor digende de verschillende ambachten, js met 20 van d'e toen aanwezige 24 pa troons bepaald, het loon voorloopig e verhoogen met 2 cent per uur,al- zoo 20 cent voor den patroon en 18 cent voor den werkman. Letteren en Kunst Georges Feydeau woonde dezer da gen vol aandacht het proces Humbert— Cattaui bij en had na de zitting een lang gesprek met den president van de Recht bank: men verwacht dus weldra een mooie rechtzaak op het toomeel. Vervolg Nieuwstijdingen. A. C. Wessels vervolgd. Gisteren is den heer A. C. Wessels het bevelschrift van den officier van justitie bij de arrondïssementsrecht bank te Amsterdam beteekend, waarbij hij beldaagdes verwijzing naar de openbare terechtzitting requireert. In het requisitoir wordt aan bekl. ten laste gelegd, dat hij op of om streeks 20 December 1902 in No. 21 van De Propagandist een artikel heeft doen opnemen, getiteld „De strijd der dok en veemarbeiders", hetwelk is onder- Bleekersgeze.llen. De blee- kersgezellen-vereeniging „Broederlijke Eensgezindheid" hield Zondag j.l. een ■vergadering in het lokaal Kleine Hout straat. Als spreker trad op de heer Wildschut, die wijzend op de over winning' der spoorwegarbeiders het nut van organisatie aantoonde. Volgens spreker ls gasgloelveriichting Hij schetste het leven van de bleekers- goedkooper dan electrisch gezellen, wees ook op dat van de bak. kersgezellen, die ook pogingen in het werk stellen om hun toestand te ver beteren. Krachtig werd tot organisa tie opgewekt. Een vijftigtal leden sloot zich aan, terwijl d;e vereeniging gloeiliebt, In 1883 vond Edison de electrische gloeilamp uit en deze heeft veel opgang gemaakt. Een groot nadeel is dat het ge bruik er van zooveel kost. Een paar gloei- aan anderen hinder of overlast aan doen. (Volksdagblad.) Burgerlijke Stand teekend: A. B. en ■waarin wordt opge- dit beroep niet uitgesloten; zij kun-j ruid lot liet op den openharen weg nen de nietigverklaring der verbinte- nissen die zij onder de vereischte wet telijke machtiging hebban gesloten, in rechten vorderen (art. 1482 en 1484 B. W.). Dit is alles geheel overeen komstig den rechtsregel: Unus quisque debet esse gmajrus conditionus ejus quo cum agit, d.i. ieder moet bekend zijn met den rechtstoestand van dengene, metwien hij handelt. Heeft hij met een onbe kwame gehandeld, het is alleszins rationeel, dat hij zelf later die onbe kwaamheid niet als een wapen kunne gebruiken om de verbintenis te be strijden maar hij stelt er zich wel aan bloot, dat dit wapen tegen hem gekeerd wordt. Waar het de handelingen geldt van openbare besturen, die zich zonder goedkeuring van li o o g e r gezag niet kunnen verbinden, is het dubbel van belang, aan die leer vast te houden. Stel toch b.v. dat een gemeenteraad ►en overeenkomst heeft gesloten, zoo nadeelig voor de finantiën der Staat, dat, indien de bij d'e wet gevorderde goedkeuring van Ged. Staten daarop gevraagd ware geworden, zij zeker zou zijn geweigerd. De Raad vraagt daarom, of te goeder trouw, uit dwa ling die goedkeuring niet. En zou nu de gemeente, in wier belang de wet juist d°-~oedkeuring door Ged. Sta ten gejfV.an ,rd heeft, d© gevolgen van dit vèilaim moeten dragen, tegenover hem dia wist, lalthans weten kon, dat de verbintenis, die hij met de ge- meent© aanging, niet geldig was zonder hooger goedkeuring? Dit is niet aan te nemen, Ik heb gemeend, deze bescheiden dubia tegen de meegedeelde uitspraak té mogen inbrengen. Q. Bevallen: 16 Febr. A. J. Vries—Mulder z. C. Möbringer—Steffers z. 15. M. A. Roemer—Reijnem d. S. Kroonsberg— Huisman d. Overleden: 15 Febr. G. v. d. Vegt—Riet berg 73 J., Florapleim. 16. J. P. v. d. Lin de, 86 j.. Jansstraat. Amsterdamscbe Sears door bemiddeling van de firma CLAASSEN en BERNS. Gis'er. Heden Id.l6reti.Dd. 17 Fel. Atchison Topeka, Comm877/8 SS1/1G Denver Rio Grande 42i/g 421/8 Erie's sO'/a 40i/s Kansas City South34«/10 34»/< do. pref.5Ss/g 587/s Missouri Kansas Texas, Com. 29 National It. R, of Mexico lOUj 195/? New-York Ontario Norfolk Western Rock Island Cy. Southern Pacific Southern Railways Union Pacific n Wabash American Car New-Orleans R. Oo. Steels Koninkl, Petroleum Maatseh. Columbia2P/t Grand Trunkof Canada207/g 337/g 33lS/ig 75 745/g 50751 643/4 65S/t 353/4 36i/s 1015/g 102 313/4 321/4 4U/Ï 413/4 153/10 157/2 3Si3/ie 397/g 25 227i« Marktnieuws. Haarlem, 16 Febr. 1903. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 21 HL. 21 HL. f 2—/ 2.50. Appelen 40 HL. 25 HL. f 7—f 10.00. Peren 11 HL. 9 HL. f 710.00. Bloemkool 200 stuks 140 stuks t 1030. Roode 4000 stuks 2000 stuks 28 ct. Savoie kool 3000 stuks, 2000 stuks 36 ct. Artikelen. Aaagev Verk. Prijs. Boter 42 kgr. 42 kgr. f 1.501.45 p. kg. Biggen stuks, stuks, f 10.507.50. Schrammen, stuks, stuks, f2316.50. Graanmarkt van 16 Februari. Roode tarwe 30 H.L. f 6.; Witte tarwe. 25 H.L., f 6.50: Rogge, 110 HL. f 5.10—5.15; Haver 280 H.L.. f 3.25- 3.50; Gerst. 120 H.L., f 5.15—5.20; Dui- venboonem 15 H.L., f 7.20; Paarden- boonen 50 H.L., f 6.65.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3