verwiees naar Mr. A. Modderman te Groningen, daar reeds over zijne be langen was geschreven. Den 22en September 1871 vervoeg- de zich de heer Bakker wederom bij den heer Van der Vlucht, bij welke gelegenheid laatstgenoemde heer hem verklaarde, dat hij familie was van f de straks genoemde Pieter en Elisa- bleth. Do slotsom was, dat aan den heer Bakker, door bemdideling van Mr. Modderman een wekelijksche toelage werd toegekend. Bij hot overlijden van Mr. Modder man hield dia toelage op, en niette genstaande de ernstige pogingen van den heer Bakker, om deze toelage be stendigd te zien, werd ze niet meer toegekend. De familieleden van wijlen den heer Bakker doen alle mogelijke moeite licht in deze duistere zaak te erlangen, en zelfs is verleden jaar deze zaak bij Heeren Directeuren van Tevler's Stichting zeer ernstig over wogen en kwamen genoemde Direc- teuren niet tot een eenparig besluit. Geen wonder is het, dat waar blijkbaar groot verschil van meening bestaat bij Heeren Directeuren onder ling, men thans meer dan ooit hoopt deze' reeds zoo lang loopendie zaak, eens opgelost te zullen zien. ,.De Telegraaf" vermeldt het vol gende: De erfgenamen van Pieter Teyler en Elisabeth van der Hulst hebben te Utrecht weder een bijeenkomst gehad om te protesteeren tegen de onrecht matige onthouding door het bestuur der Stichting, welke de nalatenschap pen van Pieter Teyler en Elisabeth van der Hulst onder zich heeft van hetgeen den erfgenamen werkelijk toekomt. Daar alle pogingen om de zaak min nelijk tei schikken, niet zijn geslaagd, zal de kwestie door de rechtbank moeten worden uitgemaakt, meende de leider der vergadering en bij de erfgenamen bestaat het voornemen opnieuw een proces over de nalaten schap tegen bet bestuur der Stichting te beginnen. De leider gaf een overzicht van den toestand' aangaande deze kwestie, waaruit bleek, dat door de medewer king van Z. M. Willem III het moge lijk was geworden de stukken, noo- dig om de beweringen te staven, tot 1500 toe in orde te maken. Toen ech ter de zaak in 1878 voor de rechtbank te Haarlem kwam, bleef bij de be handeling de procureur, die de zaak moest voorbrengen, weg. waardoor !t proces geen voortgang had. De voorzitter legde nog verschillen de stukken over en deed nog ver schillende mededeelingen, ten be wijze van bet goed1 recht der erfge namen. Eene tweede bijeenkomst van erf genamen zal weder te Utrecht plaats hebben. Het défilé voor bet Koninklijk Echt paar was voor de manschappen een onverwacht en verrassend moment, evenals voor het publiek, dat van alle zijden was toegestroomd om ge tuige te zijn van dit schouwspel. Qhr. Rist. Partijdag in Frieslaud Deze bijeenkomst, alleen toeganke lijk voor leden van Chr. Historische en Auti-revolutxonnaire kiesvereeni- gingen in Friesland, zal Donderdag a.s. te; Sneek gehouden worden. Als sprekers zullen optreden Mr. J. Schokking, lid der Tweede Kamer, met „Onze tegenwoordige pojitieke verhoudingen" en Ds. G. II. Wage naar te Leeuwarden, met „Overheid en Parlement". Een schrik. Dr. G. C. Nijhoff, hoogleeraar verloskunde en gynaecologie aan de universiteit te "Groningen, heeft zich de vorige week bij het naaien eener wonde van een patiënte in de hand geprikt. Eenigien tijd daarna zwol de hand op. Men kan zich den schrik van den professor voorstellen, als nien weet, dat hij vroeger assistent van een hoogleeraar, die eenige ja ren geleden tengevolge van bloedver giftiging is overleden, Prof. Nijhoff heeft de hand laten opereeren, maar een tweede operatie 'is noodig gebleken. De nood der gemeenten. Uit Amsterdam schrijft men Door de gebeurtenissen der laatste wekexi is het plan der samenwerking der groot© gemeenten ter verzameling van gegevens, welke in staat zoudeix stellen een zuiver oordeel te vellen over de financieele verhoudingen tusschen het rijk en de groot©gemeenten, op den achtergrond geraakt. Men hoort althans niet meer van het heieggen eener sa menkomst van burgemeesters en des met hun vereeuigixigsbesturen in over leg konden treden, zoodat in een oogen- blik de bevelen tot staking werden over gebracht van .-Amsterdam naar Den Haag, Rotterdam, Utrecht, het gansche land door. En in plaats dat uw Regee ring nu, als een goed veldheer 't aller eerst zou doen, zorgt dat zij, en zij al leen, meester is van, de telegraaf, laat zij kalm toe dat de stakingsbevelen langs den snelst en weg worden overgebracht, werkt zij de prompte functie van de sta kingsmachine in de hand. Waarlijk, gij Hollanders zijt wèl goed". Bedoelde correspondent heeft toen hij dit hoorde er de Telegraafwet eens op na gezien en is tot de conclusie gekomen, dat een belemmering van het telegrafisch verkeer als door d-en Belg wordt voor gesteld, inderdaad mogelijk is. Ten eerste, zegt hij, mag misschien d'e vraag worden gesteld, of de be ambten der telegraafkantoren, waar de stakingsbevelen ter overseaning werden aangeboden, en van dlei eindsta tions vanwaar ze moesten worden be steld, die telegrammen wel hadden beliooren door te laten. Zoowel in 't Reglement voor den binnenlandschen dienst van de Rijkstelegraaf als in die Telegraafwet komt het voorschrift voor, dat de eerstaanwezende! ambte naar aan het station van afzending of van aankomst het overbrengen moet weigeren van berichten die hij in strijd! oordeelt „met de publieke orde of do veiligheid' van den Staat". Zulk (een weigering (waarvan beroep op den Minister openstaat) hangt dus af van het eigen oordeel vaix den di recteur van een telegraafkantoor. Nu heeft vermoedelijk geen der beamb ten, die de stakingsbevelen hadden aan te nemen, of verder te bezorgen, gedacht aan de bier bedoelde bepa lingvan wet en reglement. Haddexx zij er wèl aan gedacht, dan nog zouden zij geen fout plegen door de berich ten over te seinen, mits zijzelven maar van oordeel waren dat die be richten xxiet in strijd waren met „de- kundige ambtenaren. Ook is 't moge- ,}VW lijk, dat de door den minister gedane, publieke orde of veiligheid van den toezeggniEr aangaande de benoemingsta.u„ Tr0UWBns zal zelcer ni6mand eener staatscommissie de meem_ng_ ge- j w0nscllen dat van de hier bij de wet aan een groot aantal ambtenaren INGEZONDEN MEuEDEE LINGEN. SO cents per regel. Neemt KEATING s Borst Pas- tilles als gij hoest! Het is het ge neesmiddel zonder weerga tegen hoest, asthma, bronchitis, en keel ziekten; gij zult terstond verlicht en weldra genezen zijn. Volgens verklaring der beste geneesheeren bestaat er ter wereld geen beter voorbehoed- en geneesmiddel yoor de borstziekten dan de Keaiing's Pastilles. Uit de Omstreken. Heemstede. Naar wij vernemen komen de gronden van de voormalige bloemisterij „Bloem- oord" aan den Binnenweg, onder den hamer. wekt heeft, dat het bedoelde onderling overleg nu als overbodig mag worden 'Q beschouwd, hebben mede te deelen. dat althans hier te Amsterdam de bouwstoffen alle bijeenbx-acht on de berekeningen ten einde gevoerd zijn. waardoor een dui delijk overzicht der netto-ontvangsten en -uitgaven betreffende de voornaam ste diensten gedurende het tijdvak 18791903 wordt geboden. In de andere groot© steden moet men ook reeds 't zij gereed, 't zij een goed eind gevorderd zijn. De vraag dringt zit.li op. of niet tin alle geval het aldus veiichte, omvangrijke werk van groot nut en gemak voor de staatscommissie zal kunnen zijn. en of derhalve niet ter samenvoeging van de gegevens der onderscheidene goote gemreenten en -r, - gegeven bevoegdheid anders dan bij t Kan daarom zijn nut| van hoo|e uit20ndering. gebrui|! worde gemaakt, n.l. in gevallen waar bij ondubbelzinnig opruiende of on middellijk gevaarlijke berichten wor den aangeboden. Van beambten-cen- suur is zeker iedereen ten onzent wars. Eenigermate anders aldus gaat bij dan voort staat het echter met een bevoegdheid, die de Telegraafwet toekent aan de Regeering. Art. 2 litt. c?. bepaalt n.l., „dat het gebruik der telegrafen ten behoeve van bijzondere personen, ten de.eje of geheel, zoodra de Regeering het- beveelt, worde ge staakt." Krachtens deze bepaling had de Ter secretaire zijn inlichtingen te be komen omtrent een willen bouffante, op straat gevonden. Zanüvoort. Op de voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres bij bet openbaar lager onderwijs alhier, in de vacature G. Mooij, zijn door B. en W., in over leg met den arrondisseme'ats-schoolop- ziener geplaatst de dames: J. Schoppen, te Oudeschoot, A. E. den Ouden te Bent huizen en E. II. Lancée te Amsterdam. Aan de Eerste Ned. Electrïciteit-Mlj. is op verzoek vergunning verleend tot wederopzeggens toe tot het plaatsen van een transformatorhuisje aan de Zee straat bij café „Wiihelmina". Haarlemmermeer. Op de monstering te Hoofddorp zijn aangevoerd: 16 1^ jarige paarden, waarvan er 5 werden verkocht voor he,t buitenland. Prijzen liepen van f 143—200. Als heemraad van den polder is dit jaar aan de beurt van aftreding Mr. A. G. P. del Court van Krimpen te Vel sen; als hoofdingelanden de hee ren J. van Zijverden en R. W. Lam- merts alhier. Halfweg. Gisteren werden alhier weder acht jonge paarden voor buitenlandeche rekening aangekocht, hoogstei prijs f 215. Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, in generaals-uniform, verschenen Dins dagochtend op het voorbalcon van het Paleis op het oogenblik dat het regiment grena diers en jagers op zijn militaire wan deling langs het Paleis marcheerde. Terwijl ieder onderdleel1 met de gebruikelijke militaire eer bewijzen voorbij trok, bielven de Vorstelijke personeel op het balcon, totdat het laatste gelid van de lange kolonne, saamgiesteild uit de drie lichtingen, thans onder de wapenen, gepasseerd was. te vergelijking der recapitulatiën en conclusion het plan der confeentie be- hoort te worden doorgezet. Nog meer troepen. Thans zijn met spoed onder de wape nen geroepen de miliciens behoorenide tot het blijvend gedeelte van de lichting 1902, met bepaald verlof in hunne woon plaats woonachtig, en behoorende tot de regimenten vesting-artillerie, ponton niers, torpedisten en de compagnieën hospitaal soldaten. Ongelukken. Sedert Zaterdag werd te Meppel M. W. vermist. Dinsdag werd zijn lijk even buiten die gemeente in een sloot gevon den. Naar de ,,D. Gt." verneemt, is de heer v. d. V. uit Dordrecht, die Zaterdag op noodlottige wijze bij Delft uit den trein is gevallen, in heit gasthuis in laatstge noemde plaats overleden. Yischhandel. Uit Amsterdam mel'dt men: Vandaag zouden voor het eerst in de gemeentelijke vischhal de nieuwe bepa lingen in werking treden, waarbij de koop en verkoop van vïsch bij opbod is afgeschaft en de handel alleen bij af slag mag plaats hebben. Deze nieuwe verordening heeft de, reeds gedurende langen tijd gistende, gemoederen van belanghebbenden tot uitbarsting doen komen. Men weigerde op de geëischte voorwaarden tot verkoop over te gaan en de voorradige visch werd In schuit jes naar de Geldersche kade gevoerd, alwaar de oude visebmarkt gevestigd is en ook de vischkelders gelegen zijn. Politie zette hier het terrein af, ten ein de den verkoop te dezer plaatse en in de kelders te beletten. Belanghebben den hebben toen getracht ook de nego tie onmogelijk te maken der buiten- steedsche visch venters bij de aanbieding hunner waren langs de huizen en zelfs in een manifest een beroep gedaan op de burgerij om, als blijk van solidariteit met de Amsterdamsche vischventers, van. deze vreemde vischboeren. niet te koopen. Verkiezing te Almeloo. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer, in het kies district Almelo, werden uitgebracht 6091 stemmen; van onwaarde 183. Hie.rvan verkregen mr. Aalberse, (kath.) 3744; Bavink tea Cate (lib.), 1097 en Tijhof (soc.-dem.) 987 stem men. Gekozen is dus mr. Aalberse. De slaking en (1e Rijkstelegraaf. De Haagsche correspondent van „Het Handelsblad" vernam dat ©en Belg met betrekking tot de spoorwegstaking o. a. het volgende opgemerkt had- „Gij Hollanders", zei hij, „zijn toch bijzonder goedhartige menschen. Daar hebt ge nu uw staking gehad, het land kwam in minder dan twee dagen tijds in een toestand van groote beroering, het verkeer werd met de meeste snelheid gedesorganiseerd, de stabiliteit van uw maatschappij werd op de ernstigste wij ze aangerand... Hoe kon dat zoo spoedig gebeuren? Doordien de leiders van de beweging telegraphisch met elkaar en Regeering het aannemen, overseinen en bezorgen van alle stakingsbevelen kunnen doen weigeren, ja zelfs had zij het bezorgen van alle telegram men aan de adressen van de vakver- eenigingsbestuu.rd'eirs kunnen ven-bie den. Of het echter veel zou hebben ge holpen'? Misschien had het eenige tijdwinst gegeven. De bezorging zou per post' in plaats van per telegraaf zijn ge schied. De met moeite van her en der verkregen p ost-aut om o bi elfen zouden de onwetende overbrengers van de berichten zijn geworden, die de tele graaf zou hebben geweigerde De beve len zouden eenige uren later zijn ont- vangen dan ze nu, telegrafisch, wer den gekregen. De eedachtenwisseling tusschen de leiders der beweging zou er ietwat door zijn helemmerd. Maar voor hoe lang? In den eer sten brief den besten zou men een geheime taal hebben afgesproken. Geheim schrift is verboden, maar wij zeiven hebben eens in doodon schuldige zinnetjes d'e Russische cen suur verschalkt en het zou weinig moeite kosten zooiets hier tei doen. En zou men het Bestellen van alle telegrammen aan de vakbesturen wei geren, welnu, er zou dep. natuurlijk onmiddellijk stropmannen worden aangewezen als tusschenpersoon. Vermoedelijk heeft d'e Regeering evenmin aan de wapenen der Tele graafwet gedacht als de telegraafbe- ambten het hebben gedaan. Maar er is o.i. ook geen belangrijk kwaad mee geschied. Het oproepen der lichtingen De Haagsche Werkmansbode publi ceert een paar stukken uit brieven va.n opgeroepen miliciens. De eene luidt „Bij God, menheer, ik weet geen raad. In Maart is het alweer zoo. hoor ik. Wat moet het dan met mijn gezin Wilt u 't den Minister eens vragen. Naar mij luistert hij toch niet, of aan de Koningin Als 't noodig is, wil ik voor Nedei-land strijden, maar nu is het onnoodig. Ik wou dat de Minister met zijn heele soldatenrommel Uit den tweeden brief „Ik behoor zelf tot de slachtoffers, en moet 2 Maart a.s. tot en met 21 Maart opkomen en moet daarvoor mijn zaak uitóf sluiten, wat mijn ge- heelen ondergang zou zijn, óf mijn zaak in geheel vreemde handen laten, wat bijna op hetzelfde neei-komt. „Ik heb tweemaal gerequestreerd, eens aan den minister van oorlog en eens aan de koningin, maar dat haalt niets uit Uit de Arbeiderswereici Spoorwegpersoneel. Door de heeren Oudlegeest en Pet ter is het volgende schrijven aan de bladen gezonden: Ter opheldering aan hen, die meenen, dat door de nieuw opge richte orde-bonden onder 't spoor wegpersoneel in tijden van actie nog eenigen invloed zal wardien uit geoefend. Wij ontvangen voortdurend brie ven en mondelinge mededeelingen van personeel der H. S. M. en S.S., leden onzer organisaties, waarin wordt gewezen op het feit, dat de wervers van leden voor de nie,uwe or de-bonden. zich niet ontzien ge noemd personeel onder pressie over te halen hun lidmaatschap voor onze' organisatie op te zeggen en zich te charen aan de zijde der orde-men- j sclxen. Op verschillende stations laat men personeel stukken teekenen, waarbij deze menschen verklaren verontwaar digd te zijn over de laatste staking en beloven niet meer te zullen sta ken. Het spreekt vanzelf, dat zij die on der deze pressie iels beloven, niet verantwoordelijk kunnen worden ge steld voor deze belofte. Zij geven ons dan ook te kennen, dat zij het ons vrijwillig gegeven mannenwoord zullen gestand doen, zoodra da omstandigheden dit nood zakelijk maken. Wij meenden tegen deze kwade wer- ,v©r.spjraktijken te muf ten pro testee ren, opdat hieraan een einde lcojire, en hel publiek niet worde misleid. Achtend', F. H. PETTER. J. OUDEGEEST. J)g groote Spoorwegstaking. Onder dezen titel schrijft dir. F. van Eeden- in het door hem geredigeerd weekblad „De Pionier", orgaan van de ..Vereen. Gemeenschappelijk Grondbe zit"'. na de staking der spoorwegbe ambten tf hebben geprezen als „in alle opz'chten goedecht kameraad schappelijk uitstekend gevoerd welbelieerschtenz, het volgende „Het tochtje van Weesp of Haarlem naar Amsterdam per auto, per fiets, per trekschuit, per rijtuig of boerekar of te voet zal menig Nederlander heu gen. Leerzamer kutier heeft menigeen nooit gedaan. Het was een half pot sierlijk, half beklaaglijk gezicht, die weg vol wandelende en fietsende, zich ferm houdende, lachende of verbolgen beursheeren. Wat zijn de voornaamste leeringen d'ic overblijven, nu de aandoeningen van het geval achter den rug zijn Vooreerst deze „d'e mac'ht van de georganiseerde voortbrengers, en de onmacht van de Regeering." Men moet het wel beseffen deze staking is een besliste nederlaag voor het varlem entarism e Niet Troelstra maar Domela Nieu- wenhuis is nu de man van den dag. Het krantenlezend publiek ziet dat niet, maar de arbeider weet het. Ieder moet het bespottelijke en on logische eenigszms gevoeld hebben van de houding van „Het Volk", dat den dag na deze staking weer begon met Algemeen Stemrecht en verovering van den Staat. De Staat, d!ie zich juist in deze had laten kennen als quantité négligeable, alls iets waarmee men niet behoefde te rekenen, en die ook d'oor ..Het Volk" als zoodanig was behandeld. Algemeen Stemrecht waarvoor Had de arbeidersmassa niet reeds zelf haar overheid gekozen, de leiders der slaking. die zoo voortreffelijk hun plicht deden en opgewassen bleken te gen de Regeering? Waarom nog de Staat te veroveren Urru zijn machtsmiddelen, zeggen de parlementairen. Maar wat zijn die machtsmiddelen De soldaten. En diezelfde soldaten werden door de soc.-democraten aan gemaand hun soldatenplicht niet te doen, en dus zichzelf als machtsmiddel onbruikbaar te maken. Dus d.e parlementairen helpen nu mpc het machtsmiddel onbruikbaar t.e maken, waarmee ze tegelijk beloven liet volk te zullen redden. Kan het onlogischer? Zal de arbei der dezen onz'in slikken? Maar nu de andere zijde. Geeft deze staking uitzicht op het welslagen van een algemeene staking? Maakt ze liet program der communist-anarchisten aannemelijker Neen, bij kalm nadenken nog in de verste veria niet.. De oorlog is begonnen, hoe hij zal vei'loopem in de naaste toekomst kan niemand zeggen. Maar dit is zeker, dat hij onmogelijk met dezelfde kracht en hetzelfde welslagen kan worden voortgezet. Dat de Regeering zich bij een twee den verder strekkenden aanval weder zoo gemakkelijk gewonnen zal geven, is niet te denken. En dan Nemen we aan. dat de bewonderens waardige zelfbeheersching der stakers gehandhaafd blijft, dat er dus niet te schieten valt ondanks den wensch van vele bezitters die hun machtsmiddel in werking willen zien, ja. nemen we zelfs aan, dat het machtsmiddel on bruikbaar blijkt, de soldaten weigeren hunne landgenooten te vermoorden, kan dan die overwinning volledig worden Neen, onmogelijk. Ër is geen weer stand. Er is geen economische macht. Wat wil men met een reserve-kapitaal van een paar duizend gulden begin nen En de spoorstaker ondermijnt niet enkel het bestaan van zijn mees ters. maar allereerst zijn eigen be staan. Er is geen productieve, econojnische macht van kameraads, die hem rug- steunt. Er is geen voortbrengend)© organi satie die met hem samenwerkt. Er is geen socialistisch geheel, dat verbonden en zelfstandig den strijd met. bet paasietendopi kan aanvaar den. Al gaf de Regearing toe, slag op slag. zoodat bet gansche verkeer in de macht kwam van de arbeiders, het baatte niet, want de voortbrenging is ongeorganiseerd. De eigenlijke macht, het bezit, bleef in handen van het parasitaire gedeel te des volks. Meer d'an oo.it voelden wij dus het goed recht van ons streven, als een noodzakelijke aanvulling van de ar beidersbeweging die verovering van het gemeenschap pelijk grondbezit; de socialistische organisatie van de voortbrenging, de verkrijging van economische macht, die de machtsmiddelen van 't geweld' overbodig maakt. Geen twijfel, of de arbeider zal dit gaan inzien. Aan ons de taak om het hem door rustig volharden, door da den en feiten duidelijk te maken, be ter' dan door woorden". Men meldt uit Groningen Hier ter stede is in den nacht van 14 op 15 Februari ©en vergadering ge houden van ambtenaren van het sta tion Groningen, ter bespreking van de huidige beweging van het spoorweg personeel. De loonsverbooging weid besproken, alsmede de diensttijd en de verloven, welke verloven, zoo meende men, wegens te gering aantal reserve- personeel, niet \oldoende worden ge geven. Met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenomen ,.De bijeenkomst van ambtenaren van den dienst der Expl. van bet sta tion Groningen, gehouden in liet café „De Beurs" op 14 Febr. '1903; gehoord de discussies aangaande de beweging onder het spoorwegpersoneel; van oordeel, dat de toestand van het personeel in het algemeen, voorname lijk wat betreft de loonsregeling en den arbeidstijd, dringend verbetering be hoeft overwegende, dat een verbooging van salaris niet minstens 10 pet. ook voor de ambtenaren van den dienst der Exploitatie op de lijnen met behoud der 2-jaarlijksche promotie een drin gende eisch is, terwijl bepalingen die nen te worden in het leven geroepen, waarbij vastgesteld' wordt, dat een ambtenaar niet langer dan hoogstens 4 jaar op zijn maximum behoeft le staan om voor loonsverhooging in aan merking te komen overwegende dat naar verkorting van hun arbeidsduur tot op 12 uur per dag ernstig dient te worden gestreefd: overwegende, dat de levensomstan digheden, speciaal wat betreft de wo- ninghuur en de belastingen, in de ge meente Groningen van dien aard zijii, dat een billijke toelage boven de trac- tementen alleszins noodzakelijk is, ver zoekt den heer1 Directeur-Generaal be leefd doch dringend, zijn aandacht hierop wel te willen vestigen." (Volgen de handteekeiiingen). Een afschrift van deze motie zal langs d'en hierarchieken weg aan den Directeur-Generaal der S. S. te Utrecht worden gezonden. Naar men verneemt, hebben de spoor wegarbeiders en overwegwachters, in dienst der II.IJ.S.M., de volgende cischen gesteld lo. Het loon te verhoogen tot f2 j)er dag voor mannen. 2o. Het loon voor vrouwen te ver hoogen tot f 0.80 per dag. 3o. De huishuur van de wachterswo- nlingen te verlagen tot f 1 per week. 4o. Het onderhoud der huizen moet niet. zooals gewoonlijk, door de bewo ners. doch door de II.IJ.S.M. betaald worden. Door alle ambtenaren en eenige be ambten van het station Maliebaan der H. IJ. S. M. te Utrecht is een adres ge richt aan het gedelegeerd lid van den raad van administratie van bovenge noemde maats chap pij, waarin zij hun vertrouwen uitspreken in de door de maatschappij aangenomen houding tij dens de laatste staking en zich bereid verklaren tot het doen van alle diensten welke de maatschappij van hen mocht verlangen bij ©ene eventueel© uit te bre ken nieuw© staking, Naar de „Dord. Ct." verneemt, hebben zich te Dordrecht een. groot aantal hee ren beschikbaar gesteld bij de directie der spoorwegmaatschappijen,om bij even- tueele werkstaking alle diensten te ver richten, die de maatschappijen in het belang van het vervoer zouden noodig mochten achten. Van d:e riiededeeling aan de „N. R. Ct." onder voorbehoud uit Den Haag gedaan, en volgens weJke de spoorwegstaking eigenlijk naar d© plannen van degenen, die daarover te beschikken schijnen te hebben, pas 1 Augustus a,s. bad moeten uitbreken om lotsverbetering dier spoor wegbeambten te verkrijgen, zegt „Het Volk", dait. „ieder spoorwegman weet, dat dit heel© verhaal uit de lucht gegre pen is". Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Op de a.s. Vrijdagavond te Amsterdam te beleggen vergadering in het gebouw van den A. N. D. B., bijeengeroepen door de hoofdbesturen der Spoorwegper- soncelvereeniging, dait der S. D. A. P. en van den Vrijen Socialistenbond, zijn alle landelijke arbeidsorganisaties uit- genoodigd. Van het deelnemen der volgend© bon den houdt men zich overtuigd: De drie oproepend© bonden, de Bond van Ned. Onderwijzers, de Transportarbeiders- bond, Neder!. Timrnerlied'enbond. Alg. Ned. Diamantbewerkersvèreeniging, Si- garenmakersbond, Broodbakkers, Ge meentewerklieden te Amsterdam enz. Men zal de oogenblikkelijke kansen be spreken van eetne algemeene werksta king, voor het geval de regeering een wetsontwerp tot het tegengaan van sta king bij de Kamer mocht indienen. Een yeronderd recept. Het geschreeuw tegen de spoor wegarbeiders van boven vindt na tuurlijk een echo beneden. E|r is on der het personeel' een „Bond van Orde" opgericht, die zich hoofdzake lijk ten dwil stelt, nooit te stalt en. Dat is natuurlijk een zeer verheven doel, maar liet zwakke punt van dien Bond is, diat hij niet zegt: ik kom voor de Directie en de handelskapita- listen op, maar de zaak zóó voorstelt alsof hij ook de belangen van het personeel zal bevorderen. Maar hoe zal hij dit doen, waar hij vooraf afstand doet van het eenig middel voor het personeel, om zich bij onwil der Directie te laten gel- dien? Alle verbeteringen, die de Directie thans mocht toestaan, zijn het on middellijk gevolg van de staking, al zal men er misschien ook den schijn aan geven, alsof ae door bemiddeling der onderkruipersvereenigingen wa ren verkregen. Zóó dom zal de overgroote meer derheid; der spoorwegarbeiders niet zijn, of zij zullen dit wel inzien en het zal dezen „Bond van Orde" gaan als den „Oranjebond van Ordie" en den „Bond van Orde* door Hervor ming". die een tiental jaren geleden zijn opgericht, om de politieke orga nisatie de?' arbeiders, de sociaal-de mocratie te braken, doch waarvan men thans onder de arbeiders niet eens meer hoont spreken. (Het Volk). Uit Amsterdam meldt men De werklieden der afdeeitng Straat reiniging van de Maatsch. voor den Werkenden Stand, die het werk had den neergelegd, hebben aan het bestuur der af deeling. verzocht om hen weer aan werk te helpen. Op de wijze als dit tot heiden iis ge schied wenschte het bestuur dit niet meer te doen, en het besloot de afdee- ling op te beffen. Het hcofdnestuur heeft daarop be sloten om eeiilgszinis. tegemoet te ko men aan bet verzoek der werkllieden. in plaats van de afdeeling Straatrei niging op te richten een nieuwe af deeling, en die te noemen Werkver schaffing, ©en naam meer in overeen stemming met het karakter dier instel ling. Deze afdeeling zal zich ten doel stel len werkloozen, in de eerste plaats de minder valide personen en ouden van dagen, voor wie de strijd om het be staan niet gemakkelijk geworden is. zooveel mogelijk aa.n werk te helpen. Het hoofdbestuur lieeft het afgetre den bestuur der afdeeling straatreini ging verzocht, voorloopig. totdat een definitief bestuur der nieuwe afdeeling is benoemd, de leiding der werkver schaffing op zich te nemen. Het doet alsnu een beroep op mede werking om de nieuwe afdeeling te steunen, evenals vroeger de oude. StoomvaartberichieD. 1-Iet stoomschip Kediili© vertrok 17 Febr. van Rotterdam naar Java. Het dubbelschroefstoomschip Sindo- ro, van Rotterdam naar Java. arriveer de 17 Febr. te Marseille. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Februari van Southampton. Het stoomschip Soembawa, van Ba tavia n. Amsterdam, arriveerde 17 Feb. te Gibraltar. Het stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn. van Newyork naar Rotterdam, passeerde 17 Febr. des nam., 5 uur 20 min., Beachyhead. Vervolg Stadsnieuws. C rem er. Het gezelligste en drukst bezochte bal-masqué hier ter stede, dat van de letterlievende. Vlereeniging J. J. Crem&r, wordt a.s. Maandag in den Schouwburg gegeven. De balzaal zal dit jaar een Winter landschap voorstellen. Voor de fraaiste, zonderlingste cos- tuums, zijn weder prijzen uitgereikt alsmede voor het schoonst bij elkan der passende- paar, voor den schoon- sten groep van 4 personen; voor den best gelijkenden historischen of actu- eelen persoon (heer en dame). Da commissie van beoordeeling be staat uit de heeren P. van Ooy Jr., J. R. Prent en P. Clausing Jr. Het gerucht gaat, dat Dr. H. D. Tjeenk Willink als Raadslid zou aftieden. Naar wij vernemen zou dit wel eeng kunnen gebeuren, maar vooreerst toch nog niet. Het gerucht heeft dus geen grond. Bakkersbeweging. De corres pondent der N. R. Ct. heeft naar aan- i leiding van den nieuwen loonstandaard door de bakkersgezellen ontworpen, I bij verschillende patroons naar de mogelijkheid van de inwilliging van j deze loonregeling geïnformeerd. En het resultaat biervan is dat de pa- troons, de heeren Paul C. Kaiser, de directie der fabriek de Volharding, de firma A. Vos en Zonen en de heer j A. Pieters. allen de looneisch niet voor inwilliging -vatbaar achten, zonder verhooging van den broodprijs. En dit laatste is niet mogelijk om dat de Haarlem,sche Brood- en Meel fabriek daartoe niet wenscht over te gaan. Donderdagavond zal de heer F. U. Schmidt voor de afd. Haarlem der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudend© dranken in „Weten en Werken" spreken over de voorgestelde verhoognng op het accijns. Dinsdagavond was het feest in de in- fanteriekazerne. De officieren hadden geld bijeengebracht om den miliciens een aanigenamen avond t© bereiden en nu was er een goochelaar, muziek en versnaperingen. Kantongerecht. Zitting van 18 Februari 1903. Straatschender ij. Een zes- tienjarig jongmensch H. K. van Vel- zen, had zich op 4 Nov. 1902 des na middags schuldig gemaakt aan het werpen met steenen tegen een ijzeren bord waarop verboden toegang staat Tegen dezen bekl. vroeg het O. M. f 2 of 2 dagen hechtenis. Overtreding art. 45 van het w e t b o e k. Aan bovengenoemd, art. had' J. C. L. te Velzen zich schuldig gemaakt omdat hij op 12 Nov. des mor gens om 7 uur een paard, aan hein toebehoorende-, heeft laten grazen op een stuk weiland, toebehoorende aan den Staat. Bekl. bekende het te heb ben gedaan en dientengevolge werd tegen hem gevraagd eene geldboete van f 2 of 2 dagen hechtenis. Gesnapt. J. P. D„ wonende te Wijk aan Zee, werd door een veld- wachter gesnapt toen hij met een grooten zak uit de bosschen van jhr. Boreel t.e Velzen kwam. Wat zat er in die zak? Sparregroen. Daar 's mans f inancieele toestand! het niet toeliet dat bij dat goed' kocht en hij het toch graag wilde hebben om ter gelegen heid van het huwelijk van zijne doch ter het een en ander te versieren, nam hij 't uit dlit bosch. De ambtenaar vroeg tegen de bekl. f 1 of 1 dag. A. Cornelissen, H. den Hagenaar en J. G. Janzen, drie straatcolporteurs, moesten heden morgen terecht staan omdat zij in de Anegang op 9 Dec.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2