Tweede Blad, De Groote Boycot Behoorende bij „üsarlem's üagblsd" van Donderdag 19 Februari 1903 Nr. 6025 Stadsnieuws. Gevonden Voorwerpen: Een gele wandelstok; een doublé armband; een kleine bruine taxhond; een mand met turf; een vrouwenpan- toffel; een zilveren sc h ak e 1 arrnband een zilveren broche. Gis tr en mid dag is een te Heemslede woonachtige schilder in dronkenschap in den Raamsingel ge- loopen, doch spoedig daaruit gered. Een tapper is bekeurd om dat in zijne 'tapperij na sluitingstijd! nog bezoekers waren en is tegen deze model proces-vfcrbaali opgemaakt. Firieschie to oneelveroeni- ging. Bij de hier gevestigde Frieschever- eeniging „GysBert Japicx" bestaat het plan den 14en Maart a.s.- in den Schouwburg een voorstelling te laten geven door een tooneeflgezelschap uit Grouw (prov. Friesland). Waren gewoonlijk de uitvoeringen van onze Haarlamsche Friezen alleen voor leden en gasten bestemd, deze zal ook voor niet-ieden toegankelijk gesteld1 worden tegen entrée. Het. eigenaardige van dat Friesche tooneel zal, hopen we, ook menig Hol lander verlokken de uitvoering van die bekende tooneelisten bij te gaan wonen. Binnenland. Open brief aan mr, F. J. Troeisfcra. Van een spoorwegbeambte ont vangt de N. Ct. den volgenden „Open brief aan mr. P. J. Troelstra". W-eled. Zeergel. Heer, In de vergadering van spoorweg personeel, gehouden te Utrecht op Zondag 8 Februari j.l., werd, tot ver bazing van vele aanwezigen ,ook door ii het woord gevoerd, hoewel het een vergadering van spoorwegpersoneel was, waartoe u niet behoort en waar van u geen verstand hebt. In genoemde vergadering is u dan ook alleen opgetreden om propaganda te maken voor uw socialistische begin selen, wat terecht door den beier Westra van Haarlem werd opgemerkt en waarmede blijkens de toejuicingen door vele aanwezigen werd ingestemd. Het bestuur en de leden der Vereen, van spoor- en trampersoneel werden door u gelukgewenscht met de door hen betoonde solidariteit. Ik deel u echter hierbij mede, dat het overgroo- te deel van het spoorwegpersoneel de ze door u zoo hoog geprezen solidari teit ten zeerste betreurt, zoowel leden als niet-ieden dier vereeniging, en ve len zich nimmer als leden zullen aan sluiten. Dez esolidariteit en het op treden uwer partijgenooten en het vooropstellen der socialistische poli tiek heeft een scheuring in het ge- heele spoorwegpersoneel gebracht, die zeer is te betreuren. Was de staking eerlijk? Had' men de 'directiën eenige dagen te voren ge waarschuwd. dat men niet voor de veemen in quaestie wilde arbeiden? Dan had de staking niet noodig ge weest, want dan hadden dezelfde maatregelen als na de staking getrof fen kunnen worden, en waren niet honderden onschuldige slachtoffers de dupe geweest. Vervolgens: le. Is het met de schoon© partij- ïeuze van u en uwe medestanders: recht voor allen en broederschap, overeen te brengen, dat de eene arbei der den anderen belet zijn brood te verdienen; of is deze leuze alleen be stemd om' domme lieden voor uwe partij te winnen? 2e. Heb ik als niet-aange9loten ar beider niet evenveel recht op werk en brood als een die tot een werklieden- bond behoort, en heb ik het recht van mijn patroon te eischen zulk een aan geslotene te ontslaan? Hebben wij beiden niet evenveel recht ieder op zijn wijze in bet onderhoud van vrouw en kind te voorzien? Of bestaat dit recht alleen voor aangesloten werklieden? 3e. Heeft de patroon niet het recht te laten werken wien hij verkiest, on verschillig of hij tot een werklieden- y m 5ï SI*s' t n, In Hötel d'Angleterre. De dame in het zwart richtte zeer langzaam haar oogen op de spreekster, keek haar een oogenblik in het rose gezichtje, op een manier, alsof er ach ter haar «ets te zien was. zeide daar- po sleepeud „Heusch en keek een anderen kant uit. De teint van het meilsje werd iets hooger gekleurd, waarmee tevens de echtheid daarvan werd bewezen. Zij keek haastig rond, ontmoette daarbij nog andere vischachtig strakke blik ken, maar bemerkte met vreugde, dat zij allen van vrouwen afkomstig wa ren, en keerde zich daarom haastig tot Lord Strathallin, alsof hij, omdat hij een man was. kon worden beschouwd als de noodhaven, waarin zij den storm kon ontvlieden. Goede hemel, zeide ze, half fluis terend. er, keek hem onder hare lange wimpers vriendelijk aan, denkt u. dat die dame mij afsnauwen wil corporatie behoort of niet, of berust dit recht alleen bij lieden welke zich verdekt opstellen en hun mede-arbei- d'ers met peper, bleekpoed'er en messen verwondingen toebrengen, en aldus beletten voor vrouw en kroost hun broodJ te verdienen? Of denkt u, dat de Durgerdammers voor hun pleizier het voor hen ongewone en zware werk kwamen verrichten; of zouden deze ongelukkigen, door nood gedrongen zijn? Vindt u het een eer voor het spoorwegpersoneel zich met dergelijke lieden solidair te verklaren? Ik en duizenden met mij vinden het een onuitwischbare schande! 4e. Door u is uw verachting uitge sproken voor de zoogenaamde onder kruipers. Zeer gel. heer, wat zijn on derkruipers? Als een werkman met zijn gezin zonder brood en kleeding is en een andier wil voor 1 of f 2 per d;ag niet werken, dan heeft eerstge noemde het volle recht zijn arbeid voor f 1 of f 2 te ve-rkoopen. Dat is zelfs plicht voor hem, evengoed als van den ander om niet te weTken, want hij heeft niet hiet recht vrouw en kind ter wille van de solidariteit te lateen verhongeren. Ieder die dezen arbeider bemoeilijkt door woord of daad, han delt onwettig. Het is opmerkelijk dat uw© volgelingen altijd spreken over recht en het woord „plicht" niet schij nen te kennen. 5e. Een onderkruiper is hij, diie zijn mede-arbeiders door onware hande lingen, of laster, zijn werk of betrek king tracht te ontnemen, om zelf in diens werk of betrekking te komen, of zonder dat hij door den werkgever wordt gevraagd, zijn werkkrachten voor minder loon aanbiedt. Ten slotte wil ik u nog opmerk aen, dat u, die in weelde is grootgebracht, niet het recht hebt altijd, over werk man stoe standen te spreken die u al leen van hooren en oppervlakkig zien hekend zijn, en altijd van den don kersten kant door u worden hekeken. Om die grondig te kennen, moet u evenals ik een kind des volks zijn, die in zijn jeugd armoede en ellende heeft geleend! en ondervonden. In ge leerdheid kan ik mij niet met u meten, want ik heb slechts 4 jaren school onderwijs ontvangen, doch in gevoel voor recht, plicht en waarheid zou ik met u niet willen ruilen. Wilt u ech ter bewijzen in waarheid volksverte genwoordiger te zijn, helpt dan een wet tot stand brengen, welke den eenen arbeider tegenover den ande ren beschermt zonder de vrijheid van vereeniging in gevaar te brengen, en die dé verhouding van werkgever en werknemer tegenover elkander regelt. Want u moet wel bedenken, dat tot uw kiezers ook behooren kleine koop lieden, reizigers, ambtenaren enz., welke door toestanden als thans heer- schen enorme schade lijden, en wier belangen het uw plicht is te beharti gen. N. N., spoorwegbeambte 15 Februari 1903. Mijn naam doet niets ter zake, anders zouden uw partij genooten mij allicht van hielenlikkerij tegenover de directiën verdenken. Liever (ie cantinewaa;ei!. Een zeer goede maatregel is door de militaire autoriteit genomen; bij oefeningen buiten, onder Waals dorp, bijv., worden geen zoetelaars meer toegelaten, omdat ontdekt was dat op die wijze ter sluiks sterke di'amk aan de soldaten we<rd verkocht. Er gaat nu op zulk een tocht naar bui ten een cantinewagen mede, een maatregel, waarmee de manschappen zeer zijn ingenomen. Euzie. In de heide bij Surhuisterveen (Fr.) kreeg een vader ruzie met zijn zoon e/n zijn schoonzoon. Het kwam tot een vechtpartij, e«n de vader werd ten slotte met een gewteer zóó op hoofd en rug geslagen, dat terstond genees kundige hulp moest worden ingeroe pen en de man niet buitein levensge vaar moet zijn. De staking en Armenzorg. Het Zaterdag verschenen nummer van het „Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescherming" bevat bet vol gend'^ artikel van den heer J. F. L. Blankenberg: „In de bewogen dagen, die achter ons liggen is door vplen aanstoot ge-; nomen aan de dreigende houding der werklieden; waar dezen, sterk door hun gro-ot aantal, en gebruik Nu wilde bet toeval, dat de dame in' 't zwart een schitterende ster was in het gezelschap, dat ieder jaar naar Métretat kwam. Waarom die hooge waardigheid haar verleend was wist niemand precies, daar zij noch mooi. noch bijzonder deftig, rijk of aange naam was. Zij deed en zei alles wel op een origineel© manier, en had zich op de eene of andere, manier onmisbaar gemaakt. Lord Sliafhallen was pas met haar bevriend geraakt en had geen lust die vriendschap op te offeren voor oen vreemde, die bij haar binnen komen door mevrouw Llynn Gryffyth vrij hoorbaar een afschuwelijk per soontje was genoemd. Het meisje was. dacht hij, al bad ze zlich heel smak eb loos opgetooid, bijzonder mooi en wan neer zij hem buiten tegenwoordigheid van de anderen toegesproken had, zou hij haar stellig met. een zeker genoe gen geantwoord hebben. In de gege ven omstandigheden wist hij, wat het vaderland van hem verwachtte en wil de die verwachting niet teleurstellen. Hij keek naar het meisje, wier ac cent haar Amerikaansche afkomst had aangeduid, voordat zij'het zelf erkend had. Hij keek naar de diamanten, die lioog beven het prachtige bruine baar flon- makend van een schijnbaar gunstig tijdstip, onbillijk en militant optra den en hun eischen, tot lotsverbete ring, als met het pistool op de borst dén werkgevers wilden afdwingen, ergerden zich de ingezetene-^ daar over bovenmate en gaven zij op aller lei wijzen hun verontwaardigd mis noegen daarover te kennen. Wie zou dat niet doen, die recht .boven macht verkiest? Maar er waren er, die zóó verbol gen waren, zóó dat hun hart zelfs zich sloot en dat zij verklaarden: „ik wil geen deel meer hebben aan hulp betoon, van welken aard ook!" „Ik geef geen cent. meer aan de armen", zeide de een; ik sluit voorgoed mijn beurs voor nood en behoefte" viel een tweede in. Een derde zeide: „dit is nu de dank voor onze goedgeefsch- heid en menschenliefde; ik houd mij voortaan doof voor alle verzoe ken ..orn bijstand". En ee,n vierde be toogde: „waar men dreigt, houdt alle medegevoel op en is slechts het „ver weer aan 't woord". Nog vele varian ten op dit thema der wraak wqrden gehoord, doch allen hadden hetzelf de refrein: „nu geven wij niets ineer voor de armen; dat zij zich zeiven helpen!" Welk ©en misverstand, welk een ontzettende onbiHijkheid'! En de arme weduwen dan? En de onschuldige wee zen? En de verwaar loosden en gestmikelden? En de zie ken? de blinden, de doofstommen? Dei werkzame. minvermogenden, die zonder steun, den kost, voor hun ge zin niet ophalen kunnen? En de dui zenden, die verre van den werkmans stand, in nood en d'roefenis ter neder- zitten? Waar moet dan dit heirleger van ongelukkigen heen, indien dat het resultaat moest zijn van des we rk - mans onbillijkheid"? Moeten deze lij den om de fouten, genen aangere kend? Moeten de zwakken lijden om. de ruwheden dier sterken? Moeten wouwen, kinderen en g|ehrekkigen verstoeten worden, omdat krachtige mannen misbruik poogden te maken van hun kracht? Is de wraak aldus naar billijkheid gyjplaatst en treft zij hen, die bedoeld zijn? Zoovele vragen, zoovele ontkennin gen. Glad mis is het doel, waarop ge mikt wordt; glad verkeerd het wit ge kozen. Onmenscbe/lijk iis dit besluit, dat alleen kan werden verklaard1 door de opwinding, den toorn van het oogen blik. Rustig beraad zal ander inzicht brengen. Een maatschappij, die haar zwak keren en ongelukkigen verstoot, is waard -zelve verstooten te worden, omdat zij het heiligste aantast wat in het menschelijke hart leeft: de liefde tot dien medemensch. En dan nog, wraak, wat is wraak? Hoe, ellendig, hoe misdadig is de wraak! Gij zult iemand die u kwaad gedaan heeft, niet helpen als hij in het ongeluk is? U verblijden in zijn ellendiigen staat, omdat hij u kwaad heeft gedaan? Hem aan zijn lot over laten, omdat hij indertijd u be laagde? Er Tuisc-ht een andere stem, zacht en wleMomd, om óns, een stem uit lang vervlogen dagen, maar die eeuwig j ong blijft, en roept tot het goede „Wreekt uzelven nietindien uw vijand hongert, .spijzügthem indien hij dorst, zoo geeft hem te drinkenver geldt geen kwaad voor kwaad, zijt ge duldig in de verdrukking zegent hen. die u vervolgenzegent, en vervloekt niet. Overwin het kwade door het goede. Het is d i e stem, die ons tot het goede pad roepthaar moeten wij volgen, haar en haar alleen. Voor wraak zij in ons hart geen p laats. Ned. Jongelingsverbond. Den 20 en 21en Mei van dit jaar viert het Ned. Jongelingsverbond zijn gouden feest. Het do,el van dit verbond, dat in 1852 werd opgericht door de beide vereenii- gingen „Excelsior" en „Vereeniging on der den Handwerkss/tamd" te Amsterdam, alsmede die te Alphen, Haarlem, Nieu- wer-Amstei, Wijntjeterp en Zwolle, is: Eenheid te bewerken tusschen alle chris telijke jongelingsvereenigingen en per- somen,die op dit gebied willen werkzaam zijn en daardoor mede te werken tot uit breiding van1 het Godsrijk onder de jon gelingschap van Nederland. Aanvankelijk met, 7 vereemgimgen, be gonnen, heeft het verbond zich langza merhand uitgebreid en omvat thans meer dan 300 afdeelingen met meer dan 7000 leden. Ten einde het feest op waardige wijze te vieren, heeft zich een comité gevormd bestaande uit het Bonidsbestuur, bene vens een eere-comité waarin zitting heb ben de heeren: prof. dr. H. W. Bakhuis keerden, naar het snoer van groote, schitterende paarlen om haar blanke hals en die in een slinger neervielen tot haar middel, naar de drie of vier vreemdsoortige versierselen die op haar hals flonkerden en waarvan de eene -Sen in diamanten, robijnen en saffieren gevatte Amerikaansche vlag was, en zei. niet met een duide lijk blijkende afkeuring, maar met geaccenteerdiei onverschilligheid: „Neem mij niet kwalijk, maar ik begrijp niet goed, wat u meent." De vraag van het meisje was er niet een om te herhalen. Zij deed dat dan ook niet. bloosde sterk en haalde de schouders op, alsof zij minachting te kennen wou geven, wat haar even wel slecht gelukte. „Het doet er niet toe," gaf zij ten antwoord en wijdde zich geheel aan haar doperwten, door die een voor een op te eten. Zij was het laatste in de eetkamer gekomen, maar ging er het eerste weer uit, met het hoofd zeer recht omhoog. Toen ©em kellner de deur achter haar gesloten had, wer den er onder de gasten minachtende glimlachjes gewisseld. Zij" was een veelgezien persoontje, dat was duide lijk, Wed mooi, zeker, maar veel te veel opgesierd' en met juweelen be- Roozeboom, Tyo H. van Eeghen, W. Ho- vy, mr. Frank K. van Lermep, mr. H. Oyens, jhr. mr. W. C. Quarles van üf- ford, H. J. de Jong Schouwenburg. John Schwartz, ,T. J. H. Verloop en dr. J. Th. de VisseT. Tevens heeft- zich eene commissie ge vormd met het doel om door middel van een bazar, fondsen bijeen te verzamelen ten bate van een Bondsgebouw voor het Verbond Gelijktijdig met dit gouden feest, dat zal gevierd woTden te Amsterdam, wordt eene vergadering gehouden van alge meen-secretarissen van alle Jongelings- vereenigingen van het vasteland van Eu ropa. Opzichter en op/ichteres van den arbeid De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis dat in den loop van dit jaar vier opzichters en een opzichteres van den arbeid kun nen worden benoemd; dat aan die betrekkingen is verbon den eene jaarwedde van f 900, die bij gebleken -geschiktheid1 kan gebracht Wórden tot 1800; dta zij, die in aanmerking wen- schen te komen voor die betrekking, zich vóór 1 Maart bij gezegeld adres aan het Departement van Binnen landsche Zaken kunnen aanmelden, onder overlegging van hunne geboor te-akte en van diploma's en verdere stukken, waaruit kan blijken, waar zij hunne opleiding hebben genoten en waar ze werkzaam zijn of geweest zijn. Wat de mann. candidaten be treft, deze mogen op 1 Jan. 1903 hun 26sten, maar nog niet hun 36sten le vensjaar zijn ingetreden. De manne lijke candidaten zullen allen of een gedeelte van hen voor 15 Maart wor- de,n uitgenoodigd zich aan een onder zoek naar h'un bekwaamheden te on derwerpen. Om ter benoeming te kunnen wor den voorgedragen moet bij een ge neeskundig onderzoek door een of miee-r door den Minister aan te wijzen geneeskundigen blijken, dat de can- didaat lichamelijk geschikt is om de betrekking' van opzichter of opzichte rfis van den ai'beid te vervullen. Uit de Arbeidprswereid BINNENLAND. Spoorwegpersoneel. In De Telegraaf komt een ingezon den stuk voor, onderteekend door vier seinhuis wachters 'en rangeeredrs te Amsterdam, G. S., in dienst dei- H. IJ. S, M., waarin zij verklaren, dat zij allen tot een beter inzicht geko men zijn in dezen heerschenden toe stand, hun lidmaatschap van de ver- j eemiging hebben opgezegd en vertrou wen, dat honderden zullen volgen. Aan de koffiepejlerij van de firma L. Jonker Lzn. en Co. in de Haarl. J Houttuinen te Amsterdam, is aan het I vrouwelijk personeel, meer bepaald de koffieverieesters, op last van den directeur geweigerd' bin nen te gaan. Oorzaak daarvan is, naar de directeur mededeed.de, het volgende: De loonen voor de vrou wen bovenbedoeld zijn des zomers f 5.50 tot f 6, soms f 6.25. Des win ters, bij korterm werkdag, gaat dit terug tot 5 en f 5.25. Daar in de laatste weken weer iets langer werd gewerkt, bad de directeur het loon verhoogd tot f 5.40, maar dit was den wouwen niet genoeg. De directeur poogde haar te overtuigen, dat hij bij liet korten van den werktijd in den winter niet het loon in verhouding vermindert, eene maatregel in der vrouwen belang, en dat hij daarom niet tei sterk het loon kon verhoogen. Toen de wouwen zijne weigering ver namen, werd door haar aan den meesterknecht gezegd, dat zij dan minder hard zouden weaken. Dit bleek heel duidelijk uit hetgeen, in die laatste dagen werd afgeleverd en eene waarschuwing aan het personeel volgde. Toen ook dit niet hielp, kondigde Zaterdag de directeur aan, dat de vfrouwen hedenochtend nfiet behoef den terug te komen; zij die toch kwamen, werden niet toegelaten. Het schijnt dat, behalve d© waag om meer loon, de vrouwen ook iets hebben tegen eene vrouwelijke chef, de zoogenaamde „nakijkstejr". Deze verdient f 10 's weeks en de vrouwen hebben verklaard, dat zij niet met deze wilden werken. Hedenochtend vergaderden de uit- geslotenen in het Timmerliedengte- bouw in de oRzenstraat., maar een bepaald besluit werd niet genomen. De beer Van Eikel heeft een brief gericht tot den directeur, waarbij bij zijn bemiddeling aanbiedt, maar, naar men verneemt, zal geen tus- srhenkomst worden aangenomen, hangen als een afgodsbeeld. Over 't algemeen een wezentje, dat op een afstand moet worden gehouden. Wanneer iemand in een zwak oogen blik ook zelfs maar gewoon beleefd was, zou zij zeker daarvan gebruik maken en wilde men niet, dat zij in dezen aangenamen tuin leen hinder lijk onkruid bleef, dan moest zij van het eerste oogenblik af ontmoedigd1 worden en afgeschrikt. Het was in derdaad monsterachtig, dat de oude Dupont haar kamers verhuurd had. Hij wist toch wel, dat dit niet als een gewoon hótel kon worden be schouwd en wanneer hij inzag wat goed voor hem was, zou hij niet be ginnen met een toevallige openplaats aan te vullen met de eerste de beste vreemdeling, die eenvoudig -alles on dersteboven keeren en hun uit Métre tat zou verjagen, die de plaats juist ontdekt hadden. Iedereen was er benieuwd naar of 'het persoontje zoo voldoende afge schrikt zou zijn, dat zij naar hare on- ïechtmatig verkregen kamers terug zou sluipen, of dat zij onbeschaamd genoeg wezen zou om in de groote vierkante hal te blijven, waar het uitgelezen gezelschap gewoon was. na het diner koffie te drinken. Maar de Wij hebben gepoogd eenige van de vrouwen te spreken, maar konden daarin niet slagen en hebben dus van die zijde niets over de quaestie vernomen. Volgens het Dev. Dagbl. lieert het personeel der Kon. Dev. Tapijtlabnek tich onlangs tot de directie der fa briek gewend, om. verbetering van en kele op de fabriek bestaande misstan den. Commisarïssen nebben deze ver- vanglijst behandeld, waarvan de uit slag was. dat Zaterdagmorgen door de directie in tegenwoordigheid van den president-commissaris aan een commissie uit het personeel, bestaande uit de arbeider^ Jurgens, v. d. Leur en Stegenman en één arbeidster, werd medegedeeld, dat verschillende wen- schen van het personeel werden inge willigd. Het weekloon van de arbeiders die op vast geld werken, wordt, voor zoo ver hen met Januari geen verhooging is toegezegd, met 25 ct. verhoogd. Bij werkloosheid in de mechanische weverij zullen de arbeiders niet meer werkloos rond'loopen, maar zooveel mogelijk aan ander werk worden ge zet, zij het dan soms ook tegen eenigs- zins minder loon. Van de christelijke feestdagen zullen voortaan de Kerst dagen en de Nieuwjaarsdag- worden betaald. Het. uurloon der vrouwen wordt ge bracht. van 10 op 15 cent per uur. Het uurloon der mannen komt van 12 1/2 op 15 cent per uur. Het kloppen van vuile smyrna-tapij- ten komt van 15 op 17 1/2 cent per uur. Het schoonmaken van de werkloka len zal voortaan geschieden om de 14 dagen, voor rekening der fabriek. Verlofdagen, wat ook werd gevraagd, werden niet toegestaan, tenzij de pa troons in het algemeen daartoe over gaan. Uetteren en Kunst. tas ..Nacbtasyl van Maxim Gorki beeft in het Kleine Theater te Berlijn zooveel succes, dat de directie met het Neue The ater en contract heeft gesloten om de stukken, die zij voor djit seizoen nog op haar lijstje beeft staan, in dien schouw burg te doen spelen. Daaronder zijn Heijermans" „Ghetto", „Paap's Konings recht", en Maeterlinck's „Pelléas et Mé- li sande". Rechtzaken. Tonnis. De Haag-sche rechtbank veroordeelde Maandag den gewezen gemeente-ontvan ger van Koudekerk wegenis verduistering en valschheid in geschrifte tot 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van den geheelen tijd in preventieve hechtenis doorge bracht. Brandstichting. Den 28en Nov. j.l. brandde aan den Veerhuisterweg, onder Leeuwarden da boerenschuur van den veehouder S. Sybrandi af. Al dadelijk werd aan moedwil gedacht en viel daarvoor het vermoeden op den 27-jarigen knecht Atze Dijkstra. Hij werd in hechtenis genomen, doch ontkende. De bewijzen van zijn schuld namen echter zóó toe, dat hij, na een langdurige instructie, den 23en Januari j.l. bekende het feit te hebben gepleegd. Zaterdag werd) hij deswege voor de rechtbank te Leeuwarden terechtgesteld. Hij be kende opnieuw volledig. Hij gaf als beweegreden op, dat hij trouwplannen had. Nu zou hij met Mei nog f 100 wegens loon ontvangen. Om de zaken spoedig voor elkander te krijgen, zou hij thans reeds over geld willen be schikken. Werd nu de boerenwoning door brand vernield, dan zou de boer hem zijn loon wel vóór Mei uitbetalen! Het O. M. eischte een gevangenis straf van acht jaren. Gemengd nieuws. Een sneltrein CalaisPeking. Men heeft besloten een directe snielle verbinding tusschen. Galais en Peking tot stand te brengen-. Aangenomen wordt dat ongeveer 28000 le klasse passagiers van deze gelegen heid zullen gebruik maken. Voorloopig zal de reis achttien dagen duren, doch raen hoopt later het traject in 14 dagen te kunnen afleggen. I Amerikaansche vlag is niet gemakke lijk van haar standaard te rukken, zelfs niet door een overmacht. Onge temd en uitdagend zat de persoon op de sofa in den hoek, naast de tafel, die sinds lang als liet eigendom van mevrouw Llynn Gryyfyth werden be schouwd. Dat hoekje, het aangenaamste in de geheele hal en die gezellig werd gemaakt door een groote lamp met een zware geplooide kap, die mevrouw I-'ynn Gryffyth aan het hötel cadeau gedaan had, was weldra dood ver klaard. Als een rivier die uit haar bedding werd geleid, zoo ging de stroom der gasten naar een tegenover- sestelden hoek van de ha.l„ waar geen lamp was, maar die nog vrij van smet en blaam was gebleven. Ver weg zat bet mooie meisje in het lichtrood sa tijn .bij elke beweging glinsterend en (flikkerend in het 'lamplicht op die sofa als een juweel,dat gestrand was iop teen eenzaam eiland. Zij dronk zwarte koffie en las (of scheen te le zen) in een roman met papieren om. slag en hield het uit, zooals iemand het noemde, totdat het gezelschap zich verspreid had om ping pong of biljart te spelen of iin de muziekzaal te gaan dansen. Daarna wist niemand wat er In alle groote steden zal men recht- streeksclie piaatskaarten kunnen krij gen, zullen retourbiljetten 9 maanden geldig zijn. Dnge'nk in Galicië. Een veerpont over de Wisloka in Galicië, waarop zich 120 boeren be vonden. is onderweg gezonken. Ter wijl ongeveer 20 personen naar den oever zwommen, dreven de overigeu op de zinkende schuit stroomafwaarts. Het was onmogelijk hulp te brengen. Tot lieden staat vast dat. 50 personen verdronken zijn. TtiRRcheu hemel en aarde. De beroemde Er.gelsche meteoroloog James Glaisher, die in den ouderdom van 94 jaar te Londen is overleden, heeft niet minder dan 29 groote lucht reizen ondernomen met een weten schappelijk doel. De merkwaardigste dezer reizen deed Lij in gezelschap van den luchtschipper Coxwell uit Wolver hampton. De beschrijving van hetgeen hem op dien tocht weervoer, is in hooge mat© belangwekkend. Op een hoogte van vijf Engelsche mijlen was de tempe ratuur reeds onder nul gedaald, toch kon hij nog gemakkelijk ademen en den stand zijner instrumenten afle zen. Twee of drie minuten later - de ballon steeg al maar door met duizelingwekkende snelheid was hij er niet meer toe in staat. Spoedig daarop kon bij den arm niet meer bewegen, zijn hoofd viel op zijn schouder en de stem weigerde. Hij viel in onmacht en bleef wel een kwartier in dezen toestand. Intusschea was het aan zijn reisgenoot met in spanning zijner laatste krachten ge lukt de klep van den ballon te openen, zoodat zij met. vreeselijke snelheid daalden en hij weer tot bezinning kwam. Yiseb vrouwen. Een vischhandel te Groningen, meldt de Prov.-Gron. Ct„ heeft het te kwaad gekregen met zijne clienièle de visch- vrouwen. Het publiek wordt in de ruzie betrokken, want partijen ontha len het. op manifesten en strooibiljet ten. waarin men elkander nogal dui delijk „de waarheid zegt", zooals dat op de vischmarkt de gewoonte is. Maar dat de vischvroinven zich op een zoo bloemrijken stijl zouden toe leggen als uit haar manifest, geti teld, „Nieuwmodische Ontleedkunde" blijkt, had men, merkt het C.roningsche orgaan op, waarschijnlijk niet ver moed. Daarin komen, naar het blad mededeelt, ter weerlegging van een aanval de volgende treffende regels voor .....I-Iet geval laten wij ook voor bijgaan als een verstikkende lava stroom of als een wolk van epidemliën: waarvoor ieder mensch met karakter op zij gaat." Parijs Zeehaven Tegenwoordig kan men niets onmoge lijk noemen. Waarom zou dan ook het plan van den heer Bouquet de la Grye geen „fait accompli" kunnen worden, waar deze heer voorstelt Parijs zeeha ven te maken. Men behoeft slechts een kanaal aan te leggen van Rouaan naar Parijs, om Frankrïjks hoofdstad van een goede ha ven te voorzien. Moeilijkheden schijnen er, althans vol gens „Le Journal", niet vele te bestaan. Men moet toegeven, dat de uitgaven, die men op ongeveer 150 moHioen francs schat, niet veel beteekenen als men denkt aan de groote en verschillende voordeelen die uit „Parijs Zeehaven" zouden voortvloeien. Het conserveercw van handschrif ten en kaarten. In eenige jongste afleveringen van verschillende vaktijdschriften wordt de aandacht gevestigd op een nieuw irviddel om archiefstukken, kaarten, enz. te behoeden tegen verwoesting, voornamejijk door vocht of door an dere oorzaken. Dat nieuw© papierconserveerings- middel, zapon genaamd, is een dikke kleurlooze vloeistof, die hij het ge bruik vermengd wordt, met een be paal di verdun ni ngsmiddel Het zapon bestaat hoofdzakelijk uit een oplossing van schietkatoen, maar- de juiste samenstelling wordt door den uitvinder F. Crane te Short Hills New-Yersey, geheim gehouden. Het wordt in het buitenland ge bruikt, voor heit tegen vocht bescher men van stafkaarten, terwijl ook de Universiteits Bibliotheek te Leiden 't middel met uitstekend gevolg toepast ter conserveering van aan die inrich- ting behoorende handschriften. van haar geworden was, en kon het ook niemand schelen, daar zij met haar onwenschelijke en ongewenschte tegenwoordigheid opgehouden had, iemand te beleedigen. Dicky Wickham of Wicky Dickham zooals hij meestal genoemd' werd, een zachtaardig en vriendelijk wij gezel, die zeer in de smaak viel, om dat hij altijd deed wat hem gevraagd werd en heel aardige kunstjes kende, werd door een paar jonge meisjes er op uitgezonden om den ouden Dup mt eens bij de ooren te trekken en hem te vragen, waarom hij in 's hemels naam aan zoo iemanden zoo voorts. Na twintig minuten kwam hij met dte noodigV inlichtingen terug. Het speet Dupont, maai hij had geen be rouw getoond. Hij had zich zelfs ver dedigd met de verklaring, dat in elk geval, het huis een hötel was, onder worpen aan de regels die er ten op zichte van deze etablissementen be staan. Wanneer hij kamers vrij had, kon hij geen klanten weigeren. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5