ter worden. Daarom moeten wij geheel onthouders strijden tegen de verhooging der accijns en ik hoop, dai de motie, welke u zal worden voorgelezen, met algemeene stemmen zal worden aan genomen. Hierna sloot de heer Schmidt zijn rede. Nu nam de heer Velthuizen van hier het woord. We hebben reeds veel ge hoord van avond, wat alles waar is. Ook ik als christen-geheelonthouder, kan mij vereenigen met hetgeen de heer Schmidt heeft gezegd. Ik kan niet genoeg zeggen hoe verderfelijk de drank is. Verder gaf de heer Velthuizen nog een paar be schouwingen van het drankgebruik ten opzichte van den godsdienst. Na eenige vragen van een paar der aanwezigen, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. ,,De openbare vergadering te Haarlem, „gehoord de besprekingen over het in gediende wetsvoorstel, tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, „overtuigd, dat de eventueele aanne ming van bedoeld ontwerp lijnrecht zou ingaan tegen de werkelijke belangen van land en volk, „dringt er bij de Tweede Kamer ten sterkste op aan het ontwerp te verwer pen". De natn irlijfee geschiedenis van het Tin. Over bovenstaand onderwerp werd Donderdagavond op uitnoodiging der commissie van het Koloniaal Museum te Haarlem, in het Brongebouw alhier, eene voordracht gehouden door den heer Dr. E. Cohen, hoogLeeraar in die schei kunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Tal van dames en heeren woonden deze voordracht bij, welke door lichte beelden werd verduidelijkt. Spr. ving zijn rede aan met de mede- deeling, dat hij dit onderwerp had geko zen, omdat hij verwachtte dat het be langstelling zou wekken omdat het tin wordt gefabriceerd in onze Oost-Indi sche koloniën. Het komt daar echter niet voor in den vorm, zooals wij dien ken nen, maar als tiosteen, een mengsel van tin met zuurstof uit de lucht en steen. Hierna schetste spr. de wijze waarop het tin van zijne verbindingen wordt los-; gemaakt, dank zij zijne gemakkelijke smeltbaarheid. De verwerking van het tin geschiedt in hoofdzaak op Banka en Billiton. In verschillende vormen bv. als schuit jes wordt het in den handel gebracht. Jaarlijks worden ongeveer 60 milüoen kilo's verwerkt. Verschillende kunstvoorwerpen wor den van tin vervaardigd omdat het zich daartoe zoo uitstekend leent; vooral door zijn mooie zilverwitte tint. Als bijzondere eigenschappen van het tin noemde spr. de poedervorming. Het komt meermalen voor dat tinnen voorwerpen, o. a. orgelpijpen tot blauw poeder ineenvallen; vooral is dit het ge val in koude landen. Het is dan ook gebleken, dat voort durende afkoeling de grauwe kleur ver oorzaakt. waardoor tevens plaats heeft eene vermeerdering van specifiek volume Hierdoor gaat de kracht van samenhang verloren, en heeft de poedervorming plaats. Ook kan men het overgaan van tin in poeder kunstmatig bevorderen door witte tin met grauwe tin in te enten, waardoor de z.g. tinpest ontstaat. Het is dus zaak het grauwe tin altijd van een aanraking met wit tin verwij derd te houden, om ineenvalling van, het materiaal te voorkomen. Men heeft getracht of men door dreu- ninig kon bewerken, dat het witte tin sneller overging in de grauwe tint. Een toestelletje, waarmede men dat heeft be proefd werd geprojecteerd. Het resul-; taat is echter geweest, dat die grootere snelheid der trilling geen invloed had. Spreker resumeerde nog eens het ge sprokene en wees er daarbij op, dat het tin nog tal van verschijnselen vertoont, waarmede men tot nog toe onbekend was, en ook nu nog is. Met applaus werd spreker voor zijn leerrijke lezing dank gezegd. AiTondissements-Hechtbaok. UITSPRAKEN. Zitting van 19 Februari 1903. 1. J. C. van der Kuyl, opperman te Haarlem, mishandeling en opzettelij ke vernieling; een week gev.-straf. 2. M. A. Kion, hvr. H. Smink, zon der beroep, te Haarlem, oplichting; een week gevangenisstraf. 3. Th. Huipen, bloemistknecht te Heemstede, opzettelijke vernieling, f 3 boete of 3 dagen hechtenis 4. W. C. van der Zwet, arbeider te Lisse ,en P. Warmerdam, arbeider te Noordwijkerhout, opzettelijke vernie ling, ieder zes weken gev.-straf. 5. C. Warmenhoven, arbeider te Velsen, appèl jachtoverireding, f 5 boete of 3 dagen hechtenis en 7 dagen hechtenis. (Jit de Omstreken. Zandvoort. Donderdag. 26 Februari a.s. zal de Pi'ot. Vrijzinnige kiesvereeniging al hier de algemeene vergadering houden. "De agenda luidtjaarverslag van den secretaris, rekening en verantw. van den penningmeester, verkiezing 3 bestuursleden wegens periodieke aftre ding. besprekingen omtrent de candi- daatstelling voor leden van den ge meenteraad. De heer W. N. Driehuyzen heeft het vroegere pension ..Sans Souoi" van den heer J. v. Duivenboden gehuurd; 't zal ingericht worden als dépendance-ho tel Driehuyzen, en ook dien naam dra gen. IJmuiden. Een achttal deelnemers waaronder twee dames, heeft zich aangemeld voor de afdeeling Luim van de reciteerwed- strijd, uitgeschreven door de Tooneel- ver^eniging Vriendenkring, te houden op Zondag e.k. in café Cycloop alhier. Het electriseh licht heeft hier weder een kuur gehad om Woensdagavond tusschen half zeven en zeven uur in de huizen uit te gaan en ongeveer een half uur uit te Wijven op straat bleef het evenwel doorbranden. Binnenland. De plaunen der regeering. Heden waren wij in de gelegenheid een hooggeplaatst officier te spreken die, gevraagd naar zijne meening ovei het militair vertoon, ons verzekerde dat men in officierskringen algemeen van opinie is dat de regeering even tueel van den toestand zal gebruik maken om een mobilisatie-oefening te houden. In groote landen wordt zulks meermalen gedaan, bij ons echter niet, omdat een gevolg van dergelijke oefeningen steeds schade meebrengt voor handel en nijverheid. Wanneer nu echter door een of an deren maatregel van regeeringswege bet spoorwegpersoneel zou gaan sta ken .vervalt dit bezwaar, en zou dit een prachtige gelegenheid zijn om eens te zien hoe de mobilisatie bij ons werkt. Zooals men weet worden bij een dergelijke oefening de sporen terstond voor het militair vervoer ge- requireerd en de treinen ook door mi litairen gereden. Om deze reden zou den dan ook verschillende forten zijn bezet. Dat er iets aan de hand was met Duitschland noemde onze zegsman onzin, want dan zou men zeker geen cavalerie uit VenJo zenden naar Am sterdam, daar deze dan elders beter zou zijn te gebruiken. (Tel.) De viscliventers t« Amsterdam Uit Amsterdam meldt men De viscliventers hebben ingezien, dat het tegengaan der misbruiken-, verband houdende met de van overheidswege gegeven verordening op den vischaf- siag in de hal aan de Ruyterkade, bij onderling overleg kan geschieden, zon- der dat daartoe een langdurige stagna- i lie in het bedrijf noodzakelijk zou zijn. Onderhandeling met den wethouder dr. Blooker heeft reedis tot een overeen komst geleid. Van Vrijdag af. zal de afslag gedurende een maand bij wijze van proef worden voortgezet en de wijze bij de verordening bepaald, en onder controle van gemeentebeamb ten. terwijl er tegen gewaakt zal wor den, dat de li pet. marktgeld op de koopers wordt verhaald. Gisteren was er nog eenige onzeker heid. Er vond afslag plaats en de ven ters trokken met hunne waar onder politiegeleide de stad in. Morgen zal echter de handel wederom een geregeld verloop hebben en men heeft dan een maand tijd om de bepalingen te her zien en een vergelijk te treffen. Kunstdiefstal. Tusschen 6 en 14 Februari jl. heeft te 'sGravenhage op het emplacement van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gestaan een ver huiswagen van de firma Wentzel en Co. te Berlijn, waarin inde spiegelkast van dien wagen was geborgen een schilderij, voorstellende een veldslag tusschen ridders en Tartaren, of wel Turken, tevens avondlandschap bij storm. Het schilderij draagt de handteeke- ning van den vervaardiger prof. Jo seph Brandt. Het schilderij staat in een antieke vergulde opengewerkte lijst. De waarde is ongeveer 10.000 Mark. Dit schilderij wordt vermist. De verhuiswagen kwam te 's Graven- hage aan per Holl. Spoor uit Berlijn, is van daar gebracht naar de Nassau Odyckstraat, waar gedeeltelijk lossing plaats had en is vervolgens gebracht op bovenvermeld emplacement. Bij aankomst aan het Hollandlsche spoorstation waren de Rijks-plombeer- sels, aangebracht aan de spiegelkast, geheel gaaf. Een slotje op de spiegel kast bleek op 14 Februari vermist te zün. De commissaris van politie der 2de afd. te 's-Gravenhage verzoekt opspo ring van dit schilderijbij ontdekking inbeslagneming, nauwkeurige naspo- ringen naar den dader van den dief stal en bericht. Diefstallen. Een bewoner van de Warmoesstraat te Amsterdam, kwam Donderdag tot de ontdekking, dat hij bestolen was. Hij vermiste een bankbiljet van 1000 mark, een bankbiljet van f 60, eenige horlo ges en 1 80 aain geld. Daar een bediende bij de firma spoorloos verdwenen was, rezen ernstige vermoedens, dat bij de dader is. De opsporing is door de justi tie gelast. Ook is door den commissaris van po litie te Groningen bij dè Amsterdamsche politie opsporing verzocht, van Heinrich Nieland, die bij een goudsmid aldaar 12' gouden kettingen ter waarde van7 600' gestolen heeft. Deze verdachte vertoeft, naar is gebleken, te Amsterdam. Ook is naar hier uitgeweken Eugene Metz uit Saltzburg (Oostenrijk), verdacht van diefstal van 13000 kronc-n. Korporaal Een Bossche schutter-grappenmaker, die zich al meermalen aan de voorschrif ten van de schutterij weinig liet gelegen liggen, verscheen dezer dagen bij de oe feningen met korporaals tr epen van krijt op de mouwen van zijn schulterspak. Die eigengemaakte promotie gaat echter niet door; wel de hem opgelegde boete. Out enigheden. Men schrijft uit Sas van Gent: Deze week dreigden hier aan de goote spiegelfabriek ongeregeldheden te zul len uitbreken tusschen de Nedeïland- sche en. Belgische werklieden. Aan de los- en laadplaatsen waren namelijk steeds Belgische werklieden in dienst geweest, maai* door aanneming kwam de lading en lossing in handen van den heer Ramp er ie Ter Neuzen, die een ploeg Nederlandsche werklieden zcud. De Belgen namen een dreigende hou ding aan en de Terneuzensche werk lieden duf den niet. aan 't wek gaan. Weldra kozen de 150 Belgische werk-. lieden in de fabriek partij voor hunne landgenooten en de toestand begon ernstig te worden. De marechaussee onder aanvoering van den len luitenant Thomson van Vlissangen bezetten het terrein en voorkwamen botsingen. Door tus schenkomst van den heer Thomson is met dien directeur der fabriek een over eenkomst gesloten, waarbij al de Bel gische werklieden van de losplaatsen in de fabriek werk hebben gevonden. Daardoor zijn de gemoederen tot. rust gekomen en kunnen de Nederlandsche werklieden ongehinderd hun aiheid verrichten. Geheelonthouders. Het congres van den Alg. Nedrl. Ge heelonthouders-Bond zal in Juli te Arn hem gehouden wordten. Ned. Yereenigiug: te Londen. Het verslag der 30e jaarl. algem. ver gadering van de „Nederlandsche Ver eeniging te Londen" (22 Regent Street S.W.), gehouden op Woensdag 21 Jan. 1903, is bij de firma J. H. de Bussy in druk verschenen. Voorin vinden we, in een eenvoudige randversiering, de keurig uitgevoerde portretten van H. M. de Koningin en Prins Hendrik. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat het afgeloopen jaar niet zoo gunstig was als men wel gehoopt had. in de eerste plaats doordat het leden tal, al is bet dan ook weinig, is ach teruitgegaan'. en ten tweede omdat het fmantieel© boekjaar met een klein de ficit sluit. In vergelijk met verleden jaar is het ledental met11 verminderd en bedraagt nu 343 (tegel* 354 verleden jaar), zijnde 1 eere-vcorzitter, 1 eere-lid, 93 gewone leden. 5 buitengewone leden 231 bui tenleden en 12 leden voor het leven. Een harer meest geachte leden ver loor de Vereenigirig door den dood. In Julli overleed nl. jhr, John W. May, oud-consul-generaal van Neder land, wiens naam zoo lang onder de Hollanders bekend is geweest, dat hij wel niet spoedig zal worden vergeten. Verder wordt in het verslag herin nerd aan den voordrachten-avond, door mevr, Theo MaimBouwmeester en den heer Jan Malherhe op 21 Maart ge geven Op 8 November brachten de generaals Louis Botha en J. de la Rey een bezoek. Generaal de Wet kon niet aanwezig zijn. Blijkens het verslag van den pen ningmeester sloot de Vereeniging he't jaar af met een nadeelig saldo van p. st. 7.16.11. De ontvangsten bedroe gen p. st. 907.26.13 de uitgaven p. st. 915.3. De balans sluit met pd. st, 286.2.4. De totale reserve op Garantie-Fonds- Reserve-Rekening Garantie-Fonds-In- terest-Rcserve-rekening en Interest-Ga rantie-Fonds-Rekening en het batig saldo over het jaar 1901 bedroeg op 31 Dec. te zaraen pd. st. 461.7, terwijl dit jaar de Reserve-rekening een saldo van pd. st. 247.14.4 aangeeft. Als men haast heeft. In da tram naar den Dam t.e Amster dam zit een heer, bekend1 architect, met re'istaschje. Moet naar den trein en is blijkbaar zeer gejaagd en gehaast. Uit een gesprek met den conducteur blijkt verder dat hij juist nog 14 mi nuten titel heeft om het Centraalsta tion te bereiken. Op den Dam aanko mende stapt hij vlug van de tram en wil het Daim rak oprennen, doch een nij dig rukwind je neemt zijn hoed. een flambard; en drijft dit lichte dingetje flink omhoog Niet over de straat maar omhoog, regelrecht naar boven. De eigenaar staarrt wanhopig zijn hoedje na. Meerdere voorbijgangers staren het hoedje na, velen gereed om het te grijpen. Het. hoedje daalt, doch precies boven op de kap van een vertrekkende tram. Consternatie, geroep van „stoppen." Koetsier en conducteur begrijpen er niets van. staren ook omhoog doch rijden door. Ten slotte wordit hun de zaak duidelijk, en komt het hoedje in handen van den eigenaar. Of h ij zijn trein nog haalde vernamen wij niet. e (N. v. N.) Verdacht. Door een rijksveldwachter van Hoo- gezand werd gevankelijk te Winscho ten binnengebracht Jacob B,. oud 63 jaar, verpleegde in het armenhuis al daar, verdacht een hoop stroo achter een der boerenwoningen in brand te hebben gestoken. Na voor den rechter-commissaris te zijn geleid1, is B. naar de gevangenis overgebracht. (W. C.) Trenrig. Door een familie te Arnhem werd Donderdagmorgen de dienstbode op haar kamer gevonden in treurigen toe stand en niet 'in staat om te spreken. Da ongelukkige had hij vergissing voor het spoelen van den mond ammonia uit een op haar kamer staand fleschje gebruikt en daarvan een hoeveelheid in de maag gekregen, zoodat zij inwen dig deerlijk verbrand is. Zij werd naar het Diaconessenhuis overgebracht. De geneesheer kon wéinig hoop op herstel gevent 's Avonds was haar toestand evenwel redelijk. Rechtzaken. Bewijskracht van eau factuur. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak vain een koopman te Scheveningen. die ter rechtvaardiging voor den Raad van Beroep van eene door hem aan de administratie der invoer rechten en accijnzen gedane te lage aan gifte, ee.ne vaüische factuur aan dien. Raad had overgelegd, doch te dier zake door de Rechtbank te 's-Gravenhage was ontslagen van rechtsvervolging daar; eene factuur geen geschrift zou zijn, be-; stemd om te dienen tot bewijs van eenig feit- Het Hof was daarentegen van oordeel, dat de onderhavige factuur bestemd was ter rechtvaardiging van de aangifte, tot vaststelling van den zg. loopenden prijs, en veroordeelde bekl. wegens het opzet telijk gebruik maken van een valsch ge schrift tot een maand gevangenisstraf. Openen van een telegram. Woensdag diende voor het gerechts hof te Arnhem de zaait van de-i gewe zen brief- en telegrambesteller te Tiel, die door de rechtbank aldaar werd ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens het opzettelijk en wederrechte lijk openen van een telegram en daar van inzage nemen. De beklaagde die hei hem ten laste gelegde bekent, zegt uit nieuwsgierigheid te hebben gehandeld. Het telegram was afkomstig van IJmui den en gericht aan een vischhandelaar te Tiel. Ook bekl. liet voor Tielsche in gezetenen visch uit IJmuiden komen. Met het openen van het telegram zegt hij echter niet de bedoeling te hebben gehad de vischprijzen van zijn concur rent te weten te komen. De advocaat- generaal mr. R. Sandbeng vroeg in ver band met den ernst van het misdrijf ver hooging der straf tot vier maanden. De 4de kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Donderdag den boerenknecht uit de buurt van Naarden, die met de Kerstdagen een rijwiel huur de te Hilversum tn dat rijwiel verkocht, tot één jaar en zes maanden gevange nisstraf. Koord Dubbele Kuurt. De Rechtbank te Amsterdam 5e Ka mer heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen P. A. Muisclaar, F Groot en H. E. van den Dool. De Rechtbank ver oordeelde Muiselaar ter zake van dood slag om de uitvoering van een ander misdrijf mogelijk te maken, of bij be trapping op heeterdaad zich straffeloos heid te verzekeren, tot gevangenisstraf voor den tijd van 15 jaren; Groot ter za ke als voren tot gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaren. De Rechtbank ontsloeg Van den Dool van rechtsvervolging ter zake van de hem ten laste gelegde me deplichtigheid, en bevat zijn onmiddellij ke invrijheidstelling. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechten op stellingen de heer C. J. F. Karsten, geboren te Rotterdam. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. J. Aeilke-1 ma, geb. te Meester Cornelis (Java), op stellingen. Leger en Vloot. Het aantal hoofd- en subalterne-offi- cieren wegens tijdelijke ongesteldheid op non-activiteit gesteld, is in de laatste ja ren buiten verwachting toegenomen. Thans is de toestand als volgt: bij de administratie 3, bij den geneeskundigen dienst 7, bij de infanterie 32, bij de ca valerie 12, bij de artillerie. 11, en bij de genie 5. Met het oog op de dien lsten Maart e. k. in te voeren nieuwe pensioenwet zijn door den Minister van Oorlog beve len gegeven, dat een groot gedeelte de zer categorie officieren opnieuw aan een geneeskundig onderzoek moet wor den onderworpen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Spoorwegpersoneel. De heer Oudegeest heeft in „Het Volk" „een woord tot het publiek" gericht, waarin ze aan een nadere beschouwing onderwerpen de verwijten die na de sta king aan het spoorwegpersoneel zijn ge daan. Op het verwijt van „terrorisme" ant woordt de heer Ouidegeest o.a.: Een feit is het, dat wij zelfs al onzen invloed hebben moeten aanwenden, om eene aLgemeene werkstaking over het ge- heele land te voorkomen; zoo sterk was de aandrang. Dat onze leden begrepen hebben, dat alleen hunne hoofdbesturen in staat zijn den algemeenen toestand te overzien, c-n dat zij tot nog toe een zoo groote zelfbeheersching getoond hebben, is alleen te danken aan het orga nisatiebegrip en aan de discipline, die zij zich-zelven, vrijwillig, hebben opge legd, in het belang hunner organisatie. Wij zijn ons bewust nooit anders te hebben voorgegaan dan met middelen die den toets van een onpartijdige beoor- deeling glansrijk zouden kunnen door staan; en wij zijn niet van plan van de zen weg af te wijken, Wij zien de dema gogische wijze waarop het publiek, dat gaarne geloof slaat aan sommige din gen, omdat deze „in de krant gestaan hebben", wordt bewerkt, onder de oogen. Wij zullen onze waardigheid daartegen over weten te behouden, in het besef: van onzen plicht, die ons doet begrij-; pen. dat de belangen van zoovele dui-' zenden in onze handen zijn gelegd. Op de bedenking dat de spoorwegar beiders een „staat in den Staat" zouden hebben gevormd werpt de heer Oude geest het volgende tegen: Jaren en jaren hebben wij gewaar schuwd; wij hebben tot in het onein dige geprotesteerd, in het publiek, in vergaderingen, in, geschriften, in moties enz. tegen het negeeren onzer vakver- eemiging door hooghartige direkties, maar de gansche groote pers liet ons roepen, liet ons protesteeren. Ook de regeering. Nu hebben de arbeiders door een daad getoond, dat zij zich niet langer als kin deren willen laten behandelen, en nu vertelt men de goê-gemeente dat het ons te doen is om de wet voor te schrijven aan onze superieuren, aan de direkties. aan de regeering, ja, aan wie niet al? Komaan, men weet wel beter! Wat wij willen, dat Is, dat, men ons in alle orde, in rust en in vrede laat voort- werken aan onze organisatie en de be hartiging van onze belangen. In een hoofdartikel van het ..Han delsblad" lezen we o.m. het volgende: Wij herhalen: geen reactie, geen in- bneuk op het recht van vereeniging, noch op het recht van staken. Maar evenmin inbreuk op het recht van anderen om te werken em daarin niet ■tie worden verhinderd ol gestoord; geen inbreuk ook op het recht van den Staat en van de burgers in het algemeen, dat de openbare diensten geregeld moeten worden uitgeoefend en niet door plotselinge stakingen in de war worden gebracht. Beide moeten worden gewaarborgd in een beschaafden, goed geordenden staat; de vrijheid van arbeiden en de regelmatige gang der openbare dienstan, en tevens het recht van ver- leeniging en van staking. Waar die in botsing komen moet door wettelijke regeling, niet door eigenmachtig op treden, voor een billijke beslechting worden gezorgd. Niets anders wordit verlangd, dan dat recht en orde in de plaats treden Van plotselinge schokken en verwar ring, voorkoming van geschillen in plaats van verbitterenden strijd. Dat is in aller belang. De werkgevter moet 'evenmin, den werkman plotseling geheel willekeu rig op straat kunnen zetten, als om gekeerd de werkman het werk in den steek laten. Wettelijke regeling dus van het arbeidscontract, waarbij moet worden rekening gehouden met recht matige eischen van werklieden zoo wel als van werkgevers en orde wor den gebracht in den chaos, die reeds veel te lang bestaat. Zulle een orde verlangt elke vereeniging in haar eigen midden; is dia orde niet ook, ja nog meer noodig in de groote, zoo in,gewikkeld' samengestelde maat schappij? Aan verkeerde toestanden, aan te lage loonem. te lange werktijden en dergelijke jerechte grieven behoort zoo spoedig mogelijk een einde te ko men en daardoor de oorzaken van stakingen te worden weggenomen. En de jongste stakingen zullejn al thans eenig nut hebben gesticht, wanneer zij vele werkgevers die hun plicht niet doen, tot nadenken en be ter inzicht brengen. Maar daardoor wordt een misbruik van macht, ge lijk voor ruim 14 dagen is gepleegd, nog geen recht. Dit. en niet. anders wordt bedoeld met den wensch naar betere wettelij ke regeling. Geen noodelooze dwang, geen inbreuk op vrijheid, maar beteu geling en voorkoming van misbrui ken. van losbandigheid, van onrecht. Wie anders tot. de werklieden spreekt, maakt zich schuldig aan misleiding. Donderdagavond had een vergadering plaats van afgevaardigden, van 41 ver een iginigen, bijeengeroepen door vier af- deelingen spoorwegvereenigingen, Be- stuurdersboind en P. A. S. om de hou ding te bespreken van de werkiiedenor- ganis,alles bij eventueel optreden der Regeering. De per,s werd niet toegelaten. Met op twee na algemeene stemmen werd aangenomen een motie van soli dariteit met de spoorwegarbeiders, ter-, wijil de vereenigingen toezegden moree-' len en financieelen steun, In zake mili tair vertoon en het optreden der kapita listische pers zal een openbare verga dering gehouden worden. Men meldt aan „de Telegraaf": Gisteravond werd door eenige leden van het spoorwegpersoneel te Amers foort getracht ook aldaar een afdeeling op te richten van den nieuwen „Bond van Orde". Van zekere zijde werd de vergadering, die daartoe belegd was, wij wel onmogelijk gemaakt. Over 't algemeen sebeen men het ver-' schil niet te willen begrijpen tusschen de thans bestaande vereeniging en den „Boind van orde". Het resultaat van de vergadering was gering; de spreker, de heer van Emme rik. uit Haarlem, kon alleen ten slotte zeggen: „dat het zaad gestrooid was en dat hij het volste vertrouwen had, dat het wel zou gedijen". Te Gouda trad gisteravond in een openbare vergadering van spoor- en tramweg-personeel op de heer Otter- spoor, voorzitter van de afd. Den Haag van den Ned. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel, blijkbaar met het doel de afd. Gouda, die op het punt stond weer even spoedig te verdwijnen als ze geko men was, er weer bovenop te helpen. Men had hiermede echter weinig succes De heer Polak en de gemeente- werklieden. Zooals mien weet i's men vooral vanwege het N .A. S. en in ,,IT©t Volksdagblad1" den heer Polak lastig gevallen over zijn houding in den gemeenteraad ten opzichte der ge meentewerklieden en nam men het hem vooral kwalijk dat hij was mee gegaan met een motie, waarin ver trouwen in den burgemeester werd uitgesproken. ife heer Polak heeft zich Donder dagavond in een openbare vergadering vefrdedigd tegen deze aanvallen en daarbij o. a. het navolgende betoogd: Vóór Spr. nog was toegelaten als Raadslid schreef hij aan het bestuur van den Centralen Bond om een on-' derhoud, om gemeenschappelijk een plan d'e campagne op te stellen. Het bestuui" was daartoe bereid en eene bespreking zou gehouden worden, doch daarvan kwam niets, omdat het ontslag van de gemeente-kraandrij vers den geheelen avond in beslag nam. De verdere loop van de gebeurtenis sen is vrij wel bekend'. De staking van de spoorwegarbeiders kwam; er ont stond' een gisting bij de gaswerkers, die oversloeg op de overige gemeente werklieden; het ultimatum werd ge steld en toen kwam de quaestie aan hangig in den Raad. Het Bestuur van den Centralen Bond had echter de, fout begaan zich niet te wenden tot den Raad, daar nu al leen door een interpellatie de zaak in den Raad kon worden gebracht. Het nadeel hiervan was echter dat aan een interpellatie geen voorstel kon worden verbonden, en alles wat men in deze zaak dan ook kon doen, was het stellen van eene motie. Spr. ""herinnerde vervolgens in het kort hetgeen hij in den Raad had ge zegd'. Spr. heeft het voor de gemeente, werklieden opgenomen zoo goed hij het kon doen. Wat mogelijk was, heeft hij gedaan. Als uitvloeisel van het ge sproken e werd) door hem, eene motie gesteld. Er werd1 echter nog eene mo tie gesteld, waarin vertrouwen werd uitgesproken in het beleid van den burgemeester. Handhaafde spr. zijn motie, dan sprak hij wantrouwen uit tegenover den burgemeester, en daar voor was geen aanleiding. Deze bur gemeester is in vele zaken afgeweken van de gedragslijn van vroegere bur gemeesters en er was voor spreker geen [aanleiding dezen burgemeester te wantrouwen, Had ik, zei de heer Po lak, mijn motie gehandhaafd, dan zou ik alleen hebben gestaan. Dan had spr. geïsoleerd geworden, maar dat hij den juisten weg heeft gekozen, is wel gebleken uit bet feit, dat hij thans zit ting heeft in de commissie van voorbe reiding van het werklieden-reglement. Thans kan hij iets voor de werklieden doen. De heer Van Erkel meende dat in elk geval een termijn had behoeven te worden genoemd. Naar aanleiding eener andere op merking van den heer Van Erkel zei de heer Polak o .a. Ik huldig niet het denkbeeld, dat ieder lid vaar de bezittende klasse een schurk is. Als geheel staat deze klasse vijandig tegen de arbeiders, maar* dat sluit niet, uit, dat er onder de bezittende klasse geen eerlijke menschen zijn. Zoolang mij niet is gebleken, dat de burgemeester mijn vertrouwen onwaardig is, heb ik niet het recht te zeggen; burgemeester, ik vertrouw u niet. Wanneer mij mocht blijken, dat, nu er eene commissie is benoemd, er toch een trucje mocht worden gebruikt om da quaestie op de lange baan te schui ven, zal ik terstond uit deze commis sie treden en verkondigen, waarom ik zulks doe. Gewonnen is nu reeds, dat de werk lieden erkend' worden als gelijkbe rechtigde partij. Niets zal worden vast gesteld alvorens zij zelf gehoord zijn. Men meldt uit Groningen De meubeknakierspatroons hebben geen gevolg gegeven aan het verzoek v.'m de looncommissie uit de gezellen, om haar vóór Woensdagavond 18 Fe bruari, 's avonds 8 uur, te berichten of zij genegen zijn met de looncommis sie te confereeren, ten einde de circu, laire, waarin een nieuwe loonregeling wordt gevraagd, te bespreken. De looncommissie heeft daaruit afgeleid, dat de patroons niet genegen zijn die conferentie te houden en haar te er kennen. De gezellen zullen nu Vrij dagavond een buitengewone huishou delijke vergadering houden, om verder de te volgen gedragslijn te bepalen, Dè stucadoors te Utrecht zetten ook een toonbeweging op touw. Zij wen- schen een loon van 23 cent per uur voor een stucadoor en 18 cent per uur voor een witter, bij een arbeidstijd van ten hoogste 11 uur in den zomer en 10 uur iu den winter en de instelling van éen leerling op elke 5 volwassen werk lieden. Voor enkele o ogenblikken heeft men te Amsterdam hedenochtend weder een werkstaking gehad onder de bootwer kers. Het waren werklieden die het stoomschip IJmu'iden, dat in de vroegte aankwam, geladen met steenkolen, zouden lossen. Men meende, dat zich onder de aangenomen, mannen een on derkruiper zou bevinden, zoodat beslo ten werd slechts aan den arbeid te gaan. als die man niet werd aange nomen. Teneinde geen onnoodige stagnatie in de werkzaamheden te brengen be sloten de cargadoors den „onderkrui per" voor het oogenblik niet aan het weik te zetten, maar de aangelegen heid iu banden te stellen van de arbi trage-commissie. Daarmede was althans "deze kwestie uit do voeten, doch nu wilde men we der niet samenwerken met de schippers op wier schuiten de kolen zouden, wor den overgeladen, omdat deze niet be hoorden tot den nieuwen, blnnenschip- persbond. Hieromtrent werd het oor deel ingewonnen van het bestuur der vereeniging Recht en PU fcht, waarna door een der bestuursleden als zijne meening werd' te kennen gegeven dat dit feit geen aanleiding mocht zijn voor een werkstaking, zood'at besloten werd aan den arbeid te gaan. INGEZONDEN Koor dien inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, Van ingezonden stukken, geplaatst of niet gejilaatsl, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Aan de Redactie van Haarlem s Dagblad. Mag ik een plaatsje in uw veelge lezen blad verzoeken ondier het op schrift: „Een goed woord vindt een goede plaats'. Arbeiders (Spoorwegpersoneel in Nederland) Nagaande de j.l. spoorwegstaking en de daaruit voortvloeiende gevol gen, zult u toch zeker allen deel hebbers daaraan tot de overtuiging zijn gekomen, dat die zoogenaamde overwinning(?) niet kan strekken tot eene goede verstandhouding tusschen werkgever en werknemer, wiie die werkgever, hetzij Staat, Provincie, Gemeente, Maatschappij, particulier of anderszins ook moge zijn. En dat te verwachten van een groot gedeelte van hét spoorwegpersoneel in Nederland, zoo hoog geroemd bij eiken reiziger, hetzij rijk of arm. Is het niet veel beter door eene de gelijke en trouwe plichtsbetrachting wederom zooals te voren het vertrou wen te herwinnen, zoowel bij uwe superieuren als bij het reizend pu bliek en eendrachtig samen te wer ken tot instandhouding van aller be lang. Komt laat het verleden,e nu verge ten zijn en laat nu dan ook elke

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2