«Pl 6 DE ZATERDAGAVOND. die ik hem over het bewuste portret gaf, opvolgde, vroeg hij de hand van miss Saunders, en ik behoef nog nau welijks te zeggen, dat zijn aanzoek vol vreugde werd aangenomen. Pas kart geleden bracht ik een paar vrije dagen op het slot door, waar ik steeds vol vriendschap werd ontvangen. Hij verzekerde mij bij die gelegen heid. daf de door mij aangeraden kuur uitstekend geslaagd was. De ziekenkeuken in den ouden tijd, In het dokters* en apothekersboek van 1512 staat, dat iemand, d'ie door eon beroerte bedreigd wordt, altijd saf fraan bij zijn eten moet hebben, en dat hij dikwijls in knollen gekookt varkensvleesch moet. eten, omdat dit de aderen versterkt. Had men geen saf fraan, dan kon men ook kaneel met ossentong nemen. Saffraan gold als versterking, en moest dus allen zwak kentoegediend worden. Men moet welen, schrijft Brunsch weig, dat voor zwakte des harten niets zoo dienstig is als saffraan drinken, en hij voegt erbij als men ze heeft of betalen kan. De zwakke moest ze al tijd in zijn soep of in zijn moes ge bruiken ze versterkt het hart en ver warmt koude menschen. Ook kan men eiken dag éen of twee uur na den middag een ei nenieD. waarvan het wit alleen hard is. Man maakt dan hel ei open, doet den dooier alleen in een schoteltje, giet er een leper bouillon over en doet er een wei nig gestooten saffraan op, zooals men zout bij een ei doet en daarna nog een weinig zout. Dat is niet alleen ver- isteikend voor het hart, maar voor het geheele lichaam. Ook een oude duif of kip is goed voor zwakken men kookt ze zoolang tot het vleesch van de beenderen vali en kookt vleesch en beenderen nog eens niet saffraan op. Rijstebrij met melk en saffraan, groene peterselie met vleesch tot moes gekookt, en her- te- en rundermerg uit den schenkel, zijn uitstekend' voor zwakken. Kippen met saffraan in wijn gekookt geven een krachtige soep, evenzoo met wijn en boter gekookt, 's morgens en 's avonds gebruikt. Voor het hoesten wordt de asch van gul raden bieten aangeraden, voor het naar-bed-gaan, zoo heet mogelijk ge nomen met den volgenden drank een De ,,Lahn", een stoomschip van den Norddeutschen LAoyd, metende 5356 ton, is 18 Januari 1.1., zooals destijds werd medegedeeld, op dei reis van Na pels en Genua naar New-York, ruim IA K.M. ten noorden van Gibraltar aan den grond geloop en. De- passa giers en de lading werden behouden aan land gebracht. Het groote schip Gestrand zat op zandigen bodam en de pogin gen van vier sleepbooten en een Ame- rikaansch vaartuig, op den dag der stranding aangewend, om het bij hoog water los te krijgen, bleven ver- gcefsch. Men bleef echter volharden en het gelukte eindelijk na veel moei te, de ,,Lahn" vlet te maken. Zij bleek geen noemenswaardige averij tc hebben bekomen, zoodat de passa giers en de lading weer aan boord genomen konden worden en de reis onmiddellijk kon worden voortgezet. Terwijl het schip aan den grond zat, kwamen uit alle kustplaatsen in de nabijheid troepen bewoners naar de ,,Lahn" kijken. schotel vol gestampte gerst, 8 lood ro zijnen en 12 vijgen, goed met warm wa ter afgewasschen. Men doet dit alles in een nieuwen pot met vier maten water, laat het een half uur koken, en doet het door een zeef daarna doet men het nat weer in den pot en daar bij 12 lood Suiker en laat het nog eens doorkoken, en dan gedekt afkoelen. Is het te dik, dan doet men er wat wa ter bij. Tegen slechten eetlust Wordt groene gember aangeradenheeft men die met, dan, moes van jonge brandnetels dat verwarmt de maag, evenals groene kalmoes. Is het winter, en heeft men deze groenten niet. dan gebruike men op de nuchtere maag anijszaad op brood, met wat wijn bevochtigd. Tegen de geelzucht kookt men een handvol kersoblad.cn 'in melk of per zikpitten met azijn. Bij leverziekte, kreeften met een saus van berberissen of agrestdit is het sap van onrijpe druiven en aal bessen. In dien tijd deed dat sap de zelfde diensten als nu het citroensap). Als drank voor leverzieken gaf men het afkooksel van bottels in zuien wijn. Aan. longz'ieken waren alle zure en zoute .spijzen verboden, alsmede allé vruchten, behalve rozijnen en blauwe j pruimen. Ook mag hij kuikens en houtsnippen eten... als hij rijk is, staat er bij, maar geen tortelduiven of vogels, die hun eten in het water zoe ken. Koortszieken waren alle zware spij zen verboden, ook gebraden vleesch, maar gevogelte, lams- en geitevleesch. ook schapepooten, werden toegestaan. Als drank gaf men amandelmelk en hennepzaad in melk gekookt, en was de zieke onraist'ig, niaankopzaad in, melk gekookt. Bij heete koorts gaf men water met violenstroop en warme erwtensoep. De vierdaagsche koorts had een dieet in deze orde men zal zich hoeden voor kaas, melk. varkens- en rundvleesch, voor honing en, vooral voor vruchten, versch, gekookt of gedroogd. Men moet eten inoes van bieten, spinazie, haver mout, gerst, alles met eenige amande len er door. Op vleetschdagen het vierde deel van een, kip 'in water gekookt met wat pe terselie en drie latuwbladeren, doch men mag nooit genoeg eten. Op visch- dag neemt men kreeften, baars of een zacht ei. Wijn mag men alleen drin ken bij het eten en dan nog vermengd met gerstewater of gewoon water. Het gerstewater werd bereid van ge pelde gerst, rozijnen, zoethout, venkel, steenvaren, of miltkriud, alsem en pim pernel. Dus een heerlijk drankje Voor bloedspuwing gaf men met wit te was gevulde, aan het spit gebraden duiven, ook met salie gekookte tuin- slakken Dit werd ook voot kortade migheid gebruikt. Teringlijders moesten gebraden vos- se vleesch eten, alsook de klelngehakte long van een vos met honing en sui ker tot brij gekookt. Tongen van dui ven, die nog geen veeren hadden, zou den, naar dokter Galenus, de geelzucht verdrijven, alsook de wielewaal ge kookt of gebraden. Het was toen hoe meer men neemt, hoe beter helpt. Eerst moest heit lichaam door aderla ten en purgeermiddelen, gereinigd wor- De groote Boycot in hotel dAngieterre. 5. Dat zullen ze, zei John Calmour, Je zei immers, dat zij bijzonder op dit liótel gesteld zijn en zich gedragen alsof hei hen toebehoort. Mij dunkt, zij zouden een slag in 't gezicht krijgen, als zij moesten inpakken en vertrek ken? Zij zouden buiten zich zelve zijn van woede, zei Jenny. Welnu, wij zullen zien, zei haar vader. Vadertje, wat ben je van plan? Ik j zie aan je gezicht, dat je een besluit genomen hebt. Calmour floot een deuntje en was een of andere vraag omtrent de boy. een oogenblik in gedachten verzonken, j cot en was van plan dan alle verant- Toen zei hij: Ze wilden je wegjagen. woordelijkheid van zich af te schuiven niet? Ik zal zorgen, dat jij in plaats Cn er zijngrooten spijt over te betuigen, hen wegjaagt. De staalgrijze oogen van den groo- i ten man bleven rusten op die van den Het was lijd om te lunchen in hot hótellier, terwijl hij stilzwijgend eeni- 11 tel d'Angleterre, toen Miss Calmour j ge rookwolken de lucht inzond; hij met haar vader terugkeerde en zij j stond daar, als loerende op oen prooi, leiten zich de lunch in haar eigen zit- j Hoeveel geld wil u contant voor kamer brengen. Even daarna slapte dit hötel hebben? vroeg hij op den do groote, kalme John Calmour een nian af, met zijn aangename stem, sigaar rookendo, het bureau binnen waarin cenigcn neusklank, van den eigenaar, M. Dupont, een slu- ik vraag monsieur excuus, zei wen, ietwat zwaar moedigen, kleinen de Bretagner aarzelend, niet zeker of Bretagner. De Amerikaan had nog hij (]en Amerikaan goed begrepen had niet om eon slaapkamer gevraagd, of dat hij een grapje maakte, maar M. Dupont had een of twee on-1 Ik doe u een bod voor dit hól-el, gebruikte slaapkamers, en was van ging John Calmour voort. Ik wensch plan die in orde te laten maken, als het. lo koopen. de millionair wenschle te blijven lo- j Maar monsieur, het is niet te geer en. liet mannetje had een gepas- koop. ten eerbied voor millionairs en hij De ondervinding als koopman stond op ,toen de groote gestalte in j Heeft mij. geleerd, dat de meeste din- geruit fluweel de deuropening vulde. gen te koop zijn als ze maar goed ge- Zij begroetten elkaar in 'tEngelsch. M. j noeg betaald worden. Ik ben nu een- Dupont was niet zonder reden trotsch maal gesteld op uw hötel en als ik op dat hij die taal machtig was. Toen j j0ts mijn zinix n gezet heb, wil ik or wachtte de Bretagner bescheiden opook goed yoor betalen. Ik heb bere- het verwachte verzoek om een kamer kend, dat ik voor het geheele hötel of misschien bereidde hij zich voor op met alles wat er bij behoort omstreeks 125,000 dollars over heb. Voor die som J kan u een cheque van mij krijgen, monsieur, en wel zoo spoedig moge- lijk ,ais u mijn bod aanneemt. Dupont wist niet, wat hem over- kwam, maar hij was voldoende mees- ter over zichzelf om spoedig een korte I berekening op te maken. Honderd vijf en twintig duizend Amerikaansche I dollars maakten overgezet in francs I een groot kapitaal. Maar hij kon I toch niet besluiten oin zoo bliksemsnel j tot den koop over te gaan. Ik dank u voor uw aanbod, mon- sieur. zei hij. Het is wol iels om eens rijpelijk over te denken. O neen, mijnheer, u begrijpt mij niet, hernam John Calmour. U moet besluiten, ja of neen. Het hötel is mij alleen wat waard als ik het twee uur vóór het diner heden middag mijn eigendom kan noemen, omdat er dan nog eenige schikkingen zijn te treffen. De Bretagner keek den ander ont steld aan Mijn Hemel, dat is onmogelijk! Weieeen, dat is het niet, als u er bedaard over danken wilt. Er is nog volop tijd. ik zal u zoo; noodig twin tig minuten tijd geven om na te den ken, maar ik zou het liever direct af- DE ZATERDAGAVOND. 3 DE RINO. In de vroegste tijden waren de be woners van het Oositen d'ragers van ringen, hetzij om den pols, of in de ooren. D> Romeinen gebruikten ze eerst alleen om brieven en oorkonden te ze- gttleamaar reeds ten tijde van Hadria- nus droegen de senatoren, rechters en vlddens ringen, welke dikwijls zeeT kost baar waren. Bij het afsterven van eeni familielid legde men d'it Sieraad af. Gedurende de eerste eeuwen na Christus' geboorte droegen de Katten ijzeren ringen ten teeken. dat zij een belofte gedaan hadden, gewoonlijk daarin bestaande, dat zij bezwoeren hun vijand te dooden. Onze Germaan- sche voorouders waren groote liefheb ber® van ringen. Vingers, armen ooren en bonst waren er somwijlen mee getooid. Hieruit volg-t, dat rij niet uitsluitend ijzeren banden namen, maar vooral ock tot sieraad gouden of bronzen rangen gebruikten, enkele uialen ook van been. Wijl Mozes den ring als een symbool der trouw aanwees, stelde de kerk het gchruik in, de ringen te wijden. En niet alleen voor de jonggehuwden, maar ook den ring des bissch'ops en van het opperhoofd den paus. De bisschop van Rome voert sedert eeuwen den Visscherrlmg, waarmee al le pauselijke bullen gezegeld worden. Zeer dikwijl schonken in de middel eeuwen en nog later vrienden of ge liefden, die afscheid namen, elkander een halven ving, om zich later door de zuiverhelid der op elkaar passende doe len weder te herkennen of om van de waarheid van oenc boodschap overtuigd te zijn. Koningen en hertogen, gra ven en andere mathtige heeren schon ken dikwijls ringen met de belofte, hem ter hulp te komen, die den ring, het teeken der genade, zond of kon vertooncn. Beroemd werd de ring, welken ko ningin Elisabeth haren gunsteling, den. graaf van Essex, gaf, met de plechtige gel ofte, eiken wensch te vervullen, wel kc haar bij het toonen van dien ring gedaan werd. Toen graaf Essex in Kortelings heeft in hat keizerlijk paleis te Berlijn de jaarlijksche plech tigheid plaats gevonden, waarmee de nieuwe ridders in de Pruisische orde van diqn Zwarten Adelaar in de orde word'en bevestigd door den keizer in persoon. De plechtigheid droeg dit maal een bijzonder karakter, doordat Of de-bs vestiging. zich onder de pas benoemde ridders bevond prins Adalbert van Pruisen, de derde zoon van keizer Wilhelm. Op de plaat ziet men hoe de keizer zijn zoon de ordeketen omhangt in tegenwoordigheid der overige ridders en met al het ceremonieel vertoon, dat een dergelijke plechtigheid oog verblindend) maakt. Na de bevestiging werd er kapitti ■van de orde gehouden en 's avonc vereenigden zich alle ridders aan ee staatsdiner, voorgezeten door de keizer. den kerker geworpen werd. zond hij. in de hoop op een spoedige bevrijding, j /.ij a gebiedster het onderpand van ha zen eed. Maar er kwam geen bode 1 net de boodschap, dat hij de gevange- nis mocht verlaten het hoofd van den j giraaf viel op het schavot De hertogin van Nottingham had den ring onder schept. Eerst op haar doodsbed be kende zij haar misdrijf. Elisabeth was zoo getroffen, toen zij zulks ver- i nam, dat hare ziekte verergerde, en zij drie dagen later stierf. Den lezers en lezeressen is wellicht I de schoon© ballade van den ring van Polycrates bekend die den goden een kleinood aanbood, maar het in de in- j gewenden van een visch terugvond. Of de ring van het „Vrouwtje van Stavoren" in betrekking stond met dlien van Polycrates, durf ik noch be vestigen, noch ontkennen. Tegenwoordig is het aanschaffen van een trouwring een gemakkelijk j werk en zelfs dan, wanneer een al te verliefde of onverschillige bruidegom den ring mocht vergeten hebben, is er op het kleinste dorp bij den goudsmid wel een ring ie koop, d'ie om den vin ger der schoon© past. Maar in oude tijden was dit niet zoo en verkeerde men vaak in moeilijkhe den. Het is gebeurd1, dat men den kerksleutel' als ring aan den vinger stak of haastig uit een nabijzijnd huis een gordijnring leende. Lord Chesterfield draaide uit den le deren handschoen der briïid vinger ringen. Toen Colin Lindsay als bruidegom 's morgens in zijn slaaprok behaaglijk een pijp rookte zonder aan ernstige zaken te denken, kwam men hem haastig roepen, met de tijding, dat de bruid.hem reeds in de kerk wachtte. Hij kleedde zich haastig aan, reed naar Ie kerk, maar vergat de rfngen. Nogmaals terugkeeren ging niet en daarom verzocht hij zijn vriend on diens ring. Nadat de bruid bij dei rit van de kerk naar de woning haai bruidegoms een blik op den ring wierj viel zij in onmacht d'e ring droeg al sieraad een doodskop. Niets kon bi haar het droeve denkbeeld verdrijver dat zij binnen het jaar sterven moes eu werkelijk, haar voorgevoel werd bi waarheid, wat natuurlijk anderen i dat bijgeloof sterkte. Thans gebruikt men meest eenvoud: ge, gladde ringen, welke de echtelijk trouw als symbool dienen helaas, dil wijls wordt hij den bezitters een or draaglijke keten, welke zij trachten t verbreken. Er zijn er echter ook, die den gou den band beschouwen als het u'iterlij ke teeken van de volkomen harmoni tusschcn twee zielen. En wanneer d hand van den geliefde door den dooi hare warmte verliest, neemt de echt genoot met eon heilige huivering dei onzen dampkring zweven, iets dat ons prikkelt tot ruziemaken-ij. Nergens in het land heeft men te wijzen op een serie van kleine ein groote geschillen, zooals wij die hebben door- en mee gemaakt. ALs het zoo voortgaat, dan zullen voortaan de kinderen In de schoolboekjes over Haarlem lezen: „Haarlem is bekend om do uitvin- „ding van de boekdrukkunst, die „evenwel dooi' Gutenberg betwist „wordt; om de bloembollen, die even- „wel binnen hare grenzen niet meer ..vlerbouwd worden en om de einde- „looze quaes ties, die niemand haar „betwist of benijdt." Intusschen, klagen haat niet. We zeilen maar weer met mannenmoed op die onstuimige golven van deze nieuwe quaestie voort. Er is gevraagd on dat heb ik ouk gedaan, waarom) dc aannemer zoolang met zijn nieu we request heeft gewacht en daarop is het antwoord geweest: „omdat de onderhoudstermijn niet eerder was afgeloopen. Een andere aannemer is een grap penmaker. maar ik veronderstel, dat hij dut zelf zoo niet inziet. Dat is de man. aan vvien Burgemeester en Wethouders de herstelling van ons orgel wilden opdragen. Of is het niet grappig, dat een aannemer, bij het maken van een bestek als voorwaar de stelt, dat eem zevende gedeelte van de aanncmingssom vooruit zal wor den betaald, omdat hij materialen moet koopen in het buitenland en de zen vooruit moeten worden betaald? Andersom zou begrijpelijker zijn ge weest, namelijk dat de gemeente tot den aannemen* zei: „ik vertrouw u een kostbaar kunstwerk toe en ver lang dus, dat door u een gedeelte van de aannemingssom zal worden ge stort als waarborg voor de richtige uitvoering van het werk.' De bedoelde aannemer zal wol niet in zijn schik wezen, nu ook bij an dere orgelmakers naar do kosten zal worden geïnformeerd. Evtenmin is do Kamer van Arbeid voor de Voedings- en genotmiddelen te spreken over de toonbeweging van de bakkers aan de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek. Voor haar is het onaangenaamste,1 dat ze boos is op iedereen, op de ge-I zeilen van de fabriek, did haar zijn i voorbijgegaan en zich hebben gewend tot den burgemeester en ook op den burgemeester, die de gezellen niet naar de Kamer van Arbeid heeft ver-1 wezen. Tk voel iets voor die ontstem-) ming. Wanneer je nu eenmaal, mot vrij wat omhaal, geschrijf en gewrijf, bent aangewezen als de officieel® vre destichter en de een gaat je voorbij, en de ander denkt niet aan je, dan vraag je jezelf toch onwillekeurig af: „waarvoor hen ik dan op die wereld? Deze vraag zullen de leden van de Kamer van Arbeid zich overigens nog wel leens meer stellen, want met de beste bedoeling van de wereld kun nen zij maar weinig tot stand brem- gen. Ben ik goed ingelicht, dan ont breekt het niet aan heen en weer pra ten in de vergaderingen van die Ka mers, evenmin aan werk voor do Se cretarissen. maar practische resulta ten hebben wij, publiek, er nog niet van gezien. Op den duur moet dit een teleurstefllende zaak wezen voor de menschen, die daarom niet hun tijd en hun moeite er aan besteden. Vooral voor de secretarissen, die er vrij wat tijd aan besteden, die voor den Haag statistieken moeten maken en daar toe op de gebruikelijke haagsche1 ambtenaarsmanior toe worden gecom mandeerd. Het grappige van 't ge val ligt hierin, dat zoo nu en dan 'n pak boeken uit den Haag aan deze secretarissen wordt gezonden. Zij krijgen dan eon bericht van het. post kantoor om ze af te halen en vinden dan een pak vol statistieken, voor edl lid van de Kamer een, te zwaar voo den secretaris om het naar huis t dragen. Heeft hij daarvoor een kruie gehuurd, dan rest hem nog do aange name taak om de exx. bij de lede] te laten rondbezorgen. WÖ hij da zelf niet doen, dan moet hij alwee betalen om een man to krijgen, dl» dat voor hem doet. En dat alles ter wijl hij zelf geen cent salaris krijgt Zou men niet zeggen, dat er aan de» inrichting iets ontbreekt? War.neej*, het Rijk met alle gewelc de menschen gelukkig wil maken, me statistieke opgaven, die geen sterveling 'inziet, dan zou het toch de beleefdhck kunnen hebben, elk der loden van d< Kameis van Arbeid zijn exemplaar pci post thuis te zenden. Dit schijnt even wel te veel gevergd tc wezen da bet Rijk beleefd is, bedoel ik. F1DELIO. in een doos waarin wat fijne stijfsel gestrooid is. II. Koperen schenkbladen blijven mooi als men ze in kokend heet wa ter afwasclit en dan met een zeern- leeren lap opwrijft. Als het blad erg vuil is, kan men er wat zeep bij ge bruiken.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7