werd door den leider, den heer Staal >ncyer, gymnast)iekleea-aar te Amster dam. ,.in den stand" gecommandeerd, waarna enkele orde- en vrije oefenin gen werden uitgevoerd. De wijze van march eer en kon ons niet, geheel voldoen, terwijl de Vrije oefeningen voor enkelen nogal moei lijkheden opleverden. Van kwart voor elf tot kwart voor twaalf werd ijverig aan rek, ringen, harren en paard geturnd. Eenmaal werd van toestel gewisseld. Daarna werd nog eenige tijd aan polstok- en tremplin paardspringen he steed. Aan de- les werd door ongeveer 30 voorturners deelgenomen, terwijl veel belangstellenden hlijk gaven met de gymnastiek sympathiseeren. Schouwburg. Zaterdagavond gaf het „Amster- damsch Lyrisch Tooneel in „De Kroon" eene opvoering van „Voerman Henschel" niet Louis Bouwmeester in den titelrod. Bouwmeester heeft het stuk gedragen en heeft de opvoering tot een beteekenis- volle zaak igemaakt. Louis Bouwmeester, de machtige, alzïj dige kunstenaar, die ook in de Voerman Henschel-rol zulk subliem, zulk welover- dacht en volkomen è.t spel en toch tevens spel van zoo bruiscliend' temperament geeft. Bouwmeester ziet en hoort men, en hem alleen. AMes vergeet inen, wanneer men hem ziet, zijn titanische kracht ontplooiend. Ik heb slechts de laatste drie bedrij ven kunnen bijwonen, doch heb hem weer in elk moment mei eerbiedige be wondering en groote aandachtsspanning gevolgd. Hij weet van Voerman Henschel een levende, een krachtig levende figuur te maken, hem uitbeeldend in alle sensa ties van een sterk geëmotioneerd gemoed, en was nu ook weer in de laatste scène die va ndien waanzin prachtig en indruk wekkend. Jammer, dat het milieu ver beneden Bouwmeester stond. Maar zooals ik zei bij het A. L. T. gaat men „Voerman Hen schel" dan ook alleen om Bouwmeester zien. Wat was dat anders toen hij in samen spel met zijn zuster als Hanna de Hen schel-rol creëerde. Wat begrepen die ar- tisten elkaar volkomen en wat was sa menspel tusschen hen krachtens dat in nerlijk begrijpen voorname, hooge kunst. Mevr. Van OHefen kon in de verste verte niet geven, als Hanna, wat mevr. Mann geeft. De stem van mevr. Van Ollefen klonk dikwijls onaangenaam, vooral waar ze door luid schreeuwen en druk gebaar poogde goed te maken, wat haar aan waarlijk uitbeeldingstalent in deze rol ontbreekt. We kunnen aanstippen, dat Clous niet onverdienstelijk raisonneerde. V. d. B. De Anti rev. Pro pag.-Club „Groen van Prinsterer" vergadert op Dinsdag 24 Februari 1903, des avonds te kwart, over acht, in de Groen van Prinstererschool. Jansstraat. De. agenda bevat Notulen vorige vergadering. Lezing van het vastgestelde reglement. Be stuurde rki e zing. Regeling der werk zaamheden, Rondvraag en sluiting. Tengevolge v an d e n h e vigen wind reden Zaterdag en Zondag de voornaamste snel- en expresstreinen, vooral die met postverbinding, reke ning moesten houden, met twee ma chines. Matinée. Zondag gaf de muziekver- eenigihg „Orpheus", directeur de heer Joh. M. Schouten Jr., eene matinée in het Brongebouw, die in alle deelen uit stekend is geslaagd. De uitvoering der verschillende num mers was goed en geiuiigde van het ern stig streven van Orpheus om het beste te geven, wat voor dilettanten op het ge bied van haimomiemuziek maar mogelijk is. Ook de opkomst was buitengewoon druk, en geen der aanwezigen zal zich voorzeker beklaagd hebben zijn middag uren in het Brongebouw te hebben door gebracht, want allen hebben zich uitste kend vermaakt, hetgeen bleek uit het luid applaus dat na elk der muzieknummers door de zaal weerklonk. De heeren P. Saaf, fluitist, en Joh. M. Schouten Jr., pianist, die hunne .mede werking hadden toegezegd, hadden even eens veel bijvalsbetuigingen in ontvangst te nemen. Zeer mooi brachten zij dan ook verschillende nummers ten gehoore. Wij kunnen dan ook met genoegen ver klaren, dat Orpheus met veel voldoening temg mag zien op dit concert, dat bij allen een hoogst gunistigen indruk heeft gemaakt. Dat velen zich hierdoor geroepen mo gen gevoelen om Orpheus krachtig te steunen, opdat zij in staat zal zijn op den ingeslagen weg voort te (gaan, is voorzeker de wensch niet alleen van di-1 recteur en leden, maar van allen, die het goed meenen met d.eze muziekvereeni- ging, die bij ernstig willen en flinke stu die weldra weder één der eerste plaat sen in de rij der dilettanten-vereenigin- gen zal innemen. Koninklijk Instituut Yanlngenienrs In de Zaterdag jl. te Haarlem gehou den vergadering van de vakafdeeling voor Electro techniek was de belangrijk ste der mededeelingen van het bestuur, het indienen van het rapport der com missie ingesteld in zake de oprichting van cursussen in electrotechniek aan ambachtsscholen, als vrucht van het streven dezer vakafdeeling om eene goe de opleiding van ambachtslieden werk zaam bij electriciens mogelijk te maken. Bedoelde commissie, bestaande uit de heeren van Loenen Martinet, van Swaag, Siertsema, Nagtglas, Versteeg en Theu- nissen, heeft zich in verbinding gesteld met de uit den Bond van directeuren van Ambachtsscholen ter zake benoemde commissie, welke samenwerking heeft geleid tot overeenstemming op deze twee hoofdpunten, dat die op te richten cur sussen zouden worden beschouwd als gelieel afgescheiden van de bestaande cursussen, en dat zou worden opgesteld een gedetailleerd leerprogramma voor den geheelen cursus. Besloten werd, dat het rapport met ge noemd leerprogramma zullen worden gesteld in handen van den minister van binnenlandsche zaken. Het goed voorzien programma voor de ze vergadering vermeldde'drie voordrach ten. De eerste was die van den heer Bar net Lyon over de bescherming van elec- trische geleidingen en toestellen tegen biiksemgevaar. Ook de wetgever bij ons te lande heeft zich deze zaak aangetrokken, waarin het Kon. Besluit ter uitvoering der Veilig heidswet onder meer voorkomt: „De bo- vengrondsche geleidingen (voor electri- sche stroomen/) voor zooverre deze buiten gebouwen zijn aangebracht moeten van een, voldoend aantal bliksemafleiders zijn voorzien". Bij de wetenschappelijke be handeling van het onderwerp vestigde spreker er de aandacht op, dat men zich nimmer moet voorstellen een directen bliksemslag zich schadeloos van een lei ding te kunnen afvoeren. Intusschen, dergelijke treffers zijn uiterst zeldzaam, terwijl veel gevaarlijker zijn de indirec te uitingen der luchtelectrictteit, ladin gen, die door verschillende oorzaken op de geleidingen worden overgebracht, zich daarlangs voortplanten, om ten slotte, wanneer daartegen geen maatregelen genomen zijn, terecht te komen op ka bels, transformatoren, dynamo's etc., waar behalve schade ook brandgevaar kan worden veroorzaakt. Ter afwending van bedoeld gevaar moeten zg. bliksemafleiders gebezigd worden, waaronder echter iets anders dient te worden verstaan dan de eenvou dige opvangstang met spits, aardleiding en grondplaats, welke ter bescherming van gebouwen gebruikt wordt. De door spreker bedoelde bliksemafleiders in. en- geren zin, zijn alle toestellen berustende op de eigenschap, dat een hooggespan nen lading bij het openstaan van twee wegen steeds zal volgen den weg, die een aanzienlijke zuiver Ohmische weer stand is. Bij eene uitvoerige behandeling van de moe-ielijkheden, welke zich bij de oplossing van dit vraagstuk voordoen, legde spreke.r er vooral nadruk op, dat sterkstroom-bliksemafleiders dusdanig moeten zijn geconstrueerd, dat een ont staande lichtboog zeker en automatisch wordt gedoofd, of wel zoodanig dat een lichtboog niet kan ontstaan; het gevaar bestaat toch, dat daar de bij den bliksem- afelïder overspringende vonk daartoe den weg heeft gebaand, de stroom van het sterkstroonmet in den vorm van een lichtboog langs dien weg, kan afvloeien, waarvan niet alleen stroomverlies, doch ook der installatie gevaar brengende overbelasting der machines, brandgevaar enz., daargelaten, kan ontstaan. Na eene uitvoerige behandeling van wat de techniek op dit gebied reeds heeft geleverd, resumeerde spreker de eischen, welke aan sterkstroom-bliksemafleiders, hunne opstelling en aardverbinding te stellen zijn, in een achttal stellingen, waaruit onwederlegbaar blijkt, dat bo vengenoemd K. B. wel wat heel erg so ber is in de formuleering van wat de veiligheidswet bedoelt, dat zal worden verkregen. De heer Erens besprak de bedrijfssto ring in het centraal station voor electri- sche stroomlevering te 's-Gravenhage op IS Dec. jl. De aanleiding tot de kortslui ting, welke ontstond op het moment dat de lading der batterij beëindigd en deze van het net was afgeschakeld, is geweèst dat de eindkabel, die in de voedings kaat was gevoerd, uitwendig was bescha digd geworden, waardoor de buitenste leiding eerst sluiting kreeg op den lood- mantel en deze tengevolge van stroom- overgang doorgevreten werd. Vervolgens ging spreker na wat er van oogenblik tot; oogenblïk gebeurde, om te eindigen met de mededeeling van de maatregelen, waardoor de storing werd opgeheven, die vier uren heeft geduurd. In de discussie, waaraan werd deelge nomen door de heeren Gritters, Scheffers en Hofstede de Groot, kwam niet tot klaarheid wat de oorzaak is van het plotseling ompoliseeren van twee naast elkander geplaatste en in den regel rus tig werkende dynamo's. Naar aanleiding; van eene desbetreffende vraag door de A heer Huygens zal dit bepaalde onderwerp nog nader ter bespreking aan de orde worden gesteld. De heer Gritters legde over het in tee- kening gebrachte resultaat van het con troleeren van 30 gloeilampenzendingen, welk overzicht zeer de belangstelling wekte. Vervolgens deed deze spreker me- dedeeling van te Botterdam opgedane on dervinding van het inleggen van elecfri- sche kabels bij vriezend weer, dus onder omstandigheden, waarvoor de kabelfa- briek&n elke garantie weigeren, daar de kabels in dat geval veel kans bieden een l bron te worden voor toekomstige fouten. Spreker deelde mede, hoe het gelukt was de uitgelegde kabels weer in te leggen, ook nadat bet inmiddels was gaan vrie zen, door bij kabels van 185 vlerk. m.M. gedurende enkele uren den stroom te doen gaan door den koperen kern, en bij kabels van 260 vierk. m.M. door den loo- den mantel. Spreker wees op het be lang dat een dergelijk kunstmiddel ook eens worde toegepast op een kabel op den haspel, waarbij dan echter voorzor gen zijn te nemen om op de hoogte te zijn van de temperatuur ln het inwen dige. Ten slotte was aan het woord de heer Bellaar Spruvt over de electrische cen trale en de electrische trans-port-inrlch- tingen der gemeente-lichtfabrieken te Haarlem. De mededeelingen hieromtrent strekten tot inleiding van het na de ver-, gadering aan genoemde inrichtingen te brengen bezoek en leidden tot eene uit voerigheid, die het moeilijk maakt in korte woorden het voor ieder vooral In teressante van deze moderne transport middelen te doen uitkomen. De heer P. Piepenbrink, wiens overlijden wij reeds met een enkel woord in ons vorig nummer vermeldden, werd den 24 Nov. 1869 door den Raad benoemd tot havenmeester (de titel luidde toen anders). Deze functie nam hij waar, tot voor eenige jaren de heer Ivriens hem op volgde. Men heeft hem ook jaren lang in een andere gualiteit gekend, namelijk in. die van adjudant bij de d.d. schutterij. In 1862 aanvankelijk tot luitenant benoemd, gewerd hem bij K. B. van 15 Juli 1873 de personeele rang van kapitein. In 1897 nam hij als zoodanig ontslag. Piepenbrink bereikte den leeftijd van 83 jaar. Hij was een welwillend man, die veel vrienden had. Onderscheiding. De president van de Fransche Republiek heeft be noemd tot ridder der orde voor Land- bouwverdienste (Mérite Agricole) den heer J, de Breuk, wethouder der gemeente Haarlem. N a a |r wij v r1 neme n z al de eerste wedstrijd om d'en gouden medai!. Ie tusschen H.F.C. en Haarlem op Zon dag- 15 Maart plaats hebben, op welk terrein is ons nog onbekend. Eennieuwe maatregel. Door de Directie der H.IJ.S.M. is het vol gend schrijven aan de overwegwachters op have lijnen verzonden. Geen burger, geen persoon in rijks betrekking uitgezonderd rijksveld wachters mag zich meer langs de spoorbaan begeven, dan op vertoon van een kaamt, afgegeven door de di rectie. Dit verbod zal streng gehand haafd worden, daar het meermalen iis voorgekomen, dat personen on de spoorbanen zijn aangetroffen, die er totaal niets noodig haddem Wordt iemand, d'ie niet in het bezit van een kaart is, op de spoorbaan aan getroffen. zoo zal hij streng gestraft- worden en proces-verbaal worden op gemaakt. Ook de wachter, die zoo iets toestaat, wordt zwaar beboet. Ook met het oog op de veiligheid is deze maatregel genomen. Inde data waarop hettwee- de en derdie concert van het Neder- landsch Strijkquartet zal worden ge geven. is door onvoorziene omstandig heden wijziging gekomen. Het con cert van 28 Februari gaat niet door het tweede concert wordt op 1 April, het derde op 28 April gegeven. Binnenland. Nederlandsche liefdadigheid in Denemarken. De heer W. M. van Haarst, Hr. Ms. consul-generaal voor Denemarken te Ko penhagen, heeft tot den heer J. J. B. van der Gilijs Jr., voorzitter-directeur der Ver- eeniging tot Bevordering van den Neder-1 lamdschen Export te 's-Gravenhage, Sta tionsplein 20 A, een schrijven gericht van den volgenden inhoud: Ten behoeve van een liefdadig doel, ral. de opvoeding van verwaarloosde kin deren onder toezicht van eene bestaande vereeniging, is tegen half Maart een ba zar gearrangeerd, waartoe mijne vrouw -en ik onze medewerking toegezeigd heb ben. Ons plan was nu op dezen bazar een winkel te houden, zoo mogelijk in oud-Hollandschen stijl, van uitsluitend Hollandsche artikelen, bv.: Bloembollen, zeep, sigaren, luxe-papier, cacao en cho colade, zilveren voorwerpen, kaas, aar dewerk, thee, koffie, kaarsen, likeuren, jams, verduurzaamde levensmiddelen, parfumerieën, stijfsel, tafellinnen, zak doeken, beschuit en koek, biscuits, pud ding, tapijten, enfin alles wat uit Ne derland geëxporteerd wordt, en mijne vraag aan u is nu of de Nederlandsche fabrikanten niet te bewegen zouden zijn kosteloos eenige hunner artikelen af te staan. Zij bereiken daarmede tweeërlei: 1. Het steunen van een goed doe.1; 2. eene goedkoope reclame voor hunne artikelen. Het spreekt vanzelf, dat wij geene ar tikelen als verfwaren enz. kunnen ver- koopen, doch er zijn overigens genoeg artikelen, die voor het doel in aanmer king komen. Twee Hollandsche dames hebben aan geboden in het costuum van Holland sche boerinnetjes te assisteeren, en ge lukt, het ons genoeg Hollandsche artike len bijeen te krijgen, dan ben ik over tuigd dat ons zaakje succes zal hebben en eene goede reclame zal zijn voor de Nederlandsche industrie. De heer Van der Chijs, die ons het bo-, vensta-ande ter opname aanbiedt, noo-1 digt de fabrikanten hier te lande vrien delijk doch dringend uit het liefdadige werk van onzen vertegenwoordiger in Denemarken wel te willen steunen. Voor d:en Nederlandschen handel doet zich thans eene uiterst gunstige gelegen heid voor om den Nederlandschen con sul-generaal een blijk te geven van waar-, deering en erkentelijkheid voor de uit nemende diensten, die deze lionorair- consui onzen handel en industrie bij voortduring bewijst. Daar bij de verzending zeer veel haast is, worden zij, die iets ter beschikking wil len' stellen, wel verzocht hunne goede ren ten spoedigste te doen toekomen aan het adres der firma Wed. J. van der Chijs Zoon te Delft, die zich gaarne bereid heeft verklaard voor de verdere expedi tie te zullen zorgen. Brieven met specificaties gelieve men te zenden aan het adres van den heer Van der Chijs, Stationsplein 20 A, te 's- Gravenhage. Ongeluk. Dezer dagen maakten kinderen in liet Land nabij de Willem Kuiperstraat te Schevenimjgen een brandje, wat dage lijks gebeurt er is daar veel brandbaar afval aanwezig toen een jongen van 10 jaar baldadig of uit onbezonnenheid de kleertjes van een 1deinen jongen in vlam stak. Door den wind wakkerde de vlam spoedig aan en alvorens eenige personen de brandende kleertjes van den knaap hadden gebluscht, had hij reeds brandwonden aan rug ear achterlijf beko men, zoodat het knaapjes nu in de ou derlijke woning onder geneeskundige be handeling is. Een dai8tere zaak. Nader verneemt men omtrent de beide sterfgevallen van de dames M., wier er fenis, beloopende t 80.000, door haar ver maakt is geworden aan een magnetiseur te 's-Gravenhage: Sedert eenige jaren woonden beide dames met haar broeder, vroeger woonachtig aan den Haringvliet te Rotterdam, ten huize van een magne tiseur aan de Daendelstraat te 's-Gra venhage, onder wiens behandeling beide dames waren weigems een inwendige riekte, waaraan zij meenden te lijden. Den 21en December 1902 overleed plot seling de 37-jarige A. A. M., die haar na latenschap vermaakte aan ha-r zuster G. P. M. oud 46 j.aar, die 14 dagen la ter, dien 5en Januari 1903, plotseling over leed, Bij de opening van haar testament, bleek, dat zij alles vermaakt had aan den magnetiseur. Een en andeT verwekte arg waan bij den vader der beide ongehuwde dames, die eveneens te 's-Gravenhage woont zoodat de justitie in den arm ge nomen werd. Beide daimes werden respectievelijk dea 24en December en den 8en Januari j.l. in den familiegrafkelder op de algemeene begraafplaats te Crooswijk (Rotterdam) ter aarde besteld, en thans zijn beide lijkkisten uit den graf kelder te voorschijn gebracht, in tegenwoordigheid van den rechter van instructie en officier van justitie. In een gesloten lijkwagen zijn beide lijkkisten overgebracht naar de sectiekamer van het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, alwaar de lijk opening en lijkschouwing heeft plaats gehad. Het rapport der deskundigen wordt dien aangaande nog tegemoet gezien. Naar men evenwel verneemt, zijn geen sporen van geweldpleging op de beide lijken der dames aangetroffen, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten dat de dood door middel van eiec- triciteit heeft plaats gehad. Naar verluidt werden beide dames meermalen onder hypnose gebracht. De bewuste magnetiseur een geluk kige erfgenaam woonde in tegenwoor digheid der justitie met „ontbloot hoofd" de opening van, den grafkelder bij. In de seotiekamier waar de lijkkisten geopend werden was hij mede tegen woordig ter vaststelling der identiteit en confrontatie. Arrestatiën hebben niet plaats gehad. De lijkkisten zijn thans weder in de familiegrafkelder bijgezet. Een yredespaleis. Een verslaggever van de Westmin ster Gazette heeft een vriend, een ver trouwde van Carnegie, gevraagd wat er waar is van het beireht, dat Came, gie in onderhandeling is met de eige- aars van Zorgvliet in den Haag om daar een vredespaleis te zetten. De vriend zeide: Nadat in den Haag de vredescónventie onderteekend' was, dacht de heer Carnegie er over om die gebeurtenis te vieren door de stichting van een groote internationale rechtsgeleerde boekerij ten dienste van het Haagsche hof. De oorlogen in Zuid-Afrika en op de Filippijnen ver traagden de uitvoering. Toen het weer vrede was kwam de heer Car negie op het denkbeeld terug, en naar het nu heet, denkt hij er over een nog uitgebreider plan uit te voeren. Voor het oogenblik kan er niet meer van gezegd worden. De verslaggever zegt verder, dat er reden is 'het bericht be treffende Zorgvliet voor juist te hou den. Waarop die meening berust, blijkt niet Het land in beroering. Deelde „Het Volk" Zaterdag per bulletin mede, dat beden, Maandag, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in staat van beleg zouden worden ver klaard, het „Vaderland kreeg van den Minister van oorlog de verklaring dat dit van allen grond ontbloot was. Naar men verneemt moeten te Am sterdam de soldaten, die piketdienst hebben, gekleedi slapen, ten einde on middellijk gereed te zijn, in geval dit noodig mocht blijken. Voorts zijn de militairen van een bijzonder soort patronen voorzien, wel ker uitwerking minder krachtig is dan van de gewone oorlogspatronen. Aan de stations der spoorlijnen in Friesland wordt door rijksveldwacht en gemeentepolitie toezicht gehouden. Hier en daar i,s rijkspolitie gedeta cheerd. Met het oog op eventualiteiten aan het spoorwegstation te Stavoren is al daar rijksveldwacht gedetacheerd. Vergezeld van den burgemeester van Hengelo(o) en den ingenieur der Staatsspoorwegen G. W. van Heuke- lona hebben de te Hengelo aanwezige kapitein, luitenants der infanterie en de majoor der maréchaussée een in- spektie gehouden op de lijnen der Staatsspoor, in het bijzonder werden ie wissels nauwkeurig onderzocht. De Telegraaf verneemt dat sedert enkele dagen verschillende leiders van vakorganisaties door rechercheurs worden geobserveerd. Bijna voortdu rend staan zij onder politietoezicht. Het 5e escadron van het 2e reg. hu zaren te Venlo moet zich gereed hou den om op liet eerste oogenblik dat zulks noodig geoordeeld wordt, naar elders te kunnen vertrekken. Velen zullen zich hebben afgevraagd waartoe in geval van wanordelijkheid te Amsterdam dë stukrijders dier veld artillerie zullen worden gebruikt. Naa r aan de ,,N. Ct." wordt me degedeeld, bestaat het plan om bij eventueele staking der machinisten, deze militairen de wagens aan de rangeerstations met paarden te doen rangeeren. Dat is volstrekt niet nieuw. Op sommige stations der H. IJ. S. M. is deze methode natuur, lijk zeer beperkt in gebruik. Alle bruggen in de spoorlijnen in Friesland) worden d'oor politie be waakt. Rijksveldwacht uit niet aan den spoorweg gelegen plaatsen, zijn op. gecotnm'andeerd; maréchaussees zijn gedetacheerd'; brigades dezer bereden politie zijn versterkt. Echter de rijks politie is in getalsterkte niet groot ge noeg al die posten te bezetten, waar om van overheidswege aan de burge meesters der aan dien spoorweg gele gen gemeenten het verzoek gericht is aan gemeentelijke politie die bewaking op te dragen. Daaraan zal worden voldaan. De bewakingsposten moeten betrokken zijn vóór liet passeeren van den eersten ochtendtrein; na het pas seeren van den laatsten avondtrein mag ingerukt worden. Voorloopig zal dit politietoezicht bedreu en morgen ge schieden. Er schijnt dus iets te broeien onder het personeel op de Friesche spoorwegen, waarvan de overheid on derricht is, ofschoon de buitenwacht van niets weet. Wij vernemen, dat wellicht ook po litieposten bij de wissels zullen gesta tioneerd worden. Zaterdagmiddag vertrok uit Assen een detachement, bestaande uit een halve compagnie infanterie, naar Mep- pel, waar het tijdelijk wordt gedeta cheerd. Heden tusschen 9 en 12 uur zou het station te Venlo, benevens alle toegan gen, afgezet worden door militairen, zoodat niemand dan het reizend pu bliek toegang zal verkrijgen. De directies van de H. IJ. S. M. en van de Mij. tot Expl. v. S.S. en de h.h. Petter en Oudegeest met nog een paar bestuursleden van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel had den gisteren aan het departement van Binnenlandsche Zaken een conferen tie met de minister dr. A. Kuyper. Onder den titel: „De Stakingen. Een ernstig woord tot het Nederlandsche volk" zijn een viertal artikelen, door mr. G. Vissering naar aanleiding van, de stakingen in het Handelsblad ge schreven, afzonderlijk bij de firma J. II. de Bussy te Amsterdam uitgege ven- Het manifest van het partijbestuur dier S. D. A. P., reeds in „Het, Volk" verschenen, en waarvan die inhoud door ons werd vermeld, is Zaterdag op groote schaal alom verspreid. Naai' het „Volksdagblad" Zaterdag, per bulletin bekend maakte, is op de landsdrukkerij een wetsontwerp ter perse, waarin het arbeidscontract wordt geregeld1 en waardoor niet al leen de spoorwegambtenaren maar alle arbeiders in hunne rechten zou den worden getroffen. Verschillende leden vian de „Neder landsche Automobiel-club" hebben op een desbetreffend verzoek van het hoofdbestuur zich bereid verklaard ten allen tijde bij een eventueele stagna tie in het spoorwegverkeer zich be schikbaar te stallen voor bet postver keer en om de Kamerleden naar Den Haag te brengen. Alle brigade-commandanten dar rijksveldwacht hebben aanschrijving ontvangen manschappen beschikbaar te stellen tot bewaking van de spoor weglij nen in hun ressort. In volle uitrusting moeten zij zich Dinsdagmorgen op de hen aangewe zen standplaatsen bij de burgemees ters aanmelden. Naar men verneemt heeft de chef van het Staatsspoorstation tei 's Gra- venhage, blijkbaar handelende op liooger last. tot de beambten van het station -op het emplacement de waar schuwing gericht, dat ieder beambte, die het werk staakt, zich geschorst kan rekenen, waarop ontslag door de directie kan volgen. Zooals bekend, hebben de stations chefs recht tot schorsing. Uit de Arbeiderswereici BINNENLAND. Te 's Gravenhage heeft voor een stampvolle zaal ds. A. S. Talma een rede gehouden over de beteekenis der jongste spoorwegstaking voor de ar bei dersbeweging in Nederland. Spr. noemde die een groote schande voor de Nederlandsche arbeidersbe weging en zei o. a.: Deze staking nu is geheel en al op de anarchistische lijn. Dat wil spr. bewijzen. Zich beroepende op bladen als „Het Volk", 't blad van den heer Oudegeest,, constateert spr., dat deze staking niet is gegaan om' de loonen, den arbeidstijd de organisatie dier spoorwegarbeiders, maar alleen om te helpen de transportarbeiders te (Amsterdam. De spoorwegmannen zelf begrepen dit niet en 't kostte daar om den leideTs mannenmoed om hen weer tot werken te bewegen, toen de staking gewonnen was. 't Ging niet om 't verplicht lidmaatschap van den spoorwegarbeider, maar om te steunen een vereeniging die niet het verplicht lidmaatschap had, maar een andere vereeniging wilde helpen die 't wel had. De overwinning der spoorweg arbeiders was niet dat de zaak bij de veemen in orde kwam .maar alleen dat geheel Nederland gebeefd had voor de macht der arbeiders. Daarover hebben ze gejubeld' en gejuicht. Dat noemt spr. puur anarchisme. Toen de organisatie was erkend, ging men heel kalmpjes over de verbetering der arbeidsvo orwaar den o nderhan d el en met de patroons. Dit is een bewijs van onverstandigheid- Een tweede element van anarchisme ziet spr. in de contractsbreukquaestie. Een spoorwegbeambte heeft spreker verteld, en bij informatie is hem dit ook gebleken, dat er wel degelijk een opzeggingstermijn bestaat. Bij de H. S. M. verbindt men zich voor zes maanden. Hiet merkwaardige in d'e zaak vindt spr., niet dat de redacteur van 't „Sociaal Weekblad" zich om trent dit punt vergist heeft, maar dat die arb eider sbladen metgeen woord de contractbreuk hebben afgekeurd'. Dit kan spr. zich voorstellen van anar chisten, maar niet van sociaal-demo craten, die die bestaande maatschappij aanvaarden zooals zij i». ue sociaal democraten sluiten toch zelf con tracten. Is er verschil tusschen con tract en contract, dan zou spr, willen dat de sociaal-democraten hij 't slui ten van contracten van te voren zegden of ze 't contract al dan niet als nul en van geener waarde beschouwden. Een andere quaestie komt er bijde eedsquaestie. 't Is gebleken dat de staking overal uitging van de machi nisten, die niet onder eede stonden. Spr. zal dus niet beweren dat hier eedbreuk door leden van 't personeel is gepleegd, maar hij komt op tegen de schandelijke leugen in „Het Volk", dat de eed aan de arbeiders zou zijn afgeperst door de directie, die toch tot opzegging van dien eed door de wet verplicht was. Dit is een schandelijke wijze om de arbeiders voor te lichten. Al moge 't waar zijn, dat die eed slechts dient om processen-verbaal te kunnen opmaken, als ik zweer dat ik al mijn verplichtingen zal nako men met ijver en nauwgezetheid, moet ik zulks nakomen, ook al' was het doel van d«n eed een ander. Een derde punt: de spoorwegsta king is geweest een stukje algemeene werkstaking. Dit is een zuiver anar chistisch denkbeeld. Sport en Wedstrijden Voetbal. VELOCITASHAARLEM. Waar ik verleden week onze roodbroe- ken prees, daar mag ik het nu niet doen. Meit hetzelfde elftal, waar Haarlem mede gelijk speelde tegen de kampioenen in Den Haag, werden zij gisteren la Breda tegen de cadetten geklopt. Wie had dat gedacht? 2—1. Veel van dezen wedstrijd valt er niet te zeggen. Het weer was slecht, het veld glad en zoodoende de bal vet. Het gevolg hiervan was, dat geen van beide partijen goed spel liet zien. Reeds terstond drinlgt Velocitas geducht op en krijgt Haarlem s keeper van Andel handen vol werk. Evenwel zijn doelverdedigen was zeer goed. Eindelijk na een kwartier komt Haar lem een beetje 'los, maar erg goed gaat het toch niet. Want reeds dadelijk zijn het de cadetten weer, die het roode doel bestoken. Een free-kick vlak. voor het doel van' Haarlem wordt buitengewoon goed door den keeper weggewerkt. En als er een goed half uur is gespeeld, zet de Neve de eerste bal in het net der onzen. Nu begint Haarlem in te zien, dat het zoo niet gaat, het spel wordt beter en we den ken Haarlem reeds te zien scoren, maar nog juist bijtijdis weet de keeper het ge vaar te voorkomen. Half-time komt met den stand 1—0 voor Velocitas. Dadelijk wordt van doel verwisseld en nu begint Haarlem met er alles op te zetten. Het doel van Velocitas zit ruim een kwartier in het nauw. Het duurt dan ook niet lang of Jan van den Berg maakt Haar lem's eersteling. Scheidsrechter Vermeu len kent hem echter 'niet wegens het off side staan van een der spelers van Haar lem. Dit doet bij Haarlem den moed nog niet zakken, want 10 minuten hierna scoort Haarlem door netjes drijven van den kapitein Van den Berg. Het spel komt weer meer op het terrein van Haar lem, de keeper moet weer als reddende engel tusscbenbeide komen, maar een schot van Vorster lis hem te machtig en Velocitas heeft weer de leiding, 2—1. Alles wordt, door de onzen gedaan, krachtig en pootig spel wordt nog gege ven. Maar dit al mag niet helpen en als het tijd is hebben de onzen verloren. Een gelijk ispel had mijns inziens de juiste verhouding aangegeven. Een pluimpje voor hun spel verdienen van Andel en van Leuven- De anderen allemaal minder goed dan /gewoonlijk. Na afloop werd aan het elftal een zeer gezellig diner in Rotterdam gegeven. Al had Haarlem in Breda verloren, toch deed dit aan de aangename stemming, welke heerschte, niets af. Zondag tegen H. B. S., moei 't beter. Laat den Holdert-beker u niet ontnemen. UITSLAGEN VOETBALWEDSTRIJDEN. Hercules—II. F. C., 1—1. Ajax— Sparta niet doorgegaan. H. B. S.Volharding, 1—4. R. A. P.—H. V. V., 2-1, gestaakt. Rapiditas—Quick 2—1. AMATEUR. Internationale wedstrijden. De commissie belast met de regeling der wedstrijden tegen de „Nondescripts A. F. C." heeft de volgende wedstrijden definitief vastgesteld. Op verzoek van

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2