het toerende elftal wordt e'lk tweetal wed door een rustdag gevolgd. Vrijdag 10 April H. V. V. te Den Haag. Zondag 12 April Vitesse te Arnhem. Maandag 13 April Volharding te Am sterdam. Woensdag 15 April P. W. te Enschedé. Donderdag 16 April Haarlemsch elftal te Haarlem (H. F. C.'s terrein). Zaterdag 18 April Bredaaisch elftal te Breda (N. O. A. D.'s terrein). Zondag 19 April H. B. S. te Dein Haag. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN, 30 cents per regel Eind goed al goed. Men heeft niet noodig als men sol daat geweest is, de een of andere oor log meegemaakt te hetoben om den in vloed van het militaire leven op latere jaren op zijn lichaamsgestel te onder vinden. Het gewóne militaire leven met zijn jaarlijksche kampeeringen en bivakken in ons vochtig Nederland zijn reeds voldoende om een noodlotti- gep invloed uit te oefenen op vele per sonen. En iedereen weet, zoo niet hij ondervinding, dan toch van hooren zeggen, dat vele mannen op zekeren leeftijd rheumatische aandoeningen hebben die wel degelijk het gevolg zijn van de koude en vochtige nachten die- zij in een bivak hebben doorgebracht. Zoo was 't ook 't geval met den Heer H. Franzen thans muziekonderwijzer, wonende in de Sloestraat 28 te Arnhem. Genoemde heer verhaalde aan 'onzen verslaggever bij zijn bezoek dat hij se- det 20 jaren aan chronische rheuma- tiek geleden had, en het was zijn stel lige overtuiging, dat hij die kwaal ge durende zijn militaire loophaan als stafmuzikant had opgedaan. De Heer FRANZEN, Volgens portret. Ik had altijd, zoo ging hij voort, een vermoeid gevoel in de beenen, en zulks was niet in eens opgekomen, maar van lieverlede, en die rheumatische pijnen, waarvan ik. veel te lijden had, deden zich vooral voor1 in de rechter heup. Op 't laatst werden die pijnen zelfs zoo ondragelijk, dat ik niet meer wlist, hoe mij ervan te bevrijden. Op aanbeveling van een mijner kennissen, die zelf ook de goede uitwerking der Pink Pillen van Dr. Williams ondervonden had, ging ik ook tot hun gebruik over, en weldra mocht ik mij over een goed re sultaat verheugen, daar mijn rheuma tische pijnen thans verdwenen zijn, ik kan een ieder ze ten zeerste aanbeve len en machtig U mijn attest en por tret. hetwelk op waarheid gegrond is, te publiceeren. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, d'at men. wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede producten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig, dat zij uiterlijk den schijnt hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geenen dee- le. Koopt z,e slechts bij de depothou ders. of, zoo ge pi aar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, den heer Snabilié. Prijs t 1-75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepoithouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toerae* ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. A4&A ra H. LAMP. Barteljorisstraat 22-24. L, Specialiteit in Lederwaren. t! „UNIVERSUM" S A Nieuwste en meest practiache portera onn ak.\ Priji r 2.-. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukken, geplaatst 0/ niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 22 Febr. '03. Geachte Redactie, In de hoop. dat Burgemeester en Wethouders termen konden vinden om op dc begrooting van 1903, een post uit te trekken voor voeding en kleeding van behoeftige schoolkinderen, werd te dien einde door het Haarlemsch Ar beiders-Secretariaat reeds op 28 Mei 1902 een adres bij den Raad ingediend met een uitvoerige toelichting, waarin eenerzijds erkend werd het vele goede door particulieren 'in, deze zaak tot stand gebracht, maar anderzijds be toogd dat deze particuliere voorziening niet alleen wisselvallig, maar ook on voldoende is. en derhalve van gemeente wege gesteund dient te wordeu. Wij vleiden, ons met de hoop, dat B. en W. van einde Mei tot einde October (den tijd waarop gewoonlijk de be grooting wordt behandeld in den Raad), genoegzaam gelegenheid zou den hebben om een onderzoek m te stellen naar de juistheid onzer bewe ring. Hoe groot was echter onze te leurstelling, toen wij bemerkten dat het ontwerp der begroeting voor 1903 we der geen post vooir dit doel bevatte (bij de vorige begrooting was er ook reeds op aangedrongen). Onze eenige troost was de mededeelinig, bij de be handeling der begrooting, dat de re sultaten van een uitgebreid onderzoek in studie waren bi;i d'e leden van heit, dagelijksch bestuur. Doch zie, nu is het reeds bijna Maart 1903, en nog steeds wachten wij te vergeefs op een advies van B. en W. in deze zaak, en met ons wachten, het-, geen erger is, hondenden slecht gevoe de en slecht gekleed© schoolkinderen. Het H.A.S. heeft daarom besloten meer dan tot dusver de publieke aandacht pp dit hoogst belangrijk onderwerp te vestigen, overtuigd dat B. en W. be reid zullen zijn:, de zaak sneller af te doen, wanneer van de zijde der Haar- lemsche vooruitstrevende burgerij en arbeidersbevolking om een maatregel in bovenbedoelden zin- wordt gevraagd. Het heeft daarom een openbare ver gadering uitgeschreven op Woensdag 25 Feb. te half -9 lin het gebouw van den Ned. Protestantenbond, Nieuwe Gracht, waar de heer F. L Ossendorp voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond van Nedorl. Onderwijzers en ondergeteek.ende- zullen spreken over Schoolvoedilng- en kleeding, en waar toe Burgemeester ©n Wethouders en de leden van den Raad schriftelijk zijn uitgenoodigd. Wij vertrouwen dat al len, die het lager onderwijs een goed hart toedragen, en vooral de arbeiders die 'beseffen dat door iedere verbete ring van het ondarwijis (en .dit is' toch het voornaamste doel dat met ischoolvoeding beoogdi wordt) de kans op ven-heffing hunner klasse wordt ver- hooerd. door talrijke opkomst- zullen toonen, dat zij instemmen met den wensch der georganiseerde arbeiders, 0111 van gemeentewege steun te ver krijgen voor de voldoende voeding etn kleeding van behoeftige schoolkinde ren. 9 U, M. de R., dankend voor de opna me. teeken ik met, hoogachting. Uw dw. F. W. N. HUGENHOLTZ Jr., Seer. H. A. S. Stoom vaarlberiehten. Het stoomschip Salak vertrok 21 F&. bruari van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Febr. te Padang. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Febr. van. Padang. Het stoomschip Prins Willem IV arriveerde 19 Febr. van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip Prins Willem V ver trok 21 Febr. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Soestdijk, van de HollandAmerika-lijn, vertrok 21 Febr. van Rotterdam naar Newport News. Het stoomschip Arm and Béhic, met de Fransche mail, arriveerde 20 Febr. te Suez en zette de reis naar Marseille voort. Het s.s. kan 25 dezer aldaar worden verwacht. Gemengd nieuws. De Humberts zijn vrijgesproken van de aanklacht wegenis laster tegen hen inge bracht. Goud in de keel. Onlangs werd1 medegedeeld, dat Adeline Patti op haar gevorderden leeftijd nog éénmaal een tournée door Amerika zal maken. Bij haar terugkomst zal zij dan we der een aanzienlijke som bij haar ver mogen kunnen voegen. Een Engelsch tijdschrift maakt hier bij de opmerking, dat Patti met hare stem al zoo ongeveer 12 millioen gul den heeft verdiend. In één jaar tijd had zij een zuivere winst van ruim f 800,000. Gedurende een deel van haar loopbaan ontving zij iederen dag voor 2 a 3 uren optreden f 12,000; ware zij op deze wijze voort gegaan, dan zou zij in 3 jaren tij ds reeds 12 millioen gulden verdiend heb ben. De hoogste som, die ooit aan een zangeres in „Covent Garden" te Lon den werd toegekend, was f 115,200 voor 16 avonden, -dit is dus f 7200 per avond. Dit was in 1870. Gedurende hare vroe gere Amerikaansche tournée heeft Patti zelve echter dat record al gesla gen, want in 1880 ontving zij ruim f 14,000 per avond. Deze primadonna gebruikt eenvou dige middelen om haar stem te be houden tegen kunstmatige hitte in treiu of concertzaal; een dier middelen is, des morgens bij het opstaan de keel met zout water te gorgelen. Voorzeker kan men hare honoraria voor de keeren dat zij zong vorstelijk noemen; maar toch heeft zij eens door niet te zingen, nog meer verdiend. In een zeker seizoen verdiende zij nl. in- het Covent Garden behalve 9600 per avond nog f 14,400, door dat zij zich verplichtte gedurende een bepaalden tijd, nergens anders te zin gen. Hoe goed Patti munt weet te slaan uit haar talent, blijkt ook hier uit, dat zij waarschijnlijk de eerste zan geres is, die haar stem heeft laten verzekeren. Voor het één enkele maal niet kunnen optreden is zij verzekerd voor f 12O00; bij geheel verlies van hare stem f 96,000. Ofschoon zij reeds ongeveer 60 jaar oud is, heeft zij de verzekering-maat schappij slechts tweemaal voor uit- keering aangesproken. Christina Nilson heeft betrekkelijk slechts een korten tijd van roem ge had ©n toch moet zij met haar zin gen zoo ongeveer een kapitaaltje van f 3,000,000 bijeen hebben gebracht. Al blijven hunne hon-orai-ia ver achter bij die van een Patti of Jean de Reszke, toch hebben ook nu nog de beroemde zangers en zangeressen een vorstelijk inkomen. Als mevrouw Melba wil, verdient zij per week een f 12,000; heeft zij tijd om in besloten kring op te treden, dan kost dat den gastheer minstens f 2400. j Gevierdie zangeressen als Clara Butt en Ada Groszley behoeven niet Ja- loersch te zijn op een minister wegens diens hoog traktement Zij kunnen dat ieder jaar ook gemakkelijk ver- j dienen en dan nog jaarlijks zes maan- j den vac-anitie nemen. Wat zangers betreft, houdt Jean de j Reszke het record. Zijn contract, gedurende 6 maanden op te treden, verzekert hem een som van f 86,400; daarbij vordert hij nog steeds extra vergoeding voor reis. en verblijfkosten en ter bestrijding van de kosten van een rijtuig De gebroeders De Reszke hebben ge- j durende hun 25-jarige zangersloop- j baan minstens f 12,000,000 bijeenge- gaard, waarvan Jean natuurlijk het leeuwenaandeel heeft verdiend. Dat j maakt gemiddeld voor hen per hoofd en per jaar f 240,000. Nog vermelden wij Lassalle, die voor éénmaal optreden f 4800 ontving, j Een Belgische „De Jong". I 't Parket te Brussel onderzoekt nog I altijd de zaak van den jongen Duit-j scher die. door huwelijksbeloften, aan de familie van een Brusselsch meisje een goede f 10.000 aftroggelde. Mem heeft nu ontdekt, dat dit meisje zijn! eerste slachtoffer niet. was. Te Nizza nl. verloofde hij zich vroe- der reeds met een Amerikaansche, d'ie hij voor f 15.000 aan juweelen, en, naar men zegt. voor een half millioen aan Cubaansche effecten bestal. Juweelen en effecten zijn bij een woekeraar, wien de trouwlustige ze als pand had gegeven, teruggevonden. Een proces em een geill jstreerde briefkaart. Evenals overal elders hebben de geïllustreerde briefkaarten in Italië een. reusachtig succes. Op het oogenblik hebben zij een. vreemdsoortig proces veroorzaakt. Een zekere mooie jonge dame, m-ej. Ida de Frate ,dochtetr van een bekend Genueeschen schilder, had zich laten fotografearen. De fotograaf, Ricci ge naamd, kreeg het lumineus idee een duizendtal briefkaarten te laten druk ken met als versiering... bet portret van mej. de Frate. Immers, zoo dacht hij, briefkaarten met zulk een mooie vrouw er op, vin den zeker koopers. Maar wat wi] hei- geval? Mej. de Frate was verloofd. Haar aanstaande echtgenoot nu was er zoo weinig mede ingenomen, dat het beeldl zijner aangebedene over al werd verspreid, dat hij de verloving ve-rbrak. De troostel-ooze jonge dame heeft nu den onbescheiden fotograaf langs ge rechtelijken weg aangesproken tot het betalen van een kleine f 40,000 scha devergoeding. ,,Geen man, dan ten minste geld", is haar parool. De lichtkunstenaar beweert echter, dat zijn cliënte toestemming tot het drukken en verspreiden der briefkaar ten heeft gegeven, wat deze beslist ont kent. Een 103-jaris: dolfter. De nestor der dokters van Montpel- lier ©n waarschijnlijk van heel Frank rijk, dr. David, is deizer dagen 103 jaar oud geworden. Hij werd 19 Plu- viöse van het jaar IX. (10 Februari 1800) te Murvialles geboren en oefen de tot zijn 98e jaar te Grobels de ge neeskunde uit; daarna ging hij wo nen bij zijn dochter te Montpeilier. Hij heeft nog altijd een goeden eet lust en maakt dagelijks zijn wande ling. De heer Davicl verzekert zijn lange leven te danken te hebben aan zijn verblijf in de buitenlucht en aan zijn matigheid. Tweemaal is hij ern stig ziek geweest: toen hij 73 jaar was kreeg hij den typhus en twintig jaar later longontsteking. Hij is een specialiteit in miltziekten en ook nu nog komen vele zieken hem raadple gen. Een jonge held. ;Te Parijs liet in de rue Menilmon- tant een huurkoetsier, terwijl hij in een klein café zijn maal ging gebrui ken, het paard an rijtuig onbeheerd staan. Daar komt een automobiel aansnorren, liet geraas doet het paard schrikken, het slaat op hol. Het was op het drukke middaguur; er waren vele wandelaars op straat, die schreeuwend en roepend hun heil in winkels en portieken zochten. Niemand scheen er aan te denken, het paard, dat toch zooveel onheil kon aanrichten, tegen té houden. Daar komt een veertienjarig koks maatje aan. Moedig werpt hij zich voor het paard; dit staat nog niet da delijk stil, doch sleept eerst nog den jeugdigen held een tweehonderd me ter mede. Dan gelukt het ons maatje het. paard tot staan te brengen. Wonder genoeg heeft, de jongen slechts eenige lichte kwetsuren opge- loopen. Een bewijg van zijn echte hel- dennatuur is nog, dat hij weigerde aan den nu toegesnelden agent zijn naam op te geven met de aanmer king: „Waarom? Ik ben immers niet ge wond!" Dankbare erfgenamen. Voor een burgerlijke kamer in Vïün chen wordt eene zaak gepleit, die van bijzonder veel dankbaarheid getuigt. Eenigen tijd geleden stierf aldaar een rentenier, die aan ieder van zijn vijf erfgenamen 20,000 mark naliet. De overledene werd op zijn doodsbed ge fotografeerd en in een paar Münche- ner bladen kwam ©en doodsbericht. Door de erfgenamen wordt nu ge pleit om de kosten van de portretten en het doodsbericht. De weduwe wil de berichtkosten niet mee betalen, omdat haar naam er niet onder heeft gestaan, d)e overige erfgenamen weigeren iets bij te dragen in de kosten der por. trettten, omdat zij ze niet besteld' heb ben. Tegen slechte betalers. In New-York is een agentschap op gericht, dat zich belast met het innen van „kwade posten" en naar het schijnt met zeer veel succes. Het agentschap werk op de vol gende wijze, het zendt een zijner em ployés naar den schuldenaar, niet in een gewoon rijtuig, maar in een grooten verhuiswagen, beschilderd' in een helroodë kleur en waarop aan alle zijden met groote letters staat te lezen „Inning van kwade posten". De verhuiswagen blijft natuurlijk zóó lang voor de deur staan als de employé van het agentschap bij den schuldenaar binnen is en is intusschen een bron van vermaak voor groot en klein. Het is waarlijk niet te ver wonderen, dat velen weinig gesteld op een dergelijke betooging, na een eerste waarschuwing van het 1 agentschap, hunne schuld zoo spoedig mogelijk be talen. De kleine Japaueezen. De Japaneezen, intelligent en door denkend als zij zijn, hebben ontdekt, dat hun soldaten veel kleiner zijn dan hun collega's van de Europeesche mo gendheden. En de autoriteiten heb ben zich terstond gezet tot onderzoek van het hoe en waarom, om aldus tot de remedie te kunnen geraken en ziet, weldra was het hun duidelijk, dat de Japansche zitmat de oorzaak was en de Europeesche stoel het geneesmiddel! De Japansche kinderen, aldus bewe ren de autoriteiten, groeien niet, "al thans niet genoeg, omdat zij altoos ge hurkt op den grond zitten, waardoor de circulatie van het bloed belemmerd wordt, terwijl het Europeesche kind, zittend op een stoel, een volkomen on gehinderde bloed-circulatie heeft, In verband hiermede zijn groote be stellingen stoelen in Europa gedaan Hoe men 100 jaar ban worden. Het is duidelijk, dat niet iederen dien gezegend'en leeftijd zal kunnen berei ken;. Tcch kan iedereen het beproe ven en daartoe de raadgevingen opvol gen, die personen, welke honderd jaar en ouder nog zijn geworden, daartoe geven. Als men hoopt lang te zullen leven, verdraagt men gemakkelijker de be slommeringen, die dat leven ons oplegt. Een New-Yorksch blad heeft een rondvraag gericht tot een twintigtal honderdjarigen in Amerika, zoowel mannen als vrouwen. De ingekomen antwoorden zijn het lezen wel waard. De oudste der honderdjarige dames, een negerin, zekere Marie Mac Donald, schrijft Om honderd jaar te worden, moet men jong in het huwelijk treden, bij bet aanbreken van den dag opstaan en nooit tc veel drinken. In tegenstelling daarmee verklaart Noe Katie, een New- Yorksche, die den eerbiedwaard'igen leeftijd van 125 jaar beeft bereikt, dat men nie't moet huwen. Verder ils haar raad zich vroeg ter ruste te begeven en niet te drinken. Een heer der schepping, de honderd jarige Frances Binncon uit den staat Illinois, schrijft zijn hoogen ouderdom er aan toe. dat hij nooit tabak of ster ken drank heeft gebruikt. Lijnrecht daartegenover staat de meeuiing van een ander oud heer, Jo zef Mac Grath (103 jaar) die meent: „Werk veel, slaap nooit langer dan 7 uur,wees niet afkeerlg van tabak of j drank," Men ziet, de raadgevingen spreken elkaar tegen, maar goed zijn zij, want door ze op te volgen zijn de raadgevers honderd jaar oud geworden. Vervolg stadsnieuws. D e B a k It ersg ez e 11 en beweging te Haarlem. Zondag heeft hier ter stede eene huishoudelijke bijeenkomst plaats gehad van het bestuur der afd. Haarlem van den Ned. Bakkersgezellembond met het personeel en de depothouders der I-Iaarlemsche Brood- en Meelfabriek. Uit de besprekingen bleek zooals men ons meedeelde dat nog niet al len igeheel met. de nieuwe regeling wa ren ingenomen, omdat het loon nog ver onder den ontworpen loonstandaard der afd. I-Iaavlem was .gebleven. De loonen waren over 't algemeen genomen, met 3 en met f 2 vermeerderd, en thans gesteld voor een ovenist op f 14; deegmaker f 14, volwassen werkman 13 en daaronder, en dit bij een werktijd van 78 uren, ter wijl alle emolumenten als de uitkeerlng op de dividenden-dag, kermis- en nieuw jaar vervallen. Ook is thans eene veran dering gekomen in bet ziekenfonds, die hierop neerkomt, dat men eerst in de tweede week der ziekte uitkeerlng krijgt en dan wel de helft van de eerste week. Is men dus een week of een paar da gen ziek, ontvangt men niets. De praktijk zal dus moeten leeren, wel ke regeling voor het personeel voordee- liger is. Ook de depothouders, die tot dusverre nog niets meer gekregen hebben, zijn niet tevreden. Het resultaat der vergadering was, dat de beweging nog zal worden voortgezet, en getracht zal worden bij alle patroons de nieuwe loonregeling door te voeren. Weldadigheid naar Vermo gen. In d'e Zaterdagmiddag- gehouden vergadering had behalve het uitbren gen van een verslag, waarvan wij den inhoud reeds in ong vorig nummer hebben medegedeeld, een bestuurs verkiezing plaats. De periodiek aftredende bestuursle den werden allen bij acclamatie her kozen, terwijl in de plaats van den heer Versfeit tot tweede penningmees ter werd gekozen die heeir H. J. Mas- sink. Door dan Voorzitter, dien heer J. Muilemeister, werd medegedeeld dat' een onbekende aan de vereeniging duizend Oostenrijkscihe florijnen had geschonken, op voorwaarde, dat al leen dje rente van dit geld' zou mogen worden gebruikt. Hij sprak dim wensch uit, dat dit voorbeeld navolging zou mogen vin den. Daarna werd de vergadering ge sloten. Bijzetting. De bijzetting van het stoffelijk overschot van den heer P. Ple- penbrlnk in het Mausoleum op de nieu we begraafplaats alhier zal morgen te 12 uur plaats hebben. Aanbiddiingsdag. Naar wij ver nemen zal ter gelegenheid van het zilve ren Pausfeest in alle R. K. kerken In het bisdom Haarlem op 8 Maart a.s., een aanbiddingsdag gehouden worden, en's avonds een plechtig lof met Te Deum tot sluiting. Een woesteling. Men schrijft ons-. Zaterdagavond omstreeks 8 uur ont stond een twist tusschen een echtpaar wonende in de Esschilderstraat, De ze liep zoo hoog, dat de buren op het hulpgeroep der vrouw toeschoten, waar op de man de deur van zijn huls sloot, en voortging met zijn woede te koelen aan het huisraad. In den storm van Zaten dag op Zondag is o.a. een zware boom op de Kampervest, vlak bij de Kleine Hout- brug, omgewaaid. De boom was dicht bij erin grond afgebroken. Gisteravond te 0 n g e v eer 10 uur had aan de Bakenessergracht een man het ongeluk dat zijn hoed in hei water woei. Doch dat was 't ex-gste niet. Dc man wilde den hoed gi-ijpen, met het treurige gevolg, dat hij nu zelf ook in 't water terecht kwam. Er was op dat oogenblik juist geen enkele voorbijganger, zoodat men zich don angst zijner vrouw, die wanhopig langs den kant stond te kijken, begrij pen kan. Het duurde geruimen tijd, eer er hulp kwam opdagen. Bureoi, en de bi'ugwachter hebben door het toeste ken van stokken enz. den man weer op het droge gebracht. In zijn woning dicht in de buurt kon hij slechts met veel moeite worden bij gebracht. Gevonden voorwerpen Een elastieke bal, een voetbal, een korporaalssabelkwast, een zilveren armband. Bekeurd. Een tapper is bekeui'd. onxdat hij aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaar sterken drank in het klein verkocht. A a n r ij ding. Donderdagmiddag reed een koetsier met paard en rijtuig op den hoek van Nieuwegracht en Kruisweg tegen een tramwagen, door dat hij het bellen niet hoorde. Een lantaarn van zijn rijtuig is beischadJigd. doch aan de tramwagen, niets. Flinke wandelaars. Heden waren in onze stad de heer Ralagny d'ALby en echtgenoote. die per voet. een reis om /de Wereld maken. Twee maanden geleden zijn zij uit Parijs vex-trokken. België hebben zij reeds bezocht en hedenmiddag zouden zij near Breukelen gaan wandelen om een bezoek te brengen aan den heer Dudok de Wit, om daarna hun reis naar Du'itscliland te vervolgen. Deze wereldwandeüng geschiedt om een weddenschap. Het echtpaar was vergezeld van een tolk. Kameraadschappelijk. De opbrengst van de j'l. Zaterdag avond gehouden collecte aan de uit gang der Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., voor een kameraad, d'ie 28 weken ziek is, heeft gebracht dé som van 63, Uit de Omstreken. Bloemendaal. Ds. J. Wijs, gewezen predikant bij het krankzinnigengesticht Meerenberg is benoemd tot ridder in de or d'e van Oranje-N assau. Zand voort. Door de politie alhier zijn Zater dag-avond aangehouden twee minder jarige jongens, respectievelijk 8 en 9 jaar, genaamd L. O. en J. v. D. uit Haarlem, die in cle duinen verdwaald en zoodoende liter aangekomen wa ren. Door de bemiddeling van de po litie zijn ze naar de ouderlijke wo ning teruggebracht. IJ in ai<l en. Alhier ,is opgericht een af deeling van de Vereeniging voor- Vrouwenkies recht, Tot bestuursleden wei-den ge kozen mej. D. de Boer, pres,, mej. F. C. Mets, seci*., en mevr. Constandse, penningm. Door den heer J. L. Winkler Prins, arts te Santpoort, is in een vergade ring van het Witte Kruis, afd. Velsen, een zeer belangwekkende lezing gehou den over het onderwerp: Dokter, pa tiënt en publiek. Ofschoon deze af dee ling bijna duizend leden telt, was de opkomst in het Café de Kleine Willem Barendz zeer gering; met de bestuurs leden mede waren slechts ongeveer 20 personen opgekomen, om de werke lijk uitstekend bewerkte rede met tal van nuttige wenken en raadgevingen aan te hooren. Schoten. Gisteren speelde op het terrein ge legen tc Schoten E.D.O. I. een span nende wedstrijd tegen H.F.C. Voor waarts, welke door de laatstgenoem de met 5—3 werd gewonnen. Met half time. won E.D.O.I. met 2—1. Halfweg Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier is benoemd mej. Mol te Hillegom. Uit de Amsterdamsche trekvaart is het 1 lijk opgehaald van zekere A. P., vroeger koopvrouw alhier, laatstelijk te Amster- daro woonachtig. Vervolg Nieuwstijdingen. H. J. van Pommeren f De pedel der Amsterdamsche Uni versiteit, de heer H. J. van Pomme ren, is Zondagavond op 63-jarigen leef tijd overleden. De overleden pedel, die nog eerst kort gele dien onder vele blijken van belangstelling zijn 40-jarige loopbaan vals gemeente-ambtenaar herdacht, was een man wiens verscheiden door onze Universiteit zeer zal worden ge voeld. Plij was iemand, die in menig opzicht de vraagbaak was van hoog leeraren en studenten en die om zijn onverflauwde werkkracht en groote [welwillendheid door allen, die met hem in aanraking kwamen, hoogelijk werd gewaardeerd. Door de heeren en dames jhr. mr, E. W. Berg, oud-lid van den Raad va/n Toezicht op d'e spoorwegen; H. P. Ber- lage, architect; prof. dr. R. C. Boer, hoogleeraar; dr. A. Bonebakker, med. doet.; prof. dr. A. J. H. W. Brandt, hoogleeraar; mej. E. Boïssewain, di rectrice school voor socialen arbeid; jhr. C. J. W. C. H. Graafland, gep. luit.-kol. Ned.-Ind. leger, te Haarfem; M. C. M. do Groot, voorzitter van het Volkshuis, te Schiedam; dr. J. H. Gun ning, schoolopziener; P. H, Hugen- holtzjnr., voorganger Vrije Gemeente; prof. dr. G. Kalff, hoogleeraar te Lei den; mej. E. C. Knappert, directrice Volkshuis ,t.e Leiden; mej. S. G. F. Meyboom directrice huishoudschool; Th. Sanders, voorzitter van den Ver bruikershond; mevr. SandersHuide- coper; L. Simons, voorzitter afd. Am sterdam. van den Verbruikersbond; mej. C. Tilanus, voorzitster van de vereeniging Samenwerking: J. A. Tours, directeur van Ons Huis; prof. dr. J. M. J. Valeton, hoogleeraar, allen (behalve de enkele aangeduiden) te Amsterdam, is ©en „manifest aan onze medeburgers in stad en lande" ver spreid, bevattende een opwekking om zich te onthouden van het prikkelen tot maatregelen van verweer, tot hand having van het gezag ten koste van wat het kosten moge en het tegengaan van de geleidelijke politieke en maat schappelijke emancipatie van den vier den stand door geweld. Integendeel dient vertrouwen te worden betoond in „vrijheid onder verantwoordelijk heid." Telegrammen DUITSCHLAND EN VENEZUELA. WASHINGTON, 23 Febr. (Reuter). De Duitsche gezant, baron Speek von Sternburg, verzocht aan Bowen de onmiddellijke betaling van 5500 pond sterling, in het protocol bepaald. Bowen weigerde dit en deelde aan ba ron Von Sternburg mede, dat dit be drag aan den Duitschen vertegenwoor diger te Caracas zal worden betaald dertig dagen na 13 Februari, zooals in het protocol is vastgesteld. Amsterdassigciae aeara door bemiddeling van de firma CLA.ASSEN en BEUNS. GiataY. Heden Zö, 21 Fep. ld. 22 Feb. 87 865/g 41 401/, Erie's 393/r 38S/, 33Vs 3SV: do. pref. 5^/iü 6$ Missouri Kansas Texas, Com. 2SS/s -"Is National It. R. of Mexico 191/4 191/8 New-York Ontario 33'/, 33 Norfolk Western 74I/0 "SS/, Rock Island Cy. 4ys/c 401/» Southern Pacific 641/1 63 Southern Railways 3ö'ri 34-/8, Union Pacific ïor 100 Vs Wabash 1 3ri/s 31'/» American Car 41«/s 41'/* New-Orleans R. Co. lö'/ll 15 Steels 391/, 38lR/i6 Koninkl. Petroleum Maatsch. 428 4Z? 2 i5/$ 24»/, Grand Trunkof Canada Correspondentie. Den Heer v. S. Uw stukje kan geen plaatsing vinden, omdat de oorzaak der opzegging daarin niet wordt medege deeld en dit toch noodig zou zijn voor een juist begrip der zaak. REDACTIE. Burgerlijke Stand. Bevallen: E. M. HoornSoellaart d. 22. W. C. F. Goedeanans—Borgers d. H. M. Kruijd—Remer d. 21. M. J. C. van Duffe len—Brinikmanm z. 22. A. van Wouden— Herbst, d. 20. J. H. C. Habermehl—Seven- huysen, z. A. Schouten—Dekker d. 22. T. M. A. H. Schutte—Boom d. L. Har», dorf—Dallinga z. 23. A. de Bruin—Scha kelaar z. Overleden: 21 Febr. C. IJ. Philippo 4 m„ z., Olie.-lagerslaan. H. J. M. de Rijk 4 m., z., Amsterd.vaart. E. van der Meij Koeleman 49 j., Voortingstraat. M. T. Iloogers 15 m., d.. Zomerstraat. BLOEMENDAAL. Bevallen: E. J, M. Bijvoet—Eldering z. B. Bakkervan Nobelen z. Overleden: J. H. Bijvoet 70 j.: J. Rom- bout—Noorloos 72 j.; F. J. B. Beijssen, 61 j., Meerenberg, C. J. Caesar 45 j., idem. BENNEBROEK. Bevallen: J. M. BakkerKramer d. BEVERWIJK. Bevallen: C. Tervoort—Veenboer z. J. Kluft— Corver z. C. C. van Eek—Sührend. Overleden: H. A. Doll, 20 j., ongeh. M. Schoonenberg, geh. met G. Scholts 44 j., E. J. Vellema, 19 dagen. J. II. Walter 3i maand: A. J. Los, 20 j., ongeh.: M. M* Tromp, geh. met J. Arisz, 44 j.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3