NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAr Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. De Groote Boycot 20e Jaargang Woensdag 25 Februari 1903. No. 6030 HAABLEHrS DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Vb Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Vi de omstreken en franco-per post. 0.45 ü.d.verterLtiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Znlder Braitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre jttitarsotti's UajfOJad v»rj 25Fel>r. fcevat 0. a. Uit het Engelscbe Lagerhuis, De Duitsche wet en de spoorweg arbeiders. Het jubileum ran den Paus, Hot land in beroering. Buitenlandsch Nieuws Engeland. In het Lagerhuis verklaarde lord Granborne dat de Britsche regeering, op 13 Januari een circulaire rondzond, den mogendheden, welke de Binxissel- sche conventie hadden ondlerteekend, mededeelende, dat de regeering onder geen omstandigheden zou toestemmen «trafrecht te leggen op suiker uit Brit sche zelfbesturende kolonies ingevoerd. De Duitsche Regeeriing verschilde met ons van meening en behield zich de vrijheid van handelen voor, maar acht te overigens het meeningsverischil t? dezen opzichte van geen practisch be- lang. De Oostenrijksche regeering was van oordeel, dat ün de practijk dergelijke strafbepalingen geen nut hebben. De Nedexiandsche regeering zond geen antwoord. De Italiaansche regeering bestrijdt, naar men mag aannemen, onze opvatting niet. De Belgische regeering achtte de zaak van geen praktisch belang.' De Fransche regeering deed haar meening niet kennen. In antwoord op een waag betreffen de de doorlating van Russische torpe dobooten door de Dardanellen zeide Cranborne, dat de Britsche vertegen woordiger te Konstantinopel instruc ties had ontvangen om een nota bij de Porte in te dienen, waarin won-dt ge constateerd, dat het verlof tot door varen in strijd was met de bepalingen van het bestaande tractaat en. waarin er op werd! gewezen, dat, daar de be palingen golden voor alle mogendhe den, de Britsche regeering zich het recht voorbehield, gelijke voorrechten te eischen. Van de Turksche regee ring was geen antwoord ontvangen. Bij d'e beraadslagingen over het adreis van antwoord stelde de conserva tief Beckett een amendement, waarin werd betreurd, dat de 'organisatie van het leger niet plaats had op de wijze die door de belangen van het Rijk werd igeëischt en dat geen versterking was verkregen fin verhouding tot de ver hoogde militaire uitgaven. Majoor Seely, eveneens conservatief, steunde het amendement. Minister Brodrick verdedigde de po litiek vam het ministerie van oorlog. Groote vooruitgang was verkregen bij de vorming van legerkorpsen in over eenstemming met de plannen 't vorige jaar ontworpen. Het vorig jaar wareu 56.000 irecruten ingelijfd en het effee- tief was thans 291.800 man, dwz. 12000 man hooger dan het effectief door het. Parlement was vastgesteld. Het was daarom onmogelijk te beweren, dat geen vermeerdering van sterkte was verkregen in verhouding tot de ver meerdering der uitgaven. Wijzigin gen zijn gebracht, in de organisatie van den staf en de mobilisatie. De politiek van het ministerie van oorlog had ten doel een minimum van troepen onder de wapens te hebben en eenjnaximun^ir^eserve^laatregele^ voor de verdediging van Indië zouden door deskundigen worden onderzocht. In den loop der verdere debatten steunden nog twee conservatieven het amendement Beckett, terwijl twee an dere conservatieve afgevaardigden ver klaarden zich van stemming te zullen onthouden. Enkele conservatieve sprekers echter verklaarden in te stemmen met Brod- rick's plannen. De beraadslaging is verdaagd. Italië. Hen, heeft Vrijdag telegrammen gere gend op het Vaticaan, afkomstig uit alle deelen der wereld, alle gelukwenschen aan den Paus bij zijn vijf-en-twintig- jarig jubileum als hoofd der katholieke kerk. Reeds in het begin der vorige week begon de stroom van telegrafische ge lukwenschen en men was verplicht het aantal^ telegrafisten, wegens den onaf gebroken dag- en nachtdienst te v.er- drievuldiigen. Te Parijs loopt sedert kort een won derlijke geschiedenis over den Paus. Een journalist, die .goed aangeschreven staat op het Vaticaan, bracht onlangs een aantal fotografieën mede, die Leo XIII in zijn particulier leven 'lieten zien. Ieder was verrast over de levendigheid, welke de Paus op die afbeeldingen ver toonde. En die verrassing is langzamer hand zoo groot geword'en, dat sommige menschen niet meer wilden' gelooven, dat de krasse igrijsaard op die foto's wer- kellijk Leo XIII was. En het gevolg is geweest, dat men te Parijs nu vertelt, da.t Leo XIII al dood is en dat zijn jon geren broeder, kardinaal Pecci, die on langs aan een beroerte heet gestorven te zijn, niet dood is en kalmweg In zijn broeders plaats is geschoven. Een be kend feit is het, dat de beide broeders altijd veel op elkaar hebben geleken. Overigens deelen wij dit verhaal slechts mede als een bewijs hoe 's Pausen le venskracht de menschen verbaast. Vrijdag was niet de eigenlijke jubi- lieumsdag. Den 20sten Februari 1878 is de Paus gekozen, maar men rekent de regeering van den dag der kroning af, die op 3 Maart a.s. valt. Den dag te vo ren is de Paus jarig; hij wordt dan 94 jaar! En nog steeds is zijn gezondheid goed. De eenige Macht, die Leo XIII op dit punt heeft, is, dat hij dezer dagen zijn laatsten tand heeft verloren. Een 25jarig pausschap heeft het tegen woordig hoofd der kerk slechts met twee voorgangers gemeen en wel met St. Pie- ter, van wien de overlevering vertelt, dat hij 25 jaar en 'een maand stedehouder van Christus is geweest, en met Pius IX. Yereenigde Staten Zaterdag is te Washington, met het ge bruikelijke ceremonieel, de eerste steen gelegd1 van de Militaire Academie. Diplo maten, leden van het ministerie en van het congres bevonden zich onder de aan wezigen, ook president Roosevelt zelf, die een rede hield over de noodzakelijk heid van een goede legermacht. De ves tiging eenex nieuwe militaire academie, zeide de President, is wel is waar een daad van minder belang dan de instel ling van een generalen staf, maar vult d'ezen laatsten maatregel toch aan. De loop der gebeurtenissen zoo ging Roo sevelt voort heeft de natie noodzake lijkerwijze tot ,een groote mogendheid gemaakt. Zij neemt nu een verantwoor delijke positie in, zoowel op het weste lijk halfrond als dn het oosten, en die verantwoordelijkheid kan zij niet behoor lijk dragen tenzij haar stem krachtig ge hoord wordt ten gunste van vrede en recht, maar wat voor nut kan haar op treden hebben zoolang de wereld niet die overtuiging heeft dat wij om vrede roepen, niet uit zwakte of uit inhalig heid, maar met het zelfvertrouwen van een rechtvaardige die sterk is door zijn wapens. Het volk beseft nu dat het leger, evenzeer als de vloot, des te meer nut zal stichten in tijd van oorlog naarmate het in vredestijd voor die taak is voor bereid, en dat het, breekt er eenmaal een oorlog uit, te laat zal zijn om zich tot het behalen van de overwinning toe te rusten. Het leger is .klein, en het is niet wen- schëlijk, het groot te maken, in verhou ding tot de bevolking, maar wij hebben het recht, te verlangen dat het, zijn sterkte in aanmerking genomen, even voortref lelijk wordt gemaakt als het bes te leger ter wereld Na Roosevelt hebben minister Root en generaal Young, directeur van de Aca demie, het woord gevoerd. stuur: nl. door de vaak willekeurige overplaatsing van kinderen van de eene school naar de andere, die soms tamelijk ver van de woning der ou ders gelegen is; voorts, doordien niet steeds de kinderen uit één gezin tot dezelfde school toegelaten zijn, zoo- dat jongere kinderen dikwijls zonder toezicht schoolwaarts moeten gaan. Nog behandelde de Commissie voornoemd 34 kennisgevingien van absoluut verzuim, dat zijn die geval len, waarbij een leerplichtig kind in het geheel de school niet bezoekt. Ech ter bleek, dat bij 20 ervan fouten in de administratie oorzaak waren, dat hie.r aan verzuim gedacht werd. Een viertal gevallen betrof idiote of achterlijke kinderen, wat de Com missie den wensch deed uitspreken, dat Haarlem wel 'een schoolklasse voor deze laatste ongelukkigen mocht instellen. Slechts in één geval behoefde de Commissie over te gaan tot ambts halve inschrijving. Bij herhaling betuigt de Commissie hare teleurstelling hierover, dat de gemeenteraad geene termen heeft ge vonden den leden een billijk presen tiegeld to ei te kennen. Stadsnieuws. Haarlem, 24 Febx. 1903. Commissie C tot wering vau Schoolverzuim. Aan het jaarverslag, uitgebracht door de/ Commissie C tot wering van Schoolverzuim over het jaar 1902— 1903 kan het volgende worden ont leend: Geconstateerd wordt, dat de) sa menstelling dezer Commissie bleef, als ze bij de instelling was; dat de Voorzitter en Secretaris, de heeren Mr. H. Ph. de Kanter en Ed. A. van Bilderbeek zich zag ;n herkozen, ter wijl een 30-tal gewone en buitenge wone vergaderingen werd gehouden. De Commissie behandelde 55 geval len van betrekkelijk schoolverzuim, te barer kennisse gebracht door den Arrondissements-schoolopziener. D it getal liep over 45 jongens en 10 meis jes. De Commissie merkt, om die ver houding begrijpelijk te maken, op, .,dat jongens binnen den leerplichtigen „leeftijd eerder iets kunnen verdie- ,,nen dan meisjes, terwijl zij in meer- ,,dere mate dan dezen onwil bij het schoolgaan aan den dag leggen." Als redenen van schoolverzuim tee kent de Commissie aan: huiselijken arbeid; reparatie aan Meeding en schoeisel'; ziekte van huisgenooten; onverschilligheid of onmacht der ouders; onwil der kinderen; onwil der ouders ten gevolge van geschillen met het hoofd der school; arbeid ter verlichting van de zorgen der ouders. Toch meent de commissie, dat in zekeren zin schoolverzuim in de hand gewerkt wordt door hqt gemeentebe- Heit Bestuur der Haarlem sche Handelsvereeniging zal zich met een request wenden tot den Gemeen teraad met het verzoek om een artikel op te nemen in de politieverordening, waax-bij het vei'bodexx wordt te gaan zitten in, staan op of leunen tegen ven sterbanken. Dit geschiedt naar aanleiding der klachten van vele winkeliers in onze winkelstraten, die door bovengenoemd euvel niet alleen overlast ondervinden, maar ook schade, omdat hun etalage daardoor niet tot haar recht komt. Haarlem's Limburgia. Hex gezelligste en drukst bezochte bal- masqué hier ter stede heeft Maandag avond in den Schouwburg plaats gehad. Het gemaskerd bal der letterlievende vereenilging „J. J. Cremer" is het, dat wij bedoelen. Het bal dat te Haarlem een zekere vermaardheid heeft gekre gen en dat. dan ook altijd uitmunt door eene groote verscheidenheid van aardige, mooie en koddige costuums. Buitengewoon groot was Maandag avond het aantal gecostumeerdien, maar niet minder groot was het aantal toe schouwers, die in dichte rijen de bal- cons, loges en gaanderij vulden. De zaal was ditmaal in een winterland schap herschapen, hetgeen een fantas- tischen indruk maakte. Prachtige décors, waarvoor den vervaardigers alle eer toe komt, stelden voor een bosch met sneeuw bedekt. Die boomen met hunne takken, neer hangend onder den zwaren last der hel witte sneeuw, die prachtige lanen en dreven met eene dikke sneeuwlaag be dekt, dat alles was zoo natuurlijk weer gegeven, dat ware de warmte in de zaal daarvoor geen beletsel geweest, de aan wezigen ongetwijfeld zouden gedacht hebben, dat zij waren in 't hartje van den winter. Die verschillende schaatsenrijders de den dat ook vermoeden. Lustig zwier- Fe h 1 s «et® n in Hötel d'Angleterre* 7) Hoor eens even, ik voel mij alia verantwoordelijke persoon ten opzichte van dit plan, zeli hij. Geen van u allen zoix erover gedacht hebben, als ik het voorbeeld niet had gegeven. Ik ben. de eenige van het gezelschap, die onschuldig is, daarom ben ik ook de eenige, die deze zaak met tact in het goede spoor kan leiden. Degenen uwer die van plan zijn aan deze grap mee te doen, moeten mij hun woord geven, dat zij zich vanaf d!it oogenblik zullen gedragen als waren zij in het huis van een vriend, of, mijn hoofd' eir af, als ik nog iets met deze kwestie te maken wil hebben Binnen vijf minuten had Everest driemaal vijf candidaten en evenveel beloften. Daarmee gewapend ging hij heen, toen de velbannen en afdropen en de vijftien aanstaande gasten van John Calmoux hieven in de eetzaal om de terugkeer van hun held af te wachten. Hij stapte de groote hal binnen. In den hoek bij de lamp met die roode kap zat de meester van het huis en van den toestand melt zijne dochter naast zich. Everest trad met beslis ten stap op hen toe. Mag ik u gelukwenschen, Mr. Calmour met uw huis natuurlijk, zei hij.Een bijzonder vriendelijk huis voor logé's, en zeer gastvrij van u om ons te inviteeren. Ik kwam hier he denavond pas voor 't eerst, nog juisl bijtijds om mij voor het diner te klee- den. Wil u mij aan Miss Calmour voorstellen Ik hen Lord Everest, mijn vrienden noemen mij Bill, huiselijk heidshal ve. Plechtig, maar met een ondeugend geflikker in zijn oogen. die hij voort, durend op den jongen man gevestigd hield, stelde de millionair formeel Lord Everest aan zijne dochter Jenny voor. Het meisje keek op. Haar martelaar schap had haar zin voor humor nog niet gedood, en zij begon hartelijk te lachen. Everest lachte ook met een vriendelijke, welluidende lach. Ik ben natuurlijk niet weinüg in mijn schik, dat ik ook tot de gasten behoor, zei hij, terwijl hij een stoel nam. De anderen zijn dat met. mij eens, ofschoon somnxige hunner voor morgen al afspraak gemaakt hadden, om te Dinard te komen vijftien of zes tien willen gaarne blijven, op die wijze is het gezelschap groot genoeg, vindt u niet Ik hoor, dat. u van plan iis, de volgende week een cotillon te geven, nietwaar Miss Calmour Ik heb voor dat doel eenige nieuwigheden uit Pa rijs medegebracht, ik hoop dat u ze van mij aan wilt nemen. Ja, wilt u En misschien is het wel wat zelf zuchtig, maar ik ben bang anders ach ter 't net te visschen miastens twaalf cavaliers zullen zeker daarvoor hun best doen en dan kom ik misschien te laat. Daarom, mag ik met u de cotil lon leiden? O ja, heel graag, zei Jenny lachend en blozend. Mag Ixet, vadertje Wel zeker, ga je gang. zei Cal moux*. Dat was het einde van de groote boy cot. en hiermee nam de groote grap eexx aanvang. Van beide zijden wer- dexx totaal alle kwesties vergeten. De cotillon was een schitterend succes, en Jenny troonde te midden van haar gas ten als een jonge koningin. Men zei, dat Everest van het begin af alles met eexx bepaald oogmerk gedaan had. Hij was klaarblijkelijk van plan het meisje een huwelijksvoorstel te doen. omdat haar vader een millionair was, en zij zou hem aannemen, omdat hij een graaf was. Wat de feiten betreft, men had het aan 't rechte eindmaar de motieven waren volmaakt, anders. Toen. Lord Everest Jenny Calmour ien huwelijk vroeg, na vier weken van ongekend genoegen, was het enkel en alleen, omdat hij haar innig liefhad en haar het mooiste en liefste meisje vond, dat hij ooit gezien had. Zij van haar kant nam hem aan, omdat hij in haar oog een van de twee volmaakte mannen van de wereld was. en pappa was de andere. den zij tuschen het internationale gezel schap door dat zich op den dansvloer bewoog, zich niet bekommerend om de ridders met sleepemde sabels en hooge steken, om de Mexicanen. Chineezen, Tyx'olerimnen, matrozen, en de touwtjes- springende baby's, die allen in bonte mengelmoes door elkander warrelden, maar die integendeel geenszins deden vermoeden, dat het daar winter was, maar wel dat de temperatuur over de tachtig graden liep. Een buitengewoon aardig groepje vorm den de 12 Volendammers, aan wie reeds bij het binnenkomen een luid applaus ten deel viel. - Bijzondere opmerkzaamheid trokken verder de Zuid-Russische Bruid en Brui degom; de Hulde aan Cremer, een groep- Zigeuners, een Hongaarsch officier, een slager, een sneeuwpop en zoo waar eén tweetal Roodbroeken. Of het leden der vereenlging „Haarlem" waren, weten wij niet, maar wel dat zij als zoodanig wa ren gekleed, en met evenveel animo en geestdrift, waarvoor onze Haarlemsche Roodbroeken bekend staan, het leder tu6schen alle danslustigem behendig doordreven, en voorzeker een goal zou den. hebben behaald, ware het niet dat 1 de goalkeeper, wij bedoelen den com missaris van orde, het scoren belette, door wel is waar in strijd met de spel regels van den N. V. B., maar niet in strijd met het reglement op den dans vloer den bal weg te nemen omdat dit spelletje, en terecht hem hier wel wat gevaarlijk voorkwam. Eenige leuke clowns hadden met hun moppen in Duitsch accent en hunne zot te buitenlingen, veel succes, maar niet minder werd de aandacht getrokken door de twee lustige vagebonden, Robert en Bertram, wier echte boeventronies, en havelooze kleeding er aan deden 'den ken of zij zoo juist een inbraakje had den gepleegd. De jury, bestaande uit de heeren P. van Ooy Jr., J. R. Prent en P. Clausing Jr., kende de volgende prijzen toe: Voor het fraaiste Heerencostuum bij loting tusschen Mephisto en een Rus sisch officier aan Mephisto. Voor het fraaiste damescostuum aan de Japansche dame. Voor die zonderlingste heerencostuums aan Robert en Bertram. Voor het zonderlingste damescostuum aan Boerenkool met worst. Voor het schoonste paar aan het Zuid- Russische bruidspaar en een extra-prijs aan Prins en Prinses Carnaval, Voor den best gelijkenden historischen persoon aan Markies Louis XV. Voor de best gelijkende historische dame Markiezin Louis XV, en een extra- prijs aan Catharina Howard. Voor de schoonste groepen werden prij zen toegekend aan den groep, voorstel lend een Hulde aan Cremer, en aan die Volendammers. Aan de Russische schaat senrijders werd een extraprijs toegekend. De prijzen bestonden meerendeels uit kunstvo orwerpen. Na het démasqué werd nog geruimen tijd zeer geanimeerd gedanst. Tot laat in den nacht werd de dans- vlakte door vroolijke, aardige paartjes ingenomen, die het allen hierover eens waren, dat de feestavond van Cremer hun zeer veel genoegen had verschaft. Met veel voldoening mag het bestuur van Haarlem's Limburgia dan ook op dezen welgeslaagden avond terugzien. ne minderheid wezen zal, clan mag toch de vraag rijzen, of voor deze menschen, die plotseling door omstandigheden uit hun dagelijkschen arbeid worden geroe pen, niet iets moet worden gedaan. Daartoe zouden wij een beroep op de werkgevers willen doen. Wanneer zij er toe konden komen, hun opgeroepen werkman, zoolang hij onder deze om standigheden onder de wapenen is, zijn gewone loon uit te keeren of minstens een gedeelte daarvan, dan zouden zij een goed werk verrichten en helpen wegnemen de ontstemming, die over de plotselinge oproeping bij de miliciens gerezen 'is. Deze jonge mannen zouden zich dan niet meer behoeven1 af te tobben met de vraag, op welke manier (gesteld dat de lichtingen lang onder de wapenen wer den gehouden) hun familie zou kunnen blijven bestaan. S c lx e r m e xx. Onze stadgenoot, de heer L. Lans, lid van de schermvereen. ..Door Oefening Sterker", behaalde met de lange stok op het schermcon- cours, uitgeschreven door de Doi-tscbe scherinvereeniging de 2e prijs, bestaan de uit een zilveren medaille. Pensioenverorde ning. Verschenen is het voorstel aangaande de pensioenen van gemeente-ambtena ren en hunne weduwen en wee zen, eenigszins gewijzigd naar aanleiding van opmerkingen in de afdeelinigen van den Raad gemaakt en bovendien andere, die deels de redactie verbeteren, deels in een leemte voorzien. De Commissie heeft in dit nieuwe voor stel alleen die opmerkingen overgeno men, waarvan- zij cle gegrondheid inzag. Andere wees zij af, zoo kon zij zich o.a. niet vereenigen met het bepalen van den leeftijdsgrens voor politieambtenaren op 55 jaar. De overgenomen wijzigingen zijn niet ingrijpend en betreffen in hoofd zaak de regeling van onderdeden of ver betering van redactie. Wat de wijzigingen betreft, die naar het oordeel der Commissie tn een be staande leemte voorzien, deze zijn de vollgende: Opgenomen is, met het oog op een ongeval, de bepaling dat naast een ult- keering door de Rijksverzekeringbank ook nog een gemeentelijk pensioen mo gelijk is. De uïitkeering der Bank wordt dan in mindering gebracht. Ambtenaren, die den dienst der ge meente verlaten, behoeven onverschillig of zij pensioen genieten of niet, geen verdere bijdragen xn het peixsioenfonds te storten, wanneer zij ongehuwd zijn, of weduwnaar zijnde geen kinde ren beneden IS jaar hebben. Wanneer zij na hun ontslag in 't huwelijk treden, hebben hunne weduwen of weezen geen recht op uitkeering. De korting houdt ook op, wanneer een gepeixsiomneerd ambtenaar weduwnaar wordt en geen' kinderen beneden acht tien jaar heeft. Op r 0 ep i mg v an de Lichtingen. De oproeping van de lichtingen 1900, 1901 en 1902 heeft in den lande niet al leen een moreeleni schok gegeven, maar zal ook hare financieele gevolgen heb ben. Wij bedoelen niet- zoozeer de kos ten van- die oproeping en het onderhoud van deze duizendie miliciens zelf, als wel de schade die velen in den lande individueel zullen hebben te dragen. Er zijn er zeer velen, die de kostwin ners waren van1 hun familie, of die al thans in haar bestaan een belangrijk deel bijdroegen. Deze jonge mannen zijn nu in dienst en ontvangen niets, dan eenige stuivers, die zij als zakgeld wel noodig hebben. Geldelijke ondersteu ning van de familie xs dus onmogelijk geworden. Nog bedenkelijker wordt de zaak, wan neer we nagaan, dat er ook getrouwden onder deze miliciens zijn. Maar zelfs wanneer we aannemen, dat dit een klei Lezing Chris Botlia. Maandagavond hield de heer Chris- Botha. oxxder-conxmandant van Kret- zinger, in de Kaap-Kolonie, eene lezing in de concertzaal van De Kroon. Met eenige woorden van warme waardeering stelde de heer Ed. de La- noy dein jongen held aan de vergade ring voor. De zaal, evenals de gaanderij, was geheel bezet. Hieruit blijkt dus, dat, al is de oorlog ook afgeloopen, men toch nog graag het een en ander van de heldhaftige daden der Zuid-Afri- kaanders tegenover de Engelschen wil- hoorei.. Met de meeste belangstel ling luisterden de aanwezigen dan ook naar hetgeen de heer Botha hun ver telde over de ontberingen, düe zij ge leden hebben in den strijd voor de on afhankelijkheid van hun land en ter afwering van het Engelsche juk. Spreker wees op den inval van Ja- meson, w^elke door Rhodes werd be raamd hoe door de tegenpartij alle I middelen werden beproefd om den oor- log te provoceeren, dat de Kaapkolo nisten nog een petitie hebben gezonden aan Mihxer, om den oorlog te voorko men. maar het bleek al meer en meer, I dat de oorlog niet te weren was. Toen besloten de bewoners van de Kaapkolo nie eenparig om de Boeren tegen de Engelschen te steunen. Na het binnentrekken' van generaal Roberts was de eerste groote slag voor dc Afrikaanders de overgave van Prins-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1