NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAP Meestgelezen Dagblad in Haarlem en OmLcreken. 20e .ïnrugaiu Zaterdag 28 Februari 19U3. No. 6033 HAABLEnrS DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), pór 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02V« Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post0.45 ü-Uvertentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider BtaHenspaame No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAD BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. zfiaarieru'f» Dagblad van 28 Febr. is'svat 0. a. Een tragische aanhouding., Chamberlain's perstrawanten, De' heer Staalman bedreigd, Het land in beroering, Kameroverzicht. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwezen fenoodzatdct Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavandnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan ie inzending op Vrijdagavond noo- dlg, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moei lijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Üllicieele benen ten. NATIONALE MILITIE. HERHALINGS-OEFENINGEN. De BURGEMEESTER van HAAR LEM roept bij deze op den milicien- verlofganger HUBERTUS ZETHOF uit de gemeente Haarlemmermeer, vaa de lichting 1899, behoorende tot het 3e regiment Veld-artillerïe, om zich op 14 April aanstaande, des nam. voor vier ure, te bevinden te Breda, bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof mede genomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Haarlem 26 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. iSuiienlandsch Nieuws Znid-Atrika. Cham her Iain's Pers trawan ten. Chamberlain's perstrawanten heb ben zijn vertrek uitgeluid met hoog gestemde verklaringen, dat de invloed van znn persoon en zijn woorden ge weldig groot is geweest en nu den kort geleden nog wanhopig heetenden toestar in die Kaapkolonie op ordie heeft gebracht. Zelfs de Afrikaander bladen manen nu tot verzoening aan (alsof z"dat niet al lang en altijd door gedaan hebben!), en dat alles om Chamberlain. Hij zelf beeft dat knal effect aan het einde van zijn reis ver hoogd met het getuigenis dat hij vol hoop ook voor de toekomst van de Kaapkolonie dat in de republieken op zijn woord orde in den chaos is gekomen, weet nu de gansche wereld uit Zuid-Afrika we^aat. Hoe lang zal het duren voor de En- gelsche bladen weer bet oude lied over de onverzoenlijkheid der Afri- kaanders beginnen? Het zal, dunkt ons. spoedig blijken, dat de Afri- kaanders niet zoo tevreden zijn als men hen nu tot meerderen roem van Chamberlain voorstelt. Waar blijft in de eerste n laats de amnestie? Wat Chamberlain daar nu weer over gezegd beeft, schuift baar, naar 't voorkomt, ngg altijd naar de toe komst. Immers zei de b" dat amnes tie niet afgedwongen kan worden, maar een zaak van genade is. en dat Irebeilie 'bet allergrootste politieke misdrijf is. Ik heb geen recht van spreken in deze zoo zeide bij verder maar ik wil de hoop uitspreken, dat er het heele land door een zoo goede geest zal komen te heerschen dat de (Kaapsche) regeenincr zich gerech tigd ma" achten. lei schoon te ve gen en vrij te laten dlie alleen in poli tiek en zin misdreven hebben. Dat is wat hij zeide Een goede geest moet zich eerst door het geheele land toonen. Dat zal misschien be duiden, dat de Kaap eerst een flinke som -elds als j aarliiksche bijdrage voor die vloot men noemt reeds 150,000 p st.. d. i. driemaal zooveel als de onlangs verhoogde bijdrage zal vaststellen. En dan mogen de Afrikaanders geen minachting meer toonen aan een ds Vlok of - du Toit en huns gelijken! En zal dat dan genoeg wezen? Bovendien: alleen de zuiver politieke rebellen zouden los gelaten worden. Wat wordt er echter al niet buiten zuiver politieke rebellie gerekend! Oostenrijk-Hongarjje Een tragische aanhouding. Een tragische aanhouding heeft de zer dagen de Weensche politie moeten d'oen. I11 een winkel werd een jonge vrouw betrapt op diefstal. Gearres teerd en naar het politiebureau ge bracht, bleelc zij te zijn de gewezen eerste zangeres aan de Weensche groo te opera, Caroline Berger. Acht jaar geleden verloor de arme artiste bij een spoorwegongeluk eenige vingerszij trok zich dit verlies zoo aan, dat zij ook nog haar stem kwijt raakte en vervolgens zelfs geheel ma lende werd. Zij bracht daarop eenigea tijd in een krankzinnigengesticht door. genas daar en keerde in de diepste ar moede in de maatschappij terug. De eerst 33-jarige ongelukkige is letterlijk door den honger tot haar vergrijp ge bracht. Onwillekeurig rijst echter de vraag, of juffrouw Berger geen verhaal op de spoorwegmaatschappij heeft gezocht en gekregen voor een verminking, die wel niet het verlies van haar stem be hoefde tengevolge te hebben, maar die haar voor haar beroep toch op zichzelf niet erg geschikt meer maakte. Duitschland. In de aula der universiteit had he denmiddag de plechtige „Exmatriku- lation" van den kroonprins plaats. Antwoordend op een toespraak van den rector dankte de kroonprins de gezamenlijke hoogleeraren en meer in het bijzonder zijn speciale professoren. Tevens betuigde bij zijn dank aan de studenten voor de betoonde kameraad schap. Hij eindigde met de beste wenschen uit te spreken voor den bloei en het welzijn der universiteit- Stadsnieuws. Haarlem, 27 Febr. 1903. De afdeeling Haarlem der alge- meene vereeniging voor Bloembollen cultuur vergadert op Dinsdag 3 Maart a.s., in café Neuf, alhier. De agenda bevat: 1. Het lezen der no tulen van de vergadering, gehouden 30 Januari l.L 2. Ingekomen stukken. Het stellen van een candidaat voor het hoofdbestuur, wegens het overlijden van den heer J. H. Bijvoet, Overveen. 4. Bal lotage van de volgende nieuwe leden: Mej. Wed. D. Eijssen, Haarlem; Ot/to Schulz, Bussum. 5. Vraagbus, 6. Verlo ting. Heden bestaat de H arlemsche paardentram 25 jaar. Naar wij vernemen zal vanavond na afloop van den dienst dit feit feestelijk worden herdacht. Wij ontvangen het volgende schrijven' Rentebewijz en: Naar aanleiding van den Woensdag avond, 25 Februari gehouden vergade ring over Staatspensioen, is mij duide lijk gebleken, dat de vrijwillige stortin gen, om rentebewijzen te koopen, waar over ik sinds jaren sprak, aanbeveling verdienen boven de toezegging van pen sioenen na een groot aantal dienstjaren. Wanneer ambtenaren of ondergeschikten, 'n welke functie ook gesteund worden- in het toekomstig pensioen, door het ver krijgen van rentebewijzen jaarlijks, dan is dat een istuk van waarde, aan den ver zekerde toebehoorende; een deel uitma kende van zijn verdiend loon voor gege ven diensten! De bepaling zou bij der gelijke toezegging kunnen vastgesteld worden, dat eerst dan die rentebewijzen ie ontvangen zijn, indien men één jaar in werlcelijken dienst is geweest, in wel ke functie ook. Dit toch is niet alleen het belang der werkgevers, patroons, mevrouwen of wie ook, die iets derge lijks nuttig acht, maar het is tevens het belang van hèm of haar, die arbeider is, doodeenvoudig omdat men zal trach ten lang in één dienst of werkkring te blijven, aangezien men door verandering telkens den kans beloopt, dat men één jaar moet overslaan waarin geen rente bewijs verkregen wordt, maar tevens omdat men niet zeker nog is of bij an dere werkgevers, diezelfde humaniteit aan te treffen is. De getrouwde man, die op deze wijze pensioen te verwachten heeft moet 700 lang de staat niet voor iedereen zorgt een bedrag als premie betalen, over eenkomstig zijn loon, en wat hij zou overlijden een som aan zijn gezin na te laten opdat in geen geval een wel- dadigheidsvoorsteaiing hierin heeft te voorzien. In Haarlem weet ik bij ondervinding, zijn firma's, die voor die soort van ver zekering een verhoogd loon geven, met de verplichting, dat de quitanties nu en dan moeten getoond worden, ook wordt wel door den patroon de eerste jaarpre mie betaald voor hen, en belast hij zich verder met die betaling. Voor dit doel houden zij dan de daarvoor te gegeven loo'nsverhooging wekelijks of maande lijks in zoodat de verleiding voor den verzekerde niet kan bestaan, om die gel den voor een ander doel te gebruiken? In vele gevallen toch zal' een firma die jaren lang iemand in dienst heeft, en trouw en eerlijk wordt gediend bij nader overdenken toch gaarne die pre mie helpen betalen omdat de kans allicht zou kunnen bestaan, dat bij het overlijden van zoo'n werkkracht, die zijn zaak hielp bloeien, de moreel zich ver plicht zou gevoelen, om voor de weduwe 0het Igezin uit eigen kas hulp te geven hetwelk niet iedereen ten allen tijde past! .41 geeft dus de Staat later pensi oen aan iedereen, dan toch kan ieder bovendien voortgaan door eigen voor zorg, om ites meer te krijgen dan de Staat eventueel vast zal stellen als pen sioen voor alle vrouwelijke en manne lijke personen in Nederland. Bijdragen klein of groot, voor pensi- oenbewijzen gestort, voor wie ook in welke functie of stand geplaatst, moeten niet als een aalmoes beschouwd, noch als zoodanig gegeven worden maar als een welverdienden- opslag bij het sa laris of loon. MARY I. FLEISCHMANN. Uit de Omstreken. Bloemeudaal. Geslaagd: Onze vroegere dorpsge- noote, miej. G. J. van den Ber- on derwijzeres aan de Christelijke school te Stédum. sla as-de heden te Zwolle voor de acte Nuttige Handwerken. villen en kunnen missen om bij ztin knikken. Heemstede. Op den 25en Febr. werd in het Wa pen van Heemstede de eerste jaarver gadering gehouden van de Vereeni ging voor Wijkverpleging te Heem stede. Uit het jaarverslag van den presi dent. waarin warme hulde werd ge bracht aan de werkzaamheid der wnk- zusters. de darmes Van Heukelom en König bleek dat de Vereeniging thans 100 leden en 28 begunstigers telt. Het aantal bezoeken gebracht sinds de verefeniting in werking trad (Juni 1902) tot 31 December 1902 bedroeg 1500 in 71 verschillende gezinnen. In het Wijklokaal, dat sinds Aug. 1902 in gebruik werd genomen, wen den 111Ö behandelingen verricht bi] 71 verschillende patiënten. Uit het fin. overzicht bleek dat de vereeniging zich zonder subsidie van andere cor- ooraties. dus geheel uit eigen midde len heeft weten te bedruipen. Als be stuursleden werden herkozen mevr. Boerlage, geb. de Hoop Scheffer, en dr. M. Colenbrander. Zandvoort. Donderdagavond jl. hield de heer Christiaan Botha in „Ons Huis" eene lezing over de stemming in de Kaap kolonie vóór, tijdens en na den oor log in Transvaal De zaal was meer dan vol. wel een bewijs dat men hier belangstelling in de Boeren beeft. Daar de beer Botha ook m Haarlem die lezing gehouden heeft en daarvan in dit blad reeds ©en verslag geplaatst is geweest zullen wii geene bespre king geven over die lezing. Ds Hulsman bedankte na afloop den heer Botha voor den genotvollen avond en voor de belangwekkende mededeelingen. die hij gegeven had. Spreker herdacht hoe ook hier de drie jaren van den oorlog in bange span ning waren medegeleefd, hoe groot hier de belangstelling voor de Boeren- zaa.k was en was dankbaar, dat de lieer Botha gevold gegeven bad aan de uitnoodiging om tot ons te komen. Spreker hoopte dat de amnestie spoe dig zou worden afgekondigd, waar door de heer Botha zijn vrouw en kinderen weder aan zijn hart mag Een stormachtig applaus getuigde van instemming met de woorden van ds. Hulsman. De - frouwbus (collecte bij huwe lijken ten voordeeie van 't burgerlijk armbestuur) heeft in 1902 opgebracht f 19.155. Velaen De raad dezer gemeente heeft B. en W. gemachtigd een adres te richten aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, om te verzoe ken de Velservoetbrug te mogen be houden. totdat daarin on eene goed'e wiize wordt voorzien Ook kan tot een onderzoek daartoe, deskundige hulp worden toegevoegd. De olaats voor de nieuwe school voor IJmuiden. welke zoolang is op gehouden. omdat men hem eerst tus- schen de Heide en IJmuiden wilde Plaatsen, is nu eindelijk bepaald te IJmuiden in de President Kruger- straat. Aan H. Jousma, onderwijzer alhier, is met 1 Mei a.s. eervol ontslag ver leend. De onderwijzer J. van Ee, te Santpoort, zal in diens plaats naar Velsen worden overgeplaatst. Aan mej. J. M. StuffersDijkman, onderwijzeres, is met 1 Maart e.k. eervol ontslag verleend wegens ziekte. Tot de commissie van de voorjaars- schouw over de wateren, in deze ge meente. zijn benoemd, voor het zuide- liik gedeelte, de heeren J. R. Wüste en K. Boekei; voor het noordelijk ge deelte de heeren J. van Splunter en K. J. C. del Court, en voor het midden gedeelte de heeren L. Uytendaal, C. A. v .d. Does, F. Schuit en C. Goed hart. Beverwijk. Tot predikant bij de Evang. Luthersche gemeente is beroepen ds. H. A. van Ba- kel te Edam. In de gemeenteraad van Heemskerk 1 besloten andermaal bij het bestuur van den Zaanlandschen Communicatie- weg aan te dringen tot beter onderhoud van den Hoflanderweg bij Assumburg. Haarlemmermeer. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag den 26en Februari '03, 's morgens half elf ten Raadhuize. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Apfeld met kennisgeving. Voorzitter de heer Lantzendorffer, Burgemeester. Ie. De notulen der vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. 2e. Is ingekomena. een verzoek van den heer J. Mets c.s. om zang oefeningen te mogen houden in school no. 3. Wordt gesteld in handen van den heer W. W. Vallentgoed, hoofd dier school, om advies. b. een schrijven van den heer Min. van Binn Zaken, om beschikbaarstel ling van een lokaal voor de Commis sie volgens art. 86 der Ongevallenwet. Wordt besloten een lokaal in het Raadhuis beschikbaar te stellen. 3e. Worden aangeboden de bestek ken voor het onderhoudswerk aan de scholen en voor het Raadhuis in 1903. Beide bestekken worden goedge keurd. 4e. Een verzoekschrift van Mej. A. Vrolijk, om ontslag als onderwijzeres aan school 2 en van Mej. L. C. de Graaf om ontslag als zoodanig aan school no. 1. Wordt besloten aan adressanten eervol ontslag te verleenen als onder wijzeressen aan die scholen tegen 1 Mei a.s. 5e. Een verzoekschrift van den heer D. Brasser, om ontslag als onderwij zer aan school 10. Wordt eveneens besloten aan adres sant eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan die school tegen 1 Mei a.s. e. Een verzoekschrift van F. A. Ravesteijn te Sloten, houdende het verzoek om teruggaaf van Hoofdei. Omsla" wegens vertrek uit de Ge meente. Wordt besloten adressant ontheffing te verleenen tot een bedrag van ƒ3.125. 7e. Een adres van P. Bies. inhou dende het verzoek om grond van de Gemeente te koopen. Wordt besloten adressant mede te deelen. dat door hem grond gekocht kan worden tegen 0.60 per M. 8e. Een verzoekschrift van de Wed. J. Bakker te Haarlemmermeer, om een grafzerk te mogen plaatsen op 't koopgraf van haar echtgenoot. Wordt toegestaan. 9e. Is aan de orde zaak van den heer F. L. Faas, lid van den Gemeen teraad te Haarlemmermeer. De heer F. L. Faas, sedert jaren lid van den gemeenteraad te Haarlem mermeer. bracht voor eenigen tijd zijn woonplaats over naar de gemeente Haarlemmerliede, zoodat hij derhalve ingevolge art. 25j art. 19 der gemeen tewet een der vereischten verloren had om raadslid te blijven. De heer Faas voerde aan, dat hij niet kennelijk zijn woonplaats naar eene andere gemeente had overge bracht. daar hij ziine bezigheden te Haarlemmermeer uitoefent, welke be zigheden zijn hoofdberoep uitmaken en hij dus nog te Haarlemmermeer zijn verblijf houdt en er derhalve geen termen bestaan om een bes]uit te nemen, waarbij bepaald wordt, dat hij ophoudt lid van den Raad te zijn. De Voorzitter ze~t dat gevoelen niet te deelen doch de heer Verkuyl leest een rechtskundi" advies voor. waarin het tegenovergestelde wordt bewezen. Na vele discussaën wordt besloten tot stemming over te gaan en wordt met meerderheid van stemmen beslo ten, den heer F. L. Faas te handhaven ais lid van den raad der gemeente Haarlemmermeer. De Voorzitter, van zijne bevoegd heid gebruik makende, hem verleend, krachtens art. 70 der Gemeentewet, zegt dat besluit niet te handhaven, daar het z. i. strjidig is met de wet. en derhalve ©ene koninklijke beslissing zal verzoeken, medebrengende, de ver nietiging van bet "«momen raadsbe sluit. Nadat wordt besloten de reclames in zake hoofd, omslag tot eene volgen de vergadering aan te houden, wordt de vergadering door den voorzitter ge sloten. beter was de wetten te onderzoeken in bet licht der verkregen inlichtingen over de gebeurtenissen, die tot die wetten aanleiding gaven. Waarom dan niet Vrijdag de interpellaties. Ook de heer Van Kol kwam nader op het drijven van de heeren die de dwang- wetten wilden en de heer Drucker stelde zich geheel en al op het standpunt van den heer Borgesius wiens voorstel weid verworpen met 50 tegen 36 stemmen (rechts tegen links). Daarna werd 's voorzitters voorstel met gelijk stemmental aangenomen. Dinsdag dus afdeelingsonderzoek. Misschien dus Donderdag of Vrijdag de interpellaties. Binnenland. Kameroverzicht. In een kort, maar vrij vinnig debat, is gisteren in de Kamer besloten het on derzoek der nood- of gelegenheidswetten Dinsdag te 11 uu<r in de afdeelingen te be handelen. Dat ging niet zonder verzet Het haast maken met de uitzonderings wetten werd bepaaldelijk door den heer Schaper bestreden. De in het land heer- schende spanning kon niet door deze wetten worden bedwongen, wel door het antwoord dier Reig. op de interpellaties. Dan leerde men haar voornemens ken nen. Dan wist men inmiddels wat de groote pers, die zoo had opgehitst, van deze wetten dacht. Dan was er geen overijling, maar kalme behandeling mo gelijk. De heer Mees deelde mede, dat hij aan vankelijk voornemens was deze vragen te stellen: lo. Bestond er bij de Reg. geenerlei aanleiding om voorbereid te zijn op de werkstaking, die in 't laatst van Januari in het spoorwegbedrijf heeft plaats ge had? lo. Op welk «tandpunt heeft de Reg. zich bij de gedeeltelijke spoorwegstaking geplaatst en bij 't igevaar dat deze sta king meerdere uitbreiding zou verkrij gen? 3o. Zijn er maatregelen genomen om 't spoorwegverkeer althans in 't vervolg te verzekeren? De derde vraag kon nu vervallen, maar over de beide andere moest licht opgaan liefst spoedig. Van hetzelfde standpunt ging de heer Borgesius uit, die eerst dit licht ver langde alvorens de aangeboden wetten te onderzoeken en daarom voorstelde Dinsdag met de interpellaties te begin nen, omdat men dan den juisten loop der jongste gebeurtenissen zou kennen. De heer Lobman bestreed dit. Het was niet de vraag wat de Reg. had moeten doen, doch wat haar thans te doen stond. En nu een lacune in onze wetten was gebleken, moest die zoo spoedig moge lijk worden aangevuld, den moest de schriftelijke gedachtenwisseling voorbe reiden en kon dan inmiddels de inter pellaties houden. Dan was er geen tijd verlies. De heer Schaper kwam op tegen de cy nische haast die gemaakt werd, terwijl het volk allereerst recht had op licht. De heer Borgesius hield vol, dat het De heer Staalman bedreigd. In de Christen-Democraat doet de heer Staalman mededeeling van de volgende, 19 Februari door het Prov. comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Noord-Holland aangenomen, mo tie: „Het Prov. Comité van anti-rev. kiesvereenigingen in N.-H. verklaart de houding van dén heer Staalman zóó flagrant in strijd met diens plicht als anti-revolutionair, dat hij. tenzij hij komt tot erkenning van schuld, niet langer als lid' der anti-revolutionaire partij erkend kan worden". Aan den heer Staalman is van de aanneming dezer motie kennis gege ven, op welke kennisgeving deze ge antwoord heeft in een schrijven, waarin hij. o. a. opmerkt dat de be spreking van zijne houding niet op de agenda der vergadering van het Comité was geplaatst; dat hij behoorlijk kennis had gegeven yan de onmogelijkheid voor hem om op de vergadering aanwezig te zijn; dat hij het Comité niet het aangewezen lichaam acht om zich voor te verdedigen; d'at het Comité zijn bevoegdheid te buiten gaat. nu het naliet vooraf de kiesvereeniging Helder, waarvan de beer Staalman lid is. ter verantwoording te roepen- waardoor het in conflict komt met het karakter van de organisatie der anti- rev. partij; dat het Comité door de motie ter kennis te brengen van deze kiesvereeniging invloed uitoefent op hare houding tegenover hem; dat het Comité, om van advies over hem te dienen, twee leden van de nieuw op gerichte antir. kiesvereeniging ..Va derland en Koning" te Helder op de vergadering had toegelaten, ofschoon deze kiesvereeniging naast de reeds bestaande niet mr worden erkend; dat het Comité de motie daarom ook niet had mogen ter kennis brengen van ..Vaderland en Koning", zooals het gedaan heeft. Na uitdrukkelijk geprotesteerd ,te hebben tegen ..de schandelijke ver krachting" van ziin recht als lid der anti-revolutionaire nartü schrijft de heer Staalman tr- slotte.- .„Overigens wensch ik te consta- teeren dat de motie, door u mij toe gezonden, op uwe vergadering is aan genomen met acht tegen zeven stem men: ,.2e. dat door den voorzitter, den heer H. Bijleveld. nadrukkelijk is ver zocht aan den afgevaardigde van Hel der deze stemmencijfers niet aan zijn kiesvereeniging mede te deelen. opdat Staalman daaruit geen munt zou slaan; ..3e. dat de discussiën, die nota bene met gebed geopend werden, op zoo on waardige wijze zijn gevoerd, dat de heer Bijleveld het noodig vond den gecommitteerde van den Helder te verzoeken, de hier gebezigde uitdruk kingen niet aan de kiesvereeniging over te brengen. ..Daarvoor was reden, immers on der toelating van den voorzitter is met name door den heer Jb. van Over steeg gezegd: Staalman heeft in de Kamer onzen van God gegeven leider, den minister-president, beleedigd en hem gesleurd door modder en slijk; daarvoor moet hij en zal hij een kas tijding hebben, die hem zal heugen. ..Hij moet afgestraft worden als een kwajongen en het is niet vol doende dat hij terugkomt van zijn gedragsl'in. maar hü zal schuld belij den of hij moet er uit! Een en ander werd aangedikt door den bonds-voorzitter van Amsterdam, het Kamerlid De Vries. ..Onze gecommitteerde is door hoon gelach en spottende uitdrukkingen be leedigd en heeft den heeren moeten verzoeken, ook aan een arbeider het woord te gunnen. .Alleen aan het bezadigd woord van den afgevaardigde van Enkhui zen. ds. Oosten, is het te danken, dat de motie slechts 8 van de 15 stemmen verkreeg en dat 't voornemen van den

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1