Tweede Blad, Behoorende bg „Haarlem's Oagblad" van Maandag 2 Maart 1903 Mr,6034 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgel'. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Haadelevereetótgte* hier ter etede, opgericht 10 Mei 1892. heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, ie zü op*t. treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet moer blijk gwsft. dit te waar deer en door ais lid der veasewntgteg toe to treden. Er rijn wol meer dan 600 leden, maar dat ia ni«t vol doende-. Elk handelaar, leder nering doende. ja zelfs particulieren moesten öd worden, om ten minste te laten «a welen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarkucsche Harntehfv&ï- eeniging «teeds opneemt als doende, wat hare hond vindt oca te doen. De voordeel-en, die de Vereenksing buiten hare bemoeiingen van versehil- kn&on aard haren leden aonMedt. zijn seer vele, e» zeer groot tegenover de geringe jaarlijkBche contributie van f8.50, die gevraagd wordt. Be Haarlernscha Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangor! van hare leden t© bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling' aan te manen, en informa/tüën voor hen in te winnen. Bovendien hebben d.e leden het recht fe-st hun gratis te verstrekken advies van do rechtsgeleerde adviseurs dear V«re«niglng te vragen, die ook in pre- cedursn en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor «aken betreffende den handel en hert bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eeniging rijn do hseren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kantor ter, Spaame 94, alhier. Bankiers der Voreeniglng zijn de Beeren Laane en van Bommel, Erui& «truat 51. Het bureau dar Vareejiiging fe» ge vestigd Lange Begijnstraat 29, Voor incasso's door bemiddeling der Vareenlging Wordt een vast recht van 8 pCt. dJer vordering, voor incasso's, door bemiddeling dar advocaten ®<m vaat recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto flteedö worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten von information na&r bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 et. per informatie piiu> 5 ct. parto vergqeding. Informaiiën naar n-lnneu de stad wanende persons, wor den gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor porto veryoe,- «mg i8 bijgevoegd. Ruim 1450 informaties e>n rechtskun dige adviezen werden in hot afgeloe »«n jaar gegeven. bi de maanden Md en Juiö a. c. U6?«ord«riD-Se'1i tot een bedrag vsn 8848.36 behaald. 15 vorderingen wcü'. 5? a^aaId- en 18 vorderingen zijn uitgesteld. volgens art. 7 dient het geheim des- lysten van wanbetaler© ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, cf wal dan ook, moeten worden ae- adresseerd a&n hot bureau, dat ge opend is dagelijks van 'emergens 9 tet 1 uur, ea '«namiddags van 8 tat 4 uur, waar dan ook verder© inlich tingen zijn te bekomen. „Zij, uie nu reeds toetreden tot lid der Haarlemsche Handeilsvereeniiging oveB het jaar 1903—1904, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten als gewoon lid". Men wordt geraden alvorens te leveren aan Kops, Donkere Begijnhof 8rood; P. R. Janssen, Nassaulaan no. 48; H. Dielemans, Zoetestraat no. 2; A» D> Weber, Donkere Sp&arne 18rood; De Vries, Oudeweg, Haarlemmerliedje «n Spaamwoude; Mejuffr. de Ha as-Wol- ter, 8paamwoudftrstraat Grood, zich om jnbUshtingea te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Stadsnieuws. In het proces tot schadever- ■goeding door mej. Houtkooper, aange vangen tegen de E. N. E. T. treedt als advocaat voor de Tram-maatschappij op mr. E. N. Rahusen, te Amsterdam. Zooals wij reeds mededeelden is de advocaat van mej. Houtkooper mr. Joost de Graaff alhier. De afdeéling Haarlem en Om streken van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw houdt eene algemee ns vergadering op Maandag 2 Maart 1903, 's namiddags te 8 uur, in het café „Neuf'. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Med-edeelingen; 2. Rekening en ver antwoording der afdeeling, over 1902. 3. Benoeming van twee afgevaardigden ter algemeens vergadering, te houden te Amsterdam, op Woensdag 4 Maart 1903, des middags te 12 uur, in 't Hotel Kras- napolsky. 4. Pumten van beschrijving voor die vergadering. 5. Uitreiking der prijzen behaald op de vijfjaarlijksche algemeen© tentoonstelling te Alkmaar. Daarna kostelooze verloting (alleen voor de leden, die bij den aanvang der vergadering en tevens bij de verloting tegenwoordig zijn). In het douchebadhuis zijn in de afge- leopen week 504 baden genomen. De Haarl. Meubelm. Patroons- Ver. beeft in bare vergadering van 26 Febr. j.l. besloten: le. Om met 1 Mei a.s. bet loon van een bekwaam gezel te stellen op 25 ct. in het uur. 2e. Om voor hen-, die dit mochten ver-' langen een maximum arbeidsduur te snellen van 10 uur daags en overuren te betalen met 25 ingaande na '<t elfde werkuur, nachts en- Zondagarbeid met 50 verbooging. 3e. Bij opzegging van arbeid, dit we derzijds te doen, 14 dagen voor 't ver trek van den gezel Hiermede zijn eenige gezellen-vereeni- gingen in kennis gesteld. Uit de Omstreken. Velfiea. Vrijdag is aan B. en W. door de naam- iooze vennootschap ,.De melkinrichting Veis en", vergunning gevraagd tot op richting van eene inrichting voor zui velbereiding. Bezwaren hiertegen kun nen ingebracht worden op Donderdag 6 Maart e.k. ten Raadhuize. De commissaris van Rijkspolitie tevens inspecteur der gemeentepolitie, welke voor IJmuitlen is benoemd zal 15 Maart a.s. in functie treden. Beverwijk. De Raad dezer gemeente zal veTgadie- ren op Dinsdag 3 Maart a.s., 's morgens ie 9 3/4 uur. Aan mej. A. v. d. Hijden, onderwijze res ami de O. L. school, is op haar ver zoek, wegens ziekte een maand verlen ging van verlof toegestaan, tot 1 April 1903, terwijl mej. E. Manders om dezelf de reden -slechts gedurende een gedeelte van den dag zal behoeven les te geven. Binnenland Mautvondst te Noordwijkerhont T.n het Bulletin van den ,,Ned. Oud heidkundigen Bond" schrijft de heer J. C. Overvoorde: ,,In December 1.1. we,rd te Noord- wijkerhout een pot met ongeveer 3500 munten opgegraven, waarvan de oud ste uit het eind der 15e eeuw en de jongste van 1572. Waarschijnlijk dus een schat, die tijdens of kort voor het beleg van Leidien in den grond ver. borgen werd'. De zilveren munten heb ben verreweg de overhand. Men vindt hierbij eien gr.oot aantal oude Br-abantsche Spaansche stui vers van Karei V en Philips dien Schoone. achtste en zestiende realen van Ferdinand' en Isabella, munten van Holland,van Holland, Utrecht, Gelderland', Overijsel, Vlaanderen, eian groto aantal heele, halve en lcwart- i'ealen en enkele kruisdaalders van Philips II en enkele andere muntten als Kamper schellingen. Grondngsche flabben. Engelsche schellingen van Elisabeth en Hendrik VIII, Fransch© testons en een gr os sus van Frederik Johan George van Saksen Onder d'e /gouden munten vindt men o. a. Gou- ;den rii diers. Nijrnaegsche en Luiksche goudguldens, een Spaansch pistool van 1517, halve realen van Philips II van Overiisel en Holland; en munten van Gelderland en Keulen. E-en zevental zilveren en een gou den munt werden als Urnen__van de muntvondst voor het Stedelijk Mu seum aangekocht. Dit verwierf ook een gouden huwe- lijksring van Cornells Pietersz en Ma rl eken Dierxdlochter. waarop de na men zii» gegraveerd tu.ssch.en eenige bladversiering: De ringis in den vorm van een slang met ruim drie wen dingen. Deze ring is ouder dan die jongste munten, daar deze blijkens het afslijten op een der wendingen gerui- men tijd moet gedragen zijn Waar schijnlijk is deze op 1540 a 1550 te da^- teeren. Bij de munten waren nog drie an deren geheel gladde ringen, die door den eersten koper terstond ziwi ver smolten. Een proefneming. Op Dinsdag 3 Maart as., 'smorgens te 10 uur, zal te Bussum een proefne ming plaats hebben met een stoom wals van 17000 KG. De proef ge schiedt op de terreinen der Mij. Crai- loo, aan den Laarder-straatweg met 't doel om uit te maken, of op diepge- spitten grond bazaltwagen zijn aan te leggen door1 middel van een stoomwals. Terzet. Gisteravond zijn té Amsterdam twee personen naar het bureau van politie» aan de Ferdnand' Bolstraat over gebracht. Zij hadden zich, ondanks de aanmaning der po'lütie, Iniet uit een volksverzameling willen verwijr deren. Toen ten slotte eemige agen ten van politie zich genoodzaakt za gen hen mede te nemen, verzette zich het publiek hiertegen, zoo dat van den wapenstok moest worden gebruik ge maakt. Hoewei de arrestanten tracht ten te ontkomen, is hun dit niet ge lukt en slaagden de agenten na veel moeite er in ze naai' heit politiebureau te brengen, Procesverbaal is tegen hen opgemaakt-. Ongelukken. De 18-jarige zoon van den landbou wer O, te Medemblik viel dezer dagen van een zwaar beladen wagen, kreeg het wiel over den hals en wa-s on- mddellijk een lijk. Men schrijft uit Vlissingen Dinsdagmeidag ongevee nhalf een sloeg op de Noordzee de jol om, waar mee d-e matrozen Bogaert en Aspeslagh en de zeeloods C. Sezier, allen van bat Belg-sch loodlswezen alhier, een schip wilden bemanneu. Het weer was zeer onstuimig en de drie perso nen slaagden er gelukkig in, zich bo ven op die omgekeerde boot te wer ken. Ongeveer drie kwartiejr dreven zij zoo rond en dat zij angstige oogen- bükken hebben doorgebracht, laat zich wel begrijpen. Gelukkig werden zij toen gered door het naar Rotterdam bestemde Duitsche stoomschip Henri Hora", waarop zij vrij goed' verpleegd werden. Aanranding. Zekere B., van Monnikendam, een bejaard! man, is, terwijl hij van Volen- dam naar zijn woning terugkeerde, ondier Katwoude door twee mannen aangegrepen, die hem dfeerlijk mis handelden, en het weinige geld dat hij bij. zich had', meenamen. Bewusteloos bleef hij liggen, tot anderen hem von den. Hij lag toen op de rails der Nd.- Hollandsche Tramweg-Mij. en spoedig zou een trein komen. Bij d'e politie; is aangifte gedaan. elemaierd verkeer. Even boven het dorp Ro-ssum (Bom- melerwaard) is in de rivier een ondiep te, diie zeer hindie-rlijk ik voor de scheepvaart. Niet m-indieir dlan vijf diepgaande vaartuigen zaten gisteren aan den grond, terwijl éen voor de diepte op hoogeren rivierstand' ligt te wachten. Brieven uit Engeland Overtecht. 17 Febr. 1903. liet stoomschip lag al op ons te wachten, toen de trein binnenstoomde. Dadelijk een kruier genomen, die onze bagage droeg en ons door de pakloodsen naar de boot bracht On geduldig groote wolken uitwerpende, even omhoog, om dadelijk door den sierken Nooird-Westen.wind naar orn- laag# gedrukt over het witkoppende water weggevoerd te worden, wachtte de „Koningin Regentes". Ruw weer voor de overtocht van daag, mij nil eer I zei die Kruier t'ot Stan- dock, een vriend waarmee ik de reis samen maakte. Hum. khum,.. denk je? Zóó zei ik, en in mijn maag kreeg ik reeds een diraaimolenachtig gevoel. Wij gingen de loopplank over, de kruier bracht onze bagage in de vóo-r- lcajuit we hadden geen eerste Klas se genomen, omdat, het een dagboot was en wij ons hier best konden schik ken. Er waren reeds verscheidene reizigers beneden en het was er tanie- lijk warm, In een hoek zat puffend en blazend' een welgedane burgerjuf frouw, met een meisje op haar schoot, er tegenover een heer met een ietwat goedig gezicht, en een jongmensch van ongeveer achttien jaar; slobkou sen hooge boord, die opgevaarlijke manier zijn o-oren (die tamelijk uit stonden) dreigde af te snijden. Man chetten tot aan zijn vingers. Zij ke ken samen in een spoo-rgids zeKer va der en zoon. Dat ze bij de dikke juf frouw behoorden bleek toen deze op eens met een tamelijk luide stem en erg Rotterdamsch accent riep Pa vraag het nou an de conduc- teurrr die mot het toch weten wat zit je nou in dat boekie te zeurreu I 't Is een hofm-ecstarrr, verbeter- 'do de zoon. Nou, 'n hofmeesterr dan. Moeder en zoon brouwden sterk. Ineens scheen zij rich te bedenken Och, die meneer zal het. wel we tenmeneem- (dat was -tegen Star.- dock). Waarmee kan ik u van dienst zijn. vroeg hij behulpzaam. Och dank u wel meneerrr. kijkt u es in dat boekie, hoe laat offewe in Londen ankomme, en weet u niet een goed' hotel om te logeeren O zeker mevrouw, u bent om vijf uur ongeveer in Queensborough en Daar moeten we niet wezen, hoe zeit u Queensborough, en om zeven uur in Londen, als alles goed gaat. M'o-tten we over Queensborough we kennen toch blijve zitte we hoe ven toch niet ver te st-appen Ziet u, Fientje ils zoo zenewachtig I Ja, u zult, dan toch in den trein moeten overstapepn Ilc zag zoonlief zoo rood als een kreeft worden en aandachtig in een boek bladeren. O zoo Net as me man zei. Maar maggen we ons effentjes voorstellen, me man, meneer van Doren, ine zoon Karei, me dochter Fientje, en ik ben mevrouw van Doren Ik draaide me snel om, schoot 'in een lach, en deed of ik ineens iels uit mijn citybag moest krijgen. Ik hoorde Standock zich voorstellen mevrouw van Deren Vond het heel aangenaam toen riep hij mij en ach tereenvolgens stelde hij mij zonder een spier te vertrekken, heel goedig voor aan mevrouw, en mijnheer van Doren, Karei en Fientje. We gaan naar Londen, lichtte mevrouw mij in, voor ons plezier, en me zoon. Karei spreekt Engelschwij zijn errrg blij u ontmoet te hebben altijd prettig, als je gezellige menschen op reis ontmoet. We bogen even met een lachje. Maar ken u ons nou zeg gen, waar of we kenne logeeren Een goed hotelals je uit bent, moet je niet op de centen kijken, vindt u wei Neen, iiatuuiiijk niet, vond mijn vriend Ziet u, wij hebben een goed adres „Keizers Royal Hotel", heel goed is 't daar, een beetje duur misschien ik zou u aanraden het Midlandhotei te nemen, dat is wat billijkerals u ten minste van plan bent een paar dagen te blijven, voor éen dag is het eerste heel geschikt. O neen, hindert niks, we gaan waai" u gaat. dan hebben we meteen nog gezelschap aan mekaarr Manlief scheen het goed' te vinden en glimlachte vergenoegd. Een zwaar toeteren dier boot deed de geheelo familie de handn aan de ooren brengen. Raar gaan we, zei mevrouw. Excuseert, u 'ons. we gaan even aan d»k, zei ik. en trok mijn vriend mee Roven gekomen keken we elkaar aan en barstten in lachen uit. Jij bent me een comediant zeg. hadden we in godsnaam maar eerste genomen, we zitten er de geheele reis mee opgescheeptik geneerde me doodhoorde je die jonge dame aeh- der ons niet giechelen Wat nou Wat nou We zullen er pret van hebben, wacht maardat is pas een b?gin. Pa. is bepaald rentenier, zei hij ondeugend, terwijl hij poogde een ci- garet op te steken. Heviger woei 'de Wind. schommelend voer de boot de haven uitlangzaam dreven achter ons Walcheren en Neer- land's duinen weg. Zwaar stampten de machines, en klotsend sloegen de raderen in de schuimende golven, als een zwarte pluim dreef de rook over het water weg. Ik wil u nu niet beschrijven de el lende aan boord van zeeziekte en kom- meijesgedraag, van het, plassen met natte dwc-ilzwabbeu', die druk werk hadden den overvloed van schijnbaar onuitputtelijke magen weg te spoelen; ook niet de ellende verhalen van de familie van Doren, die volgens Stan di ck's zeggen voortdurend bij ons was, om de eenvoudige reden dat ik het niet weet, ik was zelf doodziek en zat op een krukje stijf telgen den masit aange drukt, met het, vooruitzicht nog zes volle uren in dien toestand te blijven. Alleen herinnier ik me nog een oogen- bJikje, dat Ma van Doren de trap op kwam puffen om Pa te halen, omdat Fienitje „voor mirakel lag". Toen glimlachte ik even en ik meen de Karei te zien blozen. De boot schommelde en ik sloot de oogen. In het gezicht van Engeland werd ik iets beter en was ik in staat rond e wandelen, tot ik Standock vond in de kajuit achter een biefseuk met gebak ken aardappelen en een glas bier, dat in een rek opgehangen was tegen he-t schommelen. Naast hem, groote goden, zat mevrouw met een flesch eau de cologne, ze had hoofdpijn, en Fientje die sliep, Karei zat in een hoek en las de „Daily Mail". Ik was meteen weer aan dek, en liep wat rond. In de verten rezen blauw En gland's kusten. Ik verveelde mij, knoop-1 te een gesprek aan met der jo'nge dames, die zoo gegiecheld hadden. Met bak- vischachtige bewondering tuurde zij vooruit, leende mijn kijker en vertelde mij, waar zij heen ging, naar Birming ham op kostschool, heerlijk vond zij het. Toen ineens lachtte ze ondeugend: „Hoe is het met uwe tante beneden? U bent geen gezellig gezelschap voor haar, dan neemt uw vriend de honneurs waar!" Wij lachten er samen om... de tijd ver vloog. Helderder en witter schitterden Albion's krijtrotsen in het zonlicht, een half uur later, na gevisiteerd te zijn, zaten we in den trein naar Londen. Ik in een hoekje, Standock naast mij en te- igenover ons de familie van Doren. Voort snelde de trein door de golven de velden, door steden met rookende pij pen, door -tunnels die rammelend het geluid van den trein weerkaatsten en de reeds vallende schemer In zwarten luis ter veranderden. Goed dat de lichten an zijn, en datte der geen jonge meissies in bennen! zei mevrouw van Doren, lachende om haar eigen aardigheid; Fientje schaterde, pa lachtte, Karei glimlachte over de „Daily Mail" die hij meegenomen had. Stan dock gaf me een schop tegen mijn scheen en grinnikte van pret, praatte verder druk met Karei over Engeland, en met Ma van Doren, die het over de Engel- sche keuken had. Telkens werd ik in het gesprek gemengd. Een handelsreiziger tegenover mij, amuseerde zich kostelijk. London kwam in zicht, de eerste lichten waren al opgestoken, 't Waren alléén fabriekswijken, maar toch de voorboden van de groote wereldstad. De trein stopte aan een groot station. Om dichte hij het Keyzers Royal Hotel te zijn, moesten we echter blijven zitten tot St. Paulo-station, Standock poogde heU defarrtfLiye uit te leggen. Dit is Holborn-viaduct, meen ik, nog twee stations verder. Neen, niet waar. 't Is Waai out, viel mevrouw hem in eens in de rede, daar staat het, duidende op een groot bord, waarop het Engeilsch voor uitgang: „Way out" stond. Een o ogenblik doodsche stilte, de han delsreiziger trok wanhopige gezichten, narstte toen in lachen uit. Standock huid zich even goed, schoot toen ook1 in lach, en zoo snel ik kon bong ik mijn hoofd achtjer het gordijntje om naar buiten te kijken. Karei werd eerst rood, toen groen, scherp wit stak zijn boordje bij zijn ge zicht af, en ineens had Hij bijzonder veel aandacht in een advertentie over Lever-piilien. Pa keek onderzoekend rond, nieuws gierig naar den oorzaak van zoo alge meens hilariteit. Toen begon Ma iets te vermoeden, laar roode kleur werd bijna blauw, -en verontschuldigend zei ze, voornamelijk tegen den handelsreiziger die nog niet bedaard was: „Ziet u, ik spreek geen Lnigelsch!" Maar voortdurend nog barstte hij tel kens in grinniken uit, tot groote erger nis van Karei, die hoe langer hoe die per achter zijn krant wegdook. Eindelijk reden we St. Pauls-station binnen. Met veel zenuwachtig gedoe van koffertjes en parapluies en een mantel stond de familie op het perron, wij flan keerden ons aan hunne zijde, een kort fluitje, voort ging de trein weer. Onze bagagie, en het koffertje met me zijden bloes! riep mevrouw en wuifde met baar parapluie. In de goederenwa gen ben.no ze- Ook wij stonden een oogenblik ver bluft, maar een kruier, die ons onze ba gage had afgenomen, voor we het zelve goed wisten, stelde^ onis gerust, het ging eerst naar een volgend station om onderzocht te worden. Karei poogde het zijne moeder aan het verstand te brengen, die rood zag van de zenuwen. Ma, 't is niks, het komt terug, maar luister dan toch, Ma, van avond nog krijgt u alles terug. Kom nou Ma! De kruier draafde ons vooruit naar den uitgang, en op ons gezegde van. Keyzers Royal Hotel gaf hij de bagage over aan een in het roodgekleede por tier met den naam van het Hotel op zijn pet. Weg draafde nu ook deze. Ik zag zij ne gestalte de straat oversteken, juist een druk punt, het „Victoria Embark^ ment". Vlak achter hem rende Karei met H'enitj.e, toen wij, en achter ons mijn heer en mevroüw van Doren, arm in arm. Als door een wonder bereikten ze •rtog een klein stukje trottoir om een lf jiiaarnpaal, toen durfden ze niet ver der. Woest gleden omnibussen, hands omes en automobielen voor. Door naar hen om te kijken raakte ik bijna onder een cab. Ik zag ze daar besluiteloos, staan. Ma wuifde met haar parapluie naar de „kinderen", die alleen aandacht hadden voor den hen uitsnellenden por tier met bagage. Even nog probeerde het echtpaar over te steken, halfweg werden ze ingesloten door omnibussen en. rijtuigen... ze liepen terug. Eindelijk na een oogenblik van Hij- zo.ndere drukte kwam er opening in den sleep en konden zij oversteken. Hij gend kwam zij aan, mevrouw schreide en pa trilde van zenuwachtigheid, groo-: e droppels parelden op zijn voorhoofd, als ik geen medelijden met ze gehad, zou ik gelachen hebben. Standock bracht ons naar het Hotel, waar we Fientje in den corridor wach tende vonden. Zij schreide erbarmelijk, terwijl Karei al zijn Engelsch bij elkaar verzamelde en iets aan den portier vroeg. Wij gingen den „Hall", een groote Iia- d'sche zaal, binnen en vielen doodver moeid in de gemakkelijke bamboestoe len neer. Toen Ma op adem gekomen was, be gon zij uit te vallen. Jou schuld ook, puf!, jij bent altijd zoo zenuwachtig, waarom niet bedaard aam, je maakt een mensch ziek met je drukte, wondeT dat je me hier levend ziet, tl; zat haast oniderrrr een automo biel, die lamme dlnge, de zenewen ben- r.e me in me beenien slagen, o, me bee- nen! En haar rok optillend begon ze haar wii gekoust been te wrijven. „O, o, me Leenen, en ik transpereer zoo!" i Fientje huilde, Karei schaamde zich voor ons en rookte met een kwaad ge zicht een sigaret. Willen wij even kamers bestellen? vroeg ik om weg te komen aan Standock. Och, ja, dieneer en voorrr ons ook, niet heelemaal boven, want ik kan geen trappen klimmen! O, er is een lift, is tweede verdie- p;ng goed? Ja, meneer, drie kamerrrs als 't u nUeft, één twee persoonsl Standock en ik bestelden toen onze kamers eni de hunne, en kregen volgens g! woonite de -nummers, met de rekening aam de achterzijde. Wij brachten ze hen, en verontschul digden ons, daar wij onze kamers gin gen opzoeken, en mevrouw zeker nog wel even wou uitblazen. We gaan mee, niet waar man, zijn da- de nummers meneerrr, o dank u w.l, hoor, en wat is dat, Karei lees jij o at 's, is het de prrrijs? Karei las: No. 65, 33 shilling, 2 persons' daily. Wat is dat in het Hollandsch, kom nou, maak voorrrrt, mijnheer Standock wacht! (Ik werd niet geteld). Dat is voor uw kamer met logies, olnbijt en diner voor u beiden, onge veer twintig gulden; lichte mijn vriend in. „Ach, heere, wat zegt u meneerrrr, en voor de kinders ook zooveel? Dat zal ongeveer hetzelfde zijn! zei Standock, de nummers inkijkende. Maar dait betaal ik niet, nooit, dat as afzetterrrrij, afzetterrrrij, zeg ik, we gaan weg hier, kom mee, man, kom dan, o me beenen! ze viel in haar stoel terug. Angstig zag ilt rond, als hier toeval lig eens een kerwiis was! Dat 's veertig guldes per dag, veerrr- fig guldes, ik val nog lieverrr dood, daaarrrr, kom mee! Maar Ma, de koffers komen hier en uwe beenen, laten we hier tot morgen blijven, dan gaan we weg! Pa zei niets en staarde verwonderd de hal door. Zijne oogen dwaalden over de mozaïkvloer, de palmen, het glazen dak er vroeg zich verwonderd af, wat liet hier zoo duur kon maken, zoo duurl Gelaten-bleef Ma zitten- „Dan morrrege maarr, me avond is toch bedOTrrven! Veertig guides, daar logeerrr je bij ons een heel© week van. Nou benne we in London en wij mosten zwichten, nou ben je derrr. Pa van Doren kroop in elkander. Ma schreeuwt u zoo niet, de men schen kunnen u hooren! W-at kanmie me de menschen sche len, ze verstane me hier toch niet, en- Verder hoorden we niet, snel waren we d« gang ingeloopen en de deur der lift sloeg achter ons dicht. Toen waren w© vrij en konden uit lachen, de liftbediende staarde ons ver baasd aan. Den volgenden morgen toen wij op kwamen ik moet bekennen het was bijna elf uur waren ze vertrokken; waarheen hen ik nooit te weten geko men. Een paar dagen later lieten wij ons door een handsome naar Frascati brengen. Ons rijtuig moest even wach ten. Juist reden wij voor, toen Standock opeens de familie, van Doren in het oog kreeg, die juist de ganig inging. We hadden nog net tijd, onzen cab man ie bevelen door te rijden naar Hol- boun-restanrant, waar we toen ons „din ner" gebruikten en Standock een flesch {.af op onze gelukkige ontsnapping. Nog eens moesten we aan hen herin nerd worden, toen wij ze den volgenden dag op een omnibus voorbij zagen rij den. Fientje wees naar ons, maar Ma wendde het hoofd af. IiENRI VAN WERMESKERKEN. Het land in beroering. De Amsterdamfiche Courant en de ieuwe Courant melden na betrouwbare information te kunnen mededeelen, dat c.s. week algemeen een werkstaking zaj uitbreken en dat de arbeid dan hervat zal worden op voorwaarde dat de re- geerlng zal intrekken de voorgestelde wijziging in het Wetboek van Strafrecht. Wij vernemen, dat in een gehouden vergadering van het spoorwegpersoneel van de Zeeuwsche lijn, men zich over het algemeen tegen een staking ver klaarde, doch wilde trachten langs or delijken weg verschillende bestaande grieven uit den weg te ruimen. Er hebben geruchten geloopen, dat de spoorwegmannen in de Rietlanden zich i groot en getale van de spoorwegor ganisaties zouden afgescheiden hebben. Bij onderzoek bleken die geruchten veT- z ommen. Het Comité van Verweer is Donderdag avond eensklaps opgeroepen om te Utrecht bijeen te komen. Er zal een, monster-agitatie tegen de drie wetsontwerpen, door de Regeering ingediend, op touw worden gezet, waar voor 100,000 manifesten zullen worden verspreid. Te Haarlem, Bussum, Deven ter, Amersfoort £*-n Leeuwarden zijn reeds locale comité's gevormd. Te Am sterdam is dit ook geschied in samen werking met den Amsterdamschen Be- stuurdersbond en het Plaatselijk Arbei ders-Secretariaat. Donderdag is een pakket met opruien de strooibiljetten, verzonden van uit Amsterdam met bestemming voor Rot terdam en gericht aan het spoorwegper soneel, a&daarbij aankomst in beslag ge nomen. De (amtilrevolutionaire) Arnhemmer meldt uit Winterswijk: Het spoorwegpersoneel alhier is 90 man sterk. Van defce hebben 43 beambten eene motie onderteekend, volgens wel ke zij o.a. verklaren alles te zullen doen wat noodig is voor een geregeld spoor wegverkeer en dat zij bij een onver hoopt weer gelast wordende staking niet zullen staken. Verzekerd wordt dat het aantajl dezer beambten voldoende is om een vrij geregelden treinenloop te on derhouden. Ons is evenwel bekend, dat deze 43 beambten bijna allen tot het kantoor personeel behooren; slechts 6 of 7 kun nen zijn rangeerder, wisselwachter, la- dingmeester enz. Aam het station Sittard is de bezetting d.d. schutterij in de wachtkamer 3e klas. S" opgeheven. Wij vernemen, dat nu de inhoud van het geheime pakket, door de spoorweg- ei: recti es aan de stationschefs verzon den, bekend, is geworden( een tweede geheel nieuw pakket is uitgereikt. (Telegraaf). Zeeuwsche spoorlijn wordt op ver schilde punten door Rijkspolitie be waakt. Letteren en Kunst. Aan het Rotteril. Tooneelgezelschap is verbonden mej. Maria T. Schalkers, vroeger bij die Kon. Ver. „Het Nedier- landsch Tooneel. N. R. Ct. De Boheemsche vioolvirtuoos Franz Ondricek zal omstreeks half Maart eeni ge concerten in ons land geven. Hij zal worden begeleid door den pia nist Jozef Famera, uit Praag. Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. In het orgaan van den Landelijke» Bond van Gemeente.werklieden wordt meegedeeld, dat het bestuur van dien Bond een audiëntie heeft gehad bij den minister van B i ruien I an dsche Za ken op 21 Febr. 1.1. Op die audiëntie vernam het be stuur van den Minister, dat hij steeds voor scheidsgerechten is geweest. De Minister zal een nader onderzoek doen en de zaak in ernstige overweging ne men; doch hij kan niet beloven dat een wettelijke regeling onmiddellijk kan gemaakt worden. De Bond stelt zich nu voor een krachtige actie te ontwikkelen, spre kers over de kwestie te doen optre den. die op het standpunt van den Bond staan en zoo te trachten' zoo spoedig mogelijk beslissing door scheidsgerechten te verkrijgen. Brieven uit Berlijn. P arti c u 1 iere c o rrespon d entie) Het SUBSCRIPTIONSBALL" IN DE KONINKLIJKE OPERA. Berlijn, 26 Febr. 1903. Het is ditmaal' weer opnieuw geble ken. d'at. het beroemde Sub scrip ti ons- bal 1 in de opera niets van zijn groote aantrekkingskracht heeft ingeboi*. al ontbrak het in de laatste jaren gedu rende het drukke winterseizoen niet aan gevaarlijke concurrenten als het Alpenball, het Presse.ball, het Bühnen- genossenschaftsball, het Gesindsball en tallooze kleinere publieke bals van vereenigingen en corporaties, welke niet, minder dVuk bezocht werden door duizend o mannen en vrouwen, waar van de laatsten onderling een stil zwijgen den wedstrijd schenen te heb ben aangegaan in liet. dragen van het rijkste en smaakvolste toilet en de schitterendste edele steenen. De aanwezigheid van het geheele hof. van het corps diplomatique, van hooge militairen van leger en vloot zijn de drie faktoren. welke liet bal in die groote --"era voor heeft op zijne niet .,hof-fahige" concurrenten en de-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5