Tweede Blad, Beboerende bij „Haarlem's dagblad" van Dinsdag 3 aïaart 1903 Mr. 6035 Stadsnieuws. Donderdag zijnde nieuwe lo kalen in gebruik genomen in liet gebouw, dat voor de school in de Antoniestraat is aangekocht. De regeling is slechts voorloopig daar zoodra het geheele huis ter beschikking van het Bestuur zal zijn, twee nieuwe lokalen moeten worden aangebouwd, die aan de eischen der wet voldoen. Maandag treden de onderwij zers Rühiman en Snoèp in functie. De Muilkorf'wet op de Arbeidersbeweging Vanwege hot Plaatselijk Comité van Verweer alhier was Zondagmor gen in de groote zaal der Sociëteit Vereeniginjg te Haarlem eene groote openbare vergadering uitgeschreven, waar de hoeren mir. P. J. Troelstra, Ammerlaan, voorzitter van het IN. A. S.. en mi'. Mondeis het woord voelden ov.er bovenstaand! onderwerp. Naar schatting waren 1800 personen aanwezig, die voor den aanvang der vergadering socialistische liederen aan hieven. De heer Reinalda opende de ver gadering en herinnerde er aan dat er juist 4 weken verloöpen waven, toen hier tea- plaatse den gunstig en afloop van de spoorwegstaking aan het spoor wegpersoneel werd' medegedeeld. Sinds dien tijd hebben er groote gebeurte nissen plaats gehad. De reactionaire partij is obstinaat geworden. Jaren lang is aan alles .wat patronaat was, kenbaar femaakt om zich met de toe standen der arbeiders te bemoeien. Steeds hebben zij alle vei*zoeken met minachting van de hand gewezen. Toen is de groote staking gevolgd, waardoor all© slapers wakker zijn geschud. En Steedis zal man wakker moeten blijven wil men niet een strop om den hals krijgen. Thans zijn die f ;>'den zeer ernstig, want de Regeering wil ons een muil korf omdoen en dat mogen wij niet gedoogen Verder wil spreker hierop niet ingaan, maar hierover het woord geven aan de sprekers, door het co mité van verweer uitgenoodigd. Ten slotte wekt© spr. allen op die eene uitnoodiging ontvangen hebben, de huishoudelijke vergaderingen in de komende week te gaan bijwonen, en krachtig aan die collecte bij t© dragen, die bij het einido der vergadering zal worden gehouden. De reactionaire partij is bepaald banger dan wij denken; aan de sol daten is de toegang tot het geheel onthoudersgebouw ontzegd, een ge- houw waar zjj thee en limonade kun nen drinken en zich met goede lec tuur kunnen ontspannen. Daarna krijgt de heer Troelstra het woord. Spr. zegt dat d© tijd, dien de Ned. arbeidersbeweging thans door leeft. hem doet denken aan den tijd van vroeger 10 jaren geleden. Snel en krachtig kwam de S. D. A. P. in 1803 op in Nederland, omdat deze bewe ging in eene zekere behoefte voorzag. Het was voornamelijk in die streken, waar niet zoo zeer een krachtige vak organisatie was, dat de S. D. A. P. een tiental jaren geleden hare beweging uitbreidde. Op het platteland werd toen ge- voeld hoe treurig het lot der arbeiders was. Juist op liet platteland voelde men dat het bestaan der arbeiders werd nuclei-gedrukt. Sneller en krach tiger dan ooit brak toen onder de Ned. landarbeiders in Friesland een werkstaking uit. In Friesland ver- eenigden zij zich krachtig, mannen en vrouwen tegen hunne uitzuigers om betere toestanden te verkrijgen. Matig waren hunne eischen toen 12 cent per uur. Hunne beweging trok aller aandacht, omdat men daar door de kracht der vakorganisatie zag, omdat men zag dat de arbeiders op: kwamen voor hun goed recht; dat zij opkwamen om tot een booger peil t© geraken, betgeen hun door de ka pitalisten werd belet. Deze beweging moest onderdrukt worden. Met maré chaussee. soldaten, vervolgingen der justitie is dezer beweging den kop in gedrukt. En nog doen zich de gevol gen van deze overmacht gelden. De moedeloosheid heetf zich toen van de arbeiders meestar gemaakt. Er be staat bijna geen vakvereeniging daar meer. Het optreden van geweld der bour geoisie is oorzaak diat in de beweging, die langs ordelijken weg, de wereld had willen omzetten, tweedracht is ge komen. Dat hebben de onderdrukkers, de steuners van het "©weid' gemaakt van een mooi stuk arbeidersbeweging. Veel toewijding en la-acht is er noodig ge weest om op de puinhoopen van het oude 't nieuwe op te richten. De vak- en politieke organisatie is toch geluk kig weer ontstaan. Van die eerstge noemde geweldige onderdrukking is ook liet spoorwegpersoneel de dupe geweest. Eu onwillekeurig dachten "zij. die de vorige beweging hebben mede gemaakt, thans aan de tijden van 189394. Nog ziet spr. voor zich den ouden chef v. d. Wallen, den vader van een talrijk ~ezin. die in groote moeilijkheden leefde ,maar die be zield was om, te werken voor zijn hei lig ideaal, nog ziet hij hem op den dag. toen hij voor zijn chef, later zijn beul, Nierstrasz. werd geroepen, om te verklaren, waarom hij voor de vak organisatie medearbeidde. En toch kon hij zijn begin sel niet. vrij geven, en hij hield vol, niettegenstaande hij w ist, dat hij met ontslag werd bedreigd. Toen was liet nog wel moeilijker om voor zijne overtuiging uit te ko men: de organisatie was toen nog niet krachtig «renoeg om die mannen te steunen. Toen de man voor Nierstrasz verscheen, donderde deze den vader van 5 kinderen toe; ..Pink op de naad van den broek", en toen sprong de man op van kwaadheid en gaf zijnen chef ten antwoord, dat hij zich deze vernedering niet kon laten welgeval len. In dien tijd gebeurde het ook, dat 3 arbeiders aan de C. W.-P. ontslagen wei-den, omdat zij aldaar biljetten hadden opgehangen. Toen was er dus een tijd van schrikbewind. En daaraan moogt ge allen, ook gij christelijke arbeiders, nog wel eens terugdenken. Wilt ge hanhaven het recht, wilt ge de organisatie geen doodelijken1 stoot toebrengen, blijft dan allen van welke partij of richting ge ook zijt, krachtig aaneengesloten om te strijden voor het schoone beginsel: d« organi satie. Vele arbeiders zitten thans in Recht en Plicht, maar wat zij uitvoeren is alleen een© motie op papier aanne men, veel meer kunnen zij niet doen. Nu onze organisatie krachtiger is dan ooit .en de politieke en economi sche machten der kapitalisten zich tegen ons keeren. nu moeten wij con- stateeren dat vroeger de organisatie zich hare rechten heeft laten ontne men. omdat- ze toen niet tot de wei'lc- stakinsr is overgegaan. Na eene zoo gemakkelijke overwin ning haddien de heer en de handen vrijmaar daardoor was de organi satie verzwakt. Met beleid, voorzichtigheid moet ge het machtig wapen der organisatie handhaven. Daarom gaat het. De or ganisatie' moet boven alles staan, hon ger en ellende moet men er voor trot- seeren. desnoods er voor in den dood gaan. Wanneer spoorwegarbeiders, zóó maar l^delijk toeziet dat u liw orga nisatie ontnomen wordt, leef dan maar uw hoofd in den schoot, want dan heeft het spoorwegpersoneel zijn macht verloren, en kan daarmede ge beuren. wat mem daarmede wil doen. (Applaus). Dat die Regeering in doodsangst zich van alle mogelijke middelen tracht te bedienen om te straffen wat gij der bourgeoisie hebt aangedaan, dat laat zich begrijpen in deze maat- schapnii waarin vele arbeiders de voetveeg zijn van het kleine gedeelte, dat aan don. spilt staat Met r'e arbeiders schijnt men alles te mogen doen. Deze mag je zetten hoven op een machine, hen laat thuis Laten komen, hen bij stof. roet en vuil den "eheelen dag laten werken, dat mag je met een arbeider wel doen, daar is hij arbeider voor. Een arbeider mag je als hij oud' gewordien is, em je wilt hem niet pensioneeren. nog aan een mesthoop en vuil nisbak aan liet werk zetten. Dat geschiedt in deze maatschappij met hare verderfelijke gewoonten. Maar wanneer dit eens met de heeren gebeurde, dan zou men wat anders zien. Deze moeben vacantia hebben, buitenlandsche reizen kunnen doen, hun kinderen moeten opgevoed wor den. zoodanig dat. ook zij de toestan den weer kunnen beheerschen. En de arbeiders, de rots waarop do maat schappij is gebouwd, moeten als een uitgeknepen- citroen: kunnen worden weggeworpen, wanneer zij niet meer kunnen arbeiden. Dit is niet overdre ven. Dit is maar een tipje opgelicht van den sluier van de klasse-el lende van het nuttigste deel des volks. En was het dan te verwonderen, dat een klasse van menschen, liet spoorweg personeel, zijn grieven aan elkander bekend maakt© om zich te zamen te verweren. Is dit niet noodzakelijk, al leszins begrijpelijk Zij willen het menschzijn wat meer nabij komen. Wanneer die burgerlijke pers en de Regeerin- op dit oogenMik zoo ver steld staan door de spoorwegstaking, dan is dit niet de schuld van het spoorwegpersoneel, maar van de hee ren zelf. en van het Nederlandsche volk. dat deze misstanden heeft be stendigd. In 1892 hebben wij reeds het Ne- derüiandische volk op de toestanden van het spoorwegpersoneel gewezen, doch het heeft zich er niets van aan getrokken. Aan het Ned. volk. dat nu een beetje schade heeft geleden, is zelf de schuld er dus van. In 1898 wist men reeds dat er eene staking onder het personeel der H. IJ. S. M. werd voorbereid. De Nederl. Regeering heeft echter toegelaten dat het nieuwe art. 113 werd verkracht, en toen een werk man de regeering er op wees. nat door de directie het artikel werd over treden .en hij daardoor was ontslagen, toen zei de Regeering. je moet alles doen wat je directie je zegt. Zoo is de toestand. Maar nu wil de Regeering ons kne velen. in een dwangbuis zetten. Wan neer de nieuwe wetten komen, wordt alles wat Oudogeest en Pet ter gedaan hebben, gestraft. Dan zouden zij nu reeds 4 jaren in de gevangenis moe ten doorbrengen. Het spoorwegverkeer is een alge meen belang. Zeker, maar dan had èn Regeering èn publiek moeten zor gen verbetering te brengen in de toe standen van het personeel. Dat heb ben zij niet gedaan. De staking is het gevolg van natuurliike omstandighe den. De arbeiders hebben geoogst, wat gezaaid Wat is nu het gevolg geweest van die spoorwegstaking Nu is men er toe gekomen om uwe toestanden te on derzoeken. wat zii 10 a 12 jaren ge leden hadkïem moeten doen. Maar nu is het te laat, nu weten allen het door hunne organisaties wel. Wat leert u dlit? Dat de staking in dit geval niet alleen een noodig. maar tevens nuttig wapen is geweest. Dit staat vast. Er zullen betere toe standen komen. Aan den eenen kant zullen zij u knevelen, maar aan den anderen kant zal de Regeering zich voor uwe belan gen interesseeren. Dat hebt ge bereikt door uwe sta king Maar daarom moet, ge allen weten, dat dit een noodzakelijk mid del is om voor uw belangen op te ko men. Maar nu zullen ze komen, de Bond van Orde. Recht en Plicht, de Katho lieke en Protestantse!)© vereenigingen om u in den grond te horen, om u to overtuigen, dat- de staking niets heeft gp«-eYen. maar wel dat die goede bon den daarvan de oorzaak zijn. Staken mag je dus niet .maar wel zoo een beetje brommen en je tanden laten zien. Nu zullen de verbeteringen, die men krij-1. niet gesteld worden op reke ning der organisatie, op die der sta king maar op die van de zoete jon gens. clie kwispelstaartend loopen tus- schen de beenen der directies. (Gelach). Maar da.t is niet zoo. De staking heeft schrik gebracht in den lande. Maakt dat wapen dus niet stomp, houdt het scherp, beschouwt het als onaantastbaar, verdedigt het tot den laatsten ademtocht. Toont dat uw daad van kracht niet iets toevalligs is geweest, maar dat ge ook een tweede daad kunt doen als het MOET. De arbeiders leggen het werk niet neer als het niet noodig is. Maar alleen als het moet. Dit ligt niet aan u, arbeiders, maar aan de Christelijke Regeering. die overijld met een ontwerp is gekomen. Met dien bliksemtrein moet het worden binnen- geloodsd. Een ongehoorde aanslag wordt gepleegd op het heiligste recht der arbeiders, door het gedrocht van Kuyperiaansche huichelarij en con servatisme. Bij verrassing moeten onze heilige rechten worden aangetast. Want men geeft ons niet den tijd voor de gewone agitatie. Als alles binnen 14 dagen be slist moet zijn, dan kan bet Neder landsche proletariaat niet het publiek inlichten, kan het zich niet meer met zijn gewone middelen verweren, maar moet het dreigen met het krachtigste wapen van verweer: de werkstaking. Die wordt ons dan opgedrongen. Maar weet wel. wij zullen deze tot het uiterste uitstellen. Maar wanneer deze in het uiterste geval wordt geproclameerd, zult ge dan allen staken, arbeiders. Wat is hierop uw antwoord? riep Mr. Troel stra uit. Een donderend ,,ja-' weerklonk, ge volgd door daverende toejuichingen. Hierna ging spieker voort: ..Wij zul len in het parlement voor u opkomen. u\\ e belangen verdedigen; wetende dat wij met u één onbreekbare macht vor men. Wij zijn tegen reactie, en voor den arbeid. Bravo's en luide toejuichingen weer klonken andermaal. Daarna kreeg de heer Ammerlaan het woord. (Zie vervolg in het Eerste Blad). Zaterdag 7 Maart heeft eene gezellige bijeenkomst der spoor weg-ambtenaren plaats, waarin op treden de dames Ida Mollinger en So phie Wïchers. Na afloop is er bal. Onhoudbare toestand Ivam- perlaan. Men vestigt de aandacht, op den onhoudbaren toestand van de Kamper-laan. Als weg naar de Maria- stichting is deze laan voor velen van groot belang, en derhalve is e-cne spoe dige bestrating zeer gewenscht. Dat de autoriteiten daartoe spoedig besluiten vooral met het oog op de geringe kosten, welke daaraan, ver bonden zijn, is der wensch van vele Haarlemmers. Rede Drucker. Wegens plaatsgebrek in ons vorig nummer, zij nu hieronder de beant woording der verschillende debaters door prof. Drucker vermeld. Wat het door den heer Kleijnenberg beweerde aangaat, kan het wezen, dat men volgens art. 1(538, waarin de pa troon op zijn woord geloofd wordt, weinig recht heeft gekegen. Maar omdat men nooit over kleine zaken geprocedeerd heeft, is bij hofpubliek en de Kantonrechter de meaning ont staan. dat het geen rechtsquac,sties zijn. Dit is geen onwil van den Kan tonrechter, maar een gevolg dat het nooit voorkomt. Wat aangaat het ge zegde van den heer Bottelier, men had aan beide zijden meer kunnen aan dringen op een overeenkomst, onmo gelijk is het niet. dat enkele, patroons niet willen. Spr. is een groot voorstan der van een wet op de ziekte-verzeke ring. Voor personen, die niet in eene verzekering zijn opgenomen, is eene bepaling in het ontwerp gemaakt. In de wet kunnen echter niet bepaal de tijden voor ziekten genoemd wor den. Zou dit geregeld zijn. dan zou men meer geschillen krijgen dan nu het geval zal zijn. De boeten heeft sin-, met tegenzin in het ontwerp gezet, maar hoe gaar ne hij deze ook afgeschaft, zag, had hij dit niet aangedurfd. Wat de opzegging betreft., spr. had zijn rede buiten de laatste omstandig heden om behandeld. Deze is gere geld. dat hij moet geschieden volgens het plaatselijk gebruik, en anders 14 dagen vooruit. Bij schriftelijke over eenkomst mag daarvan worden afge weken. De regeling zou niet ongunsti ger zijn voor den werkman dan voor den patroons- Voorts zeido spr. dat het z.i. ver keerd was om te spreken over een wet op de staking, daar deze nooit kan worden ingediend. Iets anders i3 het of er een turmijn van opzegging, bijv. 14 dagen bepaald wordt, eer dö arbeider zijn ontslag mag nemen. Doen zij dit nu allen tegelijk, dan zal de arbeid na 14 dagen gestaakt zijn volgens wettelijken, gieoorloofdetn weg. en dan zullen de Directies onmo gelijk in staat zijn. door ander perso neel in den dienst te laten voorzien, en is dus hetzelfde doel bereikt. Wat de wetsontwerpen betreft, spr. had nog geen tijd gehad, om zich daarover een definitief oordeel te vor men. Met grooten tegenzin heft hij de overijlde indiening der gelegenheids- wetten gezien. Men doet. nu iets onder den indruk van de laatste» gebeurte nissen. dat eerri na ernstig overleg had moeten geschieden. Nieuw is de zaak niet, want jarar geloden is reeds in de, Ju risten vereen ging gesproken over' het strafbaavstel len van den contractbreuk. Maa nieuw is de onverhoopte indienin»

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5