NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAr Meestgelezen Dagblad in Haarlem en OmLcreken. Het wetsontwerp in onderzoek 20e Jaargang Donderdag 5 Maart 1903. No. 6037 DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V» de omstreken en franco per post. 0.45 AUverteiitlën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meèr 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Réclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider Bultenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEERE300M. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicitè Etrangère G. L. DAÜBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3ïbis Faubourg Montmartre. numuier öesiaat uit zes bladzijden» Haarlem's Dagblad ran 5 Maart bevat 0. a leren in het Lagerhuis, Prinses Lonise, Knevelarij in Finlaud, Het land 111 beroering. Het Wetsont werp iu onderzoek, Zitting van den Gemeenteraad, Ongelukken. Jacob Hollander. tunieniifjndseh Nieuws Engeland. Ieren in htt Lagerhuis. Men heeft in clen laatsten tijd het verrassende schouwspel gehad van de Ieren, die met de Engielsche regeering minzaamheden uitwisselen. En nu zijn er teekenen van een nog hartelij ker verstandhouding van de Ieren met de WeJsckèn, die lin het Lagerhuis meest door vooruitstrevende liberalen vertegenwoordigd zijn, en later mis schien ook met de Schotten. Deze toe nadering komt merkwaardig uit in een toast, van John Redmond, den leider der Iersche partij, aan het Welsche feestmaal. dat Zaterdag te Londen door de Cymru FydcÉ Society gegeven werd en waaraan de heer en mevrouw John Redmond de gasten waren. Wat Redmond daar zeide was ongeveer het volgende Het Welsche en het Iersche volk zijn weliswaar vele eeuwen geleden uiteengegaan en nu gescheiden door godsdienst en geschiedenis, en mis schien ook eenigszins door den geest, die het een en het ander bezielt, maar allen erkennen, dat beide volken be hoeven tot 't groote oude Keltische ras. Hun be'ider oorsprong is tenslotte de zelfde. Eens hadden zij een gemeen schappelijke geschiedenis. D©> Wel- schen hebben alle reden om er trotsch op te gaan. dat zij in den strijd der eeuwen hun volisseigenschappen en kenmerken hebben behoudeneigen taal en letterkunde, eigen gebruiken en muziek. Een Ier mag hun dat benij den. In de laatste jaren is er echter in Ierland een, merkwaardige opleving van de oude volkstaal geweest, en ook van nationale gevoelens en gebruiken. En daarin heeft Ierland geen hartelij ker vrienden en helpers d;an de geleer den en schrijvers van Ierland. Diiiwïjls heb ik gedacht vervolgde Redmond welke gezegende gevolgen 't zou kunnen hebben als tenminste' de Keltische landen in het rijk de han den ineen legden tot gemeenschappe lijk belang, als Schotland. Wales en Ierland werkelijk samenwerken om de ware nationale Keltische idieën te be waren. ook in het Lagerhuis. De dufè Keltische volken zouden er ten zeerste door gebaat worden. Redmond ein digde zijn toost met te drinken op Wa les Lang moge Wales zijn afzonder lijk nationaliteit, zijn oude taal, zijn roemrijke letterkunde, zijn inzettingen en nationalen geest bewaren Frankrijk Er hebben Zondag weer een viertal Kamerverkiezingen plaats gehad, alle ter vervulLing van zetels, welke vacant geworden waren door de verkiezingen van Kamerleden tot senator. Met uitzon dering van één departement, nl, Tarn- et-Garonnie^ zijn alle verkiezingen ten gunste der regeering afgeloopen. In Tarn-et-Garonne (arrond. de Moissac) is met 5410 stemmen gekozen, in plaats van den radicalen vertegenwoordiger Cha- brié, de nationalist Arnal. De ministe- rieele republikein Bergougnan had 4015; de radicaal-socialistische dr. Dupuy 3113 stemmen. In het departement Allier zijn. gekozen de rad. socialisten Régnier en Minier. In Alpes-Maritimes is de republikein Francois Arago overwinnaar gebleven. Hij vervangt den minister van finan ciën Rouvier, ook senator geworden. Dnitschland. Prinses Louise. Prinses Louise van Toiskane blijkt -in derdaad hare moeder beloofd te hebben, dat zij voortaan van allen omgang met Giron zal afzien, en de groothertogin heeft daarop van haren kant aan hare dochter beloofd alles voor haar te zul len doen, wat in haar vermogen lag. Tot de verzoening tusschen beiden moet advocaat Lachenat te Genève, de gewe zen Zwitsersche president, veel hebben bijgedragen. De prinses heeft ook van Genève naar Lindau gereisd in gezel schap van advocaat Mare Peter, een schoonzoon van Lachenial. Ten slotte moieten wij nog een enkel woord aanteekenen bij het telegram uit Dresden, volgens hetwelk de Ameri- kaanische tandarts O'Brian binnenkort naar Amerika vertrekt, en dat „dit ver trek in verband wordt gebracht- met de aangelegenheid van prinses Louise". Dit zal dezelfde tandarts zijn tegen wien, volgens een dezer dagen verspreid ge rucht, zijn vrouw een eisch tot echt scheiding heeft ingediend, omdat zij brieven gevonden had, blijkens welke haar man,, nog voor het gebeurde met Giron, ongeoorloofde betrekkingen met- prinses Louise zou hebben onderhouden. Het bericht over het vertrek van dn.,en tandarts is misschien van Dresden uit, in zoo fitelligen, vorm en door bemidde ling van Wolff's agentschap, de wereld ingezonden, om een nieuwe beweging van sympathie met de prinses te smo ren, Giron heeft nog moeite gedaan, om de prinses m Beieren te spreken te krij gen. Hij moest onverrichterzake naar zijn land terug, omdat hem het verblijf in Beieren en Oostenrijk van 0verheids wege verboden is. Rnsiaud Knevelarij m Finland. De Petersburgsche correspondent van die N. R. Ct. schrijft Men zal zich herinneren, dat de Kei zer-grootvorst in Augustus van het vorige jaar een bevel uitvaardigde, dat verandering bracht in de wijze, waarop ambtenaren gerechtelijk ver volgd worden wegens dienstvergrijpen Door deze nieuwe bepaling, dat een ambtenaar niet kan worden vervolgd dan met toestemming zijner superieu ren. werd die rechterlijke macht op ernstige wijze besnoeid. De betrokken overheid toch lieeft na "de nieuwe ver ordeningen va nAugustus 1902, uit te maken, of een particuliere klacht, in gediend tegen een ambtenaar van haar ressort zulke klachten moeten ml. aan die overheid worden gericht voor dien rechter zal komen, al dan niet. Toen de Senaat deze nieuwe wets bepalingen afkondigde, werd tevens békend gemaakt, dat de regeering be vel aai dte Kopende processen tegen ambtenaren wegens ambtsvergrijpen te staken en. in handen te geven aan die superieuren dier- -ambtenaren. De Rusischei regeering had deze maatregelen getroffen, om de steeds talrijker wordende Russische ambte naren, die zij aanstelde op posten die Finnen verlaten hadden, te hulp te komen. Deze Russische ambtenaren toch, de dragers der Russische staats idee, en optredende overeenkomstig de beginselen der Russische politiek, in het groot-vorstendom, kwamen al heel spoedig in botsing met dë Finsche wetten. Tal van aan klachten werden ingediend .tegen Rus sische ambtenaren, die zich schuldig maakten, aan overtreding hunner ambtsbevoegdheid. Men herinnere zich slechts de aanklachten tegen den Russischen prefect van Helsingfors, Carlstedt, tegen zijn handlangers, die door hun optreden verzet tegen de po*, laitie uitlokten. De Finsche rechters, die in zulke zaken uitspraak hadden te doen, oordeelden natuurlijk naar hun zuiver Finsche zienswijze, over eenkomstig Finsche wetten, daar zij zich toch niet konden laten, leiden door de Russische beginselen. Het opper- gerechtshof van Abo, dat zich niet kon onderwerpen aan deze inbreuk op zijn macht, stoorde zich niet aan deze nieuwe wetsbepalingen. - en droeg het gerechtshof van Helsingfors op, een openbaar onderzoek in te leiden tegen den gouverneur Kadgorodof, op aan klacht van een paar burgers van Hel singfors, die dén gouverneur beschul digden van overtreding zijner ambts bevoegdheid bij het onderdrukken van die onlusten in April van het vorige jaar. Maar dfit proces waarbij tachtig ge tuigen zouden worden gehoord, zal n,u door de regeering worden verhin derd. Den 10—23 Febr. 1.1 toch heeft die Keizer-Groot'vorst den Senaat be volen. dë dirie raadsheeren van he-t op- pergerechtshof. Landstrom, Tenlen en Knorrina- zonder recht o" pensioen uit den dienst te ontslaan en, even eens zonder pensioen, dertien andere ambtenaren van dit gerechtshof uit den dienst te ontslaan. De nieuwe be noemingen hebben reeds plaats ge- hadl Verder wordt den "-ouverneur- generaal opgedragen maatregelen te nemen, om in de toekomst het niet achtslaan op keizerlijke bevelen te voorkomen. De dirie ontslagen rech ters waren een nieuw benoemd drie- tal, nadat in 1901 alle ruegen rechters der dirie Finsche 0ppergerechtshoven Abo, Wasa en Wiborg waren ontsla gen (zonder pensioen), omdat zij de regeering niet hadden gesteund bij het invoeren der nieuwe militie-wet ten. De Finl. Gaz., het orgaan van den gouverneur-generaal, somt alle maat regelen op, die de Russische regeering nu al genomen heeft tegen de misda dige propaganda der Finsche separa tisten en tracht aan te toonen. dat het verzet der Finnen de Russische poli tiek slechts in de hand werkt en dat de Finsche revolutionairen steeds ver der van hun doel geraken, en dat daarom het volle nu toch maar moest ophouden gehoor te geven aan deze menschen en de zegeningen der Rus sische regeerin- moest aanvaarden. Het Russische blad, ofschoon het nu toch al een naar jaar in Helsingfors uitkomt, heeft zich nog zoo weinig met de toestanden in Finland ver- trouwd gemaakt, dat het nog steeds spreekt van een revolutionaire (liefst Zweedsche) partij, die het volk ver keerd inlicht over de bedoelingen der Russische politiek, en dat het er nog niet achter is gekomen, hoe het ver zet der Finnen, in het volk, in alle ld assen van het volk zelf steekt, en hoe er geen Leidende partij bestaat. Hoe zouden ook die leiders met het volk in verbinding treden nu de cen suur sinds een ~>aar jaren al elke openbare wisseling van gedachten in pers of geschrift zoowel als door het gesproken woord heeft, verboden. Turkije De op stelligen toon' gegeven verzeke ring, diat de Sultan besloten was de door Rusland en Oostenrijk-Hongarije voor gestelde hervormingen ook tot de wïla- jets Adrïanopel, Scutari en- Janina uit t? breiden, is nog door niets bevestigd. Zonder thans reeds te gelooven, dat het een canard is geweest, begin,t men te Konjstarttinopel toch te twijfelen. Daartoe ilS inderdaad eeniige reden. Afgescheiden toch van de vraag of Ab dul Hamid er in zijn hart. eigenlijk wel heelemaai over denkt ook maar één her vorming in Europeesch-Turkije aan te brengen, bestaat er voor de drie genoem de wïiajets, althans twee ervan, een bij zondere omstandigheid, die niet gunstig is voor hervormingsplannen. Zoowel in Scutari al\s in Janina zijn de inkomsten namelijk hoogst wisselvallig, volgens sommigen zelfs vrijwel denkbeeldig. En men meent, dat de hervormingsijver van den Padisjah in ellt geval niet zoover zal .gaan, dat hij deze wilajets met de zegeningen der hervormingen gaat ver rassen op kosten van de andere pro vinciën van het Ottomansche rijk. Intusschen blijven velen den groot sten hinderpaal voor de totstandkoming van hervormingen in Europeesch Tur kije zien in de v.rees van den Sultan voor de Mohammedaansche Albaneezen. Wij behoeven daarop niet terug te ko men; men weet, hoe zij, al voor er ern stig sprake was van hervormingen, met- wapengeweld durfden dreigen tegen de vestiging van een Russisch consulaat te Mitrovitza. Hoe zij dan over de in het beleende Russische communiqué voor gestelde consulaire controle op de in te voeren hervormingen denken, valt ge makkelijk te raden. Een gesprek met het Kameriid Hugenholtz, De Bond van Orde. Speciale correspondentie (van Peereboom's algemeenen dienst) voor Haarlem's Dagblad. Hoe sommigen toch aan dë mee- ning waren .gekomen, dat Dinsdag de groote dag zou zijn van dezen span ningsvollen tijd, zal niemand kunnen zeggen. Want hoewel er veel over de zaak geschreven is, nergens heeft dat toch zeker gedrukt gestaan. Toch was er Dinsdagmorgen zoo tusschen half elf en half twaalf meer dan gewone belangstelling op het Binnenhof. Onder de colonnades, waar de boekenman met zijn uitstal ling staat eau smalle strook kij kers. En ook op het midden van het plein groepjes afwachtenden, dames en he eren ook. die keken naar hunnaherstellen tusschen directie en perso- mede-kijkers, en naar dë omringende •gebouwen. Voortdurend verzekerde men elkaar, dat er niets was maar toch bleven allen! Druppelsgewijze, kwamen de Kamer leden aanzetten door de feestelijke stad, waar allerwege dei vlaggen hin gen ter gelegenheid van het Pauselijk jubileum. Als ze het Binnenhof over staken, zag men ze soms met verras sing kijken naar die, wachtenden. Een enkele lachte om de domheid van die menschen, een tweede keek nóg ern stiger, een derde liep nóg haastiger naar binnen. Het publiekje hield zich overigens kalm, wat blijkbaar verwacht werd, want de krachtsontplooiing der poli tie was gering. Partijmannen ontbra ken geheel op het appèl, ©jn politieke uitingen bleven dus achterwege. Wel kwam er af en toe oritiek op den per soon dër Kamerleden, die ze echt Haagsch allen van persoon kenden. Elk werd met naam en eigenaardig heden aangewezen. Het werd opgemerkt, dat mr. Troel- stra en de heer Staalman te zamen kwamen aangewandeld; dat de heer Nolting zoo weinig plechtstatig, zon der jas hep; dat mr. de Vries, de me destander van den heer Staalman, ook op de vlakte kwam en even naar binnen ging; dat de heer Heemskerk, niettegenstaande een voeteuvel, toch kwam; dat de heer HeLdt toch ook nog even kwam kijken Men ziet, allerlei opmerkingen, die alleen hun waarde ontleenden aan 't feit, dat het lieden zoo'n soort van grooten dag was. Dat belooft wat voor de eigenlijke behandeling. Gelukkig, dat de nieuwsgierigen langzamerhand verdwenen toen de Kamerleden binnen waren. Anders had een enkele misschien tusschen het feit dat .Prins Hendrik omstreeks 1 uur arriveerde, om de zitting van den Raad van State bij te wonen, en de sectie-vergaderingen der Tweede Ka mer nog eenig verband' gezocht. In de pauze hadden wij gelegenheid even den heer Hugenlioltz Ie spreken, hel socialistisch Kamerlid, dat in de dagen der spoorwegstaking veel van zich dee-d' spreken door het gebeurde aan het station te Haarlem. Wij vroegen hem naar zijn meening over de houding die de verschillende partijen in de Kamer zullen aanne men tein opzichte van het Wetsont werp. De Christelijke partijen buiten bespreking latendie, meende de keer Hugenholtz in de liberale pers lang zaam een kentering waar te nemen. In verband hiermede wees hij ons op hot ..Van Dag tot Dag" in het „Alg. Handelsblad" van Maandagavond. En men weet boe reeds bij monde van den heer Mees werd geprotesteerd te gen een overijlde behandeling. Van de Vrijzinnig-democraten verwachtte de heer Hugenholtz oppositie tegen de- Regeringsvoorstellen. De volks agitatie in den lande zal echter van grooten en goeden invloed zijn op het resultaat der besprekingen. Hierover bleek de heer Hugenholtz ons zeer op timistisch gestemd. Over den duur van het sectie-onder zoek durfde dë heer Hugenholtz daar om geen voorspellingen te doen, wijl dit 'een uitgebreide behandeling vraagt. In zijn sectie was bijv. Dins dagmorgen cl. i. van half twaalf tor één uur door vijf sprekers het woord gevoerdl louter en alleen nog maar ter algemeen© beschouwing van het geheele wetsontwerp. Daarna volgt de algemeene beschouwing van elk onderdeel (dë wet bestaat uit 3 ge deelten) en vervolgens komt de arti- kelsgewijze behandeling. Zij hier nog aan toegevoegd dat on geveer alle leden der Tweede Kamer de sectie-vergaderingen bijwoonden. In het administratiegebouw der H IJ. S. M. te Amsterdam hadden wij een onderhoud met den heer Van Emmerik, voorzitter van het voorloo- pig bestuur van den Bond van Ordiè voor bet H. IJ. S. M.-spoorweg-perso neel. Onze conferentie werd1 bijge woond door verschillende (voorloopige) hoofdbestuursleden van den, Bond van Orde. Wat wil die Bond van Orde? vroegen wij allereerst, voelend dat uit de be antwoording hiervan verdere vragen zouden voortvloeien,. Het antwoord van den heer Van Emmerik luidde ongeveer: Waar in deze dagen een verbazende spanning bestaat onder het spoorwegpersoneel willen wij beproeven deze spanning aan te wenden als een kracht ten goe de. Allereerst zal men daarom trach ten den vriendschappelijken band te va «0 te .w V.V. neel. het publiek en het personeel, en in den boezem van het personeel zelf. Dat is dus de actueels bedoeling. Maar de Bond heeft zeker een wij dere strekking? Ja zeker! De Bond zal ook trachten langs wettigen weg verbetering te verbrü~«i van sociale misstanden on- dër het H. IJ S M.-personeel. Wij zullen verder streven naar betere ont wikkeling der leden, door verbetering van hun gewone en technische ken nis het laatste bijv. volgens voor beeld van JDuiitschland. Zoo staat er meer op het programma. Bijv. ver betering van woningtoestanden enz. Is het waar dat de Bond geleid zal worden en wordt door ambtenaren der II. IJ. S, M.. niet door beambten? Volstrekt niet! De Bond o.mvat bei de categorieën, maar nu zitten in het voorloopig bestuur reeds voor de helft beambten. En dë verkiezingen zullen moeten uitmaken hoe het bestuur de finitief zal worden saamgesteld. De afdeelingen kiezen het bestuur, en zen den een afgevaardigde. Dit. bestuur zal zorgen dat de grieven worden on derzocht, desnoods met behulp van een deskundige, en wij hebben de ze kerheid' dat de directie van onze ver zoeken craarne goede nota zal nemen. De Boncl zal dus de leiding overnemen, die nu voor een eroot gedeelte in han den der socialisten is. Recht, en Plicht sprak zich uit voor Kamers van Arbeid? Gaat srïi daarin mede? Het antwoord' van den heer Van Emmerik luidde dat het wetsontwerp te flauw 'omliimd is om daarop antwoord te kunnen' geven Werkt e-'i samen met Recht en Plicht? Wij streven natuurlijk zooveel mo gelijk naar concentratie van krachten. Acht u vele eischën. ook niet billijk? Zeker, maar men moet rekening houden met de locale gesteldheid'. Stel bijv. een wegwerker verdient 80 cent. Dat is niet veel maar daarentegen voldoende in een streek, waar de standaard 70 is. Ondervindt de Bond van Orde veel sympathie? Komen er veel leden bij? Ja zeker. In 14 dagen tijds wonnen wij 1000 leden. En de toevloed zal snel ler gaan als de beambten of ambte naren een zekeren schroom of angst overwinnen. Op het oogenblik behoort moed toe, vreest men represaile. maatregelen. Maar is dat overwonnen dan zal onze invloed groot worden. Trouwens blijkens het schreeuwen te gen ons, wordt het gevaar nu al door de tegenpartij ingezien. Ons gesprek was hiermede geëin digd. Stadsnieuws. Haarlem, 4 Maart 1903. Gevallen. Hedenmorgen om streeks 10 uur had een arbeider, V., het ongeluk van een ladder te vallen. Hij was n.l. werkzaam in de Gier straat aan den gevel van het café ,,'t Negertje". Toen hij een bak met bloe men los wilde rukken, sloeg bij ach terover op den grond terwijl de bak met bloemen nog op zijn hoofd terecht kwam. De man bekwam een wonde aan het hoofd en werd bewus teloos binnengedragen iu het café. Snelheid. Uit een advertentie in dit bi ad blijkt, dat een igroote spiegelruit, die Dinsdag in het perceel Groote Hout straat 26 door een ongeluk werd verbrij zeld, reeds twee uur daarna door een nieuwe vervangen,. Het was de Glasverzekering-Maats. Haarlem, directie J. Sabelis Co., die dit staaltje van snelheid te aanschou wen gaf. Te 's-Gravenhage zijn voor het exa-- men nuttige handwerken geslaaigd de da mes F. H. Hylkema, A. E. van der Graaf en M. L. Nuijs van hier. In de gisteravond gehou den vergadering der vereeniging ,,De Haarlemsehe Pers" is inplaats van den hear L. P. van don Broek, die als zoodanig bedankt heeft, gekozen Dr. Ch. F. Haje. Uit de Omstreken. Beverwijk. In plaats van mej. A. Luit is tot assis tente aan de Fröbelschool benoemd mej. P. M. van Pernis, alhier, terwijl de jaar wedden van alle assistenten met t 25 zijn verhoogd. Tot secretaris der gezondheidscom missie is benoemd mr. A, Moens, advo caat alhier. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Beverwijk op 3 Maart 1903 's morgens te 9 3/4 uur. Aanwezig alle ledien. Voorzitter de burgemeester, jhr. J. C. Striek van Linschoten. De notulen van het behandelde in de vorige vergadering worden na voorle zing, onveranderd goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat de heerera II M. Beekelaar en H. E. Jansen hunne benoeming tot lid der Comm. tot wering van .schoolverzuim hebben aangenomen- Door de Maatschappij der Zaanland- sche Communicatieweg is op de haar gedane vraag geantwoord, dat zij niet bij machte is in het onderhoud van dien weg te voorzien. De gezondheidscommissie zal, op haar verzoek een lokaal in het xaadhuis tot het houden van vergaderingen worden afgestaan tegen een vergoeding van f50 per jaar. Een adres van D. n. Houwing c.s. be treffende de dienstregeling der politie, wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is de benoeming van een geneeskundige belast met de armen praktijk over 1903. Bij opening der brief jes blijkt dat op den heer M. J. de Waard, arts, alhier, zijn uitgebracht 3 en op den heer E. F. Romeling 3 stem men. Eerstgenoemde is dus benoemd. Op voorstel van B. en W. den werk man W. J. IGLein wegens ouderdom te pensionneer en met ingang van 1 April a.s. met t 5 per week, merkt de heer Breukelaar op, dat dit bedrag te laag is en stelt voor het te bepalen op 6 per week. Dit voorstel wordt met 10 stem men aangenomen. De nieuw te benoemen werkman zal een weekloon van f 9 genieten, terwijl dat van den werkman Zwaan van f 9 op t 10 komt. Bij gebleken geschiktheid zal ook het loon van den nieuw te benoe men werkman vara f 9 op 10 worden gebracht. Vervolgens wordt besloten de schoon maakster der Fröbelschool jaarlijks f100 in plaats van 80 te doen verdienen we gens het vermeerderen der werkzaam heden. De deuren worden -vaarna gesloten ter behandeling van het kohier H. O. voor 1903. Na heropening wordt het kohier vast gesteld: het vermenigvuldigingscijfer der aanslagen zal 1.1 bedragen en de be taling zal in 4 termijnen kunnen geschie den evenals ten vorigen jare. Aan D. van der Plas te IJmuiden wordt op zijn verzoek toegestaan 150 kub. M. klei uit het gemeenteland te koopen op de gewone voorwaarden. Daar het gebruik der locallteiten van het Raadhuis veranderd is, wordt beslo ten de desbetreffende verordening te wijzigen zoodat voortaan het gymna stieklokaal der O. L. school als stemlo- caal zal worden gebruikt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. Binnenland. Hofberichten, H." M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben Dinsdag avond in den schouwburg te 's-Graven hage de opvoering bijgewoond van de laatste twee bedrijven van het blijspel „De Katakomben", door de Koninklijke Vereeniging „Het Nederl. Tooneel". H. M. de Koningin-Moeder zal Vrij dagavond a.s. te Hairen Paleize een soi- rée geven. H. M. de Koningin-Moeder met gevolg bezocht Dinsdagochtend de Igroepenten- toonstelling in de kunstzaal van „Pul- chri Studio". H. M. werd rondgeleid door den voor zitter van „Pulchri", den heer H. W. Mesdag. Prins Hendrik inspecteerde Dinsdag op de Stadhouderslaan te 's-Gravenhage het regiment grenadiers en jagers en maak te daarna met den. troep een militaire wandeling over Scheveningen naar Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1