VAN DIJK's staande in de achterbuurt, heeft op-1 giebracht de som van f 3450. Kooper de heer A. de Wilde. Door Burgemeester en Wethouders is tot schatter der dranklokalen benoemd de heer H. N. Vooges alhier. Beiiuebroek Heden 5 Maait is het den dag waarop de heer en mevrouw Kouwenaar hurt koperen huwelijksfeest herdenken. Dok ter Kouwenaar, die zich in April 1895 alhier met zijn gezin vestigde, heeft zich in de jaren, dat hij hier zijne praktijk uitoefende vele vrienden weten te maken, zoodat hij en zijne echtgenooee door hun humaan eenvoudig en zorgvol optreden algemeen bemind zijn geworden. En daarvan is heden een stoffelijk bewijs gegeven. Op uitnoodiging van den heer J A. Gerth van Wijk alhier, heeft zich eene commissie gevormd met het doel het koperen paar een blijk dier alge- meene sympathie te geven. Heden om 12 uur werd het cadeau door de commissie namens patiënten en vrien den aangeboden. Het geschenk bestaande uit 12 sitel groot en klein tafelzilver met soeplepel en koffielepels is bijeengebracht door in schrijvingen van alle patiënten, zoowel rijk als arm. Het moet bepaald aangenaam zijn voor den heer en mevrouw K. van de commis sie te kunnen vernemen, dat door ieder een gretig van de gelegenheid is gebruik gemaakt om hen te huldigen .Het is te ho pen, dat de familie Kouwenaar nog lang in ons dorp moge gevestigd blijven. De afdeeling Be-nnebroek-Vogelen zang der Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur steldie tot candi- daat voo.r het hoofdbestuur dein heer A. P. Bijvoet. Tot afgevaardigden voor 1903 wer den benoemd de heeren W. v. Lierop Jr. fen J. Roes; tot plaatsvervangers de he/eiren L. de Wilde Az. en S. Roo- zen. a Tot. voorzitter der afd. werd be noemd de heer S. Roo zen; uit de re kening en verantwoording bleek dat de financieel© toestand van de af dee ling gunstig was. Verloot werden een mestvork, een hark en graaf, een lange rietvork en een snoeimes. Winners waren de heeren J. Tavo- nieir, L. de Wilde Az. Th. Hoogesteijn J. R. Kemper, Baron v. Ittersum, L. de Wilde Az. Hillegom. De leden van den Raad werden Dins dagavond op 't onverwachts in buiten gewone zitting bijeengeroepen, waar we vernamen, dat de gemeente door schen king eigenares was geworden van de buitenplaats ,,'t Hof", eigenaar de heeren van Waver en. Onder groote er kentelijkheid werd het cadeau aanvaard. Vanwege de vereeniging van patroons werd op de vergadering van bloemist- werklieden bij monde van den heer van Waver en „Emendala" de mededeelimg gedaan, dat op de laatstleden gehouden vergadering was besloten, het loon in het komend seizoen te verhoogen. Het bestuur bedankte onder applaus dein heer van Waveren. Zandroort. Tot opperbrandmeester is benoemd de heer H. C. Voet en tot brandmeesters de heeren J. Water, P. van de Geer, A. Ko per Jbzn. en S. Visser. Door B. en W. zijn geplaatst aan school A alhier de onlangs benoemde onder wijzer, de heer G. C. A. de Braai en de onderwijzeres, mej. J. Schoppen. Het kohier van de hondenbelasting voor 1903 is opgemaakt tot een bedrag van f 375.50. Haarlemmermeer. Als voorzitter van het bestuur van den Schenkelpolder is gekozen de heer J. Koningen te Aalsmeer (vacature ontstaan door het bedanken van den heer Helsloot te Amsterdam), terwijl als bestuurslid word gekozen de heer C. Moleanan te Aalsmeer. Voor het afbreken eener hofstede aan den Veldweg en het bouwen eener nieuwe boerderij aan den IJ weg. voor den heer Lammerts, waren 13 biljetten ingekomen; de hoogste inschrijving was f 17,280, de laagste, zijnde van J. RebeTT alhier f 13,080; de gunning is aangehouden. en G. Boers, en onbeduidend gewond de Te luitenant L. B. van Stadem ten Brink en de geniesoldaat P. Kuipers. b. in Djambi, verdronken, de fuse liers C. W. Ridder en M. Goldstein, de sergeant-majoor A. M. Sonne veld en licht gewond de 2e luit. E. L. De Kok; c. in de afdeeling Doesoenlanden der Zuider- en Oosterafdealing van Borneo, gesneuveld, de fuselier H. Bouwman,gewond en sedert overle den. de le luitenant A. J. L. Aker sloot van Houten Roos, en gewond, do officier van gezondheid der 2e kl. A. Bosch en de fuseliers P. R. H. Rey- nen en D, Schuurmans. De wetsontwerpen. Daar het afdeelingsonderzoek over de s takings wetten in de afdeelingen der Tweede Kamer nog niet is afgeloopen, zal de aangekondigde openbare zitting heden niiet doorgaan. Kolonie „Walden" in Frleshnd Wij vernemen dat deze kolonie in de veenderij te Beets zal gesticht worden. Een perceel veengrond is daarvoor reeds aangekocht. Men wil, dat dr. Van Eeden, die ,,de Walden" verlaat, de leiding de zer nieuwe kolonie op zich zal nemen. President Sfceyn. De „Dordtsche Courant" heeft in zage gekregen van een brief van me vrouw Siteyn. waaraan het blad het volgende ontleent: Met mijnen echtgenoot gaat het nog steeds gestadig vooruit. Hij kan nu dagelijks voor een uur een rijtoertje maken en des middags gaat hij op een rolstoel uit. Hij zit nu zoo wat zes uur per dag op en loopt tweemaal veertig stappen dagelijks. De handen en armen, tot onze groote vreugde, schijnen nu ook eindelijk wat vordering te maken. De oogen zijn bijzonder goed en de President kan zoo wat dertig mi nuten ieder dag zelf lezen. Gij kunt, begrijpen, hoe gelukkig ik ben. Goed als d© vooruitgang is, zal het echter nog maanden zijn voor er aan volkomen herstelling te denken is. Toch is het met een diep gevoel van dankbaarheid tot God, d'at ik da gelijks zie hoe de krachten van mijn Lieven echtgenoot stadig toenemen. De droevige dagen en maanden van angst en zorg zijn eindelijk voorbij, en ik vergeet nimmer met, wedk uiterst geduld en goedmoedig humeur mijn echtgenoot zijn lijden gedragen heeft. Het was voor ons allen een genot hem te verplegen. Wij denken in Mei naar Reichen- hall te gaan. Professor Winkler hoopt, dat idle President veel haat van de ba den zal vinden. De manslag te Wijhe. Men meldt uit Wijhe aan de ,,Zw. Ct.": Als vervolg op het bericht in 't no. van hedenavond, betrekkelijk een ge- pleegden doodslag, kan nog 't volgen de worden gemeld: Eenige jongens, waaronder de verslagene G. v. M. en zekere H. J. L., 16 jaar- oud, waren Maandagmiddag omstreeks 4 uur met elkaar aan 't stoeien. Daarbij schijnt v. M., L. met zand'te hebben gegooid, waardoor deze kwaad werd, en een dennenhout greep, waar-mede, hij. na er een stuk te hebben afgebroken, v. M. tegen het hoofd heeft geslagen. Deze is na eenigem tijd naar huis gegaan, voelde zich onwel en is. na zich met water wat verfrischt te hebben, naar bed gegaan. Later op den avond, toen hij is beginnen, te braken, heeft men dr. De Groot van hier ontboden, die constateerde dat hij een opzwelling aan 't hoofd had. vermoedelijk ont staan door den slag met het hout, waaraan wellicht een punt van een tak zat. Omstreeks half twaalf is de ongelukkige overleden. Het lijk is on der politietoezicht naar 't lijkenhuisje -op de algemeene begraafplaats alhier vervoerd, terwijl de dader door de maróchaussée in arrest is gesteld, in afwachting van de justitie' uit Zut- fen die vermoedelijk heden komt. Verdronken. Dinsdagmorgen is e,en schippers vrouw, gedomiliceerd te Amsterdam, varende in den IJsei, onder de ge meente Angerlo (Geld.), over boord ge vallen. juist op het oogenblik, dat zij een emmer met water wilde krijgen, kreeg zij een toeval, waaraan zij lij dende was. met het treurig gevolg, dat zij in de diepte verdween. Sedert eenigen tijd werd te Ooster end (Texel) vermist een zekere Kuiper. Nu is zijn lijk. reedis in staat van ont binding verkeerende. gevonden in het kanaal te Den Helder. geschreven, doch reeds te half acht was de groote zaal Hink bezet. Er was een buitengewoon groote politiemacht op de been en in de zaal zelf liepen verscheidene rechercheurs. Gecolporteerd werd met sociaal-de mocratische lectuur en verschillende socialistische liederen, o.a. het vrij heidslied, de socialistenmarsch en de Internationale werden gezongen door het groote aantal soc.-dem.. dat aan wezig was. En na elk lied klonk dan luid applaus en van de andere zijde hevig, doordringend gefluit, terwijl ai en loe tegen de socialistische liederen in Klonk het Wilhelmus en Christelijke liederen. Er heerschte een electriciteit van be lang. liet was een vergadering zooals in Haarlem nog zelden gehouden was men voelde alom de geweldige span ning. die er heerschte Toen de sprekers binnen kwamen, werden ze met applaus en gefluit ont vangen Inmiddels stond een aantal jnen- sehen oo straat, wien door de politie de toegang geweigord werd. De heer Hugenlioltz sprak hen op de stoep van het Brcngebouw toe en verzocht hen mede te gaan naar het gebouw St. Ba- vo. Ziugend troic men er heen. Hier was geen zaal disponibel. Toen naar de Vereeniging. Ook hier geen zaal leeg. Ten islotte trok men weer naar het Brongebouw, waar de afloop der vergadering op straat werd afgewacht. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer HUIZINGA. Spreker begon' uiteen te zetten de oorzaken der groote spoorwegstaking van 31 Januari jl.en bij vroeg moest het solidariteitsgevoel zich wel uitstrek ken tot de 56 gezinnen en niet tot het overige gansche Nederlandsche volk? Spr. komt tot de conclusie, dat het gebeurde aan de Rietlanden niet tot zulk een staking had mogen leiden. Er heeft dan ook zeer zeker een die pere oorzaak bestaan er is sedert ja ren onder de spoorwegarbeiders een neiging gekomen, dat hun toestand niet goed Is, en wij allen zullen zeg gen, dat er degelijk grieven bestaan. De christelijke arbeiders leven dan ook niet in de meening. dat de spoor wegarbeiders niet hun organisatie mo gen gebruiken om verbeteringen van die grieven te krijgen. Doch gelijdelijk is in de klingen der organisatie de politiek doorgedrongen en naar onze jueening gaat het niet op dat in een federatie, waarin slechts 325 georganiseerd zijn en die verwant is aan de federatie der transportarbei ders. de staking voor allen procla meert. Men mag bovendien den eisch wel stellen dai alle arbeiders volKomen be kend zijn met de eischen, alvorens een organisatie tot staking overgaat. Dit' nu is bij de istaking van 31 Januari niet het geval geweest. De vakver- eeniging is toen niet alleen gebruikt voor vakbelangen, doch wel degelijk voor politieke doeleinden. Duidelijk is geworden dat na de sta king een groot verschil bestond tus- sclien velen omtrent een belangrijke zaaK, de contractbreuk. Men heeft van de soe. dem. kunnen hooren, dat zij contractbreuk niet zoo erg vonden, en moeten de christelijke arbeiders zich nu niet daartegen verzetten, in kalm betoog Waar blijkt, dat het niet alleen is gebleven bij in uitzicht stellen van een groote staking, doch indien ge beuren zal, dat de regeering een daad zal doen die den arbeiders schade doet. dan wil men nu een daad doen, die pressie uitoefent op mannen van ka rakter. Elk arbeider moet zich nu af vragen, of hij zich daartegen niet zal moeten verzetten. Op de groote vergadering van 20 Fe bruari is geen referendum gehouden, doch door de besturen een beslag ge legd op alles, ook op hen, die zich van de gevolgen volkomen onbewust wa ren. Ons gansche Nederlandsche voIk moet nu staan aan de zijde der Regee ring. Het is meer dan tijd geworden, dat wij ons uitspreken en weten te handelen 'in de ure dat zulks noodig is. We doen dit nu, omdat ons geweten het ons oplegt. Onze daad1 is niet maar een-solidair-verklaren met de 56, en met onszelven, maar omdat we bovenal als Christenen van meening zijn. dat we de regeering moeten steu nen en eerlijk en oprecht allen moeten voorlichten. (Hevig rumoer, applaus en gefluit. De heer Blauw verzoekt namens het comité v. verweer de orde te bewaren.) Hierna kreeg de heer DOUW ES van Amsterdam liet woord, die de vraag wenschte te hespreken welken invloed het drijven der soc. dem. voor de vakbeweging in Nederland kan hebben. Hij verweet den soc.-democraten. dat ze de politiek in de vakvereeniging brengen en daardoor schade doen aan de behartiging der arbeidersbelangen in de organisaties. n De christelijke arbeiders zijn nu tot ontnuchtering gekomen. De heer Petter heeft zelf gezegd, dat bij de afgeloopen staking de besturen de hoofdlijnen niet konden aangeven. E'ilieve, waar moet het dan heen, als de besturen niet be rekend zijn voor die taak, moet de ve- geering dan niet tusschenbeide komen? Over bet wetsontwerp zal de spr. zich niet uitlaten, wel is er iets dat ons in onze ontwikkeling belemmert, doch we moeten dit offer, zei het ook met bloedend hart, brengen, en als christelijke arbeiders de regeering steunen om de orde te handhaven (Applaus en gefluit.) Wij als Nederlandsche arbeiders, worden geroepen te Kiezen tusschen 't van God ingesteld gezag, verpersoon lijkt in onze Koningin, en een com plot, dat die macht fnuiken wil. Wan neer deze algemeene werkstaking ge lukt is en deze revolutie tot stand komt, dan spreken we het ronduit, dat het gezag is verplaatst uit handen der Ko ningin en van onze regeering in han den van enkele mannen, die zich noe men volksleiders, van anarchisten en socialisten. Als gij meent dat uwe belangen veiliger zijn in handen der regeering. kiest dan en hlinkt niet op twee gedachten. Spr. besloot dat liet voor de Christe lijke arbeiders noodig zal worden, dat ze de wel toejuichen (oorverdoovend rumoerapplaus en gefluit.) Als deze staking door de isoc. dein gewonnen wordt, zullen zij weldra de christelijke organisaties niet meer er kennen (applaus en gefluit.) Negen personen geven zich nu voor debat op, zeven staan hun tijd af aan HENRI POLAK, die onder daverend applaus het po dium betreedt. Hij begon zijn rede met een herin nering aan den dood van Julius Cesar en diens stervenswoordenOok gij, Brotus! Als Cesar ligt nu ook.de ge organiseerde arbeidersbeweging op den giond, omringd van de sluipmoorde naars, en onder die ziet spr. éen ge zicht, tot hetwelk hij spreekt: ook gij. DouwesDouwes ife voor 't minst even verantwoordelijk voor het door De Standaard genoemde terrorisme van den Diamantbewerkersbond, als spreKer. Aan al die dingen, die vol gens de ingediende ontwerpen misdrij ven zullen worden, is Douwes minstens even ischuldig als wie ook ITij (Dou wes) weet dat wel, want hij heeft zelf gezegd', dat de christelijke arbeiders hun offer brengen met een bloedend hart. Had Douwes gelijk, dan zou bij niet kunnen spreken van een of fer, maar van een weldaad. Noch Huizinga, noch Douwes hebben he* aangedurfd, de ontwerpen uiteen te zetten. Spr. zette nu van zijn stand punt de oorzaak der spoorstaking uit een. Het verwijt, dat de spoororgani- satie haar macht tot een politiek doel heeft willen aanwenden, dat neemt spr. niet aan. Hun fout is geweest, dat ze 't gezegd hebben zulke dingen zegt men niet vooraf, mien doet ze met éen slag, als een bliksemstraal uit een helderen hemel. (Applaus). Als er sprake is van contractbreuK, waarom moet dan de deugd van éen kant ko men? Waarom heeft men niet gewe zen op de dagelijksehe contractbreu ken van de Maatschappijen Ooi: (spr. had liever gezien, dat be raadslaging met de vakbonden moge lijk ware geweest al meent hij zeker te wezen van de instemming der 90.000 arbeiders, die op de vergadering in Amsterdam vertegenwoordigd waren. Doch men vreesde dat de regeering zich er met den Franschen slag door been zou slaan, er was dus geen tijd voor ruggespraak. Als er ergens welvaart heerscht on der de arbeiders dan hebben zij dat te danken aan de ook hier gesmade vakveireeriigingen. Ze hebben overal orde en organisatie gebracht, zelfs zouden de chr. organisaties er niet zijn indien wij, de pioniers, er niet geweest waren. Het harde woord, in den aan vang tot Douwes, die zijn vriend altijd geweest, is, gesproken, wil ispr. nu ook waar maken. Hij releveert daartoe mantbewerkers. Vervolgens sprak hij over de nieuwe wetsbepalingen, waar mee de A.N.D.B zoo dikwijls in strijd gehandeld heeft en hij. die de diamant bewerkers zelf heeft aangespoord om te volharden dat was Douwes Heb ik, zegt spr., niet het recht ge had Douwes te noemen een valschen vriend, die der beweging der arbeiders den dolksteea toebrengt? (Daverend applaus). De heer DOUWES antwoordde onmiddellijk. Het doet hem genoegen, dat de heer Polak de feiten omtrent zijn doen in de diamantvact/ie heeft opgenoemd; daaruit valt aan te toonen. krachtens welk christelijk beginsel hij heeft ge streden naast Henri Polak. Eu hij heeft dikwijls gezegd wij worden lid van den A.N.D.B., ats ge neutrale vak vereeniging zijt. Dat heeft die bond getoond niet te zijn. De A.N.D.B. is aangesloten bij den A.B.B.. die op het klassestandpunt staat. De heer Polak ontkent. De heer Douwes heeft 't nog over de neutrale vakvereen'igingen en zegt, dat de bootwerkers gemeene taal tegen hem uitgespogen hebben. Stemmen daar hebben ze gelijk in. De heer Douwes: Ja zeker, daar hebben ze gelijk in, die neutrale hee ren De heer Blauw verzoekt namens het comité van verweer kalm den spre ker aan het woord te laten. De heer Douwes voert nog even het woord en eindigt onder applaus en gefluit. De heer BLAUW kreeg hierna het woord. Hij ving aan den cliristelijken arbeiders dank te zeggen voor de gelegenheid, die ze het comité van verweer geven, om propa ganda te maKen, want het kan niet. anders, of de vergadering moet uit draaien op een propaganda voor het geen het comité van verweer wenscht. Spr. moet echter protesteeren tegen het weigeren van een massa men- schen, die buiten staan, terwijl er in de zaal plaats genoeg was. Stemmen: dat is de schuld der politie. De heer Blauw: dan slinger ik mijn verwijt aan het adres der politie. De debater keurt het af, dat beide: inleiders hebben nagelaten critiek op de ontwerpen te oefenen. Dit doet spr. nu, waarbij hij aantoont, hoe de arbeidersbeweging gekneveld zal wor den bij aanneming. Spr. zegt voorts, da.t men den so ciaal-democraten toch niet kan verwij ten, het christelijk beginsel te bestrij den, de vrije socialisten doen dat wel doch ze zouden het niet doen, als het ware christendom er was. De heer VAN DIJK verklaart vooruitstrevend christen-ar beider te zijn. Hij komt op tegen het geen de sprekers gezegd hebben. Deba ter wil wel medewerken in. het belang der orde, doch niet aan een dwangwet aLs die van dr. Kuyper (Applaus.) Het woord is weer aan den heer HUIZINGA. die constateert, dat niets van hetgeen door de heeren gezegd werd. weerlegd is. De debaters hebben slechts kant tekeningen gemaakt. Hij herhaalt, dat ook de Christen-arbeiders erken nen, dat er grieven zijn voor de spoor wegarbeiders, doch thans is het. plicht een offer' te brengen, al gaat het ook met bloedend hart. Spr. zette nogeens in den breede uit een. waarom z.i. de christelijke arbei ders thans niet met de neutrale en so ciaal-democratische vakvereenigingen kunnen samenwerken en zeiEr is ons verweien. dat. we h!ier de wetsont werpen niet hebben besproken, doch .dat hoeft niet, het comité van verweer heeft ze genoegzaam toegelicht, (ge lach). Van de zijde der spoorwegor ganisaties is de tarting gekomen, niet van de regeering of van de groote pers. Ats onze vrijheid dreigt te worden aan gerand door de sodialisten. dan moe ten wij. hoezeer ons dit leed doet, als organisators het offer brengen, dat ae regeering van ons verlangt. Wij doen uiet mee aan de vrijheid der anarchis ten, want in de vakvereeniging zooals zij ze wenschen, gunt men ons. geen stukje van ons christelijK beginsel (applaus). HENRI POLAK krijgt gelegenheid tot wederwoord. Hij zegt. dat we nu twee betoogen hebben gehoord, d'ie beide niets ter zake doen. Douwes heeft uiteengezet, waarom hij geen lid van den A.N.D.B, is. waar niemand bem om gevraagd heeft, En Huizinga heeft een betoog gehouden over neutraliteit der vakvereenigingen, wat hier niets ter zake doet. Of die algemeene werkstaking zal worden geproklamoerd. dat weet nie mand, dat weet alleen het comité van verweer. Zelfs spreker weet het niet, die toch wel mag zeggen, een rol van beteekenis in de vakbeweging te ver vullen. Douwes en Huizinga weten het nog minder. Wat zij zeiden van algemeene werkstaking, was dus pure demagogie. Spreker ontwikkelt nu, dat er achter een algemeene werksta king niets kan zitten dan een middel van verweer, dat men daardoor nog geen socialistische maatschappij kan hebben. Wat Douwes zegt over de bootwer kers, die hem zouden hebben uitge scholden, daarvoor üs spreker niet ver antwoordelijk. Bovendien moet men riiet generaliseeren. op dit terrein zou isprefcer Kunnen wijzen op schelden jen in katholieke bladen uit Zuid-Neder land, bladen van de politieke bondige- nooten van Douwes. Debater zeidie, dat indien door de inleid'ers de wetsontwerpen, niet wa ren besproken riit hoofde der man if es ten van het comité van verweer, waar om heeft men dan geen paar duizend exemplaren gekocht en verspreid (ge lach). De zaak is toch waarlijk van genoeg belang voor die toelichting. De heer Polak besloot met te zeg gen. dat bij de ingediende ontwerpen het mes voor de regeering aan twee kanten snijdtde vakactie wordt ver lamd, de politiieKe actie eveneens en Douwes en debater loopen kans even gauw den Amlsterdamschen gemeente raad uit te gaan, als ze er in gekomen zijn. De heer Douwes heeft nog het woord, doch kan zich niet verstaan baar maken; daarna de heer Huizin ga. wien liet oolc niet gelukt. Er wor den socialistische liederen gezongen. Ds. Mulder spreekt een laatst woord en dankgebed, waarbij het stil is. Bui ten stond een dichte drom menschen, 1e wachten en onder het zingen van socialistische liederen trok men nu naar de Groote Markt. Theosofie. Woensdagavond hield de lieer Johan van Manen eene open bare voordracht 'over de Ethische W aarde der Theosofie in eene open bare vergadering der Haarlemsche Loge "van dei Theosofische Vereeni ging. Spr. schetste uitvoerig de drie doel einden der Theosofische Vereeniging die den mensch een weg bieden waar langs ieders godsdienstig bewustzijn, ieders gemoedsstreven in stede van vaag vermoeden exacte wetenschap wordt. In de eerste plaats wees hij op het beginsel van de algemeene broederschap d'er menschen. het be langrijkste kernpunt in de Theosofi sche zed'eleer. Het ideaal eener har monische samenleving werd' in bree de lijnen door spr. geteekend, broe derschap in de gansche natuur als een universeel© wet. doch geenszins in dien zin als zou een eenheid wor den beheerscht, bestaande uit.volko men homogene doelen. Geen vormen- gelijkheid, maar een ladder van gra datie. van honger en lager ontwikkel de levens, volgens stellige evolutie- wette- leert de Theosofie. En deze ontwikkelingswet is ook na te speuren op het gebied van den godsdienst, op het gebied van de wijsbegeerte- en op dat van de wetenschap, gelijk spr. aantoonde. De leiding van het lager door het hooger ontwikkelde, alom in de natuur waarneembaar, wordt be antwoord door het opwaarts streven van het geringe naar hét grootere. Daarin zoeke men de geestelijke ver houding van mensch tot dier, en van dier tot. Mensch; van den mensch tot denMeester, deji Wijze, den Volmaak te. en van Hem tot den mensch; van Meester tot God, en van God tot den Meester. Deze verhouding wenscht de Theosoof niet beschouwd te zien als een van heerschar aan den eenen en slaaf3ch dienen aan den anderen kant; maar de mensch moet eigen hart en hoofd ontvankelijk maken voor de ont wikkeling der hooge wijsheid daarin van de groote Meesters. Het begrip hiërarchie is derhalve voor den Theo soof een van wederzijdsch be-grijpen, een ononderbroken groei-keten. Voor den Theosoof is de natuur in als buiten den mensch al-levend. Het vormelijke is slechts Eet_ stoffelijke kleed van een natuur-ziel die daarbin nen leeft. En wat de wetenschap betreft. Te genover haar behoort de Theosoof een vriendscharmelijke gezindheid aan te kweeken, zooals spr. betoogde. De re sultaten van het wetenschappelijk on derzoek worden niet versmaad. Vaak is de wetenschappelijke vorm de meest geëigende om den intellectueel-ontwik kelde het va*te .wonderbaarlijk klia- kende van sommige essentueele waar beden der Theosofie te doen waardee- ren. Op modezucht en oppervlakkige aantrekking van Jan en Alleman, doet de Theosoof allerminst een beroep. Krachtige innerlijke overtuiging voortgekomen uit heiligen aandrang van binnen, om meer te weten alleen opdat anderen meer weten mogen, om kennis te nemen alleen opdat anderen meer kennis tot zich mogen nemen, dat waagt de Theosoof 'den belangstel lende. Uit de Omstreken. Heemstede. Bij de Dinsdagavond alhier gehou den verkooping in Café Landzicht, ten overstaan van Notaris Mr. C. J. Boer lage, van Huis en erve met tuingrond Sloten. In de Bullewijker- en Rietwijker- oordpolder is het machinaal veenbag- geren met twee machines weder be gonnen. Vermist. Sedert Maandagmiddag wordt te Winterswijk een man vermist. Men vreest dat hem ©en ongeluk is over komen. door onzen landgenoot Geisman te Lis sabon uitgevonden en voor dien koning aldaar beproefd. Bij de natuurkundige les. Dinsdagnamiddag ten 3 uur ontstond in de tussclienschool voor ptóisjes te Gorinchem een begin van brand ten gevolge van het omvallen eener spi- rituslamp, bij het proefnemen der na tuurkundige les. De paniek onder de meiisjes was zeer groot waardoor eeni gen onder den voet geraakten. Een viertal meisjes bekwamen brandwon den. Door bet angstgéschrei der scho lieren kwamen spoedig velen te hulp, die in korten Tijd de vlammen meester werden. De aangerukte brandspuit behoefde geen water te geven. Nadeel door troebelen. Een handelsfirma te Amsterdam ont ving het volgende schrijven, dat wij met weglating van namen hier afdrukken. ,,U gelieve er nota van te nemen dat door de firmateruimte ge zocht wordt voor 800 tot 1000 tons cokes om van Rotterdam of Amsterdam tegen het einde van Maart of begin April ver scheept te worden. De heeren gelooven tegen een vracht vante zullen sla gen. „In verband met onze besprekingen aangaande het stoomschipspijt het mij u te moeten berichten dat deze boot niet naar Amsterdam zal komen om be laden te worden. In verband met de on rustbarende berichten in de couranten (de zaak werd in het „Abgeordnetea Haus" zelfs behandeld) aangaande de dreigende houding der arbeiders in Hol land, geeft men er de voorkeur aan deze boot te Hamburg te beladen. „Dit iis een der honderden gevallen, welke aantoonen hoe groot de schade is voor werkgever zoowel als voor den werkman, uit dergelijke quaesties voort vloeiende". Wij kunnen aan het bovenstaande toe voegen dat de bovenbedoelde boot een der grootste van de Hamburg—Amerika lijn is. Dit stoomschip was oorspronke lijk bestemd hier een lading Westphaal- sche cokes te laden van ca. 5000 tons, een werk, waaraan de bootwerkers een week lang hun. brood verdienen, om niet te spreken van de voordeelen, die het verblijf van zoo'n groot stoomschip ge durende ©en week in een haven voor den winkelstand heeft. Ook onze Nederland sche spoorwegmaatschappijen zijn bij de zaak betrokken, daar deze het vervoer van c.a. 500 wagons cokes derven. (Hbld.) Het land in beroering. Bond, van Orde. Het Hoofdbestuur van deal Bond van Orde heeft aan het personeel der H. IJ. S. M. het volgend'e manifest ge richt: Laat het ons vergund zijn met een ernstig woord u te waarschuwen te gen de opruiende taal van mannen, die u niet kennen, en die alleen van u gebruik willen maken om de soci aal-democratische arbeiderspartij een© overwinning te bezorgen. Er ligt zooveel gevaar in dat heftige optreden, in dat aantoonen van enkele jfrieiven, sterk aangedikt. Wanneer een paan- duizend menscheen in de zaal aanwezig zijn en de spreker weet u door zijn woorden op te winden, dan gevoelt ge u sterk en dan laat ge u zoo licht medeslepen om te roiepen met den grooten hoop: „Staken, sta ken". Wanneer ge echter v daarna terug keert, in den kring der uwen, wil dan eens overwegen wat door d'en spreker is gezegd, en vraagt dan eens u zelve af of er ook niet zijn lichtpunten en of er in uw leven dan werkelijk zoo veel ellende is, als men u heeft willen doen gelooven. Gij zult dan begrijpen dat men u en uw gezin ongelukkig gaat maken, dat men de tevredenheid verjaagd heeft uit uw huis, dat men u koeien met. gouden hoorns belooft, omdat men meent alles te kunnen be reiken, om d'at men u wil doen geloo ven dat, als ge maar sterk aaneenge sloten blijft, gij alles kunt verkrij gen. Men vergeet niet u er bij te zeggen dat de weg, die leidt naar het doel, dat men bereiken wil, door bloed en tra nen zal loopen; men is dan verant woord' en kan later antwoorden op gegronde verwijten; men heeft u im mers te voren gewaarschuwd. Maar in de opwinding van het oogenblik onder den indruk van de opzweependie woorden van een vurigen volksman, let gei niet op die kleinigheid. Men laat u trouwens niet den tijd tot nadenken, mem sleept u van de eene vergadering naar de andere en overstelpt u verder met opruiende manifesten. En niemand is er die u wil wijzen op de holle phrasen, op dein ernst van de handeling waarvoor men u\Me hulp noodig heeft. Kunstmatig zijt gij gebracht in een toestand van verbittering en veroor looft u dingen te doen, waarvoor ge bij kalm overleg, terug zoudt deinzen. Men beeft de spoorwegmannen noo dig, omdat zonder hen, een algemee ne werkstaking niet gelukken kan. Daarom noemt men thans nog al leen uw grieven en de toestand van den werkman buiten den spoorwagen wordt maar even aangeroerd. Dat komt later wel. Eerst moet men u ver bitterd hebben. Men plaatst u in het voorste gelid. Wanneer er offers wor den gevraagd, zult gij die moeten brengen, gij en gij alleen. Gij zijt de werktuigen en men zal u dwingen om voort, te gaan op bevel. Den plicht dien ge op u genomen hadt tegenover de Spoorwegmaatschappij, hebt ge verzaakt; men heeft u.een an deren plicht opgedrongen en zoo ge dezen niet nakomt dan zal men u daartoe dwingen met geweld. Of denkt ge dat uw leiders eerbied hebben voor hen die zich zonder te genspreken, zoo blindelings aan hen overgeven. Wij vragen u, wordt dan toch we der u zelve, keer toch weder terug tot uwe eenvoudige plichten tegenover de Voor de plaatsing van een flink ijzeren hek voor de nieuwgebouwde R. K, Kerk, was de minste inschrijver P. J. van Mierlo alhier, voor f 4700. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. is Binnenland. Atjeh en Djambi. Blijkens uit Indië ontvangen berich ten, zijn sedert de jongste mededee- lingen dienaangaande, in de „Neder landsche Staatscourant" van 4 Febr. 1903 bij de krijgsverrichtingen: a. in Atjeh en onderhoorigheden, ge"wond, de le luitenant C. A. Ruem- pol, de korporaal der cavalerie H. die KÜerck en de fuseliers G. K. Hascher Verbijsterend. De N R. Ct. schrijft: Een burger" uit Lijidenburg haalt in Land en Volk uit een brief van gen. Ben Viljoen, geschreven uit New- York aan een vriend, het volgende aan: ..Ik versta dat ik kwaad te boek sta bij de lersch© partij die geloof hecht aan een leugenachtig en valsch rapport als zoude ik aangeboden heb ben voor de Engelschen. in Somaliland te vechten". Maar de tekst van Vil- joen's brief aan Lord Roberts aan biedende zijn diensten in Somaliland heeft in de Engelsche pers gestaan. I-Ioe zit d'at? Bestuurbare luchtballon. De heer Kluytmans, sedert zijn pro motie te Delft, aeronautisch ingenieur te Parijs, is gisteravond te Baarn voor de vereeniging Natura aldaar opgetre den, om een lezing over de lucht scheepvaart. te houden. Ook op ande re plaatsen in ons land zal de heer Kluytmanis spreken. Hij heeft een ge heel nieuw isysteem van bestuurbaren luchtballon uitgevonden, dat z.i. alle andere overtreft. Hij zal trachten de benoodigde gelden bijeen te krijgen eu is voornemens zijn ballon aan het de partement van oorlog aan te bieden. Uit zijn lezing bleek ook nog. dat de bekende Montgolfières slechts na bootsingen waren van een luchtschip.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2