Maatschappij, die ge dient,, tegenover uw vrouw en uw kinderen. Wij heb ben allen onze plichten te vervullen, rijlcen en armen, an de plichten der rijken zijn veel zwaarder en veel moei lijker, dan die van den eenvoudigen werkman. Men heeft uw hoofd volgepropt met schoone woorden en u een toekomst beloofd, die nimmer komen kan. Want welke regeeringsvorm ook aan het bewind zal komen, steeds zalmen hebben rijken en armen en nimmer zal de eene mensch gelijk zijn aan den anderen. En elke Regeering zal maatregelen moeten nemen om de orde in den Staat te handhaven. Wanneer mem u weder ten strijde1 roept, zal het weer zijn om een begin sel. Voelt gij thans dat uw grjfetven slechts in de tweede plaats komen? De strijd om de solidariteit mocht niiet bezoedeld worden door een eisch tot loonsverhooging; een.strijd omdat wat men de vrijheid noemt, moet daar mede wel worden besmet, omdat het niet anders kan, daar men het u be loofd heeft om u tot deelname te dwin gen. Maar voor wie u tot staken zul len aanzetten is het beginsel hoofd zaak. En wat zal heit einde zijn van eem tweede staking? Vraagt u dat eens af, bespreekt dat met uw vrienden er geeft dan eens eerlijk antwoord op de vraag of gij u en uw gezin moogt blootstellen aan de gevolgen? Laat niemand zich weerhouden om zich aan te sluiten aan den Bond van mannen die langs ordelijken weg willen bereiken, dat uw grieven wor den weggenomen, die het vertrouwen weder willen terugbrengen in onze gelederen. Wij zuilen daarbij groote medewerking ondervinden van de Di rectie en van den Staat. Want waar mem u het middel ont neemt met geweld1 te eischen, daar er kent rnen de billijkheid dat de Staat wordt verplicht zich uwen toestand aan ta trekken. Luistert niet naar de verdachtmakin gen. maar helpt ons met vereende krachten weer goed1 te maken wat be dorven is. Allerlei. Bij garnizoensorder van 2 Maart jl. is de aandacht der miliciens van het gar nizoen te Zwolle gevestigd op het be paalde bij de Militiewet 1901, waardoor de gelegenheid wordt geboden om, zoo veel noodig, in de behoefte der achter gebleven gezinnen te voorzien. De mili ciens die zich als onmisbaar beschouwen voor het onderhoud van het gezin waar van zij deel uitmaken, hebben zich slechts te wenden tot H. M. de Koningin dit kan geschieden bij ongezegeld re quest met een verzoek om ontheffing van den werkelijken dienst. Blijkt uit het ingestelde onderzoek de gegrondheid hunner aanvrage, dan wordt of de ge vraagde ontheffing verleend, of, voor zoover deze wegens de belangen van den dienst niet kan warden toegestaan, een geldelijke vergoeding ten behoeve der achtergeblevenen toegekend. Gelijke order zal wel in andere garni zoenen .afgekondigd zijn. Verscheiden beambten bij die Staats- spoorwiegmaatschappij te Dordrecht, hebben hun lidmaatschap van den Bond van Nederlandsch spoor- en fyiamwegpeirson'eel o pgezegd. Naar wordt medegedeeld heeft het dienst zullen worden gehouden en wor den zij dus voor ombepaalden tijd in dienst genomen, dan mogen zij niet wor den ontslagen, dan nadat hun ontslag hun acht dagen van te voren is aange kondigd. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is het volgende adres verzon den: Geven met verschuldiigden eerbied te kennen: Ondergeteekendeni, te zanten uitma kende het Hoofdbestuur van „Betsalel", Vereendging van Israëlietische Werklie den en Handelsbedienden, (Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 26 Juni 1897, no. 49), gevestigd te Amsterdam; le. dat zij met diepe teleurstelling heb ben kennis genomen van het op Woens dag 25 Februari 1903 door de Regeering bij U ingediende wetsontwerp tot aan vulling van art. 284 van het Wetboek van Strafrecht; 2e. dat zij, hoezeer ook vervuld van den wensch, om het door hunne Ver- eenigirug beoogde doel, ,,de bevordering van de moreele en materieele belangen barer leden", uitsluitend langs ordelij ken en vredeliievenden weg te bereiken, desniettemin het strafbaar stellen van eiken hinder, overlast of vreesaanjaging met de bedoeling om daardoor iemand te dwingen iets te doen, niet te doen of te dulden, ten zeerste zou betreuren; 3e. dat zij immers van meening zijn, dat reeds onder de thans vigeerende strafwet op daden van aanranding of ruw geweld straf is gesteld, die dan ook meermalen door den strafrechter, dik wijls zelfs met alle gestrengheid, is toe- brielc van den heer Arend te Rotter dam, heeft tot dusver een. kalm ver loop, terwijl de politie voor eventueels gevallen een oogje in het zeil houdt. De werkstaking aan de machinefa briek van den heer Westerman is ge ëindigd. Er heeft een conferentie plaats gehad tusschen de patroons, een de putatie der werklieden en den heer Ven-kade-, hetgeen tot een bevredigende oplossing heeft geleid. Op zeven na. zijn alle werklieden weder aan den arbeid. Voor deze ze ven was geein. werk, waarom zij wacht geld' kregen, waarvan de helft door dien heer Westermann en de andere helft door de arbeiders-organisatie be taald zal worden. Zeven andere ar beiders hadiden reeds een andere be trekking gevonden. "Ingezonden Voor den inhoud dezer rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. In hooger beroep. De zaak van Liebert en Jaiming, wegens den moordaanslag in de Mar. nix straat veroordeeld tot onderschei denlijk 5 en 4 1/2 jaar gevangenis- voorloopig bestuur van den Bond van I straf, zal op 17 Maart a.s. voor het Orde van H. IJ. S. M. personeel aan de gerechtshof iai hooger beroep behan- directie dezer maatschappij een verzoek d&Uï worden, gericht, om den Bond te erkennen en te- 4e. dat verder, in aanmerking nemen de de vaagheid, der begrippen „hinder" „overlast" en „vreesaanjaging", bijna iedere maatregel, die in het belang hun ner Vereenigïng zou worden noodig ge acht, tengevolge van de subjectieve op vatting der betrokkenen, als een straf baar feit zou kunn'en aangemerkt wor den; 5e. dat hunne Ver.eenig.ing zoodoende op eene h. i. onrechtvaardige wijze in de vrije ontwikkeling van hare krach ten zou worden belemmerd. Redenen waarom zij u dringend ver zoeken uwen steun aan het bedoelde Wetsontwerp te onthouden. Hetwelk doende enz., Het hoofdbestuur van „Betsalel' Vereenigïng van Israël. Werk lieden en Handelsbedienden: SAMUEL PARSSER, Voorzitter. H. DE HAAS Jr., Secretaris, Rechtzaken De moord in de l utbele JBuart Zoowel het O. M. bij de Amster damsche rechtbank als Muiselaar en Groot, veroordeeld onderscheidenlijk tot 15 en 12 jaren gevangenisstraf, we gens den moord gepleegd op de we duwe Dijxhoorn, zijn in hooger be roep gekomen van het vonnis der rechtbank. vens het toestaan van verschillende genomen, is al weer p vrije voeten gesteld ,.jnet een ernstige berisping.'' Het complot tegen president Loubet en andere staatshoofden, waarin Hirt zei betrokken heette te zijn, zal dus wel alleen in de verbeelding der Ame. rikaansche journalisten bestaan heb- ben,. Typhus in Amerika. Achttien studenten van de Cornell- universiteit te Ithaca in den staat New-Yotrk, zijn aldaau of thuis ge storven, tengevolge eener typhus-epi- dfc>mie. Een ontzettende brind heeft te Korsenz nabij Breislau ge woed. In het met stroo gedekte ge meente-armhuis brak in den nacht brand uit, die zich met zoo groote snelheid verbreidde, dat alle bewo ners van het huis. drie vrouwen en een kind, verbrandden. De storm. Haarlem, 4 Maart 1903. Geachte Redactie! Bij mij voor die deur, Schoterweg 126, staat een paaltje. Waarvoor? Dat weet zelfs de man niet, die den straatweg on derhoudt. Waterstaat, mijnheer! Groot zijn de ongelukjes, maar vandaag of morgen loopt het erger af. Ik zal u al aiie tooneeltjes maar niet schrijven, die eiken avond plaats vinden, maar naar a a oui'iuuvfiskKsi ciuur aie uiiuaetcexiuw .k hoop, komt dit stukje oudsor de oogen v6r6wo9slfng het want> op tet dek °,,r>orr nTn M en aan die kiel der schepen aange- Blijkens de laatste berichten heeft da ontzettende orkaan van de laatste dagen in Groot-Brittannië en Ierland aan 19 mensclien het leven gekost, hoofdzakelijk te wijten aan instorten de daken en schoorsteenen. Hier zijn niet bij gerekend de ongelukken op zee, waaormtrent nog niets miet eenige zekerheid valt te zeggen. De stoom schepen, die Queenstownhaven (Ier land.) binnenkwamen, zoo wordt van daar bericht, vertoonden eein zonder ling schouwispel door de ontzettende van personen, die bevoegd zijn om die hinderpaal weg te ruimen. dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Uw abonné B. K. Sport en Wedstrijden Voetbal. Op Zondag 8 Maart zal de voetbalwed strijd tusschen H. B. S. uit Den Haag en de Haarlemsche Football Club „Haar lem" voor den Holdert-beker worden ge speeld op het terrein van H. F. C. Dit is de laatste ronde van de wedstrij den om den Nederlandsch en voetbalbe ker. Die overwinnaar in dezen wedstrijd komt ia den eindstrijd met H. V. V. uit Den Haag. De beker werd gewonnen: in 1899 door R A. P., Amsterdam, in 1900 door Velo- citas, Breda, in 1901 door H. B. S., Den Haag en in 1902 door Haarlem. bekl, wanneer hij bedrogen is, dien wettelijken weg om schadevergoeding had moeten bewandelen, maar in geen geval tot beleediiging zijn toevlucht had mogen nemen. Deswege vorderde het O. M. tegen bekl. 14 dagen gevangenisstraf. Veroordeeld. De beruchte in brekers D. J. Stiphout en J. W. v. d. Weijden werden veroordeeld ieder tot 1 jaar gevangenisstraf. UITSPRAKEN: I. de Vries. hvr. W. Felder, zonder beroep, te Haarlem, 2 oplichtingen, een week gevangenisstraf. S, Schelvis, metselaar te Wijk aan Zee'en Duin, mishandeling, 6 maan den gevangenisstraf en betaling van f 20 aan de beleedigende partij. F. W. van der Horst, E. F. Koster en C. Kriek, die le en 3e opperman, de 2e metselaar, allen te Haarlem, mish.. de le bovendien een and'er met geweld dwingen iets niet te doen, de le 2 maanden, de 2e een maand, en de 3e veertien dagen gevangenisstraf. Het spoorwegpersoneel zal hedenavond vergaderen in het gebouw St. Bavo Alleen spoorwegarbeiders zullen op deze vergadering toegang hebben. Na aflcop zal de vereeniging van het, spoorwegpersoneel neg een huishoudelijke bijeenkomst houden. Gevonden voorwerpen^ Een jongenscape, een R.-K. kerk boekje, een portemonnaie met geld, een gouden oorbelletje, een paar werk schoenen. een vrouwemboezelaar. richt. Zwaar ijzerwerk was als zwa velstokken gebroken. Ook het aantal persoonlijke ongelukken onder de bemanningen was zeer groot. Vervolg Stadsnieuws A.s. Zondag zal H. F. C. Vitesse een wedstrijd spelen tegen V. I. O. S. van Heemstede op het terrein van V.I.O.S. Hockey. Op Zondag 8 Maart zal voor de le klas se competitie der Ned. Hookey Bond een hockey-wedsfrijd worden gespeeld tus schen de Haaigsche Mixed Hockey Club en de Haarlemsche Hockey Bandy Club op het terrein Vereen. Sportgebouw a d. Meerweg te Heemstede. Deze wedstrijd belooft spannend te zul len worden., daar het hier om het kam pioenschap gaat. Gemengd Nieuws, Woensdagavond vierde de Knapenver. eeniging „Obadja", onderafdeeling dor Haarl. Jongelingsvereen. Pred. 12 la, baar 20ste jaaTfeestviering in hun ver gaderlokaal L. Amnastraat. Omstreeks 7 uur opende de voorzitter de feestavond met gebed, en heette allen hartelijk wel kom, waarna hij een toespraak hield. Spreker schetste die vooruitgang der ver eeniging zoowei financieel als in leden, tal, en deelde mede, dat de vereeniging reeds in tweeën moest worden gesplitst, het ledental bed/raagt heden reeds meer dam 100. Hierop brachten seoretarissen en algem. penningmeester hunne verslagen Ook hieruit bleek, dat de vereeniging steeds in bloei is vooruitgegaan en beeft de vereeniging een batig saldo van 54.44L Hierna ging men over tot het programma. Voordrachten en zang wis. solden elkander af. Af en toe werden versnaperingen uitgereikt. Tot 12 uur bleef men gezellig bijeen. Een .schoorsteenbrandje is met zout gebluscht in een perceel aan de Tulpenstraat. Uit de Omstreken. Overveen. Gisteren was den geheelen avond Over. veen in duisternis gehuld, daar de elec- trische verlichting weigerde hare straal- bundelen uit te zenden. Haarlemmermeer. Als secretaris der gezondheidscommis sie, is benoemd de heer P. Kaptein te Aalsmeer, welke gemeente onder die commissie ressorteert. Voor het bouwen van eene landbou werswoning voor rekening van den heer R. W. Lammerts te Haarlemmermeer, was ingeschreven door 13 aannemers. De hoogste inschrijver was 1 17,280. De laagste 13080. Het werk is niet gegund. Vervolg Nieuwstijdingen. De rechtbank concludeerde gisteren gunsten, nis hel geven W vrij «J.*"""'**» sterdam (de jongen, die een meisje was) tot niet-ontvankelijkverklaringin de schadevergoeding van f3000 en veroordeeling in de kosten van het ge ding. op vergadeirdagen, zenden, van geld in dienst, dienstvervoer van brieven enz. Op dit verzoek is gunstig beschikt. Naar men van welingelichte zijde mededeelt, is thans allés gereed, om, zoo noodig, ooigenbldkkelijk den staat van beleg te kunnen afkondigen. Tal van officieren hebben geheime op drachten, en een enkel bevel is voldoen de om over het geheele Rijk die opdrach ten tot uitvoering te brengen. De Amsterdamsche correspondent der „Frankfurter Zeitung" heeft verschillen den Eerste Kamerleden hun oordeel ge vraagd over de „Stakingswetten" en komt. tot de conclusie dat de Eerste Ka mer bij partij-stemming de wetten zal verwerpen, als zij door de Tweede Ka mer ongewijzigd worden aangenomen. De spoorwiegconducteur B. te Maas tricht. die Zaterdag geschorst werd, is lieden uit zijne betrekking ontsla gen. Men meldt aan die Tijd: Het personeel van het station Pe- perga heeft het lidmaatschap aan de Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel opgezegd. De afdeeling van genoemde vereeniging te Meppei. met 64 leden na die staking opgericht, kan als ontbonden worden beschouwd uit gebrek aan.' leden. Bij staking is daar de dienst verzekerd'. Hezelfde kan, naar ik verneem, van de lijn Meppel- Leeuwarden gezegd worden. De beide t1® Winschoten geschorste (ontslagen) spoorwegbeambten zijn, naar Het Volk mededeelt, voorzitter en secretaris der afdeeling van de Ne- derl. Vereen, van Spoor, en Tramweg personeel. Gisteren vertrok uit Arnhem naar Enschedé de 2e conip. 3e bat. van het 8e reg inf., onder bevel van den ka pitein Oiree, aan wien zijn toegevoegd de luitenants von Steiger, Gaillard en Cremer. Door de directie der H. IJ. S. M. is het volgende bepaald, betrekkelijk bet aan nemen van personeel in lossen dienst. Voordat een werkman als zoodanig wordt aangenomen, moet hem worden medegedeeld, voor welk tijdsverloop zijn diensten worden gevorderd. Na afloop van deze periode, houdt het dienstver band op en treedt hij dientengevolge uit den dienst der Maatschappij. Is het niet mogelijk het tijdsverloop op te geven, gedurende hetwelk losse werklieden in Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Men schrijft uit Gronau i. W. aan Tub. Al de arbeiders der margarinetfa- bri/ek Van den Berg (Muller Cie.) te Gildehaus is Zaterdag definitief hun weirk opgezegd. Een 50-tal arbeiders kunnen in Giro- Zonderling proces. Een dame in Pennsylvanië, Garrick genaamd, hadl een tamelijk hooge re kening bij haar melkboer, die zij reeds gealuiniieu t/ijdl had laten oploopen. Ten slotte maakte d'e man zich mees ter van het kind der dam© en weiger de hij, d/it terug te geven, vóórdat de rekening was voldaan. De zaak werd voor de rechtbank gebracht, maar deze heeft nog geen uitspraak gedaan in heit vreemde geval. Een yerdriukend dorp. De bewoners van het dorp Ospeda lotto, aan d'en oever van het Corn.o- meer, maken zich gereed om hun woonplaatsen te verlaten. Het water van het meer schijnt namelijk hun dorp ondermijnd te hebben, zoodat nau op verschillende fabrieken werk men een volkomen verzinking ver krijgen, terwijl enkele huisgezinnen naar Cieve op de nieuwe margarine- fabriek meegaan. Vele arbeiders, die zonder betrek king komen, doen hun btest in den omtrek in de steengroeven of in de fabrieken werk tie vinden. Uit Utrecht wordt gemeld In de hedenavond gehouden verga dering van de onlangs tot stand geko men Protestantsch-Christelijke Veree niging van Spoor- en Tramwegperso neel alhier zijn de statuten vastgesteld. Daaruit blijkt het volgende De Vereeniging stelt zlich op den grondslag van Gods woord. Het doel is den zedelijken en stoffelijken toe stand van 't spoor- en tramwegperso neel in 't algemeen en dat van haar leden in 't hijzonder langs geordende» en wettigen weg te bevorderen. Door de volgende middelen zal de Vereeniging haar doel trachten te be reiken 1 o. door 't houden van vergaderin gen, waarin zoowel de belangen dei- Maatschappijen aLs dlie van 't perso neel zullen worden besproken 2o. door t.e streven naar ontwikxe- ling van het gemeenschapsgevoel en stipte plichtsbetrachting 3o. federatieve samenwerking, met andere verteendginigen 4o. door te streven naar beperking van allen niet-noodzakelijken arbeid op Zondagen 5o. door elk geoorloofd en wettig middel, dat tot bereiking van het doel der Vereeniging kan worden aange wend- De werkstaking bij die schoenfabri kanten Van d© Wiel te Oosterwijk is geëindigd. Alle stakers hebben het werk hervat. Zoowel patroon? als werkman heeft in zake loonkwestie wat toegegeven. De staking van sigaren- en bosjes makers bij de Kon. Ned. Sigarenfa- wacht. Eén huis is reeds ingestort, terwijl de bodem. waarop het dorpje ligt, gaandeweg in het meer weg glijdt. De transsiberisehe spoorweg. Vrijdag ,1.1. is de, eerste trein van Port Arthur naar het Baikal-meer vertrokken. De geregelde dienst zal den 14en Juni a.s .geopend worden. De weg gaat over Mukden en Kirin tot Kharbiin, waap hij zich vereenigt niet dien van Wladiwostok en vanwaar hij verder gaat over Tchita en Petrowsk naar het Baikal-meer. Dit meer zul len de passagiers oversteken met stoom- ponten, die tevens de treinen vervoe ren, waarna de reis over Irkutsk, Omsk enz. tot Moskou wordt voort gezet. De afstand vau Port Arthur tot het, Baikal-meer bedraagt ongeveer 1500 mijl. In Mei 1891 werd een aan vang met het grootsche werk ge maakt; toen zette de tegenwoordige czaar te Wladiwostok de eerste spade in den grond. Bijna onafgebroken zijn sedert 150,000 werklieden aan het werk geweest. De thans voltooide lijn maakt een record,, wat betreft de snel heid. waarmede naar verhouding van den afstand gewerkt is. Hoo? water iu Pennsyfvanië. Geheel Wesit Pennsylvanië wordt ge teisterd door hoog water, daar de Ohio en haar beide zijrivieren buiten haaT oevers getreden zijn. Honderden men- schen hebben hun huizen moeten verla ten of op hoogere verdiepingen moeten vluchten. In het lagere gedeelte van het land staan 58 fabrieken stil, waardoor 33 000 menschen tijdelijk zonder werk zijn. Men vreest dat ook in Wheiling de fabrieken zullen moeten stop zetten. Hirtzel. Franc'is Hirtzel de jonge man, die van anarchistische bedoelingen ver dacht, te New-York in hechtenis was Woensdagavond trad voor Chr. Werkl. vereeniging „Maarten Lu- ther" de weleerw. heer Dr. C. A. Evelein pred. te Leiden als spreker op in het kerkgebouw der Broedergemeente alhier. Het zangkoor „Excelsior" gaf hare wel willende medewerking. Bij vonnis van de Arron- dissementg Rechtbank alhier d.d. 5 Maart 1903 is in staat van faillisse ment verklaard Cotrmelis Hemdiriks, koopman in boter en kaas. wonende te Zaandam. Rechtercommissaris: Jbr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Men seint ons uit den Haag: Vrijdag is er geen Kamerzitting. De interpellaties zijn onbepaald uitgesteld, daar Mr. Troelstra ziek is. Op Vrijdag 5 Maart zal in het gebouw van St. Bavo eene groote openbare vergadering worden gehou den voor de metaalbewerkers. Drie metaalbewerkers zullen als spreker optreden, waaronder de Bondsvoor zitter H. Elferink. Arrondissements-Rechtbank. Zitting van Donderdag 7 Maart 1903. Baldadige jongens. J. Koek en P. v. d. Meer hadden op 1 Febr. 1.1, louter uit baldadigheid, een drietai lantaarns te Alkemade stuk gegooid. Voor dit feit werd 2 maanden gevan genisstraf gevorderd tegen ieder. Verzet en beleediiging. Op 1 Febr. 1.1. werd P. Groot terzake van dronkenschap door die agenten van politie Filmer, Zwart en Wesseling, nabij de Amsterdamsche Poort gearres teerd om naar het hoofdbureau van politie te worden overgebracht. Tegen zijne overbrenging verzette bekl. zich echter uit alle macht, en werd daarbij bovendien nog geholpen door zijn vriend C. F. J. Steeman, die de agenten telkens tegen het lijf liep. Terzake van wederspapnigheid werd nu tegen elk hunner 3 weken gevangenisstraf gerequireerd. Cornelis Veth, reparateur van oud heden te Beemster ,had' zich te ver antwoorden terzake dat hij omstreeks 1 Febr. aldaar A. Lamgereis en de te Purmerendi resid. notaris Dirk Gerard van Os opzetteliik heeft, beleedigd door te Beemster op een stuk grond aan den Purmerenderweg, op eene van den openbaren weg af zichtbare plaats een bord te zetten, waarop het voor ge noemde personen beleedigende op schrift: Te- koop Huis en grond door bedrog gepleegd door A. Langereis Z. W. Beemster met medewerking van Notaris van Os te Purmerend". Bekl. beweerde dat hij hij den koop van een stuk land van Langereis door beide personen bedrogen was, en dat hij daarom, niet om hen te beleedigen, maar om daardoor naar zijne meening in het algemeen belang te handelen^ het bord had doen plaatsen. Uit de verklaringen der getuigen a decharge bleek ook inderdaad dat aan bekl. in plaats van een goed stuk land, een slecht stuk land verkocht was, waardoor al zijn ve© was gestorven en de man ontzaggelijk veel schade had geled'en. De president merkte op. dat dit hier niets ter zake deed, daar men hiervoor bij den civiel en rechter moet zijn, en dat. al bewijst men ook de waarheid van het gezegde, de beleediging toch blijft bestaan. Het O. M„ deelt eveneens mede, dat Te Amsterdam is gisteravond in het Paleis voor Volksvlijt de aange kondigde groote jneetling gehouden. De groote zaal van het Paleis was geheel gevuld door een groote men- schenmassareeds om zeven uur ston den d'e menschen voor het gebouw om binnengelaten te worden en langza merhand vulden zich de zaal, de gaan derijen en het orkest, dat nog den grooten omvang had, die Dinsdag avond noodig was voor het reusachtig koor. dat toen zong bij 's Pausen ju bileum. Over de geheele breedte der zaal was gespannen een wit doek. waarop in reuzenletters „Arbeiders, keert na afloop kalm huiswaarts. Werkt voor de organisatie", en in de zaal werden papiertjes rondgedeeld, waarop het volgende stond gedrukt„Er is den arbeider vrijheid voorgespiegeld, hij gevoelde slechts den dwang der wetten. Men heeft, hei» broederschap uitgebazuind en hij ontwaart slechts wantrouwen, naijver, haat en concur rentie. Wie zou niet vertwijfelen De zwakke bezit een rechtsmiddelde werkstaking." (Dr. Abram Kuyper van 1872). Op een ander briefje las men „Aan de arbeiders, wien de vakorganisatie lief is, een raad: al wat moge ge beuren, houdt u kalm." Toen de vergadering een aanvang nam, was de groote zaal éen menschen- massa; men kan, zonder overdrijving zeggen, dat duizenden en duizenden waven samengestroomd. De vergadering werd geleid door den heer H, H. Wollring. Als spre kers tr'aden op die heeren Dr. H. Gor ter, Kolthek en van Erkel, die critiek oefenden op de wetsontwerpen. In zijn rede bracht Dr. Gorten- o.a. een eere-saluut aan Domela Nieuwen- huis. Deze heeft zelf ook nog 't woord gevoerd. Hij zeide o.a.: Wij leven thans in Maart, een bui ige maand, èn in die natuur, èn in de geschiedenis der volkeren. In Maart brak uit de revolutie in Oostenrijk in 1849; in Maart brak uit de Commune te Parijs, en de Regeering in dit land spieelt nu gevaarlijk spel met zulke wetten in deze maand. De Katholie ken in de vergadering wijst spr. er op, dat de Paus in zijn „Rerum Nova- ruin" gezegd heeft, ,,dat de wetten van den Staat slechts op gehoorzaamheid aanspraak hebben, als ze het uitvloei sel van wijsheid zijn." Welnu, een uitvloeisel van wijsheid zijn deze wetten zeker niet en men zal wel doen er tegen te protesteeren. Dit geldt voor de Katholieken, en voor de pav- tijgenooten des Ministers geldt, dat hij in 1875 voorstelde een Wetboek op den Arbeid. Thans heeft men zijn Wetboek op den Arbeid gekregen, maar het is niet te hopen dat men meer wetten van hem zal zien! Hij handelt thans geheel in strijd met hetgeen hij destijds zelf in zijn „Pro gram" heeft neergeschreven. Dr.'Kuy per speelt een hoogst gevaarlijk spel met hetgeen hij thans is begonnen. Deze wet is een aanranding van het verenigingsrecht, een kneveling der vakvereniging; wel zegt de Minister ,dat het rechtmatig staken zal worden toegelaten," doch, vraagt spr. is dat geen brutale leugen? In Regeeringskringen schijnt men zich over deze zaken niet bezorgd te maken, althans de couranten vermeldden dat Hare Majesteit de Koningin naar bals gaat; ook dat de Koningin-Moeder den heer De Savornin Lohman heeft genoo- digd om haar voor te lichten; „nu", zegt spr., „dan is zij bij den duivel te biecht. Maar als zij ingelicht wil worden laat ze dan Oudegeest en Petter ook ontbie den,' dan wordt zij niet eenzijdig inge licht". (Gejuich). Aangenomen werd de volgende motie ,,De groote monstermeeting in het Paleis voor Volksvlijt op 4 Maart 1903. de ingediende dwangwetten tegen de arbeidersbeweging besprekende, be sluit, tot het uiterste de vrijheid der arbeidersorganisaties te verdedigen en als êei> man de gedragslijn van het Landelijk Comité van Verweer te vol gen." Deze motie werd ontvangen met da verend gejuich. Men meldde aan „Het Volk" uit Den Haag: „Een der verslaggevers van de „Nieu we Courant", de heer Moresco, gaat te genwoordig in het Geheelonthouders café zitten staken, in de hoop dat hij daar uit den mond van een onvoorzich tige eenig nieuws voor zijn blad zal op doen. Men zij dus op zijn hoede. „Zaterdag is deze spion uit het café verwijderd. Hij scheldt nu in zijn blad op het café", Hierbij teekent de „Nieuwe Ct." het volgende aan: „Ware „Het Volk" een blad, dat zich aan zulke zaken stoorde, dan zouden we in naam van die eer, van de redactie eiscben: lo. dat zij haar aantijging van splon- neeren waar make: 2o. dat zij de leugen herroepe, dat on2e verslaggever uit het café verwijderd is, en 3o. het kleine stukje, dat wij over het geval schreven, overoeme, ten einde haar lezers over het „schelden" te doen oor- doelen. Wij weten evenwel, dat aan zulk een ordening elk Nederlandsch blad zou voldoen, uitgezonderd „Het Volk". In de zetfout, die in het fraaie be richt staat zit iets aardigs. Bedoeld is dat de heer Moresco gaat zitten „schaken", doch 't woord „staken" is „Het Volk" blijkbaar zóo naar het hoofd geslagen, dart ook de zetters in hun droomen roepen „staken, staken, shaken Van het „tegenwoordig gaan zitten schaken in de hoop enz." is niets an ders waar, dan dat in het geheel drie maal onze redacteur M. in gezelschap van een collega, gezamenlijk van ver gaderingen 'komende, waar de verslag- geversplicht was vervuld, naar dit ca fé trok om schaak te spelen. Genoemde collega -is geheelonthou der en bezoekt dus zelden andere ca- fé's dan juist dit, waarvoor hij als me de-oprichter buitendien eenig zwak heeft. Ziedaar de oplossing van het hoogst verdacht geheim, dat een verslagge ver der „Nieuwe Courant" in een ge- hedonthouderscafé heeft zitten scha ken. waar men ten overvloede wliist. met welk een hoogst gevaarlijk perso nage men te doen had. Maar nu toch in allen ernstlijkt het niet al heel aardig op terorrisme Naar wij vernemen zal de eerste alge meen© vergadering van den Bond van Orde van H. S. M.-personeel worden ge houden op Zendag 15 Maart e. k. te Am sterdam. (Hbld.) Correspondentie. Den Heer R. Uw stukje is voor plaat sing ongeschikt. Met versjes argumen teert men niet en bovendien slaat bet gedichtje niet op de zaak waar het om gaat. Voor een protest in juisteren vorm is natuurlijk zooais altijd plaats. REDACTIE. kAB mm mmm. U leest toeli ge- P fregeld het Feuil-g lel on van „Sïaar- g Stem's Dagblad"?? Amsterdamsche Beurs door bemiddeling van de firma CLAASSEN en BEUN8. Gistsr. Heden m Wd. 4 Mrl Dd. 5 Mn. Atchison Topeka, Comru84'/o 84t/16 Denver Rio Grande 391/" 39 Drie'a 37 365/a Kansas City South82'/i 3U/S do. pref.558/4 eö9^ Missouri Kansas Texas, Com. 271/ie 2G7/s National R. R. of Mexico 1 S5/s IS5/-, New-York Ontario 315/9 31-Vj Norfolk "Western 72i/o 72'/k Rock Island Cy. ±GVi]i, 46 Southern Pacific 61s/8 «11/^ Southern Railways 333/4 33% Union Pacific 9Si/4 975/, Wabash SO^/usSO 5/s American Car 40'/iC 40i/[6 New-Orleans R. Co. 14% 14% Steels 38% 34i%6 Koninkl. Petroleum Maatsch. 425 420 Columbia25«/l6 25% Grand Trunkof Canada20% 1915/10 Burgerlijke Stand Getrouwd: 5 Maart. J. V. Munsterman en J. G. v. Andel. R. Arnhem en A. C. Rosbach, Bevallen: 3 Maart. A. H. Reiber—Dek ker d. 5. J. A. Piers—Roeland z. 4. C. J. van der Waals—Hagen z. A. M. D. Musch v. Elewout z. 5. A. M. van Leuven Joosten d. Overleden-. 3 Maart. M. Wesseling 9 m.. d., Camphuijsstraat.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3