VAN DIJK's applaus. Niet alzoo de heer Kriens niet zijn erkentedijkiieidsbe tuiging daarvoor. Alleen aan 't slot kregen we een buiging terug. Van 't wanne applaus na Mascagni's werk, waarop de pauze volgde, nam de dirigent geen notitie. In onze buurt werd gevraagd: .staakt de heer Kriens misschien?" Terwijl hier en daar de crocus uitloopt, heeft het zoowaar ook al geonweerd. In den nacht van Za terdag op Zondag werden de men schen in Haarlem opgeschrikt door twee zware donderslagen. Sommigen, die er heel erg wakker van werden, hebben het ook hooren hagelen. Een onzer abonné's v es- tigt er onze aandacht op, dat hij het Donderdagavond gehouden Pausfeest door den feestredenaar met eerbied, dankbaarheid en liefde hulde werd gebracht aan onze Koningin. De verslaggever heeft daarvan niet gerept, omdat het als vanzelf sprak. Immers bij R.-K. feestelijke gelegen heden wordt nimmer verzuimd, onze Koningin te gedenken. „Serenissiiuus" in de Raadszaal. Woensdagmiddag, nog even vóór half twee. Komt, in de stilte van het Haarlem- sehe Binnenhof, met de oude steenenga- lerij aan de eene, en een stuk Stadhuis aan de andere kant, het gerucht van vor&ten-aanwezigheid. En uit het draag, stoieltje stapt, in ornaat van vorst en aureool van hooge waardigheid „Sere nissimus", heerscher over Ironie achter hem stapt Kindermann, zijn kan selier, de man die alles weet en alles zegt Kindermann, wo demn? Hierheen, Durchlaucht... Neen, deze deur, links. Die daar is voor de hee- ren! Ach so, ja... Zoo'n gemeenteraad, was ist das? Dat is, Durchlaucht, zooveel als een Ministerie van een stad... Hm... hm... en waarom moeten er dan zooveel zijn? Er is heel veel wijsheid noodig, Durchlaucht! Das glaube ich... Aber... ik heb aan één Minister genoeg! U vergeet dat u zelf, Durchlaucht, allen ministers de baas zijt... Nu, deze deur, Durchlaucht! Z. M. en Z. M.'s kanselier tippelden naar binnen, stonden in de koude gang met zijn steenen trap naar de Biblio theek, en de glieuf naar de kamer van Stepnkist. Daar zaten een paarheeren. Zijn dat ook Ministers, Kindermann? Ja, Durchlaucht, maar van ,,de Ko ningin der aarde..." Net als jij Minister bent, Kinder mann...? Precies zoo, Durchlaucht... Zij we ten óók alles, en zeggen wat ze weten. Aha... Maar waarom kruipen ze hier in die boekenkast? Durchlaucht, dat is geen boeken kast, dat is een wachtkamer! Ach so, wunderlich! So recht hübsch, sp intiem...! 1st diese... Wartesaal dafür gebaut? Gewiss, Durchlaucht. Deze heeren Ministers van de Pers zijn zeer beschei den... Wie es sich geziemt!... O, ho... was iet das? De bode kwam aanwandelen, bleef op een afstandje van de wachtkamer staan, en klapte een paar maal in de handen. Was ist das? herhaalde Serenas - simus. WahrscheinMch... een vader, die zijn kinders roept, Durchlaucht! Kindermann' vergiste zich. Het was de nieuwste manier om aan de heeren van de pers duidelijk te maken, dat de ver gadering begonnen was. Kindermann, het is ook hier reclit „hübsch" en intiem, Waarom is dat bij ons niet zoo Durchlaucht, wij hebben geen ge meenteraad Das ist schade. Ik wensch voort aan ook een Gemeenteraad te hebben. Kindermann Durchlaucht heeft slechts te be velen. Ja ja, alles wie hier. allein keine Leute von die Presse Die hooren al les, dat is gevaarlijk, Kindermann. Of hoort dat zoo. Kindermann Ongetwijfeld, Durchlaucht. Maar als alles moet wezen zooals hier, dan is er geen. gevaar bij. Hier hooren ze maar de helft, of nog minder. Und sie sind zufrieden, Kinder mann Dat geloof ik niet. Durchlaucht, maar daar stoort niemand zich aan Aha, .recht gut so ja. Overigens zijn de heeren tevreden, ze werken zoo still ekens door. Kindermann. Waar om schrijven ze toch altijd Dat is zoc hun vak, Durchlaucht zonder dat zou er veel miniisterswijs- heid verloren ga&n. Enenne, hut, krijgen ze van die wijsheid niet genoeg? Des guten zu viel, Durchlaucht aber das ist notwendig. Durchlaucht In de voor hem gereserveerde loge nam hij al de heeren door zijn lorgnet kalm bedaardjes op. Kindermann, diese Herren, 't zijn toch alle Hollanders, nicht? Ja. Durchlaucht, een enkele ,,va- terlandslose" misschien uitgezonderd. Ja, ich meïne, die met dien haar dos. is dat niet een Papoea of zoo iets Ich meine, ich habe in meiri Jugend davon gehort, dass die Papoea's ein groszes Kopf nut schwarzes Haar ha- ben. Is dat nicht een Papoea Nein, Durchlaucht, dat is(en hij liep gauw even naar een der hee ren van de pers) das ist der Herr Hof land Ach so, zeg hem dat de haarsnij ders nog geen menschwaardig bestaan hebben Hm Kindermann, waarover praten, ze nou? Over het pension e eren van oude menschen, Durchlaucht Alle oude menschen? Neen Durchlaucht, enkel die in dienst der gemeente zijn geweest Hmaber da sind ja doch an dere Sie haben Recht, Durchlaucht, aber das Geld ist tbeuer! Und man spricht von das „stein- reiche Holland" Und ich habe gele- sen, men zal dertienhonderdvijftig gulden en nog een paar honderd gul dens gaan weggeven aan heeren van was ist das auch. de Belt, de heeren van de Belt, Kindermann? De Raad was ®r juist over bezig. Kindermann, wat geggien de hee- im? Sommige ministers zeggen, dat de heeren van de Belt 't verdiend heb ben, en anderen dat ze niets meer dan hun plicht hebben gedaan. En wat zeg jij, Kindermann? Tegen u, Durchlaucht, zou ik zeggen: Z-e moeten wat hebben, maar zóóveel is niet noodig, vooral niet voor den meneer, die door de waarne ming van de functie tijdelijk, in de gelegenheid is geweest zich voor een goede betrekking te bekwamen. Recht so... gut so, Kindvermann. SLo sind ein Bismarck, Kindermann... Ach, Durchlaucht. Maar toen luisterden Sereruissimus en zijn Mi nister beiden met volle aandacht naar de woorden van den heer Van de Kamp, want Serenissimus had gele zen dat die een specialiteit was in reinigingszaken in het algemeen. En Kindermann had ook wat giehoord... dat hij Durchlaucht influisterde. Toen stond Serenissimus op en zei: Kindermann. zooiets mag in mijn Rijk nooit gebeuren, verstaat ge? Als ik een Ministerraad heb, dan mag geen Minister een andere landsbetrek king begeeren, het moet hem een eer zijn minister te blijven... En als hij 't ooit doet. Kindermann, dan wil ik niet, dat hij later de fiolen zijns toorns uitgiet op den man, die ge schikter bevonden is dan hij... Wat is er beslist, Kindermann? Niemand krijgt een cent, Durch laucht... Zeg uit mijn naam, Kindermann, dat de heeren zie er onbillijk geweest zijn... Zeg, dat ze zich beteren, Kin dermann... "t Zal geschieden, Durchlaucht... So, und zu wedcher Zeit...? Als D o c e n s Minister wordt, Durchlaucht... DICK. Algemeen Nederlandsch Verbond. Zaterdagmiddag om 4 uur had in de bovenzaal van het Bronge bouw de leden-vergadering plaats der afd. Haarlem en Omstreken van bo vengenoemd Verbond. Tot afgevaardigden naar de alge meene jaarvergadering in Mei a.s. werden benoemd de heëiïïn mr. H. P. 't Hooft en dr. J. B. Schepers. Besloten werd dat de afdeeling zich zal uitspreken ten opzichte van de vereenvoudigde spelling en het al daa niet gebruiken van bastaardwoorden. Deze punten, welke op de algemeen® vergadering ter sprake komen zullen vooraf door dr. Schepers in eene nieu we leden-vergadering worden inge leid. INGEZONDEN MEDËDËE- L1NGEN. 30 cents per regel. is Uit de Omstreken. Zandvoort. Zaterdagavond- j.l. liield de Werk- 1 iedenvereeniging Onderling Hulp betoon" in „Ons Huis" de jaarverga dering, die door 116 leden en 5 dona teurs en den beschermheer bezocht werd. Uit het verslag van de Commissa rissen bleek, dat gedurende het 4de kwartaal 1902 ontvangen was f 572.55 eu uitgegeven f 352.03.5. batig saldo f 220.51.5. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat op 31 December j.l. de vereeniging 447 leden telde, zijnde' 45 inteer dan op 31 December 1901. Het aantal donateurs was met 8 vermeer derd en bedroeg 34. Aan 83 leden werd wegens ziekte geldelijke uitkeering gedaan to<t eeai bedrag van 1 1485. Uit het 10 cents-fonds, verleden jaar opgericht, hadden 2 uitkeeringen plaats gehad, groot f 32.20 en 51.30, en wel aan de naastbestaanden van twee overleden leden. Uit het verslag van den Penning meester bleek, dat in 1902 werd ont vangen f 2423.40 iqta. uitgegeven f 1705.84^, zoodat er een batig saldo was, groot 717.551. De rekening werdi in handen van eene Commissie g|esteld om nagezien te worden. Mededeeling werd gedaan, dat door den aankoop van ruim' 1500 vierk. M. grond om arbeiderswoningen te bou wen, de veireaniging op weg is hare leden flinke woningen te verschaffen. Een bouwplan werd goedgekeurd. Herkozen tot voorzitter die heer Th. Martins; tot Secretaris de heer J. van den Bos en tot Commissaris de heer II. van der Zee. In de plaats van den heer O. Schrik- kema die als penningmeester bedankt had, wegens zijn vertrek naar „Post huis", werd als zoodanig benoemd de heer L. N. Schut. Alle benoemingen werden aangeno men. De heer O. Sehrikkema werd ten slotte tot eeralid benoemd. Zondag had op het terrein bij Bent veld een voetbal-match plaats tus- schen Z. V. V. van hier en A. F. C. II van Amsterdam. Voor rust stond de pairtij 31 in het voordeel van A. F. C. en ten slotte won die club met 41. Velsen Op den 16, 17 en 18en Maart a.s. zal de Koningsweg nabij Booswijk af gesloten worden, wegens het in orde brengen van den nieuwen spoorweg ITa ar Ie mU itgeest. Voor de vacature van onderwijzeres aan de O. L. School alhier, hebben zich tot heden 15 sollicitanten aange meld. Binnenland. Nod. Z.-Afr. Vereeniging. Naar aanleiding van de door dien Haagschen afgevaardigde ter jongste algemeene vergadering, dr. B. A. P. van Dam. aldaar geuite beschuldigin gen tegen dr. H. Blink, als voorzitter en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland als secretaris der Haagsche afdeeling. omtrent het verspreiden van circulai res, is eene bestuursvergadering van die afdeeling gehouden, waarin laatst genoemde heeren hun mandaat ter beschikking stelden. De vergadering sprak echter in eene motie hare vol komen goedkeuring uit over hetgeen door voorzitter en secretaris was ge daan, waarna heiden bij acclamatie herkozen werden. Dr. Van Dam heeft zijn ontslag ge nomen als lid! van het bestuur. De Comptabiliteit bij „Oorlog". De heer A. Moenel, bevorderd tot re ferendaris aam het Departement v.ain Oorlog, zal' eerst met 1 Mei optreden als hoofd der nieuw op te richten afdee ling Comptabiliteit. Deze nieuwe afdeeling zal omvatten alle comptabele bureaux, thans nog bij verschillende afdeeliogen van het Mi nisterie verspreid. Voorloopig blijft de afdeeling Militai re administratie het beheer over de ad ministratie der korpsen houden. Naar men verneemt zal met 1 Mei a.s. als opvolger van dien overste Kroef aan het hoofd dier afdeeling worden ge plaatst de kapitein-kwartiermeester W. Mulder, die in verband daarmede zou worden, bevorderd tot majoor. Kapitein Mulder is thans, in afwach ting daarvan, aan het Ministerie vam Oorlog werkzaam gesteld. De heeren Moerel en Mulder zullen zich nu hebben bezig te houden met het ontwerpen eener herziening van de in deeling der begrooting van Oorlog. De geheel.e regeling, zooals ze thans is tot stand gekomen, moet worden be schouwd als teen maatregel van over gang. Het moet in de bedoeling liggen, bin- nen niet alt te groot tijdsverloop te ko men tot een groote afdeeling Comptabi liteit, die ook de militaire administra tie zal omvatten, geheel in den geest dus van het rapport der veertien ton-com missie. Aanvankelijk was naar men verze kert tot het stichten eener dergelijke afdeeling reeds thans besloten en de lei ding dier afdeeling in die eerste plaats aangeboden aan den heer Rechlien Mor- ra, referendaris bij de Algemeene Re kenkamer. De voorwaarden waarop deze echter de hem aangeboden betrekking wilde aanvaarden, schijnen intusschen niet voor inwilliging vatbaar te zijn ge weest. Onder de gegeven omstandigheden wordt nu gezocht naar een ambtenaar, die zich met alle comptabele zaken, het departement van oorlog betreffende, zal hebben vertrouwd te maken, om binnen eenige jaren aan het hoofd der groote afdeeling te worden geplaatst. Aan dezen eerlang te benoemen amb tenaar zal de rang van hoofdcommies worden verleend. Een naamgenoot. Door den aitbeidejr W.. te IJsel- stein, die verrast is door de geboorte van een drieling, waarvan de oudste, een meisje, de namen ontving van H. M. de Koningin, is van H. M. een som van f 30 ontvangen. Een inbraak. In het kantoor der boterfabriek van de heeren Hendriks, Brongers en Bos te Groningen, is dezer dagen ingebro ken. Iemand heeft zich door het dak der fabriek heengewerkt. is het kan toor binnengedrongen en heeft all® kasten en laden opengehaald, zonder iets van zijn gading te vinden. Hij heeft ook getracht de brandkast te openen, echter zonder resultaat Om zich over zijn mislukt werk te Wieken, schreef de dader 'op een der lessenaars een aantal hyëroglyphen, gelijk aan die, welke de ondeugende straatjeugd bij voorkeur op donkere schuttingen neerkrabbelt. De politie is met de inbraak in ken nis gesteld, doch het is haar nog niet gelukt, een spoor van den dader te vinden. Deze had bij al het gieschrijf natuurlijk vergeten er zijn naam bij te zetten! Smokkelhandel. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen: Doordat er in België veel vraag is naar l'okvee voor den aanstaanden wei- degang, en er voor Nederlandsch fokvee aldaar hooge prijzen besteed worden, is de smokkelhandel in vee in de laatste dagen1 hier aan de grenzen sterk toege nomen. Eiken avond gaan" hier en daar vaar zen en koeien frauduleus over de grens. De Belgische ambtenaren zijn echter op hun post en trachten, daar hun een pre mie van 50 van de waarde van elke aangeslagen koe uitgekeerd wordt, de gesmokkelde koeien in beslag te nemen. Heel gemakkelijk gaat dit niet, wijl de smokkelaars met veel omzichtigheid en overleg te werk gaan. De vorige week werden in de nabij heid der Nederlandsche gemeente Koe wacht door de douanen van Moerbeke toch weer 3 schoone vaarzen aangehou den, Vreemd is het, dat de Belgische Staat, die den invoer van fokvee uit Nederland verbiedt, de aangeslagen runderen pu bliek laat verknopen, waardoor ze na tuurlijk terecht komen in de stallen dier VLaamschc landbouwers. Het schijnt dus, dat het Hollandsche fokvee toch nog zoo gevaarlijk niet is voor dien Belgischen veestapel! Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De burgemeester van Scheemda heeft versterking van politie verzocht wegens de werkstaking in de venen te Wasterlee. Sport en Wedstrijden. Voetbal. H. V. V.Sparta 00. Ten aanschouwe van wei 1000 toe schouwers had dieze wedstrijd, ondier leiding van dien heer Willing, plaats. H. V. V. wint d!e toseh en verkiest met de zon in heit gezicht te spelen, Sparta trapt af en al dadelijk blijkt het. dat beide partijen tegen elkander opge wassen zijn. Van beide kanten wor den 1 pittige uitvallen ondernomen, doch .de verdedigingen zijn van beide vereenigingen in goeden vorm. H. V. V. is iets sterker, doch kan het niet in doelpunten uitdrukken; eindelijk denkt men H. V. V. de leiding te zien nemen, doch Sol'mist en schiet huizen hoog over het doel. Dan komt Sparta weder aan de beurt, doch het schieten voor 't doel laat nog veel te wenschen over; eenige corners werden gefor ceerd. doch zonder resultaat. Hoewel II. V. .V. voor de rust sterker was, doelpunten kan ze niet en met 00 wordt verwisseld. Na de rust is het verloop nog span nender. Aan beide kanten wordt hard gewerkt, doch zonder succes. Een twintig minuten na rust- moet Sol door een© verstuiking het veld ver laten en speelt H. V. V. dus ver-der met 10 man. Sparta krijgt nu langza merhand de overhand en het laatste kwartier is zij ook de meerdere. Plot seling een aanval van Spart ar geleid door Van Hasselt Jr., Mu-ndt wordt gepasseerd, en ieder denkt Van Has selt te zien doelpunten, doch hij wordt gehaakt en de daarvoor aan Sparta toegekende vrije schop geeft geen re sultaat. Nog 5 minuten is er te spelen, alles wordt er opgezet van beide kan ten. doch het einde komt met 0—0. Bij Sparta traden vooral op den voor grond de beide Van Hasselt's. Veduyn en de halves. Vooral Van Hasselt Sr.. die zim dertigjarig jubileum als voet baller deze maand viert, verdient al len lof. Bij H. V. V. waren de beide backs en 'die halves in goeden vorm, de voorhoede schünit samenspel en. schieten verteerd: te hebben. Vergadering der Protestcommissie van den N. V. B. De Protestcommissie van den N. V. B., die Zaterdag jl. te Amsterdam ver gaderde. was samengesteld1 uit: D. Erdiman, voorzitter; J. W. Kips en J. J. v. d. Berg. leden, en J. G. Coster, secretaris. terwijl in de protesten, waarbij een der leden betrokken was, d'e heer L. Binnendijk diens plaats innam. Het resultaat der vergadering was dat afgewezen werden: het protest Ra. piditas versus Hercules, het protest Hercules versus H. F. C., het protest P. W. versus U. D.. en het protest B. F. C. versus Ajax; aangehouden werd het protest Quick versus A. V. V en toegewezen het protest H. B. S., versus Quick Amersfoort, tengevolge waarvan de wedstrijd Quick—H. B. S. te Amersfoort gespeeld, is omgezet in 10, ten voordeele der Hagenaars. Naar men verneemt gaat de toer van de Nondescript F. C. met de Paasch- dagen niet door. Door het bondsbe- stuur zijn thans onderhandelingen met een ander elftal aangeknoopt. Te Rotterdam woin,,Rapiditas" voor de le kl. Westelijk Comp. met 2—1 van het Haarlemsche ,,H. F. C." Voor de rust was de stand .gelijk 1—1. P. W. uit Enschedé won te Nijmegen met 4—0 van. Quick. De le ld. wedstrijd „Vedocitas"„R. A. P." te Breda ging wegens onbespeel baar terrein gisteren niet door. Te Deventer speelde gisteren voor de Oostelijke le kl. comp. „Utile Dulci" al daar tegen ,,Go ahead" van Wagemn- gen en won met 3—1. Met de rust leidde „U. D." met 1—0. In Wageniimgen werd tusschen Victoria en Vitesse op het afgekeurde terrein nog een friendly game gespeeld die met 3—1 door Vitesse gewonnen werd. D.e bekerwedstrijd H. B. S.—Haarlem ging wegens onbespeelhaarheid van het terrein niet door. Automobielen. In Duitschland werd dezer dagen door den Rijksdag een crediet van bij na f 170,000 toegestaan ten behoeve van aankoop en, onderhoud1 van auto mobielen voor het Duitsche leger. Dit cijfer spreekt wel, als men weet dat in Frankrijk voor het zelfde doel slechts 10,000 beschikbaar werd ge steld, en dat in Frankrijk, waai- het automobilisme zoo vele beoefenaars telt. Tegen 30 Augustus a.s. zal de Frank furter Automobielclub, evenals ten vorigen ja/re, groote automobiel-wed strijden organiseeren. Zooals wij indertijd berichtten, wa ren eenige Fransche heeren van plan om met een 15 paardekrachts PanhardLauito, die voor het doei „Passe-Partout" gedoopt werd, een reis om d'e wereld te maken. Detocht ging goed tot in Rusland, waar de auto in die sneeuw vastgeraakte en daarna invroor, zoodat men met be hulp van paarden en boeren uit een nabij zijnd® plaats, met groote moeite er in slaagde om den wagen uit de sneeuw los te krijgen. De onderne mers van deze reis om de wereild had den er genoeg van; hun ondernemings geest was als gedoofd en de wagjen is nu weider huistoe per trein. (Ned. Sport). Ned. SchermboHd. Te Amsterdam had Zondag een buitengewone _alg. verg plaats van den Nederl. Schermbond, ter bespre king van huishoudelijke belangen. In hoofdzaak werd besloten de re kening en verantwoording der feest commissie van het groote internatio nale schermfeest. «-ehouden in De cember 1900 in het Paleis voor Volks vlijt alhier, goed te keuren en haar nadeelig saldo, groot f 500.565, waar-1 van de Bond, eerst kennis droeg op 12 Nov. 1902 hij schrijven van den pen ningmeester, te accepteeren. Iemand, die niet genoemd wenschte te worden, reduceerde dit tekort tot f 300.565. Het bestuur van dien Ned. Scherm bond voor 1903 bleef samengesteld1 uit de heeren: D. L. Wolf son, te 's Bage, voorz.; Ch. F. Kok, te Amsterdam, se cretaris. en J. Th. van Schouwenburg, te Amersfoort, penningm. Verder werd) besloten het „Kam pioenschap op den Degen" waarvan die heer M. Dwinger te Amsterdam houder is .dit jaar weder te doen plaats hebben en daaraan tevens een nationaJen schernrwedstrüd te ver binden. Het verzoek van de afd. Hoorn om in het voorjaar van 1904 een interna tionalen schermwedstrij d te verbin den. Het verzoek van de afd. Hoorn om in het voorjaar van 1904 een interna tionalen wedstrijd te organiseeren, werd toegestaan. Na verschillende besprekingen van meer huishoudelijken aard werd de vergadering gesloten. Rechtzaken. Frans Btossior. Donderdag 26 Maart zal Frans Ro sier (Haarlemsche Frans) voor de rechtbank te Amsterdam terechtstaan ter zake van poging tot diefstal van kippen, toebehoorende aan den her bergier Joh. Stephensen, Czaar Peter straat 164, gevolgd door poging tot moord1 op gezegden Stephensen. Rosier heeft nl., toen hij bij de uo- giiig tot diefstal door Stephensen op heeterdaad werd betrapt, op dezen tot tweemaal toe geschoten uit een met scherpe patronen geladen revolver, zonder die zen te treffen. Van te voren had hij de kippen door zwaveldamp bedwelmd. Een en ander geschiedde in dón nacht van 8 op 9 Maart 1902. Gelijk men weet. z;it de beklaagde uit anderen hoofde preventief in de gevangenis. N. v. d. D. Het land iu beroering. Persstemmen. „Standaard" en „Nederlander" spreken er over, dat een voordeel van de tegen woordige .troebelen is de nauwere aan eensluiting der chirisiteüjke werklieden, het vormen van, christelijke vereenigin gen. en dergelijke door haar gewenschte gevolgen. In de „Nederlander" iis dr. De Visser zelfs verplicht de hulp in. te roe pen van gelijkgezinden, om hem te hel pen bij he,t optreden in zoovele geval len, waarin hij geroepen wordt steun- te verleenen bij het oprichten van ver-' eenigingen. Hij kan onmogelijk aan alle aanvragen voldoen, daar hij, als elk mensch, slechts één lichaam heeft. De „Standaard" wij dit een groot arti kel aan hetzelfde onderwerp, waarin zij o.rn. zegt: Het is daarom, dat we ons zoo vaai harte verblijden, dat de klove tusschen de christelijke en de socialistische arbei ders nu zóo breed werd, dat er geen bruig meer over te slaan. is. Maar niet minder verheugt het ons, dat de christelijke arbeiders zich thans aLlerwiege aaneensluiten; dat ze zich or ganiseeren; dat ze bonden vormen; dat ze mieetirugs houden; dat ze openlijk op treden, en. dat ze een eigen actie in het leven roepen, die op den steun van alle waldienloendeaii rekenen kan en mag. Ook is het verblijdend, dat tal van mannen zich opmaken, om hen daarbij te steunen, en om het woord voor hen te voeren; ds. Talina en dr. De Visser vooraan, Zelfs laat de vraag zich niet terugdringen of het niet hoog tijd wordt, dat de christelijke leidslieden van hoo- ger ontwikkeling meer algemeen hun stilzwijgen' afbreken, en den strijd ten behoeve van onze christen-werklieden mee aanbinden. Het is niet recht, dat deze mannen uit 'de verte den strijd aanzien en zich niet opmaken om onze christen-werklieden te steunen. Mr. S. de Vries Czn. begon er reeds mede. Laat zijn voorbeeld er velen tot navolging nopen. Men mag in zoo ernstige omstandighe den zijn broederen niet in den steek la ten; te minder waar van d'e overzij al lerlei gestudeerde personen optreden. Ook uit een ondier oogpunt is dit her leven van de christelijke actie zooveel waard. Tal van onze christen-werkilieden durf den haast niet meer bij menig bedrijf in dienst gaan, uit vrees van getyranni- seerd te worden. Docb zoodoende kromp hun arbeids veld al meer in. Dit zal nu ook uit zijn. Men zal nu overal weer dienst dur ven niemen, wetende, dat men door de christelijke actie gesteund en beveiligd wordt. De heer Tak in d'e „Kroniek" schrijft over de wetsontwerpen o.a.: Maar de zaak is nu in handien van de Kamer, di\e een .goed begin maakte door eeu uitvoerig afdiealings-onder- zoek. Zij heeft vóór zij deze strafwet ten behandelt, drie dingen noodig; den afloop der spoorweg-enquêtei met het resultaat daarvan in eene wette lijke regeling; het algemeen arbeids contract, en een inlichting omtrent het wezen dier vakvereenïgingsprak- tijken die men bestrijden wil. Niet alle leden zijn daarvan zoo op de hoogte) als ze misschien wel meenen. En inmiddels kan de onderhande ling der vakvereeniging met de spoor wegmaatschappijen aanvangen. Even min als van eene gemeente kan van haar een beslissing in weinig dagen worden gevergd. Maar dit is eene overweging, die haar invloed zou moleten missen als binnen enkele dia gen het strafrechtartikel dreigde. Ook hier is alles afhankelijk van de Ka mers, dat wil zeggen van eenige ver standige en onafhankelijke ledejn van hare meerderheid. Alles, zeg ik, maar dat is te veel. Er hangt ook wat af van de spoor wegmaatschappijen, aan wie beduid moet worden dat zij, na hare bereid verklaring om met de vak vereen igin- gien te onderhandelen, met haar maat regelen tegen personen een unfair spel drijven. In die bereidverklaring ligt de belofte van een wapenstilstand op gesloten, en zich daaraan niet tehou- don is oneerlijk. Zoo kan de oplossing van de oogen- blikkelïjke spanning worden gevon den, zonder dat leen der partijen zich ontwapent. Nogmaals deze briefwisseling leze men met aandacht. Men verge te daar bij zijn eigen levensomstandigheden, en denke zich in de plaats A an hen, die door zulk een behandeling getrof fen werden. Dan vrage men zich af, of verwon derlijk is de verklaring van een der betroKkenen uit Leeuwarden in de vergadering van 22 Februari „dat vóór de staking het. geheele spoorweg personeel in een toestand van ont stemming verkeerde de een was ver bitterd door de lage loonen, de ander door exorbitant hooge boeten, een derde door de vermoeienis van ee-n te zwni'en dienst, zoodat. toen de sta king eenmaal geproclameerd werd. het eigenlijk iedereen onverschillig was, op welke basis die proclamatie was gegrond." Men vrage zich voorts af,of niet, al moge ook naai- mijn oordeel de handeling van het spoorwegperso neel op 31 Januari verkeerd en op zich zelf afkeurenswaardig zijn geweest, de spoorwegdirectie driemaal scherper te laken is, en driemaal schei-per vonnis verdient. Mijnerzijds vraag ik, of degenen, die zoo vlug zijn geweest met hun ver oordeeling van de spoorweg werkers uit zedelijn oogpunt, niet juist uit d a i oogpunt hun oordeel behooren ie her zien, en of zij niet in allen gevalle met nog sterker bewoordingen de directie zedelijk mede-schuldig behooren te verklaren aan het gebeurde. Ik vraag bovendien, of, hetgeen door de bo ven-afgedrukte briefwisseling thans voor een ieder openbaar gemaakt wordt, niet. invloed behoort te oefenen opde beslissing, die de wetgevende macht gaat. nemen. De „Stichtsche Courant" meent, dat het voldingend uitgemaakt is. dat de heeren Staalman en De Vries, deze laatste vooral, zlich bij de socialisten hebben aangesloten. D& heer Staal man heeft op een vergadering te den Helder verklaard, dat hij „bij de be handeling der ingediende wetsontwer pen wellicht niet aan de zijde der Re geering zou staan." Het blad schrijft dan „Hij had dat „wellicht" wel weg kunnen laten. De compagnon van den heer Staalman, mr. T, de Vries, heeft zich tenminste volkomen aangesloten bij de socialistische oppositie. Naast bet socialistische Kamerlid Melchers heeft hij op een meeting in den Haag de regeeringsvoorstellen scherp veroordeeld. En onder luide toejuichingen van zijn nieuwe broe ders vergeleek hij minister Ivuyper met den onrechtvaardigs» rechter uit de gelijkenis. De heer Staalman behoeft nu dus niet meer te weifelen. Men staat intusschen verbaasd, dat iemand als mr. De Vries tot nog toe bij onze anti-rev. partij heeft kunnen behooren. Ook de eenvoudigste anti- revolutionnair gevoelt'toch,' aai het bij deze zaak in de eerste plaats hier om gaat of de Overheid Overheid1 zal blijven. Toch heeft dit optreden misschien zijn goede zijde. Ons Christenvolk itan thans zien, waar de „Chrtsteu-D.e- niocraaf' het heen wal leiden. Waar daden spreken zijn woorden overbodig. En ook van liberale zijde zal men thans moeten ophouden liet voorbeeld van die heeren Staalman en De Vries aan te halen, om te bewijzen, dat er onder de anti-rev. onteArredenheid be staat over het Kabinet. Men zal nu inzien, dat we hier met een optreden te doen hebben, waarvoor onze partij ook voor 't geringste deel niet aanspra kelijk gesteld kan warden." in het „.Sociaal Weekblad" vestigt de heer A. K. de aandacht op de in de „Vragen des Tij dis" voorkomende be langrijke mededeelingen van prof. Pe kelharing, naar aanleiding van den 31en Januari, waarin o.m. herinnerd wordt aan een briefwisseling tusschen het bestuur van de Ned. Vereen'iging van Spoor- en Tramwegpersoneel en. de directie van de holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij. De heer A. K. toont aan. dat op schrijven van bovengenoemd bestuur voortdurend (21 Nov. 1899 tot 29 Dec. 1900) antwoord uitbleef en dat dit antwoord, toen dit dan eindelijk na 29 Dec. KAvam, zeer ontmoedigend was. De heer A. K. zegt en'an Welk antwoord, werd op dit. in inhoud en vorm onberispelijk schrijven ont- A'angen van den road1 van administra tie Ziellier hoe het luidde ..In de vaste overtuiging, dat het Gedelegeerd lid van onzen Raad A'an administratie in zijn handelingen steeds rekening houdt, zoowel met de belangen van onze Maatschappij als met die van het daaraan verbonden personeel, wenschen wij de tusschen- komst niet te verleenen, welke bij uw schrijven van 29 Dec. jl. van ons wordt verlangd. Wij voegen hieraan toe, dat naar onze meening de inmenging van een vereenigin,g als de uwe niet bevorder lijk kan zijn aan d& richtige beharti ging van voormelde belangen De Raad van Administratie,p F. Th. Westerwoudt, voorz. W. RoëU, secr. Vervolg Stadsnieuws S p o o rw eg-ambtenaren. E enigen tijd geleden noodigde de Haar lemsche vereeniiigingvam Sp oor weg-Amb. ten aren de dames Ida Mollïnger en So phie Wie hers van Amsterdam uit tot een der „gezellige bijeenkomsten", welke deze vereeniging gewoon is in het win terseizoen te geven. De kennismaking viel buitengewoon mee; die damies bleken een bijzondere gave te bezitten om uit het onnoemelijk groot aantal pennevruchten onzer he- dendaagsche dichters en rijmelaars zulk een gelukkige keuze te doen, dat die ge dichten nog mooier schenen en vooral,

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2