dat haar gehoor uitermate werd geboeid. Het succes was volkomen en aan veler verlangen de dames nog ems te hooren werd voldaan dooi- een vernieuwde in vitatie. Dus waren Zaterdagavond de leden der vereenAging met hun dames en vrienden wederom te zamen in de bovenzaal va/n de „Veneemiging", om daar opnieuw eeltige hoogst aangename o ogenblikken door te brengen, wanlt de dames hadden aan de roepstem (gehoor gegeven. En ook deze tweede maal heeft men zich niet teleurgesteld gezien; de hernieuwde ken nismaking moge voor anderen een aan beveling zijnl Mejuffrouw MolMntger is de verper soonlijkte opgewektheid en levendigheid; mej. Wichiers blijkt van ernstiger aanleg, en daarvan, spraken natuurlijk hare wèL gekozen voordrachten en vertoonde too- neeistukjes. Beiden, hoe verschillend ook van temperament, zijn gevoelsmenschen, die de teere ismaren van het rnienschelijk hart, elk op hare wijze, weten te doen trillen. Er zat bovendien iets in hare voordrachten. Eien diepe kern schuilt in het luimige; hiet ernstige bevat echt ge zonde kern. Daardoor wordt het luiste ren een genot. Zoo in afzonderlijk, op treden ais in samenspel geven die dames kunst. Ze wonnen opnieuw aller hart en daverende toejuichingen waren haar deel. De Haarlemsche Vereeniging van Spoorweg-Ambtenaren heeft een welge slaagden avond te meer in haar jaar boeken -te schrijven. De voordrachtavond werd, als naar gewoonte, gevolgd door een bal, dat na tuurlijk geanimeerd was. R. K. V o 1 k s b o 11 d. Door den Ned. R.K. Volksbond afd. Haarlem zijn aan den minister van bmnenlandsclie za ken. twee adhaesiebetuigingen gezon den. De eerste betreft de aan den mi nister Kuyper toegezonden motie door de R.K. Patroonsvereeniging Gilde- bon d". door dazen aangenomen op de te Rotterdam gehouden vergadering, den 25n Februari jl. en de tweede be tuigt 'instemming met het adres van het comité ter verkrijging van een Rijkswet op en ter bevordering van minimumloon en maximum arbeidstijd. Woensdag 18 dezer zal de afd. in het gebouw der St. Vmcentiuisvereèni- ging een algemeene ledenvergadering beleggen, waar als spreKer optreedt de weleerw. lieer v. d. Berg, geestelijk ad viseur der afd. met het onderwerp De christelijke actie. Verder heeft het bestuur der afdlee- ling aan de r.-k. metaalbewerkers al hier een oproeping gezonden om lid hunner vakvereeniging te worden. Na te hebben gewezen op de kracht van vereeniging, vraagt de circulaire ,,Zult. gij. Katholieke metaalbewer kers, U nog langer als onmondigen laten gebruiken? Zult gij lijdelijte ja en amen zeggen als heetgebakerde medearbeiders U hunne arbeidsvoor waarden, voorleggen Of zult ge het recht van medeispreken opeischen V Voorzeker wilt ge, uw goed recht be wust, het laatste. Maar' waarom dan langer getalmd met u bij ons aan te sluiten Waarom een klein getal alles laten doen. en zelf in zalig nietsdoen de vruchten van dien arbeid genieten Schud af die lauwheid en sluit u bij ons aan." Medegedeeld wordt ten. slotte dat een vergadering zal worden gehouden 'op Woensdag 11 dezer in het Brongebouw, waar een vakgenoot u'it Rotterdam de twijfelaars van het nut van organisa tie zal trachten te overtuigen Protestmeeting in De Vereeniging In de „Vereeniging" waren Zondag ochtend ruim 2000 menschen bijeen op de protest-vergadering. Het woord werd het eerst gevoerd door den beer Snij del aar van Amsterdam. Spr. wees er op, dat uien op 31 Jan. verbaasd had gestaan over zooveel so lidariteit van de arbeiders, over zoo veel machtsontwikkeling. Dat had men niet gedacht, doch nu is voor 'ieder en voor de arbeiders zei ven voornamelijk duidelijk geworden, welk een macht zij Kunnen ontplooien, wanneer zij eendrachtig te zamen wer ken. En die macht der organisatie wil de regeering nu fnuiken door de bekende wetsontwerpen. Spr. ging zelf op de wetten nieit nader in, doch ken merkt ze in liet algemeen als kneve larij, als een streven om aan de orga nisatie alle macht te ontnemen. Van de spoorwegbrigade zei de heer Snij delaar, dat het een luxe was, een speelgoed, dat hij de regeering gunde. We hebben wel een leger, dat gedu rende dertig jaar niets anders gedaan heeft dan 26 menschen doodgeschoten op de Lindengracht te Amsterdam. Bo vendien zal de spoorwegbrigade, die men onderkruipersbrigade mag noe men, toch nooit volkomen in den dienst kunnen voorrien. Een vraag of, wanneer de regeering tot het uiterste drijft, wanneer het niet anders kan en de wei-Kstaking gepro klameerd moet worden, allen bereid zijn, werd met daverend ,,ja" beant woord. Hierna kreeg het' Tweed© Kamerlid, de heer Ter Laan, het woord. Er is een gedichtje, van van Alphen, zei de spreker, da,t luidt Jantje zag eens pruimen hangen, O, als eieren zoo groot, 't. Scheen, dat Jantje wou gaan plukken, Schoon zijn vader 't hem verbood. Jan 1 je is dv. Kuyper. en do pruimen, die liij zco gaarne zou plukken, dat is het stukje recht, dat de arbeiders be zitten. Of hij die plukken zal, is ech ter nog de vraag. SpreKer betoogde op bekende gron den. dat de burgerlijke pers de regee- riiig tegen dé arbeiders had opge hitst en dat de regeering opgeruid had door het onder de wapenen roepen der militairen en niet de arbeiders de op ruiers waren. Immers, zei de lieer Ter Laan. na de groot© spoorwegstaking dachten de arbeiders niet aan herha ling, ©n er zou zeker in de eerste ja ren geen sprake van geweest zijn, in dien niet de regeering door de indie ning harer wetsontwerpen aanleiding gaf, dat 'in het uiterste geval weer tot dit middel de toevlucht zal moeten worden genomen. Men verschuilt zich achter gruwelen te Burgerdam, en zeker is afranselen1 van onderkruipers de weg niet. doch spreker vraagt, of er ook in Brabant niet telkens gruwelen gebeuren (appl.) Wat de-,wetsontwerpen betreft, de. regeering speelt hiermede hoog spel. De spoorwegbrigadé is onaannemelijk, behalve dat het verkwisting 'is, kan men toch door het aantal menschen,, waaruit die zou bestaan, den dienst niet geregeld voortzetten. Spr. critjjseert nu heftig de ontwer pen, vooral de strafwetnovelle. Aan gaande het artikel betreffende het strafbaarstellen van staking van spoor wegpersoneel zei spreker, dat de re geering de spoorwegarbeiders wél als ambtenaren Wil beschouwen wanneer ze om lotsverbetering, tartensmoede. tot staking komen, doch wanneer ze vrggen naar rijkspensioenen, ze naai de partikuliere maatschappij en verwij zen Dit is een tweeslachtige houding, die ten zeerste dient te worden gelaakt. Ook geldt dit ten opzichte der spoorweg brigade. Het leger moet zijn een in strument, dat onpartijdig wordt ge bruikt en niet oin zich te mengen in den strijd tusschen patroon en arbei der, waarbij ondeiritniipersdiensten door de militairen worden verricht De ongeorganiseerden wekte spreKer ten krachtigste op zich bij hunne or ganisatie aan te sluiten. Als gij dit niet doet, staat gij medeschuldig aan hetmisdrijf, had ik haaaf gezegd, doch ik bedoel bedrijf der regeering. (Applaus). Spr. oefende nu nog kritiek op de aanvulling van art, 284, welke aanvul ling hij een caoutchouc-artikel noem de. Langen tijd, aldus besloot spr heeft er somberheid geheerscht in de harten der arbeiders. Er was ellende en armoede, lijden en ontberen, doch geen straal van hoop scheen in de Egyp tische duisternis. Toén heef t er een .stem geklonKen Proletariërs aller landen, vereenigt u Doch die stem wais alls die eens roepen de in de woestijn. Maar langzamerhand, eerst in groep jes van tien, toen twintig, honderd, en nu bij duizenden, heeft men begre pendat daarini de uitkomst is uit liet land der Egyptische duisternis. En nu hebben de arbeiders het nieu we licht gezien. Overal vereenigen zij zich, ze drukken elkaar de broeder hand en dan is het, alsof ze elkaar voor het eerst in de oogen zien. Mid den in onze groote steden, te midden van het woelig bedrijf voelt nu de on georganiseerde zich eenzaam en ver laten. Doch voor de Reorganiseerden is met hun organisatie nieuw licht, nieuw leven, nieuwe hoop in een schoone toekomst gekomen. En nu komt liet over ons met een machtig gevoel. We voelen ons nu als broeders in éen organisatie, te zamen in opmaTsch naar een beteren tijd. Ongeorganiseerden, sluit, u aan, want meer dan ooit is het thans noodig. (daverend applaus). De heer VanErkel, die in de zaal gekomen was, voerde even het woord, nadat in den tusschentijd socialisti sche liederen warén gezongen. De heer Van Zwol deelde mede, dat, er vanwege de christelijke arbei ders aan den ingang manifesten wer den uitgedeeld en vroeg of ei' niemand aanwezig was, d'ie daarvan de verde diging op ricli duri'de nemen. Aangenomen werd de motie van liet Comité van. Verweer. Nadat de heer Snij del aar ten slotte had aangemaand tot kalmte en zich niet tot gewelddaden te laten ver leiden door agents-provocateurs der re geering, werd d'e- vergadering door den voorzitter gesloten. Bij het verlaten der zaal werden so- j cialistische l'iederen gezongen. In SINT-BAVO spraken de lieeren van Erkel enDuys. Voorzitter was de heer Klein. Slechts een 200-tal personen waren hier aan wezig. Het allereerst kreeg de lieer Duys het woord. In tweede trekken schetste spr. vvat de clerikalë Regeering tot stand heeft gebracht, en zegt dat dit geenszins valt te roemen. En de schurkenstreek, die nu aan staande is, overtreft al het gemeens dat tot dusverre is tot .stand gebracht; het tuchthuis-ontwerp is een slag in liet aangezicht der geheele vakorga nisatie. Niet alleen dat de arbeiders door dit wetsontwerp hun kiesrecht kun nen verliezen, maar ook hunne lei ders worden gedoemd tot zwijgen. Doen ze dit niet, dan zult ge ze niet meer naai- liet Parlement kunnen af vaardigen, om uwe belangen te ver dedigen. En dat is het ergste. En waarom zijn deze; maatregelen, genomen? Omdat de maatscliappejlijke orde ver stoord is. Maar- wat is de maatschap pelijke orde? Dat de kapitalisten van u leven, arbeiders, u uitzuigen. Is dlat maatschappelijke orde? Voorts vergeleek spr. Dr. Kuyper niet zooals Ds. Sikkel bij Samson, maar bij Napoleon, die ook niet één streep het geheele Burg. Wetboek wij zigde. Ten slotte maandé spr. allen aan, zich kalm en ordelijk te gedragen, wanneer de Staat van Beleg mocht worden afgekondigd. Legt kalm het werk er bij neer meer niet. De Regeering zal de soldaten niet zoolang op de been kunnen houden; want dat kan zij op dei begrooting niet verantwoorden. (Applaus). Hierna kreeg de heer van Erkel het woord. Spr. wees er op, dat de beweging van lieden, die der vakorganisatiei is, waarvoor hij altijd vurig gestreden had. Niet door middel van het Parle ment, maar door het neerleggen van dén arbeid alleen, kan het volk zijn kracht toonen en zijne billijke eischen ingewilligd krijgen. De arbeider is de steunpilaar der maatschappij. Zonden- de arbeiders is Minister Kuyper ook niet denkbaar. Waren zij er niet, ook hij zou wel licht steenen kunnen sj ouwen. Tegen de wetten moeten wij ons als één man verzetten, maar al worden ze aangenomen, winnen zal de Regee- ring er niets bij, want steeds zal liet verzet krachtiger worden. Al zou minister Kuyper hier ook den Russischen knoet willen invoeren geloof maar niet dat wij daarvoor bang zijn. Voor onze goede zaak gaan wij, al thans spr.. met genoegen de gevange nis in. Wat het petitionnement betreft, dat de burgerij der Regjeering wil aan bieden, leest dit eeatst goed na, alvorens het te onderteekenen, want daardoor doet ge schade aan den klasse-haat, die net zoo lang moet worden aange kweekt, totdat er gééne klasse meer losstaat. Ten slotte ried spr. alle arbeiders aan, om alles met overleg te doen, opdat de Regeering niet kan uitspelen wat zij van plan is. En dan zullen wij ten slotte zien, w/ie de sterkste is. Nadat dé voorzitter nog had medege deeld. dat bijna alle bouwvakarbei- diers hier ter stedei besloten haddén op het eerste sein dén arbeid' neer te leggen, zoo,dat Haarlem, mocht het noodig zijn, niet zal achterwege blij- vjen, werd bij acclamatie de bekende motie van het Landelijk Comité van Verweer aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Aan den uitgang werd een© collecte gehouden voor de miliciens 'en het Comité van Vea-weer. Coocer LO ndrice k. De met roem bekende violist Franz Ondricek geboren in 1859 te Praag, leerling van het Conservatorium al daar en van Lambert Massart te Pa rijs trad/ Zondagmiddag in "„De Kroon" on. met een programma, bij zonder er op ingericht om dezen viool spelen- in heel de macht van zijn kunst ©n in die volle schittering van zijn virtuositeit te doen kennen. Het eerste deel van 't programma, waar van ik de uitvoering bijwoonde, heeft rnii in hooge mate geïmponeerd. Ja, imposant en van heerlijke klaarheid is alles vvat dieze reus met zijn instru ment doet, en al wat peuterig of zie kelijk-sentimenteel is blijft hem vreemd. Tóch wist hij in Beethoven's ..Kreutzer"-sonate, na .die stoere kracht van het eerste deel, een reeks variaties te geven, zoo innig poëtisch als Beek hoven zelf 't niet anders zou hebben gewenscht Maar hier is 't onmogelijk niet tegelijk aan den medewerkenden pianist Josef Famera te denken. Wat gaf die man e-en waardige expositie j van het in zijn eenvoud zoo verrukke- j lijke .thema en hoe wist hii zoo heel natuurlijk weg, op elke nieuwe he- werking daarvan het juiste licht te doen vallen. Een eigenaardige ver- scliijnang overigens die pianist en eigenaardig ook in zijn doen. 't Is al les eenvoudig bij 't simpele af. Het doodgewone schijnt, nog juist even on-j cler zijn bereik te vallen; maar als' straks dat doodgewone uitgroeit tot iets zeer ongewoons, dan verliest hij ■daarom geen oogenblik zijn kalmte, want hij weet het wel; zóó zwaar kan z'n taak niet wordien, of ze valt nog juist even ondeir zijn bereik. En ter wijl hij met zooveel uitex-lijke kalmte den toestand beheerscht. spreekt toch iedere aanslag, elke vingerdruk van de innerlijke emotie die zün spel tot echte kunst maakt. Als begeleider en als solist (ik hoorde hem in een „Bar carole" van Chopin) doet. de heer Fa mera groote dingenIk zou haast niet kunnen zeggen, wie van beide con- certgevers mij het meest heeft geboeid. D© weinigen, dlie deze matinée bijwoon den zullen ongetwijfeld den viool-ti- i taan Ondricek in hun hart huldigen i voor de heerlijkheden die hij in de 1 Kreutzer-sonate deed genieten; zij zul- 1 len hein bewonderen om de verb azen- de stoutmoedigheid bij de voordracht |va.n het „Concert" van Ernst, aan den I dag gelegd. Maar wii mogen hem toch ook 'wel dankbaar zijn voor de ge- 1 schonken gelegenheid, een pianist van zoo weinig alledaagsche gaven te lee- ren kennen als Josef Famera is. PHILIP LOOTS. P. S. In mijn vorig verslag wordt, geheel tegen mijn bedoeling, gespro ken van Br ah m's „wildschr eeuwen- den" tonenvioed. Scherpzinnige lezers zullen wel begrepen hebben dat ik bedoeldén tonenvioed niet heb laten schreeuwen, maar schuimen. Doch zelfs door dien enkelen minder I scherpzinnigen lezer wensch ik niet van oneerbiedigheid jegens een groot meester der kunst te worden ver dacht. Vandaar deze rectificatie. d© gelegenheid gesteld een nummer tje ten beste te geven. De voordrach ten vielen zeer in den smaak van het publiek; vooral die voordracht, waarin de zoogenaamde „Muilkorf- wet" ter sprake kwam, werd lulde toegejuicht. „Concordia" kaai met voldoening op deze welgeslaagde Soirée terug zien. Zaterdagmiddag werd' door het Ministerie van Justitie te 's-Hage aanbesteed: Het stichten van een kerk gebouw voor het Huis van Bewaring te Haarlem met hijbehoorende wer ken. Raming f 8326. Ingeschreven werd als volgt: J. P. A. Nelissen. f 10.275; J. v. Gelder, f 10.182; P. Mol en J. Vink, f 9500; J. P. Pennings, Sloten, f 8856: M. van Ommeren, 8786; J. M. v. d, Vlerk, f 8626; D. H. van Leeuwen, 8590; j. S. van Velthuysen. f 8468. De overige inschrijvers wonen alhier. Een deserteur. Sedert eenige dagen is de korporaal P.. hier ter ste de in garnizoen, vertroicken met mede neming van verschillende geldswaar dige voorwerpen zijner ouders en een revolver van een tamboer. Voordat dit veelbelovende(?) jong- mensch naar Kampen- vertrok, is hij er reeds eenmaal van door geweest. Schouwbu r g. Voor een goed bezette zaal voercle de Nieuwe Nederl. Tooneeivereeniging onder directie van den beer B. Delmonte, Zondagavond met veel succes op het blijspel „De Mannenhaatster" en het tooneelspel „De Werkstaking". A.s. Zondag zal worden opgevoerd het tooneelstuk „Mottige Toon" van Bigot. Fransene opera gaat niet door. Met het oog op de vele kosten en de weinige belangstelling, welke bij Haarlem's burgerij er voor blijkt te bestaan, zal de groote opera ..La Jui- ve" op Dinsdagavond niet doorgaan. To t. klerk der plaatse 1. Se cretarie alhier fs benoemd de heer O. E. Hansen. Beverwijk. Na het optreden van den heer Hu- genholtz uit Haarlem werd alhier de bekende motie tegen de ontwerp-sta- kingswetten door ruim 400 personen aangenomen; slechts enkelen verklaar den zich daartegen. De Vereenigin van Bloemisten-pa troons te Hillegom c. a. heeft besloten de loonen van het personeel met aan vang van 1 April a s algemeen te ver- hoogen; met luid applaus werd' dit in eene vergadering van het personeel, als officieel© mededeeling aangehoord. Telegrammen SPOORWEGEN IN TRANSVAAL. LONDEN, 9 Maart. (Reuter). De „Ti mes" verneemt uit Johannesburg, dat op de spoorweg-conferentie, verleden week hier gehouden, de aanleg is goedgekeurd van zeven nieuwe spoorweglijmen, met een totale lengte van 668 mijlen, waar van de kosten worden begroot op 5,161.000 pond sterling. DE TOESTAND VAN PRESIDENT KRUGER. MENTONE, 9 Maart. (Reuter). De „Pe tit Parisien" méldt dat de gezondheids toestand van president Kruger aanmer kelijk verbeterd is, zoodat hij wellicht in Mei naar Nederland of Zwitserland, zal kunnen gaan. Aan de vertegenwoordigers der pers werd verzocht geen verslag te geven. Te Winschoten was de groote zaal van het Hotel Smid zoo vol, dat de liggers onder den vloer bezweken, De opeen- hooping van menschen en de dichte ta baksrook maakten het noodzakelijk, dat d/e meeting in den tuin .werd gehouden. Tijhof van Enschedé en Giezen van Leeuwarden gaven de bekende argu menten tegen de ontwerpen ten beste. De ontslagen conducteur Van der Mo len besprak nog het ontslag, aan hem en anderen gegeven, volgens hem om een ontijdige staking te provoceeren, Daarna ging de .menigte naar schat ting twaalfhonderd personen kalm uiteen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek aLelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copy den inzender niet teruggegeven. Populair concert. De talrijke bezoekers van het Populair concert, dat Zondagavond door Haarlem's mu ziekcorps, in de groot© zaal der Socië teit Vereeniging werd gegeven, hebben o-en'ïge hoogst genoeglijke uren door gebracht. Het Muziekkorps voerde een uitge lezen programma uit en bovendien trad de zeer gevierde karaicteir-komiek, de heer Abram de Winter met eenige zeer leuke voordrachten op, die alge meen in den smaak vielen. Het feit, dat Abram de Winter Zon dag zijn verjaardag vierde, werd her dacht door een ovatie van het orkest en het aanbieden van een lauwer krans, een uiting van sympathie, die door de Winter op hoogen prijs werd gesteld en waarmede hef. publiek door luide Itoejuichingen instemde. Over r e d e n. Hedenmiddag 12 uur had! een droevig ongeluk in de Frans- Halsstraat plaats. Een jongetje, G. v. d. Veen genaamd, werd door een hout- wagen overreden, met het gevolg dat hij direct, nadat dr. Foimer hem had onderzocht, den geest gaf. De cavaleristen alhier in garnizoen, hebben Zondag, tot 's avonds half zeven gereed ge staan om zoo noodig elk oogenblik tei kunnen uitrukken. Wellicht stond dit in verband met die protestmeeting. Naar w ij v e r nemen z ij n aan dJe Koninklijke Rijtuigfabriek van de firma J. J. Beïjnns twee trams in den maak voor de Scliiadamsche Paardentram Maatschappij, onlangs werden door de fabriek zes stuks aan deze Maatschappij afgeleverd. Giften. In de af geloop,eai week is aan giften voor de verdere afbouw dier Kathedrale kerk aan de Leidsche- vaart alhier, ontvangen de som van f 284.85. P aus-j u b i 1 e u m. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Z. H. Paus Leo XIII, werd Zondag in alle R.-K. kerken van het Bisdom Haarlem een aanbiddings dag gehouden. Het feest word dies avonds gesloten met een lofzang Te Deum. Tengevolge van den dik ken mist waren alhier op de spoorlij nen nabij station Haarlem bij de sein lichten knal signalen gelegd De gezellen van de druk- kersfiirma Gebr. Nobels hebben aan die firma een brief gericht om, groot en klein, een loonsverkooging van 2 cent per uur te mogen hebben. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie der Eer ste Haarlemsche Mode-Academie. Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie met geld; een grijze pat; een bruin hondje met hals band; een postspaarbankboekje ten name C. de Graaf; een kinderkousje eh sokje. Bekeurd. Tegen een persoon is •proces-verbaal opgemaakt wegens het houden van een mest verzameling zon der de vereischte vergunning, en te- gen eenige jongens wegens het in werpen van ruiten. Op de heden alhier g eh o u- den Graan- en Zaadmarkt werden aan gevoerd 50 HL. witte tarwe f 6.75 30 HL. rogge, f 5.20140 IIL. haver, f3.403.20: 30 HL. bruine boenen f 12.50. Naar wij vernemen is Mr. P. J. Troel stra weder hersteld van zijne lichte on gesteldheid, zoodat de interpellaties op morgen, Dinsdag kunnen plaatshebben. Kegelbond. De kampioenwed- strij.di van den Haarlemsclien Kegel bond nam Zaterdagavond' op de banen wan café Brinkmann een aanvang. Op heden heeft die heer P. J. van Gulik de meeste kans om kampioen ta worden voor het jaar 1903, daar hij thans het hoogst staat met 325 hou ten in de 50 ballen. A.s. Zaterdag en Zondag wordt dé wedstrijd voortgezet en moet elk lid nog 50 ballen wei-pen. Soirée Dansante. Zondagavond werd door de Gym nastiek- en Scherm vereeniging „Con cordia" alhier in het Brongebouw een Soirée Dansante gegeven voor hare leden, kunstl. leden en introducées. Dansen en voordrachten wisselden elkander geregeld af. Ook werden eenige schermers en gymnasten in Uit de Omstreken. Heemstede. Door de Hervormde Diaconie is in 1902 bedeeld' in geld f 1325, in natura f 1495, aan collecten is ontvangen f 1380. Het aantal bedeelden gedurende het geheele ïaar bedroeg 21; het aantal tijdelijk bedeelden 99. Hillegom. A.s. Woensdagavond zal vanwege do Ned. Chr. Geheelonth. Bond, te Hillegom in het Evangeiisatielokaal een openbare samenkomst worden ge houden, waarbij als spreker zal op treden onze stadgenoot de heer G. Velthuysen Sr. Tot opluistering zal medewerken een dubbel quartet, ge- vojrmd uit de Geheelonth. Zangvere niging Excelsior. Zandvoort. In het jaar 1902 bedroeg het aan tal verrichtte vaccinatiën alhier 72, tegen 78 in 1901. Beneden het jaar wer den gevaccineerd 10 kinderen, tegen 8 in 1901; van 13 jaar 55 kinderen, tegen 50 in 1901: van 36 jaar 7 kin deren. tegen 17 in 1901. In het jaar 1901 werden nog ingeënt 3 kinderen van 612 jaar. Protestmeeting. Vanwege het Landelijk Comité van Verweer zijn gisteren op verschillende plaatsen van ons land protestmeetings belegd. De vodigendie motie was gesteld: „De Volksvergadering, gehouden op den Na/tionailen Protestdag, 8 Maart 1903, tegen het door de Regeering inge diend wetsontwerp tot aanvulling van het Strafwetboek, hetwelk lo. voor aille Nederlanxlsehe arbeiders het recht van staken op vermomde wijze aan banden wil leggen: 2o. aan het Spoorwegperso neel en aan arbeiders in openbaren dienst het recht van staking wil ontne men; protesteert tegen dezen aanslag op een der weinige rechten van het arbeidende volk in Nederland; verklaart met alle middelen, die het Centraal Comité vaini Verweer zal willen aanwenden, zich bereid tegen de wet- wording van dit Wetsontwerp zich met alle kracht te zullen verzetten. Weg met de reactie! Hoog die Organisatie van den Arbeid'! Te Amsterdam spraken in Plancius in twee zalen de heeren P. M. Wink en Henri Polak, die .elkaar afwisselden. De groote bovenzaal was te een uur •door een duizendtal personen gevuld, die overige gingen in de benedenzaal. De motie werd met een daverend „ja" beantwoord. In „Handwerkers Vriendenkring" spra ken de hsereu J. J. van Oogen en Dr. Frederik van Eeden. Ook hier werd de motie aangenomen. Te Zaandam werd d'e meeting gehou den in de groote zaail van het café „De Ster". Deze bleek echter te klein om alle opgekomenen te bevatten, zoodat ook nog een kleinere zaal in hetzelfde ge bouw zich geheel vulde. Te zamen na men ongeveer 900 a 1000 personen aan de meeting deed. Als sprekers traden op de heeren De Koe uit Bussum, Cohen uit Amsterdam en Prins van Zaandam. De motie werd met bravogeroep aan genomen. Te Alkmaar sprak de heer Jongens voor een goed' bezet-te zaal. De bekende motie werd aangenomen. Te Den Helder is de meeting niet door gegaan, daar het aangewezen lokaal niet beschikbaar werd gesteld. Ruim honderd personen kwamen daarop bij een in het gebouw van den Matrozen- bond, waar de heeren Ten Boekhorst en v. d. Wal spraken. Een motie werd niet voorgesteld. Te "s-Gravenhage werden drie talrijk bezochte protestvergaderingen gehouden. Als sprekers traden op de heeren Van Oogen, Dr. H. Gorter, en Samson. De motie werd aangenomen. Te Delft spraken de heeren P. L. Tak en J. Offerman. Ds motie werd aange nomen. Te Schiedam spraken de.heeren Appel en Broek. De motie werd aangenomen. Te Rotterdam werd een drietal mee tings gehouden. Sprekers mevr. Roland Holst en de heeren Domeia Nieuwenhuis en K. Kat. De leider van een der vergaderingen wekte op tot teekeuen van de petitie- Van den Berg c. s. Te Leiden heeft het comité van verweer de protestmeeting moeten uitstellen, om dat B. en W. de /groote gehoorzaal, de eenige ilocaliteit welke zich voor een bij eenkomst als deze leent, hebben gewei gerd. Naar liet Hbl. verneemt, gronden B. en W. deze weigering op 'een bepaling in de pachtvoorwaarden door den Raad vastgesteld, waarbij het den ondernemer verboden is op Zondag de zalen voor publieke vermakelijkheden en andere opeubare bijeenkomsten te verhuren. Te Dordrecht, Middelburg, 's-Hertogen- bo.scli, Tiel, Hilversum, Apeldoorn'. Hen gelo, Hèerenvsen, Utrecht werd de mo tie aangenomen. Te Nijmegen en' te Groningen werd geen motie gesteld. Te Amersfoort werd op de motie slechts matig igeteekend met drukbezochte vergaderingen. Van Zutpheai vinden we van geen mo tie melding gemaakt, evenmin van Al- meloo, ook niet van Mep pel, van Leeu warden, van Soeek, doch waar wel druk bezochte vergaderingen werden gehou den. Te Deventer hadden vier protestverga deringen plaats, die vrij goed waren be- i zocht. Mijnheer' de Redacteur! Vergun mij s. v. n voor onderstaand stukje eenige plaatsruimte in uw blad. bii voorbaat mijn dank. In ..Haarlem's Dagblad" van Zon dag 8 Maart 1903 las ik een berichtje dat dé Kappers- en TTarbiersbedlenden besloten hadden aan een eventueels staking geen deel te nemen. Hiervan wil ik echter ©en kleine toelichting geven. Na rijpelijke bespreking werd, en wel met meerderheid van 1 stem, besloten niet mee te staken, aangezien het meerendeel dér vergaderden van meening was dut het deelnemen van onzen kant aan de staking, weinig wicht in de schaal zou leggeu. Onso- lidariteit ligt echter aan dit besluit niet ten grondslag, daar de aanwezi gen zich bereid verklaarden, finan cieel de actie te steunen. U. Mijnheer dé Redacteur nogmaals dankend voor de opname. C. KRABBENDAM. Wolstraat 6. Burgerlijke Stand. Bevallen: 9 Maait. H. A. aan de Kerk Wikke z. M. C. vari Wijk—Me ij Ier z. 7. G. M. Cappelhof—Kooijman z. 8. A. den I-IoutingHollander z. H. van den Berg. Stuiyenberg d. 9. C. J. Engelkampde Vries z. Overleden: 7 Maart. J. van Marsber gen, 6 j z„ Febriciusstraat; C. h. Scheffersde Beliefroid, 80 j„ Jans- weg; 8. J. Roest, 75 j„ Sophïastraat. bennebroeel Overleden: M. Muddie, oud 64 jaren. Amsterdamsche Bsuru door bemiddeling van de firma CLAASSEN en BEUNS. Gis'er. Beden ZiL 7*1! *1. 9!Jrt. Atohison Topeka, Comm82?/i 81'/i6 Denver Rio Grande 37l5/i®365)g Erie's 35m 34 Kansas City Sonth3013/i<; 30'/3 do. pref.6ö 55 Missouri Kansas Texas. Com. 25"/s 25l/i National R. R. of Mexico 1S1 1 l"5/s New-York Ontario 30'/t 29i/j Norfolk "Western 72 711/7e Rock Island Cy. n 4 423/8 Southern Pacific 59i/n óS'/j Southern Railways n 32"/s 3D/a Union Pacific 951/ia 92*/* Wabash 28"/s 27'/s American Car 40'/, 39 New-Orleans R. Co. 14Vi 135/g Steels 371/, 3G7/16 Koniukl. Petroleum Maatsch. 426 427 Columbia25Vs Grand Trunkof Canada19sfi Veiling gehouden in !.et Verkoopt. „De Gou den Leeuwop Zaterdag 7 Maart No. 1. Een sohiildierswerkplaais met af zonderlijk opgaande bovenwoning en erve met tuin aan de Jansstraat no. 72. No. 2. Een pakhuis waarboven zolder en erve met tuin, naast het voorgaande perceel, no. 70. No. 3. Een, pakhuis en erve aan de Zuiderschoolsteeg en grenzende aan het volgende perceel, no. 23rood. No. 4. Drie aaneen verheelde gebouwen ingericht tot winkelhuizen, genaamd het „Lourensc-ostershuis", aan de Groote Markt, nos. 23, 25 en 27. De perceelen nos. 1 tot en met 4 ge combineerd 79,005, Opgehouden. No. 5. Een heerenhuis en erve met tuin, aan het Spaarae. no. 76. f 7475. A. F J. Nieberg. No. 6. Een erf met daarop staande schuur aan de Saenredamstraat, naast en achter de volgende perceelen. Nos. 7—9. Drie huizen met afzonderlijk opgaande bovenwoningen en erven naast elkander aan de Sasniredamstraat, De. perceelen no. 6 tot en met 9 ge combineerd. 11370. Opgehouden. No. 10—12. Drie huizen naast eJkan. der aan het Nauwe Geldelooze Pad. No. 10 1575. Opgehouden. No. 11. t 1560. H. J. v. d. Veer. No 12. ƒ1560. J. j. Guldemond, No. 13—18. Zes huizen met afzonderlijk opgaande bo venwonilnigen en erven naast elkander aan de Rozenprieelstraat. No. 13. 2350, I-I. Schonnagel. No. 14. 2325, H. Schornagel. No. 15. 2375, Opgehouden. No. 16. 1 2300, Opgehouden. No. 17. 2150, J. Letzer. No. 18. 2185, G. Jongkind. No. 19. Een huis en erve met tuin aan den Heerenisinged, no. 31. 2365. A. v. d. Lmdein q.q. No. 20. Een huis en erve aan de Lin- schotenstraat, no. 13. 1590. S. M. Mok. Nos. 21—25. Vijf huizen en erven naast elkander aan de Rozenprieelstraat. De perceelen no. 21 tot en met 25 ge combineerd. 6990, w. en M. Nieuwjaar. No. 26—30. Vijf huizen en erven naast elkander aan de Rozenprieelstraat No. 26. 1320, J. P. a. NeUssen No. 27. 1400, J. Smit. No. 28. 1360, J. Smit. No. 29. f 1380. J. Letzer. No. 30. 1340, Th. M. van Deurzen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3