Tweede Blad, Liefde en Haat. Beboorende bij „Haarlem's Dagblad" van Douderdag 12 Maart 1903 Mr6043 Stadsnieuws. Cremei. De letterlievende vereeni- .ging ...T, J. C.remer" alhier, zaJ in April a.s. opvoeren het blijspel van Oscar Blu. Blumenthal en Gifstav Kadelberg, „Groo- te Stadslucht". Dit stuk werd indertijd door de Kon. Vereenfigtënig. „Het Nederiandscli Tooneel" •opgevoerd voor H. M. de Koningin; de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hen drik. Uit de Omstreken. Benuebroefe. Aan de Leidsche vaart alhier doet zich wederom een typhu&geval voor ten huize -van zekeren F. de W., die nog niet zoo heel lang geleden daar is komen wonen. Maandagavond had de uitgeschreven openbare vergadering v. d, Chr. Jonge ling® vereeniigingin samenwerking met d« Christel. Zangveneeniging alhier plaats. De stampvolle zaal getuigde van de groote belangstelling, die men in de wer king dezer twee vereenigimgen stelt. Om half acht werd de bijeenkomst door den eere-voorzilter geopend, en werden eenige zaken afgedaan, terwijl daarna d'e avond werd dooiigebrachtmet zang, voordrachten, samenspraken, enz. De zangvereeniging zong als naar ge woonte zeer goed en stelde de verwach ting dus ook niet te leur. Alle andere nummers liepen goed van stapel en wer den tot aller tevredenheid! weergegeven. De hoogste lof werd iirageoogst door 10 personen met de samenspraak „de De serteur". Het programma vermeldde 17 nummers. De bijeenkomst slaagde vol kome nen was meer dan gezellig. Binnenland. Tweede Kamer. De interpellaties. Wij nemen thans in ons blad op het vervolg v.an hetgeen men ons gisteren uit den Haag seinde en dat reeds per bulletin bekend gemaakt is. De spoorwediercties gaan steeds verder in het uitoefenen van een schrikbewind. Geschiedt dit met goed keuring van den Minister van Water staat. of wil hï;i meewerken daaraan een eindie maken en de ontslagenen doen herstellen in hunne betrekking. Verder vraagt spreker waarom het postgeheim geschonden is in Heeren veen? Spr.'s standpunt is: Si vis pa- cem. para bellum. Is de Minister, van Binnenlandsche Zaken bereid het Wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Straf recht in te trekken en het resultaat der enquête af te wachten? Het pres tige der Regeering zal er bij winnen, de rust zal terugkeeren in Nederland. De Voorzitter meent dat de laatste vraag niet in het verlof van de inter pellatie begrepen is. Te kwart over drie eindigde Mr. Troelstra zijn rede. Minister Kuyper constateert, dat wat hij zeggen gaat, een aanvulling is van de reeds gegeven verklaring. Verder kan de Regeering niet zoo onbelemmerd spreken als zij zelve wel begeeven zou in verband met de belan gen van den Staat. Den heer Mees beantwoordende zegt d'e minister, dat hij weigert zich uit ie laten over het gesprek met den directeur van het Blauwhoedenveem: en keurt de mede- deelingen van Prof. Treub daarover af. De Minister weet niet eens, of het wel de directeur van liet Blauwhoedenveem was. Voor tuisschenisomst der regee ring was geen reden, de taak i3 door den Burgemeester van Amsterdam1 met goed succes gedaan. Geen reden was er om te verwachten dat het spoorweg personeel mee zou staken, evenmin als in Marseille, Hamburg. Rotterdam of elders. De uitlating van den minister van Waterstaat doelde evenmin op de sp oorvv egstaking. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Naar wij vernemen, worden er te Am sterdam pogingen in het werk gesteld, IK p in 11to n. Vertaald uithe ENCtELSCH. 8) HOOFDSTUK IIL Het goed geluk van Harden. Bij de aanraking van zijn hand op haar schouder, sprong zij op en keek hem over haar geheele lichaam be vend, aan. Sir Christopher! Wat een krank zinnig idéé om hier te kom em. Hij lachte op zijn vroolijkie, zoTge- looze wijze. Ja, krankzinnigheid is het! Bij God, de sabel van dien gemeenen Roundhead was geen duimbreed van mij af; maar hij nam haar handen, en keek haar diep in de oogen, ter- Sir Christopher! Waarom zoo'n koele begroeting? Waarom niet Kit, zooals vroeger, liefje? Zij was door dezen man veronge lijkt, zij was doo<r hem in den stleek om te komen, tot een. Bond. voor alle ge meente-ambtenaren. Het is niet onwaar schijnlijk, da/t deze bond het karakter zal dragen van een federatie, waarin dan- de reeds bestaande bonden bij ver schalende diensttakken zouden opgeno men worden. De beweging gaat uit van de vereeni- gimg van ambtenaren bij de gemeente lijke gasfabrieken Plicht. Door haar zijn de bestuurders der verschillende veree nigimgen van gemeente-ambtenaren uit- genoodigd om te verschijnen op eenie vergadering, welke Woensdagavond te Amsterdam in die Kafseboom zal gehou- /dea worden. (N. V. N.). Het land in beroering. Persstemmen. De Arnhemsche Courant bespreekt het schrijven van den Raad van Administra tie der H. IJ. S. M. aan het Amsterdam- sehe comité der 30. De Raad, zegt zij, moet in niet geringe mate de beteekenis van zijn woord overschatten, indien hij een oogenblik heeft kunnen meenen dat na de .geschiedenis der jongste weken zulk een verweer nog eemigen indruk op het onpartijdig en onbevooroordee. publiek zou kunnen maken. De bewering dat de staking niet uitgebroken- is, „om dat bestaande grieven geen gehoor von den", noemt zij niets meer dan een woordenspel. Het naaste do-el voorzeker was de soli dariteitsverklaring met de bootwerkers, maar de Raad van Administratie weet natuurlijk even goed als ieder mep&ch met gezonde zinnen, dat voor dat doel geen stilstand van het spoorwegverkeer ook maar in de verste verte mogelijk ge weest zou zijn, als er bij het spoorweg personeel geen groote ontevredenheid had bestaan; en dat al-l'een door daaraan te herinneren de hoofdlieden nagenoeg het geheele personeel onmiddellijk be reid voniden den arbeid neer te leggen, stelt de Raad van Administratie zelf in 't licht door zijne aanhaling uit het ma nifest van 30 Januari 1.1, blijkens welke de hoofdbesturen het noodig achtten op loonsverhoogïng en: vermindering van arbeidstijd als gevolg der staking het vooruitzicht te openen. Ook is naar haar meening de bewe ring, dat de grieven, na de staking als- middel gebezigd zijn om de agitatie He- vendlitg >ie houden, in strijd met de waar heid. Waarom de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel niet erkend werd, teekent, zegt het blad, het autoritair standpunt, waarop de admini stratie zich plaatst of plaatste en dat on vermijdelijk vroeg of laat tot een botsing moest leiden: het bestuur eener parti culiere maatschappij, welke vele arbei ders in- haren dienst heeft en alleen valc- vereenigingen wil erkennen van hare werklieden, en dan- nog slechts op voor waarde dat die verenigingen zich bewe gen in de door het bestuur goedgekeurde lijn. Aam het slot van- zijn artikel zegt het blad: Het is merkwaardig, hoe vaak overi gens verstandige en bekwame menschen toch zoo stekeblind kunnen zijn voor de sociale ontwikkeling onzer maatschap pij; niet kunnen inzien dat zulke vakver- een/iglngen, als de directie d'er H. IJ. S. M. er slechts wil, voor den arbeider ui teraard vrijwel waardeloos zijn en daar om ook aan het bestuur den steun niet geven kunnen dien het zich daarvan voorstelt; en ten slotte slechts door een gevoeligen schok tot het besef gebracht kunnen worden, dat de tijd dier slaaf- scbe onderdanigheid van den arbeider voorbij is, die juist de zelfstandige ver- eendging noodig heeft om als onafhan kelijke partij in de arbeidsovereenkomst te kunnen optreden. Als men dit verweer leest van den Raad van, Administratie der H. IJ. S. M., dan dringt zich onwillekeurig d-e vraag op, of hij door de stalling van 30—31 Ja nuari dan- nu waarlijk nog niets geleerd heeft! De Nieuwe Courant" bespreekt, eveneens het Arosttardamsche adres, maar verklaart zich tegen/dit petiti onnement. Het adres noemt het „erger nog", dat het artikel tegen hinder, overlast enz. gericht is tegen een bepaald dleel der bevolking, tegen de arbeiders n.l. en hun wijze van optreden voor en in liet belang van hun organisa ties bij werkstakingen." Deze ergernis lijkt het blad onverklaarbaar, omd'U juist indien „een bepaald deel der gelaten, en nu was hij weer aanhaar voeten om evenals vroeger haar het hof te maken. Zij kon vergeven, dat hij haar onrecht aangedaan had, maar dat hij haar verlaten had, nim mer! Haar geheelet trotscbe en jaloersche hart kwam daartegen in opstand-; het liev-e gezichtje van Dorothy Capel scheen naast haar op te rijzen. Neen! Zij kon ni'et vergeven. Een nevel kwam haar voor de: oogen. Zij. trachtte zich goed te bouclem, en met een be hendige snelheid wist zij zich van hem los te rukken. Wreedaard! hijgde zij. Die da gen zijn voorbij. Waren zij er maar nooit geweest! Hij beloe/rde haar als een kat -een muis. Geen greintje berouw of mede lijden verzachtte op dat oogenblik zijn hart van staal; maar toch had! geen waar' minnaar meer teederheid in zijn stem kunnen leggen of zijn oogen met meer liefde kunnen laten schitte ren dan Harden. Zou je miji dan wenschen te ver geten? vroeg hij. Zij antwoordde niet. De kracht tot spreken had haar verlaten, en zij stond daar half van hem afgekeerd, slank en wit ais een lelie. O, ik begrijp het, ging hij op bevolking" van misdadige middelen gebruik maakt om zijn specifieke be langen te bevorderen, strafwettelijke bepalingen vereischt zijn om dat ge bruik tegen te gaan. De invoering an de tweedei groep van artikelen, tegen de spoorwegstaking gericht, lijkt haar bedenkelijk; maar aan den anderen kant zou zij zeer nood© der regeering een vierweermuMeL onthouden, dat deze beslist verklaart te behoeven om een herhaling van 31 Januari te voor komen. Van een red'oneering als het ad'res bevat, n.l. dat een staking der spoorwegbeambten „het eenige mid del van werkelijke beteek'emis (zou zijn) dat zij nu hebben om herstel van grieven te krijgen", wil het blad niet weten. Het hoofdbezwaar der N. C. tegen deze beweging is van veel dieperon aard. Het is kortaf onmogelijk, be toogt het blad, dit petitionnement te houden binnon de perken .eener oppo sitie tegen een paar strafartikelen, die de onderteekenaars niet tot wet ve»1- hevcp wenschen te zien. De moreele invloed' welken het in de breede krin gen der onontwikkelden zal oefenen, gaat da macht, waarmede het, ielfs mfet tienduizenden handteekeningen bezaaid, parlementsleden tot tegen stemmen zal bewegen, ver -en ver te boven. Dio moreele indruk zal niet deze zijn: dat d'e groote massa der arbei ders, indien de ontwikkeling hunner organisatie van .regeeiringswieg© be dreigd wordt., altijd kan rekenen on een schare ivan hoogbeschaafde en hooggeleerde mannen aan hun zijde. Indien daarop kans bestond, wij zou den andiers spreken; en misschien maken niet weinigen der ontwerpers van het adres zich die illusie. Illusie! De overheerscbemd'e indruk zal deze zijn: dat die groote massa nauwelijks iets zoo onbehoorlijks, onrechtmatigs en wij herhalen- dit woord anti sociaals kan doen, of zij: vindt man nen als de hier bedoelde om het goed te praten. Dat zinnetje in het adres, waarin van de schandelijke daden van terrorisme tegen tot doorwerk m gezinde arbeiders en tegen patroons gesproken wordt, als van „dingen (nu ja) die da grenzen van het geoorloof de te buiten gaan", maar waartegen „voorziening niet mag wordlen gezocht in een strafw-efsartikel", laat in dit opzicht geen twijfel over. En dan de beweging tegen het gezag is als zóódanig reeds te ver voortgeschre den. Zij hteéft te ruim om zich heen gegrepen. Haar middelen zijn van te slecht allooi, getuige de valsche voorstelling, op alle meetings en in tal van volksgeschriften verbreid, da'., het eerste der beide strafartikelen een kneveling van de vakontwikkeling be oogt, tegen de uitgesproken en blijk bare bedoeling van -rege&ring en voor standers in. Of zij willen of niet, do onderteekenaars van het adres neme.i plaats achter de demagogen, te mid den van de misleide schare. Met haar trekken zij op om ten tweeden male aan het gezag een slag toe te brengen men merk<e op, dat het petitionnement niet een verzoekschrift aan d'e regee ring is, of aan de Kroon, tot nadere overweging, wijziging of matiging, maar een aandrang bij de Kamer toi verwerping. Zöo^stoppen zij voor het ministerie alle uitwegen dicht; drij ven de regeering in een hoek, waar haar slechts de keus blijft tusschec volhouden tot het uiterste of ge heele overgaaf. Den minst te rechtvaardigen passus van het adres noemt het blad de woorden: „geheel in het midden latende of de plaats gehad hebbende spoorwegstaking te rechtvaardigen was." Allerlei. Iiii een© drukbezochte huishoudelijke vergadering van machinisten en leerlïnr gen-machinist van de Rietlanden te Am sterdam, die .Maandag i-s gehouden, is de volgende motie met algemeen stem men aangenomen: „De vergadering, gehoord de bespre kingen over den l-aster, uitgestrooid op verschillende stations door den werk meester Mootz, als zou op dit machine- personeel in den komenden strijd niet gerekend kunnen worden; protesteert ten sterkste tegep- deze leugens: en ver klaart in d-eni aanstaanden strijd1 een even correcte houding aan te zullen ne men als in den vorig,en strijd; en zal op het eerste sein van het hoofdbestuur den strijd aanvaarden". Staande de vergadering verklaarden verschillende personen, die de vorige maal „onderkruipersdienisten" hadden verricht, pal te zullen staan naast hunne makkers. (Tel.). Door den heer Sanders is een comu- niqué gegeven, waarvan wij het vol- gen de me de-deel en. „Waar de door de vakvereenigingen uitgeschreven staking in het spoorweg- 1 bedrijf de reden is tot de voorgestelde half bitteren toon vooirt. Toch een echte vrouw! Welnu, doe wat je niet latem kunt. Roep je Roundheads hiierl Ik zal niet pro beer en te ontsnappen. Het leven heeft toch geen waarde voo-r mij zonder- jouw liefde maar jij hebt mij nooit bemind: Ieder woord trof doel, maar deflaat- sten maakten den meesten indruk. Allerlei herinneringen kwamen blik semsnel in haar hart op. Hij was dq held van haai- meisjesdroom en ge weest; en zij had alle schaften van haar liefde geofferd op het altaar van de vereering van diein held. Tot voor heel kort geloofde zij nog in hem, maar de toevallige woorden van haar vader hadden dat geloof als de wind een kaartenhuis in elkaardoen stor ten. Maar zij kon hem toch alles ver geven, als dat ééne maar onwaar billeek te zijn. Zij keerde zich snel en hartstochte lijk tot hem en meêlijwekkend was haar stem: Je nooit bemind? O, Harden! Durf je dat zeggen? En jij wat heb jij gedaan? Met haar mooie, bedroefde oogen keek zij hem aan, hartstochtelijke liefde en stil verwijt sprak uit dien blik. Zelfs het steenen hart van Har den scheen een oogenblik tot week- aanvulling en wijziging van het Wet boek van Strafrecht en waar d'e vak organisatie der werklieden daardoor zoo ernstig bedreigd wordt, acht ik hei mijn plicht de verhouding mijner maatschappij tegenover deze, wegens hare socialistische neigingen meest ge vreesde vakverceniging, in het licht te stellen. Deze vakvereeniging, waarmede de Heer van Hasselt niet wilde onder handelen. d-i-e door den Raad van Be llier der H. IJ. S. M, werd geboycot, en waartegen thans de biede groote spoorwegmaatschappijen gemeenschap pelijk wrekend en straffend optreden, bleek mij niet alleen loyaal in hare onderhandelingen met mijn maat schappij, maar tevens van gunstiger» invloed op het trampersoneel." Ten bewijze hiervan haalt de lieer Sanders dan een paar voorvallen aan, waardoor hij et genoemde vereeniging in aanraking kwam, om tot conclusie te komen.: „Waar de invloed op mijn personeel dus niet andeife dan gunstig is ge weest en waar ik de besturen dezer vereeniging heb leeren kennen als loyale en pract'ische mannen, waar het betreft het voorstaan der vak-belan gen in het algemeen en die harer le den in het bijznder, zu ik het onder drukken der vakvereenigingen, als een gevolg der aanhangige aanvulling en wijziging van het Wetboek van Straf recht. als een ramp voor ons Vader land beschouwen. De vakvereenigingen hebben voor hunne vrije ontwikkeling noodig een werkkring nli-et beperkt tot een enkele maatschappij, maar uitgebreid over alle ondernemingen van hun vak, ten einde vrij te zijn van belemmerende invloeden van directies en patroons. Wanneer aan deze onmisbare voor waarde is voldaan en waneer zij dooi de werkgevers worden erkend, zijn werkstakingen niet meer te vreezen, zelfs niet al mocht opnieuw een soli- darite'itskwestie*worden gesteld, als di>, welke thans tot de spoorwegstaking aanleiding gaf en die het gansche land in beroering bracht." Letteren en Kunst. Bij cl-e uitgevers Delwei Co. zal 15 Maart het eerste nummer verschijnen van een nieuw Weekblad voor Jongens en Meisjes, -getiteld „Hollandia". Volgens prospectus zal het 16 pagina's in omslag, elke pagina twee kolommen, groot zijn ein zal het zich beijveren iin de gevoelde behoefte te voorzien van een Weekblad voot Jongens en Meisjes, dat voorail ontspann/mg geven wil, den geest der kinderen aangenaam zal beziighou- dien en geen inspanning van de jonge lezers en lezeressen eiischt, omdat de Redactie het zoo goed begrepen heeft, dat dat bij de groot hoeveelheid school- arbeid op den kinderlijken geest even verfrisschemd werkt alis -de verwarmende zonnestraal op de aardie, in wier voren het zaad is uitgestrooid, Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent). VAN KERKHOVEN EN BEGRAFENIS GEBRUIKEN. Berlijn, 5 Maart 1903. Wir haben den Friedhof schon oft „bucklig" (bultig) gemacht!" Gisteren schoot met het wonderlijke antwoord te binnen, dat ik dire jaar geleden in een der Lauben-Koloniën van een arbeidersvrouw kreeg, toen ik naar haar familieomstandigheden informeerde. „Wij hebben het kerkhof al dikwijls bultig gemaakt". Terwijl ik gisteren, deel uitmakende van een lijkstoet, door het nieuwe gedeelte van het fraaie kerkhof der Dreifaltigkeitsge- medndle met de andere deelnemers langzaam voortliep tusschen de links en rechts in lange rijen hoog opge werkte -tweedeklas-graven in den vorm van een doodkist, sommigen eenvou dig van zwarte aarde, schuin afge dekt, anderen met gras begroeid en met planten bezet, werd ik plotseling aan het cynische woord van de arbei dersvrouw herinnerd. In menig opzicht heerschen in Duitschland hij begrafenissen andere gebruiken als in Holland, waar het bij een begrafenis dikwijls uiterlijk te koel en te koud toegaat terwijl omge keerd in Duitschland te veel conven. tioneele praal en luister wordt ten toon gespreid. In Holland heb ik mij dikwijls geërgerd over het groote aan tal verwaarloosde graven, dat men op elk kerkhof aantreft, waarnaar men op Duitsche kerkhoven te vergeefs zal zoeken. Men heeft hiér uiterlijk meer piëteit voor de dooden. zal niet ver zuimen op den officieelenbezoekdag". Allerzielen, een nieuwen krans neer te leggen en het graf altijd zorgvuldig in orde te houden. Daarentegen kon heid geneigd, hij stond daar met neergeslagen oogen, spelend' met het gevest van zijn sabel. Eén oogenblik sloeg hij de arend so ogen neer ?n ver scheen leen blo-s van schaamte op zijn aangezicht. Een nieuwe gewaarwor ding, iets wat hij geen naam kon ge ven, ontwaakte in hem. Ik ik stamelde hii. maar zij viel hem in de r,ede en stortte haar hart uit. Je hebt mij liet vertrou-ven >n de menschen ontnomen; mijn leven tot een leugen gemaakt -een leugen, zeg ik je! Ik peins en ik peins weer, tot dat mijn hersens dreigen te bersten, en ik zou mijzelf willen dooden, maar ik durf niet! Ik durf niet. Hij vervloekte zichzelf, omdat hij zoo zorgeloos geweest was, haar nog eens te willen spreken. Luister eens! Maar zij wilde niet luisteren. Zij kon niet. Man! zei ze, is jouw hart van staal? Heb je geen frart? Hoe is het mogelijk bij mij te komen met de kussen ivan een an dei' nog op je lip pen? I-Iet was een bitter drankjfe om te slikken, maai- inééns begreep hij alles. Zij beminde hem nog, maar op één of andere wijze had zij gehoord van Do men hier in restaurants of cafes dik wijls groot© gezelschappen aantreffen, de dames in zwarem rouw met lange crêpe.sluier, de heeren in hoogen hoed met breedten rouwrand, die om een welvoorzienen disch geschaard, zich kostelijk onder elkaar amuseeren, druk praten en lachen en een stevig glas wijn drinken. Dezelfde personen zou den doodielijk beleedigd zijn, wan neer men. afgaande on hunne hou ding in het restaurant, hun oordeel vroeg over het nieuwste stuk, dat zoo veel opgang maakte. Zii zijn immers „in Trauer" en gaan niet naar co medies. Maar wel in zwaren- rouw ge kleed en compagnie naar publieke restaurants en café's. 's Lands wij®, 's lands eer. Daar het gros dier burgerij tenge volge der hooge huren klein behuisd is. wordt het lijk zoo spoedig mogelijk naar de- begraafplaats overgebracht, diikwijils reeds op den avond van den eersten dag. In alle stadswijken zijn tal van firma's, welke er groote ma gazijnen op na houden, waar lijkkis ten te kust en te keur, in alle forma, ten en in alle soorten, dikwijls achter blinkende spiegelruiten te koop staan, van de eenvoudige zwart geverfde tot de kostbare bronzen en met zilver gemonteerde sarkof-agen. Dezelfde firma's garandeeren voor een „elegante begrafenisstoet (zooals op de etalages vermeld wordt), belasten zich mei het- aanbrengen van rouw- dvaperieën in de sterfkamer, het le veren van zangers het versieren met palmen en bladplanten van dte ..LeichienhaJLe" op het kerkhof enz. Den stuitenden vorm dter lijkkisten van zes gladde, platte planken, welke men in Holland dikwijls aantreft, zal men hier nergens vinden. Zoowel de een voudige. zwart geverfde kist van den handwerksmanals die kostbare, zwa re eiken lijkkist van den rijke, heeft den vorm van een hoogen sarkofaag, in doorsnede zeshoekdv niet vierhoe kig zooals meestal in Holland het ge val is. Wanneer de avond begint te vallen, komt een lage lijkwagen, waarvan het kleed! tot op den frond afhangt voorrijden, gevoWl door een of hoog stens twee vokrrijtuigen, waarin die naaste familieleden plaats nemen De lugubere tocht saat naar het kerkhof der gemeente, waartoe de overledene heeft behoord, waar d.e kist. in een zij gang van de Leichemhalle voorloopig wordt neergezet om een of twee dagen later naai- de kapel te worden over gebracht. Vergis ik me niet. dan be- hooren in Holland d'e kerkhoven aan die burgerlijke gemeente. Dit is hier niet het geval. Alle kerkhoven zijn eigendom der kerkelijke parochieën. Een groot aantal ervan liggen vrijwel midden in de stad:, andere aan de uiterste grenzen. Dat in het vrijzin nige Berlijn tot nu toe nog geen cre matorium werd1 opgericht zooals in Hamburg en Coburg moet voorname lijk worden toegeschreven aan de te. genkanting der besturen van de ver schillende kerkelijke gemeenten, wel ke ui tden verkoop van grafplaatsen op de kerkhoven voor gemeentelijke kas groote baten trekken. In het ge heel liggen binnen en om Berlijn 96 evangelische, ill roomsch-katholieke, 3 joodse he, een Russische en eert Mo- hamedaansche begraafplaats. Sommi ge gemeenten of parochieën b.v. van den evangelischen Dom. van de Drei- failtigkeitskirche, van de Franzoische Kirche, van de Jerusalemerkirche be zitten drie. vier en vijf kerkhoven, prachti" aangelegd, met zwaar op gaand! hout. Daar het stoffelijk overschot reeds zoo spoedig mogelijk naar het kerkhof wordt overgebracht, heeft de eigenlij ke begrafenis dus niet plaats van uit het sterfhuis dit gebeurt slechts bij hooige uitzondering zoo als in Hol land, maar van uit dte Leichenballe van het berkhof. De rouw circulaire vermeldt daarom steeds aan den voet in dezelfde stereotype bewoordingen: ,DLe Beerdigung findet (zoo en zoo laat. meestal in den namiddag) von der Leichenhalle des Kirchliofes aus statit" Een overdekte, gesloten Leichenhalle behoort niet zooals op Hoilandische kerkhoven, waar menig bejaard persoon gedurende dte toe spraken aan het graf een doodelijke ziekte oploopt, tot de grootste uitzon deringen. De reden hiervan is. dat aan alle be grafenissen een kerkeb'ke lijkdienst voorafgaat, onverschillig of de over ledene zich om kerk of godsdienst bekommerd heeft ja dan neen. De be grafenis is co ipso kerkelijk en wordt uitsluitend door den predikant, den katholieken geestelijke of joodschen voorganger releid. Dat dientengevol ge ontzettend veel aan schijn en con ventie wordt p-eofferd, is duidelijk, doch in dit opzicht heerschen hier nog dezelfde dompige enge begrippen als ten opzichte van huwelijk doop en bevestiging. Afgezien van het. feit. dat alleen door den geestelijke in die kapel of aan het graf mag worden gesproken, en een speciale permissie van de politie ver eischt wordt, wanneer bij hooge uit- zoTid'ering door vi-ienden of bloedvcr- rothyCapel, ein men kon niet nagaan, waai- een jaloersche vrouw toe kon komen en dan een vrouw als Patien- c/e. I-Iij was in haar macht; één woord van haar, en hij was verloren. Het beetje gevoel, dat een oogenblik zijn steenen hart verzacht had, verdween en Harden was ween- de oude Harden, Ofschoon hij aan alle kanten bedreigd werd, was er toch nog één kans, en Co.ombe Royal zou nog zijn deel zijn, als hij zijn spel maar goed speelde. Ilij begreep, dat het niet gemakkelijk zijn zou. Dorothy Capel zou hij ge makkelijk met een kluitje in het riet hebben kunnen sturen, maar hier was het een heel ander geval. Zijn scherpe hersens begrepen dat direct ©n met de onnavolgbare zeifbefheer,selling, die hem eigen was, herstelde hij zich. Wat bedoel je toch? vroeg hij, en toen, alsof er plotseling een licht bij hem opging: O! misschien kan ik het raden. Dwaasheid! De dochter van den ouden Capel is voor mij niets meer dan de bladeren aan deze boomen. Ik zweer je dat ik jou en jou alleen bemin. Ben je zoo hard vochtig? Ben jle zoo achterdochtig? Heb je zoo weinig vertrouwen? Vertrouwen! En in jouw? Maar al klonk er nog zooveel bitten* verwijt uit haar stem, Harden had geen on- wauten het woord zal gevoerd worden (zooals b.v. bij de begrafenis van Vir- chow). zou het algemeen als een schande aan de nagedachtenis van den overledene en als een schande voor de familieleden worden be schouwd, wanneer aan de begrafenis geen kerkelijke lijkdienst voorafging. Dientengevolge komt het dikwijls voor .dat een predikant van een hu welijksplechtigheid onmiddellijk naar een kerkhof moet rijden om een li.ik- redto uit te spreken bij het stoffelijk overschot van iemand, dien hij bij zijn leven wellicht nimmer gezien of ternauwernood gekend heeft Het ge volg moet natuurlijk zijn, dat men hier bij een begrafenis dikwijls lijk redenen hoort uitspreken, welke abso luut niets persoonlijks hebben. op iedereen toepasselijk zijn "en dte'toe hoorders koud) moeten laten, temeer wanneer men bedenkt, dat de voor ganger gehonoreerd wordlt al naar ge lang van den stand, waartoe de fa milie behoort. Neen. dan prefereer ik in dit op zicht het Hollandsche gebruik, waar niemand er een doodle of de familie minder om zal achten, wanneer al leen door vrienden of bloedverwanten aan den overledlene de laatste eer wordt bewezen en uitsluitend door hen aan het graf wordt gesproken, niaar waar. wanneer door een predikant het woord wordt gevoerd. men een gemoedelijk v treffend woord mag ver wachten. uitsluitend: toepasselijk op den persoon van dien overledene, waar bij den aanwezigen het stuitend gevoel bespa ar dl wordt, dat dte spreker voor zijn liefdewerk nosr extra gehonoreerd wordt. Na den dienst in d'e kapel wordt do kist grafwaarts gedragen, waar da voorganger een kort ~ebed uitspreekt. Met het -ebruikelijke strooien van een handje vol aarde op de kist door alla aanwezige wordt de plechtigheid be sloten. waarbij steeds de vrouwelijke leden dar familie tegenwoordig zijn, Deze laatste gewoonte is een der weinige gebruiken h:; Duitsche begra fenissen. welke naar mijn idee de voorkeur verdienen boven de gewoonte in Holland, waar de vrouwen alleen achterblijven in de leese sombere wo- ning. Koloniën Korintji. Op 23 Januari bracht de gouvevne- mGnitsstoomer „Condor" van Indrapoe- ra en Mokko-Mokko twaalf zieken van de in die streken gelegerde detache menten naar Padang over. Onder de manschappen van het de tachement bij Indrapoera moeten ge vallen van indiscipline voorgekomen zijn. Naar men beweert, zouden ze venentwintig militairen gehoorzaam heid hebben geweigerd. Uit vertrouwbare bron vernamen we. dat majoor Kronouer eerstdaags onder dekking van 50 bajonetten langs den benenden weg Tapan—Koembang naar de confederatie der „Selapan balei kain" zal oprukken, om met de hoof den aldaar verder over de aangeboden onderwerping te beraadslagen. (Sum. Bode..' INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. V r o u w e n -1 i m i d i t e i t. Waarom zijn tcch de Haarlemsche vrouwen hij uitstek zoo terughoudend waar het betreft het bijwonen van ver gaderingen voor maatschappelijk en algemeen belang? Zoo toch ook zij worden uitgenoodigd door een bestuur van mannen van beteekenis, zooals eergisteravond het geval was, om ook uit Haarlem eenig ptitionnement te doen uitgaan aan de 2de Kamer be treffende de strafwetten, door de Re geering ingediend naar aanleiding van de jongste staking mag men ook haar daar verwachten. Durft zij in het openbaar haar mee ning niet luid uitspreken of is he-, omdat men denut, dat velen harer niet kibbelen kunnen zooals in eigen ver gadering vaak voorkomt, bestaande slechts uit hare sexe Helaas, ver schil van meening weten de meeste vrouwen maar te dikwijls niet in een flink discours ie houden. Komt vrouwen, waar t.och tegen woordig zoovelen uwer uit belangstel ling, bemoeizucht of tijdverdrijf 2icli mei verschillende maatschappelijke toestanden bezighouden, vertoont u. waar. samen denken en overleggen met den man, die uiit den aard van zich veel te bewegen en velen te spreken, u ruimer bl'ilc in toestanden kan geven. Gisteravond was er slechts éen dame opgeKomen die van de uitnoodiging gebruik had gemaakt en belangstellend gelijk. Hij kromp ineen voor den smaad en de verachting in haar toon, maar hij wist, dat zij in het diepst van haar hart hem nog beminde met alle liefde, die een vrouw een man maar kan toedragen.. O! riep hij uit, dat is hard voor me. Ik ben tot den tjedelstaf gebracht^ verworpen uit de maatschappij en op leven of dood achtervolgd, maar ik troostte mij met de\ gedachte, dat er ééne was, die zich over mij bezorgd maakte, iemand die ik liefhad) iemand, die ik mij verbeeldde, arme dwaas, die ik was, dat ook mij be minde! O, lieveling! Kun je niet in mij geloovan? Weet je niet, dat maar eene is zooals jij Hij werkte op haar medelijden zoo wel als op haar liefdie. Hij hoorde haar zenuwachtige ademhaling en een zucht haar borst ontsnappen. Zij wankelde en als Harden die jaloersch- heid maar wist te bedwingen, al was het maar voor enkele dagen, dan zou alle§ ra orde komen. (Wordt vervolgd). v r... wv-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5