EtE Meubeleering. i Lemon-Cheese Warmoesstraat 14. J. PANDER, Alkmaar. VAN DIJK's Sl HAARLEM. Verhuizingen onder garantie. het bekende merk „Postduif', „De Postduif' te Helmond. No. 12 No. 12 Telephoon No. 564. No.30 Vraagt uw leverancier DE KLEINE KAPEL N. G. DE WLEESHODWER Co. Magazijn van WITTE GOEDEREN BABY-ARTIKELEN. C*rootste sorteering. Levering naar maat. jZie de étalage. tot het einde toe de vergadering bij woonde. Waar zulk een groot vraag stuk aan de orde, en wrijving van ge dachten gewenscht en noodzakelijk is, toont ook uwe belangstelling, waa: duizenden en duizenden mannen in Nederland op 't oogenblik voor in de bres springen en> hun lcostelijken tijd aan geven. In den Haag geven de vrouwen me ei blijk van belangstelling en komen daar in flinii getal pp, om algemeene belan gen te hooren /behandelen, tenminste in de vergadering van den Bond van Staatspenisioneering voor Iedereen'' waar de heer Perio uül Arnhem een voordracht, hield, waren verscheidene dames aanwezig, waar toch bij derge lijke gelegenheid te Haarlem slechts éen dame aanwezig was Welnu, Haarlemsche vrouwen, leest het adres dat binnenkort hier of daar ter lezing en ter onderteekening zal liggen en. zoo ge goed ingelicht zijt, en sympathie gevoelt voor de bedoe ling. onderteelcen het als bewijs van adhaeslie en maakt andere vrouwen er opmerkzaam op. EEN ABONNé. INGEZONDEN MËuEDËE- L1NGEN. 30 cents per regel. Gemengd nieuws. Een anti-vivisectie-hospitaal. Verleden jaar is in Londen door de Church-Vivisection League" een hos pitaal opgericht Onder de genees kundigen, die er aan verbonden wa ren, zou geen vivisector mogen wezen, en vivisecties zouden er dus niet ge daan Kunnen worden, evenals proeven op patientien verboden zouden zijn. De behandeling zou er dus veel beter zijn dan elders." The Lancet neemt een loopje met de mededeeling van een geval, dat in het eerste jaarverslag ter aanprijzing beschreven wordt. Een vrouw, die met een wagen moest loo; pen ojn den kost te verdienen, en dié een verlamd been had, was zeer gebaat niet alleen door versterkende medicij nen, maar ook door een uitstekend in strument. ..Zij zegent het hospitaal." Dat was ook zonder afschuw van de vivisectie te bereiken geweest. Maar naar mededeelingen omtrent de wijze van doen in gevallen, waarin werkelijk - door dierproeven de weg tot handelen was gewezen, zoekt men tevergeefs. De pest in Tnrkye. De Nederlandsche gedelegeerde bij den internationalen gezondheidsraad te Konstantinopel, dr. Stékoulis al daar, geeft in Janus" een korte schets van den gang der pest in Turkije in de laatste vijf jaren. Zijn conclusie stelt wederom duidelijiï in het licht, dat de vrees voor ©en groote uitbrei ding der ziekte door de uitkomsten niet wordt bevestigd. „Hoewel de Oos- tersche pest zich in de laatste vijf jaar in de Turksche bezittingen aan de Boode Zee, de Golf van Perzië, de Middellandsclie en de Zwarte Zee. en Carnegie genas, doch toen hij den aesculaap wilde honoreeren, weigerde deze elke vergoeding. De milMonair wiilde toch niet voor niets genezen zijnen schonk daarom een som van 2 1/2 millioen gulden aan de universiteit van Princetown, alwaar dr. Garmany hoogleeraar is. Een Servisch jaarfeest. Ter gelegenheid van het 21 jaar feest van de stichting van het ko ninkrijk Servië heeft dezer dagen een galadiner in het paleis te Belgrado plaats gehad. De Koning hield een heildronk ap de souvereinen. in Ser vië vertegenwoordigd. Hij herinnerde er aan, dat Servië zich gelukkig achtte dat liet gedurende deze afgeloopen 21 jaren een element van vrede en orde in de Balkanstaten is geweest en dat het ook in de toekomst zoo wil blijven. De Turksche gezant, Fethi Pacha, stelde namens het ..corps diplomati que" een dronk in op de gezondheid van liet koninklijk echtpaar en toonde zich dankbaar voor hetgeen Servië in het belang van den vrede heeft ge daan. In den spoortrein van Belgrado naar Boedapest is een beambte van- de Oos- tenrijksch-Hongaarsche Bank door een dame, die met hem in dezelfde coupé zat, dJoor een met chloroform gedrenkten zakdoek in slaap gebracht. Toen de man wakker werd, miste hij f 30.000 en eenige chèques. De ,,dame" was verdwenen. Mem- schijnt in Amerika eindelijk ge noeg te krijgen van de hoogs huizen-, die zg. hemelkrabbers. Ten minste een architeotenverreeniiging te Newyork maakt propaganda voor het denkbeeld, om ze niet hooger te bouwen dan 50 meters. Aan het gemeentebestuur is in dien zin een verzoekschrift gericht. Een automobielenrevoe. Binnenkort zullen 300 automobielen voor den Duitschen keizer parade ma ken. Ter verhooging van heteffect zal dit bij avond gebeuren. Daartoe zullen de auto's .voorzien moeten, zijn van mag- nesiumfakkels; en een leger toortsdra- genid-e fietsers zal de automobielen be geleiden. Een ailbuim met de handteeke- ningen van al die deelnemers en boven dien met teekeningen op de auto betrek king hebbende, zal -den keizer aange boden worden. Zouder draad und kein Ende. Amerikaansclis spoorwegmaatschap pijen zullen treinen laten inrichten, voorzien- van Mar conische apparaten, waardoor dus de reizigers in de gele genheid zullen zijn telegrafisch te eor- responideeren met vrienden en handels- in de stad Konstantinopel zelve heeft broken in. Een kunstschilder zonder armen Een bekende Engelsche kunstschil der, de heer Hilas, uit Bristol, heeft geen armen; hij schildert niet behulp van zijne tanden. Reed's als kind toondie Hiles veel aanleg voor de edele schilderkunst. Bij een botsing van trams verloor hij op 8-jarigen leeftijd1 beidei armen. Hij probeerde toen eerst met behulp van zijn teen en het penseel te hanteeren, doch weldra liet hij deze pogingien varen en begon zijne tanden de plaats van zijne handen te doen innemen. Zes j aren oefende hij er zich onafge- geopenbaard, heeft zij nergens een foyer van besmetting gevormd en zich ook nergens in liet. land Uitgebreid. Men mag dus uit deze studie afleiden, dat de builenpest uit haar vasten ze tel in het Oosten zich wel naar het Noorden en naar Europa verplaatst, maar dat zij clan haar kracht van ver spreiding verliest, of spoedig door de maatregelen door de Staten tegen haar uitbreiding genomen, tot verdwijnen wordt gebracht. Uit een klinisch oog punt hebben wij zeker nog met de oude pest te doen, maar epidemiologisch zien wij niet anders dan een gelijkheid in naam. Als die oude naam er niet was. zouden de naties minder door de uitbreiding der ziekte verschrikt wor den, en de gezondheidsmaatregelen in overeenstemming met de eisehen dei- wetenschap worden, gebracht, zonder de handelsbelangen te schaden. Een romantisch. leven. Dezer dagen kwam een haveloos ge kleed! persoon bij een der politie-com- missarissen te Parijs. „Zend mij naar de gevangenis", vroeg hij. ..ik heb sinds 3 dagen niet gegeten". Op een vraag van den politie-auto- riteit vertelde hij zijn levensgeschie denis. Iiij heette Antoine Ange Campono, was 64 jaar oud en op Corsika gebo ren. Daar- was hij een tijd lang ver maard geweest, doordat hij een poli- tieken tegenstander had doodgescho ten. Hiervoor werd hij in 1891 tot 5 ja ren gevangenisstraf en 10 jaar ver banning veroordeeld. Drie maal ont snapte hij uit den kerker, drie maal werd hij weder gevat, totdat hij bij eene vierde poging gelukkiger was en naar- Frankrijk ontkwam. Daar leidde bij een tijd lang een zwervend leven, totdat de honger hem thans dwong zich vrijwillig aan te ge ven. Krokodillenjacht. Iemand, die vele en verre reizen had gemaakt -en velerlei avonturen had be leefd, verhaalde, dat de huid van de krokodillen zoo hard- is dat een kogel er op afstuit. Wil men er een dooden dan is het eenvoudigst middel, zoo be weert hij:... zich eerst rustig door den ter dood veroordeelde te laten opslik ken, en dan van binnen te schieten! Een dokter vorstelijk gehonoreerd De bekende Amerikaansche millionair. philantroop Carnegie vertoefde onlangs in Engeland. Hij werd daar ongesteld en liet toen zijn geneesheer, dr. Garma ny, uit Amerika overkomen. Hij bezocht ook geregeld de techni sche school van teekenonderwijs in zijne geboortestad, waar hij zich voor al op mod'elleeren toelegde. Nog pas 16 jaren oud, begon hij landschappen te schilderen, waar mede hij reeds zeer spoedig naam maakte. Eon ander bekend schilder, Matthew Hale, was zijn Maeoenas. Van Bristol vertrok de jeugdige kunstschilder naar Londen, waar hij aan de Koninklijke SchildJer-Acadie- rnie zijne studiën voortzette. Hij mocht hier één zilveren en twee bronzen medailles verwerven. Ten slotte voleindigde hij zijn stu dietijd te Parijs. Koningin Victoria was een groot bewonderaarster van Hiles's werken, en ook koningin Alexandra moet daar mede zeer ingenomen zijn. Er heeft geen enkele schilderij-tentoonstelling van eenige beteeken is in Engeland plaats, of de armlooze kunstenaar zendt ieen of meer werken, meestal aquarellen in, die zeer geroemd wor den en gretig koopers vinden. zolphe, deelde hem mede, dat zij in de heilige overtuiging leefde, ook eens, evenals Marguérite Gauth'ier, aan een borstlijden te zullen bezwijken. ..Ik heb. vervolgde zij, om haar ge heel gelijk te kunnen zijn, het ledikant gekocht, waarin zij is overleden en ben ervan overtuigd, dat dit ook spoedig mijn sterfbed zal wezen." En werkelijk, de jonge actrice blies niet lang daarna in hetzelfde ledikant den laatsten adem uit. Kinderduel. Te Ain-Melila, n'iet ver van Constan- tine. heeft dezer dagen een vreemdsoor tig duel plaats gehad. Strijders waren twee tienjarige Knapen, het wapen een mes, de reden snoeperij enkrakeel. Een dier jeugdige kemphanen ont ving een. steek midden in het hart, welke hem dood deed! neerstorten, de andere knaap werd gewond. Verbod op bet voetbalspel. Naar aanleiding van het feit, dat bij verscheidene Rugby-voetbalwedstrij den sommige deelnemers zware verwondin gen opliepen of zelfs het leven er bij inschoten, is bij de wetgevende macht vaa een der Vereenigde Staten, South Dakota reeds lang bekend door een merkwaardige wet op de echtscheiding een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk het verboden zou worden deel te nemen aan voetbalwedstrijden. Telephootiaanslaitingen in Duitsche steden. In de groote Duitsche steden is men ons land ver vooruit met de tele- phoon-aamsluitingen; Biejrlijn heeft reeds 56.000, Hamburg 23.000, Frank fort a/M. 10.300, Dresden 9900, Leip zig 9500, Keulen 8300. Amsterdam heeft het met Februari j.l. tot onge veer 5000 gebracht. De pest. Te Hamburg is groote ontsteltenis ge wekt door het feit, dat aan boord van. de stoomboot „Westphalia" doode rat ten werden gevonden, die naderhand tengevolge van past bleken gestorven te zijn. Het schip is onmiddellijk in qua rantaine gebracht, de menschen, dei aan boord van het schip werkzaam zijn ge- weesi, zijn aan een nauwgezet onder zoek onderworpen, terwijl hun kleedie- ren, benevens de geheele lading, gedes infecteerd. of de< kleinen goed verzorgd worden; en aan hun is deze taak gewis ook beier toevertrouwd dan aan heeren! Duels in Frankrijk. Het aangekondigde duel tusschen de heeren Albert Gaucher, redacteur van de „Soleii",.en Maurice Leudet van de „Figaro" heeft Maandag plaats gehad. Laatstgenoemde werd- aan den voorarm gewond. Het duel tusschen de heeren Gaucher en Esgaris zal plaats hebben. Een ander tweegevecht werd gehouden tusschen de heeren Frantz Reichel en Gros, naar aanleiding van een incident bij het bok sen voorgekomen. Deze laatste werd licht aan den arm gewond. Het veelbesproken standbeeld in Amerika. President Roosevelt overhandigde den Duitschen gezant het antwoord op het voorstel van Wilhelm II, om de onthul ling van het standbeeld van Frederik den Groote te Washington tot 1904 te verschuiven. De president ver ld aarde, dat hij het met des Keizers tneening eens was en voegde er bij dat dlan, wijl de krijgsschool dam gereed zou zijn, de plechtigheid zou kunnen plaats hebben op eene wijze, die aan de waarde van het geschenk paste. Uit de oudheid Arbeiders die werkzaam waren op de lanlderijen van het Trappistenklooster: „De drie Fonitljnen" nabij Rome, zijn bij het graven gestuit op de overblijfselen eener. oude Basiliek, die moet dateeren uit het einde der 5e eeuw. JOH. Het Gloria-Harporgel is een zeer solied orgel in gepolitoerd noten houten kast zonder spiegel met ïraaie lusters, 3'/, spel, waaronder zeer schoone Aeolus Harp en Solo clarinet voor slechts f 200.—. 2 spel f 150.—.^ Vraag Prosp. en Cond. van Farrand, Hörügel, Malcolm, Carpenter, Hamilton en Volksharmo- niums. Grootste sorteering van af f 40. Handleiding en Toetsenlooper gratis. Ook op termijnbetaling. DE HEER, Rotterdam, Noordmolenstraat. Die practi8che president ltoosevelt. De beer Roosevelt, president der Vereenigdie Staten, toont zich een echte practische Yankee. Zoo moet hij er nu iets op gevonden hebben om sollicitanten, tenminste ongewenschte specimina van dat gpnre, te koeren. Hij wacht op audiëntiedagien tot de wachtkamer met verzoekers is gevuld, treedt dan binnen, begint mat den eersten den besten een hand te geven en naar de reden zijner komst tei vra gen. Deze vraag geschiedt met luider stemme! Het gevolg isdat de meestei be zoekers hun beurt niet afwachten maar, weinig lust gevoelende hunne zaken in het openbaar te bepleiten, hei Witte Huis vlugger verlaten dan zij er gekomen zijn! Hefc ledikant van Marguérite Gaathier. Men heeft nog niet zoo heel lang ge leden in Frankrijk een onderzoeK in gesteld naar de legerstede van Marie Duplessis, die, zooals overbekend is. Dumas voor zijn meesterwerk „La dame aux C.amélias" inspireerde. Daar bij is onder meer liet volgende aan 't lie ht gekomen Toen de auteur zijn drama aan het tooneelgezelsehap voor las, dat het zou vertolken, bemerkte hij, dat het jonge meisje, aan wie de rol van Marguerite was toebedeeld, hartstochtelijk zat te schreien. Gevleid door zooveel succes, knoopte Dumas een gesprek met haar aan en de teergevoelige actrice, Mathilde Gui- Een proces om 400 millioen. In 17-45 begaf zich een Franschman, Defranx .genaamd, naar Amerika, om fortuin te maken. Hij bemoeide zich vooral met dien slavenhandel en ver kreeg een aanzienlijk vermogen. Daar op vestigde hij zich te Bombay en zette zijn geld! vast in de Bank der Indische Compagnie. Daar zich later nooit ie mand om het geld aanmeldde, kreeg de Engelsche regeerinig het onder haar be rusting. Sedert eenigien tijd hebben zich echter ongeveer 150 erfgenamen voor het kapitaal opgedaan, die allen van de Engelsche regeerinig het kapitaal met 'de rente, ten bedrage van 400 millioen gul den verlangen'. Thans echter komt een achtre-achtre- neef van Defranx voor dien dag, die met jUiStitieele medewerking, naar het heet op de 'beste gronden, om de erfenis sol liciteert, voor zich en twee mede-erf genamen, die gelijke rechten kunnen doen gelden. Het is een landbouwer te St. Cybard (Charente), 72 jaar oud en vermoedelijk zal bet hem niet gegeven zijn, om het eind van bet proces te zien- Maar hij beeft vijf kinderen, van wie dJe jongste een dochter van 29 jaar is. Hij, rekent op :een schikking met de Engel sche regeerinig. Kinderbescherming in Croydon. De schoolcommissie te Croydon (Engeland') bepaalt haai- werkzaamhe den. niet alkeen tot bet nagaan of aan •de geestelijke behoefte der jeugd wel op voldoende wijze voldaan wordt, maar zij heeft zich in dei eerste plaat: ten d'oel gesteld te zorgen voor de be langen van arme, verweesde of verla tten kinderen; en zij doet dit met een toewijding en zorg, die haar een eere plaats in de Engelsche philantropie doet innemen. Zij heeft hiertoe in de eerste plaats haar cottage-system"; twaalf kleine huisjes, twee aan twee gebouwd en twee verdiepingen hoog, werden ree ls in 1898 door den Right Hon. C. T. Ritchie geopend en verschafte®. thans een ond'erkomen aan 64 weezen en kinderen van totaal hulpbehoevende ouders; elk huisje is ingericht voor een pleegmoeder met twaalf kinderen; er zijn vier slaapkamertjes, één voor de pleegmoeder, en die ander1© rasp. voor drie, vier en vijf kinderen, ter wijl de ruimte zoodanig is genomen, dat voor elk kind 42 viark. voet be schikbaar is; vorder zijn da ramen zoo tegenover elkander aangebracht dat goede ventilatie mogelijk is. Ver meldenswaard is het. dat jongens en meisjes niet afzonderlijk grootge bracht worden; men is van oordeel, dat be/t beter is hen te zamen te 1a- ten opgroeien, om aldus den geest ■van ridderlijkheid bij de jongens te ontwikkelen en hij de meisjes de deugd van zachtheid en behulpzaam heid jegens de sterkere sekse aan te kweeken. Jongens zoowel als meisjes krijgen een zoodanig onderwijs opkyding, dat zij later den strijd om het bestaan zondier moeite kunnen sitrijden. De oprichtingskosten van deze ver- pleeg-inrichting kwamen dor gemeen te te staan op pond' sterling 7080, ter wijl de kosten voor elk kind niet meer bedragen dan 4 sh. 4 1/8 d. 2.611 per week. Behalve dit cottage-system' zorgt de schoolcommissie van Croydon nog op andere wijze, en wel op veel groo- ter schaal, voor de verwaarloosde kleinen der gemeente, nl. door uitbe steding. Over gansch Engeland zen den zij hunne kleinen uit in families onder controle van een commissie, die, bestaat uit een secretaris en een pen ningmeester, met een aantal dames als leden van toezicht. Deze laatsten gaan bij hun geregelde bezoeken na Een ongenoode gast. Een dame te Parijs kwam onlangs op een middag tehuis, en zag in haar eetkamer een haar geheel onbekend manspersoon rustig aan tafel zitten eten. Zij haastte zich naar dennaast- bijzijnd'en politiepost om assistentie te vragen. Met ,een agent teruggekeerd, kon deze slechts constateeren, dat de on genoode gast weder vertrokken was. Hij had echter een briefje achterge laten van den volgenden inhoud: „Ik heb goed gegeten. U kunt nu uw buf fet wel weer op orde brengen. Als u daarin geen zin heeft, zal ik voor een dienstbode zorgen. George." Behalve gedlneerfd had-„George" ook nog andere kastem van het buffet aan een onderzoek ondierworpen en, wat vru zijn gading was (o.a. een paar honderd gulden) medegenomen. Moderne Kamergewoonten. Donderdag heeft in de Franscbe Kamer, even voor bet einde dier zit ting een heftige woordenwisseling plaats gehad tusschen de heeren Lo- gue, afgevaardigde voor Vaucluse, en Bagnol, afgevaardigd1© van het depar tement der Seine. De heer Bagnol werd zoo opgewonden, dat hij zijn: collega een oorvijg toediende. Deze verklaarde hierop, dat hij zijn tegen stander zijne getuigen zou zenden. Kabaal, persoonlijk en algemeen kij ven, slaan en ten slotte dnels begin nen zoo langzamerhand tot de vaste Kamergewoonten, in het bijzonder tot de Franscbe, te gaan behooren! Nat vaa 't Kiektoestel. Dank zij een kiekje heeft de politie van Budapest de hand kunnen leggen op een jongen man, die er met eeu aanzienlijk bedrag van zijn patroon vandoor was gegaan. Hij had) de wijk genomen naar het ceiland' Lussinpic- colo, in de Adriatischa Zee, en werd daar te midden van een vroolijk groepjle door een amateur gefotogra feerd. Dat kiekje viel bijzonder goed uit, werd tentoongesteld en kwam zoo onder de ©ogen van dei politie, wie het toen verder weinig moeite kostte den dief in te rekenen. Eenïg Adres: EET ter vervanging van Natuurboter heerlijk, zuiver, goedkoop. Franco rembours overal Tubs 2 kilo netto f 1.80 Vaatjes 1 0 kilo f 7.50 j> 4 »3.25 20 7> 14-. s 05 N «f—e Ut Ph as S3 as as as ss O a o u Werkplaatsen: Donkere Spaarne. No.30 CD 00 et et Het medische ambtsgeheim. Twee dokters iin een kleine gemeente nabij Parijs hadden geweigerd eenige bijzonderheid te zeggen, omtrent de moe der van een pasgeboren lcind, dat ge storven was. De gemeenet-dokter ver klaarde dat de beide ouders on bekend waren. Het parket van Versail les heeft uitspraak gedaan in de zaak, waarbij de twee dokters in bet gelijk werden gesteld, zoodat bet kind, zonder dat men weet, vanwaar bet gekomen begraven is geworden. en andere Jamsoorten nit de tabriek Eennemerland, Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar le kli 2e kl. '15 Cents 12'/, Cents 20 17'l, HEEMSTEDE BENNEBROEK HILLEGOM, LEIDEN, SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN 25 30 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goederenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. en

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6