Tweede Blad, De Spoorwegquaestie. Behoorende bij i,Haarlem's Dagblad" van Vrijdag 13 Maart 1903 Nr. SQ44 Binnenland. Tweede Kamer. Do interpellaties. (Da Mm van. Waterstaat). Wij nemen thans in ons blad op het vervolg van hetgeen men ons gisteren uit den Haag seinde. De Regeering kan niet tusschenbei- de komen. Wat betreft die discipline heeft zij, daar geen recht toe. doch zij zal wijziging der reglementen in dien zin zoeken, om hetere regeling d'er disciplinaire geschillen te verkrij gen. Mr. Troelstra protesteert tegen het alles behalve welsprekend stil zwijgen der rechterzijde. Buiten de Kamer zullen daarover de noodige conclusies worden getrokken. Verder is spreker teleurgesteld door het pover figuur van Minister Kuyper. Andere oorzaken zijn daarvoor dan intellec tueel© onmacht. Waarom heeft de Minister niet aangenomen de hem geboden hand. De Minister gebruikte parlementaire hulpmiddeltjes omi zich te onttrekken. Spreker betwijfelt of hij nog eenige dagen nog zoo zal doen. wat hij en de rechterzijde naliet, zal de verbittering vermeerderen. Met bajonetten en ko gels kan slechts een oogenblik geweld worden geoefend. Men late zich niet wijsmaken door de pers dat het spoor wegpersoneel het hoofd1 in den schoot' legt Spir. waarschuwt ernstig en vreest voor het vloeien van burger bloed. Toch zal geweld hem en zijn vrienden niet verhinderen hun plicht te doen. Het Vitium originis dezer regeering zal zich thans aan gansch ons volk wreken. Spr. legt ten slotte namens de sociaal-democratische fractie de verklaring af. waarin, wordt uitge sproken dat de volle verantwoordelijk heid voor die regeerihjp- komt bij cfe ko mende érnstige' cebeurtehissen. dat de arbeiders zullen worden aangespoord geen reden te geven tot gebruik van geweld, waarop de Regeering steunt, doch pal te staan tot het uiterste. Daarna handhaaft de heer Mees zijn bezwaar dat de regeering te gereser veerd© houding aannam tegenover de H. IJ. S. M. Miinister Kuyper herinnerde er daarna aan, dat de heer Oudegeest zelf in Januari op een vergadering had medegedeeld, dat hij eene spoorweg staking in d© eerste 25 jaren niet mo gelijk achtte. Hoe kon de Regeering dan voorbereid De Minister er kent het stakingsrecht even goed als het lock out recht. Doch dienstweige ring in openbaren dienst is misdadig. De Ministerraad overweegt meerder ingrijpen in de regeling van de werk tijden. enz. bij de Maatschappijen. Te laat! roept. m.r. Troelstra. 'Buiten de Kamer kunt gij de lakens aitdee-' len. antwoordde de Minister, hier niet. Mr. Troelstra roept heftig: Gij Paus deelt hier de lakens uit! Heftig incident. Ten slotte wijst de Minister- er op, dat mr. Troieilstra zegt „Trek uw wet. in, dan komt er geen werkstaking'', maar tegelijkertijd' kondigt hij algemeene werkstaking aan. later voor algemeen stemrecht. De vakorganisatie wordt door de so ciaal-democraten en die anarchisten besmet met politiek. De overheid kan niet buigen voor het Comité van Ver weer. Te 4.15 wordt het debat gesloten. ..Het Anker" van 7 Maart schrijft het volgende: ..Naar aanleiding dat er een mani fest van het Comité van Verweer is verschenen, inhoudende een uiteenzet ting van de aanhangige wetsontwer pen. benevens een woord tot het Ne- deriandsche volk en, boven welk ma nifest ook de naam van den Bond stond, werd bet H. B. bij den kolo nel van het wachtschip ontboden, die van hen vergde, dat zii in „Het An ker" (welk orgaan ook tot nog toe niet erkend en te Willemsoorrl zelfs ver boden wordt) zouden publiceeren. dat de Bond niet bij het comité hoorde en dus het comité niet het recht had in naam van den Bond te handelen. De Hoofdbestuurders, hierover ieder af zonderlijk gehoord, verklaarden daar- eerst met. elkander over te moeten raadplegen, wat werd toegestaan, zoo mede dat een lid' van het H. B., die in de provoost zat. er uit gehaald werd en aan de beraadslagingen mocht deelnemen, die van half twee tot vijf uur mochten duren aan boord van bet wachtschip. ..Het resultaat was. dat het H. B. te kennen gaf. geen enkele mededee- ling omtrent onze verhouding tot het Comité van Verweer te mogen doen, daar over deze zaken aan alle organi saties de diepste geheimhouding was opgedragen. Wilde echter de comman dant iets weten, dan kon hij zich tot het C. v. V. wenden. Natuurlijk viel dit antwoord niet in den smaak, doch daarover later meer Typisch is het, dat voor deze "-elegenheid aan het H. B. de gelegenheid werd verstrekt om aan boord te vergaderen. Met niets te zeggen beeft echter het H. B. ge toond het vertrouwen waardig te zijn van duizenden arbeiders". Dit bericht is zegt het Hbld. niet geheel juist. Een onzer corres pondenten zendt ons de volgende aan vulling: ..Aan het hoofdbestuur van dien bond werd door de militaire autoritei ten de vraag gesteld, of de bond be hoord beeft tot de in alle bladen op genomen lijst van corporaties, die hun instemming betuigd .hebben met de bekende motie, aangenomen in de ver gadering van landelijke bonden, waar van het bekende manifest van het co mité van verwepr het gevolg was. Vol gens het bericht werd het antwoord in het midden fel aten. voorgevende dat aan genoemd comité de diepste ge heimhouding verschuldigd was. „Uit absoluut zekere bron kan ik verzekeren, dat twee leden van het hoofdbestuur van dien matrozenbond uitdrukkelijk verklaard hebben dat de Algemeen© Bond voor Nederlandsche Marinematrozen niet tot die corpora ties behoord heeft, welke verklaring zij bovendien schriftelijk hebben be vestigd. Twee andere daarover ge hoorde ledfen verklaarden uit hoofde van ziekte en van straf niet op de hoogte te zijn van wat er door dat hoofdbestuur was beslist. ..Kenschetsend voor de wijze, hoe het genoemde orgaan met de waar heid omspringt, kan dienen, dat het in zijn artikel vermeldt: „dat het hoofdbestuur van dien bond op zijn verzoek vergunning kreeg om onder ling overleg te plegen, alvorens een antwoord aan de marine-autoriteiten te geven en daarvoor n.b zou hebben mogen beraadslagen van half twee tot vijf uur" terwijl de waarheid is. dat van onderling beraadslagen niet de minste quaestie is geweest hoe gaarne zij dit ook verlangd hebben doch direct op de hun gestelde vraag ieder afzonderlijk bovenstaand ant woord gaven. De schriftelijke bevestiging ge schiedde door hen. zoodra er van hunne verklaring een stuk was opge maakt. Terwijl vier der leden van net hoofdbestuur op vermelde wijze alle van hen verlangde inlichtingen ver schaften. eindigt n.b hun artikel met deze snoevende tirade: Met niets te zeggen heeft echter het H. B. getoond het vertrouwen waardig te zijn van duizenden arbeiders". Di' A. W. Bronsveld wil in dé .Stemmen voor Waarheid en Vrede" kis ..goed Christen, ai kost het hem eenige moeite, in het tegenwoordig mi nisterie dd overheid zien-' dooi' wie God) belieft ons te regeeren". hi] wil niets zeggen van de voorgestelde wet ten, waarmee 1 ..niet boog weg loopt", alleen zegt bij: Toch mogen wii niet nalaten, te wij zen op de Nemesis der geschiedenis, welke in dezen loop der dingen zich laat zien. Onze tegenwoordige Minis ter van Binnen!anclsche Zaken heeft door zijn optreden dear klassenstrijd in ons land bevorderd, en d'e minach ting van gevestigde autoriteiten. Is hij niet opgestaan, als de patroon der „kleine luyden"? Heeft hij zich niet verklaard tegen ..de mannen met twee namen"? Was de houding van ..De Standaard" zuiver ten tijde, dat de beer Domela Nieuwenhuis candi- daat was voor de Tweede Kamer? Heeft de heer Kuyper. de advocaat van het huismanskiesrecht, niet ge streden aan de zijde, van den heer Tak? Is de heer Troelstra onlangs, bij zijn verkiezing te Amsterdam, oolc niet gesteund door leden van „Patrimo nium Zien wij niet in den socialen strijd onzer dagen dén tegenhanger van dén kerkelijken istrijd in de dagen der do leantie? Hadden niet de doleerendeu. aangevoerd! en aangevuurd door „He raut" en ..Standaard" allures die hen op sociaal-democraten gelijken déden als de eene waterdroppel op den an deren. Moest toen niet poltiie en mi litaire macht worden gexequireerd te gen het kerkelijk oproer? Is toen niet een haat en vijandschap gepredikt, die aan de slechtste dagen denken deed uit onze kerkgeschiedenis, en mieent ge d'at het door 't slijk halen van kerkelijke besturen, het verdacht maken van de onparTidigheid der rechterlijke macht niet terugwerkt op dé waardeering van allen die met eeni- gezag bekleed! zijn? Wij meenen ons niet te bedriegen, wanneer wij zeggen, dat na die booze dagen in vel© volkskringen een andere maar geen betere geest zich vertoond' heeft dan voorheen, en wij stellen dir. Kuyper daar grootendeels aansprakelijk voor. Gewaagt men nu van ..oude plunje" en van „oude koeien", wij antwoor den. dat naar onze meening. een «tan van dr. Kuyper's bete eken is zijn vorig leven, d'at een openbaar leven is ge weest. niet verloochenen of te niet doen kan. En wanneer b'i] in zijn rede .Volharden bij het ideaal" in 1901 al wat liberaal is verantwoorde lijk stelt voor al het kwa-ad in den lande, dan ze-en w::- Zie hier de Nemesis, veel liberalen staan op 't oogenblik dichter bij u dan uwe kleine luiden, die gij. door uw schrifturen vol doodelijk veniin. hebt leeren haten. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. LEVE DE VRIJHEID Er wordt tegenwoordig druk gepraat en geschreven over het terrorisme, dat de vakvereenigfingen uitoefenen op on georganiseerde arbeiders. Vrijheid moet er zijn, zoowel om te werken als om te staken Het kan misschien, zijn nut hebben, nu er zoo geschermd wordt met de vrijheid van den ax-beider, eens op 't volgende te letten De heer Bijvoet, van de stoomwas- scherij te Bloemendaal heeft zijn per soneel vei'boden naar een vergadering te gaan op straffe van ontslag. En 't mooiste van T geval is. dat bij een premie heeft uitgeloofd aan ieder, die hem iemand aanbrengt, die op een vergadering is geweest. Noemt men dat geen terrorisme Of is het mis schien vrijheid Dan leve de vrijheid X. VAN EKSEL. Gemengd nieuws. De Auto mobieJenparade yoor keizer Wilhelm De groote tuf-tuf parade na de ope ning der automobielen-tentoonstelling te Charlottenburg, waarvan wij eenige dagen geleden melding maakten, is, be gunstigd door goed weer, prachtig ge slaagd. Duizenden en duizenden toeschouwers waren saamgesitroemd om van den fak keloptocht van die „Sport", die, zooals de „Bei'liner" volksmond zegt, naar ben zine riekt, te profiteeren. Om vijf uur des namiddags was het al reeds een achtereenvolgend corso van motorwagens van allerlei grootten en modellen, die zich naar de harddravers- baan in het Western! begaven om zich daar op te stellen. 300 rijtuigen, waan van vele pi*achtig met bloemen versierd, stonden om half zeven in 30 afdeelin- gen van 10 wagens klaar voor den af rit, die precies op dat uur op 't sein met een rood bengaalschen fakkel plaats vond, nadat eerst door groen vuur het sein, voor het in werlcing stellen der machines gegeven was. Eene schare mo tor wielrijders ging aan de spits en dan dn de eerste afdieeling de reigelingseom- mnssie generaal Becker en ingenieur Reifz, verder vorst Hohenilohe met de hertogin van Ratibor en hare dochter, prins Joachim Frederik en hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, benevens tal van officieren. De grootste afdeeling vormden' de leden van de Duitsche Au- tomobielcluhs en de fabrikanten, dn- dustrieelen enz. Zoo reed men klapperend, knetterend en tuffend in onafzienbaren helder ver-1 lichten stoet onder luide hoera's der saa ingepakte menigte langs beide zij- dien van de strafien, met een 15 kilo- mietergangetje. Slechts een enkele wa gen raakte hier en daar „en panne" en nu ging het tot aan de Brandenburger- poort waar halt gehouden werd, om twee rijen, te formeeren en zoo de „Linden" door te trekken, doch zulks lukte niet best en eenigszins ongeregeld bereikte men om 8 uur de „Lustgarten" waar de stoet zich in acht rijen opstelde voor het Slot dat schitterend verlicht was. Op het middenbalkon der eerste ver dieping stonden de ramen wijd open en namen de Keizer, de Keizerin, prins en prinses Heïnrich en het geheele hof den stoet in oogenschouw terwijl de hertog van, Ratibor, voorzitter van de Duitsche Automobiel-Club, den Keizer alle mo gelijke inlichtingen gaf en hem tevens een album met de namen der deelne mers en geïllustreerd met humoristische sporiteekeningen van den Münchener schilder Kneisl, overhandigde. Op een gegeven sein stonden alle mo toren stil en liet zich van het terras de muziek hóoren. Generaal Becker gaf met rood' vuur het sein tot een „hoch" op liet keizerlijk huis,, waarna het volks lied werd aangeheven. Langzaam zette- zich daarna onder de tonen van de Töff-Töff galop de stoet weer in beweging, defileerde voor het keizerlijk sliot en na een kwartiertje was de stilte rondom het lustslot weer te ruggekeerd. De automobiel-parade had een groot- schen indruk achtergelaten, (Handelsblad). Yreeselyk spoorwegongeluk in Amerika. De trein van New-York naar Lake Erie, van de Western-Railroad, hoofd zakelijk bestaande uit met Petroleum gevulde wagens, brak Maandagavond doormidden nabij Olean in den Staat New-York. De beide deelen botsten tegen elkander, er volgde een vrees lijke ontploffing en de vlammen om hulden alles. Er zijn 14 dooden ge; vonden, men gelooft echter, dat 25 meusclien zijn omgekomen. Meer dan 40 menschen hebben brandwonden, waaronder sommigen doodelijk, beko men. Nooit weerdoen. In een Weener blad ïxxaakt een dame de volgend© opmerkingen oxer net straffen van kindéren. In vele gezinnen bestaat de gewoon te de kinderen, als zij wat kwaads hebben gedaan, te latcxn beloven: „verder zoet te wezen" of hst nooit weer te doen". Vaak is het eischen van zulk een belofte, alvorens vergif fenis wordt geschonken, een. ec-r avqrrechtsch middel van opvoeding. Veelal bereikt mexx en* slechts mee, dat het kind. leert huichelen en ten sjlotte xxieent dat zulk een belofte eea vrijbrief is om toch maar weer te zon digen. Erger nog. dat het de Kinderen tot liegen verleidt en het gezag der ouders ondermijnt. De meeste kinde ren toch begrijpexi zeer goed, dat ze onmogelijk de belofte kunnen hou dan nooit weer kattenkwaad ixit te voerm en dat do ouders dat ook wel weten, 't. Kind bemerkt spoedig dat men de be lofte alleen vraagt om een eind. maken aan dei gespannen verhouding, dfie dow de. daad en de bestraffing >s veroorzaakt. Is het reeds gestraft, dan •gevoelt het zich door die belofte nog vernederd. Heel wat anders echter is het, te verlangen dat het kincl om ver giffenis vraagt. Daartoe moet men 't echter niet door dwang brengen, maar door op zijn gemoed te werken, docr het te d'oeix gevoelen hoeveel verdriet het zijn ouders heeft gedaan en zoo er toe te leiden dat het met een ku? om vergeving vraagt, Is dat geschiei, dan moet h'et ook uit zijn en moet men niet meer met vefrwijten en ver maningen komen. Zondigt bet dik wijls verder, dan moet men de vergif fenis niet ie spoedig verleenen. ma».r het kind doen gevoelen hoe diep men door de hei-haling is gegriefd. Oxk hierin ga men niet te ver, wil men het doel bereiken, en het kind' niet ver stokt in hot kwaad maken. emerkt men dat hof, zelf een ondeugendheid niet als iets heel ernstigs opvat, nl»-' om Vergiffenis vraagt, maar wier gaat spelend dan make men er geen dood zonde van. Meestal heeft men enkel met kinderlijk onverstand te doen, dat die beteekenis van d© daad liet be grijpt exx daarom ook niet de recht matigheid van straf >n vergiffenis vragen inziet. Dat is de best© wijze, om met. kinderen om te gaan en hun liefde te winnen, zonder hen te ver wennen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 9