verwerping der wetten te vragen, ge daan om van de regeering: zelve te verkrijgen wegneming hunner grie ven? Of is d'eze vraag ongepast? Wij ge- loov-en. dat zij gedaan mag en moet worden, Gevoelt niet ieder, dlat het in deze dagen niet alleen gaat om een aan vulling van ons strafwetboek, maar ook om de handhaving van het ge zag? Op 31 Januari hebben de directies gecapituleerd, voor die spoorwegarbei ders; do dag. waarop die Regeering voor hen capitulearen zou, zou naar onze innige overtuiging zijn een dag waarvan de droeve nawerking niet licht zou zijn weg te nemen, en die dag is er, wanneer deze wetten worden ingetrokken of verworpen. Capitiilee- ren zal de Regeering niet door wezen lijke bezwaren tegen het voorgesteldie ernstig te overwegen en deze door wij ziging te ondervangen. Maar is er recht om te mieenen. dat de Regeering dat weigert en dat het grondwettig overleg tusschen Regeering en volks vertegenwoordiging in dit geval een schijn vertoon ing zal zijn? Wij meenen, dat er voor deze mee ning in feiten geen grond is. Maar indien dit dan niet mag wor den gezegdL .dan mag toch w or dien ge vraagd. of de Amsterdamsche twintig dan niet begrijpen, dlat hun optreden voorbarig is en op dit oogenblik een agitatie steunt, die de meerderheid va nhen niet goedkeuren kan. Velen stellen zich het optreden der twintig heeren voor. zegt Patrimonium verder, als de poging van mannen, blik ,,tot het bewijzen van politie diensten". Haar gansche zedelijke kracht beperkt er zich toe. Zij heeft van Durgerdam gehoord roept troe pen op, Dan stijgt de moed. De ar moe van geesten hart wordt rijk door den knuppel in de hand Hooghart!zwaait dit intellect met dien boerenknots Nu voelt het zich. De or die is gewaarborgd, en moet er bloed vloeien, de orde zal er zijn. Lees ik grievencahiers, vertoogen en adressen, lees ik vakbladen met feiten vol van het leven van mijn volk ik confereer met den leger-comman- dant over de orde. Zou ik onderzoeken wat er omagafc in dat volk. wat -::n onrust en zijn woede gaande maakt; of er r- die sta king. in die opwinding iets mensche- lijks, iets maatschappelijks is. dat bergen zorgen waagt; de kolonel-kom- mandant vraagt om soldaten, want er zijn klappen gevallen in Durgerdam. Is e reilende in dat land en onrecht en knevelarij die de menschen neer drukt; is er een opleving van bewust heid. die ez prikkelt door het besef van den aard van hun levener is een overheid waaraan elke burger zicli heeft te onderwerpen. Alt er lei. Het hoofdbestuur van de ..Liberale Unie" heeft zich tot de hfdeelingen ge wend, met een rondschrijven, waarin .wordlt voorgesteld het volgende adres J te verzenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. ADRES. .Geven met verschuldigden eerbied staande buiten de politiek, aangewend te kennen de ondergetekenden. tot verzoening tusschen regeering en Maar waar is hier de verzoening? dat zij met instemming hebben be groet de maatregelen, door de regee- ing genomen, om bij alle eventuali- Hier is niets dan een aanklacht tegenfeiten het gezag en de orde te hand de regeering. j haven; dat zij op hoogen prijs stellen De heeren hebben gemerkt, dat er de indiening der wetsontwerpen, wel bij stakingen wel eens iets gebeurt, j ke beoogen het vormen een er spoor- dat ongeoorloofd is, hebben ook de j wegbrigade en het instellen eener en- sp: orwegstaking bi^ewoond. maar we-quête naar de arbeids-voorwaarden bij ten nog niet. of die gerechtvaardigd het spoorwegbedrijf; is; maar dat de regeering klasse-haat dat zij het echter bedenkelijk zou- aanbracht en de openbare rechtsorde den achten, indien men in deze tijds- in gevaar brengt, staat vast j omstandigheden vaai onrust en span is dat een toon van verzoening, is nir>~ overging tot de behandeling van dat billijke eerlijke beoordeeling of strafbepalingen, die, zoo zij tot stand is dat een optreden, dat het gezag en kwamen vóórdat die wet die 'rechtsposi- daarmode ook de openbare rechtsordetie der werklieden heeft geregeld en SChaadt? h->«vot.ol von .owiiiorve*. hooft croh.r-.troh f hal Zulk een optreden zou alleen te rechtvaardigen zijn. wanneer adres santen weten, dat de regeering wer-1 kelijk bedoelt, wat zij in d'e ontwerpen lezen en bij dat bedoelen volhardt, na-1 dat dei bezwaren ernstig zijn uiteenre- zet en tot hare kennis gebracht. Waar uit niets blijkt, dat deze we tenschap inderdaad bestaat, is naar onze meeaiing deze beweging niets an ders dan steun, ?eboden aan een agi tatie. die in deze week ons volk wil brengen op wegen, waar geen winst te behalen is voor het recht, maar wel schade voor de verhouding tus schen' overhead en volk. Aangaande het antwoord van mi nister Kuyper vinden we o. a. nog: Het Hbl. schrijft: Van de Regeeringstafel hebben wij niets te hoorem gekregen dan: gezag, gezag, en nóg eens gezag. Dat heeft ook op ons wel ietwat den indruk gemaakt alsof de heer Kuyper er voor al op uit is om, zooals de heer Troel stra zeidie, 1'homme fort te zijn en dat de conservatieve genesis van deze Re geering haar vicium originalis zal blij ken te zijn. Terecht zei de heer Kuyper aan hef slot van de zitting van heden dat de quaestie waar het om ging was, of bet wettige gezag in den Staaf zou moeten zwichten of het onwettige. Maar evenzeer terecht heeft de heer Troelstra opgemerkt dat men niet al leen e-ensterk, maar ook een recht vaardig gezag in den Staat moet heb ben. Dat is, naar wij vreezen. het onge luk van die Regeering in deze gan- scbe zaak, dat zij zich blind staart op het gezag. Hoe is het toch mogelijk, zoo wagen wij ons telkens weer af, dat iemand als dr. Kir-^er. met zoo veel zin voor organisch leven en ver band. voorbij schijnt te zien dat de Stam mëer is dan. een maclitsmecha- nisme. dat er leven onder dien staats vorm zit en dat men geen gezonden Staat kan hebben als men alleen den uiterlijken vorm maar zorgvuldig in stand houdt, zonder te letten op den inwendigen groei en verwording der dingen? Misschien komt het, doordien de liberalen meer vertrouwd zijn met de evolutiegedachten dat zii nv het on verzettelijke machtsdogma niet kun nen meegaan. He-x Vaderland uit zich aldus: Op een redte (van Troelstra n.l.), in inderdaad katoen toon gehouden, was dr Kuyper's antwoord geen behoor lijke weerslag. Het leed te zeer aan valsche argumenten en mr. Troelstra had niet de handige debater moeten zijn geweest, die hij is. wanneer hij enkele dier zwakke stutten van dr. Kuyper's betoog niet onder het wicht van zijn sarcasme roet gemak verbrijzeld had1. De dag van heden dan liep uit op een snij dende wissel in? van re- en du plieken tusschen Regeeringstafel en de banken dier sociaal-democraten. En ondier dien indruk scheidde de Ka mer. Een zeer ongewenscht resultaat van deze twee dagen, van welke men ver ademing had gehoopt. Laten we hopen, dat de spanning1 van vandaag mag luwen voornamelijk door het wijs beleid van de leden der linkerzijde. De arbeid, die in het ver borgene verricht wordt, is dikwijls de slechtste niet. In ..Het Volk" lezen we o. a. in een artikeltje: Kuyper: Wat een val! In twee dagen debat- teerens geen woord dat de positie grij pen kan, geen woord dat heit verstand prikkelt, geen enkel woord dat tot het hart gaat. Armoe van den geest, de bijterste ellende van het gemoed. 'Het zou meêleven met de kleine lui den. dit bewind van den grooten man. En de staking komt. de ontroering van het heele volk. Vragen zün gesteld omtrent het oogenblik zelf. En het antwoord? De regeering wist niets, vermoedde niets, begreep niets, kon niets. Dat was eerst een anarchie, een regeeringloosheid! zonder weerga. En later. Een regeering van chris tenen, Maar geen enkel zedelijk wa- -m tot hare beschikking. Wel wape nen scherp van staal, of vérdragende geweren. Zij beperkt zich op het groote oogen herstel van grieven heeft gebracht, het rechtsgevoel dier natie zouden schok ken en aan het gezag ernstige schade zouden toebrengen; dat toch alleen de partijen van wan orde en anarchie er door zouden win nen; indien, zonder meer. door straf bepalingen tegen werkstakingen en be lemmering van de actie der vakver- eenigingen. verbittering en ontevre denheid zich ook meester maakte van die kringen, waar de prediking van verzet tegen die bestaande orde van zaken tot heden gelukkig nog geen ingang heeft gevonden Redenen, waarom ondergeteekenden met aandrang aan uw College ver zoeken de behandeling van de inge diende aanvulling van het Wetboek van Strafrecht voorloopig uit te stel len. In d'e toelichting wordt o. a. ge zegd: Is de indiening van dit strafwetje reeds op zich zelf thans niet zonder bedenking, nog bedenkelijker zou het zijn. dit tegen den wensch van zoo vele duizenden van allerlei richting door een partij-meerderheid te willen doordrijven. Indien de Regeering in 's lands belang moc-ht besluiten, voor loopig Eilthans van dezen onder den indruk van liet oogenblik beraamden maatregel af te zien, zal geen ernstig man haar verwijten, dat zij voor be dreigingen van socialistische en anar chistische meetings is gezwicht. Even min als eene Regeering die zich zelve respecteert, zich door bedreigingen zal laten afhouden van hetgeen zij in 's lands belang noodi- acht evenmin zal zij uit vrees van dien scih"' van zwak heid op zich.fe ladien. rechtmatige wemsehen van hen. die langs een an deren weg met haar in hoofdzaak het zelfde doel beoogen. hooghartig afwij zen. Geen verbitter in-- maar verzoening moet de leuze zijn. Als de Regeering zich op dat stand punt weet te plaatsen, zal zij zich met de wetten tot het instellen van eene arbeidsenquêt© ,en het vormen van een® spoorwegbrigade voorloopig te- vredlen stellen en op dit oogenblik gee- ne behandeling vragen van de inge- diendie strafwet. Naar onze overtuiging zal reeds uit stel van behandeling de rust in de gemoederen doen terugkeeren. Uit den aard der zaak zal dergelijk uitstel de beteekenis hebben, dat men eene zoo ingrijpende herziening van de strafwet niet wil behandelen als eene noodwet, maar daarvoor gunst to- tijden wil afwachten en -herstel van grieven wil laten voorafgaan. Van de voorgestelde enquête ver wachten wü veel gioeds. vooral als die gevolgd wordt, door maatregelen in dezelfde richting. Wij denken daarbij in die eerste plaats aan de reeds zoo lang door de Liberale Uni- verlangde regeling van hief arbeidscontract. Die regeling is door het gebeurde nog meer urgent geworden. Naar aanleiding van het voorloopig onderzoek is volgens „Het Volk" tegen den heer F. v. d. Goes rechtsingang verleend ter zake van zijn rede in de vergadering van den Miliciensbond. Tegen deze beschikking der Recht bank gaat hij in verzet bij het Ge rechtshof. De gouverneur van de Kon. Mil. Aca demie te Breda, heeft aan de officie ren, gedetacheerd aan deze inrichting, verboden te teekenen. op een der lijs ten tegen de regeeuingsontwerpen. Den ambtenaren van het postkantoor werd een zelfde verbod aangezegd. Men verneemt, dat het hoofdbestuur der Vrijzinnige Vereeniging te s' Gra- venhage besloten heeft zoo mogelijk in den loop der volgende week een al- gemeene vergadering van de leden te beleggen, ter behandeling van het con cept-adres der „Liberale Unie" inzake de strafbepalingen tegen werkstakin, Donderdag, toen de troepen in de kazerne te Breda waren teruggekeerd, werden alle compagnieën geconsig neerd. Deze orders waren plotseling verstrekt, toen de troep was uitge rukt. Door de compagnie-commandan ten werd'alle gerei der miliciens on derzocht eetketels werden nagezien, stroozakken opgelicht, ransels en kis ten ten onderst boven gehaald. Men deelt ons med:g\ da» deze extra-inspec tie heeft plaats gehad, om onderzoek te dóen naar den oorspron der op ruiende pamfletten, welke, naar wij mededeelden, Zondag (te Breda) in de Brugstraat en elders zijn verspreid. De man. uit Tilburg die zich met dieze verspreiding heeft bezig gehouden, is bekend; het is iemand van het Til burg sclie spoorweg-personeel. Hij schijnt zich in verbindin? te hebben resteld met eiein of meer miliciens, die men op 't spoor is. Er heeft een bui tengewone mformatieraad plaats ge had. waarin het geval is besproken. Van de strooibiljetten. Zondag ver spreid. zijn er nog maar een stuk of vier teruggevonden (N. B.) De heer' J. Oudegeest, voorzitter van het Hoofdbestuur der Nederl. Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft, naar men verneemt, eervol ont slag gevraagd uiit den dienst van de Maatschappij tot Exploitatie van St.- Spoorwegen, en éen maand verlof zon der behoud van bezoldiging. (Tel.) Naar wij vernemen, zal heden de heer Oudegeest een conferentie heb ben met de Directie der Staatsspoor wegen inzake de door de Directie ge nomen rancunemaatlregelen. (Tel.) De „Vélo" laat zich uti Brussel melden, dat een groot aantal Belgi sche automobielen gereed gehouden wordt, om, wanneer in Nederland de algemeene werkstaking uitbreekt, den postdienst over te nemen van de spoor wegen. ledier rijtuig zou dan moeten be stuurd worden door zijn eigen chauf feur, terwijl naast dezen een gendarm of infanterist met geladen geweer wordt geplaatst, ten einde die Post te beschermen wanneer stakers soms een aanval mochten wagen. Het adres aan de Tweede Kamer over het regeering® ontwerp, waarop o.a. d'e Leidsche hoogleeraren Oppenheim, Gre- ven en Lorenz handteekeniingen verza melen, luidt als volgt: De ondeoigefceekenden, ingezetenen van Leiden; overtuigd, dat de aanneming van ar tikel II van het door de regeering bij koninklijke boodschap van 25 Februari' 1903 ingediend ontwerp van wet, hou dende aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht, niet is in 's lands belang en dat artikel 1 van dit ontwerp niet ongewijzigd tot wet be hoort te worden verheven; richt tot uwe vergadering het verzoek: I. te besluiten tot ïiietraanneming van het voorgesteld artikel II van het be doelde ontwerp van wet; II. de voorziening neergelegd in arti kel I van het ontwerp van wet, indien deze op dit oogenblik geraden wordt geacht, zóo te treffen, dat de gevallen, die zij bestemd' is te omvatten, met scherpte en nauwkeurigheid worden omlijnd. Het bestuur der afdeel in? werd sa mengesteld! uit de heeren Th. Bosch, voorzitter; W. Herstel, secretaris; W, E. Quack, penningmeester; H. van Velden, II. Barten en A. Libregts, com missarissen. Een leerling-machinist van de S.S. is geschorst wegens het verspreidien van, opruiende geschriften. Hbl. Men meldt uit Hoogezand: Eene motie tegen de ingediende wetsontwerpen is door de afdeeling van dien Nederlandschen Onderwij zersbond alhier met btoa algemeene stemmen' aangenomen. Voort® werd besloten, zich aan te sluiten bij het co mité van verweer. Sommige leden, meenende dat de Bond) zich uitsluitend! met. onderwijs zaken heeft te bemoeien, hebben het- lidmaatschap der afdeeling opgezegd. Naar wij vernemen, heeft de regee- rin? maatregelen getroffen om in ge val van eene hernieuwde spoorwegsta king de beschikking te hebben over automobielen. Zijn wij wel ingelicht, dan kan in dat geval ook het Comité van Verweer op hulp van automobi listen rekenen (voor het vervoer van sprekers en manifesten). (De Fiets). Naar hei Hbl. verneemt, zal de eer ste ploeg .van het blijvend gedeelte der lichting 1902 bij het wapen der infanterie die in srewo-ne omstandig heden op 26 of 27 dezer met. groot ver lof zou vertrekken, na dien datum krachten® artikel 110 der Militiewet 1901, onder de wapenen worden ge houden. Men schrijft uit Utrecht: Door het bestuur van den Werkge- versbond alhier, welke bond alle vak ken omvat, is eene regeling omtrent deloonen ontvangen. vermoedelijk in d'e aanstaande vergaderin- wel zal worden aangenomen. Die regeling be- oort langs ?eleidelijken weg de eïschen der werklieden te bevredigen. Door jaarlijksche verhooging van het uur loon met 1 cent, gedurende 4 a 5 jaren wil de bond naimelGk na d'ien tijd' het thans door de arbeiders geëiseht maxi mumloon bereiken. Voor zoover uit reeds gehouden samensprekingen ge bleken is. schijnt d° overgroote meer derheid der arbeiders deze. regeling goed te keuren en er zich aan te wil- len onderwerpen. Da Staat en de Haarlemmer meerpolder. I Woensdag in elk geval afdeelingson- derzoek van een aantal wetten. In dit proces nam heden de advocaat-1 Nader seint men ons: generaal bij deiu Hoogen Raad, Jhr. Mr. De motie-Van Kol werd ten slotte ver- Rethaan Macaré, conclusie. Oerequireerd worpen, en de comptabiliteitswet onge- werd vernietiging van 't Hof te -Amster dam en bevestiging van 't vonnis der arr. Rechtbank te Haarlem. Bij hit vonnis werd de Haarlemmermeerpolder m 't ge lijk gesteld. Typografen. De afd. Haarlem van den Algem. Nederl. Typografen bond houdt een algemeene vergadering voor alle typografen, op Zondag 15 Maart des voormiddags te half elf, in de bovenzaal van 't Gebouw St. Bavo. Al® spreker zal optreden de heer G. Snijdelaar, voorzitter van het Hoofd bestuur. Het onderwerp luidt„Wat moeten en kunnen wij doen, als typo's, bij de thans hangende Kwestie?" Voorts vermeldt de circulaire het volgende Kameraden Ook wij, typo's, zullen, voor de be ruchte muilkorf wet in behandeling komt. onze houding moeten bepaald hebben. Ook ons recht om voor be tere arbeidsvoorwaarden te strijden, staat hier op het spel, en deze strijd is voor velen onzer toch nog zoo hoog nood-ia Allen dus op ter vergadering Op Dinsdag 17 Maart des avonds ten 8 ure zal in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging de weleetrw. heer A. M. J. J. Binnewaertz, kape laan te 's-Gravenbage, eene lezing houden voor de R.-K. Leesvereeniging alhier. wijzigd aangenomen. De Kamer ging daarna uiteen, denkelijk tot na Paschen. Naar het Volksdagblad met zeker heid vemeeiïit. heeft de Internationale Federatie van Transportarbeiders be sloten. indien de Nectelandsche trans portarbeiders den arbeid moeten neer leggen naar aanleiding der ingedien de wetsontwerpen, ons land geheel buiten het verkeer te sluiten. De kantonrechter te Amsterdam had onlangs eene kasteleines veroordeeld wegens onbevoegd tappen van sterken drank. Bekl. voerde aan dat zij geen eigenares der zaak was, maar zetbazin. Heden werd zij in hoo-ger beroep vrij gesproken. Te Groningen hebben Donderdagavond Douwes en Loopuijt gesproken voor een duizendtal personen. Op straat werd het vrijheidslied ge zongen en toen dat verboden werd, ge floten. In de Heerestraat gaf dat aan leiding tot een charge van de politie, een te Groningen zeker ongewoon ver schijnsel. Onderwijs. De door de H. IJ. S, M. ontslagen con ducteur Lens zal vanwege de Alg. Ned. Acad, examens. Groningen: Geslaagd voor het candi- daats-examen in de scheikunde H. J. Slijper. Geslaagd voor hat eerste gedeelte van het arts-examen de heer C. Pesman. Bevorderd tot arts de heer J. Schut, cand.-arts geb. te Numspeet. Stremming verkeer. Hedenmor gen tverd de Hoogebrug aan de Kou den- hom door een boot aangevaren, waar- door deze geheel onbruikbaar werd ge maakt. Van gemeentewege werd nu het ver keer door roeibootjes onderhouden. Vele voetgangers maakten hiervan ge bruik; maar vooral voor d;e jeugd was deze overtocht een groot vermaak. In groote getallen kon men de kinderen heen en weer ziien varen, en menig kleu tertje liet zich nog eens een keertje ex tra overzetten. Een paar jongens vonden het geval zoo interessant, dat zij direct maar beslo ten, een half uurtje te laat op school te komen en dit te schuiven op rekening van den niet alledaagschen overtocht. Rij- enl voertuigen zijn genoodzaakt om te rijden. Vervolg Stadsnieuws Het volgende manifest wordt ver spreid: Het Bestuur van de Algemeene Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, afd. Haarlem, acht het in het belang van onze goede zaak een woord tot het geheele spoorperso- neel te Haarlem te spreken, mede aan- De Friese he Vereeniging heeft de soldaten van ons garnizoen, voorzooiver zij de Friescbe taal mach tig waren, uitgenoodigd die voorstel ling in den Schouwburg van Za terdag 14 Maart 1903, bij te wonen. De kommandant heeft die uitnoodi- ging heel bereidwillig aan de man schappen overgebracht, maar nie mand viel in de termen er gebruik van te maken. Nogmaals vestigen wij de aandacht i op de genoemde voorstelling, omdat ook niet-leden, -begunstigers of -gas ten in de gelegenheid zijn die bij te» wonen. Ver. van Spoor, en Tramwegpersoneel glKpoonl door een Kroot dieei „nzer le. een propaganda-tocht doen door Neder land. De afdeeling „Weesp en Omstreken" van den Bond van Ned. Onderw., ver gaderd op Maandag 9 Maart, spreekt als hare meening uit, dat de handelwijze der geschorste Arnhemsche onderwijzers afkeuring ver dient, dat het solidariteitsbeginsel in onze vakvereniging niet zóó ver moet door gevoerd worden, diat steeds de persoon van den onderwijzer (gesteld wordt bo ven de zaak van het onderwijs, betreurt het daarom, dat het Hoofdbe stuur zich niet na het onderzoek uit de zaait te Arnhem heeft teruggetrokken. Men meldt uit Utrecht: In d'e groote en kleine zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen alhier is Donderdagavond weder, yanwege het plaatselijk Comité van Verweer, eene protest-meeting gehou den tegen de door de regeering inge diende wetsontwerpen. De beide ver gaderingen werden bezocht door een 700 a 800 personen, meest uit de werk- -illiedten-ldasse'. Aan militairen werd weder vanwege de militaire autoritei ten het bezoek aan deze vergaderin gen belet. Sprekers waren de heer J. Domela Nieuwenhui®, dr. Gorter en de heer Oudegeest. De volgende motie werd met zoo goed als algemeene stemmen aangenomen: De openbare vergaderingen, gehou den in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, op 12 Maart 1903; spreekt haar ernstige af keuring uit over d'e houding der chris telijke arbeidersaf ge vaardigden in de Tweede Kamer bij gelegenheid', van de gehoude/n interpellaties; verklaart bijaldien de regeering niet geneigd is het wetsontwerp op liet staken in te trekken of de behandeling uit te stellen met alle middelen die het Centrale Comité van Verweer zal wil len aanwenden, zich bereid tegen de wetwording van het wetsontwerp met alle kracht te zullen verzetten. Bij het uitgaan werd geld ingeza meld voor het Comité van Verweer en werden; socialistische liederen aange heven. De meeting had oen zeer ordelijk kalm verloop. Voor een dioht bezette zaal sprak Donderdagavond te Loosduinen de se cretaris van de Haagsche afdeeling van, Patrimonium, om de noodzake lijkheid te betoog en van christelijke arbeidersorganisaties. Een socialist trad met hem in debat. De afdleeling 's Hertogenbosch en omstreken van den Bond van Staats- spoorwegpersoneel. Donderdag aldaar vergaderd, bracht, hulde aan het stre ven van alle spoorwegmannen, die langs ordelieven'den weg de belangen tv an het Staatsspoorwegper soiled trachten te behartigen, en wekte een ieder op dit streven te steunen. Men meldt uit Brussel De socialistische afgevaardigde An- ;eele is thans te Osten.de in onderhan deling over den aankoop van een vis- scherspink. De bemanning zal een vast salaris, benevens een, aandeel in de winst ontvangen. De vangst zal naar een socialistische coöperatie gezonden worden. De heer Anseele moet het voornemen hebben op deze wijze een geheele vis- schersvloot uit te rusten. Burgerlijke Stand Bevallen: 13 Maart. D. Schepel—Kreeft H. FietgeSebens d. 12. M. C. Ran Mo omen z. Overleden. 11 Maart. J. van den Berg, 70 j., W. Heeremsteeg; 12. E. A. K-ruseman, 80 jaar, Gr. Houtstraat; 13 W. Reinders, 24 jaar, Minderbroe- dersteeg. Correspondentie. Mej. L. Uw stukje Ls tot ons leedwezen niet voor plaatsing vat baar. Misschien zouden wij daaraan een korte opmerking kunnen ontlee- nemREDACTIE. Amslerdamscke Bears Gis'.ar. Heden Dd. 12Mrt. Yd 13MI1. Atchison. Topeka, Couim.Sis/t 8ls/g Denver Rio Grande 378/,i 371/. Erie's 35i/iö 35l/l Kansas City South31'/s 31 b'j do. pref.551/e 54.1,4 Missouri Kansas Texas, Corn. 25"/a 255/s National R. R. of Mexico New-York Ontario deni, om het huichelachtige optreden 'van enkele superieuren eens onder de aan dacht van het personeel >te brengen. Toen dan op 30 Januari 1.1. eern kleine schoik in het spoorwegbedrijf was ont staan, was het gevolg dat op bovenge noemde dartum ons H. B. met de direc tie persoonlijk heeft gesproken in kwa liteit als bestuurders van de spoorweg- vereenigmgen, waarbij de directie heeft beloofd in het vervolg met de H. B. over de grieven van het personeel te zulten onderhandelen. Ziedaar een overwin ning waarvoor wij jaren propaganda hebben gemaakt, en duizenden leden traden dan ook toen tot onze organisa tie toe. Enkele dagen na 30 en 31 Januari 1.1. kwam er voor de stroop lakkers werk aam- den winkel. Dadelijk Bonden van Orde opgericht om zoo spoedig mogelijk twist en tweedracht te zaaien. Of het dezen oogendiienaren wel erg mee is ge vallen, zijn wij zoo vrij te betwijfelen. In de eerste plaats laten de werklieden zich niet meer zoo gemakkelijk bij den neus pakken, om er aan mede te hel pen, enkelen van die strooplikkers om hoog te helpen. Recht en Plicht is voor het personeel een mooie leerschool ge weest. Nu wij den stand van zaken goed kunnen overzien, beginnen wij ernstig te twijfelen, of de directie wel erg in haar schik is over het optreden van deze klaploopers. Zij zullen evenals de „Recht en Plichters" als zij zelf wat voor hunne moeite hebben verkregen, de rest wel weer laten waaien en de directie zal ook ten slotte inzien, dat dergelijke poes-pas haar niets geen waarborg biedt voor haar belangen. Daarom arbeiders van de stoom ontwaakt uit uwen droom enz. enz., geeft bewijs dat gij niet gediend zijt van strooplikkers, maar dat het u ernst is nauwgezet uwe plichten te ver vullen en eene vredige oplossing van de geschillen te willen verkrijgen en daar voor te onderhandelen met besturen. Dan zijn wij overtuigd dat het spoorweg personeel zoo goed als voor zijne belan gen, ook voor uwe directie zal opko men. Dan geen oorlog maar vrede, maar zoolang ons van verbetering niets ls ge bleken blijft bet geweer bij de roet. Zilveren Pausfeest. Door het zangkoor „Benedicamus Domino" is ite vortige week, bij gelegenheid van het Pausfeest, het volgende telegram verzonden. Aan Z. H. Paus Leo XIII, te Rome. Het Zangkoor „Benedicamus Domi no" te Haarlem (Holland), vereenigd met vele Katholieken dezer stad, ter feestelijke viering van Uw Zilveren Pontificaat, biedt Uwe Heiligheid, zij ne eerbiedige hulde en geluk wensch en aan en vraagt ootmoedig Uw aposto- lisclien zegen. (get.) Royakkers. Pastoor-President. Hierop is het volgende antwoord in gekomen „Royakkers. Pastoor-President van j het Zangkoor „Benedicamus Domino" te Haarlem (Holland). Zijne Heilig heid, voor de aanbieding der kinder lijke gevoelen® dankzeggende, schenkt de Leden van uw Zangkoor en de Ka tholieke bevolking van Haarlem Zijn Apostolischen Zegen." (get.) M. Card. Rampolla, Rome. Gevonden voorwerpen: Een geel ledieren kinderschoentje; een vrouwenrok, waarin een porte monnaie met eenig geld; een porte- monnaie met geld; 4 sleutels; een zil veren ring met gouden kast; een ring met 5 sleutels; een rijwiel. Tot wegwerker, tevens brugwachter aan de brug over de Jan Gijzenvaart is benoemd A. Jansen al hier. Voor den afbouw der St.- Bavo is deze week bijeengebracht 54 gulden. N a ar wij v e r n me n, bedr aagt de opbrengst van het feestconcert f 1094.85, welk bedrag na aftrek dei* gemaakte kosten,, aan Z. D. H. den Bisschop zal worden ter hand gesteld, voor het Nederl. Collego te Rome. Uit de Omstreken. Zattdroort. Het nieuwbenoemde personeel bij de brandweer alhier beeft de benoeming aangenomen, behalve de beer D. Draijer Wzn. die voor de benoeming tot pijphouder bedankt heeft. Door den burgemeester is verslag uitgebracht omtrent de uitkomsten van het voorloopig onderzoen, bedoeld in art. 25 der kieswet en overeenkom- tig het advies besloten. Vijf perso nen werden voorloopig niet op de kie zerslijst geplaatstaan elf werd het kiesrecht verleend alleen voor leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Ge neraal en voor leden van de Provincia le Staten, terwijl aan vijf personen het kiesrecht verleend werd voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, der Provinciale Staten en van den Gi meenter'aad. Vervolg Nieuwstijdingen. Norfolk Western Rock Island Cy. Southern Pacific Southern Railways Union Pacific American Car New-Orleans R. Co. Steels Koninkl. Petroleum Maatsch. Columbia2S>&/ie 298/8 Grand Trunkof Canada20"/IO 20s/4 138/i8 13 SOS/a MU 71 70»/o 43l/o 43i/g 62"/l6 625/a 321/g 31-h 94'/* 93Vi 231/0 267s 401/» 401/s 137/a 135/j 37a/io 37 422 425 idrertentiën. Den 17den April is het 25 jaar geleden dat onze geliefde Vader li D, H. v. TONGEREN, de zorgvolle werkkring ais jg tonnebaas aan de Gemeente- p reiniging steeds trouw, en l£ met den meesten ijver heeft H vervuld. Hoewel reeds zwak k van lichaam, hopen wij toch r dat hij nog vele jaren zijne p betrekking als Gemeentewerk- i| man moge bekleeden en dat hij nog lang voor ons bespaard J? moge blij ven. Dit is de oprechte g| wensch van zijne dankbare S| Kinderen. p P. KOK. h J. VAN TONGEREN. Jyyy????,Y?SR Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer E. A. KRUSEMAN, in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam Mevr. de Wed. E. A. KRU SEMANLiernur. Haarlem, 12 Maart 1903. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht Tweede Kamer. (Per telegraaf). De beraadslaging over de Indische Comptabiliteitswet werd heden voortge zet, eveneens over de motie van dien heer Van Kol. De heer Bos diende van re pliek, daarna de heer Cremer. De algemeene beraadslaging zal he den wel ten einde lo'open, doch men acht het twijfelachtig of de wet heden nog kan worden afgedaan. Heden overleed te Slochte- ren in den ouderdom van 84 jaren onze geliefde Moeder en Bebuwdmoeder, Mevr. Wed. G. GKOUSTRA geb. Redeker, Haarlem 1'2 Maart 1903. N. GROUSTRA H. GROUSTRA geb. Uhlenbroek. Eenige kennisgeving.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3