DE ZATERDAGAVOND. Gratis Bijvoegsel van Haarlem's Dagblad ALLERLEI. Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Een getruffeerde Franschman. 8 DE ZATERDAGAVOND. hadden gehad. zich met zulke nietige dingen bezig te houden. Maar wat was dat? Neen, mevrouw^ flat „zal niet ge beuren! Jawel, mijnheer! Je zult me gehoorzamen! Dat zullen we zien! Pas op, zeg ik je! Denk je soms. dat ik bang ben voor je dreigementen? Mevrouw Van Dooien luisterde ademloos. O, beste man. fluisterde zij. haar echtgenoot de hand drukkend. Wat is er, vrouwtje O, hemel, zou hetja, ik ge loofluister En het gesprek op het tooneel ging voort: Mevrouw, ik Hoe. je waagt de hand) tegen mij op te heffen? Ziedaar! Pats! Een oorveeg! Sapperloot, dat is een beetje te sterk! De toeschouwers annjaudisseerdien uit alle macht En een helder, hart-opluchtend) lachen brak over do lippen van me vrouw Van Dooien. Er was haar een licht opgegaan. Het haar in zoo smartelijke herin nering bijgebleven gesprek behoorde in het tooneelstukje. Zij had Jacques en Helen© bij het repeteeren van hun rollen beluisterd. O. wat was ik dwaas, om ons bei dien zooveel zorg en leed te bezor gen. sprak 7:_L zich naar haar echtge noot buigend. De kinderen mogen het nooit weten. Wat zouden ze me uitlachen! Uit den ouden tijd. (Een merkwaardige kan). Nu is 't eens geen Hollandsche, doch oen Engelsche oudheid, welike den lezer voorgesteld wordt en wel een schenkkan uit de kerk te West Malling. Van deze kannen, uit aardewerk met zilver omkleed en versierd, waren er in de 16e eeuw in Enigeland vele in ge bruik, zoowel in de huizen der edelen, alis ini de kerken ten behoeve van den eeredicnst, thans echter zijn ze schaarsch en die prijzen, welke ze opbrengen, zijn daaraan evenredig. Meest zijn de kannen van Duitsch aar dewerk, en is alleen het zilvermontuur Emgelisch. Dergelijke kannen brachten een jaar of tien geleden, naar gelang van den rijkdom der versiering, van t 500 tot f3000 op. De boven afgebeelde kan echter is de rijkst versierde van de bekende dier kostbare vaatwerken niet alleen, maar die kan zelve is van Engelsch fabrikaat, een uit Fulham stammend imitatie Déiftsch, van groen en rood en oranje op roomkleurig fond. Wat dus voor deze kan, die ten behoe ve van 't kerkfonds eerstdaags in veiling komt, betaald worden zal? 't Is moeilijk te zeggen, doch moigelijké liefhebbers onder de lezers bohoeven niet onder de f 12000 te rekenen. Geschenk per telefoon. Aan de ..Frankf. Z." wordt uit New- York geschreven dat Carnegie tegen woordig zijn mildheid voor weten schappelijke doeleinden kortweg per telephoon bewijst. Voor 14 dagen werd het technisch Stevens-instituut ie Ho boken opgescheld. Het gesprek ver liep als volgt: Hoe de „Cake-Walk" gedanst wordt. Het koddig schouwspel dat de „cake-walk", de allernieuwste gezel schapsdans biedt, is niet overal het zelfde en wie de „cake-walk" te Parijs te Londen of te New-York heeft zien dansen, zal gewaar worden, dat zij daar weer anders gedanst wordt, dan ze voor andere steden beschreven wordt. Te Chicago bijvoorbeeld wordt op de uitnoodigingskaarten voor partijen en bals aangekondigd, dat de „cake walk" gedanst zal worden en wie er aan wil deelnemen voorziet zich te voren van bepaalde uitrustingsstuk ken. De hoeren brengen wandelstok ken mee, liefst ihet ronde knoppen, de damee schreeuwend-kleurige para sols en opzichtige waaiers. In het midden van de zaal komt een tafeltje waarop de „cake" staat, een in veel verdiepingen opgebouwd mo nument van koeken. De dansende pa ren stellen zich op als voor een polo naise, de dames met geopende para sols ©n waaiers, het bovenlichaam ver naar achteren gebogen,, het gelaat ver trokken tot eein grijns, die óf hoog moed en minachting, óf overgroote be minnelijkheid wil uitdrukken. Voor de heeren is het plicht er zoo dom mogelijk uit te zien, wat zij gedeelte lijk hierdoor bereiken, dat zij aan den knop van den wandelstok zuigen. Ook zij buigen het bovenlijf naar ach- teron, zetten beide voeten zoover mo gelijk naar buiten en buigen de knieën. De muziek speelt een sterk gem as- keerden, melodieusen marsch, onder welke tonen de paren de zaal ronddan sen vijf-, zes-, zevenmaal. Ieder paar vat zijn taak, om iets bij te dragen tot de algemeene vroolijkheid anders op. Sommigen buigen op overdreven wijze, anderen maken halsbrekende capriolen, allen buigen naar achteren en naar voren, heffen de knieën hoog en sleepen met de voeten. Zij doen de bij dansende negers, van wie do Cake walk afgekeken is. opgemerkte eigen aardigheden na. Dikwijls ontdoen zij zich van stokken en parasols, druk ken de ellebogen ver van het lichaam af e.n laten de handen slap van de polsen afhangen, daarbij lachen zij knikkend tegen alkaar of wuiven el kaar frissche lucht toe, alles in rhyth- mische bewegingen overeenkomstig de muziek, leder paar tracht in zijn caricaturistisch gedoe een bepaald karakter te handhaven, dat een blij- venden indruk maakt, want de „cake walk" is een wedstrijd, waarvoor de koek in het midden van de zaal de prijs is. De toeschouwers vormiem de jury. De meerderheid beslist ten gunste van het paar, dat het moost gedanst heeft, d. w. z. dat het meest dien lachlust heeft opgewekt. Daarop wordt het paar, dat den koek gewonnen heelt, toegesproken, de muziek begint weer, de overwin naars timkkien. gevolgd door alle pa ren en beladen met den koek nog een maal door de zaal en verdlwijnen dan met hun buit. - Hallo! ben ik met Stevens-insti tuut verbonden? Jawel. Wat blieft u? Kan ik prof. Reisenberger even spreken? Die ben ik zelf. Ik ben Franke, de secretaris van mijnheer Carnegie. Er ligglen bij mij 120.000 dollars voor u, in spoorweg- obligatiën. U kunt ze misschien voor uw onderzoekingen gebruiken! Wh-a-t! Jawel. Stuurt u maar iemand om ze te halen, hij kan ze dadelijk mee krijgen. En meteen werd afgescheld. De verloren, zoon. Acht jaren geleden werd een 18-ja- rige jongeling uit Augsburg door zijn ouders naar Neurenberg in de leer gezonden, maar verdween vandaar zonder iets van zich te laten hooTen. Een week geleden huurde in het huis der ouders een jongeman, die aaneen groote fabriek te Augsburg een aan stelling had gekregen, een kamer. To<en de huisheer hem het gewone formulier aan den huurder ter teeko- ning voorlegde, schreef deze er den naam onder van den verloren zoon, die door zijn ouders niet herkend was maar nu met open armen wérd ont vangen. Volkslogementen. Te Milaan is in Juni 1901 een groot volkslogement, in den trant der Row- ton-houses in Engeland, geopend. Het bevat 530 slaapkamers, waar voor 20 centen per nacht een bód is te krij gen. Reeds in het eersle jaar is do toeloop zoo groot geweest, dat er 2 van haf kapitaal is overgebleven, wel ke winst echter voor afschrijvingen werd bestemd. Deze goede uitkomsten hebben tevens tot het besluit geleid 250.000 lire: (f 124.000) hijeen te bren gen om een nog gotedkooper logement te stichten, waar slechts 74 cent per nacht zal worden gevraagd. Slechto of onbetaalde oesters De ..Matin" had in eenige artikelen van de hand van een medisch mede werker de aandacht gevestigd op het gevaarlijke van het. eten van slechte nosters en in verband met eenige ziek tegevallen een waarschuwing uitge sproken tegen dit genotsartiKel. Daar wandelt een snorrende redac teur van den ..Francais" door de Hal les en vangt met fijnjournalistieken flair den jammerklacht van een oes terverkoopster over de slechte tijden op. int deze bijvoeging: ..Och, hadden ze edn Matin die 6000 fis. maar be taald De verslaggever, nieuwsbe- lust. verneemt van de klagende dames des-Halles. dat de president van het oestersverkoop-syndicaat wel meer van die 6000 frs. zal vertellen. En werke lijk. de .,Frangais"-verslaggever krijgt een relaas aan te hooren van een on bekenden meneer, die namens den Ma- tin om 6000 frs. was komen vragen als afkoopsom eener campagne tegen de onschuldige oesters. De verslaggever plaatste zijn ver haal in de krant, de ..Matin" vatte er vuur óp, en in een ..leader" zegt het Parijsche ochtendblad, dat bij onge veer alle enquêtes, d'ie het opende, steeds geinsutneerd werd. dat er voor betaald was, of niet genoeg betaald was om de publicatie tegen te gaan. Dat moest nu maar eens voor goed uit zijn. En de ..Matin" heeft een vervolging wegens laster tegen den Oestersyndi- caatpresident laten instellen. MOPPENTROMMEL. TOEGESTAAN. Professor (tot examinandus). Dat is nu de derde vraag, die u niet weet. Candidaat (stotterend). Laat me een oogenblik tijd. om na te denken, professor. Professor. Ileel graag, is u een half uur voldoende? INDIRECT. Jongmenscli. Zoekt gc naar iets, dat ik u somis kan helpen vinden? Jonge dame. Misschien, ik zoek voor mijn moeder eeni schoonzoon. IN TIJD VAN NOOD. Rechter. Ge zijt. beschuldigd, de- zr-n man zonder eenige aanleiding 1c hebben mishandeld. Hoe kwam je er toe. hem. die u niet in het minst had beleedigd. te slaan? Beschuldigde. Ja, ziet u. mijn heer de rechter, 't was juist kermis, er was geen ander bij de hand. FIJN OMSCHREVEN. A. Wel, hoe is het gegaan bij het examen? B.O, ik ben heelemaal niet aan het woord gekomen. De toestand. Ja, maar .hoor nou 's. goeie vriend. Wat ben je eigenlijk van je beroep? Staker I Nou ja, maar wat wil je nou eigenlijk hebben? Me zin! Haar vrijetr. Keukenmeid. Zal j;e mij trouw blijven, Gerrit? Grenadiier. Ik zweer het je met de handi op mijn maag. Naïeve vraag. Papa heeft zijn zoontje Emilie mee op dc jacht genomen Papa heeft al driemaal misgeschoten; nu vraagt het jongske: Pa, hoe dikwijls moet men op een haas schieten, voordat, hij omvalt? Arme drijvers. Vrouw (tot haar van de jacht terug keerenden man). Nou, wat geraakt vandaag? Man (wrevelig). O ja. Vrouw. Heb je 't al in dio keuken gebracht? Man. Neen in het gasthuis. Mo. 132. Zaterdag 14 Maart 1903 Meest gelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. (Naar heit Fransch door Fox.) Wait truffels, dokter? Neen dank je wel, en dokter Pates- sons wendde zich af met ongeveinsde walging. In de laatste vijftien jaar heb ik geen truffel meer geproefd. Maar als ik me van vroeger herin ner was je er dol op dokter. Heel waar, maar sinds ik zelf ge- trufferd ben, kan ik ze niet meer zien. Op ieders gelaat kwam een trek van verbazing. 't Is een beroerde geschiedenis, ging de dokter voort; en daar ik voor 't oo genblik, niets belangrijkers heb om over te praten zal' ik je de zaak eens vertel len. Na een oogenblik van sitilte, waarin hij pijnlijke herinneringen opdiepte begon hij. „Jullie weet dat ik langen tijd als dok ter bij de marine heb gediend. Verschei dene malen heb ik de reis om de wereld gemaakt en allerlei rare en dramati sche ontmoetingen heb ik gehad. Maar in 1872 had ik de meest tragi sche van alien. Ik was toen aan boord van een nieuw fregat „de Lessive", die een kruistocht in de zuidelijke zeeën zou maken. Een prachtige reis hadden we. Geen enkele patient was aan boord. Ik had niets te doen en begon me te ver velen. Dat alltijd-hetzelfde hing me de keel uit en werd me ondragelijk. Alleen bij 't eten dan ging het nog. Ik had de gewoonte aangenomen om zoo lang mogelijk te tafelen ten eer ste om den tijd dood te slaan en ton tweede om het diner zelf, want onze kok was waarlijk eenige in zijn vak. Hij was een bolleboos in paddestoelen, nooit heb ik weer zoo een aangetroffen een heerlijke prachtige saus. Nu, hij was op zijn kundigheid dan ook redelijk trotsch en dischrte ons zijn saus op, zoo dikwijls hij maar kon. Met zijn isaus kon iemand een kip eten, die van ouderdom gestorven was, en dan zou hij meenten een piepkuiken tusschen de tanden te hebben. Een oogenblik hield de dokter op en smakte met de lippen bij de gedachte aan al die vervlogen lekkernijen. Ten slotte werd ik een uitstekende vriend van onzen talentvollen kok. Hij heette Amadée en had een opvoe ding, ver boven zijn betrekking geno ten, we spraken dikwijls over onze rei zen, wetenschappen en de kookkunst en in meer dan een punt sympathiseerden wij. Ten Laatste gebeurde het op een mooien Augustusavond dat de „Lessive" luet anker uitwierp bij een prachtig groen, nog niet ontdekt eiland, ten min ste het stond niet op de kaarten. We la gen nog niet stil of Amadée, die den ka pitein wilde verrassen met wat fruit, zeide me, dat hij in de kleine boot naar wal ging en vroeg of ik mee ging. Met genoegen greep ik de gelegenheid dan ook aan, zonder iemand er wat van te vertellen en spoedig waren we de ge vangenen van een stam wildesn, all er- De plaat, die we hierbij afdrukken, stelt duidelijk de opinie van een deel van het Amerikaanse!).© volk voor met betrekking tot het optreden van Enge land, Italië Duitschland tegenover Venezuela. Volgens die meening zou president Castro, het hoofd der woelige Zuid- Amerikaanschie Republiek, opzettelijk moeilijkheden met de genoemde drie mogendheden hebben uitgelokt, om deze te verleiden tot bezetting van Amerikaansch gebied. Dooir zulk een bezetting zou de Monroe-leer (Amerika alleen voor de Amerikanen) voor wel- Een mislukte valstrik. kor handhaving de Vereenigde Staten zich hebben gespannen, (president Roo sevelt verklaarde nog kort voor het ontstaan der Venezolaansche kwestie,, dat een ingrijpen van Europeesche regeeringen in Amerikaansche aan gelegenheden of bezetting van Ameri kaansch grondgebied onder geen voor wendsel zou worden geduld) zijn ge schonden en een conflict roet de Unie onvermijdelijk zijn geweest. In den troebelen toestand, die daardoor ge boren zou zijn. had Venezuela zich dan los kunnen maken van zijn ver plichtingen tegenover de Europeesche landen. Dit doel is niet bereikt. Op de plaat ziet men. hoe Castro, die e/arn val, de Monroe-leer-val, 1 Koe ft uitgezet, ach ter een heuveltje grijnslachend zit te wachten, op wat komen zal. Maar de drie leeuwen (Engeland, Italië en Duitschland), voor wie de val be stemd is. ruiken het gevaar en loo- pen er niet in; zij blijven vóór do val zitten, maar doen niets, waardoor zij in moeilijkheden zouden kunnen ge raken. gemeenst beschilderd en getatoueerd, en terwijl ze ons wegvoerden, zagen we in onzen hopeloozen toestand dat de „Les sive" het anker lichtte en wegvoer. Dr. Patteson dronk een glas cham pagne om de emoties die hem bevingen wag te spoelen. Ieder oogenblik verwachtten we ver moord te worden", ging hij voort, „maar ze vergenoegden zich miet ons onder be waking te stellen van. een woeste reus, gewapend met een kolossalen knuppel. Die onwelkome bewaker verliet ons den heelen nacht geen oogenblik en we konden hem hooren .smakken en zijn maag zien wrijven op een wijze die aanduidde, en maar al te ld aar, dat hij van plan was een lekker maal van ©nis te bereiden. Maar noch den volgenden dag noch eenige daigen daarna roosterden zo ons. Later werden we gewaar dat dit alleen te danken was aan. het feit dat de stam overvloedig voorzien was van krijgsge vangenen. Op een goeden morgen stiet Amadée een kreet van vreugde uit. Hij had aan den voet van een grooten boom een groot aantal uitstekende paddestoelen gevon den, Zijn zakken stopte hij er mee vol' en denzelfden avond kookte hij, na de kruiden die hij kon krijgen verzameld te hebben, een opossum met zijn be roemde saus. We zongen bijna van vreugde toen we het diner aten. Onze bewaker die ze ook proefde, stiet zoo'n kreet van pleizier uit, dat de koning of het hoofd naar ons toe kwam loopen. In minder dan 5 mi nuten had hij alles verslonden, dat op den schoten was blijven liggen. Den volgenden dag moest Amadée, in weerwil van zijn afkeer en walging, het been van een gevangene op dezelfde wijze koken. Terwijl hij dat verschrikkelijke maal tje Waar maakte za> ik er stil naar kij kende onder den boom. Ik zat er netjes aan te denken dat mijn vriend gered was en ik absoluut" verioren. 1 't Was slechts een kwestie van een kort dij dij e en ik zou geslacht worden door mijn vriend Amadée bereid met een paddestoelensaus en opgepeuzeld. Terwijl ik daar zoo zat te peinzen oven .dat ompdeizierifee denkbeeld, ge voelde ik werktuigelijk met een stokje in den grond. Een uitroep van verbazing ontsnapte me. Een prachtige truffel had ik naar boven gebracht, een reusachtige truffel, niet zoo fijn als die van Perigord. Ik riep Amadée en na hem mijn vondst getoond te hebben zetten wij ons beiden aan 't omwroeten van den grond. We bevonden dat de truffels in overvloed er zaten. Denzelfden avond dinderde de koning copieus dat hij een versch been tje door Amadée's neus wilde steken» als teeken van zijn hooge tevredenheid. De heeile volgende week at de geheele stam niet minder dan vijf keer per dag. Amadée echter werd melancholiek. Luister eenis dokter, zei hij op den achtsten dag. Ik heb slecht nieuws voor je. De gevangenen zijn bijna op en des konings eerste minister, die mijn be kwaamheid bewondert, heeft me te ver staan (gegeven dat je gekookt en getruf- ferd moet worden Om tijd te winnen heb ik hem door gebaren te kennen gegeven dat het beste zou zijn, je eerst van binnen met truf fels te vullen, zoodat je gedood en ge kookt een echte fijne truffelsmaak hebt. Ik heb twee weken tijd gekregen om je klaar te maken en dien tijd heb je de troost van je met truffels vol te proppen en je te overgieten met saus. Met tranen in zijn stem voegde hij er nog bij: Ik beloof je dot ik je zelf zal koken." Nu zaten alle gasten met gespannen aandacht te luisteren. Ofschoon ik dat nieuws eiken dag ver wacht had, was ik toch overbluft toen ik het hoorde en de truffels die Amadée me bij elk maal voorzette maakte mijn consternatie nog girooter. Ze dedlen me reusachtige hoeveelhe den slikken, in de asch gepofte, als fri- cassée, in cocosnootmelk, in vet, op alle mogelijke wijzen. De wilden lieten- de vrouwen ze op graven en di.c wijven werkten met een groote toewijding, doch zouden ze even gauw opgegeten hebben als ze ze von den wanneer niet telkens als ze er een wildien verorberen een tik met een dik ken stok op hun hoofd hen tot hun plicht had geroepen. -Al heel gauw werd ik magerder. Ik kreeg kramp in mijn maag en zoo'n he vige hoofdpijn, dat het was alsof mijn hoofd in brand stonid. Na vertoop van twee weken rook mijn heole lichaam naar truffels. KJaarblijkeflijk had ik het kookpunt bereikt. Op eert avond kwam de eerste minris- fer. die Amadée Wel ©ens hielp in d.e keuken me inspecteeren. Terwijl hij me berook en besnuffelde kreeg ik een ge lukkig idee een idee dat den vent zou

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5