VAN DIJK's l)e Spoorwegqaaestie. Typografen. Zondagmorgen had in het gebouw St.-Bavo een vergade ring plaats van Haariemsch-e typo's, waai- de lieqr Snij delaar als spreker optrad. Spr. begon met te wijzen op de posi tie, waarin door het eventueel aanne men der voorgestelde wetsontwerpen, de typografen-organisatie geplaatst wordt. In de typografie, een zeer ze ker onmisbaar vak in onze samenle ving. zou ceu staking groote kracht kunnen bijzetten aan den strijd, en het hoofdbestuur van den Typografen bond zou zeker in dit opzicht een be slissende houding hebben moeten aan nemen; doch, door uitgebreidheid van het vak in verschillende branches en door 't bestaan van allerlei nietsbetee- kenende vakvereenigingen kan de T.-B. niet zeggen een organisatie te zijn, waaraan alle typo's in Nederland hun krachten wijdien. Het hoofdbestuur kou dan ook slechts zijn moreelen etn financieelen steun toezeggen. Het na dertig jaren arbeids verkre gen succes, van den strijd, d'oor den Typ.-Bond gevoerd, zal door het aan nemen der dwang wetten geheel teniet gedaan worden. Tevens vreest spr. dat door mogelijke verzachting der wetsbepalingen die wet nog gevaarlij ker zal worden dan. ze nu is, daar de kracht der agitatie daartegen ver zwakken zal. Ook wordt door snr. de bewering, dal door deze wetten het stakingsrecht niet wordlt aangetast, bestreden. Hij wijst erop. dat, wordt heden dit recht aan de transportfedieratiei ontnomen, dit morgen met de typo's het geval zal zijn. De theorie van Dr. Kuyper. dat de arbeiders niet van boven af, doch van onderen uit hun eigen organisa ties, de"kracht moeten putten, die zij behoeven in hun socialen strijd, die theorie zeide spr. was slechts een uit hangbord. De praktijk heeft dit be- wez*jn. Laten nu de typo's begrijpen, dat, indien zij hun weinige rechten onaan getast willen handhaven, zij moeten vormen één georganiseerd geheel, niet verdeeld over talrijke, machte- looze groepjes, doch vereemgd in één lichaam, in den Typografenbond. Spr. stelt nu de volgende motie voor .,De vergadering van (typografen, enz. protesteert met nadruk tegen elke aanranding van het stakingsrecht; besluit, zooveel in haar vermogen is, voor het behoud van dit recht te strijden -en door steeds krachtiger or ganisatie elke poging tot reactie te verijdelen; besluit tevens, dat alle typo's een uur loon per week zullen storten voor het Comité van Verweer." Deze ruotiee werd onder applaus aangenomen. In het debat merkte een dier aanwe zigen op, dat veie nog ongeorgani seerde typo's, in de hooge contributie een bezwaar tot toetreden zien. De heer Snijdelaar antwoordt hier op, dat, wil men een strijdbare orga nisatie, men ook een goede kas moet hebben. Bovendien is bij, goeden wil, de contributie niet zoo hoog, in aan merking genomen de aan het lidmaat schap verbonden uitkeeringsfondsen. Een. ander debater vreest de moge lijkheid, dat bij aanneming dei* wets voorstellen ook andere patroons dan alleen die in het spoorwezen, zullen trachten het contractstelsel in te voe ren. Nadat aan een krachtigen oproep van Snijdelaar aan de ongeorgani seerde aanwezigen om zich bij den Typografenbond aan te sluiten, door eenigen dezer was voldaan, werd de vergadering gesloten. Na afloop werd voor het Comité van Verweer gecollecteerd. Uit de Omstreken. Heamstede. De gewone jaarlijksche kadastrale op nemingen zullen alhier door den land meter van, het kadaster worden gedaan in de tweede helft dez$r maand. De levering van Canadasche popelen ter beplanting van cLen Meerweg, is op gedragen aan den heer G. Vlot te Har- dinxveld. Door den Burgemeester is verslag uit gebracht omtrent de uitkomsten van liet, voorloopig onderzoek bedoeld in art. 25 der kieswet. De kiezerslijst van 1902/1903 bevatte 699 kiezers; hiervan zijn er afgevoerd 64 blijft 633 en opgebracht 99, zoodat de kiezerslijst voor 1903/1904 bevat 732 kie zers. Zes personen werden voorloopig niet op de kiezerslijst geplaatst. Hillegom. Voor den bouw ieener villa alhier was, vermoedelijk door den druk der tijden, slechts één biljet ter publieke aanbeste ding ingeleverd en wel eener Amster- damsche firma voor I 15995. Men schrijft ons; Wij waren In de gelegenheid, in de zaal van het bomds-café-resiaurant van den heer Joh. A. Gerritsen, over de re mise van de train te HiMegom, de scboo- ne gramaphone te bezichtigen welke al daar sinds eenigen tijd is geplaatst en, naar wij vernamen, de bijzondere op merkzaamheid trekt. Zooais inen weet is de gramaphone een instrument, hetwelk instrumentale en vocale voortbrengselen in Datura op genomen, op hoogst natuurlijke wijze reproduceert; maar het eene instrument verschilt in groote, kracht en zuiverheid zeer veel van het andere, en in die van den heer Gerritsen komen deze eigen schappen hijzonder tot haar recht. Wij bewonderen de wijze waarop onder an deren verschillende composities van de beste meesters, zooals Gounod, Donizet ti, Meijerbeer en anderen, ten gehoore werden gebracht en kunnen eene ken nismaking met dit schoons instrument, waarvan naar wij vernamen nog slechts zeer enkele exemplaren in Nederland zijn geplaatst, ten zeerste aanbevelen. Yelsen Aan de O: L. School alhier is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. H. W. Schutte van Haarlem. SloteH. Heden (Maandag) is het machinaal veerabaggeren in den OsdorperbovenpoL der begonnen, wegens stijging der turf- prijzen zal dit jaar meer gebaggerd wor den don het vorige. Binnenland. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft, vergezeld van Hertog Paul van Mecklenburg, zijn neef, Zaterdag een bezoek gebracht aan de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. Van Tien- hoven, had dezer dagen een onderhoud met den, minister van oorlog, aan diens departement. Ds. G. Hulsman, predikant te Zand- voort, komt voor op het viertal voor een predikant te Groningen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van professor Nöicolaas Beets zal plaats hebben Dinsdagmorgen half twaalf op de algemeene begraafplaats te Utrecht. Brand te Hilversum. Zaterdagmorgen brandde aan den be-1 resteinschen Weg te Hilversum een bergplaats toebehoorende aan den heer Kid'erlen, handelaar in automobielen, motoren enz., geheel af. De. inhoud bestaande uit vaten motorolie, moto ren, draaischijven, enz. ging geheel verloren. Een automobiel, die niet verzekerd was, werd, hoewel eenigs- zins beschadigd, nog gered. Het bran dende perceel leverde, daar het geheel geïsoleerd stond, volstrekt geen gevaar op en werd met haken omvergehaald. De inboedel was slechts gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak is onbekend, daar niemand in het perceel aanwe zig was. Gisteravond was men nog aan ,'t werk geweest. Klacfiten vau het personeel der posterijen en telegrafie. Naar men weet, heeft de nieuwe direc teur-generaal van posterijen en telegra- phie voor het personeel de gelegenheid geopend, klachten, ia verband met ar beid of rechtspositie, schriftelijk ter ken nis te brengen van het hoofdbestuur. Het onderzoek dier klachten bleek, naar we vernemen, een reuzentaak; niet min der toch dan 1700 missives kwamen in, die, alle door een speciaal daarmede be lasten ambtenaar gesorteerd, ter kennis van den directeur-generaal zijn gebracht. Werkelijk kwamen daarbij toestanden aan het licht, die .alleszins voorziening behoeven, een taak, die natuurlijk slechts geleidelijk is te volbrengen. (N. C.). President Kruger. Wij vernemen, dat volgens een bij par ticulieren ontvangen bericht. President Ivruger zich binnenkort te 's-Gravenha- ge zal komen vestigen. (N. C.) De beroepswet tea plattelande. Ter secretarie eener plattelandsche gemeente in Overijisel vervoegde zich diezer dagen des morgens reeds ten 6 ure eeu vrouw, die den concierge mededeelde iin de courant gelezen te hebben, dat bij den burgemeester kaarden verkrijgbaar waren, waarop men werk kon bekomen; en daar haar man zonder werk was. wilde zij ook voor hem een dergelijke kaart hebben, den concierge tevens verzoe kende, voor haar man eens een goed woordje bii den burgemeester'te wil len doen. j 't Bleek, dat de publicatie van den bbl'Semeestyer, waarbij de -verkrijg-; baarstelling van formulieren ter bo- koming van werkgevers- of werk manskaar-ten als bedoeld in art. 14 der Beroepswet werd ter kennis ge bracht en waarvan zij een uit het plaatselijk weekblad geknipt exem plaar bij zich had, haar tot dezen stap had geleid. Volksbond. Te Purmerend is Vrijdagavond een afdeelinig m;et circa 100 leden opge richt van den „Volksbond, vereeni- ging tegen Drankmisbruik." De lichtingen 1900 en 1901. Naai- liet Ilbld. lioort bestaat het voornemen de lichtingen 1900 en 1901 dien 17en of den 28en dezer met ver lof te zenden. Droevig Twee kinderen van den heer J. Kiers te Eemster (Dr.) speelden bij het ouder lijke buis, terwijl de ouders in de na bijheid zich bevonden. Toen men het jongste kind, een meisje van 2 1/2 jaar miste, zeide het 4jarig broertje: „Zusje ligt in 't water!" Men kan de ontstelte nis van de ouders voorstellen, toen zij hun dochtertje er dood uit ophaalden. Woningwet. Nu krachtens de Woningwet, het mo del vastgesteld is voor de aangiften van verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde ver trekken bevatten, zijn de gemeentebe sturen. uitgenoodigd om thans ter vol doening aan de Woningwet over te gaan tot het vaststellen van den termijn, bin nen welken de eerste aangiften moeten geschieden. Eerlang zal de Minister aan de ge meentebesturen het voor iedere gemeen te ongeveer benoodigd aantal formulie ren doen toekomen, met eene opgave van het aantal woningen met drie of minder bewoonde vertrekken in elke ge meente aanwezig, volgens de ter gele genheid van de achtste volkstelling ver zamelde womingstatistiek. Tentoonstelling te St. Louis. Het volgend adres inzake de Ten toonstelling te St. Louis, is door het Hoofdbestuur der Maatschappij van' Nijverheid te Haarlem verzonden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Directeuren der- Maatschappij van Nijverheid richten zich tot uwe Excell. met het eerbiedig vea-zoek om het deel nemen van de Nederlandlsche nijver heid aan de in 1904 te St. Louis te houden tentoonstelling krachtig te wil len bevorderen. Directeuren achten deze tentoonstel ling een uitnemend middel om op dat groote afzetgebied aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan meer be kendheid te geven aan onze producten vau nijverheid en vooral die van kunst nijverheid oud en nieuw Noord-Ame- rika is op het oogenblik zeldzaam koop krachtig. De goede roep onzen- kunst nijverheid, welke mede, dank zij den krachtigen steun van Uwe Excellentie, te Turijn aan de spits 'is gesteld, heeft ook Amerika bereikt, zoodat het oogen blik zeer gunstig schijnt voor ons land om nieuwe afnemers te vinden. De er-varingen der jongste tentoon stellingen te Parijs en Turijn hebben Directeuren echter in hunne meening versterkt, dat het deelnemen aan eene tentoonstelling eerst dan de vruchten draagt, welke zij belooft, wanneer de Regeering voor de offiöieele vertegen woordiging zorg draagt en de oir ver- mi jdelijke onkosten helpt bestrijden met een ruim subsidie uit 's lands kas. De Maatschappij van Nijverheid mocht kort geleden hare goede dien sten bewijzen bij het oprichten en het werven van leden voor eene Nederland- sche Kamer van Koophandel te New- York, waarbij haar opnieuw gebleken is. hoe levendig reeds nu de handels betrekkingen zijn tusschen deVereenig- de Staten en Nederland, en hoe gun stig het tijdstip is om die betrekkin' gen nog belangrijk uit te breiden. Directeuren durven dan ook met ver trouwen deze zaan in Uwer Excellen ties bijzondere belangstelling aanbe velen. Het adres is namens Directeuren on derteekend door de heeren C. F. vau de Poll, voorzitter en G.. S. de Clercq, algemeen secretaris. Onderwijs. Ingediend is het door de regeering in de troonrede aangekondigde wets ontwerp tot aanvulling en wijziging der wet van 1870 op het Hooger On derwijs. Hoofddoel is het toekennen vau ruimer bevoegdheden aan hét bijzonder hooger onderwijs. Het. nieuwe ontwerp schrijft in het hoofdstuk „Van d!e Hóogescholen" voor Art. 32. Er kunnen van Rijkswege drie hoogescholeni worden gevestigd, een technische hoogeschool, een land- bouwhoogeschool en een liandelshoo- geschool. Art. 32a bepaalt „De Polytechnische School te Delft wordt de technische hoogeschool." De artt. 32a tot 32e regelen dan de inrichting dier- technische hooge school. Omtrent de landbouw- en handels- hoogescholen wordt enkel in begin sel besloten. Zij zullen bij nader ont werp zijn te regielen, ook in verband met den staat der rijksfinanciën. In het hoofdstuk IV betreffende de „wetenschappelijke graden", wordt in den titel bijgevoegd „getuigschrif ten en diploma's enz. worden in eenige artinelen der technische hoo geschool geregeld, ook met instelling; van een „doctoraat in de technische wetenschappen," na verdediging van een proefschrift. Hoofdstuk III regelt o.a. de bijzon dere gymnasia (artt. 107a107e), met toekenning van rijkssubsidie en dan hoofdist. IV „de bijzondere leerstoe len", welke op aanwijzing bij kon. besluit, na advies van den Senaat door instellingen, (stichtingen oï ver- eenigingen aan een rijks-unrvers'iteit kunnen worden gevestigd, met nader in drie artikelen omschreven voor waarden en rechten. Hoofdstuk V regelt dan ,,de bijzon dere universiteiten" van stichtingen enz., aan welke bij Kon. besluit be voegdheid Kan worden gegeven, uit drukkelijk te noemen doctorale gra den te verleenen, met gelijke rech ten als de Rijks-universiteiten. Die bevoegdheid kan ten allen tijde wor den ingetrokken. In 4 artt. wordt dit verder geregeld, o.a., dat zulk een instelling een vrij en onbezwaard kapitaal van f 100.000 in rentegevend onroerend goed hier te lande, of in inschrijvingen in het Grootboek of in door die regeering te bepalen effecten moet bezitten. De Universiteit moet ten minste 3 der 5 faculteiten, bevattfen, en elae facul teit ten minste drie gewone hoogleer- aren hebben en bij haar worden on derwijs gegeven in alle doctoraal examenvakkeu. Aan zulk een universiteit kan uit de Staatskas subsidie worden ver leend, doch niet meter dan f 100.000 over 25 jaren. Hoofdstuk VI regelt het toezicht op het bijzonder universitair onderwijs, door een commissie van tien minste 5 leden, door de Koningin te benoemen. Voorts wordt in de wet een derde titel ingevoerd, bepalende, dat gelijke bevoegdheid als aan de getuigschrif ten en doctorale graden der Rijks universiteiten is verbonden, kan wor den verkregen door het slagen bij een examen voor een Staatscommis sie afgelegd, loopten.de over dezelfde vakken. Sport en Wedstrijden. WAGENINGEN. De wedstrijd Go ahead—Quick ging, wegens niet opkomen van de Nijmege- naars, niet dioor, zoodat Go ahead een reglementaire 5—0 kan boeken. VolhardingQuick 5—3. Velocitais—Ajax 4—0. Gisteren speelden alhier A. V. V. uit. Amsterdam en de Haarl. F. C. op het terrein van laatstgenoemde aan de Span jaardslaan. Voor de rust speelde H. F. C. met den wind dit den ruig en bracht den stand friet de rust op 41. Na de hervatting scoorde H. F. C. nog 3 maal en, A. V, V. nog 1 keer, zoodat H. F. C. welverdiend met 7—2 won. Beker w edstrijd, H. B. S.Haarlem 31. Nadat bovengenoemdte, wedstrijd eenige keeren uitgesteld was. wegens de weersgesteldheden, kon hij dan gisteren eindelijk onder goed weder doorgang vinden. Beide partijen had den er alles op gezet, om in de laatste bekerronde te komen. Een groot aan tal publiek woonde dezen soaxmenden wedstrijd bij. waaronder zeer veel Haarlemmers. Precies te tw.ee uur geeft scheidsrechter D. Erdiman het sein tot den aftrap. H. B. S. trapt af, evenwel weet Haarlem dadelijk het bruin© Ieder afhandig te maken en door goed samentel naar het doel van li. B. S. te voeren, echter zonder resultaat. Het snel komt langzamer hand op het terrein, van Haarlem en, heit prachtige snel van de Iiaagsche half-backs geeft aan Van Noppen en Stol handen vol werk. Daar gaat Haarlem er weer van door. Jan van den Berg schiet van de linkerzijde van bet veld op het doel maar, geen mensch is i&r bij om den bal in het net te zen den.' Zoodoende heeft De Wit een prachtige- gelegenheid om d'en bal op ziin gemak weer terug te zenden. Daarna geeft Van Lier e-en goed schot op het Haarlemsche doel, eveneens zonder succes. Eens dtenkt een ieder U, B. S. te zien scoren, dioch juist bijtijds kan P. Stol den bal nog te genhouden en hierdoor valt aan de Hagenaars ee,n corner ten deel. die "eed genomen tot geen resultaat leidt Nu zijn het weer onze roodbroeken. die bij Koopman op bezoek gaan. Bos geeft een pracht van een schot op bet doel. doch de bal komt tegen het net, even daarna zet Berg een bal kei hard in, doch deze gaat pal langs de paal. Het spel verplaatste zich vlug en aan beide partijen wordt hard ge werkt. Bos zet nogmaals een bal goed voor en jawel. Van den Berg is er bij en onder gebrul van de toeschouwers zit de bal in het net. Na nog een beetje knoeien vooral van de voorhoe de van H. B. S. is het half-time. Een kwartier wordt gerust en daarna staan de 22 spelers weer op het veld. Dade lijk zit Haarlem weer op het terrein der Hagenaars, een paar corners goed genomen, leveren weer niets op. Een prachtige doorbraak van de center forwards wordt gestuit door Koopman, die het een '"-"die achtereen zeer benauwd in zijn dioel heeft. De bal gaat weer naar liet Haarlemsche doel. waar- de Becker steeds staat te loeren of -er geen klein gaatje tus schen Van Andial en de palen vrij is, om den bal door te zenden. Zijn schie ten is echter nog niet van veel betee- kenis. Alles wat hij krijgt gaat er meestal huizenhoog overh.ee- Piet Stol speelt als een duivel, dan trapt hij den bal hier wieg en dan daar, want Van Noppen was na half-time in zee rslechte conditie. H. B. S. krijgt een vrije schop voor het doel door unfaire spel van Van Noppen en 'prachtig genomen heeft ook H. B. S. een doelpunt. Nu gaat het er om spannen, wij hoorden reeds eenige personen tegen elkander zee-gen, er ■komt een kwartier verlenging bij. Maar ineen 't hoeft met want 't duurt niet lang of dioor slecht keepen van Van Andel heeft TI. B. S. no. 2 ge maakt Haarlem doet wat zij kan, krachtig wordt nog eens gespeeld om maar gelijk te maken, een keihard schot van Van dien Ber~ gaat tegen de paal, gevolgd door een goed schot van Bos eveneens tegen de paal. H. B. S. wordit eenigen tiM ingesloten. Het Haagse he doel beleefd warme momen ten en wonder boven wonder- kan Haarlem door enorme pech maar geen •maltje meer bemachtigen. Ja zelfs, is het zoo sterk, dat door een onver wachte doorbraak Becker no. 3 voor H. B. S. weet te maken. Haarlem, is hierdoor ©enigszins ont moedigd en haar aanvallen zU'n dan ook niet meer van belang. Als na 5 minuten tijd wordt gefloten, heeft Haarlem met 31 verloren, eene ver houding tén zeerste gefiatteerd voor de Hagenaars, een gelijk spel had e&ii betere verhouding geweest. Hierdoor zijn de bekerhouders weer uit den laats ten beker, rondle gewipt en zullen de beide Iiaagsche vereeuigingen met elkander den eind wedstrijd moeten spelen. INGEZONDEN tónEHEE LING EN. 30 cents per regel. Ofschoon de FIJNSTE in Qualiteit is Beschuit niets duurder dan de gewone soorten. Letteren en Kunst. Het Hdbl. ontving uit Hilversum een bankbiljet van f 100 met het bij schrift: „Eeu standbeeld voor Nic. Beets." „Het Vad." meldt dat Henri Albers: vermoedelijk den 21en Maart als Ham let bij de Fransche Opera in Den Haag- zal optreden. Als e-ere-voor zilt er van de Ivon. Ver- eemging- ..Het Eereteeken voor belang rijke kriigsverrichtinigen" is opgetre den de oud-generaal-majoor van het Indische leger J. W. Stemfoort, ter vervanging van den oud-luitenant- generaal J. A. Vetter die bedankt heeft. Blijkens advertenties in verschillen de bladen werden oud-cadetten, oud- adelborsten en oud-leeraren der H. M. A.. die voornemens zijn deel te "ne men aan de reuniefeesten van 28 tot en met 31 October a.,s verzocht, zich o- te geven hij den secretaris der feest- commissie. Amsterdamsch Lyrisch Tooneel. Het Lyrisch Tooneel houdt, naar wij vernemen, met 1 Mei op te be staan. Aan het koorpersoneel enz., zijn de contracten reeds opgezegd („Het Volk"). Te Amersfoort is opgericht een af- deeiling van den Bond van Orde van het personeel, werkzaam bij de II. IJ. S. M. Aanvankelijk traden 52 leden toe. Dezer dagen meldden zich op één dag 106 nieuwe leden bij den secreta ris te Amsterdam aan. De machinist der II. IJ- S. M., F. H. Petten-, voorzitter der Ned. Ver. van Spoor- ©n Tramwegpersoneel, onge steld door overspanning, zal naar Laag-Soeren worden overgebracht, teil einde daar, volgens die bestaande bepalingen, voor rekening van het Ondersteuningsfonds der Maatschap pij, eenigen tijd te worden verpleegd. Het Comité tot organisatie van den spoorwegdienst bij staking heeft het volgende manifest verspreid; Aan alle ordelievende arbeiders verenigingen in Ned.erland. Een, zeer gewichtige kwestie zal de zer dagen in uw belang worden be handeld. Het wetsontwerp door de re- geerimg ingediend zal. wanneer het wordt aangenomen, die onbelemmerde werking van uw vereenigingsleven voor altoos verzekeren "Wordt dit ontwerp niet aangeno men. dan zult gij. in die toekomst al toos den spot. dien smaad, de pressie, de tegenwerking der sociaal-democra tie blijven ondervindien. De socialistische leaders zijn hiervan zoo diep doordrongen, dat zij door al lerlei geschreeuw en misbaar de aan neming dezer wetten "willen beletten. Dringend verzoeken wij u met ons medte te; werken om hun agitatie geheel en al onschadelijk te maken. Roept vergaderingen op om deze wetsontwerpen to,e te juichen. Houdt openbare besprekingen' om de nood zakelijkheid van de-ze wetten in 't volle daglicht te plaatsen. Verkondigt in uw omgeving, welk een onschatbare weldaad de regeeaing daardoor aan de o'ezonde arb ei d ersbew©ging bewijst. Toon,top allerhande wijze aan, welk een harden, strijd onze organisaties hebben, te doorstaan zonder de aamne ming dezer wetten. Dient rekwesten in bij 's lands vertegenwoordiging, om die weifelenden te overtuigen dat de rust en de vrede dtes lands afhan gen van deze wijze van beteugeling dei- revolutionaire 'elementen. De onrust woelt eu werkt en kron kelt zich in duizend bochten om aan dezen nekslag die haar dreigt te ont komen. Derhalve dien* ook alles wat orde lief heeft, a;l zijn krachten in te spannen om de wr'heiri1 van ons ver eenigingsleven te handhaven. Men meldt uit 's-Gravenhage: Zaterdagavond vergaderde het H. IJ. S. M. personeel in de inspectiekamer vau het Ho'landsclie Spoorstation on der leiding van Van Emmerik, voorzit ter van den Bond van Orde der H. IJ. S. M. van spoorwegpersoneel, om een af deelinig Den Haag en omliggende ge meenten op te richten. Het kwam daar toe echter niet, daar de geheele avond gedebatteerd werd over het al of niet noodzakelijke en .geoorloofde van werk staking voor arbeidersorganisaties-. De bond keurde werkstaking ais on geoorloofd dwangmiddel af en wenscht oplossing der geschillen door een scheidsgerecht, terwijl verscheidene aan wezigen werkstaking noodzakelijk acht ten om grieven te doen opheffen door de directies. Het meerendeel der aan wezigen verliet ten .slotte de vergadering, In een nieuwe bijeenkomst denkt men de volgende week toit eomstitueering van een afdeeltng te geraken. (Tel). Zondagmiddag om 12 uur vergaderde in het gebouw van den A. N. D. B. het Comité van Verweer met de hoofdbe sturen van de verschillende vakbonden, vertegenwoordigende 90 000 georgani seerde werklieden. De vergadering was belegd met het doel om eens voeling met elkander te houden en het Comité van Verweer nog maals met raad en daad bij te staan, wat betreft de houding tegenover de inge diende wetsontwerpen, die het recht van staken vrijwel onmogelijk zouden ma ken. Mien besloot met algemeene stemmen op den ingeslagen weg voort te gaan en daarvoor als leiddraad te handhaven de op 20 Februari aangenomen motie. Ten aanzien van de kwestie of het ge- wenscht w,ats, dat partieel© stakingen zouden geproclameerd worden, werd be sloten, dit aan het oordeel der respec tieve vakbonden zelve over te laten. Een voorstel om eenige afgevaardig den naar het buitenland te zenden en de buitenlandsche arbeiders-organisaties met d'en toestand op de hoogte te stel len en nog op eventueel meerderen steun aan ,te dringen dan nu reeds is toegezegd, werd eveneens met algemee ne stemmen aangenomen. Het comité van Verweer zaJ, behalve de stedelijke agitatie, ook de platte lands-agitatie krachtig ter hand nemen. Behalve in vergaderingen, zal men ook schriftelijk de gevolgen, die voor die 'georganiseerde werklieden uit de wet, indien ze aangenomen mocht worden, zullen voortvloeien, zoo krachtig moge lijk toelichten. De wijze waarop dit zal geschieden, zal het Comité van Verweer bepalen. Een voorstel om het Comité van Ver weer uit te breiden, werd met op 5 na algemeen© stemmen verworpen en door dit besluit sprak de vergadering tevens haar vertrouwen in het Comité van Ver weer uit. Door het Hoofdbestuur- der Ned. Ver. vau Spoor- en Tramwegperso neel is het volgende schrijven gericht aan de directies der IJ. IJ. S. M. en S. S.: Utrecht, dien 13 Maajrt 1903. Hoogedelgestrenge HeerI Toen in de laatste dagen van Janu ari, van u de toezegging verkregen was. dat wij ten allen tijde in gehoor bij U.H.E.G. zouden worden ontvan gen, eene toezegging waarop wij sinds jatfen gewacht haddcui en door welke wij de verzekering ontvingen, dat steeds onze verzoeken met betrek king tot den toestand van het perso neel zouden worden overwogen en indien noodig met ons zouden wor- d)en besproken, toen hebben wij, ver- trouwendie dat daardoor de weg ge baand zoude zijn tot geleidelijke ver betering van de positie der duizenden 'die de behartiging hunner belangen in onze handen gesteld hebben, een einde gemaakt aan de staking in het verkeerswezen, welke zich slechts be palende tot een zeer kleinen kring, toch reeds zulk eene groote schade aan de hoofdstad des lands en aan handel en industrie toebracht. Dewijl wij toen dachten met grond de meening ta mogen koesteren, dat het ons mogelijk zijn zoude 'langs den weg der onderhaaldelins". reke ning houdende niet de draagkracht der maatschappij, de verschillende op drachten welke in steeds kortere tus- schenpoozen en met meer aandrang aan ons gegeven werden door de le den, uit te voeren en daardoor tot v«a^ hooging van loonen ©n verkorting van diensturen te komen, hebben wij de opsomming der wenschen van het personeel met betrekking tot zijn ma terieel en toestand: nagelaten. Edoch, de regeering schijnt andiers te willen en dreigt ons dien wee. dien weg der vreedzame besprekine" af te snijden. Immers, wanneer wij moeten gaan, onderhandelen met U.TI.E.G. en van, te voren is het u bekend, dat. bij ieder weigerend antwoord uwerzijds, ons niets rest dan berusten leii dat zou het geval zijn bij aanneming van h\et .thans voorgestelde wietsontwei-p tot wijziging van ke/t Strafwetboek), dan zal er als resultaat van die be spreking zeer yveinig te verwachten zijn, tenzij u uit philauthroplsche over wegingen wellicht tot grootere tege moetkoming bereid zou zijn, dan uit eeu oogpunt vau beheerder teener on derneming te verwachten is. En phi lanthropic hegeeren wij niet. Het is dus de regeering, welke ons dwingt thans u hiea-bij over te leg gen de volledige lijst der voornaam- ,ste verzoeken, welke het personeel tot U.H.E.G. te richten heeft. Vanzelf sprekend is, dat daarnaast talrijke kleine grieven op opheffing wachten, welke beter besproken, dan beschre ven kunnen worden. Voor de eerste maal .sinds de opening van de eerste spoorweglij n hier te land/s, zal het aldus aan het personeel gegeven zijn gezamenlijk zijne belangen aan Ü.H.EG. voor te dragen. Wij hadden gewenscht. dat dit kalm ■an stuksgewijze had kunnen geschie den, zonder schokken, zonder de be langen van de Maatschappij en van ons land in gevaar te breoagen. Maar al blijven wij hierop ook ho pen, wij vreezen ten zeerste dat de- behandeling der istraf wetswijziging in de Volksvertegenwoordiging, even- tueele besprekingen zal onderbreken, daar wij, niet zonder verwv-er, mogen, toelaten, dat de toezegging door UILEG, omtrent de erkenning onzer Vereeni- ging gegeven, deor de Regeering en, Volksvertegenwoordiging wordt krach teloos gemaakt. Den wensch uitsprekende, dat U.IJ.E.G. deze verzoeken zal willen,- toestaan, uiten wij daarmee tevens de hoop, dat mocht er bespreking dezer verzoeken noodig zijn, van over heidswege geen incident zal worden geschapen, waardoor die bespreking, zou worden onderbroken. Mocht U.IJ.E.G. geene bespreking noodig achten, exi dus de verzoeken zonder eenige samenkomst met ons bestuur inwilligen, dan hopen wij spoedig te vernemen op weilken datum de nieuwe loonen en diensttijden in werking zullen treden. Hoogachtend. IJet Hoofdbestuur: (w. g.) J. OUDEGEEST. Voorz. P. v. d. LINDEN, Secretaris. Hierop volgt dan een lijst van bet- ge en gewenscht wordt door liet perso neel. Naar wij vernemen, is een der ontsla gen beambten van de IJ. IJ. S. M., wiens- ontslag in de conferentie van de spoor- wegdirectiën en het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Spoor en Tram wegpersoneel besproken werd, weder im dienst genomen. (Tel.). Het. bestuur van den Vrijzinnig De in ocrat'isch en' Bond heeft het volgende adres aan de Tweede Kamer gezonden: Gedrongen door den ernst van de dagen, die het Nederlandsche volk thans doorleeft, veroorlooft zich het, bestuur van den Vi'ijzinnig-Democra- tischen Bond, naar aanleiding van het,- aanhangige ontwerp van wet tot aan vulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht, met eerbied maar met' aandrang tevens, de aandacht uwer Kamer te vragen voor het onderstaan de. In hoofdzaak zich vereenigend met het adres ter zel'fder zake door jhr. mr. E.W Berg en anderen tot uwe Ka mer gericht, verklaart ook voornoemd bestuur het in 's lands belang diep te zullen betreuren, indien de wetsvoor- draclit van de Regeering kracht van wet erlangt. Het bestuur stelt op den voorgrond, dat het gezag moet worden hoogge houden, en dat het. mogelijke, ook van Regeeringswege, moet geschieden om een herhaling van het in de laatste da gen van Januari voorgevallene te voor komen, en onder alle omstandigheden den voortgang van het spoorwegver keer ter voorziening in de eischen van 's Rijks dienst en ter voldoening aan -internationale verplichtingen te ver zekeren. Doch het. is overtuigd, dat de voor gestelde artt. 358 bis. ter en quater van het Wetboek van Strafrecht te dien einde noch noodig. noch doelmatig, en bovendien in zichzelf verwerpelijk zijn. Het legt er daarbij klem op, dat zelfs van het standpunt dergenen, door wie daarover anders geoordeeld wordt, die artikelen in geen geval tot stand mogen komen, voordat, na een onpartijdig onderzoek, de b'illijk be vonden grieven van het spoorwegper soneel zijn weggenomen, en den leden van dit personeel waarborg is verstrekt voor hun rechtspositie en voor de er kenning hunner organisaties metter daad,.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2