ÏAH OIJCS Besslmii terwijl als entreegeld I 500 moet wor den betaald. De Effecten-vereeniging is dus geheel vrij om hare lokalen te sluiten voor ieder, die daarin niet krachtens zijn lidmaatschap thuis be hoort. Wat zal die Amsterdamsche Beurs nu kalm en fatsoenlijk worden! Zou- jden zich in del toekomst werkelijk vreemdelingen kunnen bewegen bin nen de muren der Effectenzaal. zon der gemolesteerd te worden aan klee ding of lichaam? Het zou al te ideaal rijn. Na nog even ^ewczen te hebben op dé lotenzaal (bij de Effectenbeurs), en d^ open plaats bij de graanbeurs. be nevens het afrekenlokaal (tusschen koffiehuis en sell inner shoek gelegen) bestijgen wij den toren; en staan wel dra een 40 meter boven den beganen grond. Een prachtig panorama breidt zich aan onze voeten uit. Amsterdam zet zich voort haast tot aan den gezichtseinder met daken en nog eens daken, een chaos van roode, zwarte en grijze vlekken. Over al schieten de schoorsteenen op, en stooten wolken rook en roet uit over het bedrijvige, luid-rammelend© menschelijke mierennest Maar boven alles uit staan de talrijke torens dier hoofdstad als heerschers van de hui zen. monumenten van de menschen. Alleen naar de IJzüde waar de sche pen schijnen stil te liggen op het, blin kende water, groenende weiden, is het open vlakte. Daar gonst het opeens van zwaren metaalklank, vlak bij ons. De beurs bengel doet even zijn stemgeluid hoo- ren 't is een prachtig sonoor geluid, dat ver te hoeren zal zijn. Nu is het, nog maar een gelegenheidsstemmetje, maar straks wordt de bengel het klokje van gehoorzaamheid voor de handelaren aan Amstel's boorden, en van daar buiten. Dan zal de toren no"1 ander leven herbergen. Stedelijke duiven, even officieel als die haar ze tel hebben op het Paleis op den Dam. zullen dan hun intrek hebben genomen in de nu reeds gereedge maakte appartementen De graanhan delaars behoeven dus niet met den af val der gouden korrels in hun maag te zitten. De duiven zullen wel voor de opruiming zorgen wat den sper wers ook alweer ten goede zal komen. Hoe vetter zoo'n Beursduif is. hoe be ter! Stadsnieuws. Haarlem, 19 Maart 1903. Bond voor Postduiven. Men schrijft ons Dinsdag is hier ter stede opgericht een Algemeen© Haarlemsche Bond van Postduivenhouders. Dat, de postduivenliefhebherij nog niet verflauwt, bleek hieruit, dat de door de Vereeniging ,,de Snelvlieger' opgeroepen afgevaardigden allen op het vastgestelde uur aanwezig waren. Vertegenwoordigd waren de vereeni ging ..de Snelvlieger", ..de Luchtgids'. .,de Zwaluw" en „de .Reisduif', die 'allen zeer met het voorstel van „de Snelvlieger-' waren ingenomen. H a a v 1. J o n g e 1. Vereen. Naar we vernemen, hoopt voor bovenge noemde vereeniging op 2 April a.s. in het Brongebouw op te treden Ds. G. Hulsman van Zandvoort met het on derwerp „Maatschappelijke Samen werking in het licht van het Chris tendom." Deze cKerde winterlezing zal voor zeker een der belangrijkste zijn. En het onderwerp juist geschikt om in dezen tijd door een begaafd spreker als Ds. Hulsman behandeld te worden. DöKroo n. In de Concert- en Too- neelzaal ,.De Kroon", werd Woens dagmiddag ©ene buitengewone fami lie- en kindervoorstelling gegeven door het Variétégezelschap onder di- réctie van d'én heer Henri Ter Hall. Het hoofdnummer van het program ma was The Royal Bioscope, verschil lende mooie stadsgezichten en verder fraaie en komische opnamen, beelden uit vreemde landen enz. werden op het doek gebracht en duidelijk toege licht. Voorts traden nog op de 2 Rivals, diie veel succes hadden met hunne komische negerpantomime „De twee medeminnaars", en werden nog en kele num miers uitgevoerd, die wij niet hebben bijgewoond. De voorstelling, welke door slechts weinigen werd bijgewoond, werd door muziek begeleid. Hooger beroep is aangetee- kend door F. W. van der Horst en E. F. Koster alhier, die door de Rechtbank alhier zijn veroordeeld eerstgenoemde tot 2 maanden, laatstgenoemde tot een maand gevangenisstraf. Ook het O. M. kwam in hooger be roep zoowel tegen deze veroordeelde als tegen C. Kriek, beklaagde im dezelfde zaak, die tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld. De feiten., mishandeling en bedreiging met geweld zijn gepleegd tijdens de sta king aan Bosch en Vaart. oog op mogelijke regelingen aangaan de subsidie' aan het bijzonder Onder wijs. die m'isschien van deze regee- ï'ing te wachten zijn. liet herhalings- ondenvijs (ontwerpregeling) was door Gedep. Staten teruggezonden, waarbij de wensch naar een 3-jarigen cursus was kenbaar gemaakt. De Raad ver klaarde zich bijna unaniem tegen en besloot den I-jarigen cursus te hand haven. Het volgende punt betrof rioleoring en bestrating geprojecteerden weg J. van Li erop Pzn. Dit werd verworpen en nu zal het riool gelegd worden door de Van den Endelaan, langs de Schul en zoo in de Beek loozen. De weg krijgt een breedte van 5 M.. rooi lijn 1 M. u'it den kant van den weg Nu was aan de orde de Waterlei ding. waarvoor concessieaanvraag was ingekomen van den Hartog uit 's Gravenhage. Hiervoor werd een commissie benoemd, waarvoor wier- den aangewezen de lieeren Gulde- mond. v. dl Schoot en II. V. v. Zanten. Af- en overschrijvingen werden vol gens het concept goedgekeurd. Op 't adres van de firma I-Iagedoorn en Co. om geen boomen te planten langs do noordzijde van den omgelegden Loos ter weg III, werd afwijzend beschikt. Volgens de vroeger aangegane over eenkomst van omlegging zullen aan beide kanten boomen geplant worden. Een paar rooilijnen werden over eenkomstig aanvraag goedgekeurd. De sloot tusschen letter A en den Stationsweg zal door die heeren v. d. Schoot gedempt worden. Het hoofd der O. L. school, de heer F, Engel, werd benoemd tot l'id dier commissie tot wering van schoolver zuim. Aan J. H. Groemewout werd beslo ten het salaris van het hoofd dei- school uit te keeren voor waarn. hoofd schap. Tot leden van de Kamer van Arbeid wérd de Gemeenteraad aangewezen volgens rooster. Tot brugwachter voor de brug in den Stationsweg werd benoemd Topper. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. INCtEZONDl£N M KUEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Ofselioon «Ie fijn ste In Qaalitcit Is niets duurder dan de gewone soorten. Binnenland. De kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij voor het seizoen 1903/1904 zullen zijn voorzien van het merkteeken 47. Da Arrondissements-rechtbank alhier, heeft heden benoemd tot deurwaarder bij het kantongerecht te Zaandam, den heer II. van- de Weetering te Haarlem. Uit de Omstreken. Heemstede. Or> Dinsdag 7 April a.s. zal alhier in e6n der localen van het Raadhuis de verkiezing plaats hebben van 5 le den-patroons en 5 leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de bloementeelt: herstemming zoo noodig 16 April d'. a. v. Hillegotn. In de Woensdag gehouden raads zitting was allereerst aan de orde de ga/safbriek. Wegens ziekte van den heer Burgemeester werd dit punt uitgesteld tot Zaterdag 28 Maart. Daarna kwamen in behandeling de bouwplannen der openb. lagere school. Ook dit belangrijke puntt werd uitge steld en wel voor een jaar piet het1 De lichtingen. Aan H. M. de Koningin zal heden een. door een 1300 a 1400 miliciens onderteekend request worden gericht, houdend© het verzoek om de lichtingen 1900 en 1901 uiterlijk 24 Maart met groot verlof te doen gaan. In het request wordt er op gewezen, dat het. indien het niet mogelijk is, het zondier lichtingen af te doen, bil lijker zou zijn, het zoodanig te ver doelen. dat de lichtingen '98 en '99 onder de wapenen zouden worden ge roepen om de lichtingen 1900 en 1901 af te lossen. De wetsontwerpen. De Vrijzinnige Vereeniging 's Gra venhage hield Woensdagavond 8 uur onder voorzitterschap van den heer mr. H. Goeman Borgesius. lid der Tweede Kanier. eene leden-vergade ring ter bespreking der bekende cir culaire van het hoofdbestuur der Li berale Unie. waarbij ,,'s Gravenhage" is aangesloten, tot uitstel van het in gediende straf-wetsontwerp naar aan leiding der spoorwegstaking.. Spreker stelde namens het hoofdbe stuur de volgende motie voor: De vergadering van de Kiesvereeni- glng ..'s Gravenhage" vereenigt zich in hoofdzaak met de beschouwingen van het hoofdbestuur der Liberale Unie, neergelegd in de aan de afdee- lingen verzonden circulaire, en noo- dii.gt het bestuur uit. in dien geest een adires te zendén aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Na breedvoerige discussie werd deze motie aangenomen Ernstig ongeluk. Op den Sloterstraatweg te Amster dam. achtoi- de cellulaire gevangenis, is Woensdagmorgen een ernstig on geluk gebeurd; van eenige in aanbouw zijnde huizen is het dak afgewaaid en op een begrafenisstoet neergeploft. Door de' eigenbouwers Berghoef en Van Heest wordt daar een blok van vijf woonhuizen gezet. De kap was er reeds op, maar aan den achterkant nog open, zoodat de krachtige wind die over de open vlakte joeg. tot voor in kon doordringen Ongeveer kwart over elf bezweek dan ook de bekap ping voor den hevigen winddruk en kwam met veel geraas naar beneden. De deelen van het gemeenschap pelijk dale der vijf huizen kwamen gedeeltelijk in den Schinkel terecht, gedeeltelijk op een schip en een schuit aan den oever liggend, op de boomen en lantarens langs den waterkant en op de straat. Toevallig passeerde juist oi) dit oogenblik een begrafenisstoet en het neervallende dak trof een vijf tal hierachter gaande aansprekers, die onder het puin en timmerwerk bedol ven werden, evenzoo een timmerman, werkzaam aan de in aanbouw zijnde huizen. De lijkkoets was gelukkig het hui zenblok gepasseerd; toch werd ook de ze. voornamelijk door afvallend puin, beschadigd1; de koetsier en de paarden werden door neervallende planken ge troffen .echter zonder letsel te beko men. De hevig verschrikte paarden sloe gen op hol. maar werden door den koetsier een eindweegs verder weer tot staan gebracht. De begrafenisstoet, waarvan de rij tuigen tot de stalhouderij van Gebr. Kost, Haarlemmerplein, behooren, kwam van de Schinkelkade De volg- rijtuigen waren, toen het or-eluk ge beurdereeds vooruitgegaan; de ge- heele begrafenisstoet is dan ook. hoe wel met eenige vertraging, op het huis De Vraag aangekomen. Twee der aansprekers, reeds be jaarde mannen, zijn ernstig gewond. Een derde, die geheel onder de neer vallende bekapping bedolven lag, kon alleen van den waterkant bereikt wor den. en werd! toen met een schuitje naar de overzijde gebracht; hij heeft voornamelijk inwendige kneuzingen gekregen. Een ander heeft eenige rib ben en een been gebroken; een derde aanspreker, een nog jonge man. be kwam eenige lichte wonden. De tim merman. die bij het ongeluk getroffen werd. heeft, behalve eenige andere verwondingen, een arm gebroken. Behalve aan de boomen en aan een lantaarn .is ook no? schade toege bracht aan het schip, dat vóór de in I aanbouw ziinde huizen lag; de op staande verschansing is omgedrukt, dék en luiken, en waarschijnlijk ook de mast. werden beschadigd. Het huizenblok, met name dé voor gevel, is door het wegslaan van het. dak eenigszins uit zijn verhand ge rukt De bekapping zelf is niet geheel en al uit elkaar "©slagen. De brandweer, wier medewerking ingeroepen was, verscheen ook nog ter plaatse maar behoefde geen hulp te verleenen. Amsterdamsche politie handhaafde de orde. Eeu slachtoffer van drankmisbruik Te Watergraafsmeer is begraven een ongelukkige vrouw, die tengevolge van drankmisbruik het leven heeft verloren. Met haar twee kinderen, re spectievelijk 4 cn 2 jaar oud, had' zij onlangs onderdak bij het Leger des Heii's gevonden. Toen men meende, dat ze weer op eigen beenen zou kun nen staan, werd haar in Antwerpen als dienstbode bij een flinke familie een bétrekking bezorgd. Hier bleef zij echter slechts twee da gen. Zij keerde naar Watergraafsmeer terug, kwam daar "eheel bewusteloos door bet misbruik van sterken drank aan en moest door de politie onder dak worden gebracht Zoo spoedig mo gelijk werd geneeskundige hulp inge roepen, doch de ongelukkige stierf weldra. De Woonplaats van haar man is niet met zekerheid1 bekend1 en andere familiebetrekkingen werden niet dan met groote moeite ontdekt. Een inbreker. Te Maastricht is gevankelijk bin nengebracht een Duitscher, zich noe mende Paul Ehard. die te Hul-sherg diefstal met braak had gepleegd en door de boeren zoolang werd bewaakt tot de maréchaussée van Valkenberg hem in ontvangst kwam nemen. In zijn bezit werdén eenige gouden voor werpen. benevens een bosje sleutels gevonden. Ongeluk. De heer H.. te Noordwolde (Fr.) is door het op hol slaan van zijn paard uit zijn rijtuig tegen een boom ge slingerd. Hij bleef op de plaats dood. Opraiende strooibiljetten. Gisteren is 'door twee sergeanten van de infanterie te Amsterdam een man naar heb politiebureau Muider- poort gebracht. Ilij had in de Sar- phatiestraat opruiende biljetten ver spreid, aan de militairen gericht. Nadat procesverbaal was opgemaakt is hij weder op vrije voeten gesteld, 125 biljetten zijn 'in beslag genomen. Zij droegen het opschrift„Tracht mensch te zijn Bond tan Orde. Gisteravond is opgericht een afdee- ling Amsterdam van den Bond van Orde van H.IJ.S.M.-personeel. De af- deeling telt 250 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren H. J. C. Venings, commies, voorzit ter P. N. Oudshoora, commies, se cretaris J. M. Honig, dagschrijver N. J. Kelk, portierD. J. Dikman, draaier, W. F. Jansen, machinist, P. B. van den Berg, ploegbaas. Schorsing opgeheven. De schorsing van den wisselwach ter Vernes, te Winterswijk, waarvan wij de vorige week melding maakten, is opgeheven, daar het verspreiden van manifesten niet onder de strafbare feiten kan gerankschikt worden, in dien zulks buiten het station en den diensttijd geschiedt. (N.A.Ct.) Voorloepige verslagen over de Regeeringsoni werpen. Thans zijn verschenen de afdee- iingsvei-slagen betreffende de bekende wetsontwerpen der Regeering. I Aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht. Verscheidene leden warm van oor deel, dat het voor de beoordeeling van dit en de beidé andere gelijktijdig ingediende wetsontwerpen van belang 13 NADERE INLICHTINGEN te verkrijgen omtrent de gebeurtenissen welke tot die indiening aanleiding hebben gegeven. De Commissie van Rapporteurs mérkt in verband hiermede op, dat, ofschoon na het af dealings onderzoek interpellaties betrleffende deze ge beurtenissen hebben plaats gehad, zij geen voldoende grond gevonden heeft van hetgeen daaromtrent in de af dee lingen is voorgevallen, in haar ver slag geen melding te maken. In de vergadering der Kamer van 25 Februari j.l. heeft die minister van binnenlandsclie zaken verklaard, dat de stoornis, einde Januari in het spoorwegverkeer teweeggebracht, de Regeering geheel onverhoeds over viel. Men had dit met eenige BEVREEMDING vernomen. Dat bij het spoorweg personeel ernstige grieven be stonden, was bekend. Herhaaldelijk zijn in en na 1891 van dé zijde der arbeiders tal van grieven ter kennis van de besturen de,r groota spoorweg maatschappijen gebracht. In 1899 en 1900 werden opnieuw vertoogen tot liet bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij gericht, welke in 1901 aan de Regeering en ook aan de Kamer zijn medegedeeld. Daarbij werd reeds op de mogelijkheid eener spoorwegstaking gezinspeold. Het is niet te verwonderen, dat uit het uit blijven van voldoende tegemoetko ming aan de grieven van bet perso neel zekere spanning is ontstaan. En dat dit het geval moest zijn, kon de Begeering te eer bevroeden, waar uit het groote aantal verzoeken om dis pensatie van art. 113 van het Regle ment op den dienst der spoorwegen viel af lie leiden, dat de regeling der arbeidstijicUem. veel te wenschen laat. In elk geval moeten de berichten om trent beweging onder de werklieden, die reeds sedert 25 Januari in de pers waren te vinden, en in de volgende dagen steeds ernstiger karakter aan namen, ook hare aandacht getrokken hebben. Men betreurde dat zij toen niet onmiddellijk in overleg is getre den met. de directies. Ware; destijds bemiddelend opgetreden, en een on derzoek toegezegd, naar de grieven van bet personeel, dan zou wellicht de .spoorwegstaking voorkomen kun nen zijn. De Regeering schijnt echter zelfs in de conferentie, die eindelijk op 31 Januari, niet op haar vêrzoek, maar op verzoek van het bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij, plaats had, eene volkomen lijdelijke houding te hebben aange nomen. Omtrent hétgeen in die con ferentie plaats had, zou men gaarne nauwkeurig worden ingelicht. Had toen d© minister van waterstaat, han dle! en nijverheid aan het bestuur der maatschnnpij verzekerd, dat de Ré- geetring bereid wa.s de maatschappij te steunen met al de haar t&n dienste staande middelen, dan ware het, meenden sommigen niet gekomen tot de gjebeele inwilliging dér eischen van dé stakende werklieden. Naar aanleiding van het TOEGEVEN DER H. IJ. S. M. werd door sommige leden o.a. opge merkt, Vrees voor financieel© schade is hier waarschijnlijk niet beslissend geweest, aangezien de maatschappijen zich tegenover acties tot schadever goeding wegens hét niet vervoeren van goederen op overmacht hadden kunnen beroepen. Maar waarom ga ven zij dan zoo spoedig toe aan eischen die inderdaad zonderling mogen ge noemd worden? Waren die eischen gericht geweest op herstel van de be staande grieven van het personeel, inwilliging war ei verklaarbaar ge weest. Maar van de maatschappijen te vergen, dat zij. zich zouden verbin den de arbeiders noiet te verplichten, tot het vervoer van zekere goederen en dat zij loon zouden betalen voor de dagen, waarop niet gewerkt was, meende mem, die perken der redelijk heid te buiten. Men onderstelde, dat het ongerief, hetwelk het publiek tengevolge van tijdelijke stremming van het ver keer zou hebben ondervonden, voor de maatschappijen geen voldoende .reden kan geweest zijn om zulke eischen in te willigen en meende, dat, indien zij slechts hadden volgehou den, velen harer beambten spoedig tot inkeer zouden gekomen zijn, zoo dat binnen korten tijd dé staking zou zijn verloopen. In 'dat geval zouden die beroeringen, welke nu uit het toe geven der maatschappijen zijn voort gevloeid, achterwege zijn gebleven en veel kwaads zijn voorkomen. Men vroeg, hoe de Regeering over de dooi de maatschappijen aangenomen hou ding dacht. Eenige leden waren van meening, dat de staking in het spoorwegverkeer en de daarop gevolgde gebeurtenis sen geen grond opleverden tot BIJZONDERE MAATREGELEN. Op 31 Januari werd tusschen dé maatschappijen en dé wérklieden vrede gesloten. De erkenning der vak organisatie ,gaf gegrond uitzicht, dat de orde niet licht door eene nieuwe staking zou worden verstoord. Het ppo or wegverkeer 'onder/Vond1 niet dé minste stoornis meer. Ook de kort na de beëindiging dei- staking gepubliceerde manifesten van het Hoofdbestuur der Ned, Vereen, van Spoor- en TraSrwégpersoneel ga- Ven hiertoe geen grond. Voorts zijn te DURGERDAM wel eenige betreurenswaardige feiten voorgevallen, maar O'ok hierin kon voor de Regeering geen© aanleiding gelegen zijn tot het nemen van buiten gewone maatregelen, aangezien het hier gold overtredingen der bestaande Strafwet en dergelijke feiten vroeger ook meermalen zijn voorgekomen zon der dat zij andere gevolgen hadden dan vervolging der daders. Da giro'ote maerderhqid der leden was van oordeel, dat de omstandighe den in het begin van Februari inder daad buitengewone maatregelen tot handhaving van gezag ©n orde nood zakelijk maakten. Zij keurden het goed, dat de Regeea-ing ten deze krachtig was opgetreden. Dezerzijds werd op den voorgrond .gesteld, dat eéne spoorwegstaking eene zaak is van zeer ernstige betee kenis. Bij een geregeld spoorweg verkeer zijn in de eerst© plaats de belangen van den Staat en voorts die van alle ingezetenen, ook van de ar beiders, van nabij betrokken. Strem ming van hat spoorwegverkeer kan aan handel en nijverheid onbereken bare schade toebrengen. De belangen van den handel staan hier te meer op het sped, omdat het transitoverkeer in ons land zoo belangrijk is. Bij dit ver keer zijn ook de belangen van handel en industrie in andere landen betrok ken en stremming van ons spoorweg verkeer kan aanleiding geven tot in ternationale moeilijkheden. Sommige leden spraken bij de be oordeeling der beteekenis van de sta king uit dat zich tal van verschijnse len openbaarden, die bewezen, dat in de kringen dér arbeiders de eer bied voor de persoonlijke vrijheid op bedenkelijke wijze afnam. Onder de leden die tot deze conclu sie kwamen, waren er intusschen, die meenden, dat aan de manifesten, hoe afkeurenswaardig ook van toon en in: houd, tooh voor de toekomst niet al te groote beteekenis is te hechten. Zij wilden rekening houden met de tij delijke overspanning, gevolg van het onverwachte succes, door een niet licht terugkeerenden samenloop van buitengewone omstandigheden op 31 Januari behaald. Zij wilden aanne men, dat de leiders der beweging bij het stellen dier stukken de bedoeling hadden gehad het personeel in toom te houden. Zij oordeelden tevens, dat die stukken blijk gaven van een ge voel van zwakheid, dat zich onder groote woorden verbergt. Zij vertrouw den, dat bij beleidvol optreden van Regeering en werkgevers, de ontwik keling der werkliedenbéweging wel dra in goede banen zou terugkeeren. Gevraagd werd, of die te Durgerdiam gepleegde misdrijven niet door krach tiger optreden der politie voorkomen hadden kunnen worden. Dei bestaande omstandigheden gaven, naar men meende, alleszins aanleiding om op hét plegen van gewelddadigheden ver dacht te zijn. Omtrent de vraag, of het gebeurde aanleiding behoort t.e geven tot e©ne AANVULLING VAN HET STRAF WETBOEK, liepen die gevoelens uiteen. Eenige leden verklaarden zich ble slist TEGEN de ingediende ontwerpen; zij ontzegden den wetgever het recht dienstweigering als misdrijf te kwali- ficeeren. Aangevoerd werd, dat tegen aanneming van dit, den vrijheidszin van het Nederlandsche volk geweld aandoende wetsontwerp zjelfs is ge protesteerd door de Provinciale Chris telijke Vereeniging van spoorweg- en trampersoneel te Zwolle. Voorts wei-d betoogd', dat thans ai- lere'erst gezorgd behoort te word'an voor wegneming van de grieven der sp o o rweg ar b e ider s. Men wéés er verder op, dat ook in andere landen spoorwegstakingen hébben plaats gehad, zonder dat men daar tot vaststelling van strafbepalin gen als de voorgestelde, is overge gaan. In de eerste plaats op grond van overhaasting, in de tweede plaats werd' de opportuniteit betwist. In de derde plaats werd aangevoerd, dat in den toestand van beroering, waarin het land verkeert, behandeling en aanneming van een strafwet ais deze. die door velen als een gelegen- lieidswet wordt beschouwd, niet raad zaam is. In het algemeen werd betoogd, dat de overheid niet van hare hoogheid en wijsheid in moeilijke dagen het beste bewijs geeft door uitvaardiging van strafwetteni, waarvan bovendien de werking in de maatschappij in vele opzichten onzeker is, voor de Regeering evenzeer als voor ieder andeu De voorgestelde -strafbepalingen werden afgezien van quaesties van vorm en redactie door vele andere leden VERDEDIGD Dezerzijds wferd betoogd, dat het geregeld spoorwegverkeer ni^fc mag aflxanüetijk zijn van de welwillendheid der spoorwegarbeiders. Het bestaan van grieven rechtvaardigt, zelfs al mochten zij rechtvaardig zijn, geen daden van eigenrichting, geen con tractbreuk en geen dwang tegenover arbeidswilligen. Intusschen doet de houding en de toon, bij verschillende gelegenheden aangenomen door per sonen, die rich van dé leiding der be staande beweging trachten meester te maken, onderstellen, dat naar hunne meening het klassebelang de eenige maatstaf van recht moet zijn. De macht, waarvan, het welslagen der spoorwegstaking scheen te getuigen, mag volgens ver-schillende uitingen gebruikt worden om telkens opnieuw te staken, zij het om herstel van grie ven te verkrijgen, in het eigen of in een ander bedrijf, zij het om politieke her-vormingen te veroveren, zij het om de Wetgevende Macht te verhin deren bepalingen te maken, wélke met eenig Klassebelang in strijd worden geacht. Men heeft de voorstellen dér Re geering gelegenheid'swetten genoemd. De beteekenis van dit verwijt werd niet duidelijk geacht. Het spreekt van zelf, dat dikwijls wétten worden gemaakt, omdat een gelegenheid daar toe aanleiding geeft, Men heeft het voorgesteld, alsof be doeld werd aan de spoorwegarbeiders het recht van staking te ontnjemen. Dit is intusschen geenszins het geval. De bezwaren tegen de voorgestelde strafbepalingen geven den indruk, alsof voorbijgezien werd, dat de Staat behoort te HEERSCHEN over de maatschappij. Men hoopte, dat allen, die het gezag van den Staat hoog willen houden tegenover uit klassenbelang voortkomenden drang, geneigd zou den bevonden worden, voorstellen, die op handhaving van het gezag geschikt zijn, te steunen. Sommige leden drongen aan op SPLITSING VAN HET ONTWERP in twee ontwerpen, in de eerste plaats tier bevordering van de zuiverheid der stemming en in de tweede plaats met het oog op de Eerste Kamer, die daar door gtelegenhjéid zon krijgen, over elK dei- thans samengevoegde onder werpen te beslissen. Door anderen werd dit bestreden. ir. Spoorwegbrigade. Enkele leden achtten het wetsontwerp tot oprichting eener spoorwegbrigade on aannemelijk, omdat op dit oogenblik nog volstrekt niet bekend is, hoe de reorga nisatie der bestaande spoorwegcompag nie zal plaats hebben en welke uitbrei ding aan die compagnie gegeven zal wor den. De Regeerimg vraagt een blanco crediet en dat wenschten dieze leden te minder toe 'te staan, waar het zich laat voorzien, dat groot© uitgaven noodig zullen zijn om het door de Regeering be oogde doel te bereiken. Bij eenige leden zou geen bezwaar te gen de regeling bestaan, indien de be doeling is om in geval van nood 's Rijks dienst op dé Spoorwagen te verzekeren. De groots meerderheid was daarentegen ingenomen met dit wetsontwerp, omdat bet blijk geeft van bet ernstig streven der Regeering om ook in buitengewone omstandigheden bet spoorwegverkeer tot op zekere hoogte gaande te houden. Ge vraagd werd, of naar de bestaande wet aan de Regeering die bevoegdheid toe komt, militairen te verplichten in den dienst van particuliere maatschappijen werkzaamheden te verrichten Sommi gen beantwoordden deze vraag in ornt- lcennenden zin, op grond dat verrichtin gen tot verzekering van het spoorweg verkeer volstrekt niet in verband staan niet de landsverdediging. Men vroeg ,of er waarborg bestaat, dlat dé maatschappijen de door de Re geering aangewezen militairen tot ha ren dienst zullen toelaten. Hierop werd geantwoord, dat zij denkelijk bij staking gaarne van de aangeboden' hulp zullen gebruik maken. Verscheidene leden waren van mee ning, dat het helpen en voorzien in den dienst der spoorwegen niet behoort te worden opgedragen aan miliciens, om dat dezen te kort in werkelijken dienst zijn en allicht niet bij de hand zullen zijn, als men hunne hulp behoeft. Gaarne zouden sommigen eenige in lichtingen verkrijgen omtrent de vraag, hoe voor oefening van de tot de spoor- wegcoimpagnie behoorencle militairen zal gezorgd worden. Eindelijk werd gevraagd, of de tracte- manten van de tijdelijk in den spoor wegdienst werkzame militairen ten laste van de maatschappijen- zullen komen. III. Enquête leu aanzien van do rechtsverhoudingen en voorwaar den waaronder het personeel bij al het Spoorwegbedrijf in dienst is. Eenige lieden achtten deze enquête on- noodig, aangezien de grieven der spoor, wegarbeiders voldoende bekend zijn. Voorts meenden deze leden, dat, indien eene enquête wordt ingesteld betreffen- de het spoorwegpersoneel, hetzelfde dient te geschieden ten aanzien van de Rijkswerklieden, de gemeentewerklie den, de beambten der posterijen en tele graphic, de Rijksklerken bij de belastin gen, de militairen enz. De groote meerderheid juichte daaren tegen de voorgestelde enquête toe. Natuurlijk diént gezorgd: te worden, dat de enquête zoo spoedig mogelijk af loopt, maar dan is het ook raadzaam ha ren omvang niet meer uit te breiden d'an noodig is. Verbetering van den toestand der spoorwegarbeiders zoo werd betoogd kan de Staat bevorderen door wijzi ging van de overeenkomsten met de- bei de groote spoorwegmaatschappijen, wel ke door die overeenkomsten met finan cieel handen aan den Staat zijn verbon den. Gevraagd werd', of de enquête wel noodig zou zijn, indien de Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten be hoorlijk zijn plicht had vervuld. Wat de artikelen aangaat, weTd ge vraagd wat het woord „voorwaarden" j naast „rechtsverhoudingen" beteekent. Voorts wenschten eenige leden, dat het onderzoek zich zou uitstrekken totj de vraag, in hoeverre de beide groote1 spoorwegmaatschappijen op dit oogen blik in> staat zijn de voor verhooging van loomen noodig,e gelden beschikbaar te stellen. Door sommige lieden- werd aangedron gen op benoeming van een of meer spoorwegarbeiders in de commissie. Anderen merkten op, dat dan ook vertegenwoordigers van de spoorwegbe- sturen in de commissie zouden moeten worden opgenomen. Door sommige leden werd er op aan gedrongen om ook het afnemen van verhooren d'oor eene sub-commissie mo gelijk te maken. Sommige leden meenden, dat de en quête onmogelijk op 1 Januari 1904 afge lopen kan zijn. Zij wenschten daarom een langeren termijn te stellen voor het van kracht blijven der wet. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden strekken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven M. dé R. Naar aanleiding van. het gisteren in uw blad voorkomende stuk „Een gou den feest", van het Ned. Jongel.ver bond, wenscht bovengenoemde vereen, even de bijzondere aandacht te vesti gen op de bazaar welke ter gelegen heid van het feest zal gehouden wor den ter verkrijging van een eigen Bondsgebouw. Werkstukken en giften zullen vol gaarne in ontvangst worden genomen door den heer Joh. Visser, Kokstee» alhier, administrateur der Bondisba- zaar. I-Iet kleinste voorwerp of de gering ste gift zal dankbaar aanvaard wor den. De seor. van Pred. 12 vs. la. Uit. de Arbeiderswereld BINNENLAND. De .Christelijke vakvereeniging voor de bouwbedrijven" te Groningen, die eerst van plan was de actie voor een 10-urigen werkdag mee te voeren, is daarvan teruggekomen en zal nu niet direct medewerken. Zij acht wel een verkorten werk das gewenscht en zal ook trachten dat doel te bereiken, maar, aangezien de; loon standaard, vooral hij de schilders en opperlieden (zoo nauw aan het bouwvak verbon den), nog niet berekend is voor 10-urigen werkdag, acht zij den tijd voor invoering van een 10-urigen werk. dé- nog niet gekomen. Sport en Wedstrijden. KEGELEN. Door den Amsterdamschen Kegel bond zal van 1620 Mei a.s. in het Feestgebouw Bellevue,. Leidschekade, een Groot Nationaal Kegelconcours worden gehouden, waarvoor in de Witte Zaal van genoemd gebouw vijl kegelbanen zullen worden aangelegd. Dit kegelconcours zal bestaan uit Korpswedstrijd, wedstrijd om het kampioenschap van Amsterdam, per soneel© wedstrijd 'en Vrije baan wed strijd, en zal worden opgeluisterd door verschillende concerten. i

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2