MS DIJK'S Bedrit door dwang, dooi werkstaking, de verbetering te verkrijgen van nr's- standegi. Zoo kwam liet tot het ge beurde van 30 en 31 Januari, opr. ging dit nog eens na, en wees erop dat de op touw zetters van den Bond \u:i Orde tegen deze plichtverzaking bij len pro testeer en. Het doel der oprich ting is aileen geweest het water in de goede bedding te bitengen. Wij mogen niet dulden dat onze makkers geleid worden door hen die alleen m werkstaking hun heil zien. Laat ons ween* worden de trouwe ambtenaren van vóór 1891. En dan zullen wij h-ngs ordelijken weg de grieven onderzie den, die nu geuit zijn. Maar ome vakorganisatie moet niet staan tegen over. maai- naast de Maatschappij. De directie heeft de belofte afgelegd saam te willen werken, maar het per soneel moet zorgen dat het plichtbe sef en het vertrouwen weerkeeren. En ik verzeker u, dat wij hetere toe standen zullen krijgen. Spr. heette tem slotte allen hartelijk welkom. Hij zag met genoegen ertegenwoordige: s van alle stations. De heeren Petter en Oudegeest spreken niet namens allen. In vier woken tijds formeerden wij eene vereeniging met 950 leden. Da; is nog niet veel. Maar velen laten zich door de pressie van anderen kanf nog weerhouden. Wen ken wij met groote kracht ondier onze kameraden. Dan zal onze organisatie allengs alle krin gen van ambtenaren en beambten der H.IJ.S.M. omvatten. Uit de notulen dor ojarich tings-ver- gadering, gehouden 14 Februari 1.1., bleek dat de eerste vier artikelen in karakter onveranderd blijven en dus op deze vergadering daar geen wijzi ging in kan worden gebracht. De Secretaris deed hierna voorle zing van een brief des heeren. Van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van administratie der H.IJ.S.M. Deze deelde mede, mee te kunnen gaan mei doel en middelen van den Bon:l. Hij verklaarde zich voorts bereid -.en eei'sien Woensdag van elke maand, te kwartier over negenen aan de Leden van den Bond gehoor te verleenen. Do Voorzitter deelde mede, dat wel dra zal worden begonnen met de uit gave van een Bondsorgaan. De kosten hiervan zijn reeds door adverteniiën gedekt. Voorloopig, stelde spr. voo- eene commissie van redactie te bennv men op de eerstvolgende algemaeie vergadering kan een definitieve rege ling worden gemaakt-. Hierna werd! overgegaan tot behan deling der concept-statuten. Wij ontleenen eraan: Het doel van den Bond is: lo. De bevordering der zedelijke en stoffelijke belangen van bovenge noemd personeel; 2o. het aankweeken van het ver antwoordelijkheidsgevoel ouder het personeel; 3o. de bevordering van den kame- raadschappelijken geest en de goede santenwerking ten aanzien van de juiste uitoefening van den spoorweg dienst onder het geheele personeel der Nederlandsche spoorwegwezen; 4o. te bevorderen dat de Holland se he IJzeren Spoorwegmaatschappij ter uitvoering van de op haar rustende verplichtingen ten allen tijde en on der alle omstandigheden kan rekenen op de trouwe medewerking van haar- personeel. De Bond tracht dat doel te bereiken: lo. doordat zijn Bestuur als bemid delaar zal optreden tusschen directie en personeel, waar het geldt bestaan de grieven weg te nemen of verbete ring te brengen in den toestand van het personeel; 2o. door het oprichten jen instand houden van nuttige instellingen ten behoeve zijner leden; 3o. zoo noodig door samenwerking met gelijkgezinde vereenigingen onder het personeel of wel met vereenigin gen daarbuiten, die tot een der vier punten van art. 2 kunnen medewer ken. zonder met eene der andere daar genoemde punten in strijd te ko men, echter onder voorbehoud dat ZHlk ,eeu samenwerking nimmer mag zijn in eene staatkundige of godsdien stige richting; 4o. door alles wat strekken kan om de goede verstandhouding tusschen het personeel onderling en tusschen de directie en het personeel te bevor deren. Leden van den Bond kunnen lid zijn van gelijkgezinde spoorweg- vereenigingen. Het hoofdbestuur werd uit de vol gende heeren saamgesteld: H. M P van Emmerik. J. S. A. Leith. C. B. H* Geisler. H. G. Vorkink. H. CaSsée, C. v. d. Sluis. D. Rensen, C. Louw, P. B. v. de. Berg, J A. Verhaar P A Weitz, F. A. Gitz. J. J. F. WUlers. G. A. Spit en Th. J. Dikmans. Over een week zal de vergadering worden voortgezet ter verdere behan deling der statuten. Het schrijven van den heer Van Hasselt luidt in zijn geheel: Amsterdam, Maart 1903. Aan het hoofdbestuur enz. Als gevolg van het onderhoud dat ik met uw bestuur had. ontving ik de concept-statuten van uwe vereeniging. Ik zal deze onderzoeken en u mijn gevoelen meedeelen. Al aanstonds kan ik melden dat het doel en de middelen om dat te berei ken. artt 2 en 3 mijne sympathie he'b- benTen aanzien van de vraag door u gedaan op welke wijze ik mij voor stel uw bestuur in de gelegenheid te stellen, do belangen van het personeel met do directie der H. IJ. S. M. te be spreken deel ik u mede. dat ik voor loopig eén dag in de maand, en liefst de eerste Woensdag van elke maand, des morgens 9 1/2 uur beschikbaar zal houden om uw bestuur te ontvangen -Mocht ik onverhoopt verhinderd zi]n dan zal een van de chefs van dienst door mij aan te wijzen u te woord staan. (w. g.) De Raad van Administratie, Ged. lid VAN HASSELT. Stadsnieuws. 23 Maart, 1903. N i cola a 3 Beets herdacht. Onze stadgenoot Ds. Jo. de Vries, wijdt deze week in „Eigen Haard" een rijk geïllustreerd artikel aan de nagedachtenis van Nicolaas Beets. Over Beets als redenaar zegt ds. de Vries in zijn keurig Hollandsch: „Hoe velen mochten zijn permon en den indruk van zijn pea-soon'.jk- optreden zij 'took meer in de ver;e leeren kennen en genieten, wan neer hij als lezer of verhandelaar (.en katheder betrad. Er ging bij die gele genheden, gelijk immer, een bekoring van hem uit, die te vaster greep, naar mate zij minder gezocht scheen. De verhandeling en de verhandelaar wa ren één. Welk een spreker was hij, beschaafd, rustig! Volkomen van zich zelf zeker, omdat hij het was van 2:jn gehoor, scheen hij met u te spreken, en toch daalde hij geen oogenblik lot een gemeenzaamheid af, die de waar digheid van de voordracht schade .'.on kunnen doen! Ik zie de hoogte gestalte nog, met zijn waardigheid, met den roem van zijn naam zijn gehoor ï.e heerschend, ik hoor die zachte, in mijn binnenste nederdalende slem nog, die zich niet hoog verhief, die niet oni gehoor vroeg, die wist, dat rij gehoor zou vinden, en voel de welda dige bekoring, die van zijn vetrsenij- ning, zijn stem, hot beschaafd) en in nemend geheel van zijn persoon en voordracht uitging, terwijl de *tilte van de gespannen aandacht made- werkte en aan het samenzijn de wij ding gaf van een plechtigheid." En over Beets als schrijver, schrijft ds de Vries o.a.: ,,De geest, die zich van dit uitge zocht en levend en gevoelig werktuig mocht, bedienen, die er zich op de na tuurlijkste wijze in'ee uitdrukte, die er dat klare, breodie en geestige, van humor doortrokken proza en die zachte poëzie mee schreef, die wij kennen, was de geest van een geluk kig zondagskind, begaafd, rijk in kennis, doorkneed in oude en nieuwe talen eai letteren, opgeleid in de god geleerdheid, die volgens Busken Huel de beste voorbereiding is voor een algemeene beschaving en ontwikre ling, wel opgevoed en in het bezit van een vol en rijk gemoedsleven. De inensch en het menschelijkei leven, zooals ze zich openbaren aan een godjedienstig ges'.tinde, blijmoed:ge, optimistische ziel met een goede dosis opmerkingsgave. menschenkennis, studie en poëzie, dat is zijn wereld. Schouwburg Voor eene goed bezette schouwburgzaal werd Zondag avond door de Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging opgevoerd1 het leu ke blijspel ..Janus Tulp" van Justus van Maurik. Zoowel de aardige inhoud als de sroede vertolking, waardoor het stuk geheel tot zijn recht kwam, waren re den dat de aanwezigen zich den ge- heelen avond kostelijk amuseerden en van de eene lachbui in de andere vie len. De titelrol was in handen van den heer C. P. T. Bigot, die zich hoogst verdienstelijk van zijn taak kweet en aan wien dan ook voor een zeer groot - edeelte het welslagen dezer opvoering te danken is. De heer Urbaan, die de rol van bar- biersbediende vertolkte, oogstte even eens veel succes in. Vooral in de laat ste bedrijven muntte zijn spel uit. Ook dc anderen gaven verdienstelijk spel. Men meldt uit Haarlem, aan de N. R. Ct.: De reislustige korporaal uit dit gar nizoen, die er een week of drie gele den van door ging. is naar men ons mededeelt te Dresden en zal door de Saksische regeering worden uitgele verd. omdat hij zich bii zijn heengaan schuldig heeft gemaakt aan diefstal van goederen, den staat toebehooren- de. Hij nam toen nl. mede: een re volver van een tamboer zijner com pagnie en twee pakjes patronen van een anderen tamboer, die op wacht was. Ook is voorloopig in arrest gesteld een milicien die zich. dronken zijnde, ongepaste uitdrukkingen veroorloofde tegen zijn meerderen. Dit geval staat op zichzelf, want "■eest noch gedrag laten anders iets te wenschen over. Wegens te geiiinge op komst is de vergadering der Bleekors- gezelüen in het Geheel-Onthouders lokaal op Zondagmiddag niet doorge gaan. Uit de Omstreken. OTerreen. Zondagmorgen speelde op het ter rein van de „O. V. V." de voetbalver- eeniging Oranje tegen Advendo van Haarlem en speelde gelijk spel 11, waaruit zeker eene froede vooruitgang van Oranje valt op te merken, daar genoemde club eenigen tijd1 geleden van dezelfde vereeniging met 7—2 slaag kreeg. Onder begunstiging van het heer lijkste weder en in het bijzijn van eene talrijke menigte belangstellenden ving Zondagnamidda- de wedstrijd O. V. V.Kennemerland II om 2 uren aan. Dadelijk bij den aftrap bleek O. V. V. verreweg de sterkere te wezen, en wist dan ook reeds voor den rusttijd 5 maal te doelpunten, waartegen Ken nemerland slechts één puntje wist te behalen. Na de rust werd onder het zeer goede en onpartijdige scheidsrechteren van den heer Lucas de wedstrijd ver der afgespeeld en O. V. V. toonde zij ne meerderheid door nogmaals 6 maal te doelpunten, zoodat de stand bij het einde van den wedstrijd 111 was. Zondagmiddag viel dicht bij den overweg te Overveen een fietsrijder zoodanig van zijne fiets dat hij als dood bleef liggen. Na eenige malen met water gewasschen en gedrenkt te zijn kwam hij in zooverre weer b,ij, dat hij tusschen twee mannen tn kon voortsukkelen, en nu zijn krachten hem ook weer begaven werd hij bij den heer Roessingh binnengedragen, waar hij gelukkig weer bijkwam, zijn gelaat was echter erg geschonden en opgezwollen. Hillegom. Zaterdagmorgen, sloeg in de Meer straat een paard met wagen op hol. tengevolge van de buitengewone druk te van draaiorgels en straatmuzikan ten. Een slagersknecht sprong ach ter op den slingerenden wagen, om het paard tot staan te brengen. Bij van Houweningen werd men het dier meester, dat als door een wonder, geen ongeluk veroorzaakte. In verband met de schenkingen van t Hof" aan de Gemeente, heeft zich, naar wij vernemen, een commissie ge vormd. Nog valt mede te deelen, dat 't Mof zeer waarschijnlijk als raadhuis zal ingericht worden, terwijl vóór de buitenplaats de muziektent van de Har monie een plaats zal vinden. Zandvoort. Op het terrein te Bentveld had1 Zon dag 22 dezer een voetbal-match plaats tusschen Z. V. V. I. en Sparta van Haarlem. Uitslag 22. Ook speelde op het terrein daarnaast Z. V. V. II te gen Ajax uit Haarlem. Uitslag 1—6. Haarlemmermeer. De bijdrage van het Rijk aan de gemeente Haarlemmermeer over 1903 is volgens art. -15 der wet opliet lager onderwijs bepaald op f 14,645. Do omslag naar het inkomen is door de gemeente Alkemade over 1903 vast gesteld op f 4000. Het percentage is INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Ofschoon «le fijn ste In <|uallteit ls niets «lunr<ler dan «Ie gewone soorten. Binnenland. Tweede Kamer. Naar men aan de Midd. Ct. mei-lt, zou de Tweede Kamer Maandag 30 dezer weder bijeenkomen. Op vrije voeten. De chef van het bookmakerskantoor te Goes, A. F. de P-, die ongeveer 3 maanden geleden in hechtenis werd genomen en al dien tijd in het huis van bewaring te Middelbuiig heeft ge zeten, is Vrijdag op vrije voeten ge steld. Moord. Te Hoogeveen heeft iemand zijn zwager, II. geheeten, doodgeschoten. De moordenaar zekere B. is on middellijk. op eigen aangifte", gear resteerd. Spoorwegpersoneel. De Bond van Staatssp'-orwegperso- neel telt thans ongeveer 1100 leden. De diercteur-generaal dier Staats spoor heeft tot wederopzegging ver gunning verleend tot het in dienst verzenden van correspondentie tus schen het voorloopig hoofdbestuur en da afdeelingen van den Bond van Spoorwegpersoneel. Brand. Te Rotterdam heeft een felle brand gewoed in het pakhuispand Zeevaart aan de Scheepmakershaven. Weerbaarheidsvereenigingen. Men meldt uit Delft: Van hooger hand was den voorzit- iors den Burger-Schietveïïeenigiug Transvaal, van de schietvereenigin- gen Het Vaderland en Delftsche Weer baarheid bericht, dat de> indertijd nij de militaire overheid ingeleveide rijksgeweren konden worden terugge haald, mits van elke vereeniging Dij het hoofd der politie een ledenlijst werd ingeleverd. Deze lijst moest clan door het hoofd der politie voor gezien worden geteekend. ten teeken. dat de op de lijsten voorkomende leden alle betrouwbare mannen waren. In een ten stadhuize gehouden con ferentie van bedoelde voorzitters met den burgemeester, heeft laatstge noemde geen vrijheid! gevonden de lijsten te teekenen, zoodat de schiet- vereenigingen hare vroegere rijksge- weren niet in ontvangst kunnen ne men. De nieuwe Arbeidswet. Het Volk deelt uit hot voorontwerp van Dr. Kuyper's Arbeidswet, «>t, zooals men weet aan de Kamers van Koophandel en de Kamers van Arbeid is gezonden, het een ein ander mede, dat wij hier overnemen. Het ontwerp bevat 370 artikelen. Buiten deze wet. en de bescherming die zij verleent, werden gesteld de arbeiders die werken bij mijnbouw, landbouw, tuinbouw, boschbouw. of veehouderij. Op de vlasbraakhokken en zwingelketen heeft echter de wet wel betrekking. De mijnwerkers zullen afzonderlijk worden beschermd, zoodat feitelijk alleen do landarbeiders geheel onbe schermd blijven. Ook werkzaamheden onder toezicht van militairen, of in militairen dienst \erricht, en in Rijks opvoedingsgestichten, Rijkswerkin richting en gevangenissen, vallen b> i- ten de wet (Art. 4 en 5). Binnen de wet daarentegen worden getrokken de ondernemingen van openbare vermakelijkheden, en de winkels. (Art. 3). Laten wij het leerlingstelsel, dat een afzonderlijk hoofdstuk in het ont werp vormt, voorloopig rusten, din komen wij het eerst aan enkele alge meene bepalingen, omtrent arbeid, die door bepaalde personen niet mag worden verricht. De eerste ~eeft den minister bevoegdheid, te verbieden dat alle of sommige pei-sonen arbeiden in lokalen waar lood in gevaarlijke hoe veelheden wordt verwerkt. (Art. 73). D© tweede verbiedt het verrichten van arbeid (uitgezonderd landarbeid enz. zie boven) voor kinderen bene den 13 jaar en voor leerplichtige hin deren (Art. 74). Voor jongens en mifs- jes (aldus luidt de nieuwe term voor jeugdige personen, beneden 17 jaar Art. 8) is veenarbeid verboden, uit gezonderd het verleenen van hulp 1 ij het droogmaken van reeds gesnedin en naar het diteogveld vervoerde veen- specie (Art. 75). Da dan volgende artikelen 7631 zijn hier woordelijk overgenomen: Art. 76. Jongens en meisjes mogen geen arbeid, verrichten: a. als zelfstandig machinist of zelfstandig stoker bij kidachtwerktdi- gen, bij stoomketels, op locomotieven of op stoomschepen; b. bij het vervaardigen of verwer ken van ontplofbare stoffen, tenzij die arbeid veilig kan geschieden naar het oordeel van den daartoe in.gevo.ge art. 306 aangewezen ambtenaar; c. bestaande in het trekken, duwen of dragen van een last., welke kenne lijk de krachten van dien persoon te boven gaat; d. bestaande in werkzaamheden tot het uitvoeren van gevaarlijke kunst verrichtingen: e. in eene open of besloten ruimte, waar voor do eerbaarheid aanstoote- lijke voorwerpen worden vervaardigd of verpakt, alsmede in een winkel, waar dergelijke voorwerpen in voor raad zijn. Art. 77. Jongens, meisjes en vrou wen mogen geen arbeid verrichten in werklokalen, waar in den regel loodoxyd. loodsuiker, loodwit, menie of ehromaatstoffen worden bereid, hc cumulatoren voor electriciteit worden vervaardigd of kwik, kwikverfoehesel of witte phosphor wordt verwerkt. Art. 78. Jongens, meisjes, en vrou wen mogen geen arbeid verrichten in werklokalen waarin bij algemeencn maatregel van bestuur aan te wijzen werkzaamheden worden verricht, wanneer dia werklokalen tevens els .woon- of slaapvertrekken dienen. Huisindustrie). Art. 79. In een steenbakkerij mogen: a. gehuwde vrouwelijke personen geen arbeid verrichten; b. jongens en ongehuwde vrouwe lijke personen geen arbeid verrichten bestaande in: lo. het' verplaatsen van wagens, kruiwagens daa:'onder begrepen; 2o. het neefrtslaan (gteenjen uit de vormen leggen; 3o. het oprichten van steenen. 4o. liet nemen van gebakken stee nen uit dc ovens. Art. 80. Vrouwelijke personen, ten aanzien van wie in de artikelen 208 en volgende de arbeidsduur wordt bepeitkt. mogen geen arbeid verrichten binnen vier weken na hare bevalling. Art. 81. Een jongen, een meisje of een vrouw mag geen arbeid verrichten: a. aan drijfwerk dat in beweging is. als: 1. smeren, reinigen, onderzoeken, herstellen; 2. drijfriemen, touwen of kettingen inkorten of herstellen; 3. drijfriemen, touwen of kettingen "opleggen of afnemen, tenzij voor wat drijfriemen betreft ,deze niet breeder zijn dan 55 niM. en het opleggen en afnemen geschiedt, zonder dat de daaraan werkzame persoon den vloer verlaat; b. aan in gang zijnde werktuigen, wanneer die arbeid naar het oordeel van den daartoe ingevolge art. 306 aangewezen ambtenaar gevaar kan veroorzaken als: smeren, reinigen, on derzoeken, herstellen; c. aan in rust zijnde werktuigen, wanneer die arbeid gevaar kan ver oorzaken, als: smeren, reinigen, on derzoeken. herstellen, zoolang het drijfwerk, waardoor die werktuigen in beweging worden gebracht, nog in gang is. Dit verbod geldt evenwel niet. in dien de werktuigen behoorlijk afge koppeld' of zoodanig vastgezet zijn, dat zij alleen door een onvoorziene omstandigheid in beweging kunnen komen. Voor de naleving van deze bepalin gen wordt het hoofd of de bestuurder der onderneming aansprakelijk ge- steld. ,T Hoofdstuk IV is getiteld: Van be veiliging bij den arbeid. Het bevat al gemeene bepalingen omtrent luchtver- versching. verlichting, brandgevaar, overkleeren, kleedkamers, schaften builen de werklokalen, privaten, zin delijkheid. wascligelegcnheden, ver warming. gassen, dampen of stof, drinkwater, gevaren door werktuigen enz., gereedschappen, steigers, hor dessen enz., werkvloeren, trappen, ladders, liften, hefwerktuigen, kuipen en bakken, ontplofbare stoffen en gassen, elektrische toestellen en gelei dingen. Een paar van die artikelen worden bier overgenomen: Art. 136. Gereedschappen, die ge vaar kunnen veroorzaken, moeten in goeden staat van onderhoud verkee- ren. Art. 137. De steigers niet toebehoo- ren moeten voldoen aan den eisch van goed en veilig werk. Art. 141. De ladders, die verplaats baar zijn, moeten van beveiligings middelen tegen uit-'iiden of te sterk inbuigen zijn voorzien. Hierbij is te bedenken, dat als fa briek of werkplaats wordt beschouwd, en dus binnen de wet valt. ..elke open o fbesloten ruimte waar in of voor eenfg bedrijf pleegt gewerkt te wor den aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, verstellen, versieren, afwer ken of op andere wijze tot vei koop of ge bruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen een daar. toe strekkende bewerking plegen te ondergaan". (Art. 9.) Op bouwwerken 2Ün dóze bepalin gen dus niet van toepassing. Art. 13 Onder fabrieken en werkplaatsen verstaat deze wet echter niet: c. vaartuigen voor zoover aan boord daarvan geen andere arbeid verricht wordt dan in of voor het schippers- of visschersbedirijf. Het komt ons voor, dat dus de arti kelen betreffende de veiligheid ook liet bootwerkersvak onbeschermd la ten. In dit hoofdstuk komen de volgende bepalingen voor ten behoeve van het winkelpersoneel: Art. 177. Voor de jongens, meisjes en vrouwen, die in een winkel werk zaam zijn, moeten in den winkel be hoorlijke gelegenheden om te zitten aanwezig zijn. Art. 178. Het aantal gelegenheden om te zitten mag niet kleiner zijn dan de helft van het aantal jongens, meis jes en vrouwen, dat in den winkel werkzaam is. Art. 179. Het hoofd of de bestuurder van den winkel draagt zorg. dat elk der daarin werkzame jongens, meutes en vrouwen Van eene in art. 177 be doelde gelegenheid om te zitten ge bruik kan maken gedurende den tijd, waarin die persoon werkzaamheden m den winkel verricht, welke zittende naar behooren kunnen verricht wor den. De mededeelingen zullen worden voortgezet. De per* over iiei voorloopig veislag. In het Voorl. Verslag op de sta- kiugsontwerpen wordt o.a. de leer verkondigd, „dat aan alle ambtena ren en beambten het recht toekomt om zonder vooraf ontslag te vragen, den arbeid neer te leggen." Al© ,,de meerderheid der ambtenaren oordemt, dat de Staat niet op goeden grond slag rust bijvoorbeeld door het gemi3 van algemeen kiesrecht", zoo is het hun recht om door algemeen» staking algemeen kiesrecht af te dwingen. Nog nimmer is meent „De Stan daard" in een officieel Neder- landisch Staatsstuk d© revolutie zoo openlijk gepredikt. „Dit toch is alle Overheid, alle grond wettige regeling, alle eed en trouw kortweg opzij zetten, en het beleid en bestuur van den Staat overbrengm bij die lagere ambtenaren, van de '.al- rijkst bezette diensten. „Do meerderheid den ambtenaren zou aan den Staat de wjet hebben te stellen. „Nu ig, het duidelijk, dat alle hoo- ger-ontwikkelde ambtenaren saam nog op verija na niet zoo talrijk zijn, als bijv. die van post en telegrafie, en dat onder dezen weer de lagere beambten verrcyweg liet talrijkst ziju. „Per slot van rekening zouden het dan do klerken en soortgelijken zijn, die bij meerderheid1 van stemmen zou den te beslissen hebben, wat in de wet moest staan. „Men gelooft nauwelijks zijn oogen, als mien zulk een onzin leest. En toch zulke klinkklare dwaasheden worden als een ernstig gemeend program van Staatsomwenteling in een officieel Staatsstuk gedebiteeiti. „En met mannen, die zulke denk beelden van openlijke revolutie voor staan. sympathiseeren allerlei man nen van positie en wetenschap, een voudig omdat ze niet nadenken. De „Nieuwe Rott. Ct." meent, na een overzicht van het voorloopig var- slag gegeten te hebben, dat van hef. antwoord dier regeering zal afhangen liet vei'loop van dit wetsontwerp niet alleen, maar het verloop van heel wat meer in ons sociaal en economisch leven. Hare overleggingen mogen lan gaan in denzelfden geest van verzoe ning, waarin ieder, die blijvend orde. vrede en welvaart bevoi'deren wil in deze crisis zijn gedachten moet laten gaan. „Vooral zal ieder en zal ook de re geering zich steeds voor den geest moeten houden, dat een blijvende be vredigende verstandhouding tusschen werkgevers en werklieden, eene, die vastheid em vertrouwen geeft, niet te verkrijgen is zonder deze twee voor waarden: billijk geregelde wederzijd- sche rechtsverhoudingen en ontwik keling van die vakorganisaties. Pet eerste punt zal weinig tegenspraak ontmoeten, maar ook het tweede moet worden erkend. In het algemeen kan niet worden tegengesproken, dat eenige versterking van art. 284 volkomen rationeel is; dat onze wetgeving op dit stuk de meest onvoldoende is onder de wetge vingen van alle staten in Europa. Een beperking van het dwangdelict tot dwang met geweld en tot duidelijk aanwijsbare bedreiging met geweld wordt inderdaad nergens elders ge vonden. En daarom is het volstrekt overdreven, wannee/r arbeiders in iedere uitbreiding van dat artikel een aanranding zien van de ontwikkeling hunner organisaties. Ter wille van verzoening en bevrediging moge hun dat ook duidelijk worden gemaakt door do regeering. Want al is een Memorie van Antwoord aan de Kamer geadresseerd en een terugslag op haar bedenkingen, in een aangelegenheid als deze is zulk een stuk mede ge richt tot de natie. Hadde de toelich ting dit meer uitgewerkt, zij zou al een goed ding hebben gedaan. Daar in verzuime de rceering de nu nieuw aangeboden gelegenheid niet en 7ii die in arbeiderskringen een open oor weten te vinden, beschouwen het in lichten hieromtrent als hun plicht. ..Wanneer de Regeering in dezen geest haar antwoord stelt en een be tere redactie kiest want die moet veel beter zijn dan zal haar woord ziin invloed zeker niet missen. ..En ten aanzien van het slakings- artikel moge de Regeering in volle zwaarte laten wegen wat in het Ver slag door een deel der leden zoo krach tig is betoogd en wat ook door de an dersdenkenden als een ernstige be denking is erkend: geen straf tegen de staking zonder regeling der rechts verhoudingen vooraf". In het „Venloosch Weekblad" be toogt dir. W. H. Nolens dat het wel waar is dat zeer vele artikelen der strafwet tot dwaze toepassing aanlei ding kunnen geven, en dat men hier als elders rekening moet houden met de redelijkheid der rechters. „Maar toch is het vooral in geval len als deze gewenscht. dat de woor den zoo goed mogelijk de bedoeling weergeven, dat er geen dwaze conse quenties uitgetrokken kunnen worden. Daarvoor nu is wel kruid gewassen. Na de geleverde kritiek zal waarschijn lijk eene redactie gevonden kunnen worden, die beter, liefst zoo volledig mogelijk de bedoeling: het tegen gaan van feitelijkheden en verzekering van het verkeer op den openbaren weg uitdrukt". ..Tegen het tweede artikel, vooral (gericht tegen dienstweigering van spoorwegpersoneel loopende de dienst betrekking. bestonden vooral opportu- niteitsbezwaren bij leden, die in be ginsel bepalingen in den geest van de voorgestelde verdedigbaar achtten. Het komt dr. Nolens voor dat vele dezer leden wel zullen toegeven het geen in de Mem. van Toelichting ge zegd wordt, nadat 't verband van dit voorstel met de spoorweg-enquête, met do regeling van den rechtstoestand der ambtenaren en met die van het arbeidscontract in het algemeen is aangetoond: „Maar deze wetsvoor- dracht staat overigens geheel op zich- zelve. Zij beoogt, onafhankelijk van welke regeling ookte waarborgen, dat de overheid haar gezag onbetwist kunne handhaven en hare taak on gestoord kunne volbrengen". Op de vraag: is het niet. zeg dan maar wenschelijk. ook om den schijn van onnoodige hardheid te vermijden, dat zooveel mogelijk tegelijk met het wet worden van deze strafbepaling op dienstweigering samenvallen maatre gelen ter verzekering van de rechts positie van het personeel waarop ze van toepassing moeten zijn, antwoordt dr. Nolens, dat in het Voorl. Verslag herhaaldelijk op het wenschelijke van deze regeling cewezen wordt, en z. i. is het voor de behandeling en de tot standkoming van het voorgestelde, maar nog meer voor het spoorweg personeel zelve, voor de positie van iiet groote deel van dat personeel dat niets liever wenscht dan onder goede voorwaarden steeds zijn plicht te doen, zijn contract getrouw te blijven, zeer gewenscht dat in de aangegeven rich ting iets gedaan kon worden. Rechtzaken. Berooiiug tan eeu gelddrager. Zaterdag diende voor de rechtbank te Rotterdam de zaan van de aan randing van een gelddrager van het agentschap der Dordtsche Bank in een woning aan den Spoorsingel te Rot terdam. Terecht stond Frederik Hendrik Strubbe. 38 jaar, boekhouder te Brus sel, die, zich tijdelijk noemende Henry Martens, op 29 Januari jl. in boven genoemde woning den gelddrager J. \Y. Smit. die een geldswaardig bedrag bij zich droeg een groote hoeveelheid peper in het gelaat wierp, hem daar na bij de borst greep en aan de klee- ren naar beneden in het sousterrein trok. Daar drukte beklaagde hem1 de knie op de horst en toen Smit om hulp wilde schreeuwen duwde hij hem de hand in den mond. Smit verweerde zlich flink en kreeg daardoor alleen peper in den mond en op de kleeren. Al worstelende kwamen beiden in de vestibule en sloeg Smit daar de deurruit stuk, hetwelk de aandacht trok van de bovenburen. De brutale aanrander nam de vlucht, doch werd op de Schiekade achter haald en gegrepen. Bekl. bekende volledig. Hij zei uit geldnood gehandeld te hebben. Het ledigstaand benedenhuis had hij voor het doel gehuurd en zich toen naar het filiaal van de Dordtsche Bank begeven en daar een promesse geschreven van f750 ten name van Van der Horst, die vroeger liet bene denhuis bewoonde en wtiens naam nog op den deurpost stond. Bij de Bank vroeg hij, hoe laat de looper vermoedelija zou komen. Daarna kocht hij peper, een houten hamer, een fleschje strychine en een geladen revolver. Toen Smit omstreeks te half twaalf kwam, vroeg beklaagde hem, of hij van f 1000 terughad, dat deed hij om te weten, of Smit ruim in zijn geld zat. Daarop volgde de aanranding als bovenomschreven De jas van Smit ter terechtzitting aanwezig, droeg sporen van peper. Het O. M„ bij monde van mr. Ma zel. achtte het wettig en overtuigend bewijs in alle opzichten geleverd. Hij noemde het misdrijf afschuwelijk en in langen tijd had voor deze recht bank n'iet zulk een ernstig misdrijf gediend. Spr. eischte het maximum voor diefstal met geweldpleging gepleegd en requireerde 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Slob, noemde het misdrijf eveneens hoog ernstig, hij voerde zijn ongunstig verleden aan en hoe hij te Brussel als grand seigneur leefde. Evenwel vond pleiter de straf wel wat te hoog. Uit de Arbeiderswereid B1NNSNLAND. In een Vrijdagavond gehouden ver gadering van bouwvakarbeiders ie Groningen werd besloten van Main- dag af niet meer dan 10 uur per dag te; werken. Zoo als bekend is hebben de besturen van de timmerlieden-, metselaars- en opperliedenveireeniging de leden bij geheime stemming 'ati-i uitmaken of zij vóór of tegen de in voering van een 10-urigen werkdag waren. 4/5 deel van de georganiseerde werklieden hebben zich daar vóór verklaard. Toch heeft de actie, vooral van djn kant der opperlieden, nogal eenige tegenkanting ondervonden, omdat hun weekloon er door verlaagd zon worden. Omdat aanvankelijk bij het invoe ren van den 10-urigen werkdag, geen hooger loon geëischt wordt, konden gezellen dat besluit, zonder ernstige tegenkanting van de zijde der pa troons. gemakkelijk nemen. Er wordt n.l. bij 't uur gewerkt. Kerk en School. Oud. Geret. Kerk. Bedankt voor het beroep te Goes door ds. J. R. van Oort te Charlois. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Groningen dr. A. T. Krull, te Alkmaar. (N. G. C.). De Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland zal hare 5e algemeene verga dering dit jaar houden te Utrecht op Zater dag li April. In die vergadering zal 0 a. behandeld wor den het vroeger reeds vermelde voorstel van het hoofdbestuur betreffende wijziging van art. 21 der wet op het lager onderwijs. Dr. W. A. Boekelman, arts te Utrecht, zal eeu voordracht houdeu over de beteekenls van het aanschouwelijk onderwijs. Maandag ls het 25 Jaar geleden, dat prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bouroulll liet hoog- leeraarsambt aan de rljks-unlversitelt te Utrecht aanvaardde. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heer J. A. Trctsenburg. geb. te Amsterdam; geslaagd voor het eerste gedeelte de heer C. G. Wem- merslager van Sparwoude. Leiden. De heer K. A. Rombacli promo veerde Zaterdag te Amsterdam ln de rechts wetenschap, met den hoogsten graad; cum laude. Groningen. Geslaagd voor doctor ln de rechtswetenschap, op stellingen Hendrik Ge rard Pieter Dutjfjes.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2