NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAr Mcestgclezeii Dagblad in Haarlem en OniLcrelken. 20e Jaargang Donderdag 26 Maart 19!)3. No. 6055 DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V» de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zolder Bnitexaspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Mootstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pullicité Etrangère G. L. DAVBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. jraw&nirsxes" zes Haarlem's Dagblad Ya»i26MHart bevat, 0. a Uit Zuid-Afrika, iïr staking ïn de kolenmijnen in <le Vereenigde Staten, Venezuela. Een planter wijsgeer, De doctorstitel bij artsen Officieels Berichten ONBEWOONBAARVERKLARING. BURGEMESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, brengen, ter voldoening aan het voorschrift van art. 197 der Algemeene Poli tieverordening voor deze gemeente, ter open bare kennis, dat door den Raad der gemeente bij besluit van 18 Maart jl. is verklaard, dat: lo. het perceel aan de Lange Veerstraat no, 15 alliier, toebehoorende aan A. Elffers Jr.; 2o. het perceel aan de Lange Molenstraat no. 36 alhier, toebehoorende aan H. Luiten te Amsterdam; 3o. het perceel aan de Noorder Schoolsteeg no. s alhier, toebehoorende aan B. Hartog c.s.; 'io. liet perceel aan de Jordensstraat no. 2 alhier, toebehoorende aan P. Hoogeveen, allen ongeschikt tot bewoning zijn. Haarlem, 24 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. siidsch Nieuws Zuid Afrik Üïl de mail. Reuter seinde den 27en Feb. uit Bloemfontein (Hollandsch van Ons Land) Chamberlain's melding tijdens het Kaapsche afscheid banquet aangaan de de stichting van een boeren ver- eeniging in de Oranje Rivier Kolonie was zeer voorbarig. Niets is tot nu toe gedaan dan het houden van een voorloopige vergadering van boeren die in het Bloemfontein) station wa ren tijdens liet bezoek van d'e kol male secretaris. Een resolutie werd toen gepasseerd om een district boeren associatie te stichten met het doel om (1) het gou vernement te steunen in zake de beta ling van compensatie (2) boeren en hijwoners te helpen (3) het gouver nement te steunen door informatie aangaande zaken de- boeren bevol king aangaande(4) vermijdende za ken behoorende. tot polities en mede werkende om Zuid-Afrika in het ge heel en deze kolonie in het hijzonder voor iederen open te zetten die de ware belangen van het land ter harte neemt. I-Iet werd begrepen dat deze verga dering niet voldoende vertegenwoor digd was door de kolonie als een ge heel, en behalve het aannemen van bovengenoemde resolutie werd niets gedaan en geen bestuur gekozen, het idee was dit te beschouwen als een voorloopige private vergadering al leen voor discussie, de tegenwoordi- gen om de bóeren van hun respectie velijke districten over die zaak te na deren met het doel om hen belang te doen 'stellen in het voorgestelde. Eveneens werd voorgesteld district vergadering te houden en afgevaar digden te verkiezen om op de verga- dering tegen het einde van Maart in het Bloemfontein station, gehouden te worden, tegenwoordig te zijn waar de regeling en doel van de associatie zou besloten worden. Daar het hoofddoel is om dit tot een besliste niet-poiitieke en vertegen woordigende vereeniging te maken, werden tot nu toe geen bijzonderhe den van deze vergadering gepubli ceerd daar de geïnteresseerden vrees den dat men misschien zou denken dat het voorstel van een particuliere politieke sektie uitging terwijl zij ver langden de co-operatie van alle par tijen te verkrijgen. Een deputatie uit mannen, die tij dens den oorlog in de ongeregelde korpsen van de Engelschen dienst hebben gedaan, heeft Sir A. Lawley, luitenantgouvemeur van Transvaal, een aantal verzoeken voorgelegd, waarop deze schriftelijk geantwoord heeft. Zij beweerden, dat officieren hun beloofd hadden, dat zij na den- oorlog land ten geschenke zouden krijgen. Daartoe hadden die officie ren geen recht, zegt Lawley nuin elk geval kan de regeering hun geen land geven. Met benoemingen wordt aan, hen gedacht, maar er worden in den laatsten tijd juist vele posten af geschaft, Wie niet in Zuid-Afrika thuis hoorde, en er zich nu vestigt, Kan geld krijgen, om zijn gezin te la ten overkomen. Engeland. Baron Hirsch heeft indertijd vele triil'lioenteh pondien starling nage:ci te n voor een fonds, waaruit de ƒ,0den die in verdrukking 1-e-vem, van de middelen voorzien moestan worden om uit t-3 wijken. De commissie, die in Engeland dat geld beheert, be steedt echter een groot deel van de inkomsten van het fonds voor and'.re doeleinden, ten bate der Joden, oor allerlei inrichtingen van onderwijs in con aantal landen, modelhoeven, banken van Teening, fabrieken s-vz. Daar is dikwijls, maar vergeefs le gen geprotesteerd; o.a. heeft Zang- will dat gedaan. Nu maakt bij in de Times het publiek en voorail de le'den van het Parlement er opmerkzaam op, dat er een wetsontwerp bij het Hoogerhuis I, ingediend waarin de g[J a[ o( M M y(m de>n Boni beheerders van heit fonds nu min afwijken van Hirrsch testament ge wettigd willen hebben. Zangwi.il hoopt, dat dat- verhinderd zal worden. Dit laatste schijnt ochten niet juist te zijn in de beteckenis, die wij h'er te lande aan zulle een niet-erkenrrng zouden hechten. Ten minste uit bet geen de correspondent verder schrijft, moet worden opgemaakt, -dat de eige naars voortaan het recht zullen hob- ben om ook ongeorganiseerde arbei ders aan te stellen. Ook dit is stellig een belangrijke overwinning voor de eigenaars, doch zij is volstrekt i 'et onvereenigbaar met een erkenning der vakvereeni.gi.ng als d.e vertegenwoor digster harer leden. En het feit, dat de overeenkomst is aangegaan tusschen de vereenigde mijnifiigenaars eenerzijds en den vak bond anderzijds, impliceert van ze've de erkenning der vakvereeniging als zoo-danig. Trouwens de bedoeling schijnt te zijn, zooals de corresoin dent na dra- verduidelijkt, dat voortuin geen enkei a:bei-der eenige moeilijk heid zal ondervinden om het feit. cat Frankrijk De Kamerzitting. Minister Combes heeft de verschil lende sprekers beantwoord en gewezen ou de gevaren der congregaties, aan welke hij het recht van prediken ont zegt, omdat zij den oorlog tegen de republiek prediken en tot staatsgrepen opzetten. Een zwakke houdin^ zei de minister zou het land twintig jaar achteruitzetten. Een voorstel om over te gaan tot de behandeling artikelsgewijze werd verworpen met 304 tegen 246 stemmen. Duitsekland. De Rijksdag nam na derde lezing die begrooting aan. De zitting werd verdaagd tot 21 April. Vereenigde Staten De ötaldiig in de kolenmijnen Men herinnert zich c.at in het laatst van het vorige jaar p-eheel Amerika onder den indruk verkeerde van <mi reusachtige staking in de anthraciet- kolenmijnen, die langzamerhand üik een omvang had aangenomen, cat het dreigende gebrek aan rteenkme.i reeds merkbaar werd door een be langrijke stijging in de kolenprij '.en. Het was blijkbaar de bedoeling van de mijneigenaren om de organisatie der mijn werkers, die in de laars te jaren zeer krachtig was gewardea, te vernietigen. Daar geen der beidei partijen .n'óe toegeven en het publiek steeds luid-u begon te protesteeren tegen de ongele genheid waarin het door de kolere ta king werd! gebracht, maakte eindelijk, nadat president, Roosevelt met rijn pogingen tot bemiddeling Herhaalde lijk schipbreuk had celeden, de al machtige Pierpont Morgan een e nde aan den strijd, door zijn"toestemmmg tot de benoeming van een scheidsge recht, dat de geschilpunten zou on derzoeken en ten slotte een definitive beslissing zou geven. Wij vinden thans 'n dei Times" van i Maandag een particulier correso m- I dentie uit New-York, waarin de uit- spraak van het scheidsgerecht wvot medegedeeld, in bewoordingen, cue op sommige punten niet erg duidelijk zijn, en wel eenige ruimte overlaten aan gissingen omtrent de ware bei ee kenis van de beslissingen. De voornaamste concessies, wrike aan de mijnwerkers werden toege kend, zijn de volgende: loonsveraoo- ging (ingaande 1 November 1902) met 10 inplaats van do geëischte 20 een negenurige arbeidsdag (in plaais van den geëischten achturigen) invoe ring van een z.g. „glijdende loon schaal". waarbij voor élke 10 ver hooging van den steenkoolprijs de loonon met 1 worden verhoogd; cn ten slotte d'e bevoegdheid van de mijn arbeiders om op eigen kosten het af wegen der steenkool te doen contro- leei'en, benevens de instelling van een permanente commissie van arbitrage, ter berechting van voorkomende ge schillen Niet toegegeven werd san den eisch der mijnwerkers °m de be rekening van het loon te doen plaats hebben per genacht. Ook mogen de mijnwerkers voortaan niet meer zonder toestemming var de eigenaars de productie beperken of hei werk staken tijdens de onderhan delingen over eventueele geschillen. Bovendien zijn cle eigenaars, naar de Times-corraspondent mededeelt, vrijgesteld van de erkenning der vak vereeniging. Voor zoover uit d'e e&nigszins vege aanduidingen in dezen Times-brief is op te maken, schijnt deze overeen komst niet veel meer te hetee-kenm dan een wapenstilstand, en is hel te verwachten, dat in 1906 (waaroo de overeenkomst eindigt) de strijd niet vernieuwde woede zal uitbreken. Venezuela. De ingewijden mogien er misschien niet al te verbaasd over geweest zijn, een groote verrassing was toch zeker Castro's besluit om af te treden als president van Venezuela. Gastro heeft zich tot het Congres ge wend met een boodschap, waarin al leszins .merkwaardige dingen voorko men. Hij zegt o.a. „De interventie van de vreemde mo gendheden werd veroorzaakt door een verbond van lieden, die, niet in staat hunne eischen te onderwerpen aan de onpartijdige uitspraak van ge rechtshoven, de toevlucht uarnen tot geweld, omdat ik geweigerd heb, mij de onrechtvaardige vorderingen te la ten welgevallen van Duitschland en Engeland, welke zich met generaal Matos in verbinding hadden gesteld, om mij ten val te brengen. „Nu de souvereiniteit van de natie gewaarborgd is, wii ik mijn ambt ne- derleggen. opdat gij, volgens de wet iemand zult aanwijzen om mijn plaats in te nemen, op zulk een wijze, dat er voor geen eiucele Venezolaan de minste aanleiding moge wezen voor vijandelijkheid tegen zijn land', of voor toeneiging tot de vreemdelingen, die zonder eenig ander recht dan het ge weld zich tot het. ongelukkige Vene zuela. keerden, recht en rede met voe ten vertrapten, tot nadeel der bescha ving en der schoone overwinningen van het recht. Met opgeheven hoofd en een gerust geweten kan ik thans heengaan. Alle krachten waarover ik beschik, zijn ten dienste van het land, als het. noodig is op te staan en ons grondgebied te verdedigen tegen de aanvallen van vreemdelingen. Want alles wat ik wensch is Venezuela ge acht, bloeiend en gelukirig te zien." Een bericht uit Caracas zegt, dat Castro's besluit om af te treden voor namelijk het gevolg is van het feit, dat de revolutionairen verklaren, dat Castro de eenige hinderpaal is voor hét herstel van. den vrede en dat naar Castro's mieèniing. de Duitschers. zoo wel voor als tijdens de blokkade, met de revolutionairen sajnen werkten. De Newyorksche, bladen melden, dat het bericht van Castro's plan tot aftreden een groote verrassing was voor elkeen, vooral voor den minister van buitenlandsche zaken Hay. Het besluit zou een gevolg zijn van een geheime overeenko.mst met de Vene- zolaansche leiders, waarbij besloten werd, dat Castro gedurendehet uit voeren der overeenivomst met de Euro- peesche mogendheden, tijdelijk zou af treden. Een telegram uit New-York aan de Morning Post zegt, dut de openbare meening in de Vereenigde Staten het plan van Castro als een schijnbewe ging beschouwt, met bet doel om aan Bowen's zending te Washington een einde te maken. De toestand in Vene zuela, zegt dit blad, is zeer ongunstig; het land is gedemoraliseerd door de gevolgen van den opstand en van de blokkade. Castro beschouwt den toe stand als hopeloos, en wil nu wel weg. wellicht in de hoop. dat "zijn op volger de door hem gesloten overeen komsten niet zal aanvaarden. Maar de Regeering der Vereenigde Staten zal er op aandringen, dat Castro's opvol ger. wie hij ook zijn moge, de te Washington gesloten overeenkomst zal uitvoeren. De Times ontvangt eveneens een telegram uit New-York over het ge val. waarin staat: ..Niemand veron derstelt dat Castro te goeder trouw is. de vraag rijst onmiddellijk: welk ge volg zal zijn heengaan hebben voor de overeenkomst met de mogendheden? Is het een bewijs dat de overeenkomst die tot opheffing der blokkade leidde, zal worden verworpen? Zullen de be loofde 30 percent van de douane-ont vangsten te La Guayra en Puerto-Ca- bello niet worden uitbetaald? Is er verband tusschen Bowen's bedreiging dat de eerste termijn niet zal worden voldaan, en Castro's medëdeeling? Op geen dezer punten kunnen wij vooi- het oogenblik iets mededeelen; en er is geen enkel bewijs in de geschiede nis van Venezuela voor de meening, dat het te goeder trouw zal zijn, wan neer het kwade trouw voordeeligex acht". De Voss. Zt" gelooft ook, dat er iets achter zit. Castro is er de man niet naar om zonder eenige bijgedach te heen te gaan; was hij dat van plan. dan had hij daartoe in dén loop van zijn bewind herhaaldelijk aanleiding gehad. Het schrnt veeleer, dat men in Venezuela niet geneigd is de bepa- lingen der overeenkomst van Washing-1 ton na te komen en dat Castro nu de verantwoordelijkheid daarvoor van zijn schouders wil afwentelen. En het Duitscbe blad zou het zeer bedenkelijk achten, wanneer de Venezuelanen een strijd, die door een overeenkomst is geëindigd, opnieuw wilden doen uit breken Hieronder zou niet alleen het aanzien van Venezuela lijden, maar ook dat van de Vereenigde Staten, onder wier auspiciën de overeenkomst is iot stand gekomen. De Regeering te Washington zal een verbreking dier overeenkomst/ouder welk voorwendsel ook, niet kunnen toelaten. Overigens kan het ons onverschillig zijn, wie er in Venezuela regeert, als het zijn verplichtingen maar nakomt, zegt de Voss. Ztg. Zawlvoort. Weldra zal in 't land van de hee- ren Groen een paardenspel opgesla gen worden van den heer Cohen; de paarden zijn reeds aangekomen. A.s. Vrijdagavond wordt in ,,0ns I-luis" een muziekavond gegeven door de heeren H. v. Breemen, A. H. den Hartig, dr. S. L. Schouten en mej. H. Hulsman. Deze avond zal de sluiting der lezingen in1 dit seizoen zijn. B i n n e i) i a a u. Stadsnieuws. mm Haarlem, 25 Maart 1903, M e, n verzoekt ons te m - 1- den. dat de tweede uitvoering an Toonkunst van Verdi's Requiem loor ziekte van den heer Robert niet meer in deze maand, maar in het laatst van April zal plaats hebben. Uit de Omstreken. Hiltegoiïi. De warme dagen hebben een gcoo- teu invloed gehad op de bollenvel den. Gaat het zoo door, dan kunnen de bezoekers hier a.s. Zondag reeds volop gen ie ton van tulpen, narcissen en hyacinthen. De bloemen worden needs druk afgesneden; het is te ver wachten, dat die. volgende week o c- bloeiweek zal zijn. Yelaen De heer G, H. Philips, architect en aannemer te IJmuiden, is heden dooi den, Raad benoemd tot makelaar in bouw- én aanverwante vakken. Aan mevr. J. M. StuffersDijk man, onderwijzeres alliier is op we-, deraanvrage een later ingaand eervol ontslag verleend, en wel op 1 Juni as. met die voorwaarde, dat op 1 April e.k. een plaatsvervangster wordt ge steld voor haar rekening. Ook is aan jnej. M. J. L. Mulder als zoodanig eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juni a.s. Tevens is een commissie benoemd bestaande uit de heeren D. Bus, M. JSchuitenmaker en K. van Vliet voor de voorbereiding en, overweging van de grootte van het terrein, voor de nieuw te bouwen school in de Presi dent. Krugerstraat te IJmuiden. Hët verzoek van den heer A. W. Driessen, directeur der turnvereeniging „IJmui den" tot invoering van gymnastiek onderwijs aan de nieuwe school, zal in handen van die commissie wor den gesteld. Het gemeentelijke bopwtoezicht al hier zal worden uitgebreid met een 2en opzichter op een aanvangsalaris van f700 met drie 5-jaarlijksche ver hoogingen van f100. Tevens zal hij worden belast met het toezicht, op de electrische straatverlichting. In de afdeeling de Heide zal dooi den gemeenteontvanger een zitdag worden gehouden en wel op den vier den Woensdag van elke maand, van des middags half drie tot half vier. Het miuisterieele ingezonden stuk Naar aanleiding van het ingezon den stuk van den minister Kuyper in de N. R. Ct. schrijft de N. C.: Indien het ons die de bedoelde Ka mervergadering bijwoonden, vrijstaat onzen eigen indruk mede te deelen, dan zouden wij willen zeggen, dat, naar ons al dadeiiik voorkwam, hei zeker niet de bedoeling van den mi- j nister is geweest in zijn redie grappig te zijn. Toch verwondert het ons vol- j strekt niet. dat de indruk daarvan bij j meer dan een toehoorder is gevestigd. Wij gaven den onzen weer in deze woorden van ons Kameroverzicht! (Ochtendblad van 12 Maart): .In den aanvang zeer banaal beneden de maat tot tweemaal toe heeft de pre mier ten slotte zeer rake en pakkende woorden gezegd". Die banaliteit schrij ven wij hieraan toe, dat de minister zich niet voldoende rekenschap heeft gegeven van de uitwerking die de voorziening van het bekende versje (welks beteekenis, dunkt ons, door hem overschat werd) en zijn woorden keus bij wat hij zeiB- over de koet- siersstakimr en de dokterskoetsjes, op de toehoorders moest maken. Een feit is. dat die indruk banaal en. hoewel gansch onbedoeld, min of meer grap pig was; een feit ook. dat ex meer dan eens gelachen werd. De Kamer, die zich bij deze gele genheid gevoegelijk van lachen had kunnen onthouden diraagt eigenlijk de meeste schuld Het is waarlijk niet cle eerste maal. dat wij ons hartgron dig ergerden over de stemming welke in die liooge vergadering" somwijlen heerscht. Het lijkt nu en dan werke lijk of men er zit uit te kijken naar een ..mop", waarover men zijn pleizier op min of meer luidruchtige wijze kan lucht geven. Men barst er soms in een lachbui uit naar aanleiding van gezegden, die in clen huiselijken of vriendenkring nauwelijks een glim lach op cle lippen zouden brengen. Niet zelden wordt er door velen hoor baar gelachen, b.v. omdat een spre kerzich eventjes verspreekt; steeds ring bij zulke gelegenheden onze her innering tei-ug naaf de eerste helft on zer gymnasiumjaren. Vooral yele jor\- gere leden vertoonen een hinderlijk gemis aan uiterlüken ernst in de toch voor een vrij groot publiek toeganke lijke vergaderingen van ons parle ment. Ze behoeven waarlijk niet fei len lange zwarte jassen te dragen, met den aankleve van dien; maar de verplichting om éénig decorum an acht te nemen, brengt, naar onze op vatting. de deelneming aan de beraad slagingen der wetgevende macht toch mede. De geliuwde rronw en de veldarbeid. Hat „Nationaal Bureau vaa Vrou wenarbeid" is voornemens een reeks goedkoope uitgaven het licht te doen zien. wier bedoeling het zijn zal eenig licht te verspreiden over een of ander arbeidsgebied of deel daarvaia, waai*- bij vrouwenarbeid betrokken is. Het eerste nummer dier reeks „De gehuw de vrouw en de Veldarbeid" is ver schenen, en bevat de antwoorden op de vragenlijst van het Algem. Neder landse!). Werklieden-Verbond omtrent den veldarbeid der gehuwde vrouw, en de eventueele wenschelijkheid van een wettelijk verbod van dien arbeid. Deze vragenlijst werd aan de Plaatse lijke Comité's van het Nationaal Bu reau voorgelegd. Uit tien provinciën werden van 65 verschillende plaatsen antwoorden ontvangen, die in dit boekje werden bijeengebracht. Waar ruim 16,800 gehuwde vrouwen zich bij de jongste beroepstelling op gaven als veldarbeidsters op eigen grond, en waar het wel nooit de be doeling eener eventueele verbodswet zijn zal, den arbeid op eigen grond te verbieden, da&r zou een verbod slechts de kleinste groep en wel de al lerarmsten treffen. Voor deze is in do meeste gevallen geen andere bij verdienste dan. de veldarbeid. Op dien groncl zou het Buraeu een verbodswet bedenkelijk achten temeer daar door geleidelijke hervorming reeds een vei*- mlndering ervan merkbaar is. Een Fransrhe brief over de wetsontwerpen. Wij laten hier volgen, de vertaling van een gepubliceerdien „Brief aan do Hollandsche arbeiders", afkomstig uit Parijs. Hij luidt aldus: ..Wij hebben, met levendige aan dacht en diepe sympathie de groote volksbeweging gevolgd, waardoor de Hollandsche arbeiders tegen bet on dernemen van het gezag hun kostbaar ste vrijheden verdedicren, het wettelijk recht van coalitie en van werksta king noodzakelijke waarborg voor alle rechten van den mensch. „Overtuigd, dat wij in dit onderha vige geval niet anders zijn dan de trouwe tolken van al diegenen en ze zijn talrijk die. in Europa en in die geheele beschaafde wereld, de gerechtigheid beminnen en de heilige rechten van den mensch respecteeren. wenschen wij den Hollandschen arbei ders. op dit oogenblik in den strijd ge wikkeld tegen een pogen, dat wij ons veroorloven als monsterachtig te qua- lificeeren, de verzekering te geven, dat, ingeval een slecht beraden gou vernement zijn streven mocht dóórzet ten, tegen den raad in van alle ver lichte mannen in Holland, om maat regelen te doen aannemen, welke een inbreuk beteekenen op het recht, of ook een gedwongen terugtocht zoude willen dekken door het doen aanne men van andere analoge maatrege len, zij zullen kunnen rekenen op den moreelen steun en de actieve sym pathie van héél het intellectueels Frankrijk n héél het beschaafde Euro pa". Dit stuk is geteekend door: Francis de Pressencé, Kamerlid voor de Rhó- ne; G. Clémenceau. senator voor de Var: Anatole France; Louis Havet. lid van het Institüt de France, vice-presi dent van de Ligue des Droits de l'Hom- me: Paul Reclus. van de Académie de Médecine; F. Buisson, professor aan de Sorbonne. Kamerlid voor de Seine; E. Vaughan, directeur van het diagbladl IjAurore; Jeaai Psichairi, directeur d'études aan de Ecole des Hautes Etu des; dr. L. Séailles. vice-president van de afd. der Ligue des Droits de l'Hom- me (17e); p. Guieysse. Kamerlid voor Le Morbihan; Gabriel Séailles. profes sor aan de Sorbonne; Delpech, sena tor voor de Ariège: E Duclaux. (di recteur van het Inst.itut-Pasteur); dr. S. T. E. Roux (onder-dii-ecteur van het Institut-Pasteur)" Mathias Morliardt, algemeen secretaris van de Ligue des Droits de l'Homme; A. Ranc. senator en president van de Association des Journalistes i*épublicains frangais. De doctorstitel bij artsen. Nu de re-geering in het wetsontwerp tol wijziging der wet op het Ilooger Onderwijl de polytechnische schooi tot Hoogeschool wil verheffen en deu doctorstitel voor ingenieurs verkrijg baar stellen, acht prof. Straub den tijd gekomen om weder er op aan te dringen dat ook de artsen tot doctor kunnen promove'eren, onverschillig hoe hun opleiding is geweest. In het weekblad van het „Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde" herin nert hij aa-ii de vergeefsche pogingen, vroeger in dezen geest gedaan en geeft zijn veiwondering te kennen, dat het pas ingediend ontwerp er ge heel over zwijgt ofschoon het. geheel in den geest der regeering üs, die uit gaat van de istelling, dat de „geleert de" stand van vroeger is veiwangen door den „wetemschappelijken" stand in breeden zin. „Daarom zij hier nog eens kort her haald, zoo schrijft prof. Straub, dat de nood dringt, dat de waarde van den geneeskundigen doctorstitel ver loren dreigt te gaan tot groote schade van 't hooger onderwijs in de genees kunde en van, de wetenschappelijke vorming der geneeskundigen. De rijiidom vaix de stof, die de studenten in de geneeskunde moeten verwerken, de verantwoordelijkheid, waarvoor zij als artsen dadelijk zullen komen te staan, zijn oorzaak dat bij onder wijs en studie aan de voorbereiding van het practische werk veel aan dacht en tijd geschonken wordt, die van de wetenschappelijke vorming afgaat. Deze africhting moge voor de eei-ste jaren der pi*actijlc een voor deel zijn, op den duur is de weten schappelijk gevormde, critisch en principieel zijn waarneming en theo rie toetsende arts de meerdere van den !in de lijnen zijnier leermeesters loopende. Er zit in de voorbei"eiding van het proefschrift een krachtige werking, die deze haast onvermijde- lijke practische africhting compensee-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1