ren kan. Het proefschrift leert, hoe wetenschap wordt gemaakt en be hoedt voor liet gevaar, dat de we tenschappelijke critiek in de sleur der practijk zal verloren gaan. „Nu of nooit. Bij de med'ici de uit gedrukte wensch en de gevoelde be hoefte. Bij de Regeering geen prin cipieel bezwaar. Dat de medici zich nu aangorden om te verkrijgen wat zij herhaaldelijk hebben gevraagd, en wat men aan de ingenieurs gaat schenken. Het kan niet anders, of de Volksvertegenwoordiging zal we len voor den wenscji. op welks ver vulling wij in het algemeen belang aandringen en bij amendement het doctoraat voor de artsen in de wet brengen, wanneer de Regeertng mocht nalaten door eigen initiatief het ge grond verlangen der med'ici te verhoo- ren. Lt.-Generaftl Tan Heutsz. Bij Kon. besluit is de luitenant-ge neraal J. B. van Heutsz bevorderd tot Grootkruis in de Militaire Willems orde. (St. Ct.) Verkiezing Tweede Kamer. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Alkmaar zijn candidaat gesteld de heeren jhr. mr. P. van F ore est (lib)., te Heilo; J. G. van Kuykhof (soc.-dem.) te Am sterdam mr. G. J. Sybrandy, (anti- rev.), te 's-Gravenliageen C. A. Zel- velder. (vrijz.-dem.) te Heerenveen. Trekvogels In Friesland waar tot dusverre de kieviten nog schaars waren, zijn in de laatste dagen geheel© scharen d'ier vogels overgekomenook vele ture luurs. pluvieren, kemphanen, schol eksters. en andere vogelsoorten zijn teruggekeerd. Deze terugkeer is volgens eieren- zoekers en natuurliefhebbers een vrij zeker teeben. dat de winter ons heeft verlaten en het voorjaar een aanvang heeft genomen. De Centrale Liberale Kiesvereeni- ging te Ahsmaar heeft, nadat mr. W. H. de Beaufort voor een Kamercandi- datuuir had bedankt, jhr. mr. P. van Foreest te Heilo candidaat gesteld, nadat van hem de verklaring was ontvangen, dat hij zich geheel ver eenigen kon met het dezer dagen door de kiesvereeriiging „De Grondwet" tot de Tweede Kamer gericht adres met beirekking tot de stakingswetten. Rraud. Door onbekende oorzaak is gister avond te 7 uur te Almelo brand ont staan in een lompenbergplaats van Gebrs. Polak. Deze werd een prooi der vlammen evenals de daarnaast ge legen bergplaats van turfstrooisel der firma Th. Verhoeven. Een tweede bergplaats van laatstgenoemde is be schadigd. Alles is verzekerd. Volksbond. Te Hengelo (0.) is met een 50-tal le den opgericht een af deeling van den „VolKsbond. Vereeniging tegen drank misbruik." Het bestuur bestaat uit de heeren R- A. de Monchy. E. Driessen. N. \Y. Maas, D. v. Lookeren Campag ne en W. de Boer. Ongevallenwet. Door den minister van binnenland- sche zaken is het volgende schrijven gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën „Meermalen reeds zag het bestuur der Rijksverzekeringsbank zich in de noodzakelijxlieid, gebruik te maken van de bevoegdheid, aan het bestuur bij art. 04 der ongevallenwet 1901 toe gekend, om een onderzoek, als in art. 63 bedoeld, naar een voorgekomen ongeval op te dragen aan een com missaris van politie of aan een bur gemeester (hoofd der politie.) Dit was onvermijdelijk, waar het ambtsgebied van de agenten der Rijks verzekeringsbank, wier aantal voor- loopig nog niet zeer uitgebreid is, vrij uitgestrekt is, en zij niet op deu-j zelfden dag in verschillende deelen van hun ressort aanwezig kunnen zijn. Maar ook als liet aantal agenten op het maximum zal zijn gebracht en de ressor'.en dientengevolge Kleiner zuL len zijn, zal zich het geval herhaal delijk moeten voordoen, dat ter be spoediging der zaken een beroep moet worden gedaan op de medewerking van burgemeesters van plattelands gemeenten, al heeft de wetgever ze ker gewild, dat in den regel het on derzoek door de ambtenaren der bank zou worden ingesteld. Ik heb de eer u daarom te verzoe ken de aandacht van de burgemees ters van de gemeenten in uw provin cie. waar geen commissaris van po litie is, te vestigen op de verplichting, voor hen voor'vloeiende uit art. 64 van de ongevallenwet 1901 en hen uit te noodigen, aan desbetreffende ver zoeken, door het bestuur van de Rijks- verzekeringbanK tot hen gericht, zoo spoedig mogelijk gevolg te geven Daarbij kan de verklaring gevoegd worden, dat het bestuur der bank er naar streeft, alleen wanneer de be langen van den dienst dit vorderen, op de medewerking van de burge meesters een beroep te doen." De wetsontwerpen. Ia de groote zaal der officieren-so- cieteit te Schiedam weid een verga; dering belegd vanwege het Comité inzake het adres van Jhr. Mr. Berg cs. Als sprekers traden op de heeren Prof. Mr. M. W. F. Treub en de heer Brinkhuys, aath. dejn., lid van den Gemeenteraad te Amsterdam. Prof. Treub ziet in de enquête-com missie niet veel heil, critiseerde de wetsontwerpen, en brak een lans voor staats-exploitatie. Hierna betoogde de heer Brinkhuys de wenschelijkheid, dat de volksstroo- ming niet zal worden tegengehouden, maar voortgaan en haar weg zal vin den in de bedding der democratie, om op politiek terrein de vrijheid te brengen. Vijf personen gaven zich voor de bat op. De heer Elgers r. k. merkte op, dat de beweging is op touw gezet door eenige personen, die zich de hoogte willen inwerken, en dat de spil. waar om alles draait, niet is de spoorweg- of de arbeiders maar de Regeering. De heer Van der) Most (anti-rev.) merkt op, dat de socialisten klagen, dat de aanhangers eener andere par tij niet op hunne vergaderingen Ko men debatteeren; hij zegt, dat dit misschien wel het geval zou zijn. als zij zich wat edeler gedroegen. Daar na bespreekt hij een en ander tver de socialisten, die te ver «-egaan zijn en nu moeten terugtrekken, leest een stukje van dr. Ivuyper voor u'it „De Heraut" en zegt, dat ieder het boven hem gestelde gezag moet eerbiedigen. (f en groep socialisten trachtte eenige malen spreker in de rede te vallen, maar op verzoek van den voorzitter werd de orde hersteld.) Doodslag. Te Tweede Exloennond, woon je de 56-jarige H. Wilkens, arbeider in 'vader van negen kinderen. Bij ge noemden Wilkeoi's was Zondags avonds ©ene week geleden, op visite, de arbeider Jacob de Veen, te Eerste Exloënnond. Op een5 hoort men eenig gezang langs d.en weg en da-jr- op rumoer aan het raam van V li kens, waarop De Veen, gewapend n et een ballastschop zich naar buiten be geeft en de levenmakers bij het raam een eindweegs achtervolgt. Kort daar op keert hij terug, maar in dien Ujd is ook Wilkens naar buiten gegaan. Hij komt in het duister de Veen tegen, die hem met een baggelsm ip boven het linker oog in het hoofd sloeg. Hiermee was de zaak aanhan kelijk uit, maar Wilkens moest het bed houden. Toevallig komt een paar dagen later de Rijksveldwachter Br.li tem a van Niauw-Buinen bij Wilkens in en ziende dat deze te bed ligt, vraagt hij wat er aan schort. Nu moest natuurlijk het hooge woord er uit .en had er ondierzoek in de zaak plaats. Geneeskundige hulp wet d cok nu eeirst ingeroepen, 't Einde as, dat Wilkens eene week later, dus Zondagmorgen, is overleden.. De toebrenger van den slag werd Zondagmorgen geboejid naar Assen getransporteerd en het lijk den c 1- genden dag naar Exloo vervoerd, waar het door de doktoren Bonneima en Springer werd geschouwd. Daarbij wend geconstateerd, dat Wilkens ten gevolge van den ontvangen slag is overleden. De schedel was gedeei'a- lijk verpletterd en de hersenen ha" den erg geleden, terwijl overigens 'niets bijzonders aan het lijk v*?-rd bespeurd. De dader, de Veen, een jonge min, vea-leden jaar gehuwd en vader van een kind. moet, naar men van er- schillende zijden mededeelt, erg on gunstig bekend staan, ofschoon men aan zijn uiterlijk nog niet zou zeg gen, aat hij zoo buitensporig is. De versiagene moet iemand zijn van het zelfde allooi. De Veen, van plan te vluchten, was op den morgen van het ove> lij den van Wilkens niet meer in zijn woning aanwezig. Terwijl hij ©cat ir I bij-enkele bekenden en familieleden rondging, om zich daarna uit de voe ten te maken, werd hij door den rijksveldwachter Lonsain en den on bezoldigd rijksveldwachter Ottens be geleid en nog juist op tijd ingere kend. Meelrechten. In de „Ned. Bakkerscourant" wordt onder liet opschrift: Het bestaan du- bakkerij in gevaar," betoogd, dat de Vereeniging van Meelfabrika-ven sinds jaren een campagne voert, die niet meer of mindler beoogt aan de gewone bakkerij naar den kelder te jagen. „Het drijven van de Vereeniging van meelfabrikanten" heeft het daar heen geleid dat de ziel van deze er- 'eeniglng. de secretaris van dezei ver eeniging benoemd is als oputflger vau dien tegiMiwoordigen minister van fi nanciën als lid van de commissie van handels-politiek en het is zeker dank diens voorlichting dat in het voorge stelde tarief van invoerrechten wat ter advies is gezonden aan de com missie van handelspolitiek, aan de Kamers van Koophandel, aan het Landbouw-Comité, voorgesteld wordt een invoerrecht op meel van 30 .rents per 100 kilo's, terwijl eraan onbelast blijft." Het blad wijst er op. dat de fabri kanten Wessanen en Laan, meelfa briek ..Holland", en W. de Coster te Leiden, iot heden ejeen invoerre ht gevraagd hebben. Aan alle meelfabrikanten zal het blad de vraag stellen of zij geneigd zfjn een adres aan de Regeering te richten, waarin zij zich uitspreken tegen mieelTechten. Letteren en Kunst. Het nationaal en Internationaal concours van harmonie- en fanfare-gezelschappen zal niet gedurende de Pinksterdagen plaats heb ben. zooals eerst bepaald was. doch zoo de om standigheden daartoe medewerken, later wor den gehouden. De ernstige tijdsomstandigheden, zoomede gegronde financieels bezwaren, hebben tot dit besluit genoodzaakt. Examens Kedetiandscbe Toon kunstenaars-vereeniging. Naar men ons mededeelt heeft Zondag 1.1. wederom vergadering plaats gehad van de commissie tot herziening van de examens- programma's van de examens voor muziek onderwijzer. De commissie, onder voorzitter schap van den heer Henri Vlotta, bestond be halve uit het bestuur der vereeniging. uit de heeren C. Wirtz, H. Völmar, den Haag: G. A. Mlchelsen, Haarlem: J. Rijken, Deven ter; P. Koerman, Leeuwarden; en A. Aver- kamp, Amsterdam. In het voorstel de examens als proef twee Jaar openbaar te doen zijn, zoo als dit vroeger was aangenomen, is eenige wijziging gebracht. Verder is in het programma van het exa men voor piano-onderwijzer in zooverre ver andering ontstaan, dat er verbetering is ge komen in het onderzoek naar paedagoglsche Lekwaamheid, zoowel als naar het muzikaal gehoor en rhytmisch gevoel. Het oude pro gramma blijft voor de examens die als ge woonlijk in Juli plaats hebben in dit Jaar uog van kracht. Een monument voor Emile Zola De volgende oproep wordt rondgezonden: „In Frankrijk hebben de vrienden en ver eerders van don grooten romanschrijver, don schrijver ook van het machtig en moedig ,,J'accuse", het plan gevormd om, door het oprichten ran een „Zola-monument" op een i der pleinen van Parijs, de nagedachtenis van den kunstenaar, en tevens die van den strij der voor waarheid en recht, te eeren. De deelneming van andere landen aan die hulde ls toegelaten. Elk Nederlandsch bewonderaar van Zola's kunst, of vau zijn heldenmoed, of van beide, kan dus getuigenis afleggen van zijn sympa thie voor den doode en tevens de oprichting van een waardig monument bevorderen, door in de kas van het Parljsche Zola-Comltó een bijdrage te storten. Ten einde aan hun landgenooteu die deel neming gemakkelijk te maken, noodigen on- dergeteekenden hen uit om, vóór 15 April a.s., aan een hunner, onverschillig wie, per aan- geteèkendeu brief, per postwissel of postbe- wijs, een geldelijke bijdrage te zenden. De gevers, tenzij ze onbekend mochten wen- schen te blijven, worden verzocht hun naam, woonplaats en betrekking duidelijk op te ge ven. Alle bijdragen zullen, met vermelding van de namen der gevers, worden toegezonden aan den penningmeester van het Zola-comité te Parijs, d;e In het dagblad „L'Aurore" elke gift zal verantwoorden De oproep ls onderteekend door: Dr. A. Ale- trino, Charles Boissevain, Cyrlel Buysse, Mr. Frans Coeuen Jr.. L. van Deyssel, Prof. A. P. Fokker. J. Funke, F. van der Goes, Mr. J. N. van Hall, Prof. A. G- van Hamel, Henr. Roland Holst. Prof. A. W. W. Hubrecht, mr. H. Louis Israèls, Jozef Israels, F. Smit Kleine, Frits Lapidoth, J. de Meester, Fr. Netscher, W. G. van N'ouhuys, prof. J. Oppenheim, mr. A A. de Pinto, A Pit. mr. l. J. Plemp van Duiveland, prof. Hector Treub. Leger en Vloot. De luitenant ter zee 1ste klasse J. S. A. Kroon, dienende als eerste-officier aan boord van Hr. Ms. korvet Sommelsdijk, wordt met 25 dezer overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. logementschip Neptunus en vervangen dooi den luitenant ter zee 2de klasse W. F. van Erp Taalman Kip. De luït.-kol. J. J. C. H. van Pelt. commt. van het korps torpedisten te Brielle. zal bin nenkort het leger met pensioen verlaten. De luit. ter zee 2e kl, j. p. Muller, uit O. I. ieruggekeerd, zal op non-activiteit worden ge steld. De le luit P. van- Asselt, van het korps pontonniers te Dordrecht, wordt 1 Mei gede tacheerd aan de normaalschietschool te 's- Gravenhage. tot het volgen van een schiet- cursus. Sport en Wedstrijden Ned. Harddraverij- en Ren- vereeuiging. Ingeschreven paarden voor de Meeting te Woestduin, op Zondag 29 Maart 1903. RENNEN. I. Rennen. Jette-Ko-prijs. Wedren op de vlakke baan. le prijs 400, 2e prijs 50. Afstand 1200 Meter. 1 Diadeem, elg G. J. A. A. baron v. Heem stra; 2 Diamant, eig. Jhr. L. Boreel; 3 Cura cao, eig. G. J v. d. Vliet; 4 Billitou. elg. Abr. v. Hoboken v. lloedekenskerke. II. Wendela-prijs. Wedren op de vlakke baan. le Prijs 6ö0, 2e prijs 50, 3e prijs /25. Afstand 1800 Meter. l Branksome. eig. Mr. X. 2 ZamieUa. eig. G. J A. a. baron van Heemstra; 3 Miss Char lotte, eig. Mr. John. 4 Fidget, eig. S. A. F. baron Creutz, 5 Springlight, eig. S. A. F. ba ron Creutz, 6 Revue, eig. Abr. v. Hoboken v. lloedekenskerke; 7 Europa, eig. dezelfde; 8 Ta- gus, eig. w Jochems; 9 Equerry, elg. dezelfde; 10 Copperas, elg. dezelfde. 11 Something, eig. Mr. John; 12 Kyrat. eig. W. A. OcVhorst. III. Anne-Mie-prijs. Verkoops-Hordenren. le prijs 400, 2e prijs 50. 3e prijs f 25. Afstand 270 Meter. 1 Parsimony, eig. R. Graaf v. Bylandt; 2 Polydorus. eig. Abr. v. Hoboken v. lloede kenskerke: 3 Europa, eig. Abr. v. Hoboken v. lloedekenskerke, 4. Muggins, eig. Abr v. Ho boken v. Hoedekenskerke; 5 Exploit, eig W Jochems: 6 Neris, elg. W. Jochems, 7 Mayfly,' eig Mr. Kean; 8 Catalpa, eig. J. j. Korthals v. Schooten. DRAVERIJEN. I.Marle-prijs. Recordharddraverij voor Ne- derlandsche paarden met geen beter record dan 1.50. Minimum afstand 1600 Meter. IC prijs 250. 2e prijs t 75, 3e prijs f 25. 1 Schabernack. eig. W. H. J. Brom; 2 Her man. eig. dezelfde; 3 Antoinette, eig. Stal Pech; 4 Debutant, eig. A de Koning; 5 Ideaal, eig Akkermans en Visser; 6 Fortuna, eig. A. H. v. Wickevoort Crommelin; 7 Mascotta, eig. A A. v. d. Berg; 8 Rita, eig. Stal Jan Steen; 9 Don Qulchotte, eig. Joh de Mol; 10 Goud mijn. eig. A. H v. Wickevoort Crommelin; SI Morningstar, eig Stal Carlo; 12 Czarina, eig. Stal Voorwaarts; 13 Prinses Wanda, eig. Jae. Roodenburg II. Jacoba-prijs: Handicap, voor 4-, 5- en 6- Jar.ge Nederlandsche paarden. Minimum afstand 2000 Meter, le prijs 350, 2e prijs 100, 3e prijs f 50. 1 Nella, eig Stal Jan Steen; 2 de Luite nant, eig. J. Koster; 3 Schabernack, elg. W. II. J. Brom; 4 Don Qulchotte.' eig. Joh. de Mol; 5 Antoinette, eig. Stal Pech; 6 Anton, eig. Stal Minerva. 7 Rita. eig. Stal Jan Steen; S Jonge Wilkes, eig. A. R v. d. Hilt; 9 Liberty ex Swaska, elg. II K. Glas Jzn.; 10. Mascotta, eig. a. A. v. d. Berg. lil. Anna-prijs. Recordharddraverij, voor 3Jarige en oudere paarden. Minimum-afstand 2500 Meter, le prijs f 450. 2e prijs J 100. 3e prijs f 50. l Anselor, eig. Joh. v. d. Bergh; 2 Abnet, eig, W. A. Ockhorst; 3 Ward, eig. J. W. Schuljl; 4 Abdul Ameer, eig. j. w. Schuijl; 5 Robert See Steele, eig. Joh. de Mol; 6 Wasch- frau, elg. H. K. Glas Jzn.; 7 Clerimond. eig. A. A. v. d. Berg: 8 Crlbbage, elg. Stal Duo: 9 Moquette, eig. Stal Unitas: 10 Sierra, eig. Stal Avantl: 11 Dobrina. elg. S. Witteveen; 12 Nettie Bruen, eig. Joh. v. d. Bergh; 13 Ed- dnllah. eig. Stal Trio,- 14 Ducaat. eig. A. R. v. d. Hilt; 15 Isabelle. elg A. A. v. d. Berg. Voetbal. Zondag 29 Maart a.s. zal de eindstrijd voor den Holdertbeker gespeeld worden tusschen de belde Haagsche vereenlgingen H. V. V. en if. B. S. in Den Haag op het terrein van de Haagsche Voetbalvereniging aan den Wasse- naarschen weg Na het gelijke spel tusschen beide vereenlgingen voor de Haagsche lau werkrans-competitie kan~terecht een zeer span nende wedstrijd worden. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zevenhuizen, J. Doorenbos, te Kapelle a/d IJssel; te Bleskensgraaf, M. Jon- gebreur, te Jaarsveld; te Maasdam, w. H. Kelder, te Helnenoord: te Heenvllet, g. J. Koops, te Avezaath (bij Tiel). Aangenomen. Te TJerkgaast, door f. de Haan, te Foudgum. Bedankt: Voor Zaamslag B, door M. f. Visser, te Oostkapelle; voor Hornhulzen, door J. Bender, cantf.; voor Zwolle, door n. W. Doornbos, te Scheemda. Geref. Kerk. Beroepen: Te Oudewater, W. H. Gispen Jr., te Baarn. Cand, Theol. 1: J. van Vliet en A. J. Bax. Groningen: Geslaagd voor bet candldaats- examen in de rechtswetenschap de heer e. J. van Imüoff, en voor het prop. theol. examen de heer G. A. Sterrlnga. Faiili.4seinetii.pn. opgeheven: Joh. Uppelschoten, te Utrecht; D. Fobbe, to Amsterdam. Geèindigd; Gez. Kuiper; J. J. H. Costers, voorheen kof- flehulshouder. te Amsterdam. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Kediri, van Rotterdam naar Java, arriveerde 22 Maart te Oleh Leb. Het stoomschip Prius der Nederlanden ver trok 24 Maart van Paramaribo naar Amster dam. Ilct stoomschip Prins Frederik Hendrik arri veerde 19 Maart van Amsterdam te Parama ribo. Het stoomschip Amsterdam, van de Holland: Amerika Lijn, arriveerde 24 Maart van New- York te Rotterdam. Het stoomschip Amsteldijk. van de Holland- Amenka l ijn, arriveerde 23 Maart van Rot terdam te Newport News. Rechtzaken. Onderwijskwestie. „Ploert, ploert! Geen schooner naam. Trilde ooit op dichtersnaren!" Sch. Op 17 Februari 1903, 's namiddags 3 uur, was het gedula van juffrouw Brandon uit de Anjelierstraat uitge put. Haar 13-jarig dochtertje ging op de openbare lagere school aan de Frede rik Hendrikstraat en kwam. zooals zij zegt, altijd thuis aangehuild met klachten. Nu eens had „meester" haar toege voegd- „individu" dau weer had liij -ezegd .slopbewoonster". Ja het erg ste van alles! Eens had hij gezegd: „Ga weg. je bent besmet, ik wil vol strekt niet dat de andere kinderen met je omvaau". Dien middag was het kind uit school weggestuurd omdat het geen strafwerk gemaakt had. Moeder zou nu meester" wel eens even leeren. Moeder is een stevige groote zwarte vrouw, die niet mak schijnt. Eerst liet meester haar tot vier uur wachten en nam haar daarna mee naar de gimmelestiek", In de gimmelestiek" voegde hij haar toe: „Wat, durf jij nog over je weggejaagde dochter komen spre ken?" waarop moeder antwoordde: „Jij ken wel weggejaagd zijn". Mees ter nam haar toen hij een arm en wilde haar uit de gimmelestiek zet ten net als 'n kwajongen". Ze werd toen zoo driftig dat ze „ploert" zei en meester eenige "draaien om de ooren gaf. De onderwijzer "eeft een geheel an dere uitlegging van de zaak. Het kind was verschrikkelijk ondeugend en on handelbaar. Het was van een zuster school we"~ejaaed omdat het de zus iers de kap van 't hoofd trok. 's Is wel mogelijk dat hij onhandelbaar indi vidu" "pzegd heeft of je stelt je aan als 'n slopbewoonster" of wel „zulk een ondeugend hind is de besmetting voor de andere kinderen". De vrouw is met veel kabaal aan de school gekomen en heeft hem zonder reden -«scholden en geslagen. Twee collega's zijn komen toesnellen en hebben hem ontzet. De president, mr. Meinesz. wijst er de moeder op dat zij zeer onverstan dig behandeld heeft, met het voor spreken van haai' kind en zegt ten slotte: Denk er om vrouwtje, als je wind zaait, zal je storm oogsten, tot je eigen verdriet". Het O. M. waargenomen door mr. Baart ^de la Faille, hoopte dat deze terechtzitting een les voor het leven" zal zijn en vorderde slechts f 15 boete. Uitspraak Donderdag 2 April. (Tel.) l it de Arbeuierswen binnenland. De algemeen e hondsvergadering van liet Algemeen Nederlandsch Werk lieden-Verbond zal op de beide Paaschdagen. 12 en 13 April, te Rot terdam in het ereenigingsgebouw. Goudsche Weg 114, gehouden worden. In behandeling komen de ontwer pen voor beginselverklaring en werk program der in de vorige jaarverga dering benoemde commissie, met de daarop voorgestelde amendementen. In de beginselverklaring van het ontwerp der commissie wordt gezegd, dat het Verbond zich verklaart voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen met evenredige vertegen woordiging; voorts acht het den Staat bevoegd en verplicht voor zooverre het in de macht van den Staat ligt, den maatschappelijken toestand van de ar beiders te verbeteren zonder daarbij den persoonlijken eigendom op te hef fen. In het werkprogram wordt bepaald, dat het Verbond zal streven naar grondwetsherziening ten einde te kunnen komen tot toepassing van het beginsel in zijn programma uitge drukt; verder acht het een andere sa menstelling van de Eerste Kamer noodzakelijk, waartoe de kring, waar uit de leden voor dat Wetgevend Lichaam gekozen worden uitbreiding erlange, met opheffing der bepaling, dat de gekozenen moeten behooren tot de hoogstaangeslagenen in de belas- ting. Vervolgens geeft het werkprogram een opsomming van hetgeen het Ne derlandsch Werklieden-Verbond nood zakelijk acht op het gebied van sociale wetgeving, landbouw, handel, nijver heid. onderwijs, rechtswezen, lands verdediging en belastingwezen. Op genomen is hierbij de voorwaarde, dat. indien een afdeeline van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond, als zoodanig, wil deelnemen aan verkiezingen, zij ge houden is alleen die candidaien te stellen of te steunen, die de beginsel verklaring en het werkprogram onder schrijven. Als amendement van het centraal- bestuur is ingediend een wiiziging van het bestaande --ogram van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond. Aan het slot hiervan wordt gezegd, dat het Ver bond streeft naar ontwikkeling van onzen constitutioneel-parlementairen regeeringsvorm in democratischen zin en naar algemeen kiesrecht voor de vertegenwoordigende lichamen, alsmede naar gelijkstelling ook wat de verkiesbaarheid tot lid dier licha men betreft, van mannen en vrou wen. Het uitvoerige centraal bestuusr- amendement voor het werkprogram loopt over de staatsburgerrechten, so ciale wetgeving, onderwijs, gemeente lijk gebied, volkswelvaart, scheiding van kerk en staat, rechtswezen, be lastingwezen landsverdediging en ko loniën. Bovendien zijn door het centraal bestuur een tweetal voorstellen inge diend tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in de statuten. Hierbij zou bepaald worden, dat het Verbond beoogt te zijn een zelfstandig werklieden-element, dat zich beweegt in een vrijzinnig-vooruitstrevend-de- mocratischen geest. hetge«- niet uit sluit. voor het bereiken van algemee- ne of bijzondere doeleinden, tijdelijk samen te werken met geestverwante of niet-geestverwante vereenigingen, mits die doeleinden niet in strijd zijn met zijn beginselverklaring en werk program. En een voorstel om ter gedeeltelijke vervanging van het thans geldende artikel 7 in de statuten een artikel op te nemen van den volgenden inhoud: Afdeelingen en leden van het Ver bond worden geacht volkomen in te stemmen met de beginselverklaring en het werkprogram van het Verbond; zij zijn gehouden de bepalingen daar van naar kracht en vermogan te be vorderen, en te verwezenlijken, in ver band met daartoe- door de algemeene vergadering te nemen besluiten. Bij verkiezingen voor do Tweede Kamer en de Provinciale Staten zoolang deze nof de leden der Eerste Kamer kiezen mogen zij bij een eerste stemming of verkiezing alleen candidaten stellen of steunen, die ver klaren zonder eenig voorbehoud in te stemmen met de beginselverklaring en met de hoofdpunten van het werkpro gram van het Verbond. Ook door eenige af deelingen zijn amendementen ingediend naar aanlei ding van het ontwerp-beginsel en -werkprogram. BUITENLAND Volgens de „Shipping Gazette" zou den verscheiden© stoomschepen, voor Rotterdam bevracht order hebben ge kregen te Antwerpen te gaan lossen met het oog op de mogelijkheid eener algemeene werkstaking in Nederland De vertegenwoordigers van den al- gemeenen raad van de Kamer van Arbeid te Rome, die beraadslaagd hebben over een algemeene werksta king. hebben na uitvoerig debat be sloten geen uiterste maatregelen te nemen voor 't oogenbl'ik en zich voor- loopig te bepalen tot het oproepen der verschillende vereenigingen om geld toe te staan tot voortzetting van den strijd voor de arbeidersbelangen. De stad is kalm en men verwacht dat de werkstakingen, die er nu zijn, met name die der typografen, spoe dig zullen eindigen. De regeering is evenwel op haar hoede en heeft net garnizoen versterkt. Koloniën Naar Java's Zuidkust, Uit Banjoewangi schrijft men aan het Bat, NbL": Wij maakten een uitstapje naar Ja va's Zuidkust, een tochtje, dat zeker weinigen hebben gedaan. Langs den wal stoomende, zagen wii Ikan scherp afgeteekend tegen de helder blauwe luchten. Daar men dicht langs dit schiereiland kan heen varen, vormt het een goeden wegwijzer. Voor wij zoover waren, liepen we de Pangpangbaai in. een diepe visch- rijke inham, waarbïi een kleine kam pong is gelegen. Bezuiden Ikan zijn vroegere bewo ners door malaria verjaagd, zoodat de geheel© Zuid-Oost-hoek van Java ontvolkt is. Ikan zelf toont een paar graven als waarschuwing. D o or stoomende kwamen wij langs de dicht begroeide kust, waar het ©en lust zou ziin te °-aan kappen, want prachtig hout staat daar renteloos rond de fraaie Banjoebiroebaai. Bantenan. Java's Zuidhoek, ronden de. werden wij de kolossale branding gewaar, die op de reven breekt. Een 1000 meter buiten den wal, strekt zich een rif uit, afsluitende een ruimte, die veelal cevuld is met koraal. Hier en daar is dat rif echter afgebroken en dus ook de branding en veilig kan men daar varen in een tot drie vade men diepe fèül. De visschers hebben mej stokken die haventjes aangege ven. Bestonden ze niet. dan zou het onmogelijk zijn aan den wal te ko men. In d'e Geradljagan baai komen reven weinig voor en daar ze gelijkmatig een tien vademen diep - levert ze een schoone ankerplaats op. We bleven daar liggen om den vol genden dag een uitstapje te maken op de Segara-anak 's Ochtends werden wij aan dek ge roepen. omdat een tijger kalm langs het strand wandelde. We hadden zoo iets no- nooit ge zien en op een 1000 meter afstand kon den wii liet prachtige dier met gra- cieuse bewegingen zijn weg zien ver volgen. Onze jager kon den lust niet be dwingen en had een geweer gehaald, dat werd gericht. Het schot ging af. doch de kogel miste, gelijk ze ge woonlijk doen. Met den kijker konden wij evenwel den prachtigen sprong bewonderen, waarmede het dier zich verwijderde. Met den sloep gingen wij toen naai den wal en door een nauwe monding, van buiten vrnwel onzichtbaar, kwa men we op de breede Segara-anak. Een kleine kampong. Geradjagan, ligt aan de monding en een betrekke lijk gqede weg voert naar do Banjoe- biroe baai. De bewoners deden onge looflijke verhalen van de brutaliteit der tijgers en men kan aannemen, dat een jager daar roeden buit wacht. Wij gingen evenwel de rivier ver der op. die zeer goed bevaarbaar is, uitgezondei'd ©en ondiepte dicht bij de monding. Ze is zeer vischrijk en in de rizo- phoren aan den kant leven kleinere dieren en vogels. Op de vlakte tus schen de rivier en de zee komen her ten en varkens voor. Het landschap begon eentonig te worden en daar die zon hooger steeg, keerden wij terug. 's Middags beklommen wij de rot sen aan den westkant der baai en istonden verbaasd over het groot aan tal krabben, schelndieren, seesterrea enz. In zee zelf zaren wij vele visschen, die weetgierig soms zich boven de op pervlakte verhieven en dan in. het zon licht schitterden; zoo zogen wij talrijke zaagvisschen enz. Op en tusschen de reven waren het de fraai gekleurde, in blauw of oranje, die onze bewondering opwekten. Zeeappels, zeesterren, polypen. zee- planten enz. waren ook in allerlei grootte vertegenwoordigd. Hoe gaarne wij een nauwkeurig on derzoek hadden ingesteld naar die zee- bewoners, wij moesten weg. maar met genoegen dtenkven wij aan ons uit stapje terug. üemeayü Nieuws. De klad. Overal komt de klad in zelfs in 't menschenvleesch als voedingsmiddel. Uit een West-Afrika arisch bericht: „Zie ken en (gewonden, door de Franschen naar de kust gezonden, werden door de inboorlingen overvallen, gedood en opge geten". Eea onverwacht resultaat. Onlangs had de Luxemburgsche Re geering een prijsvraag uitgeschre en voor den bouw van eene nieuwe Indu strie- en Handelsschool. Twaalf ent- werpen werden ingezonden, waarvan er- twee werden bekroond. Nadat de couverts die de namen en motto's der inzenders bevatten, waren geopend, bleek dat 10 der mededin gers architecten en uxj beide anderen geen bouwkundigen waren, en juist deze laatsten waren de bekroonden. Eigenaardig is nog, dat een der prijswinners nog kort te voren teeke.- naar was op liet atelier van een .i» r aichitecten, wiens arbeid niet oor eene U.kroning wea'd waardig ge keurd. Een vreemde geschiedenis. In het Zwitseffsche kanton F; ei- burg bestaat een eigenaardig gebruik. Er woi'dt daar namelijk van gevange nen, die dit maar ©enigszins kunu.-n betalen, dagelijks een gulden vergoe ding voor kost en logies gevorderd. Nu werd vóór ruim 10 jaren een welgesteld burger tot 8 jaren gevan genisstraf veroordeeld en om nu ze ker te zijn het gedurende die uiht jaren voor hem uit te geven geld, zijnde 2920 gulden, te ontvangen, Let de kantonnale regeering den veroor deelde deze som aanstonds bij z^n intiede in de gevangenis betalen. Nu gelukte het den man te ont vluchten en buitenslands te komen. Na 10 jaar was zijn straf verjaard en trok hij weder naar zijn vader land. Het vreemde van de geschie denis is echter, dat hij nu een eisch. tot terugbetaling: der f 2920 heeft in gesteld. omdat hij geen kost en ogies genoten had. En. o wonder, de eisch is hem toe gewezen. Alleen werd hem het recht ontzegd' de rente van 10 jaren van die f 2920 to vordeiien, welke hij ook nog had willen ontvangen! Het duel in FrankrijF. Ailerwege, vooral echter in Duitscii- land en Oostenrijk, gaan er stemmen op om toch een einde te maken aan de belachelijke en barbaarsch© ge woonte van duelJeeren. Wel s het succes van die ijvenaars der ware beschaving nog niet zeer groot, doch zij hebben den stoot gegeven aan eene strooming, die vroeg of laat toch wel baan zal breken. In Frankrijk schijnt het duel ech ter in een bloeitijdperk te veikeeren. Onlangs las men immers over ten soort „duel voor genoegen", dat te Parijs had plaats gehad. En nu komt in een der 'Fransthe dagbladen eene advertentie voor, waarbij iemand zich recommandeert als ..du el-leer aar". Getuigschriften van tevredenheid over spoedig in goed onderricht staan hem ten dien ste, ziegt hij. Als men dus wordt beleedigd of men wordt uitgedaagd en men Kan niet duelleeren, dan maar even naar dien leeiraar toe en de degens kun nen gekruist worden. Vervolg Stadsnieuws Strafzaken. Op Woensdag 1 April zullen niet minder dan 144 overtredingen, w aarvan 61 wegens dronkenschap, door den kantonrechter worden behandeld. Schouwburg. Wij verwijzen met betrekking tot de uitvoering in den Haar_ lemschea Schouwburg morgenavond naar de rubriek Letteren en Kumt in ons Tweede Blad. V i j f d e Bachconcert, De Bachvereeniging heeft bij l aar laatste concert ons doen kennis ma ken met den jongen en uitnemenJen violist Henri Mart eau, professor '"sn het conservatorium bei Genève. Om welke reden weet ik niet speelde bij niet het op het programma vermelde Concert van Dalcroze dat meen ik door den componist hem is opgedra gen maar het door wel bijna alie groote violisten hier. gespeelde Con cert van Beethoven. Voor velen zal deze wijziging em teleurstelling 2i;n geweest. Wat mij betreft, had ik gaarne met Dalcroze's werk ken uil gjemaakt vooral nu het ons door den uitveitkoren vertolker zou :ijn voorgesteld. Om met Beethoven's concert, een indruk te geven waarop de herinnering aan een Joachim of onzen Jozef Cramer zonder invioei blijft, is voor een jong kunstenaar, hoe dan ook vertrouwd met de ge heimen van dat gqdeelte der kunst, waaraan hij tot nog toe zijn leven wijdde uiterst moeilijk. Zonder ech ter in vergelijkingen te treden mag gezegd worden dat wij Dinsdagavond etem violist van benijdenswaardige gaven hebben gehoord. Zijn toon is warm en rijk aan nuanceering, ïijn techniek magistraal en beide staan in dienst van een gezond en natuur lijk muzikaal gevoel; zoodat men gaarne en met blijvend» belangstel ling naar zijn spel luistert. Het laat zich dan ook begrijpen dat de 1 eer Marteau voor zijne voordrachten - - behalve genoemd Concert bestaarde

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2