Tweede B3ad, Liefde en Haat. Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 26 Maart 1903 Nr. 6055 I Een 'planter wij geer. I,Mr. P. Brooshooft, die in Bant n toeft om nieuwe indnukken op te d'jcn welke hij mededeelt onder den t« Van Putten in Bantam, bezocht otk dr. J. l'Ange Huet, vroeger redacteur van het Dagbl. voor Ned.-Indië, oie zich nu in cUe wildernis heeft terag- gpt rokken om koffie te planten, zie hier eenige grepen uit een zijner schei- sen: Rankas-Bitoeng is reeds met vroo lijk in de kotta zelf. maar stel u voor op 6 a 7 paal van daar. geheel Veria ten te midden van koffietuinen en (jenige armoedige kamponghuujes, slechts bereikbaar langs een door bosch slingerenden, half onderhouden bergweg, een pondok van hout en képang met een brok morsige san de voeten klevende klei tot voorerf, tegen diefstal beschermd door een bamboe-pagger, zonder eenige meu- be!weelde dan de noodige stoelen ta fels, rust- en bergplaatsen en d't van de menschen verlaten oord, in kalmen ziele-vrede bewoond door een volui') 3d totok, uit een geslacht van Europe?- sche intel'iectuels, die met de werdd beeft afgerekend, zijn koffieaanplmt- je beheert met zoo weinig omslag nis mogelijk is om zijn tot een minimum herleide behoeften te vervullen tfa niettegenstaande deze eigen ontberin gen, uit aangeboren billijkheid do p- gezetenen van zijn crfpachts-pero -:e-l- tje voor hun toegeeflijk gecontroicer- den arbeid niet met een hongerlo m afscheept, den gebrekkigen of buiten hun schuld achterlijken uit de typi sche dubbeltjesdoos een ketipje meer toeschuift dan hun wellicht toekomt, gehurkt voor zijn taegangstrap ce luidjes, mannen, vrouwen, kinder.»n, op houten mandoersbonnet jns, baboï- lend, lachend, kwinkslagen wisselend hun meer of minder eerlijk verdiend loon uitbetaalt, hen zelf daarbij naar hartelust laat kakelen, lachen, elkan der toegillen, de kinderen met uiüx neemt bp zijn tournées in de tuinen, met hen babbelt of lachend schuld bekent als ze hem verwijten dat toe- wan ditmaal zoo stil is, die hui;.es der menschen behoorlijk onderhoudt, hen bijna nooit op taak, maar op dag loon laat werken, bewerende dat oe doorsnee-inlander een' fatsoenlijk man is die fatsoenlijk moet worden behan deld stel u dit alles voor en gij hebt den plantei'-wijsgeer-kluizenaar-ar- menvriend1, dien ik 23 Januari 19 )3 bezocht op zijn erfpaclitsperoeel Tjem- paka. En toch houdt-bet landje zich staan de: de voorvaderen van dien erfpach ter. dr. .T. l'Ange Huet, zouden hebben gezegd: ga boulotte. Wie dit in dien tegenwoordigen tijd van een liberia- aanplant kan getuigen, mag tevreden zijn. Had de koffie/markt den heer Iluet niet in den steek gelaten, den zou Tjempaka een model-onderneming zijn, waar de winst gelijken tredhieM met goede behandeling van den wovk- man. Ik kon op Tjempaca, zoo dicht hij Rankas-Bitoeng. niet nalaten te dm- ken aan de togen stelling: Multatuli docxP theatrale volksliefde zichzelf verheerlijkende l'Ange Huet, voer de wereld verborgen, zijn goedheid zelf niet voelende, de arme mi gevend wat hij kan. Zijn levenswijze (s ove rigens die van den achten kluizenaar. Bedienden heeft hij niet, of liever ze- zijn ew! wel, maar hij heeft ze door en door verwend. Het op zijn achter erf als in Abrams schoot levende ge zin, met die noodige so ed ar a's en ac hats, doet niets voor hem dan een stukje harde kip braden, rijst koken en zijn bed opmaken. Als hij, met voor den ruim zestigjarige vervaar lijke stentorst-om een dienstbaar we zen oproept,, naar voren, naar achte ren, naar al die vier windstreken, dan komt. er niemand; ten slotte doet hij zelf, momped-vegoelijkend, wat hij bij uitzondering eens had willen laten doen. Hij zet zijn eigen kopje n.or- gen-ltoffie, hij smeertdroeve naglip van de vadnrlandsclie koffietafel zijn twaalf uursboterham en snijdt öe zwartharde kippenkluif, door een vluchtige bruine schim op tafel ge spookt, aan kleine belegstukjes er op. De plektuinen, pulpmolentjes, dróge rijtjes, sorteerder! jtjes, wasscherij- tjes, alles zoo handzaam mogehjk, zijn dan reeds in tevreden morgen- ges! enter bezocht. Met menschen en kinderen is gepraat, geknord, gedeeld in zieiktetjes, geholpen in lekkende dakjes. Nu, na het ..twaalf uurtje t:)". wordt gerust, gezorgd voor hond en kat, in den luierstoel' geleizen uit a'le werelden naar Tjempaka gebrachj^ Feuilleton. Vertaald uit het ENGELSCH. 20. Hij rende hem. achterna. De grond was zacht en stevig maa.r hij had noc geen twintic passen geloopen, of hij was overtuigd, dat het geluid van zijn voetstappen het oor van den ander moest bereiken en dat op die wijze vervolging nutteloos zou zijn. Daar om ging hij over tot lange, snelle stappen en naderde behoedzaam de olmen. Verborgen achter hun stam men gluurde h:: in de richting, die de vluchteling genomen had. Het woud scheen zich daar als een waaier uit te spreiden, en het was niet zoo on doordringbaar als het deel, dat hij pas verlaten had'. Eerst onderscheidde hij niets; maar juist was hij besloten maar weer voort te gaan, en de rich ting te volgen, dde de gedaante ge nomen had. toen. hij hem nog eens weer zag. en dezen keer had hij ab solute zekerheid. De gevederde hoed, de korte schoudermantel en het gevest van d'e getrokken rapier in zijn hand door de leestrommel of hartelijke' vrienden-bezending. Dan is luat de avond-nassi, met inlandsche toespijs, en een langzaam insluimeren op het eenzame bed in eenzaam bosch, met eenzaam nadenken aan wat weleer is genoten en geleden in die schijn- schoone wereld. Grijze en wijze man, ik voel uw tra gische berusting. Ik heb geleefd het leven van zaken, genomen tien gul den voor wat slechts vijf waard was, ik ga nu mijn wilgendamsclie kiez3vs met mij zelf wed-er een kat in den zak verkoojJen maar iets wat nooit ijqmaiul van me zag, iets van gevoels diepte sluimert in mij en met dien kleinen voelhoorn trek ik tot mijn begrip uw strijd, uw onvoldaanheid met den toch zoo degelijken letterar beid, uw walgen van het nieuws er- zamelen voor gulzige menschen, uw weggaan naar Bantam's verget,elh'-,!d, uw ook dMr nog gekoesterde illusies, hun schimmig vervloeien de een ra den ander en thans uw gelatenheid., uw inzien van het nuttelooze der le vensreis. uw berustend afwachten t an het einde. Maar de arme lie,dien van Tjempaka zullen later spreken van een goed man, die daar onder hen heeft ge leefd." Stadsnieuws. Tot President van de Recht bank alhier is benoemd Mr. J, de Clercq van Weel, tot vice-president Mr. Lose- caat Venneer, tot rechter Mr. Van Nes van Meerkerk, thans te Alkmaar. Onver eenigdeVereeniging. I-Iet N. O. G. Bestuur in Haarlem is in [toorn, Het fronst de wenkbrauwboog en 't som. [ber oog schiet vlam. Dat sedert lang de opkomst slecht was [is een doorn In 't vleesch vam het Bestuur; waarom en [hoe 't zoo kwam, Dat is een zaak waarover veel zou zijn te [praten, En waarbij zeekre Bond een vêer zou [moeten laten. In dezen lijd van vakaansluiting zijn de [woorden Van solidariteit en trouw in ieders mond, Men zingt ze uit, in daavrende accoor- [den, Men bouwt er stelsels op als op een vas tten /grond, Het N. O. G. helaas verloor, o woede en. [spijt, De trouw en zelfsde solidariteit. Maar hoe 't ook zij, die zaak is er nu toe [gelegen, De hakbijl staat gereed, de afdeeling [moet dood. Heeft het Bestuur in pijn en smart ook [lang -gezwegen, Thans wanhoopt het geheel aan dagend [morgenrood. Wie ter vergadering zich nü nog gaat [begeven, Komt slechts om !t N. O. G. te helpen bij [zijn sneven. RIJMELAAR. Uit de Omstreken. Heemstede. Sedert Zaterdag zijn alhier niet min der dan 5 honden vergiftigd; tegen den vermoedelijken dader is pro ces-ver baal opgemaakt. Op Dinsdag 31 Maart, voorm. 10.18 uur zal ten Raadhui-ze een-e vergadering wor den gehouden van het college van zetters voor de personeele belasting. Binnenland. Oesterteelt. De Ierseksche en Thoolsche Ct. schrijft: Over 't algemeen zou men zeggen, dat er iets meer leven in de verzen ding van oesters is. wanneer men ten minste de 2e, 3e en vooral 4e soort mag meetellen. Voor de eerste soort, blijft de Engelsche oester nog steeds een kwade concurrent. Was België eerst het operatie-terrein voor de Engelsche marchants, in de laatste weken zijn zij ook naar Duitschland getogen om daar hun waar aan den man te bren gen .tegen ongekend lage prijzen, en een mooie groote vette oester, tegen een. klein prijsje, daar wil de Duit- seher wel aan. voor de besmetting is men daar schijnbaar niet bang. Het ziet er dan ook voor de Hol- landsche kweekers maar donker uit, nu men ook in Duitschland van de was voor Tutbury voldoende Het was Harden zelf en eindelijk was er ge legenheid hem te vangen. Langzaam en vastberaden stak d'ê Ridder de open ruimte over. Hij was te ver af voor een pistoolschot, anders zou Tutbury het gewaagd hebben, hoe onzeker het licht ook was, en hij was ook te ver om hem met eenigen kans op succes te achtervolgen. Het wild was nog niet gevangen, maar het ein de toch nabij. Tutbury zag hoe hij de open grasvlakte overstak en wacht te op een gelegenheid, dat Harden het voortgaan belet werd en tot hem terug zou keeren. eer hii zelf nog een stap verder deed. toen zag hij plotse ling dat de Ridder een aanloop nam en een sprong maakte. Op een afstand hoordie hij een zwak „bum!" alsof een lichaam met kracht ter aarde kwam, en toen was Harden weer verdwenen. Zoo snel was dat gebeurd, dat Tut bury een oogenblik zijn oogen nau welijks kon gelooven. Toen kwam hij tot bezinning sprong met- een schreeuw vooruit en rende dezen keer, tot hij de plaats bereikte, waar Harden uit het gezicht verdwenen was. Hier was de stroom, die door het woud loopt. Harden in den weg ge komen en hij was er overheen ge sprongen. „hollander Austern" niet weten wil. Velen zijn er. die groote partijen eer ste soort. voor -zooverre deze opge- vischt zijn. moeten terugzaaien of op de perceelen laten liggen, wanneer men ze niet voor de .vijfhoeken" moet opvisschen, welke dit jaar meer dan anders voorkomen. Onnoodig te zeg gen. dat dit een groot verlies is. Dure perceelen, welke voor de groote oesters gehouden moeten worden, heb ben dit seizoen gedeeltelijk zoo goed als renteloos gelegen en de fiscus laat zich niet verbidden wanneer d'e tijd voor de pachtbetaling daar is. Voor velden zal de vorige week een moei lijke week geweest zijn. want de fatale termijn van 15 Maart slaat ieder jaar in menige kas een groot gat en het is de vraag of het dit jaar wel gestopt zal kunnen worden. Zuider-Hypotheekbank. Wij ontvingen het verslag 1 der Naarnlooze Vennootschap ,Zuider-Hy- potheekbank". gevestigd te Breda. Daaruit blijkt, dat de winst-en ver liesrekening sloot met. een voordeelig saldo van f 18.888.065. en dns na af schrijving van f 7.060.685 een te ver doelen winst overblijft van f 11.827.S8. Er wordt voorgesteld aan de aan deelhouders een dividend uit te keeren van 4 en een surplus-dividend van f Kranig zwemmer. Maandag j.l. zwom de rijksveldwachter Van Waarde, te 'sTIerto-gehbosch, zes maal de wetering in den polder „De Vli-ert" over, ten einde een strooper te verbaliseeren, die zich achter de wete ring veilig waande door de door hem gebruikte netten, lokvogels, ja, zelfs zijn hut over de wetering te brengen, zoodat voorloopig aan zijn kievitenvanigst een einde is gemaakt. Naar het zich laat aanzien zal het kou de bad, of liever zullen de koude baden, den. kraniigen politieman geen onheil be rokkenen. Letteren en Kunst. De Z inger-dichter J. H. Speenhoff Maandagavond ontvingen de bezoekers van den Schouwburg, die daar de voor stelling van „Moarna Vanroa" bijwoonden, in de pauze een papiertje, aankondigend dat „het Vrije Tooneel" weldra ook hier ter stede zal optreden. Het Vrije Tooneel" is een nieuw 'ge zelschapje, dat zich in den loop van dit seizoen te Rotterdam heeft gevormd. Wat het geven zal kunnen wij dus nog niet beo ordeellen, daar de kennismaking nog moet geschieden. Maar toch willen wij naar aanleiding van een entrefilet in de „Hollandsche Revue" even de aandacht vestigen op den leider van het gezelschap, den zan ger-dichter J. H. Speenhoff, tot dusver meer bekend als caricaturist. De „Hollandsche Revue" blijkt slecht te spreken over humoristische couplet- zangers als Chrétiennï, Nico de Haas, Abr.am de Winter en dergelijken. Maar dan schrijft de redacteur o. a.: die weet hoe het goede Holland sche publiek, dat gemoedelijk beluistert en zelfs toejuicht, hij zal 't bijkans een onmogelijkheid vinden, dat ditzelfde pu bliek met waarlijk vereerende ingeno menheid hulde heeft kunnen brengen aan een o zoo eenvoudigen jongen man, die rustig, zonder emfase, met beschei den stem, zichzelven zeer bescheiden alckompagïieerend op een guitaar, een liiedje begint te zingen als dit: Kleine kleuters blond en blij Komen met de maand van Mei, Zoete snoetjes, Dribbelvoetjes, Kleine kleuters blond en blij. Slapen in een bed van zij. Kleine kleuters arm en schraal, Oogjes kijken ziek en vaal Stille hikjes, Traantjes, snikjes, Kleine kleuters arm en schraal, Slapen in een hospitaal. Kleine kleuters, lief en teer, Woelen angstig heen en wêer. Niemand kent ze Of verwent ze, Kleine kleuters, lief en teer, Gaan naar Onzen Lieven Heer. En toch is dit gebeurd. De dichter-zan- ger van dit liedje heeft een piotselmgen bijval gevonden. Zijn „Kleine kleuters" is, waar hij het zong, met ontroering be luisterd en toegejuicht. Dat lijkt ons een verblijdend teeken. Het bewijst, dat ons volk, 't welk van Terwijl hij naar de breedte van den stroom keek, ontsnapte hem half onbe wust een kreet van bewondering. Tut bury was zelf een buitengewoon goed athleet, maar dit "in" ^:n krachten te boven. De sergeant kon aan den stei- len oever zien dat het langzaam stroo men de water hier heel diep was. daar om deed hij als een otter en was in een paar slagen naar den overkant gezwommen. Terwijl hij den oever opklauterde, zag hij welk pad Harden voor zich zelf gemaakt had in het gras voor hem envolgde dat snel maar behoedzaam. Plotseling zag h;< dat hij de grens van het bosch naderde en toen hij aarzelend bleef stil staan als om te bepalen welken koers nu uit te gaan, zag hij een open vlakte voor zich, terwijl aan zijn rechterhand een lan ge vleugel van liet woud zich uit strekte tot de muren van Coombe Royal zelf, wiens donker-purperen silhouet met Kenelin's Toren er hoog boven uitstekend, daar solide stond 'afgeteekend tegen den avondhemel. En vlak voor hem als om het schoone landschap te bewonderen stond Har den zelf zonder eenige beschutting. Hij stond met zijn rug naar Tutbury toe, dus met het gezicht naar Coombe Royal en tweemaal nam zijn tegen- liet voorgeslacht zulke schitterende lied-1 jes heeft geërfd en dat sinds met zurè deunen zijn zlngens-lust heeft bevredigd, nog al/tijd de kracht van een eenvoudig stemmingsvol liedje gevoelt. Speenhoff's liedjes zijn voorbestemd om populair te worden, om volksliedjes te zijn. Zij vloeien gemakkelijk, in hun bouw is nergens iets geforceerds en zij zijn zoo doodeenvoudig dat, om ze te be grijpen en den geest ervan te waardee- ren, zelfs geen inspanning wordt ge- vraa/gd. Een vijf-en-twinitigtal van die liedjes zullen weildra in een bundel verschijnen, en, wellicht spoedig, zal men ze alge meen hooren zingen In de voordracht van Speenhoff komen deze liedjes meer tot hun recht dan bij het lezen: maar als men ziet, hoe dood eenvoudig de zanger dat doet, rustig ge zeten, met een stem zonder nuance, zon der gebaar, zonder zelfs een regel te sousllgneeren, dan wéét men beslist, dat ook het volk ze zingen en genieten kan, dat ook de eenvoudigste 't genot van Speenhoff's liedekens waardeeren zal. En dit is een hcuehelijke zekerheid. Voor den dichter-zanger èn voor zijn publiek Verscheiden gezelschappen en sociëtei ten hebben Speenhoff dan ook reeds uit. genoodiigid in hun kring zijn liedjes met guitaar-begeleiding te komen voordra gen. Ma? men in een Schouwburg fluiten? Er is op het oogenblik in Parijs een vrederechter wij zouden zeggen een kantonrechter die er danig mee in zit. Hij is nl. -ehouden om recht te spreken in de zaak .l'affaire" van het concert-Chevillard. Het is geen groote zaak. Er is geen kans dat ze Frank rijk in twee vijandelijke kampen zal verdeelen, zooals b.v. dia Dreyfus-zaak; maar ze is daarom niet minder moei lijk, en de brave kantonrechter zal over 8 dagen uitspraak moeten doen. Do feiten zijn de volgende: Twee liefhebbers waren gewoon el- ken Zondag naar het concert-Chevil lard te gaan. Dat is niets bijzonders en zelfs te prefereeren boven café-be zoek. En toch als zij naar een café waren gegaan, waren ze waarschijn lijk niet met de gerechtigheid van hun land' in botsing gekomen. De twee brave burgers waren nl. echte melomanen. wat hier zeggen wil dat zij in de muziek sterk gepro nonceerde meeningen hadden. Men weet dat niemand aan politiek doet. hetzij radicaal of conservatief, of hij komt in strijd met iemand of iets. Zoo i3 het ook in de muziek, de let terkunde en de schilderkunst. Onze melomanen waren vóór Wag ner en tegen Mozart, of voor Mozart en tegen Wagner het doet er niet toe. Vast staat dat alle Zondagen, wanneer er op het programma een nummer stond dat. hun niet beviel, hun gefluit de lucht vervulde. De administratie der concerten be sloot op energieke wijze in te grijpen. Zij kende haar mannekes. Er werd goed wacht gehouden aan de con- tröle, en toen de trouwe bezoekers zich op een Zondag aanmeldden werd hun den toegang ^eweigerd. En daar door ontstond het hangende proces. De vrederechter zal zich moeten uit spreken, >maar de zaak zal wel tot in cassatie worden voortgezet. Het gaat om een principe, een zaak van gewicht voor concert- en schouwburgzalen. Heeft men het recht daar te fluiten als een stuk muziek- of tooneelspelkunst je niet bevalt? AWaus is toegestaan, wordt zelfs aangemoedigd en aange kweekt, waarom zou men dan niet mogen fluiten? 'n Moeilijk zaakje! Gemengd nieuws. Modernisme in 't Notarishuis. We lezen in 't Rotterdamsch Nieuws blad: De moderniteit is warempel ail doorgedrongen tot liet Notarishuis, plaats waar toch bij voorkeur het antieke wordt bewaard en geëerd. Er staat, om te verkoopen. heden een... automobiel! Een complete auto mobiel! Nü reeds! Droevig staat dit moderne instru ment, vroeg verouderd, in de donkere achterzaal, waar bij verkoopingen de .rommel" pleegt te worden geëtaleerd. Zij staat daar droevig, als een jong professor op zijn zeventigsten verjaar dag, als een almanak voor 1903 op 1 Januari 1904, als een veroordeelde die zich onschuld i« gevoelt, als een da- mescostuum dat uit de mode is, af gewezen, onbruikbaar verklaard. Zij staat daar ellendig als een ren paard op vildersstal. Zij staat daar als de automobile ge worden klacht, dat alle aardsche groot heid slechts tijdelijk is, en de men- sclie onrechtvaardig en snood zijn. stander hem onder schot en tweemaal liet hij zijn pistool weer zakken. Har den was niet binnen het bereik van zijn kogels. Tutbury schudde het hoofd, en liet het pistool weer in zijn gordel zakken. Er was geen andere kans meer voor hem over dan eenige meters op hem te winnen door zacht jes vooruit te sluinen en dian zijn man neer te schieten. Harden was verzon ken in het tafereel, dat zich voor zijn oos- vertoonde. Hij woei zich met zijn hoed wat koelte toe, en Tutbury zag den glans van het avondrood op zijn mooie haar Langzaam en behoedzaam bewoog de sergeant zich voorwaarts met het pistool in de hand toen zijn voet op een drogen tak uitgleed, wat een krakend geluid veroorzaakte. Tut- burv was nog in de schaduw van de hoornen en bliksemsnel hief hij zijn hoofd op. in de hoop. dat het geluid den ander niet bereikt zou hebben het was zoo onbeteekenend geweest. Hij tuurde in de duisternis om het effect van zijn domme streek waar te nemen ,en vloekte daarop binnens monds, want Harden had scherp rondgekeen en keek nu zijn kant heen. Zijn getrainde organen zoo gevoelig als die van een hert. hadden het snel ritselen van den tak gehoord en toen de doodelijke stilte gevoeld, die daar- Hoe kort geleden wellicht, kwam zij glimmend en fonkelend en stralend en glanzend uit de werkplaatsen. En nu wordt haar stoffig, vunzig lijf door vuile handen bevoeld, bewreven. Wolicht geen maand voor dezen zat een'elegante jongedame, frischblozend en gelukkig op de zachte kussens van de voorbank, en heden zat daar een opkooper. ontevreden, loenzend naar een liefhebber voorhet vod! Tot vele ernstige bespiegelingen wekt u zoo'n automobile in een nota rishuis op. Gij keert tot uzelven in en gij overdenkt hoe kort roem en glo rie duren! Zakenmenschen bespiegelen noch tans niet. Ten overstaan van de ver oordeelde automobile spraken zij van morgen zoo rustig als hoorden zij van aardsche vergankelijkheid nooit. Zij gaven hun opinie over de handels waarde, en die was niet ongunstig. Zij geloofden de automobile alsnog bruikbaar! Wanneer meermalen auto's ten no taris-huize verschijnen gaan, wordt het waarschijnlijk dat H. B. Sers een vereeniging stichten .tot het beproe ven van automobielen", in navolging van die eertijds bestond ..tot liet be proeven van pleziervaartuigen". Méér dan één aardig tochtje hebben de vernuftige leden dier vroegere club op een ten verkoop geannonceerd vaartuig gedaan. De secretaris schreef trouw op alle annonces en in een vrijen Woensdagmiddag werd de nrobeertocht bepaald. Natuurlijk volg de daarna stereotiep de mededeeling .dat de lieeren er van afzagen!" Iets dergelijks krijgt levensvatbaar heid als het verkoopen van oude auto mobielen meer in zwang raakt. M ant het spreekt vanzelf, niemand koopt een automobiel, óók geen oude, zonder proeftocht te hebben gemaakt. Met de notaris-automobiel zullen ge gadigden waarschijnlijk gelegenheid hebben gehad op hun beurt een Beurs- pleintje rond te rijden! met afslager, bieders en mijnroepers op het mid- ®en trottoir. En de verkoomn- van de droevige automobiel werd een vroolijke plech tigheid. Een Hollandsch schip verbrand. I-Iet, Nederlandsche zeilschip Atvri- cilia", UapiteinPronker, komende van New-Yoiik met*7262 fusten petroleum, kwam den 27en Februari j.l. op de Eransche kust en ankerde ongeveer 400 meter van de kade van Reui'ie (Gironde), waar het den volgenden dag zijn lading, bestemd voor eenig- fabrieken in diem omtrek, begon te 'os sen. Deze lo-ssing liep op de gewjne wijze af en er bleven op den 19en de zer slechts 400 fusten aan boord." d'e voor een andere fabriek waren be stemd. De „Amicitia" was een ijzeren driemaster, gebouwd in 1885, metende 1113 tons en toebehoorende aan r<n heer P. v. d. Hoog te Krimpen a d. Lek. Kapitein Pronker, die een-ge zaken moest afdoen, had Donderdag morgen zijn schip verlaten om naar Bordeaux te gaan en ïiet commando oven-gedragen aan den len stuurman. Behalve de bemanning, die 18 koppen telde, waren een ambtenaar der->u- ane, een waker en de directeur vr n een der fabrieken aan boord. T-vte lichters lag/en langszij, een geladen, tleirwijl men met de lading van een tweede zou beginnen. Juist om 5 mi nuten voor vieren hoorde men een vreese/lijke ontploffing in het midden- ruim, waar zich vier matrozen bevon den. In woiinige minuten stond Let schip van het eene eind tot het andere in brand en ieder zocht zijn heil in de vlucht. De lichters kozen dadülijk biet ruime sop. Twee der mannen óie in het ruim waren bekwamen ;!ve brandwonden en wisten zich tijdig te redden. De derde, ernstig gebrand aan het gelaat en de armen, sprong ver boord en weitd door twee bewoners van Reuille in een roeiboot opgeviscUt terwijl de vierde op gelijke wijze werd: gereid. Alle schepelingen begaven zich aan land, waar de drie gewonden in het hospitaal van Blave werden opge nomen. Aan redding van het schip viel niet te. denken, het brandde lot laat in den avond en is toen gezon ken, terwijl de brandende petroleum vaten nog geruimen tijd op het water bleven drijven. De schade wordt op 300.000 francs geraamd, terwijl 'ie kapitein bovendien nog 15.000 fraims verloren heeft, - die hij in zijn ltaj had geborgen en den volgenden nag naar Nederland wilde opzenden. Een Spoorweg van Europa naar Amerika, Het reeds lang beraamde plan van een Europeesch-Ame-rikaanschen spoorweg begint thans volgens mede- deelingen dienaangaande in de Scot tish Geographical Magazine, vasten vorm aan te nemen. Amerikanen heb ben een syndicaat gevormd en doen pogingen bij de Russische regeering ter verkrijging van liet privilegie om het Aziatisch gedeelte van de lijn aan te leggen van Vladivostock naar Kaap op volgde. Tot Tutbury's vreugde deed hij een stan voorwaarts als om hem te naderen en zich te vergewis sen, waar het geluid vandaan was gekomen, maar even snel keerde hij zich weer om. en ging recht vooruit midden de open vlakte over in de rich ting van Coombe Royal. Een gedeelte van dezen strook bosch boog zich in een half cirkel en Harden begaf zich daarheen. Hij haastte zich niet. maar wandelde, alsof hij bezig was een luchtje te scheppen. Als Tutbury die plek maar kon bereiken, voordat Harden daar aangekomen was. dan was zijn laat ste uur geslagen. Langzaam en voor zichtig stond hij op, steeds in de schaduw blijvende. Snel bepaalde hij zijn gedragslijn en in het bosch te ruggaande begon hij het nu op een draven te zetten. Hier in het bosch waren de voetstappen bijna onhoor baar en zouden Harden niet bereiken, daarom liet hij zich nu niet meer be teugelen Tutbury draafde nu uit alle macht; maar als hij zoo nu eu dan eens snel, onderzoekend een blik op Harden wierp, zag hii dat de laatste, ofschoon nog onverschillig daarheen wandelend, zijn snelheid vermeerderd had en in weerwil van Tutbury's in spanning de bedoelde plaats eerder Numaino. Het syndicaat zon dan de fondsen verschaffen, den spoorweg bouwen en dien gedurende een be paald aantal jaren exploiteren waar na de Russische regeering de zaak te gen een overeen te komen prijs kan naasten Ook zou het syndicaat gron den geschikt voor ontginning en mijn- concessies krijgen. Het plan zou dan zijn om een lijn te leggen die Vladivostok verbindt met Kaap Numaino aan de Behring- straat; vervolgens zou een tunnel ge bouwd worden onder die zeeëngte en de Amerikaansche oever van de Behringstraat met do spoorlijnen in Canada verbonden worden door een lijn dwars door Alaska. Op die ma nier zou een doorioopendo ijzeren baan geheel Europa, van Calais tot Konstantinopelbeneyens een groot deel van Azie, verbinden met het ge- geheele vasteland van Noord-Amerika. Het interessantste deel van dien ar beid zou zeker zijn het maken van den onderzeeschen tunnel ter verbin ding van de beide oevers der Behring straat. Die zeeëngte is niet al te breed, minder althans dan het Kanaal tus- schen Dover en Calais en in 't midden, bevinden zich twee eilanden. De tun nel zou dus in twee sectiën gemaakt kunnen worden en men denkt er aan dérx onderzeeschen koker samen te stellen uti buizen van hetzelfde sys teem als die welke vervaardigd wor den voor den tunnel onder de St. Lau- rens-rivier. te Montreal Aanvankelijk had! men er aan gedacht over de engte een brug te slaan maar de stroom is te sterk en de ijsgang tegen het einde van den winter te geweldig om dat plan te kunnen verwezenlijken. Overigens zal de houw van de -Azia tische lijn'géén ernstige moeilijkheden aanbieden, evenmin de lijn in Alaska Yukon. Men zou zich vergissen als men meende, dat het Amerikaansche con sortium. dat zich met. de toebereidse len voor dit reusachtige werk bezig houdt, bewogen wordt door een huma nitaire of wetenschappelijke gedachte. Er ligt op dén bodem van het plan natuurlijk slechts een geldquaestic. De bedoeling is de ontginning van Sibe rië en Alaska. Siberië belooft een der vruchtbaarste landen te worden, veel belovend: voor landbouw en veeteelt en vooral voor mijnbouw. In niet min dere mate moet voor Alaska een toe komst zijn weggelegd, waarvan men in het oude Europa nog slechts een flauw idee heeft, Alaska houdt men voor een land van iL en sneeuw: dat is het geval in 'en winter, maar zo mers is dat land het evenbeeld van Florida of Louisiana, In elk geval zal wanneer deze Euro- peesch-Amerikaansehe spoorweg wer kelijk mocht slagen, een begin ge maakt zijn met de industrieele ont wikkeling van landstreken, die tot heden nog zoo goed als onontgonnen bleven. Een somber geval. heeft zich voorgedaan op een afgele gen boerderij in den staat New-York. Een dame, Trowbrigde, plotseling door een vlaag van krankzinnigheid, overvallen, doodde eerst met een stuk ijzer haar 80-jarige moedervervol gens wierp zij zich op haar dochter, van 26 jaar. wie zij met een scheer mes nagenoeg volkomen het hoofd af sneed. Voortdurend meer opgewonden ge worden. stan de krankzinnige den stal, waarin zich 18 koeien en 3 paar den bevonden, in brand. Een aantal personen kwam toeloopen. om de on gelukkige dieren te redden,, waarop de vrouw een revolver rondzwaaide, en dreigde hen te dooden als zij nader kwamen. Daarop wlierp zij de re volver weg, plaatste een brandend i)Os stroo op het hoofd en wierp zich. Kre ten als een wild dier uitstootende, in de vlammen. Mevrouw Trowbridge was ven-laten door haar echtgenoot en had sedert dien tijd teekenen van verstandsver bijstering getoond. Sedert het vertrek van haar man had zij de leiding van de boerderij op zich genomen en kon men haar dikwijls in mannenkleeren zien meewerken. De Amerikaansche kolen-mijn werkers. liet rapport van de commissie, door president Roosevelt in October 11. be noemd, om de oorzaken na te gaan van de staking der werklieden in de ko len/mijnen en arbitlreerend op te tre den in betwiste punten, is openbaar gemaakt. In het kort beveelt de commissie een algemeene loonsverhooging aan, in de meeste gevallen van 10 pet., in sommige gevallen een verkorting van den arbeidstijd en een oplossing van alle geschillen door arbitrage. Zij stelt verder een minimumloon vast en een geleidelijke opklimming, spreekt zich uit tegen veroordeeling van per sonen door mijnwerkers of werkgevers op grond van lidmaatschap of niet-licl- maatschap van een vakvereenliging en zou bereiken dan hij zelf. En inder daad. zoo gebeurde het en toep de sergeant hij het doel was aangeko men, was Harden verdwenen, en alles wat hij voor zich zag was een smal paad'je, dat langs den rand van het bosch liep. Tutburv ging buiten da hoornen staan en bukte zich om het pad in te kijken. Terwijl hii dat deed, hoorde hij geritsel in het kreupelhout aan de rechterzijde p-- Harden stond voor hem met het zwaard in de hand. Zoo. hond! Ileb ik je eindelijk! Harden sprak die woorden. Zoo snel als de gedachte hief Tutbury zijn pis tool op en lei zijn hand aan de trek ker. maar een oogenblik later was het hem uit de hand geslagen en Har den stond lachend voor hem. Nu is 't mijn beurt, mijnheer. En zijn rapier schoot te voorschijn als de toug van een slang en trof Tutbu ry over het hart. Maar het haam as va nden sergeant weerstond dien aan val? Het rapier gleed met een schra pend gesis naar den kant uit en toen Hardon zich hersteld had om weer toe te steken was Tutbury ook gewa pend met zijn beproefd zwaard. Tus- scben d'eze twee vechtenden bestond een veete. tengevolge van eeuwen van haat, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5