Heerenhoetfen.n Pettenmagazijnen Bad Benthalm. Iflsis nisi! Ir ml LemonUieese Alkmaar. J.W.D.DUBURG, JAT raanberg J. PANDER, F. J. ZANTVOÖRT Sm GraÉt 1.11. VAN BUK S B85ÉM FjjQB Tafel lama» BepBia's voor perken Groote, ïerscbB Eieren, ill MeuMeering. Uitverkoop van Behangselpapieren enz. N ederlandsche Credietbank. Kr uisstraat 9. Duvsnvoordeslraat 14, Onze Brievenbussen. JAN W. LIPPITS Kindsrhuissinge No, 54. Goudsche, Leidsche en Edammer Kaas. W. Th. PIELAGE, Lange Veerstraat 9, Militaire kepi's van af fl. 2.25 HAARLEM. Verhuizingen onder garantie. V loer^ell, Karpetten Matten, I^oopers, en Restanten Parklaan 86. Vraagt uw leverancier stelt den duur van haar beslissing tot 31 Maant 1906. Over de erkenning of niet-erken- ning van de nnjnwerkersvereeniging spreekt de commissie zich niet uit en tegen gedwongen arbitrage is zij be slist gekant. Yervalschiog. Door toevallige omstandigheden is de Parijsche politie tot de ontdekking gekomen, dat een aantal kunstwer ken. die tegen reusachtige prijzen voor de musea van dien staat, aange kocht zijn, valsch zijn. Hie»t best 1011 van een fabriek te Parijs, waar val- sche schilderstukken van Diaz, Dou- bigny, Toulouse-Lautrec, Pilie envile andere kunstenaars vervaardigd wor den, is bij het ingestelde onderzoek ontdekt. De ee-ne ontdekking bracht de m- dere mee. Een jeugdig schilder. El>a:v. dk?ed beiangwekkendjei onthullingen, daan hij zonder aarzelen meedeelde, dat de beroemde kroon van Serniza- mis in het Louvre door hem. geteekencl is. Hij kon het bewijzen, zei hij, en overtuigde irelen door enkele trekkin dat cbe gouden kroon eter koningin van Kinive modern weik is. Voorts verklaarde Elina. dat tal van stukken, in het museum-Cama- valet ..gesmeed" zijn door nog lezen de kunstenaars en dat de meeste dia ken uit de collectie-Spitzler, in iut Louvre, valsch zijn! In het bijzon Ier is een zeken schild in de antiquiter. in zaai \an het Louvre vervaardigd, nz.ov do ieekening van een schilder, die.i Elina zou kunnen ïoemen. Alle bestellingen van valsche anti quiteiten waren door éénzelfden op kopper gedaan. Dezo exploiteerde de armoede der kunstenaars en de ou- noozelheid van rijke Yankees, ih.var was er niï zelfs in geslaagd op groote schaal de conservators van de musea te misleiden. Naar zich laat begrijpen), heb icn deze onthullingen groot opzien m de kunstwereld te Parijs verwekt. De di recteur van de nationale musea, Kaèmpfen. ontkent echter beslist. ch.t de Assyrische gouden kroon, da eenige die het Louvre bezit, en die een paar jaar geleden gekocht is. valsch zou zijn. Minder overtuigd is hij van de echtheid der coll'eciie-Spitzlier. Hij ral alle schilderijen stuk voor stuk onder zoeken. Door iederen valschen aankoop zou den een dertigtal beambten bedrogen zijn. De conservator van het betref fende departement toch onderzoek' 't aangeboden voorwerp eerst; daarna wordt, liet advies ingewonneif van an raad van advies, waarna de commz sie der musea in hoogste ressort be slist. Reeds zijn huiszoekingen gedaan hij kunstkoopers en experts en Don 1 ir- dag. namiddag heeft de directeur \an het. Lom-re een langdurige beraadsla ging gehouden met alle conservators, Een gevaarlijke gewoonte. „The Lancet" wijst er op dat tegen woordig sigaretten in den haarde! wor den gebracht, met een etiket op de doos, dat vermeldt, dat tabak en papfer zoo zuiver zijn, dat de rook zonder eenig ge vaar kan worden ingeademd. Tegen deze bewering doet hei blad een waar schuwing hooren. Het inademen van den rook, een bij vele sigarettenrookers geliefkoosde gewoonte, waardoor al de gevaarlijke bestaruddeelen in de longen worden gebracht, en zoo veel gemakke lijker dan anders in het bloed kunnen dringen, blijft een gevaarlijke en slechte gewoonte, al is de tabak nog zoo goed. Het is ons niet bekend of deze sigaretten in ons land verkocht worden, maar voor het geval dait dit geschiedt, vind© de waarschuwing ook hier een platas. De brand te Sydney. De verzekeringen, gesloten op de goederen en gebouwen van Ilentscli' entrepot te Miller's Point, dat door brand verwoest is. bedragen respectie velijk 110.670 pond stei'ling en 11.800 pond aterling. Voor de meeste verze keringsmaatschappijen in deze zaak betrokken, is het gebeurde een bedui dende slag. Het ongelnk op zee. De beide schepen van de „Fall Ei ver Line", die Donderdagavond in liet kanaal van Lond-Island in aanvaring zijn gekomen, de „City of Taunton" (transportschip) en de „Plymouth", (passagiersschip), zijn in zinkeilden toestand te Nieuw-Londen binnenge bracht. Laatstgenoemd schip werd door het eerste van voren aangevaren, waarbij Oie salons verwoest werd ai. Het water stroomde door de opening naar binnen en zes man van de equi page verdronken. Aan boord van de City of fnirafon werd éen persoon gedood, terwijl er éen wordt vermist en vijf zijn "c- wond. De opvarenden van de „Ply mouth behoefden hun toevlucht niet te zoeken in de reddingsbooten., daar liet beschotwerk den aandrang van water voor een belangrijk gedeelte tegen hield. Een groot aantal personen werd hij de botsing verwond. Statistiek. Een aardige statistiek is d»e verdee ling van een millioen werkelijk voor gekomen ongevallen, verdeeld naar den aard van liet ongeluk. Het staatje gaat uit van de Commercial Union te Philadelphia: Vallen van trappen, plaveisel, van stoelen en ladders, door valluiken enz. 212,000 verwondingen, 21.2 Paarden, wagens, karren, op hol gaan van uaarden en overrijden, rij den enz. 101,000 verw.10.1 Snijwonden door glas, machines, hakken enz., 99,400 verw., 9.9 Rijwiel: botsingen, omverrijden, vallen enz. 86,000 verw., 8.6 Gebroken vingers en allerlei derge lijke verwondingen 57,000 verw. 5.7 Stooten van eiken aard, vallende voorwerpen 56,500 verw., 5.1 Trams: botsingen, overrijden, onz. (ongevallen dier beambten niet inbe grepen) 39,900 verw.. 4.0 Spoorwegen. Door treinen en op treinen. (Ongevallen der beambten niet inbegrepen) 35,100 verw. 3.5 Brandwonden en dergelijke door vuur, heete vloeistoffen, gietmetaal 34,000 verw.. 3.4 Sport. Verwondingen bij verschil lende spelen 25,300 verw., 2.5 Oogen. Alle soorten van uitwendige verwondingen 24,000 verw., 2.4 Treden op spijkers, scherpe stukken metaal enz. 14,500 v©rw„ 1.5 Onderscheidene oorzaken. Uitglijden op de steenen, verdringen, schotwon den, bloedvergiftiging door verwon dingen, moordaanvaliein. bliksemslag, verwondingen in elevators, door auto mobielen, beenverstuikingen enz. 220.300 verw.. 22.1 Te zamen 1,000000 verwondingen, 100.0 Gierigheid. Te Straatsburg is overleden de 65- jarige ex-rector eener school in West- falen, dr. F. Schmidt, De man woon de daar in een zeer armoedig dakka mertje, waar nooit vuur werd ge maakt. Hij at niets dan droog brood en chocolade en was met vuile, weer zinwekkende vodden bedekt. Na zijn dood vond men in zijne kamer 50,000 mark in effecten. Het schijnt den man eenigszins in 't hoofd' te hebben gescheeld'. Een python aan boord. Een geweldige python slang van 20 voet lengte, die aan boord van het Engelsche stoomschip „Afrid" van Singapore naar Europa werd overge bracht, wist op 2 mi'1-- afstand van genoemde haven uit ziin kooi te ont snappen en grootten scbrk onder het scheepsvolk te verspreiden. Na onge veer 2 uur den baas gespeeld te heb ben. werd hij. op het oogenblik. dat hij de brug wilde beklimmen, om ten volle bezit te nemen van het schip en de lading, die ten dee!® uit een me nagerie van wilde dieren bestond, door kapitein Golding, den commandant, afgemaakt. Kapitein Golding vertelt, dat hij in den nacht van den Sen October een ge weldige beweging hoorde in de mena gerie op het dek. Hij begaf zich aan stonds naar boven en zag den python oen. der beide tram en naar de brug opklimmen. De officier van de wacht snelde met een gil die andere trap af en de matrozen van de wacht sloten zich in het voorschip op De eenige persoon, die den commandant ter zijde bleef, was de eerste offfcier die met een lantaarn bijlichtte, terwijl de ka- ni.tein met een bijl naar het. monster kroop. Na langen tijd vergeefèche po gingen tot een overval te hebben ge daan, gelukte het den kapitein einde lijk. e©n eind aan die heerschappij van den python te maken. Amerikaans cli. De bekende Amerikaansche actrice Miss Tvrce moet voornemens zijn aan hars mede-acteurs en actrices, ais optreden in het nieuwe stuk „The Earl of Pawtucket" een eigenaardig diner aan te bieden, n.l. een .zee- diner". Have ontvangsalons zullen met net ten en ander vischtuig worden be hangen; er zullen aquariums met zeldzame visschen hier en daar m hoeken en op de tafel worden ge plaatst. De gajstv.rouw zal verschijnen in een groen Meed, met glinstea'ende vischschubben als overdekt. Het be dienend personeel zal, wat de mannen betreft, als matrozen, wat de dienst meisjes aangaat als vischvrouwen zijn gekleed. De gasten zullen natuur lijk ook in toepasselijke kleedierdTacht verschijnen. Het diner zal, zooals zich denken laat, uitsluitend uit vischge- rechten bestaan. Het eraf van koning Attila. Uit Marburg wordt gemeld, dat een boer in het Drau-thal op zijne weide het graf van den Hunnenkoning At tila gevonden heeft. Eene commissie is reeds van overheidswege gezonden om de vondst, op dte plaats zelve te gaan zien en de echtheid te onderzoe ken. De boer verlangt 10.000 florijnen voor zijn vondst. (Attila, de beruchte „geesel der volkeren" stierf in 453; in den morgen na zijn bruiloft werd hij met de schoone Iidico dood gevon den. Volgens de overlevering werd hij in een driekantige kist, vervaardigd •uit goud, zilver en ijzer, begraven; de slaven, welke hielpen hij de teraarde bestelling. werden gedood opdat zij de plaats waar de Hunnenkoning be graven lag, niet zouden kunnen ver raden). Een parapïnie als reddingsboei. Aan boord van het stoomschip „La ville d'Oran", dat dezer dagen te Mar seille is binnengeloopen, komendievan Algiers, bevond zich de scheepsdokter dr. Glais, die de held is van het vol gend voorval. Op den morgen, dat het schip Al giers zou verlaten, was het vreeselijk donker en stormachtig wedier. De sloep van het stoomschip wachtte in de haven op eenige passagiers, waar onder ook den dokter. Toen een paar dor passagiers in de sloep waren, meenden die matrozen, die door de duisternis de inzittenden niet goed konden onderscheiden, dat allen zich thans ter plaatse- bevonden. Zij rooiden toen naar die „La vilie d'Oran'' toe. Maar daar klinkt een noodkreet, de sloep keert terug, men onderscheidt op het water iets zwarts, een parapluis. Naderbij gekomen be merkt men, dat het regenscherm dienst doet als reddingsboei. De dok ter. die niet zwemimen kon, houdt zich zoo boven water. Juist op het oogenblik, dat de loop plank in de sloep was gehaald, was de aesculaap aan komen stappen, on, door de duisternis misleid, in het water terecht gekomen. De Mazelen eri de School. Dr. Mouton schrijft in hot „Tijd schrift voor Geneeskunde": Voor eenige jaren gaf ilc een over zicht van d-e wijze waarop Widerwitz wilde trachten sohoolepidcmieen ïan mazelen te voorkomen. De gemeente raad van Graz volgt reeds sinds eeni- gen tijd Widerwitz' raad op, en sluit dus, zoodra zich in een klasse een ge val van mazelen voordoet, deze Masse gedurende 5 dagen, te beginnen met den 9en dag, nadat dat ziektegeval zich heeft voorgedaan. Eenige malen reedis werd deze maah ilegel niet succes toegepast." Terwijl gedurende de vijf dagen, dat de klasse gesloten was, telkens enkele der scho lieren de mazelen kregen, kwam daar entegen nimmer een nieuw mazel on geval voor, nadat cfe kinderen na af loop der vijf dagen weer in de school waiten toegelaten. De door heit eeist- ziek-geworden kind geïnfecteerde scholieren hadde-n dus door het slui ten der klasse de gelegenheid gehad thuis op hun beurt ziek te worden, en de -gelegenheid gemist, daarbij han kameraadjes te besmetten. Men mag dus aannemen, dat te Graz op een even eenvoudige als voor het onderwijs weinig storende manier scboo-lepidemiën van mazelen ijn voorkomen. Op het. groote gewicht daarvan heeft indertijd Van Bruggen d>e aandacht gevestigd, waarbij ook hij erd op wees, dat de mazelen n'ot alleen heel wat kinderen doen sterven maar bovendien bij tal van anderen praedispositie in het leven roepen, e.a. voor tuberculose, of verschillende af wijkingen direct veroorzaken, bijv. ontsteking van het middenoor. In verband met de te -Graz verkre gen voorloopigê resultaten meende ik gloed- te doen. aan de belangwekkende studie van Van B-ruggen te herinne ren en dit te eerder, omdat ik I ct niet onmogelijk acht, dat het vraag stuk „de mazelen en de school" spoe dig reeds weer actueel' wordt, in aan merking genomen de onrustbarende toeneming' van de sterfte aan mazelen welke glashelder uit de onderstaande cijfers blijkt: In ons land zijn aan mazelen ge storven: '1331 personen in 1891 12A) in 1902, 795 in 1893, 737 in 1894, *538 hi 1S95, 1171 n 1896, 538 in 1897, 838 m 1898, 405 in 1899, 1326 iu 1900, 2744 in 1901, d. i. in hef laatste jaar 5.4 on 10.000 inwoners, een cijfer, dat door -geen enkele andere acute infectieziekte in d-e laatste tien jaren ook maar be naderd werd. Ter herinnering zij hieraan toege voegd. dat in Juli 1899 de mazelen uit do wet op dc besmettelijke z'ekt°n werden geschrapt; dr. Mouton acht de conclusie post hoc -ergo propter hoc (daarna, dus: daardoor) nog niet gerechtvaardigd. Gastro. De president van Venezuela, die -te genwoordig doet alsof hij wil aftre den. is de zoon van een boer uit het dorp Capacho in de provincie Tachira, Iiij is eerst 36 jaar oud, maar kan met niet minder recht dan Lodewijk XIV zeggen „De staat ben ik". Hij was nauwelijks buiten zijn geboorteplaats beaend, of hij organiseerde met behulp van een paar soortgelijke- vuurvreters den bekenden opstand, die hem dicta tor maakte. Zijn opleiding was niet bijzonder zorgvuldig geweest, en zijn kennis van zaken bepaalde zich tpt wat hij als klerk op ee-n Duitsch kan toor te Maracaibo geleerd had. maar toch had hij zich een man van hetee- kenis getoond, en hoewel zijn dicta torschap, evenals dat zijner voorgan gers, verre van rustig- was, is liij er steeds tot dusver fin geslaagd, de op roerige beweging in het land te onder drukken. Atlvertenllën. Incasso van wissels en cheque's, aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, effec ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. DE DIRECTIE. DE HAARLEMSCHE Brandverzekering- Maatschappij. OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen b§t Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heelt dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. belast zich met den In- en Ver koop van Effecten, het Verzilveren van Coupons, wisselt Vreemde Munt en bankpapier, Proiongatiën, Wissels enz. enz. Agent Algemeene Mij. van Le vensverzekering en Lijfrente. TELEPHOON No. 780. Brieven op Advertentiën kunnen worden ieworpen in onze vier eigen Brievenbussen te weten GrooteHoutstraatNo. 14oaan hethuis van Jen neerB. Langeveld bij het Proveniershuis Anegang, hoek Groote Houtstraat, aan het huis van den heer F. Hellingman. Kruisweg 41 hoek Heei enstraat aan de hinkel van den heer A. C. A. van Hemort en tan onze Bureaux, Znider Buitenspaarne No. 6 vlak bij de Turfmarkt en Bijkantoor Groote Houtstraat 55. DB ADMINISTRATIE. De vrouw-advocaat. Een jonge dame te Edinburg. die met schitterend gevolg haar examen in de rechten heeft afgelegd, verlangt thans toelating tot de balie. Ze is de eerste. In. Schotland werd een jonge vrouw de toelating voor 8 jaar geweigerd. En men vreest, dat de beslissing hier wel dezelfde zal zijn. Eea kostbaar leven. Om zich tegen verlies te vrijwaren, bij den dood van den beroemden uit vinder, heeft de Marconi-Maatschap- pij diens leven voor 3 3/4 millioen lire verzekerd. 's BOSCH HAARLEM Hinthamerstr. C13. Groote Houtstraat h. Anegang. HOORN Gr. Noord 120. Architect, INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN, 30 cents per regel. Ofschoosi «Ie fijn ste in dualiteit Is niets duurder dan de gewone soorten. Sport en Wedstrijden. Te Nantwick in Lancashire reed een wielrijder 's avonds vrij laat, toen hij eensklaps een gevoeligen slag in de [nek kreeg. De man dacht natuurlijk 'aanvankelijk aan een aanranding, doch bij nader onderzoek bleek een patrijs tegen hem aangevlogen te zijn, welke hierdoor den dood vond. Het is wel mogelijk, dat de man in donker niet goed gezien heeft en de patrijs bij nader onderzoek een eend „ca nard" zoude blijken te zijn geweest; we zijn ook zoo dicht nabij den eer sten April! De amateur-wielrenners in Duitsch- land hebben, zooals bekend is, een afzonderlijken bond opgericht, welke hun speciale belangen behartigt en reeds 130 leden telt. De wielerbaan- directeuren hebben echter niet veel met dezen hond op. Men wil nu trach ten de kwestie in der minne te schik ken en heeft hovendoelde bond 22 de zer een vergadering gehouden om hun houding vast te stellen, als de baandi- rectiën van geen minnelijke schikking willen weten. 4© esi 45 cent. Vermengd met de fijnste Leidsche Roomboter 50, 55 e» GOeenfcahet Kilo. Fijner dan Natuurboter 'T. Jka onovertroffen in grootte en kleur der bloemen per 100 f 6.per 50 f 3.50. 1 pakket BLOEMZAAD voor het begroeien van balcons, schuttingen, muren enz, f 1, J. ELDERING, Bloemist, Heemstede. PRIMA Na aansprakelijkstelling van den Tilhurgschen wielerbaandirecteur, is, nu genoemde heer insolvent verklaard en onvindbaar is, de Tilburgsche baan ook al aansprakelijk gesteld. Of de Belgische renners nu eindelijk het hun toekomende spoedig zullen ont vangen. is nog altijd hoogst twijfel achtig, daar deze baan verkocht wordt. (Bekroond). 3, 34 en 41/, cent. TELEFOON 272. Seizoen van 7 Juni. Zwavelbrounen, Slijk- en Moor- baden, Douches, Stoombnden en koude baden,Massage, Electriciteit, toegepast bij Rheumatiek, Jicht, en hare gevolgen, Ischias, Verlammin gen, Huidziekten, Vrouwenziekten. Boschrijke omgeving, Luchther- stellingsoord. Electrische verlichting van alle Huizen, Park en Laan. Prospectussen franco door het Badbestuur San. Rath. Dr. A. IN DER STROTH. Atelier ter vervaardiging van Livrei- en Uniformpetten. A.B. Alle voorkomende reparatie» worden in den kortst mogelijkcn tijd op eigen atelier uitgevoerd. VALT UW HAAK LIT J of hebt U last van schilfer, gebruikt dan PITYRODOL. Hebt gij reeds veel aangewend zonder baat, probeer het dan nog een maal met PITYRODOL, geen beter middel bestaat er. Pr. per 11. f 1.50 lij J. J. GöPPINGER, Groote Houtstraat 147a. JOH. Het Gloria-Harporgel is een zeer solied orgel in gepolitoerd noten houten kast zonder spiegel met fraaie lusters, 3'/, spel, waaronder zeer schoone Aeolns Harp en Solo clarinet voor slechts f 200.2 spel f 150, Vraag Prosp. en Cond. van Farrand, Hörügel, Malcolm, Carpenter, Hamilton en Volksharmo- niums. Grootste sorteering van af f 40. Handleiding en Toetsenlooper gratis. Ook op termijnbetaling. DE HEER, Rotterdam, Noordmolenstraat. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar le kl. 2e kl HEEMSTEDE15 Cents 121/. Cents BENNEBROEK20 17 HILLEGOM, LEIDEN, S ASSEN HEIM, ÜEGSTGEEST of LEIDEN30 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goederenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. Botermarkt 48, b.d. Gasthuisstraat. 40 Slaapkamers en Salons.' Telefoon intercom manaal 433. Levering van Schelpen, Tuingrint, Duin- eu Rivierzand, aan B.BE. Tuinders, Loodgieters en Particulieren, tegen streng coneurreerende prijzen. Ylugge en soliede bediening verzekerd. Aanbevelend, JOH. PH. DE WIT. Kinderhuissingel 58, b.d. Pieterkiesstraat. ïclephoon 667. Denkt aan de TURFBR1K.ETTEN, de 100 Kilo (circa 350 stuks) thuisbezorgd 1. Briefkaarten worden vergoed. en andere Jamsoorten uit de fabriek Kennemerland,

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6